התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

שרונה משפחת כריסטיאן קיבלר ברחוב אלברט מנדלר 3 פינת קפלן 28 (118)

שרונה משפחת כריסטיאן קיבלר ברחוב אלברט מנדלר 3 פינת קפלן 28 (118)

כיום נפתחו במבנה ,חנות הנעלים שופרא ובר פאולנר ביר גרדן.
שתי משפחות שנקראו קיבלר גרו במושבה שרונה,למרות שמם המשותף הן לא היו בעלות קשרי משפחה,משפחת כריסטאן קיבלר לא הייתה ממייסדי המושבה ,אלא בנו את ביתם שנים לאחר מכן , מבנה שכלל שתי קומות ,מרתף ועליית גג.
לפרנסתו גידל כריסטאן קיבלר כרמי ענבים ששימשו בעיקר ליצור ענבים ,ליד ביתו בגינה הקים כריסטאן,לפני מלחמת העולם הראשונה ,מבנה נוסף ששימש בית מרזח ,מבנה ששימש ללגימת בירה ויין וסיפק ארוחות קלות כולל נקניקיות ,כמו שהיה נהוג בבתי השיכר בגרמניה.

גינת ביתו שהייתה צמודה לבית המרזח ,שימשה בימים שאינם גשומים ,כמקום ישיבה בילוי לסיומו של יום עבודה ,בכדי לשפר את בית המרזח ולרווחת המבלים הקים כריסטאן קיבלר מסלול באולינג ליד הגינה ,בית המרזח ,הגינה ומסלול הבאולינג שימשו מקום בילוי והתכנסות לתושבי המושבה שרונה,גם אנשי המנדט ויהודים מתל אביב הסמוכה נהגו לפקוד את המקום.
בית המרזח שימש גם כמקום למסיבות וחגיגות ובשעות היום שימש בעיקר את אוכלוסיית הגברים והסוחרים ,כמו חלק גדול ממתיישבי המושבה שרונה סגל העובדים נימנה על התושבים הערביים מהסביבה.
כמו חלק גדול מתושבי שרונה שנעצרו ונכלאו בשנת 1941,נעצרה גם משפחת כריסטיאן קיבלר,לאחר מעצרם,כיוון שהיו אזרחי מדינת אויב , ובשל פעילותם המוגברת ברעיון הנאצי של תושבי המושבה שרונה,הוחלט לעצור למעלה ממאה ושמונים תושבים ולשלחם לגלות באוסטרליה עוד בתקופת טרום מלחמת העולם השנייה ,החליטו חלק מאנשי המושבה לעזוב ולחזור לגרמניה,חלקם ניסו למכור את רכושם ,כיוון שהתקופה מבחינה כלכלית לתושבי המושבה הייתה גרועה,מכיוון שבשרונה היה כוחם של הנאצים רב יותר,החליטו שליחי המפלגה הנאצית להחרים סחורות של יהודים בתגובה החרימו אנשי הישוב היהודי תוצרת חקלאית וכללית של הטמפלרים הגרמניים.
חבריהם הערבים של הטמפלרים ,לא יכלו לרכוש את כמויות התוצרת והסחורות שנאגרו במחסנים ,ביחד עם סירובם של סווארים יהודים לפרוק את הסחורות שהגיעו מגרמניה הביאה חלק גדול ממתיישבי המושבה שרונה למצוקה כלכלית. לאחר שגורשו והוגלו תושבי שרונה , ולתוך הבתים והשטח נכנסו כוחות צבא ושיטור של שלטונות המנדט,נאספו חפצים ,ציוד חקלאי ,מהבתים והחצרות וכונסו בעזרת כונס הנכסים המנדטורי,למחסן סחורות בביתו של כריסטיאן קיבלר ,סחורות שנמכרו בשיטות של מכרזים או ימי מכירות פומביות לקהל וסוחרים יהודים וערבים .

לאחר מלחמת השחרור והפיכת המתחם של מושבת שרונה למחנה צבאי ,נכנסה למבנה מערכת העיתון הצבאי מערכות ובנוסף שימש המקום כבית ההוצאה לספרות צבאית כיום נחנך מחדש מסלול הבאולינג במתחם הבילוי שרונה, בעת הביקור מומלץ להיכנס למבנה ולראות את שחזור הפס הכחול הרץ לאורך הקירות ,שהורכב מערבוב הצבע הכחול ,ששימש לכביסה להלבנה וחלב מהרפת של המשק בעבר , חומר שלאחר שנצבע נדבק לקירות הבית.

מאמרים שעשויים לעניין אותך