דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מזוריה שמורות הטבע בצפון מזרח פולין

 

באזור האגמים 11 שמורות טבע , המהווים בית גידול לצמחיה חיות ובעלי כנף בטבע , בתקופת החורף בעת השלגים וקפיאת חלק מהאגמים ניתן לערוך וליהנות מספורט חורפי הכולל, נסיעה באופנועי שלג, גלישה ,שייט בקרח, רכיבת סוסים, הליכה לסיורים ,גלישה במזחלות, סקי ודיג באגם הקפוא.

 

שמורת ביאלובייז'ה נחשבת כשמורה העתיקה ביותר בפולין , מיקומה על גבול פולין ובלרוס, סימלה של השמורה היא חיית הביזון ,חיה שהחלו לטפח במאות הקודמות ,אך בתום מלחמת העולם הראשונה גוועו אחרוני הביזונים בשמורה.

רק בשנות השלושים של המאה העשרים החלו לטפח דור ביזונים מחדש ,בעת שהביאו לתחנת גידול שפעלה בשמורה, מספר שוורים זכרים משוודיה ונקבות שוורים מגרמניה שוורים אלו הוכלאו ונוצר דור חדש של ביזונים שגודלו בתחנת הגידול ,רק בשנות החמישים החלו לשחרר לטבע ביזונים לשוטט ביערות השמורה .

בשנות השמונים הוכרזה השמורה כשמורה של ארגון אונסקו , ואף התווספה לה תחנת כוח מאנרגיה טבעית הנחבאת בשמורה, כיום ניתן לצפות בביזונים משוטטים ברחבי השמורה, בשולי היער בשמורה הוקם בסוף המאה התשע עשר כפר בשם Bialowieza , שהיה בתחום שלטונו של הצאר הרוסי עד סוף מלחמת העולם הראשונה וחזר לשטחה של פולין בהסכם שביתת הנשק בוורסי, עד אז שימשה סביבתו של הכפר כיער לצייד הקיסרי ,כשם ששימש בעבר את מלכי פולין כמו המלך ואדיסלב יגילו.

ביער קיים מסלול הליכה בשדרת עצי האלון המלכותיים, שחלקם בני 150-500 שנה , הנושאים כול אחד את שמם של מלכי פולין וליטא, בכפר נבנתה כנסיית סנט ניקולאס האורתודוכסית, כנסייה שהוקמה בתקופת שלטונו של הקיסר הרוסי אלכסנדר השלישי .

שמורה הנקראת גם שמורת הממוקמת בחלק הצפוני מזרחי של פולין על גבול בלרוס , השמורה נחשבת לגדולה בין השמורות בפולין, שמורה שכוללת את נהר ביברזה Biebrza River והביצות הקרויות על שמו , ויערות המקיפים את הנהר והביצות, החלק המפורסם של השמורה נקרא בוג האדום או Czerwone Bagno ,שבו עמק ביברזה שבו אדמות כבול שנוצר בביצות ,אזור שבו מתרכזים בעיקר בעלי הכנף בשמורה.

השמורה בשמה השני Luknajno Reserve ,שמורה שהוכרזה על ידי הארגון העולמי אונסקו לשימור בעלי חיים, פרסומה של השמורה הם להקה ענקית של ברבורי בר (עופות מים גדולים) המקננים בשמורה בחודשים אפריל ומאי בסביבות האגם , כמאתיים ושבעים סוגי בעלי כנף נוספים ,חלקם ייחודיים המקננים באגם ובשמורה, שבהם ניתן לצפות מעל מגדלי התצפית הפזורים בשמורה

לשמורה המשמשת כמקום מעבר ומקום קינון טבעי וחשוב של בעלי כנף, מתנקזים צפרים רבים לאורך השנה , עוד ניתן למצוא בשמורה מעל לשבע מאות סוגי פרפרים, סוגים שונים של בעלי חיים ויונקים, סוגי סחלבים שונים ופרחים וצמחיה מגוונת .

נהר ביברזה הממוקם בשמורה משמש גם לפעילות שייט בקיאקים , בתחומי השמורה ניצב מבצר אובסובייץ Osowiec Fortress , שנבנה בידי הצאר הרוסי במאה התשע עשר , על מנת להגן על השטח מפני פלישות של הגרמנים לאזור, כיום ניתן לבקר בחלק משרידי המבצר הפתוחים לקהל.

 
מזוריה שמורת הטבע Bialowieza National Park
 

יער הפיסקה הנקרא בגרמנית Johannisburger Heide ממוקם בתוך שמורת טבע, המשתרע על שטח של מיליון קילומטר מרובע, ממוקם בדרום-מערב ארץ האגמים המסורים הגדולים ,הנחשב ליער הגדול בארץ האגמים בין היערות משובצים חוות חקלאיות ביער ממוקמות להקות של חסידות בכמות גדולה ביותר בפולין, שבהם ניתן לראות בעיקר.

בתקופת תחילת ההתיישבות באזור התגוררו בו בני שבט הגלנדים ,לכן שמו בראשונה היה יער גלינדה , יער המורכב בעיקר מעצי מחט ועצים נשירים כמו אלונים, אדר, ליבנה, (יש הטוענים כי עצי האלון בני למעלה מארבע מאות שנים)ביער עוברים פלגי נהרות ,שמו של היער כיום נקרא על שם נהר הפיזה הגובל ביער בגדתו המערבית.

אגמים שנמצאים בגבול יער פיסקה כולליםף האגם הגדול באזור אגם ardniardwy האגמים בלדני Beldany, נידז'קי Nidzkie, מוקרה Mokre ופוגובי Pogubie וכן כמה קטנים יותר הנהרות הגדולים הזורמים ביער הם : נהר Krutynia ונהר Pisa .

מזוריה נהר Pisa

תעלה שאורכו 90 קילומטר , הזורם מאגם רוזס Ros לעיירה פיזץ נהר המשמש כיובל נהר Narew ,המתחבר מהאגם לנהר הוויסלה והנשפך לבסוף לים הבלטי.

מזוריה יער פיסקה Piska
 
 
 
בניית אתרים - שרקור