דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

פולין מזוריה האגמים

אגם המכונה גם ים מזוריה Mazurian Sea עקב גודלו ,צורתו כמשולש ,אגם הנחשב לגדול בין האגמים אורכו 114 קמ"ר, עומקו כששה מטר עד 77 מטר , קוטר חופיו הם 52 קילומטר, אגם שבו משולבים שלושה אגמים : Kaczerajno, Seksty , Warnolty .

קיבולת המים שבו שווה ל60 אחוז מהמים באזור מזוריה, האגם נוצר לפני כ 12.000 שנה בעת הפשרת השלגים מקרחון ענק ,סביבו מספר שמורות טבע, שבחלקם בעלי חיים ייחודיים ונדירים, כמו : ביזון, איילים, חזירים, זאבים בונים,איילים, מיניאטוריות .

אזור סביבת האגם משמשת למחקר בידי חוקרי טבע, צמחיה ובוטניקה ,זואולוגיה למחקר בעלי חיים ובעלי כנף וגאולוגים.

אגם המציע פעילות ספורטיבית, ימית או יבשתית, שכירת קיאקים סירות קנו ,מקום לעריכת שייט ברחבי האגם וסביבו, דייג של דגים כמו : דניס, דניס לבן, מוט, פיד, וצלופח ,סיורים רגליים ואופניים במסלולים שונים, באמצעות תעלות ונהרות ניתן לסייר באגמים מתחבר לאגמי טוכלין, לוקנוינו, מיקולייסקיה, רוז, ביאלולוקי ואגמי טורקלו.

מצפון לאגם נמצאת העיירה מיקולאצ'קי ואגם מיקולאסקיה , ממזרח לאגם נמצאת העיירה אורזיש Orzysz, עם מסלולי קאנו ורכיבה על אופניים, חופים ואגמים, לעיירה Orzysz יש הרבה להציע מבחינה תיירותית.

בסביבת האגם ניתן לראות טירות ומצודות היסטוריות,באגם ממוקמים שמונה איים כמו צ'ארסי אוסטרוב Czarci Ostrow , שבו שרידי מעוז שהוקם בשנים 1784-96, עוד איים הם: Szeroki Ostrow, Wyspa Pajecza, Wyspa Kaczor ועוד, מסביב לאגם ממוקמים עיירות וישובים כמו : פופילנו, גלודובו, נידווידזי רוג, אוקרטובו, נובה גוטי, זדג'וגו ואוקנוינו.

פולין מזוריה אגם סניארווי lake Sniardwy
 

אגם המוכרז כשמורת טבע Unesco biosphere reserve, האגם ממוקם בצפון מזרח פולין, במחוז ורמיה-מזוריה. אגם הממוקם חמישה קילומטר ממזרח לעיירה מיקולאקי, בקרבה לפינה הצפונית מערבית של אגם Sniardwy ,הנחשב לאגם הגדול ביותר בפולין ,אורכו של האגם כשלושה קילומטר ושלוש מאות מטר, עומקו הממוצע בין 609 סנטימטר לשלושה מטר אגם מים מתוקים שנוצר מהפשרת קרח מעידן הקרחונים, הניזון מזרימת מים מערוצים רבים, אגם המוקף ביצות וכרי דשא שצומחים בו על צמחי קנים.

סביב האגם הוקמו מוסדות תיירותיים ,מקומות לינה מסוגים שונים לתיירים, אגם המשמש לחובבי דייג,

מזוריה שמורת הטבע Unesco biosphere reserve

שמורה הנקראת גם שמורת הממוקמת בחלק הצפוני מזרחי של פולין על גבול בלרוס , השמורה נחשבת לגדולה בין השמורות בפולין, שמורה שכוללת את נהר ביברזה Biebrza River והביצות הקרויות על שמו , ויערות המקיפים את הנהר והביצות, החלק המפורסם של השמורה נקרא בוג האדום או Czerwone Bagno ,שבו עמק ביברזה שבו אדמות כבול שנוצר בביצות ,אזור שבו מתרכזים בעיקר בעלי הכנף בשמורה.

השמורה בשמה השני Luknajno Reserve ,שמורה שהוכרזה על ידי הארגון העולמי אונסקו לשימור בעלי חיים, פרסומה של השמורה הם להקה ענקית של ברבורי בר הנקראים הברבור האילם mute swan (עופות מים גדולים) ,המקננים בשמורה בחודשים אפריל ומאי באגם , כמאתיים ושבעים סוגי בעלי כנף נוספים ,כמו : מסילה, מורן, אנפה אפורה, ציצי מזוקן , נשר לבן זנב, דג שושן, עפיפון בצבע חלודה, קורמורן וטורן שחור, חלקם ייחודיים המקננים באגם ובשמורה, שבהם ניתן לצפות מעל מגדלי התצפית הפזורים בשמורה

לשמורה המשמשת כמקום מעבר ומקום קינון טבעי וחשוב של בעלי כנף, מתנקזים צפרים רבים לאורך השנה , עוד ניתן למצוא בשמורה מעל לשבע מאות סוגי פרפרים, סוגים שונים של בעלי חיים ויונקים, סוגי סחלבים שונים ופרחים וצמחיה מגוונת .

נהר ביברזה הממוקם בשמורה משמש גם לפעילות שייט בקיאקים , בתחומי השמורה ניצב מבצר אובסובייץ Osowiec Fortress , שנבנה בידי הצאר הרוסי במאה התשע עשר , על מנת להגן על השטח מפני פלישות של הגרמנים לאזור, כיום ניתן לבקר בחלק משרידי המבצר הפתוחים לקהל.

פולין מזוריה אגם לוקיניניו Luknajno lake
 
 
 
בניית אתרים - שרקור