דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מזוריה ארץ האגמים אטרקציות למשפחות וילדים

 
 

מרכז מידע לתיירים City Information Centre

משרד המידע לתיירים, ממוקם ברחוב ul. Mlynarska 5A ,מחוץ למרכז העיר, מעבר לגבעה בבית העירייה ,ולא בצד של תחנת האוטובוס ,המעבורת ומגרש החנייה ,טלפון 48552440660 ,המרכז פתוח בימים א-שישי (סגור שבת וראשון) בין השעות 07:00-15:00 ביום רביעי עד השעה 16:00 בחודשים יולי – אוגוסט פתוח בין השעות 08:00-16:00 ביום שבת עד השעה 14:00 ,יום ראשון סגור.

שמה של העיירה דומה לשמה של העיירה מלבורק ומצודתה המפורסמת ,כאשר פרוש המילה בורג הוא מצודה , על כן פרוש שמה של העיר הוא מצודת הגברת Fortress of the Lady , העיירה ממוקמת 90 קילומטר מזרחית להעיר גדנסק , עירה שבה נקבע והוקמה כמקום מושבה של הבישוף של ורמיה.

עיר נחמדה הממוקמת בצפון פולין שניתן לבקר בה, העיירה שוכנת על שפת הלגונה של נהר הויסלה שבה ממוקמים נמל דייגים והמרינה לייאכטות , העיר פרומבורק ממוקמת גם על התעלה המקשרת בין נהר הבודה לבין לגונה ויסלה.

תחילתה של העיר במאה השלוש עשר על החוף ככפר שבו ישבו סוחרים, חקלאים ודייגים, בעת אחת מהתקפות הפרוסים ,הותקף מעון הבישופים שהיה בתחומי כפר הדייגים ,ואלו מצאו מפלט בבניית מצודת מגורים על גבעה הסמוכה למקום, למעשה העיר הורכבה משני ישובים מופרדים ,אחד היה כפר הדייגים והשני אזור גבעת מגורי הבישופים במצודה ,רק במאה התשע עשר התאחדו שני הישובים והקימו עיר משותפת.

מצודת פומברוק הותקפה מספר פעמים הן בידי אבירי הטבטונים וכלה בעמים הסמוכים, במאה השבע עשר לאחר מספר התקפות הצליחו חיילי הממלכה השוודית לכבוש את המצודה ובזזו אותה כולל רכוש מהקתדראלה.

מתחילת המאה התשע עשר פיתחה העיירה תשתית תיירותית , נסללה מסילת רכבת לעיירה שהנגישה אותה לתיירים, במלחמת העולם השנייה נפגעה העיירה ,כתוצאה מכך עברה ההגמוניה של הבישופים לעיירה אולשטיין.

בעיירה קתדראלה בסגנון גותי שצבעה לבן, שבה קבור האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס Nicolaus Copernicus, תושב העיר בשנותיו האחרונות במאה השש עשר, אומנם הוא נולד בטורון אך רוב מחקריו וספריו נעשו בעיר פומברוק, כבר מתחילת המאה השש עשר קיבל קופרניקוס ,(כיוון שהיה כומר וחבר במועצת הבישופים) אישור מהארכיבישוף בעיר להשתמש במגדל מגדל רידגיגאוסקי Radziejowski ,לצרכי תצפיות אסטרונומיות כמצפה כוכבים.

כיום תיירים המבקרים בעיר פרומבורק ,יכולים לבקר במוזיאון שבארמון הבישופים הישן, בו ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס זה, כולל כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.

גבעת הקתדראלה שליה ממוקמת הקתדראלה, הבנויה בסגנון גותית תוך שימוש בלבנים אדומות ולבנות, ובקירות הקתדראלה מתנוססים צריחים, בקתדראלה נערכים קונצרטים של מוזיקת עוגב בעונה בימי ראשון , בארמון הבישוף המשמש כמוזיאון לקופרניקוס ניתן לראות תערוכות אסטרונומיות ופלנטריום.

בעת הביקור בעיירה ניתן לטייל בנמל הדייגים ואף לצאת בסירות למסלולי שייט שונים בלגונה ,או לעלות לאוניות ולשוט לקריניקה מורסקה, אלבלג או אפילו קלינינגרד שברוסיה ניתן גם לבלוט וליהנות מפעילות ספורט ימית , או סקי וגלישה ובתקופת החורף גלישה באגם הקפוא.

מזוריה העיירה פומברוק Frombork
 

העיירה פומברוק גבעת הקתדראלה Cathedral Hill

מתחם המצודה והקתדראלה בשמה הפולני Wzgorze Katedralne, כוללים: קתדרלה מימי הביניים, ארמונות הבישופות, חומות הגנה, מגדלים שמירה, חלק גדול מהמתחם נהרס במלחמה ורק הקתדרלה נפגעה במעט ושוחזרה, החלקים מהמתחם ממוקמים בגבעה השולטת על העיר, טלפון לתאום סיורים מודרכים : 609683313 

כיום תיירים המבקרים בעיר פרומבורק ,יכולים לבקר במוזיאון שבארמון הבישופים הישן, בו ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס זה, כולל כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.

גבעת הקתדראלה שליה ממוקמת הקתדראלה, הבנויה בסגנון גותית תוך שימוש בלבנים אדומות ולבנות, ובקירות הקתדראלה מתנוססים צריחים, בקתדראלה קבור האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס Nicolaus Copernicus, תושב העיר בשנותיו האחרונות במאה השש עשר ,כמו כן בקתדראלה נערכים קונצרטים של מוזיקת עוגב בעונה בימי ראשון , בארמון הבישוף המשמש כמוזיאון לקופרניקוס ניתן לראות תערוכות אסטרונומיות ופלנטריום.

העיירה פומברוק מוזיאון קופרניקוס Copernicus Museum

מוזיאון הממוקם ברחוב ul. Katedralna 8, Frombork , טלפון למוזיאון 48552440075 המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 09:00-15:30.

המוזיאון ממוקם בארמון ששימש בעבר את בישופי חבל ורמיה ,חלקו המזרחי של המבנה מתוארך למאה ה ארבע עשר, והשאר מתוארך למאה השמונה עשר ששופץ לאחר פגיעה, המבנה עבר שריפה בסוף מלחמת העולם השנייה ובמחצית שנות השישים, לאחר זאת נבנה המבנה מחדש על מנת שישמש כמוזיאון.

במוזיאון תערוכה קבועה המוקדשת לעבודותיו של האסטרונום קופרניקוס , ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס, הכוללים כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.עוד במוזיאון תערוכות קרטוגרפיות המציגות את השינויים שחלו באזור, בעת הביקור עדיין לא היו הסברים באנגלית,

העיירה פומברוק קברו של קופרניקוס Copernicus Grave

הקבר ממוקם בקתדראלת שעל הגבעה , בכתובת ul. Katedralna 6 ,טלפון 48733716824 .

בקתדראלה בפינה הדרומית ממוקמת מצבה גרניט שחורה ,שעל פי האמונה זהו קברו של קופרניקוס , על המצבה דגם מערכת השמש המוקפת על ידי 6 כוכבי לכת מתחת למצבה ניתן לראות דרך רצפת זכוכית ,ארון קבורה חדש ,שבו הוטמנו שרידיו מחדש לאחר השריפות ולאחר שנבדקו שרידי הקבר הקודם והוחלט שאלו הן עצמותיו.

בעת הטמנת שרידיו בארון החדש השתתפו אישי דת בקבורה ולכן ניתן לראות כרזות המתארות את המשתתפים בקבורה.

העיירה פומברוק מגדל רידגיגאוסקי Radziejowski

מגדל הממוקם ברחוב ul. Katedralna 8, טלפון 48733716824 , המגדל פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בין השעות 10:00-15:00.

זהו מגדל הנמצא בפינה הדרומית מערבית במתחם הטירה מצודה, בעת שנבנה שימש המגדל כמגדל פעמונים; מגדל תצפית ומגדלור ,פרסומו נובע משימושו של האסטרונום קופרניקוס ,לניסיונותיו ותצפיותיו בתחום האסטרונומי במאה השש עשר , מגדל שעבר שיפוץ במאה השבע עשר, נהרס במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בשנות השבעים במאה הקודמת, יש הטוענים כי המגדל ששימש את קופרניקוס כסדנא , היה בכלל המגדל בצד הצפונית מערבית של המתחם.

בתוך המגדל ממוקם פלנטריום קטן, שבו מכשיר הקרנה שולח תמונות לתקרה של מערכת השמים והכוכבים, הכניסה למופע בתשלום, חוויה להתבונן במצגת למרות שהיא בשפה הפולנית, בקומה מעל לפלנטריום נמצאת המטולטלת של פוקו ,ממחצית המאה התשע עשר המדגימה באמצעות כדור גדול את סיבוב כדור הארץ .

במפלסים נוספים בתוך המגדל ניתן לראות תערוכות שונות ,כולל תערוכות של אומנות מודרנית, יש המדלגים על התערוכות ועולים למרפסת התצפית הממוקמת בגובה 70 מטר, נקודת תצפית מעל לגגות העיר, הלגונה של נהר הויסלה , חוף מעל מפרץ גדנסק וחלק מהשטח של העיר קלינינגרד, בשטחה של רוסיה.

מזוריה אטרקציות בעיירה פומברוק Frombork
 

שמה של העיירה בגרמנית Nikolaiken, זמן הנסיעה ברכב לעיר הנופש מיקוואיקי Mikolajki (שממנה בדרך כלל מתחילים את הסיור הן מגדנסק והן מוורשה) , כשלוש וחצי שעות , עיר הנופש מיקוואיקי ממוקמת במחוז ורמיה - מזוריה בצפון מזרח פולין ,על גדות שפת אגם שניארדבה Sniardwy,הנחשב כגדול בין האגמים, העיר הדרומית בשרשרת האגמים מכונה גם הוונציה של מזוריה.

אל העיר ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, ברכבות בשייט או ברכב פרטי, אולם בדחני העיר טוענים כי בקיץ ,יש בעיר יותר סירות ממכוניות, מאות יאכטות צבעוניות, סירות מנוע וסירות תענוגות הזמינות לקחת את התיירים להפלגות, בעיירה מעל לארבעת אלפים תושבים.

תחילת תיעודה של העיר במחצית המאה החמש עשר בעת שהוקמה ככפר ,שהוקם תחת הפטרון סנט ניקולאס פטרונם של המלחים, ועל כן הוקמה על גבעת תחנת הרוח כנסיה אוונגליסטית ,בתחילה תושביו של הכפר היו ממוצא פולני, שהגיעו ממחוז מוזביה הסמוך, את זכויותיה כעיר קבל היישוב במאה השבע עשר, פרנסת התושבים באותה העת היה מעבר סחורות וענף הדייג של הדג הלבן ,שהתחבב על תושבי אזור פרוסיה המזרחית הסמוכה .

חלק מפרנסת התושבים בעבר ,היה גם מחקלאות ומגידול פרות וסוסים ,שמשערם היו נשות הכפר אורגות חצאיות ובגדים, חלק מהתושבים כרתו עצים והשיטו אותם על פני האגם, בתחילה המאה השמונה עשר עברו תלאות ומחלות על העיר ,החקלאות נפגעה ואנשים רבים מתו ממחלת הדבר, צבאו של נפוליאון חצו את העיר ארבע פעמים ,בדרכם לכיבוש רוסיה ובנסיגתם וגרמו נזקים לעיר.

הבעלות על העיר ,עברה לממלכה הפרוסית ,ממחצית המאה התשע עשר עד סוף מלחמת העולם השנייה, מזלה של העיירה שפר עליה יחסית ונזקי מלחמת העולם השנייה לא היו בה רבים, תושביה הגרמניים סולקו מהעיר בתום המלחמה והעיר יושבה מחדש בידי תושבים ממוצא פולני שהשכילו והצליחו לשמור על המסורת והשפה הפולנית שלהם.

במחצית המאה התשע עשר כאשר נחפרו התעלות בין האגמים ,נוצר נתיב שייט בין האגמים ומהעיר ,כמו חוברה העיר בדרך יבשתית לעיירות Mragowo והעיירה Gizycko , וחיבור במסילת רכבת לעיר המחוז Olsztyn.

תהליך הפיכתה לעיירת נופש ותיירות, החלה עוד בטרם המלחמה והתפתחה בהמשך בשנות החמישים, העיר פופולרית הן בקיץ והן החורף ,שאז נושא ההחלקה והשייט בקרח פופולארי מאוד, לעיר מרינה מפותחת ,בעיר נערך בכול שנה פסטיבל שירה ,כיום התיירות השתלטה על העיר בשפע מלונות, חנויות ומסעדות ,אך למרות זאת היא שומרת על צביונה המסורתי.

כיוון שהעיר מחולקת בידי אגם Mikolajskie הצר ואגם Talty, וממוקמת בקצה יערPisz Forest העיר מחולקת לשני חלקים ,שכול אחד יושב על גדה אחרת, שלושה גשרים מחברים את חלקי העיר, שגשר העץ הראשון הוקם בתחילת המאה השש עשר , עד אז ניתן היה להגיע בין שתי הגדות רק בשייט בסירות, כיום הגשר משמש למעבר הולכי רגל.

מסעדות וטברנות בעיר Mikolajki

טברנה הגברת מרי Lady Mary , מתמחה בבירות ומזון קליל , במקום נשמעת מוזיקה .

טברנה Pod Zlamanym Pagajem מתמחה בבירות ומזון קליל , במקום נשמעת מוזיקה .

מסעדת Folwark luknajno ,מסעדה בסגנון אוכל אזורי הממוקמת בפארק טבע .

מסעדת Restauracja Prohibicja , מסעדה בסגנון אמריקני בלווי מוזיקת ג'אז , האוכל בסגנון פולני מזרח אירופאי , כדאי בעונה להתיישב במרפסת המוצלת בשיחי גפן.

מזוריה עיירת הנופש מיקוואיקי Mikolajki או Nikolaiken
 

העיירה ממוקמת במעבר צר בין אגמי קייז'נו Kisajno לאגם ניוגוצ'ין Niegocin ,התוחם אותה מדרומה של העיר, היא נחשבת לגדולה בין עיירות וערי ארץ האגמים, עיר אטרקטיבית שבה כשלושים אלף תושבים, מסביב לעיר כמאה אגמים ,המקיפים אותה מסביב , אגם ממרי Mamry תוחם את העיר מהצפון (שטחו כ 105 קמ"ר ועומקו כשלושים ושמונה מטר) אגם טג'טי Tajty תוחם את העיר ממערב .

האגמים ווינובסקי ואגם גרייבקו Niegocin בתוספת חלק מאגם Mamry, מחוברים בתעלת Gizycki שנחפרה כראשונה משמונה התעלות שנחפרו לחיבור אגמים ונהרות ,בסוף המאה השמונה עשר, תעלה שאורכה כשנים וחצי קילומטר בעומק של 2 מטר , העוברת בתוך העיר ותעלת וילקאסקי העוברת בחלק הדרום מערבי של העיר ומחברת בין האגמים ניגוצ'ין וטאג'י עם אגם ממרי , מצב זה יוצר מחלק מהעיר צורת אי , נושקים בנוסף לגבולות העיר האגמים פופאקה מאלה Popowka Mala ופופובקה דוזה Popowka Duza.

בעיר מספר מרינות שבהן חונות סירות מסוגים שונים ויאכטות שניתן להזמין סיורים ימיים ושייט דרומה במסלול שייט לערים מיקולאצ'י ולרוצ'יאנה-נידה ובמסלול הצפוני לווגורזווו באגמים ובחופים ניתן לעשות פעילות ימית, מסלולי גלישה ודאייה , פעילות ספורטיבית מגוונת ועוד.

העיר משמשת כאחת מערי הנופש הפופולאריים לחופשה בטבע ופעילות במקורות המים הרבים, רכיבה על אופניים ושייט בקאנו, הליכה, טיולים, ריצה קלה, רכיבה על סוסים, קטיף פטריות יער בעונה ודיג יש ,בעיר מקומות אירוח מגוונים לכול תקציב, בתי קפה ומסעדות לרוב ,בתי בילוי מסוגים שונים.

מזוריה העיירה Gizycko הגשר הנפתח Rotary Bridge

גשר שנבנה מעל תעלת המים שבג'יצ'יקו Giycko, הוא הגשר היחידי שנבנה באזור בסוף המאה התשע עשר על מנת לאפשר מעבר סירות בדרך לים הבלטי ,ייחודו של הגשר בפתיחתו לצד ולא באמצע כלפי למעלה,כיום נפתח הגשר למעבר סירות שש פעמים ביום.

מזוריה העיירה Gizycko מגדל המים והתצפית שבג'יצ'יקו Giycko

מגדל הממוקם שבג'יצ'יקו שנבנה בתחילת המאה העשרים בסגנון נאו גותי, מגדל שבו השתמשו עד שנות התשעים ,כיום משמש כנקודת תצפית שאליה מגיעים בעזרת מעלית

מסעדות מפורסמות בעיירה קוצ'ינה :

העיירה קוצ'ינה Gizycko מסעדת פונדק הברבורים השחורים Gospoda Pod Czarnym labedziem ,מסעדה המשלבת אוכל ומוזיאון .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת iwiata , תפריט ענק של מאכלים רבים מרחבי העולם.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Karczma Stara Kuznia , סרוויס הגשה בצלחות מתקופה קדומה .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת באר הורנט Bar Hornet ,ביסטרו לארוחות קלות עם שרות טוב, אפשרות להגשה או שיטת המזנון לבחירה ותשלום בקופה.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Grota, Gizycko , מסעדה המגישה מנות בסגנון פולני וגרמני ,אך מגישה גם פיצות .

מזוריה העיירה קוצ'ינה Gizycko
 

מצודה ואחוזה פרוסית שמורה ,שהוקמה על מנת להגן על התעלה שחצתה את העיר, שהחלה להיבנות במחצית המאה השמונה עשר, דוגמא מיוחדת של הקמת אתר מבוצר פרוסי שהוקם ביוזמת ותכנון שר המלחמה הפרוסי הרמנה פון בוין.

בתחילה נקראה המצודה Feste Boyen ,שטחה של האחוזה שצורתה כוכב, שבמרכזה המצודה היה כמאה דונם, שורת ביצורים וחומה שגובה חמישה מטר ואורכה כשלושה וחצי קילומטר המקיפים את החצר העיקרית.

מסביב לחומה נחפר חפיר יבש ומסביבו סוללות פנימיות וחיצוניות , שש מעוזים (ביצורים) הוקמו בפינות שנשאו את שמותיו של הגנרל שר המלחמה :ליאופילד,לודוויג והרמן, יתר המעוזים נקראו על שם הסמלים המלכותיים שהופיעו על מגן המשפחה : חרב, חוק ואור.

במחצית המאה השבע עשר נוספו שני אגפים תחתונים למצודה ,אך הם אבדו בשריפה במאה השמונה עשר, ומגדל עגול שאבד בסיום מלחמת העולם השנייה, בתקופה שלפני המלחמה חוברה המצודה והטירה למתחם הגנה אחד.

הטירה המלבנית בת הארבע קומות , שימשה כמלון לאחר המלחמה , במחצית המאה התשע עשר, נבנה הגשר הייחודי מעל תעלת Luczanski Canal ,שכמותו קיימים רק שנים באירופה, אורכו של הגשר כעשרים מטר ורוחבו כשמונה ומשקלו מאה טון, הגשר נבנה על מנת להקל על הקשר בין המצודה לעיירה , מנגנון ההסטה של הגשר (לא הרמה) לצד בעת פתיחתו למעבר סירות הופעל בידי אדם אחד.

הכניסה למצודה מאובטחת על ידי שערים בעלי שתי כנפים שעליהם עיטורים ניאו-גותיים, השער הראשי, המכונה שער ג'יצ'קה, הוא הבולט ביותר בין הכניסות למצודה , כניסת המים מצדו של אגם ניגוצ'ין ,הובטחה בעבר על ידי שער המים, שנמצא מחוץ לשימוש מאז פתיחת קו הרכבת ,והתעלה המים כוסתה, החלק הפנימי של שער מגדל המים היה חדר נשק, לידו מבני אימונים, אורוות, חנות נפח, בתי מלאכה,  ותחנת יונים מובילה שאיכסנה עד 700 יונים, בשנת 1855 סיימה המצודה את תפקידה ההגנתי .
 
מצודת בוין, מעולם לא נכבשה, משמשת כיום כמרכז בידור בקיץ,  בנוף הציורי של האמפיתיאטרון, מתקיימים קונצרטים ופסטיבלים שונים, כמו למשל השאנטיות בג'יצ'יקו המפורסם ושירה ימי. במתחם ממוקמת אכסניית נוער, מוזיאון, מועדון אופנועים וינטאג, מועדון צלילה ותחנת רדיו .
מזוריה העיירה ג'יצ'יקו Gizycko מצודת בוין Boyen Fo
 

גשר שנבנה מעל תעלת המים שבג'יצ'יקו Giycko, הוא הגשר היחידי שנבנה באזור בסוף המאה התשע עשר על מנת לאפשר מעבר סירות בדרך לים הבלטי ,ייחודו של הגשר בפתיחתו במנגנון שמפעיל אדם אחד ,לצד ולא באמצע כלפי למעלה, כיום נפתח הגשר למעבר סירות שש פעמים ביום.

מזוריה העיירה Gizycko הגשר הנפתח Rotary Bridge
 

מגדל הממוקם שבג'יצ'יקו שנבנה בתחילת המאה העשרים בסגנון נאו גותי, מגדל עגול שנבנה כולו מלבנים אדומות שלא טויחו ,מבנה בסגנון נאו גותי ובו קמרונות חיצוניים בחזיתו שני סמלי מגן ,סמל אחד מסמל את השלטון העירוני ואחד את הסמל המזורי, גובהו של המגדל כמאה ושבעים מטר.

מגדל שבו השתמשו עד שנות התשעים ,כמאגר מים שחילק מים למבנים ודירות לאורך כמאה שנים , המגדל עבר שיחזור ושיקום, ונוספו לו שלוש קומות וכיפה, כיום משמש המגדל כנקודת תצפית שאליה מגיעים בעזרת מעלית או בטיפוס רגלי של 129 מדרגות , במרפסת התצפית ממוקם בית קפה , הנוף הפנורמי של יערות ואגמים הנשקף ממרפסת התצפית שווה את העלייה אליה, בתוך המגדל קיים מוזיאון מקומי המספר את סיפור העיר בעבר ובהווה ותערוכות אומנות שונות.

מזוריה העיירה ג'יצ'יקו Gizycko מגדל המים והתצפית
 

שמורת ביאלובייז'ה נחשבת כשמורה העתיקה ביותר בפולין , מיקומה על גבול פולין ובלרוס, סימלה של השמורה היא חיית הביזון ,חיה שהחלו לטפח במאות הקודמות ,אך בתום מלחמת העולם הראשונה גוועו אחרוני הביזונים בשמורה.

רק בשנות השלושים של המאה העשרים החלו לטפח דור ביזונים מחדש ,בעת שהביאו לתחנת גידול שפעלה בשמורה, מספר שוורים זכרים משוודיה ונקבות שוורים מגרמניה שוורים אלו הוכלאו ונוצר דור חדש של ביזונים שגודלו בתחנת הגידול ,רק בשנות החמישים החלו לשחרר לטבע ביזונים לשוטט ביערות השמורה .

בשנות השמונים הוכרזה השמורה כשמורה של ארגון אונסקו , ואף התווספה לה תחנת כוח מאנרגיה טבעית הנחבאת בשמורה, כיום ניתן לצפות בביזונים משוטטים ברחבי השמורה, בשולי היער בשמורה הוקם בסוף המאה התשע עשר כפר בשם Bialowieza , שהיה בתחום שלטונו של הצאר הרוסי עד סוף מלחמת העולם הראשונה וחזר לשטחה של פולין בהסכם שביתת הנשק בוורסי, עד אז שימשה סביבתו של הכפר כיער לצייד הקיסרי ,כשם ששימש בעבר את מלכי פולין כמו המלך ואדיסלב יגילו.

ביער קיים מסלול הליכה בשדרת עצי האלון המלכותיים, שחלקם בני 150-500 שנה , הנושאים כול אחד את שמם של מלכי פולין וליטא, בכפר נבנתה כנסיית סנט ניקולאס האורתודוכסית, כנסייה שהוקמה בתקופת שלטונו של הקיסר הרוסי אלכסנדר השלישי .

שמורה הנקראת גם שמורת הממוקמת בחלק הצפוני מזרחי של פולין על גבול בלרוס , השמורה נחשבת לגדולה בין השמורות בפולין, שמורה שכוללת את נהר ביברזה Biebrza River והביצות הקרויות על שמו , ויערות המקיפים את הנהר והביצות, החלק המפורסם של השמורה נקרא בוג האדום או Czerwone Bagno ,שבו עמק ביברזה שבו אדמות כבול שנוצר בביצות ,אזור שבו מתרכזים בעיקר בעלי הכנף בשמורה.

השמורה בשמה השני Luknajno Reserve ,שמורה שהוכרזה על ידי הארגון העולמי אונסקו לשימור בעלי חיים, פרסומה של השמורה הם להקה ענקית של ברבורי בר (עופות מים גדולים) המקננים בשמורה בחודשים אפריל ומאי בסביבות האגם , כמאתיים ושבעים סוגי בעלי כנף נוספים ,חלקם ייחודיים המקננים באגם ובשמורה, שבהם ניתן לצפות מעל מגדלי התצפית הפזורים בשמורה

לשמורה המשמשת כמקום מעבר ומקום קינון טבעי וחשוב של בעלי כנף, מתנקזים צפרים רבים לאורך השנה , עוד ניתן למצוא בשמורה מעל לשבע מאות סוגי פרפרים, סוגים שונים של בעלי חיים ויונקים, סוגי סחלבים שונים ופרחים וצמחיה מגוונת .

נהר ביברזה הממוקם בשמורה משמש גם לפעילות שייט בקיאקים , בתחומי השמורה ניצב מבצר אובסובייץ Osowiec Fortress , שנבנה בידי הצאר הרוסי במאה התשע עשר , על מנת להגן על השטח מפני פלישות של הגרמנים לאזור, כיום ניתן לבקר בחלק משרידי המבצר הפתוחים לקהל.

 
מזוריה שמורת הטבע Bialowieza National Park
 

מיקומו של בונקר המפקדה הקדמית של היטלר, כתשעה קילומטר מצפון מזרח לעיירה קטרזין Ketrzyn ,בשטחה שהיה בפרוסיה בטרם סיום מלחמת העולם השנייה , מפקדה זאת שמנתה על שטחה כשמונים מבנים ומתוכם שבעה בונקרים תת קרקעיים מבוטנים שעובי הקירות והגג היו מעל לשבעה מטר. 

במפקדתו הקדמית לכוון רוסיה השתמש היטלר החל ממחצית שנת 1941 עד סוף שנת 1944 , מפקדה שאותה נטש בעת שהכוחות הסובייטים התקרבו אליה בעת המלחמה, למפקדה הסודית היה צמוד מרכז קשר גדול ,שדה תעופה ותחנת רכבת , המתקן עצמו נשמר בידי כוחות אס אס נבחרים וגדולים ,שהכיל שלוש מערכות מתחמי הגנה סביבו . 

בעת שנתקבלה ההחלטה לנטשו פוצצו חלקים נכבדים מהמתקן , ולמעשה מיקומה של מאורת הזאבים , היה די סודי וחבוי במעמקי סבך יערות , והוא נתגלה רק בשלבי סוף המלחמה לכוחות הרוסיים.

בחודש יולי 1944 נערך במפקדה ניסיון התנקשות בחייו של הצורר, אחד מכמה ניסיונות שנערכו במהלך שלטונו, למזלו אחד מפיקודיו הזיז את מטען החבלה ברגלו שהוסתר בתוך תיק שהוגנב לחדר המלחמה בידי קולונל שטופנאברג והונח מתחת לשולחן הדיונים , מתנקשים אלו ורבים מקציני מפקדת הצבא הגרמני נעצרו עונו ונרצחו בעקבות ניסיון ההתנקשות .

לקח לשלטונות פולין עד מחצית שנות החמישים ,לפנות את המכשולים והמוקשים שהוטמנו מסביב למתקן ,על מנת שהמקום יהפוך לאתר לתיירות .

העיירה קטרזין מפקדת מערת הזאבים wolfsschnaze
 

שדה הקרב ממוקם בחלקה הדרום מערבי של העיר אולדשטיין Olsztyn ,השדה מהווה אתר קרב שבו ניצחו בעלות הברית פולין וליטא ,את אבירי המסדר הטבטוני בתחילת המאה החמש עשר בימי הביניים ,קרב שסימן את תחילת התבוסה של צבא האבירים הטבטונים שהתיישבו באזור במאה ה 11 ,לאחר תבוסתם במסעות הצלב בארץ ישראל.

הקרב רב המשתתפים והגדול משוחזר בכול שנה בפסטיבל הנערך לציון התאריך השנתי של הקרב .

מזוריה שדה הקרב של גרונוולד Fields of Grunwald
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור