דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

הרקליון סיורים רגליים בעיר

 
 

רחוב מרוצף באבנים ,המתחיל ב Meidani ,הממוקם מול הנמל העתיק ומוליך בסופו לכיכר האריות Liondaria או Lion Square, כיום רחוב המתהדר במבנים ניאו קלאסיים היפים ביותר בהרקליון, שנבנו לאחר הטבח הנודע במורדים בשנת 1898 ,שכיום הם מאכלסים בנקים, לשכות נסיעות וחנויות תיירים.

שמו של הרחוב ,ניתן לו מליל הקדושים המעונים ,או חג חגיגות טיטוס הקדוש ,בנקודה שבו אספסוף מוסלמי רצח אזרחים רבים ו 17 חיילים בריטיים ואת הקונסול הבריטי ליסימאצ'וס קלוקאירינוס בשנת 1898 , לאחר הטבח הכריחו המעצמות הגדולות רוסיה ,צרפת ובריטניה להכיר בזכות אנשי כרתים לחופש ולהכפיף את שלטונם על האי ,ולבסוף להכרזת על מדינת כרתים החופשית שסללה את הדרך לאיחוד כפרובינציה עם יוון בשנת 1913.

ליצני העיר מכנים את הרחוב רחוב האשליות Odos Planis , מכיוון שהעולים במעלה הרחוב מהנמל ,נתקלים בראשונה במבנים היפים הללו בתחילת הרחוב ,היוצרים ציפיות ואשליות המתמוגגות בהמשך הרחוב ,שבו ניתן לראות בתים ישנים שזקוקים לשיפוץ.

לאחר הכיבוש הערבי של העיר במאות 9-10 לספירה , המשיך הרחוב לשמש כדרך הראשית ,מהנמל למרכז העיר העתיקה ולמצודה , בתקופת השלטון הוונציאני נקרא הרחוב הראשי בשם Ruga Maistra ,שם שהוחלף בתקופה העותומאנית ונקרא על שם המסגד העותומאני Veirir Tsarsi והשוק הצמוד אליו .

בצדדי הרחוב בנויים בתים ישנים בסגנון רנסנס וונציאני ונאו קלאסיים ,מבנים בסגנון אוריינטלי ומבנים חדשים המשתלבים במארג של הרחוב, כאשר מתחילים לטפס במעלה הגבעה חולפים על פני החנויות משרדי המיידע וסוכנויות הנסיעות לתיירים ,מגיעים לקתדראלת סנט טיטוס St. Titus ,שבה הטיף השליח פאולוס בתקופת השלטון הרומאי באי.

קתדראלה שהוקמה על שרידי כנסייה עתיקה בתקופת השלטון הביזנטי השני, קתדראלה זאת שימשה גם בתקופת השלטון הוונציאני כקתדראלת העיר ומקום מושבו של הארכיבישוף הקתולי , הקתדראלה עברה שיפוץ במחצית המאה החמש עשר, ומאה שנה לאחר מכן נהרסה בדלקה .

בתקופת השלטון העותומאני בכרתים הקימו בה השלטונות מסגד שקבל את השם Vizier Tzami ,למבנה צורף מינרט ,גם המסגד והמינרט נפגעו מרעידת אדמה במחצית המאה התשע עשר , המבנה שאנו רואים כיום נבנה לאחר מלחמת העולם הראשונה בשנות העשרים, לאחר הבנייה בשנות החמישים ,הועברה מהעיר וונציה גולגלתו של הקדוש טיטוס למשמורת בכנסיית הקתדראלה .

ממשיכים בהליכה לאורכו של הרחוב ומגיעים למבנה הלוג'ה Loggia הוונציאנית ששימשה כמועדון ומקום בילוי לאצילי וסוחרי העיר בתקופת השלטון הוונציאני שנבנתה בסגנון הרנסנס הוונציאני במאה השש עשר וממוקמת בכיכר דה סיגנורי Piazza dei Signori המכונה כיכר הרשויות המינהליות.

מבנה המעוטר בחזיתו בסמלי מגן וסמלים שלטוניים ,כולל קשתו בחזיתו ופסלים, מבנה המשמש כיום כחלק ממבני העירייה , יופיו של המבנה העניקה לו ,בשנות התשעים את הפרס למבנה משופץ באירופה.

ממש בקרבת הלוג'יה , בכיכר דל ביאדה Piazza delle Biade ,שפרוש שמה הוא כיכר הלהבים ,ממוקמת כנסיית בזיליקת סנט מארק St. Mark's Basilica המשמשת כיום כגלריה העירונית, מבנה שנבנה במחצית המאה השלוש עשר.

מבנה הבזיליקה נבנה בידי המושל הדוכס של העיר ובה גם נטמנה גופתו לאחר מותו, הגלריה משמשת גם מעבר לתצוגת אומנות גם כמקום כינוסיים תרבותיים וועידות בין לאומיות .

בסוף רחוב 25 באוגוסט ,ממוקמת כיכר האריות Liondaria או Lion Square

כיכר האריות נחשבה בעבר ככיר המרכזית בעיר ,בעיקר מזרקת שנקראה ביוונית Liondaria , הנקראת בשמה הנוסף מזרקת מורוסיני Morosini Fountain  שנבנתה בידי המושל האיטלקי פרנצ'סקו מורוסיני ,או מזרקת על שם המדינאי הכרתי הנודע Eleftheriou Venizelou , מזרקה ששימשה כמקור השתייה בעבר .

המזרקה שממנה יוצאים שמונה זרנוקי מים מתוך דמוית מהמיתולוגיה היוונית הכוללות : ניפאות, טריטונים, דולפינים ומפלצות ים, אגן האיסוף העיקרי יושב על ראשי פסלי ארבע אריות , המים למזרקה ,הגיעו במערכת מתוחכמת של הולכת מים ,ממורדות הר Youchtas

בדוכני המזון ובמסעדות שמסביב לכיכר ניתן להזמין אוכל רחוב או אוכל אוטנטי יווני , או לכתת רגלים בין חנויות המזכרות או הביגוד, או סתם לשבת ולתת לרגלים לנוח.

הרקליון Heraklion סיור לאורך רחוב 25 באוגוסט 25 Au
 

רחוב המתחיל בצומת כיכר Meidani ומסתיים בכיכר Kornarou Square, הרחוב המקביל לו הוא רחוב 1821 Street ,ברחובות החוצים את הרחוב ניתן למצוא חנויות, סופרמרקטים, בנק וחניון מקורה , בקצה הרחוב Karterou Street נמצא שוק הדייגים ומסעדות הדגים ומאכלי הים.

השוק המרכזי של הרקליון נמצא ברחוב 1866 ,לשוק העירוני מתאספים תושבי העיר על מנת לרכוש ירקות ופירות, מגרביים ועד נעלים, בגדים, דגים ובשר ,עשבי תיבול ותבלינים, גבינה וכמובן מזכרות ושמונצס.

בשוק שלל מסעדות שבהם ניתן להתענג על מאכלים כמו בוגטאס ( מאפים ממולאים קרם ווניל) חביתות טריות, סלוואקי, קרפים מתוקים ומלוחים, אזור השוק נחשב לאחד האזורים הצפופים והמאוכלסים בעיר מזה מאות בשנים, בעת הסיור ניתן לראות פינות חבויות ושכיות חמדה ,ליד החנויות או אפילו בתוך החנויות ,כמו הקשת הוונציאנית בבית הקפה קודודאס או כנסיית Agios Onuphrios שנבנתה במאה ה16 ,הסגורה מפחד התמוטטות ,שלראותה מבחוץ מגיעים במעבר במאפייה של טולי.

בכיכר הממוקמת בקצה רחוב השוק ברחוב Pl. Kornarou 2,ממוקמת מזרקת Bembo Fountain , מזרקה הסמוכה לסביל תורכי, מורכבת מזרבובית ואגן איסוף מים קטן ומלבני, ואילו האנדרטה כולה מעוטרת במעילי נשק משפחתיים ונציאנים, מזרקת שנוצרה בסוף המאה השש עשר, בידי האדריכל המושל הוונציאני Zuanne Bembo לאחר שהסתימה העבודה קבלו תושבי העיר מחזה של מים זורמים שלא הכירו,

מבנה המזרקה כולל עמודים שעליהם סמלי מגני אצולה של משפחות ונציאניות ,ופסל של גבר חסר ראש ,הניצב מעל הזרבובית ,פסל של פקיד רומאי ,מאזור אירפטרה שבדרום מזרח כרתים, אזרחי העיר האמינו ,בכוחות על טבעיים שיש לפסל ,ועל כן ערכו בכול חודש מאי טקסים ופסטיבל לזכרו.

עוד בכיכר Plateia Kornarou , הממוקמת בראש הרחוב השוק, עומד סביל המים הציבורי על שם הפחה העותומאני שבנה אותו, Hatzi Ibrahim Agha , מבנה בן שמונה צלעות שבכול פאה היה זרנוק שממנו לגמו האנשים, אלא שהפחה ציווה להביא בלוקי קרח בקיץ מהר Mount Psiloritis , על מנת שהתושבים ירוו מים קרים.

כיום נסגר הסביל שהוסב והפך לבית קפה ציורי בעיר, שהגיש משקאות קרים וקפה בלווי כוסות מים קרים מהמקרר.

הרקליון רחוב השוק 1866 Street
 

רחוב מדרחוב דידאלו ,הממוקם ויוצא מחלקה הצפוני , של כיכר אלפתריאס ,ומתחבר לרחוב ה 25 באוגוסט , מדרחוב הכולל חניות כולל למוזיקה ,מותגים, מלכודות לתיירים ,משרדים מסעדות ,טברנות ובתי קפה.

המדרחוב נקרא על שמו של דדאלוס בעל מלאכה וגאון טכנולוגי במסורת המינואית , ישות במיתוס המינואית של תושביה הראשונים של האי כרתים, האגדה הידוע לכושר המצאתו הייתה בניית הכנפיים מחיבור נוצות ושעווה לבנו איקרוס על מנת שיוכל לעופף ,אלא שבנו בהתלהבות נעורים התקרב לחום השמש ,שהמיסה את השעווה שחיברה את הנוצות לכנפים ואיקרוס צנח אל מותו לתוך הים ליד האי איקריה שבאיים הקיקלידיים .

אגדה נוספת הקשורה דדלוס ולמינוטאור

התרבות המינואית נשארה נעלמת אף בימינו ,וגדולה התעלומה להסתלקותם מדפי ההיסטוריה בפתאומיות שכזאת ,יש הטוענים ,כי פעילות וולקנית בים התיכון ובאיים הסמוכים ,העלימה את התרבות באבחת יד .

על פי האמונה באגדות ,מינוס היה בנם של האלים זאוס ואירופה, בהמשך נשאה אירופה למלך כרתים ,נישואים שהניבו את הבנים מינוס ואחיו סרפדון , לאחר מותו של המלך החלו האחים להתקוטט על הירושה, מינוס קרא לאל הים פוסידון לעזרתו, על מנת שיוכיח את קרבתו לאלוהות ,לצורך זה ביקש מינוס את פוסידון להעלות פר לבן ממעמקי הים.

בהסכם עם פוסידון ,הבטיח מינוס להעלות את הפר הלבן כקורבן לפוסידון ,אלא שמינוס הפר את הבטחתו והחביא את הפר בין עדרי הבקר שלו, כעונש גרם פוסידון לאשתו של מינוס להתאהב בפר ,וכתוצאה מכך נולד לה המפלצת שנקראה מינוטאור, שהוא יצור שמורכב מגוף אדם וראש פר ,מינוס הזועם צווה על המהנדס דדאלוס ,לבנות מבוך שבו יחיה המינוטאור.

האגדה ממשיכה למלחמתו של מינוס בצבא של אתונה ובניצחונו , כתנאי של כניעה הטיל מינוס על אתונה ,לספק שבעה עלמות ושבעה צעירים בכול שנה ,שישמשו כמאכל למינוטאור אלא שההחלטה הנוראית הזאת לאחר מספר שנים, לא מצאה חן בעיניו של תזאוס ,בנו של מלך אתונה , ולכן יצא עם הצעירים לכרתים , ובעת ששהה בארמונו של מינוס, התאהבה בו בתו ,שהעניקה לתזאוס פקעת חוטים ,שיסמן את דרכו במבוך, בעת שנכנס לתוכו על מנת להרוג את המינוטאור .

לאחר שהרג את מפלצת ,ברח תזאוס עם בתו של מינוס אל חוף הים ,במטרה לחזור לאתונה עמה ,אך בעת שנמה הנסיכה בלילה על החוף , נטש אותה תזאוס לאנחות בכרתים ונמלט לאתונה .

שאנו עוברים כיום בין בתיו ,איננו אותו רחוב שהיה ערב מלחמת העולם השנייה, הרחוב הופצץ בידי הגרמנים בעת כיבוש העיר ,ונבנה והבתים שופצו לאחר המלחמה.

תחילתו של רחוב דאיידאלו , שהיה מקביל לחומות שבנו הערבים ולאחריהם הוונציאנים במאות התשיעית והעשירית, אז הרחוב ניצב מבוצר ,כגבול שטח העיר מדרום , כשלצדו שטח חקלאי שסיפק את צרכי העיר בירקות , מחומה זאת נותרו חלקים בודדים המשולבים בתוך בתים או חנויות או לצדם כאשר החלו העיר החלה לגדול , מכוון שהחומה לא שימשה יותר להגנה ,שימשו האבנים שבה לבניית הבתים החדשים.

בתקופת השלטון העותומאני בעיר הרחוב היה צר יחסית והיו בו בתי קפה ואנשי המזרח נהגו ללגום קפה ולעשן נרגילות, דבר מתקופה זאת לא נותר ,ולכן אפשר לומר שחלק גדול מהרחוב כיום הוא מודרני.

הרקליון רחוב הקניות והמותגים דידאלו Daidalou Stree
 

רחוב שהחל את דרכו עוד בימי הביניים ,היוצא מכיכר האריות ,שעבר שיפוץ לפני זמן והפך למדרחוב תוסס המשמש את המקומיים ואת התיירים לקניות, למנוחה בבתי הקפה והטברנות או סתם לערוך טיול לראות ולהיראות .

הרקליון Heraklion מדרחוב Handakos
 

מבצר הממוקם בחומות הנמל הפתוח לביקורים בתשלום ,בימי השבוע בחורף בין השעות 09:00-15:00 ,בעונת הקיץ בין השעות 08:00-19:30, טלפון 2810246211.

מבצר ונציאני בחומות הנמל שמטרתו היית להגן על הנמל מפני התקפות בעיקר של שודדי ים, המבצר נבנה בתחילת המאה השמונה עשר , במבצר קירות אבן מסיביות ,ששוחזרו ושוקמו מפגעי הטבע.

הרקליון Heraklion המבצר הוונציאני בנמל The Koules
 

מזרקה הממוקמת ברחוב Ikarou Avenue ,בסמוך למוזיאון הרקוליון , נראה כמו סביל מבנה מאבן שבחזיתו קשת בתחתית הקשת אגנים לאיסוף מים ולהשקיה , העמודים שמשני צדדי האגן מעוטרים ברוזטות , המים יוצאים מתוך זרבובית ,האגן עצמו מעוטר בתבליט .

כרתים הרקליון Heraklion מזרקת Genitsar aga's fount
 

יציאה ממלון אקולה אטלנטיס

1. מסלול הליכה לכוון המוזיאון הארכאולוגי ובקור בו .

2. ממשיכים בהליכה לכיכר החרות הנקראת גם אלפטריאס Plateia Eleftheria, במרכזו נראה את פארק ג'ורג'יאדס Georgiades במרכזו אנדרטת החייל האלמוני Unknown Soldier,בקצה הגן בחלק הצר ממוקם שער הכניסה St. George's Gate ,בכיכר ממוקמים מבני העירייה Heraklion's municipal , כיום מנהלת המחוז, בתי המשפט ומפקדת המשטרה העירונית , , הנמצא בקצה הכיכר והמשמש ככניסה לנמל.

3. ממשיכים להליכה ברחוב הקניות והמותגים דידלוס , שסופו מפגש עם כיכר וינזלו .

4. אפשרות נוספת, ללכת מכיכר החרות אלפטריאס Plateia Eleftheria דרך רחוב מדיטיראנאן לשוק העירוני ומשם ללכת לרחוב 25 באוגוסט ולכיכר וינזלו.

5. ממשיכים לכיכר ונזילו venizelou שבה מזרקת מורסיני (מזרקת האריות) וכנסיית מרקו marko (כיום הגלריה העירונית), בכיכר דל ביאדה Piazza delle Biade.

6. סמוך לכיכר ונזילו כיכר קליגרון kalergon ,ממשיכים אולי לפארק El Greco הצמוד.

7. ממשיכים ברחוב 25 באוגוסט לכוון הנמל ,ממשיכים ללוגיה בוונציאנית ניצבת מימין וממשיכים במורד לנמל הוונציאני .

8. מציצים על מחסני הנמל .

9. ממשיכים למבצר רוקה אל מרה .

10. חוזרים במונית למלון למנוחה ויציאה לבילוי לילי.

אופציות נוספות הכוללות נסיעה במונית למוזיאון :

1. ביקור מוזיאון ההיסטוריה

2. ביקור במזרקת פריולי

3. ביקור בכיכר קתרינה שבה ממוקמות קתדראלות מינאס הגדולה וכנסייה מינהאס הקטנה והקתדראלה והמוזיאון אגיה אקתריני .

כרתים הרקליון סיור יומי כרתים
 

תחילת הסיור בכיכר אלפתריאס Plateia Eleftheria , כיכר גדולה ומרכזית בעיר ,בסמוך למוזיאון הארכאולוגי שער סנט ג'ורג ומלון אסטוריה, כיכר שצורתה חצי סהר משמשת כצומת הדרכים הצפופה ביותר בעיר ,כיכר שהחליפה את שמה בשנת 2003 ,לכיכר Vasilis Kozonakis ,או לכיכר העצמאות כיום .

המוזיאון ההיסטורי הממוקם בכיכר אלפתריאס ,פתוח בימי השבוע בקיץ בין השעות 08:00-19:30 בחורף בין השעות 08:30-17:00 בימי שני המוזיאון בחורף פתוח בין השעות 12:00-15:00,טלפון 2810279086 ,כניסה בתשלום, הכרטיס משולב לכניסה גם לאתר קנוסוס.

בכיכר המוזיאון הארכאולוגי Archaeological Museum ומבני העירייה Heraklion's municipal ופארק ג'ורג'יאדס Georgiades , במרכז הכיכר ממוקם פסל החייל האלמוני Unknown Soldier ,שנבנה במאה העשרים פסל חייל החובש כובע, האוחז רובה בידיו משיש הניצב על שלושה בסיסים ובחזיתו לוחית הסבר, שער הכניסה St. George's Gate, הנמצא בקצה הכיכר המשמשת עוד מתקופת השלטון הוונציאני ועד היום ככניסה לנמל.

ביקור בכיכר כיכר Saint Catherine Squar , לכיכר סנט קתרין מגיעים בהליכה לאורך רחוב Vikela Street וממשיכים ברחוב Agiou Mina Street הליכה של חמש עד עשר דקות ברגל.

בכיכר ממוקמים קתדראלה ושתי כנסיות , קתדראלת Saint Minas או בשמה השני Agios Minas, משמאלה הכנסייה המכונה הכנסייה הקטנה של Saint Minas שהייתה הכנסייה המקורית לפני שנבנתה הקתדראלה ,כנסייה שנבנתה לאחר הכיבוש העותומאני במחצית המאה השמונה עשר,לידם משמאל ומאחור כנסיית אגיה יקטריני Agia Ekaterini , קתרין של סיני.

משם ממשיכים לסיור ברחוב השוק שאורכו כקילומטר רחוב השוק Market Street , רחוב המתחיל בצומת כיכר Meidani , השוק המרכזי של הרקליון נמצא ברחוב 1866 ,לשוק העירוני מתאספים תושבי העיר על מנת לרכוש ירקות ופירות, מגרביים ועד נעלים, בגדים, דגים ובשר עשבי תיבול ותבלינים, גבינה וכמובן מזכרות ושמונצס.

הכבישים העוברים משמאל וימינה של השוק ,כוללים עוד חנויות, סופרמרקטים, בנק וחניון מקורה בשוק שלל מסעדות שבהם ניתן להתענג על מאכלים כמו בוגטאס ( מאפים ממולאים קרם ווניל) חביתות טריות, סלוואקי, קרפים מתוקים ומלוחים, כאשר מתקרבים לסופו של השוק ברחוב קרטרו, נמצאים סוחרי הדגים עם דוכניהם המלאים בדגים, שם מספקות חנויות הדגים המסעדות והטברנות מאכלי דגים, פירות ים טריים .

בכיכר הממוקמת בקצה רחוב השוק ,הנקרא גם רחוב 1866 ,נמצאת מזרקת Bembo Fountain הממוקמת בשדרות Pl. Kornarou 2 .

עוד בכיכר Plateia Kornarou , הממוקמת בראש הרחוב השוק, הנקרא גם רחוב 1866 , עומד סביל המים הציבורי על שם הפחה העותומאני שבנה אותו, Hatzi Ibrahim Agha , מבנה בן שמונה צלעות ,שבכול פאה היה זרנוק שממנו לגמו האנשים, אלא שהפחה ציווה להביא בלוקי קרח בקיץ מהר Mount Psiloritis , על מנת שהתושבים ירוו מים קרים.

כיום סגור הסביל שהפך לבית קפה ציורי בעיר, שהגיש משקאות קרים וקפה בלווי כוסות מים קרים מהמקרר.

לרחוב הקניות והמותגים הראשי בעיר ,רחוב דאדלוס dedalou ניתן להגיע בקווי אוטובוס מספרים 04, 05, 06 ,12 .

הלוג'יקה הוונציאנית כיום בית העירייה

הלוג'יה בעיר הרקליון ממוקמת ברחוב 25 לאוגוסט ,בכיכר דה סיגנורי Piazza dei Signori המכונה כיכר הרשויות המנהליות, כמה מטרים בירידה מהבזיליקה של סנט מרק וכיכר האריות , ממוקם מבנה הלוג'ה Loggia הוונציאנית , שנבנה ותוכננה בשנות 1620-8, בידי פרנצ'סקו מורוסיני ,שאף בנה את מזרקת האריות.

הלוג'יה שימשה כמבנה ציבורי בכול עיר שמדינת וונציה שלטה בה, צורת הבנייה של הלוג'יה היא מבנה שנבנה בסגנון אדריכלי בסגנון הפלדיאני ,שהיה נהוג בעיר וונציה בשיא גדולתה ,הלוג'יה שימשה כמקום מפגש של האצולה לנציגי השלטון (מפגש הון ושלטון) ,נקודת מפגש לדיונים בנושאי כלכלה , מסחר וכמובן פוליטיקה .

הלוג'יקה שימשה גם כמועדון תרבותי וכמקום בילוי לאצילים ולסוחרים העשירים, בלוג'יקה גם נעשו העסקאות ,נקבעו החלטות כלכליות ומסחריות שנועדו לדפן את כיסי הנוגעים בדבר בממון רב.

המבנה הראשון הוקם בהרקליון במאה השלוש עשר ,על חוף הים וסבל מפגעי הטבע והים, לכן הועבר למקומו הנוכחי הלוג'יה השנייה נבנתה מול המבנה הקיים כיום, השלישית נבנתה במיקום של הנוכחית ,אך הייתה קטנה לכן נהרסה ונבנתה הרביעית הנוכחית בשנת 1628 שנבנתה בסגנון הרנסנס הוונציאני, ואליה התווסף בית המשמר, הלוג'יה שימשה כמועדון ומקום בילוי לאצילי וסוחרי העיר בתקופת השלטון הוונציאני , שם התקבלו החלטות כלכליות ומסחריות.

ממרפסות הלוג'יה הכריזו המבשרים על החלטות המוניציפליות וגזירות שהוטלו, מעל אחת המרפסות נהג הדוכס המכהן לצפות בתהלוכות ובמצעדים, המבנה היה בן שתי קומות ובחזית מרפסת מקורה ,המבנה נבנה בשלוב של סגנון עמודים דוריים, וסגנון דורי בקומה התחתונה וסגנון יווני בקומה העליונה .

בעת הכיבוש העותומאני הפך המבנה לבית קצין האוצר העותומאני באי, ומקום מושבו של האחראי על הקשר בין נוצרים למוסלמים, לידו הוקם מבנה הארמיה Armeria (מחסן הנשק לאקדחים , פגזים ואבק שריפה) ,מבנה שנקרא כיום tzephanes .

בתחילת המאה העשרים ,לאחר רעידת האדמה נפגע גם המבנה והפך למסוכן ועל כן ננטש,אך אט אט החלו לאכלס את מחסן התחמושת ולהשתמש בו כמשרדים של העיריה, ולאחר עשר שנים החלו לשפצו ולבנות אותו מחדש,

כאשר המעצמות הגדולות כפו על העותומאניים שלטון עצמאי מוגבל בשנת 1898 ,של התושבים בהרקליון הועבר המבנה ביחד עם מבנה חדר המשמר והתחמושת, לשיפוץ ואכלוס עיריית העיר, תהליך השיפוץ נמשך עד מלחמת העולם השנייה ואז החלו שוב לאחר המלחמה שבו חובר מחסן התחמושת ללוג'יה .

מבנה המשמש כיום כבית העירייה בעיר, המעוטר בחזיתו בסמלי מגן וסמלים שלטוניים כולל קשתו בחזיתו ופסלים, מבנה המשמש כיום כחלק ממבני העירייה ,דלת הכניסה הראשי המכונה רוג'ה מייסטרה ,פונה לכוון רחוב 25 באוגוסט ,כיום בקומה הראשונה של הלוג'יה מארחת העירייה את הנכבדים בחדר טקסים וישיבות הקבועות של המועצה יופיו של המבנה העניקה לו בשנות התשעים את הפרס למבנה משופץ באירופה.

המשך סיור לנמל הוונציאני

נמל הדייגים הממוקם אל מול מצודת Rocca al Mare, נמל הנקרא כיום Koules , שם שניתן לו בידי העותומאניים, הנמל עצמו הוא ביתם של סירות דייג צבעוניות וטברנות סואנות שמוכרות דגים טריים, לידם נמצאות סדנאות הסירות שחזית פתחיהם קשתיות .

הרקליון סיור יומי בעיר
 

שדרה המכונה גם דרך החוף , ממש לאורך קו החוף, המכונה בידי המקומיים Bedenaki שפרושה החומה הקטנה, שלאורכה ניתן לראות את חורבות הכנסייה הדומיניקאנית של פיטר ופול שנבנתה בראשונה במאה השלוש עשר , הכנסייה השנייה שהוקמה על חורבותיה נהרסה ברעידת האדמה בתחילת המאה השש עשר,על חורבות אלו הקימו העותומאניים את מסגד סולטאן אברהים ,שעבר שיפוץ בתקופתנו .

עוד בשדרה המוזיאון להיסטוריה של הטבע מבנה בסגנון נאו קלאסי, מרכז הקניות Talos , האצטדיון העירוני Pancretan , וכמובן מעבר לכביש הרבה טברנות ודוכנים המגישות משקאות ומאכלי ים ודגים.

הרקליון שדרת Sofokli Venizelou
 

לכיכר סנט קתרין מגיעים בהליכה לאורך רחוב Vikela Street וממשיכים ברחוב Agiou Mina Street הליכה של חמש עד עשר דקות ברגל, בכיכר ממוקמים קתדראלה ושתי כנסיות , קתדראלת Saint Minas או בשמה השני Agios Minas, משמאלה הכנסייה המכונה הכנסייה הקטנה של Saint Minas שהייתה הכנסייה המקורית לפני שנבנתה הקתדראלה ,כנסייה שנבנתה לאחר הכיבוש העותומאני במחצית המאה השמונה עשר,לידם משמאל ומאחור כנסיית אגיה יקטריני Agia Ekaterini , קתרין של סיני.

בזיליקה שנבנתה במחצית המאה השש עשר, שימשה גם כבית ספר נודע לציירי מוטיבים דתיים בתקופת הרנסנס, ומקום ששימש כמקום לכתיבת ספרים בידי סופרים במאות השש עשר והשבע עשר, על קירות הבזיליקה ניתן לראות עבודות של Mikail Damaskinos .

סביב השם Minas קיימות אגדות ופולקלור השייך לשמות ילדים עזובים, על פי האגדות היו נשים לאחר הלידה בתקופת השלטון העותומאני ,היו נוטשים עקב קשיי חיים ועוני ,או בושה לידות לא רצויות , את ילדיהם על מדרגות הכנסייה , הנזירות היו אוספות אותם לבית היתומים של הכנסייה והיו קוראות לילדים על שם הקדוש Minas .

מעצם הבושה של שם ילדים נטושים ,נמנעו התושבים לקרוא לילדיהם Minas , וילדים שנשאו את השם הזה הוגדרו כילדים עזובים ,שננטשו על מדרגות הכנסייה ואף תושב הרקוליון לא היה מוכן ,שילדו יקרא כילד עזוב שנלקח מהרחוב.

מעט על סנט מינאס או מנאס

מינאס נולד במצרים במחצית המאה השלישית במצרים, בגיל הבגרות המיר את אמונת האלילים לדת הנוצרית , בבגרותו התגייס לצבא ושרת כקצין פרשים באסיה הקטנה, כאשר החלה רדיפת הנוצרים בידי קיסרי רומא , נטש מינאס את הצבא והתבודד במערה בהרים, עד אשר חזיון אלוהי התגלה לו ,ובהחלטה שאין הוא מפחד ירד מההרים והטיף לנצרות.

הוא נתפס ועונה בכלא ,על מנת שיחזור בו מאמונתו, הוא נגרר ערום לנקודת הוצאתו להורג על אבני המרצפות וראשו נכרת, לאחר מותו הכריזה עליו הכנסייה כקדוש מעונה, ומיד הוכרז בתקופה העותומאנית כפטרון של העיר הרקליון.

באי כרתים היו סכסוכים תמידיים בין האספסוף המוסלמי לבין הנוצרים, בשנת 1826 החל המון כזה לזרום לכוון הרובע הנוצרי במגמה לשחוט נוצרים, אך קצין תורכי בשם איאן אגא מנע מהם לבצע את תוכניתם, הנוצרים באמונתם טענו כי הקצין התורכי הוא הפטרון והקדוש מינאס בתחפושת, ששימש כמגן עליהם , בעת שיצא מאייקון בכנסייה ויצא להגן על חבר מאמיניו בהרקליון.

נס נוסף קשור על פי האמונה למינאס הקדוש ,שבעת הפצצת העיר והכנסייה בתקופת מלחמת העולם השנייה בידי הגרמנים, לא התפוצצה הפצצה בזכותו והכנסייה נותרה ללא פגע , פצצה זאת מוצגת כיום מחוץ לקתדראלה.

הרקליון קתדראלת Saint Minas או בשמה השני Agios Minas

קתדראלה שנבנתה במחצית המאה התשע עשר, לזכרו של הפטרון מינאס הקדוש, האגדות מספרות ,כי נזיר בכנסייה סימן את מיקומה על פי חזיון שבא אליו, מאחר ותקופת הבנייה הייתה בזמן השלטון העותומאני והמחסור בכסף, עצרו את תהליך הבנייה שהמשיך עשרים שנה לאחר מכן ,בזכות מגבית כספים שערכו תושבי העיר הנוצרים .

למרות זאת ,האגדות ממשיכות לתאר ,שכאשר הגיעה ספינה לנמל עמוסה בחומרי בנייה לכנסייה , היה מחסור בכסף לשלם לסוורים שיפרקו אותה, התגייסו תלמידי העיר ויצרו שרשרת אנושית ,שפרקה והעבירה את החומרים לאתר הבנייה, בניית הקתדראלה הסתיימה בסוף המאה התשע עשר, החגיגות לפתיחתה נערכו במשך שלושה ימים למורת רוחם של העותומאניים.

ברחבה שממול לקתדראלה קיימת פעילות יום יומית של מבקרים, הקתדראלה נחשבת לאחת הגדולות ביוון, צורתה כצורת צלב, עם צמד מגדלים תאומים, הכנסייה שסבלה מפגעיי, טבע נזקקה לשלושים שנה על מנת לבנותה מחדש בסוף המאה התשע עשר, על הקירות ציורים רבים של אייקונים .

כרתים הרקליון Heraklion כיכר Saint Catherine Squar
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור