דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

מזוריה עיירות וסיורי כוכב מסביב

 

בדרך כלל ישהו המבקרים בטיולי הכוכב בשימוש ,במרכזי התיירות שמסביב לאגמים הידועים המשמשים כבסיס לפעילות מנוחה,ספא,סיורים רגליים ומסלולי אופניים,שייט בסוגי כלי שייט שונים ,גלישה ורחיפה ועוד ובל נשכח את המסעדות והאוכל המקומי בטעמי פולין,גרמניה וליטא ,אזור האגמים מציע שלל מקומות לינה מסוגים שונים על פי עומק הכיסים הפרטיים שלכם .

 
 
 

העיר שנקראה בשמה הגרמני הקדום Allenstein, נחשבת כבירת הפרובינציה ורמינסקו-מזורסקיה , עיר המשמשת כמרכז מסחרי חשוב, שאלי מחוברים קווי הרכבת מורשה ,מ גדנסק ,טורון, אולשטיין ואלק , ומערכת וכבישים מרכזיים, בעיר המוזיאון של חבל ורמיה ואוניברסיטה של חבלי הארץ מזוריה וורמיה .

עיר שנוצרה שבמחצית המאה הארבע עשר ,סביב הטירה של האבירים הטבטונים ,עיר שקבלה זכויות של עיר עשר שנים לאחר הקמת טירת מצודה הטבטונית, במחצית המאה החמש עשר עברה לשלטון פולני עד חלוקת פולין בשנת 1772 ,בעת שעברה לידיים של הממלכה הפרוסית.

העיר אולשטיין ממוקמת על גדות נהר lyna River ,ומסביבה כחמש עשר אגמים, האגם הגדול הוא שניארדבה Sniardwy, והשני בגודלו נקרא Lake Mamry הקרוב אליו ,מרב הפעילות בחבל מתרכזת סביב האגם הגדול שניארדבה שבו שמונה איים .

בתקופת מלחמת העולם השנייה נהרסו חלקים גדולים מהעיר, בשנת 1945 הועברה העיר לידיים פולניות , מהעיר גורשו התושבים ממוצא הגרמני ותושבים מזורים שסיגלו את התרבות הגרמנית כדרכם, והועברו אליה ליישוב מחדש פולנים ואוקראינים.

העיר שוקמה ושופצה ונבנתה מחדש, כולל הטירה הטבטונית ,שערכו בה שיקום ושיפוץ עם לבנים אדומות וגגות רעפים ,כיום ניתן לראות את הטירה הגותית ששוחזרה וחלק מחומות המגן, מגדלי השמירה ,מגדל הגנה מרשים עגול בצד השמאלי של הכניסה ,שער הכניסה המרובע במרכז ומעליו מגדל השמירה המרובע חצר הכוללת בתי מגורים ,כנסייה ומגדל פעמונים .

ניתן לסעוד בעיירה Olsztyn במסעדת Staromiejska Restaurant ,מסעדה בסגנון המאה העשרים המגישה מנות טעימות וטובות.

מזוריה שדה הקרב של גרונוולד Fields of Grunwald

שדה הקרב ממוקם בחלקה הדרום מערבי של העיר אולדשטיין Olsztyn ,השדה מהווה אתר קרב שבו ניצחו בעלות הברית פולין וליטא ,את אבירי המסדר הטבטוני בתחילת המאה החמש עשר בימי הביניים ,קרב שסימן את תחילת התבוסה של צבא האבירים הטבטונים שהתיישבו באזור במאה ה 11 ,לאחר תבוסתם במסעות הצלב בארץ ישראל.

הקרב רב המשתתפים והגדול משוחזר בכול שנה בפסטיבל הנערך לציון התאריך השנתי של הקרב .

 
מזוריה העיר אולשטיין Olsztyn הנחשבת כבירת אזור האגמים
 

מרכז מידע לתיירים City Information Centre

משרד המידע לתיירים, ממוקם ברחוב ul. Mlynarska 5A ,מחוץ למרכז העיר, מעבר לגבעה בבית העירייה ,ולא בצד של תחנת האוטובוס ,המעבורת ומגרש החנייה ,טלפון 48552440660 ,המרכז פתוח בימים א-שישי (סגור שבת וראשון) בין השעות 07:00-15:00 ביום רביעי עד השעה 16:00 בחודשים יולי – אוגוסט פתוח בין השעות 08:00-16:00 ביום שבת עד השעה 14:00 ,יום ראשון סגור.

שמה של העיירה דומה לשמה של העיירה מלבורק ומצודתה המפורסמת ,כאשר פרוש המילה בורג הוא מצודה , על כן פרוש שמה של העיר הוא מצודת הגברת Fortress of the Lady , העיירה ממוקמת 90 קילומטר מזרחית להעיר גדנסק , עירה שבה נקבע והוקמה כמקום מושבה של הבישוף של ורמיה.

עיר נחמדה הממוקמת בצפון פולין שניתן לבקר בה, העיירה שוכנת על שפת הלגונה של נהר הויסלה שבה ממוקמים נמל דייגים והמרינה לייאכטות , העיר פרומבורק ממוקמת גם על התעלה המקשרת בין נהר הבודה לבין לגונה ויסלה.

תחילתה של העיר במאה השלוש עשר על החוף ככפר שבו ישבו סוחרים, חקלאים ודייגים, בעת אחת מהתקפות הפרוסים ,הותקף מעון הבישופים שהיה בתחומי כפר הדייגים ,ואלו מצאו מפלט בבניית מצודת מגורים על גבעה הסמוכה למקום, למעשה העיר הורכבה משני ישובים מופרדים ,אחד היה כפר הדייגים והשני אזור גבעת מגורי הבישופים במצודה ,רק במאה התשע עשר התאחדו שני הישובים והקימו עיר משותפת.

מצודת פומברוק הותקפה מספר פעמים הן בידי אבירי הטבטונים וכלה בעמים הסמוכים, במאה השבע עשר לאחר מספר התקפות הצליחו חיילי הממלכה השוודית לכבוש את המצודה ובזזו אותה כולל רכוש מהקתדראלה.

מתחילת המאה התשע עשר פיתחה העיירה תשתית תיירותית , נסללה מסילת רכבת לעיירה שהנגישה אותה לתיירים, במלחמת העולם השנייה נפגעה העיירה ,כתוצאה מכך עברה ההגמוניה של הבישופים לעיירה אולשטיין.

בעיירה קתדראלה בסגנון גותי שצבעה לבן, שבה קבור האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס Nicolaus Copernicus, תושב העיר בשנותיו האחרונות במאה השש עשר, אומנם הוא נולד בטורון אך רוב מחקריו וספריו נעשו בעיר פומברוק, כבר מתחילת המאה השש עשר קיבל קופרניקוס ,(כיוון שהיה כומר וחבר במועצת הבישופים) אישור מהארכיבישוף בעיר להשתמש במגדל מגדל רידגיגאוסקי Radziejowski ,לצרכי תצפיות אסטרונומיות כמצפה כוכבים.

כיום תיירים המבקרים בעיר פרומבורק ,יכולים לבקר במוזיאון שבארמון הבישופים הישן, בו ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס זה, כולל כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.

גבעת הקתדראלה שליה ממוקמת הקתדראלה, הבנויה בסגנון גותית תוך שימוש בלבנים אדומות ולבנות, ובקירות הקתדראלה מתנוססים צריחים, בקתדראלה נערכים קונצרטים של מוזיקת עוגב בעונה בימי ראשון , בארמון הבישוף המשמש כמוזיאון לקופרניקוס ניתן לראות תערוכות אסטרונומיות ופלנטריום.

בעת הביקור בעיירה ניתן לטייל בנמל הדייגים ואף לצאת בסירות למסלולי שייט שונים בלגונה ,או לעלות לאוניות ולשוט לקריניקה מורסקה, אלבלג או אפילו קלינינגרד שברוסיה ניתן גם לבלוט וליהנות מפעילות ספורט ימית , או סקי וגלישה ובתקופת החורף גלישה באגם הקפוא.

מזוריה העיירה פומברוק Frombork
 

העיירה פומברוק גבעת הקתדראלה Cathedral Hill

מתחם המצודה והקתדראלה בשמה הפולני Wzgorze Katedralne, כוללים: קתדרלה מימי הביניים, ארמונות הבישופות, חומות הגנה, מגדלים שמירה, חלק גדול מהמתחם נהרס במלחמה ורק הקתדרלה נפגעה במעט ושוחזרה, החלקים מהמתחם ממוקמים בגבעה השולטת על העיר, טלפון לתאום סיורים מודרכים : 609683313 

כיום תיירים המבקרים בעיר פרומבורק ,יכולים לבקר במוזיאון שבארמון הבישופים הישן, בו ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס זה, כולל כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.

גבעת הקתדראלה שליה ממוקמת הקתדראלה, הבנויה בסגנון גותית תוך שימוש בלבנים אדומות ולבנות, ובקירות הקתדראלה מתנוססים צריחים, בקתדראלה קבור האסטרונום ניקולאוס קופרניקוס Nicolaus Copernicus, תושב העיר בשנותיו האחרונות במאה השש עשר ,כמו כן בקתדראלה נערכים קונצרטים של מוזיקת עוגב בעונה בימי ראשון , בארמון הבישוף המשמש כמוזיאון לקופרניקוס ניתן לראות תערוכות אסטרונומיות ופלנטריום.

העיירה פומברוק מוזיאון קופרניקוס Copernicus Museum

מוזיאון הממוקם ברחוב ul. Katedralna 8, Frombork , טלפון למוזיאון 48552440075 המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 09:00-15:30.

המוזיאון ממוקם בארמון ששימש בעבר את בישופי חבל ורמיה ,חלקו המזרחי של המבנה מתוארך למאה ה ארבע עשר, והשאר מתוארך למאה השמונה עשר ששופץ לאחר פגיעה, המבנה עבר שריפה בסוף מלחמת העולם השנייה ובמחצית שנות השישים, לאחר זאת נבנה המבנה מחדש על מנת שישמש כמוזיאון.

במוזיאון תערוכה קבועה המוקדשת לעבודותיו של האסטרונום קופרניקוס , ניתן לצפות בתערוכות הקשורות לחייו ועבודתו של קופרניקוס, הכוללים כתבי יד ומהדורות מוקדמות של ספריו, בתצוגות מוצג גם עותק של ציורו של יאן מטויקו ,של האסטרונום קופרניקוס, הנקרא דיאלוג עם אלוהים.עוד במוזיאון תערוכות קרטוגרפיות המציגות את השינויים שחלו באזור, בעת הביקור עדיין לא היו הסברים באנגלית,

העיירה פומברוק קברו של קופרניקוס Copernicus Grave

הקבר ממוקם בקתדראלת שעל הגבעה , בכתובת ul. Katedralna 6 ,טלפון 48733716824 .

בקתדראלה בפינה הדרומית ממוקמת מצבה גרניט שחורה ,שעל פי האמונה זהו קברו של קופרניקוס , על המצבה דגם מערכת השמש המוקפת על ידי 6 כוכבי לכת מתחת למצבה ניתן לראות דרך רצפת זכוכית ,ארון קבורה חדש ,שבו הוטמנו שרידיו מחדש לאחר השריפות ולאחר שנבדקו שרידי הקבר הקודם והוחלט שאלו הן עצמותיו.

בעת הטמנת שרידיו בארון החדש השתתפו אישי דת בקבורה ולכן ניתן לראות כרזות המתארות את המשתתפים בקבורה.

העיירה פומברוק מגדל רידגיגאוסקי Radziejowski

מגדל הממוקם ברחוב ul. Katedralna 8, טלפון 48733716824 , המגדל פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בין השעות 10:00-15:00.

זהו מגדל הנמצא בפינה הדרומית מערבית במתחם הטירה מצודה, בעת שנבנה שימש המגדל כמגדל פעמונים; מגדל תצפית ומגדלור ,פרסומו נובע משימושו של האסטרונום קופרניקוס ,לניסיונותיו ותצפיותיו בתחום האסטרונומי במאה השש עשר , מגדל שעבר שיפוץ במאה השבע עשר, נהרס במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש בשנות השבעים במאה הקודמת, יש הטוענים כי המגדל ששימש את קופרניקוס כסדנא , היה בכלל המגדל בצד הצפונית מערבית של המתחם.

בתוך המגדל ממוקם פלנטריום קטן, שבו מכשיר הקרנה שולח תמונות לתקרה של מערכת השמים והכוכבים, הכניסה למופע בתשלום, חוויה להתבונן במצגת למרות שהיא בשפה הפולנית, בקומה מעל לפלנטריום נמצאת המטולטלת של פוקו ,ממחצית המאה התשע עשר המדגימה באמצעות כדור גדול את סיבוב כדור הארץ .

במפלסים נוספים בתוך המגדל ניתן לראות תערוכות שונות ,כולל תערוכות של אומנות מודרנית, יש המדלגים על התערוכות ועולים למרפסת התצפית הממוקמת בגובה 70 מטר, נקודת תצפית מעל לגגות העיר, הלגונה של נהר הויסלה , חוף מעל מפרץ גדנסק וחלק מהשטח של העיר קלינינגרד, בשטחה של רוסיה.

מזוריה אטרקציות בעיירה פומברוק Frombork
 

בעיירה קיימות שש כנסיות קתוליות , כמו כן בעיירה כנסיות נוספות : קפלת בית החולים והכנסייה האוונגלית, הכנסייה הבפטיסטית, כנסייה פנטקוסטלית, כנסייה אורתודוכסית וכנסייה יוניאטית, כאשר האחרונה משמשת גם משמשת כמתחם הקונצרטים השנתי של פסטיבל המוסיקה האורתודוכסית ימי התרבות האוקראינית.

בתחילת המאה העשרים נפתח מנזר ובית החולים של האחיות הדיאוקוניות Diakonis אוונגליסטיות ,שנקרא מנזר וכנסייה Bethanien , ברחוב Warszawska שבעיר, במבנה בית החולים קיימת קפלה לתפילה , מבנה ששימש כבית חולים עד מלחמת העולם השנייה.

בעת הביקור במקום ,ניתן לראות את חלונות הזכוכית וויטראג של הקפלה ,את עיטורי הקירות והעמודים, חלק מהקירות עדיין מצופה בלוחות עץ, דוכני התפילה, הרצפה הדקורטיבית ועוד.

מזוריה העיירה Gizycko הכנסייה האוונגליסטית

כנסייה שנבנתה בסגנון נאו קלאסי, ובסגנון בניה וארכיטקטורה האופייני לחבל מזוריה, הכנסייה תוכננה בידי האדריכל גרמני קרול פרדריק שינקל ,בכול יום ראשון נערך קונצרט עוגב ואורגן בכנסייה בחודשי הקיץ.

מבנה גדול גבוה שמעליו גג רעפים אדומות ,שבחזיתו מגדל מרובע בן ארבע קומות ,ובראשו גג רעפים אדומות שמתחתיו שעון מחוגים ומרפסת תצפית עם חלונות מלבניים.

מזוריה כנסיות בעיירה Gizycko
 

שמה של העיירה בגרמנית Nikolaiken, זמן הנסיעה ברכב לעיר הנופש מיקוואיקי Mikolajki (שממנה בדרך כלל מתחילים את הסיור הן מגדנסק והן מוורשה) , כשלוש וחצי שעות , עיר הנופש מיקוואיקי ממוקמת במחוז ורמיה - מזוריה בצפון מזרח פולין ,על גדות שפת אגם שניארדבה Sniardwy,הנחשב כגדול בין האגמים, העיר הדרומית בשרשרת האגמים מכונה גם הוונציה של מזוריה.

אל העיר ניתן להגיע בתחבורה ציבורית, ברכבות בשייט או ברכב פרטי, אולם בדחני העיר טוענים כי בקיץ ,יש בעיר יותר סירות ממכוניות, מאות יאכטות צבעוניות, סירות מנוע וסירות תענוגות הזמינות לקחת את התיירים להפלגות, בעיירה מעל לארבעת אלפים תושבים.

תחילת תיעודה של העיר במחצית המאה החמש עשר בעת שהוקמה ככפר ,שהוקם תחת הפטרון סנט ניקולאס פטרונם של המלחים, ועל כן הוקמה על גבעת תחנת הרוח כנסיה אוונגליסטית ,בתחילה תושביו של הכפר היו ממוצא פולני, שהגיעו ממחוז מוזביה הסמוך, את זכויותיה כעיר קבל היישוב במאה השבע עשר, פרנסת התושבים באותה העת היה מעבר סחורות וענף הדייג של הדג הלבן ,שהתחבב על תושבי אזור פרוסיה המזרחית הסמוכה .

חלק מפרנסת התושבים בעבר ,היה גם מחקלאות ומגידול פרות וסוסים ,שמשערם היו נשות הכפר אורגות חצאיות ובגדים, חלק מהתושבים כרתו עצים והשיטו אותם על פני האגם, בתחילה המאה השמונה עשר עברו תלאות ומחלות על העיר ,החקלאות נפגעה ואנשים רבים מתו ממחלת הדבר, צבאו של נפוליאון חצו את העיר ארבע פעמים ,בדרכם לכיבוש רוסיה ובנסיגתם וגרמו נזקים לעיר.

הבעלות על העיר ,עברה לממלכה הפרוסית ,ממחצית המאה התשע עשר עד סוף מלחמת העולם השנייה, מזלה של העיירה שפר עליה יחסית ונזקי מלחמת העולם השנייה לא היו בה רבים, תושביה הגרמניים סולקו מהעיר בתום המלחמה והעיר יושבה מחדש בידי תושבים ממוצא פולני שהשכילו והצליחו לשמור על המסורת והשפה הפולנית שלהם.

במחצית המאה התשע עשר כאשר נחפרו התעלות בין האגמים ,נוצר נתיב שייט בין האגמים ומהעיר ,כמו חוברה העיר בדרך יבשתית לעיירות Mragowo והעיירה Gizycko , וחיבור במסילת רכבת לעיר המחוז Olsztyn.

תהליך הפיכתה לעיירת נופש ותיירות, החלה עוד בטרם המלחמה והתפתחה בהמשך בשנות החמישים, העיר פופולרית הן בקיץ והן החורף ,שאז נושא ההחלקה והשייט בקרח פופולארי מאוד, לעיר מרינה מפותחת ,בעיר נערך בכול שנה פסטיבל שירה ,כיום התיירות השתלטה על העיר בשפע מלונות, חנויות ומסעדות ,אך למרות זאת היא שומרת על צביונה המסורתי.

כיוון שהעיר מחולקת בידי אגם Mikolajskie הצר ואגם Talty, וממוקמת בקצה יערPisz Forest העיר מחולקת לשני חלקים ,שכול אחד יושב על גדה אחרת, שלושה גשרים מחברים את חלקי העיר, שגשר העץ הראשון הוקם בתחילת המאה השש עשר , עד אז ניתן היה להגיע בין שתי הגדות רק בשייט בסירות, כיום הגשר משמש למעבר הולכי רגל.

מסעדות וטברנות בעיר Mikolajki

טברנה הגברת מרי Lady Mary , מתמחה בבירות ומזון קליל , במקום נשמעת מוזיקה .

טברנה Pod Zlamanym Pagajem מתמחה בבירות ומזון קליל , במקום נשמעת מוזיקה .

מסעדת Folwark luknajno ,מסעדה בסגנון אוכל אזורי הממוקמת בפארק טבע .

מסעדת Restauracja Prohibicja , מסעדה בסגנון אמריקני בלווי מוזיקת ג'אז , האוכל בסגנון פולני מזרח אירופאי , כדאי בעונה להתיישב במרפסת המוצלת בשיחי גפן.

מזוריה עיירת הנופש מיקוואיקי Mikolajki או Nikolaiken
 

העיירה ממוקמת במעבר צר בין אגמי קייז'נו Kisajno לאגם ניוגוצ'ין Niegocin ,התוחם אותה מדרומה של העיר, היא נחשבת לגדולה בין עיירות וערי ארץ האגמים, עיר אטרקטיבית שבה כשלושים אלף תושבים, מסביב לעיר כמאה אגמים ,המקיפים אותה מסביב , אגם ממרי Mamry תוחם את העיר מהצפון (שטחו כ 105 קמ"ר ועומקו כשלושים ושמונה מטר) אגם טג'טי Tajty תוחם את העיר ממערב .

האגמים ווינובסקי ואגם גרייבקו Niegocin בתוספת חלק מאגם Mamry, מחוברים בתעלת Gizycki שנחפרה כראשונה משמונה התעלות שנחפרו לחיבור אגמים ונהרות ,בסוף המאה השמונה עשר, תעלה שאורכה כשנים וחצי קילומטר בעומק של 2 מטר , העוברת בתוך העיר ותעלת וילקאסקי העוברת בחלק הדרום מערבי של העיר ומחברת בין האגמים ניגוצ'ין וטאג'י עם אגם ממרי , מצב זה יוצר מחלק מהעיר צורת אי , נושקים בנוסף לגבולות העיר האגמים פופאקה מאלה Popowka Mala ופופובקה דוזה Popowka Duza.

בעיר מספר מרינות שבהן חונות סירות מסוגים שונים ויאכטות שניתן להזמין סיורים ימיים ושייט דרומה במסלול שייט לערים מיקולאצ'י ולרוצ'יאנה-נידה ובמסלול הצפוני לווגורזווו באגמים ובחופים ניתן לעשות פעילות ימית, מסלולי גלישה ודאייה , פעילות ספורטיבית מגוונת ועוד.

העיר משמשת כאחת מערי הנופש הפופולאריים לחופשה בטבע ופעילות במקורות המים הרבים, רכיבה על אופניים ושייט בקאנו, הליכה, טיולים, ריצה קלה, רכיבה על סוסים, קטיף פטריות יער בעונה ודיג יש ,בעיר מקומות אירוח מגוונים לכול תקציב, בתי קפה ומסעדות לרוב ,בתי בילוי מסוגים שונים.

מזוריה העיירה Gizycko הגשר הנפתח Rotary Bridge

גשר שנבנה מעל תעלת המים שבג'יצ'יקו Giycko, הוא הגשר היחידי שנבנה באזור בסוף המאה התשע עשר על מנת לאפשר מעבר סירות בדרך לים הבלטי ,ייחודו של הגשר בפתיחתו לצד ולא באמצע כלפי למעלה,כיום נפתח הגשר למעבר סירות שש פעמים ביום.

מזוריה העיירה Gizycko מגדל המים והתצפית שבג'יצ'יקו Giycko

מגדל הממוקם שבג'יצ'יקו שנבנה בתחילת המאה העשרים בסגנון נאו גותי, מגדל שבו השתמשו עד שנות התשעים ,כיום משמש כנקודת תצפית שאליה מגיעים בעזרת מעלית

מסעדות מפורסמות בעיירה קוצ'ינה :

העיירה קוצ'ינה Gizycko מסעדת פונדק הברבורים השחורים Gospoda Pod Czarnym labedziem ,מסעדה המשלבת אוכל ומוזיאון .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת iwiata , תפריט ענק של מאכלים רבים מרחבי העולם.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Karczma Stara Kuznia , סרוויס הגשה בצלחות מתקופה קדומה .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת באר הורנט Bar Hornet ,ביסטרו לארוחות קלות עם שרות טוב, אפשרות להגשה או שיטת המזנון לבחירה ותשלום בקופה.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Grota, Gizycko , מסעדה המגישה מנות בסגנון פולני וגרמני ,אך מגישה גם פיצות .

מזוריה העיירה קוצ'ינה Gizycko
 

מצודה ואחוזה פרוסית שמורה ,שהוקמה על מנת להגן על התעלה שחצתה את העיר, שהחלה להיבנות במחצית המאה השמונה עשר, דוגמא מיוחדת של הקמת אתר מבוצר פרוסי שהוקם ביוזמת ותכנון שר המלחמה הפרוסי הרמנה פון בוין.

בתחילה נקראה המצודה Feste Boyen ,שטחה של האחוזה שצורתה כוכב, שבמרכזה המצודה היה כמאה דונם, שורת ביצורים וחומה שגובה חמישה מטר ואורכה כשלושה וחצי קילומטר המקיפים את החצר העיקרית.

מסביב לחומה נחפר חפיר יבש ומסביבו סוללות פנימיות וחיצוניות , שש מעוזים (ביצורים) הוקמו בפינות שנשאו את שמותיו של הגנרל שר המלחמה :ליאופילד,לודוויג והרמן, יתר המעוזים נקראו על שם הסמלים המלכותיים שהופיעו על מגן המשפחה : חרב, חוק ואור.

במחצית המאה השבע עשר נוספו שני אגפים תחתונים למצודה ,אך הם אבדו בשריפה במאה השמונה עשר, ומגדל עגול שאבד בסיום מלחמת העולם השנייה, בתקופה שלפני המלחמה חוברה המצודה והטירה למתחם הגנה אחד.

הטירה המלבנית בת הארבע קומות , שימשה כמלון לאחר המלחמה , במחצית המאה התשע עשר, נבנה הגשר הייחודי מעל תעלת Luczanski Canal ,שכמותו קיימים רק שנים באירופה, אורכו של הגשר כעשרים מטר ורוחבו כשמונה ומשקלו מאה טון, הגשר נבנה על מנת להקל על הקשר בין המצודה לעיירה , מנגנון ההסטה של הגשר (לא הרמה) לצד בעת פתיחתו למעבר סירות הופעל בידי אדם אחד.

הכניסה למצודה מאובטחת על ידי שערים בעלי שתי כנפים שעליהם עיטורים ניאו-גותיים, השער הראשי, המכונה שער ג'יצ'קה, הוא הבולט ביותר בין הכניסות למצודה , כניסת המים מצדו של אגם ניגוצ'ין ,הובטחה בעבר על ידי שער המים, שנמצא מחוץ לשימוש מאז פתיחת קו הרכבת ,והתעלה המים כוסתה, החלק הפנימי של שער מגדל המים היה חדר נשק, לידו מבני אימונים, אורוות, חנות נפח, בתי מלאכה,  ותחנת יונים מובילה שאיכסנה עד 700 יונים, בשנת 1855 סיימה המצודה את תפקידה ההגנתי .
 
מצודת בוין, מעולם לא נכבשה, משמשת כיום כמרכז בידור בקיץ,  בנוף הציורי של האמפיתיאטרון, מתקיימים קונצרטים ופסטיבלים שונים, כמו למשל השאנטיות בג'יצ'יקו המפורסם ושירה ימי. במתחם ממוקמת אכסניית נוער, מוזיאון, מועדון אופנועים וינטאג, מועדון צלילה ותחנת רדיו .
מזוריה העיירה ג'יצ'יקו Gizycko מצודת בוין Boyen Fo
 

גשר שנבנה מעל תעלת המים שבג'יצ'יקו Giycko, הוא הגשר היחידי שנבנה באזור בסוף המאה התשע עשר על מנת לאפשר מעבר סירות בדרך לים הבלטי ,ייחודו של הגשר בפתיחתו במנגנון שמפעיל אדם אחד ,לצד ולא באמצע כלפי למעלה, כיום נפתח הגשר למעבר סירות שש פעמים ביום.

מזוריה העיירה Gizycko הגשר הנפתח Rotary Bridge
 

מגדל הממוקם שבג'יצ'יקו שנבנה בתחילת המאה העשרים בסגנון נאו גותי, מגדל עגול שנבנה כולו מלבנים אדומות שלא טויחו ,מבנה בסגנון נאו גותי ובו קמרונות חיצוניים בחזיתו שני סמלי מגן ,סמל אחד מסמל את השלטון העירוני ואחד את הסמל המזורי, גובהו של המגדל כמאה ושבעים מטר.

מגדל שבו השתמשו עד שנות התשעים ,כמאגר מים שחילק מים למבנים ודירות לאורך כמאה שנים , המגדל עבר שיחזור ושיקום, ונוספו לו שלוש קומות וכיפה, כיום משמש המגדל כנקודת תצפית שאליה מגיעים בעזרת מעלית או בטיפוס רגלי של 129 מדרגות , במרפסת התצפית ממוקם בית קפה , הנוף הפנורמי של יערות ואגמים הנשקף ממרפסת התצפית שווה את העלייה אליה, בתוך המגדל קיים מוזיאון מקומי המספר את סיפור העיר בעבר ובהווה ותערוכות אומנות שונות.

מזוריה העיירה ג'יצ'יקו Gizycko מגדל המים והתצפית
 

העיירה קוצ'ינה Gizycko מסעדת פונדק הברבורים השחורים Gospoda Pod Czarnym labedziem מסעדה המשלבת אוכל ומוזיאון .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת iwiata , תפריט ענק של מאכלים רבים מרחבי העולם.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Karczma Stara Kuznia , סרוויס הגשה בצלחות מתקופה קדומה .

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת באר הורנט Bar Hornet ,ביסטרו לארוחות קלות עם שרות טוב, אפשרות להגשה או שיטת המזנון לבחירה ותשלום בקופה.

העיירה קוצ'יניה Gizycko מסעדת Grota, Gizycko , מסעדה המגישה מנות בסגנון פולני וגרמני ,אך מגישה גם פיצות .

מסעדות מפורסמות בעיירה קוצ'ינה Gizycko
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור