דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מזוריה האגמים והתעלות המז'וריים במחוז Masuria

 

לאחר התיישבות האבירים הטבטוניים במאה השלוש עשר באזור ועקב איומים של הממלכה הפרוסית באזור וורמיה ומזורי ,פנו תושביה המקומיים והמלך קונרד מלכם של המקומיים שהגיעו לאזור מליטא ומלטביה השכנות לאבירים הטבטונים בבקשת עזרה והגנה.

בתמורה לעזרה של האבירים הטבטונים ,היה מוכן המלך קונרד במזוריה ,להעניק אדמות משטחו לצורך הקמת מצודות וטירות שיעניקו ביטחון לתושבים ,אלא שאבירים אלו השתלטו על האזור והקימו ממלכה תחת שלטונם בעזרתו של האפיפיור ,שאף הקים בחלק הצפון מערבי את ורמיה מסביב ללידזברק ורמינסקי ,במחצית המאה השלוש עשר ,ממלכה שאיימה על שטחי מדינת פולין

לאחר החלשות האבירים הטבטונים ותפיסת חלקים מהשטח בידי הממלכה הפרוסית, במאות ה14-15 , במיוחד בתחילת המאה החמש עשר ,אחרי המפלה בקרב Tannenberg - Grunwald כנגד הפולנים והליטאיים ,ארבעים שנה לאחר מכן נכנסו והתיישבו באזור חקלאים גרמניים באזור, בהשפעת האצולה הפרוסית ,אך בעקבות הכרזת המלך הפולני קאזמיר הרביעי כי הוא מספח את השטח הפרוסי לממלכתו.

החל קרב שליטה בינו לבין הכוחות הפרוסים על השטח ,קרב שנמשך כשלוש עשר שנה , עד שנחתם חוזה טורון שבו חולק השטח שהיה בעבר בשליטת הטבטונים , אזור ורמיה שולב תחת הממלכה הפרוסית, תחת השם פרוסיה הממלכתית ,ואילו מזוריה נותרה בידי האבירים הטבטונים ובה תושבים פולנים ונקראה Ducal Prussia  

במאה השש עשר השתפרו היחסים בין הממלכה הפרוסית לפולנים , כתוצאה מכך פרחה הכלכלה , אך האזור עבר לשליטה פרוסית מלאה (במזרח פרוסיה) בעקבות החלשות הממלכה הפולנית.

לאחר מלחמת העולם הראשונה בהסכם השלום בוורסאי של המעצמות הועברו הערים דז'יאלדובו, לידזברק, לובאווה, נווה מיאסטו ,לובאווסקי וקורצ'ניק ,שבשטח לידיים פולניות ממש לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה, היגרו תושבים רבים ממוצא גרמני ,ממזוריה לשטחי גרמניה, הנותרים שנותרו לאחר המלחמה גורשו גם כן , כל השטח של ורמיה ומזוריה הועברו סופית לידי הפולנים .

 

חגורת האגמים והשפלה המרכזית ממוקמת דרומית למישור החוף של הים הבלטי, עמקים ענקיים ורחבים של נהרות ,מחלקים את האזור לשלושה חלקים שנוצרו מהתמוססות קרחונים,: האזור הפומורני הנקרא בפולנית Pojezierze Pomorskie , אזור מזורה שממוקם מזרחית לוויסטולה המזרחית ונקרא בפולנית Masurian , החלק השלישי שייך לאזור פולין הגדולה הנקרא בפולנית Wielkopolskie .

הישובים הגדולים ונתיבי התעלות העיקריים ממוקמים לאורך הנהר ,שאר השטח מיוער בעיקרו ואוכלוסייתו דלילה , למעשה רק בחלק המזרחי של פולין הגדולה ,קיימת חקלאות מפותחת .

השטח של האזור הפומורני אזור האגמים מתוחם בחלקו המערבי בידי נהר האודר שפלגיו הם הנהרות וורטה Warta ונהר הנוטץ Notec תוחמים בחלק הדרומי ונהר הויסטולה Vistula תוחם אותו ממזרח .

התקופה הטובה באזור האגמים שבצפון מזרח פולין לביקור ,היא בחודשי הקיץ ,אך זאת גם התקופה העמוסה , לכן אולי כדאי להקדים את הביקור בחודש יוני או בחודש ספטמבר בתקופות שמזג האוויר עדיין סביר, אל הפרובינציה מגיעים בנסיעה מוורשה או מגדנסק בשלוש וחצי שעות נהיגה ,או טיסה לשדה התעופה שחודש Olsztyn-Mazury airport ,או ברכב שכור או תחבורה ציבורית.

לתיירים כדאי להתאכסן בעיירות Siedlisko, Bianki, Moniowka ,Kwasne, Jablko ,שם ניתן לאכול אוכל אזורי אוטנטי או לקבל שרות ספא בבית המלון של רשת , אזור שבו ערים עתיקות כפרים על גדות האגמים התעלות או הנהרות והרבה טבע ,אזור המשמש גם לפעילות ספורט הכוללת שייט, מסלולי רכיבה והליכה, רחצה ובילוי (לא לשכוח לביא חומר יתושים).

אזור מזוריה כולל כ 2000 אגמים ,המחוברים במערכת תעלות ונהרות , שרובם נחפרו במאות ה 19-20 שנשפכים לבסוף לים הבלטי, אזור שנוצר מהתמוססות הקרח בעידן הקודם ,המשתרע על שטח של 52.000 קילומטר מרובעים , שבו האגמים מהווים כשלוש עשר אחוז מהשטח והיערות כשלושים אחוז ,אזורי ביצות ,אזור דיונות כמו הדיונה הגדולה Dylewska Hill המתנשאת לגובה 300 מטר, הממוקמת דרומית מערבית לעיר אולשטיין.

שני חבלי ארץ מרכיבים את פרובינציה מזוריה ,שאינה מיושבת בצפיפות ,חבל הארץ מזוריה הוא החלק הדרומי ואילו חלק הארץ ורמיה הוא הצפוני בפרובינציה, למרות שחלקם הגדול של האגמים נמצא נימצא במזוריה כול הפרובינציה נקראת מזוריה והיא אחת משש עשר הפרובינציות המרכיבות את פולין.

האזור המערבי של פרובינציה מזוריה, הוא הפורה לעיבוד חקלאי שבו מגדלים תבואה ותפוחי אדמה , החלק המרכזי העירוני של התיירות נמצא באזורים : Elblag, Olsztyn , Elk ואילו עיירות הנופש העיקריות הן : העיירה Mikołajki ,העיירה Gizycko , והעיירה Olsztyn.

נהר האודר

עובר בצ'כיה לאורך 120 קילומטר ועובר לפולין שם הוא נשפך לים הבלטי, בסך הכול אורכו 854 קילומטר ,נהר העובר בחלק המזרחי של אירופה ונחשב לאחד החשובים מכוון שהוא משמש כנתיב מים חשוב לתעבורה ימית בקישור של תעלת גליוויצה Gliwice Canal ,בין אזורי התעשייה של שלזיה ,בחלק הדרום מערבי של פולין ,לבין נתיבי הסחר הימי של התעלות שלחוף הים הבלטי .

תעלת גליוויצה מתחילה בחיבור לאודר בסמוך לקוזל Kozle , וממשיכה עד Brzeg Dolny דרך תעלה הנשלטת בידי סכרים ליצירת קווי גובה למים ,במורד הנהר עד היציאה בסוף לאגם שבחלקה הצפוני של העיירה שצ'צ'ין Szczecin בשני נתיבי מים .

נהר האודר מחובר לנהר הוויסטולה Vistula, הנחשב לנהר הגדול של פולין, בתעלות המחברות את הנהרות ורטה Warta ונהר הנוטץ Notec ,בחיבור לתעלת ביגושץ Bydgoszcz Canal לבין נתיבי המים של מערב אירופה בדרך נהר האודר והשפרה ותעלות אודר האוול שבגרמניה המזרחית, בפועל נהר האודר משמש גם כגבול בין גרמניה לפולין בקטע שבו הוא עובר צפונית לעיר שצ'צ'ין Szczecin .

שיפוע הקרקע המדורג והעדין ,של שטחי האדמה לכוון הים הבלטי, הן מצד דרום והן מצד צפון ,מתאפיין לכן בנהרות ,המתנקזים מדרום לצפון וממזרח למערב, היוצרים מעין דגם של תאי שטח בדוגמת רשת קרקעית האזור שופע בביצות, אגמים ומרבצי חופים של חול .

מזוריה מחוז אלף האגמים והתעלות המז'וריים
 
 
 
בניית אתרים - שרקור