התחבר

שווה קריאה

הכתבות האחרונות שפורסמו

ארץ ישראל התקופה הממלוכית

תקופת הכיבוש הממלוכי והשליטה בארץ ישראל התרחש בין השנים 1260-1517 לספירה,הממלוכים הם סוג של שליטים מוסלמיים שמוצאם אינו בארצות ערב,מרכז שליטתם היה בממשל המצרי במצריים,לאחר צרוף, רוב שטחה של ארץ ישראל לממלכה הממלוכית,נכללה ארץ ישראל בממלכת, שקבלה את שמה סוריה הגדולה(א- שאם),שכללה את שטחי סוריה,לבנון וחלקים נוספים לשטחים שמעבר לירדן המזרחי.

חשיבותם של חלקי ארץ ישראל הכבושה,ששימשה כחיץ מפני הכוחות המונגוליים במזרח ובצפון,בנוסף לדרך המעבר המהיר לדואר,למעשה ניתן לחלק את השלטון הממלוכי שארך כמאתיים חמישים שנה ,לתקופתו של הסולטאן המצרי בייברס – הוא אל-מלכ א-זאהר רוכן א-דין.

שכבש ,ביסס ובנה בארץ ישראל, כשלטון כוחני וחזק,תוך השלטת סדר שלטוני,אכיפת חוקי האסלאם,וגביית מיסים כבדים ובזרוע נטויה, את נציגי שלטונו הציב בעיר צפת שאותה קבע כבירת החלק הצפוני בממלכה.

בשנת 1260 החל בייברס בלחימה עיקשת לגרש את הצלבנים מארץ ישראל בישראל והערים הצלבניות נופלות אחת אחת בידיו פרט לעיר עכו שנכבשה בשנת 1291 בידי יורשו, את הערים שנפלו הוא הורס במיוחד את אלו שלאורך קו החוף.

הסולטאן בייברס אפשר לקציניו להתיישב בארץ ישראל , תוך חלוקת שטחי אדמה על מנת שיתבססו כלכלית,בשטחים אלו עבדו אריסים שחכרו מהקצינים את האדמה ועיבדו אותה תמורת הפרשת מעשר לקצינים בעלי הקרקע .

ביירס הציב כוח צבאי גדול בעיר,מינה מעליהם מושל קשוח וחזק עם סמוכיות רבות,וקבע את צפת כבירת שלטונו בצפון ארץ ישראל ,בייברס גם פיתח את צפת, בנה בה מוסדות ממשל,פתח בה חאן לעוברים בדרך ממלכתו בין מצרים לסוריה, פיתח דרכים ופתח קווי דואר מהירים שבהם עברו איגרות תוך ארבעה ימים מקצה ממלכתו במצרים עד סופה בצפון.

לאחר מותו ,החלה התפוררות השלטון הממלוכי וחולשתם של המנהיגים שאחריו ,בשליטה  בארץ ישראל, עד סופה ועזיבתם את ארץ ישראל , חולשה זאת אפשרה למנהיגי שבטים להתחזק ולהרים ראש,כיוון שהשלטון הממלוכי רפס,נוצר וואקום שלתוכו נכנסו כנופיות פורעים ושודדים, שהטילו את מרותם ,על דרכי המעבר וחלקים מהממלכה.

קישורים נוספים לתקופה הממלוכית
לוד סיפור תחילתה
לוד גשר גינדס או גשר בייברס
לוד מסגד אל עומרי או המסגד הגדול
רמלה המסגד הגדול
רמלה מתחם המסגד הלבן

מבצר המלך במעיליא – שאטו דה רואה

מבצר קלעת נמרוד
מתחם מסגד נבי עכאשה – הקימרייה ונבי עוקשה
אפלוניה בשמה הקדום ארשוף
תל נגילה פירושו תל העשב
תל צובה או מבצר בלמונט או הכפר הערבי סובא
יפו סיפור כיבוש העיר בידי נפוליאון

מאמרים שעשויים לעניין אותך