דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

חאניה סיורים מחוץ לעיר

המישור ממוקם בגובה 730 מטר במרחק של 50 קילומטר דרומית מזרחית מחאניה , באזור הנקרא Sfakia , למשור נוסעים בכביש היוצא מכפר וריסס Vrisses ועולה לכפר Hora Sfakion ו Loutro או ל Frangokastello דרך מפותלת ומלאת סיבובים.

המישור עצמו מוקף בהרים שצבעם לבן ומזכיר גביע שביוונית עתיקה נקרא skyphos ומכן הגיע שמו של המשור, בתחילת המאה השמונה עשר ,נערך קרב בין אנשי המקום לעותומאניים שהובסו, אולם השמחה הייתה קצרה מכוון ששנתיים לאחר מכן כוח בפיקודו של Hussein Bey מהצבא התורכי כבש ושרף את הכפר Askifou.

שריד לאותו הקרב הוא שרידי המבצר הקטן על הגבעה שבחלק הצפון מערבי של רמת Askifou Plateau .

כרתים מישור Askifou Plateau
 

חוף באלוס Balos , ממוקם בצפון מערב כרתים,סמוך לעיירות Kissamos והעיירה Kastelli אל החוף ניתן להגיע בסירה מנמל העיירה Kissamos העוגנת בדרכה באי Gramvoussa הסירות מפליגות מהנמל ,הנמצא כמה קילומטרים מעבר לעיירה ,הפלגות הנערכות ,בין השעות 10:00-12:00 ,במחיר של מעל ל 25 יורו לאדם, ניתן לעלות על אוטובוס מתחנת חאניה בשעה 08:30, לסירות המפליגות מהנמל .

הדרך היבשתית כוללת נסיעה מתוך העיירה Kissamos ,לכוון הכפר Kalyviani ומשם בדרך היחידה שהיא דרך עפר משובשת ,עד לחנייה של חוף Balos , שבקצה כף Cape Gramvoussa ,החנו את רכבכם ורדו במדרגות לחוף .

ניתן להגיע לחוף Balos בנסיעה משולבת של אוטובוס תיירותי היוצאת מהערים הרקוליון ורתימנון , האוסף אותך מהמלון בבוקר ומחיר בערב בחזרה ,כאשר האוטובוס מגיע לנמל עולים לסירה לשייט וחוזרים אחר הצהרים מהחוף .


כרתים כף גרמוווסה Gramvoussa מחוז חאניה
 

אגם קורנס ממוקם כארבע קילומטר מהכפר מגיאורגיופוליס שבאזור חאניה בחלק המערבי של האי, בין גבעות המקיפות אותו, אל האגם מגיעים כאשר עוברים בכפר Georgioupoli נוסעים בדרך כפרית עד שמגיעים לטברנה Mathes taverna ,ממנה ממשיכה הדרך עד לאגם , לא להתבלבל משלטי חיצי ההוריה שהאגם במרחק 400 מטר ,לאגם ניתן להגיע מכול כוון.

כאשר מגיעים מהכביש הראשי (הלאומי) יש לשם לב לשילוט הירידה לכוון האגם ,כי התמרור לכוון הכפר קורנס אינו מסומן כיאות אבל הכביש הכפרי מוביל גם לכפר קורנס וגם לאגם שבקרבתו, נקודת הירידה מהכביש הראשי לפני הסימון לירידה לכפר גיאורגיופולי שעל כביש 75.

אגם קורנס הוא אגם המים המתוקים היחיד באי כרתים, אורכו כקילומטר ומאה מטר ורוחבו כתשע מאות מטר, אגם רדוד יחסית בנקודה העמוקה ביותר עומקו 22 מטר,בקיץ כאשר האגם מצטמצם נוצר מסביב לאגם רצועת חול המדמה חוף ניתן להקיף את האגם בהליכה שאורכת כשעה ,לאורך היום משנים מימיו את גוונם לצבעים שונים, ניתן להפליג בסירת פדלים או לערוך פיקניק על גדתו.

לאגם שני מעיינות בחלקו הדרום מזרחית, מעיינות המכונים העין, מימי האגם נקווים מגשמי החורף הזורמים בערוצים מההרים שמסביב, חלק מהזרימה נסתרת מתחת לשכבות סלע גם בהמשך הזרימה לים, האגם משמש ביתם של ברווזים, צלופחים, דגי זהב , נחשי מים ומין נדיר של טרפין דו צבעוני עם קליפה.

מסביב לאגם טברנות עם שילוט באנגלית ורוסית ,שמשיות וכסאות נוח , לילדים חוויה להאכיל את הברווזים והצאצאים לפעמים הגעגוע שלהם משגע , למרות שהחוף נעלם בעונת החורף חלק מהטברנות נשארות פתוחות.

אגם קורנוס אוצר אגדות שנוצרו לאורך השנים עבורו , אחת האגדות מספרת כי לאגם אין תחתית ,אחרת טוענת כי לאגם שדות אלקטרו מגנטיים המשרים לחלק מהמתרחצים אנרגיה טובה ולאחרים אנרגיה שלילית , אך אלו מחווירים לספור האגדה על ניפאת האגם העולה מן המים בלילות שטופי אור ירח ומסרקת את שערה .

זקני האזור לוחשים אגדה נוספת שבה נימפאת האגם היפיפייה ישבה ליד אביה שהוקסם מיופייה אבד את עשתונותיו וניסה ללטפה , הבת המבוהלת זעקה לעזרת האלילים ,אלו שמעו את הזעקה וגרמו לאדמה לשקוע ולבלוע אותה בתוכו וכך נוצר האגם .

האגדה הנוספת קשורה להתנהגות נלוזה של תושבי האזור כלפי האמונה באלוהים ושליחיה על כן החליט האלוהים להענישם , והוריד גשם ללא הפסקה שהטביעה את אנשי הכפר ,פרט לבת הכומר ,שהפכה לנימפאה העולה בלילות לפני המים ,מתיישבת ומסרקת את שערותיה הנימפאה אף דואגת ליצורים הגדלים ליד האגם ובמיוחד לברווזים .

חאניה אגם קורנס Lake Kournas
 

הדרך למערה מתחילה במנזר גוברנטו , משם יש שביל הליכה קל דרך נקיק אבלאקי. מערת ארקודוספיליוס נמצאת במרחק של 2 ק"מ מהמנזר, משם ניתן להמשיך הלאה לאורך השביל המוליכה למנזר קטוליקו, וקצת הלאה לחוף הים.

שמה השני של המערה הוא Arkoudospilios , מערה הממוקמת שני קילומטר למנזר Gouverneto Monastery , (מנזר גברתנו של הדוב )מערה המכונה בידי המקומיים כמערת הדובים Panagia Arkoudiotissa , המערה קבלה את פרסומה, בזכות נטיפים שנראים כמו דוב כורע ,כאשר מסתכלים עליו מזווית מסוימת.

מערת Panagia Arkoudiotissa,הייתה בעברה מקדש פולחני לאלילים לאפולו וארטמיס בתקופות מאוחרות יותר נבנו סביב המערה מספר מבנים ששימשו כלאורות לנזירים ממנזר Gouverneto Monastery .

אגדת הדוב קשורה לסיפורי הזקנים ,שבעבר חי במערה דוב ,שהיה לוגם מים מטפטוף הנטיפים ,מאחר ומגוריו של הדוב היה במערה ,התפללו הנזירים הצמאים לבתולה הקדושה שתסלק אותו משם, על מנת שיוכלו לשתות מים במערה, הבתולה הקדושה שמעה בקולם והפכה את הדוב לניצב סלע ,כמו הדמות הנשקפת כיום במערת הנטיפים.

כיום בתוך המערה הוקמה קפלה המוקדשת לישו ,בכול שנה בשני לחודש פברואר, מגיעים מאמינים ועורכים חגיגה לזכר הנס ,תוך עריכת סעודה והדלקת מדורות לחימות ,שאת סימני הפיח ניתן לראות בתקרת המערה.

חאניה מערת פנהגאיה The Cave of Panagia Arkoudiotiss
 

כפר שנותר באופיו המסורתי הממוקם באזור חאניה כשמונה קילומטר מהכפר Georgioupoli וכארבעה קילומטר מאגם קורנס, על מנת להגיע לכפר נוסעים לאחר הביקור באגם לאורך דרך צרה כרבע שעה , למרות קרבתו לאגם התיירותי ,הכפר בידל את עצמו ונשאר צמוד למסורת הכפרית, כפי שנהוגה בכפרים בכרתים, תושביו מונים קצת מעל לחמש מאות תושבים ומיקומו בגובה של 200 מטר למרגלות הר Dafnomadara שגובהו כאלף שבע מאות מטר.

ריחוקו ורוח המרדנות של תושביו הציב אותו במלחמת המרדנות כנגד השלטון העותומאני הכפר אף שימש את הממשלה המהפכנית העצמאית במחצית המאה התשע עשר ,וכמקום מושבה של האסיפה הכללית של האי כרתים בסוף המאה התשע עשר.

בעת הסיור בכפר נגיע לכיכר הכפר שממנו יוצאות סמטאות שבהם נמצאים בתי הכפר המסורתיים הישנים ,בתי מלאכה של אומני קרמיקה וחרס , בעת הסיור מומלץ להניח לרגלים לנוח בטברנה Kali Kardia ללגום ראקי משובח ולאכול מנות יווניות אוטנטיות כולל סלטים ובשר שנצלה על האש, ואולי לרכוש מזכרות באחת מחנויות הכפר.

לסיום הסיור כדאי לסור לכנסיית Agios Georgios , בדרך מימין לכיכר הכפר, כנסייה שהוקמה בתקופת השלטון הביזנטי על קירותיה ציורי קיר מהמאה השלוש עשר, קבלה תוספות ואלמנטים בתקופה הוונציאנית , בדרך כלל הכנסייה נעולה וכדאי לברר מי מחזיק במפתחות לכניסה .

החגיגה והפסטיבל לזכרו סנט ג'ורג , מתקיים גם בכפר קורנס ב  29 באוגוסט, לכבודו של סנט ג'ון המטביל, כמו כן מתקיים  פסטיבל נוסף ב 16 לאוגוסט, המאורגן על ידי האגודה לתרבות בקורנס.
 
בין הכפר לאגם קורנס ,ניתן לבקר במערת קורנס, המציעה נוף נהדר של האגם, המערה קטנה יחסית, ועומק  35 מטר בלבד, אך יש בה נטיפים ונטיפים מרשימים.
חאניה הכפר קורנוס village of Kournas
 

כפר הממוקם בחוף הדרומי מערבי של האי כרתים, באזור Sfakia , כשלוש עשר קילומטר ממזרח ל Chora Sfakion ,בכפר מעט בתים ומספר לא מבוטל של חדרים להשכרה לתיירים, בכפר ניתן למצוא גם דירות להשכרה, מיני מרקט ומספר טברנות המגישות אוכל טעים כמו נתחי כבשים, מאכלים מסורתיים יוונים ודגים טריים.

בנסיעה האורכת כשעה וחצי מהעיר חאניה ,נוסעים לכוון רמת Askyfou שממנה יורדים לכפר Chora Sfakion בין צוקים ,שם נשקף מראה הים מרחוק הנושק לחוף של מדינת לוב את הדרך מרובת העיקולים ,יש לנסוע בזהירות ובאיטיות, מעט לפני הכניסה לכפר Chora Sfakion ,פונים שמאלה על פי השילוט לכפר Frangokastello.

דרך נוספת להגעה מהעיר רתימנון האורכת כשעה ,כאשר נוסעים מזרחה לכוון הכפר Plakias ממש לפני הכניסה פנו בעקבות השילוט לכוון הכפרים: Rodakinoלכפר Chora Sfakion ולבסוף לכפר , Frangokastello דרך שהיא קלה יותר להגעה.

פרסומו הרב של הכפר ,נובע מטירת Frangokastello ,שנבנתה בתקופת השלטון הוונציאני טירה שנותרה במצב של שימור טוב יחסית, לכפר מספר חופי רחצה טובים, על פי האגדות בחודש מאי בבקרים מופיעות רוחות רפאים בכפר לזכרם הוקמו אנדרטאות רבות ,אך חלקם הגדול נהרס ממלחמות ומתנאי מזג האוויר, חלק גדול מאבני האנדרטאות שנהרסו שימשו לבניית הטירה ,הכפר עצמו שוכן במישור קטן במרווח שבין ההרים הלבנים במיוחד למרגלות הר Kallikratis.

החופים בכפר מפוזרים בצורה זאת : לפני הטירה חוף חולי וגובה מפלס המים נמוך ,חוף המתאים למשפחות וילדים, בחלק המערבי של הטירה חוף עם חלוקי אבן המתאים לצלילה באזור הזה ממוקמים הבתים וחדרי הנופש להשכרה , החוף המיוחד והחולי עם הדיונות המכונה ביוונית חול עומד Orthi Ammos ,ממוקם כשלוש מאות מטר מזרחית לטירה המים צלולים בחוף ,עצה לא כדאי להיכנס לחוף ,בעת שנושבת רוח לכוון צפון שאותה ממתן מיקומו של הכפר והעצים .

הטירה שנבנתה בסוף המאה הארבע עשר, נהרסה אך שוחזרה במתכונת של הביצורים שקדמו להמצאת אבקת השריפה , טירה זאת נהרסה בידי מוסטאפה נאלי פאשה בעת המרד של אזרחי האזור כנגד העותומאניים, מפקד הצבא העותומאני שיפץ את הטירה שוב במאה התשע עשר,

בעת הסיור בטירה המלבנית ,נבחין בארבע מגדלי שמירה מרובעים בפינותיה , כאשר המגדל הדרום מערבי גדול וגבוה יותר ,המאפשר תצפית טובה יותר , שתפקידו לשמש המעוז האחרון להגנה ,מגדלים המחוברים בחומות הגנה.

לאורך החצר ממוקמים שרידי המבנים ששימשו למגורי החיילים, מחסנים ובתי מלאכה אורוות ,מטבחים ועוד.

כרתים כפר הדייגים Frangokastello
 
 
 
בניית אתרים - שרקור