דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כרתים חאניה רובעים בעיר

חאניה היא בירתו של החלק הצפון מערבי של האי, העיר נבנתה מעל לשרידי העיר שנקראה בעבר קידוניה , העיר נשלטה ועברה שינויים לאורך תקופות הכובשים, שחלפו באי אחד אחר השני, למרות הפעילות התיירותית הנרחבת בעיר ,חאניה (חניה) ,הצליחה להשכיל לשמר את ההווי הישן והאוטנטי והארכיטקטורה הייחודית שלה במיוחד ברובע העתיק.

יחסית לערים באי כרתים חאניה היא עיר גדולה ,מטייל המגיע לסיור או שהייה קצרה לא יצליח לראות חלקים גדולים ממנה ,כיוון שמרבית הסיור והטיות יתרכזו בעיר העתיקה וסביבתה הקרובה, שהיא עיר מודרנית העוטפת את הרובע העתיק ,חומותיו והמצודות המשולבות בחומותיו .

בתקופת הקיץ והתיירות נערכים בעיר אירועי תרבות חלקם באוויר הפתוח בתאטרון פסטיבלי הצגות ,פסטיבליים מסורתיים ודתיים ותערוכות שבהם משתתפות חברות מרחבי העולם במיוחד בעיר העתיקה ,המורכבת מהנמל והשכונות הסובבות אותו, אזור המוקף בחומות מתקופת השלטון הוונציאני ואחריהם.

בתוך העיר העתיקה ממוקמים בתים בסגנונות שונים, חורבות ושרידים של בתים וצאצאי האנשים שהתיישבו בעיר לאורך הדורות בני המינואים, הביזנטים, הוונציאנים, הטורקים והתושבים הנוכחיים, תערובת של יוונים, אלבנים ולאומים אחרים הגרים יחדיו .

מרבית הבתים הגדולים למגורים וצרכי הציבור ,האחוזות מתוארכים לתקופת שלטונם של אנשי העיר וונציה שרכשו וביצרו את העיר חאניה ,כאשר מרכז העיר העתיקה כונה Kasteli שפרושו החלק המבוצר, בעקר בחלק שנבנה בו ככפר בחלק העליון האקרופוליס ,על שרידי ההתיישבות המינואים על הגבעה , עד שהשלטון הוונציאני איבד את השטח לטובת הכיבוש העות'מאני במחצית המאה השבע עשר.

בחומת העיר שנבנתה והקיפה את העיר העתיקה היו ארבעה שערי כניסה ,שמתוכם נהרסו בהפצצה שני שערים בידי הגרמנים במלחמת העולם השנייה, במחצית המאה השש עשר נבנתה חומה נוספת לעיר שגדלה והתפשטה החוצה ,החומה הפנימית ומגדליה הפכו לבתי מגורים ,את שריד החומה הפנימית ,ניתן לראות בעת סיור במעלה הרחוב Kanevaro street ,המתחיל בכיכר Venizelos Square .

רבים מהמלונות בעיר החדשה ממול לשוק המרכזי המקורה ב Hatzimichali Gianhari בדרך כלל לנקודה זאת מגיעים שוכרי הרכבים והנוסעים לחאניה באוטובוסים, בדרך כלל משם ממשיכים לרחוב Halidon Street , הנחשב לרחוב המרכזי בעיר העתיקה שאליו מגיעים בשני רחובות ממערב לשוק המרכזי .

ברחוב Halidon Street חולפים על פני חנויות רבות, בתי קפה ומסעדות המוזיאון הארכאולוגי ,קתדראלת Trimartyei חולפים על פני כיכר Venizelos , עם מאגר המים והמזרקה ,בית הקפה של סטארבקס ומגיעים לכניסה הראשית לנמל .

כרתים חאניה הקדמה לסיור בעיר
 

העיר העתיקה בחניה מקיפה את הנמל הוונציאני העתיק, בשיטוט ברובע נוכל לראות תערובת קסומה של סמטאות מרוצפות אבן, בתים מסורתיים, ומונומנטים מרשימים ביזנטיים ועות'מאניים , מבנים שנבנו בסגנון וונציאני ובתים שנבנו בסגנון ייחודי של השליטים העותומאניים, רובע מוקף חומות ,סוללות הגנה ומבצרים המגדיר את השטח בין החלק העתיק לבין החלק החדש של העיר.

בעיר העתיקה נשוטט בסמטאות צרות תוך מעבר באדריכלות מהתקופות היוונית, הוונציאנית והטורקית ,נתבונן במגדלור מהמאה השש עשר ,שבקצה המזח של הנמל הוונציאני , ביצור fortress of Firka מסגד השולטן השליט Kioutsouk Hasan , מחסני הנמל ומפעלי בניית האוניות ועד ועוד, כמובן בתוספת סיור בנמל העגול שבו משובצים מלונות קטנים, ברים, טברנות ,ומסעדות .

גם כאשר מאבדים כוון בעת הסיור בתוך חומות העיר העתיקה ,מתברר כי האזור שבין החומות קטן יחסית ומיד ניתן למצוא את עצמנו בחזרה על המסלול, בעת השוטטות נראה הרבה בתים שהטבע ומזג האוויר חברו יחד להכות בהם, רובם מהתקופה הוונציאנית והעותומאניות , ולכן נותר בהם הקסם במראם הנוכחי ובטעם שם העבר, יוון כולה עברה תנופת בניה שאיננה מבוקרת אך על העיר שממון לא היה בכיסה , על כן העיר חאניה אבדה את זוהרה לטובת העיר הרקליון ,אך בתחומי העיר העתיקה נותר הטעם הצלול הישן.

חלק מהאזורים ,שספגו הפצצות במלחמת העולם השנייה מידי הגרמנים, נותרו כמות שהם לפעמים ניתן לראות צילום של המבנה בטרם הופצץ על לוח בחזיתם , הכניסה הראשונה לשטח מזחי הנמל הישן ,חלל המוקף באחוזות ומבנים מתקופת הממשל הוונציאני ,ובעת השיטוט בו ניתן לעצור באחת הטברנות או בתי הקפה (בעיקר הצד המערבי של הנמל) ללגימה רוגעת של משקה בשלווה שח מזח ים תיכוני .

בעת השתלטות הוונציאנים על האי במחצית המאה השלוש עשר ,שישית מאוכלוסייתם התרכזה בחאניה ,מיד לאחר בואם החלו סוחרי ואדריכלי העיר וונציה לפתח את העיר העתיקה לבצרה ולהכינה לתקופת מגורים ארוכה והעלתה למפת המסחר הים תיכוני.

בקצה המערבי ממוקם גם המוזיאון הימי ,המספר את ההיסטוריה הימית של העיר חאניה, הקומה השנייה של המוזיאון, מתרכזת בימיה של חאניה בתקופת מלחמת העולם השנייה בקומת הקרקע ממוקם המודל הוונציאני של העיר.

תחילת סיור בסמטאות מתחילה בעליה ברחוב Angelou Street ,ליד מלון Alcanea עוברים ליד חנות השטיחים קוסטה שבה ניתן לרכוש בדים חלקם רקומים לבגדים ,וילונות וכיסויי מיטה ,קילים תורכיים ושטיחים משם מושכים לחנות התכשיטים המפורסמת בחאניה Carmella ,שבה נמכרים תכשיטים בעבודת יד בסגנון עתיק ומודרני ,בחנות נמכרים גם כלי החרס שצבעם שחור ועליהם ציורים ועיטורים.

אחרי הקניות מגיעים בחזרה לנמל ואולי כדאי לסעוד באחת המסעדות המקומיות Tammam או מסעדת Hani , או לחילופין לבקר במוזיאון הארכאולוגי שברחוב Halidon Street ,המחבר את הנמל הוונציאני לעיר החדשה מוזיאון שבו מתרשמים מאוסף כלי חרס עתיקים ,פסלי חמר ,כלי נשק מברונזה או מזרקה תורכית מעניינת ,או התבוננות בפסל אריה מהתקופה הוונציאנית , לקינוח לקירור הפה ניתן לרכוש מנת גלידה או גביע באחת הגלידריות שברחוב.

ממש ליד רחוב Halidon Street , ממוקמות הכנסייה הקתולית והכנסייה והקתדראלה האורתודוכסית של חאניה ברחוב עצמו ממוקמות המלכודות הרגילות של חנויות לתיירים, חנויות בגדים ומותגים, בתי קפה ועוד ועוד .

חאניה הרובע העתיק Palea Poli
 

בחלק המזרחי של העיר העתיקה Palea Poli ,ממוקם רובע Splantzia המכונה פלאזה בעבר נקרא הרובע התורכי , שבו ממוקמת הכנסייה האורתודוכסית Aghi Anargiri, שהורשתה לעול בתקופה העותומאנית , ברובע נמצאת גם כיכר Sintrivaniורחוב דאליאני שבו הכנסייה ושרידי המנזר הדומיניקאני שלצדה .

כאשר התיישבו בחאניה העותומאניים לאחר כיבושה, הם בחרו להתיישב במזרח העיר, בחלק הספרדי שנקרא Kasteliand Splanzia שם הקימו את שכונת מגוריהם , התושבים הנוצריים היו מרוכזים ברובע Topanas שבחלק המערבי של העיר, ברובע הקימו את הכיכר המרכזית homonymous Splantzia square בתחילת המאה התשע עשר, רבים מהבתים שנבנו בסגנון הוונציאני הוסבו שופצו ונבנו בהשפעת הסגנון העותומאני.

ניתן לראות זאת בעת הביקור בכיכר Splantzia square שבה עמדה הכנסייה הוונציאנית סנט ניקולאס ,כחלק מהמנזר הדומיניקאני ,הכיכר הפכה למרכז המסחרי העותומאני והמכרז הפוליטי המקביל לכיכר Sindrivani Square שברובע הנוצרי, כיכר שנבנה לכבוד הסולטאן אברהים , הכנסייה עצמה הוסבה למסגד שקבל את השם Mosque of the Ruler שפרושו מסגד השליט על שם השולטן אברהים, או בשמו התורכי Hugar Tzamissi

בהמשך לאחר הסתלקותם של העותומאניים ,חזרה להיות כנסייה אורתודוכסית בת שתי קומות  אז קבלה שוב  השם כנסיית אגיוס ניקולאס, המינרט בפינה הימנית של חזית הכנסייה, נשמר כחלק מחזיתה, למינרט שתי מרפסות עגולות ייחודיות ,מצידה השמאלי של הכנסייה ניצב מגדל פעמונים .

בניגוד לכנסיית סנט אגיוס ניקולאס , הכנסייה העגולה הוונציאנית של סנט רוקו ,שאיננה בשימוש כיום ,העומדת בפינה הצפונית מערבית של הכיכר ,כנסייה שהוקמה להגנת התושבים במניעת מגפת הדבר ,שפסחה על העיר בימי הביניים, הכנסייה נותרה ללא שינויים או התערבות במבנה ,מצד השלטונות העותומאניים .

עוד בכיכר מאגר מים בבריכה ,המוקפת בסורגיי ברזל שהוקמה בתקופה העותומאנית לצרכי אספקת מים לשתייה , שאליו מוליכות מדרגות מתחת לקרקע, pasting

במרכז הכיכר נמצא עץ בעל היסטורי מהתרופה העותומאנית שעל ענפיו נתלו בידי ההמון התורכי הזועם ,בימי המרד היווני בשנת 1921 ,הבישוף Despotakis ואנשי דת נוספים, מרד שדוכא באכזריות ,כיום בכיכר בית קפה ששולחנותיו מוצלים בענפי עץ זה.

חאניה רובע chania splanzia
 

רובע קסטלי ממוקם במרכז פליאה פולי העתיק Palea Poli ,העיר העתיקה של חאניה  ממערב לרובע Venetian Neoria , רובע שבו הוקמו אחוזותיהם של השלטים והאצילים הביזנאיים , כיכר סינטריוואני שממוקמת בסוף הרחוב הראשי של הרובע, שימשה כאבן שואבת לאצילים ,להגיע ולהתיישב באחד מבתי הקפה לשיחת חולין או עסקים .

ברובע נראה את המצודה הביזנטית שלידו הוקם ארמונו של המושל והמפקד הצבאי הוונציאני ששימש גם את המושל העותומאני , ובזכות אלו קיבל הרובע את הכינוי קסטלו וקיו בדרכנו לרובע נעלה הגבעה ליד שרידי החומה העתיקה הפנימית שממנו נלקחו אבני בנייה לצורך הקמת האחוזות של אנשי האצולה ברובע.

בעת ההליכה ,נוכל לראות את שרידי העיר המינאית Kydonia שברחוב קאנווארו ,שרידים שנתגלו בזכות הפצצה גרמנית על האזור, כיום השרידים שנחפרו מכוסים בגג ,על מנת להגן עלייהם מפני פגעי מזג האוויר.

כאשר ממשיכים ללכת ברחוב הקטן ,בחלקם המערבי של החפירות ,נגיע לשרידי המנזר ובית הארחה הדומיניקאנית לצליינים סנטה מריה דאי מיראקולי , מבנה שהוקם במחצית המאה השבע עשר ונהרס בהפצצת הגרמנים.

אך לדעת רבים, המבנה המאפיין את הרובע ,הוא מתחם הארמון של המושל הוונציאני שאגף אחד ממנו הפך לבית כלא עותומאני ,ובהמשך כלא בתקופת הגרמנים, כיום משמש כבית ספר ללימוד מקצועות טכניים .

חולפים בשער הכניסה לתוך מתחם החניון של בית הממשל של העיר, מבנה שהוקם בסוף המאה התשע עשר בידי ממשלות המעצמות הגדולות בסוף שלטון העותומאני ,ושימש עד קבלת העצמאות והאיחוד עם יוון כפרובינציה.

ארמון נוסף הוא של הנקרא ארמון הרקטור, ממוקם בחלק הגבוה של רחוב Lithinon ,היוצא מהחלק המערבי של הכיכר, משם גם ניתן לצפות על הנמל העתיק והרובע העתיק, מזלו של הרובע שרק חלק קטן מהפצצות הגרמנים פגעו בו, ועל כן נותרו בו באופן יחסי בתי אצילים רבים.

בין הרובע הקסטלי לבין הרובעים Splantzia ורובע Evraiki, ממוקם רחוב העור Skrydloff Street המכונה גם רחוב Tsouderon , רחוב שקבל את שמו מחנויות הרצענים שמהם נותרו מעט ברחוב שעסקו בתפירת מגפים ונעלים, עד המאה העשרים , מהם נותרו בודדים ברחוב, כיום ברחוב חנויות רבות למזכרות לתיירים, חנויות לממכר סכינים .

כאשר חוצים את רחוב Halidon ,נראה את כנסיית פרניסיס הקדוש Saint Francis , שמסביבה חצר קטנה ופסלו של הקדוש ,שלידו ממוקמים שלושת המוזיאונים המוזיאון לפולקלור, הגלריה לאמנות העירונית והמוזיאון הארכיאולוגי .

ברחוב Halidon 44 , ממוקמת חנות Mitos המפורסמת למזכרות והאומנות היוונית , בחנות נמכרים כלי חרס קרמיקה, ציורים, תכשיטים, ועבודות זכוכית מנופחת בעבודת יד, בעת הביקור בחנות קיימת ההרגשה שאתם מבקרים במוזיאון אומנות.

ממול לחנות זאת ממוקמת חנות הספרים והמגזינים Pelekanaki ,שבה ניתן לרכוש ולהתרשם ,ממבחר וממגוון ספרים הדנים בנושאים רבים, כולל ספרי הדרכה לטיולים ועוד.

חאניה רובע קסטלי Kastelli
 

כאשר נכנסים לנמל ועומדים בכיכר שממול לים ,הרובע שמשמאלנו (מערבה ) ,נקרא רובע Ovraika או הרובע היהודי Hebrew district Evraiki .

הרובע ממוקם בחלק הדרום מזרחי של העיר העתיקה ,הוא הוקם כאשר הסוחרים והקהילה היהודית גדלה בתקופת השלטון הוונציאני , אי לכך חוייבו היהודים להתגורר באזור משלהם שכונה Judeca ,באותה העת הקימו היהודים בשכונה שני בתי כנסת לשימושם.

רובע שבו ממוקם בית הכנסת עץ החיים ששוקם על ידי ניקוס סטברולקיס לאחר המלחמה, יהודי חאניה רוכזו בתקופה השלטון הגרמני הועמסו על אוניה בדרכם למחנות, אלא שאוניה זאת הוטבעה על נוסעיה היהודים המגורשים , בטעות בידי מטוס בריטי בתקופת מלחמת העולם השנייה .

אל בית הכנסת ניתן להגיע בעת הליכה במורד רחוב Zabeliou ,שם יש לפנות שמאלה לרחוב Kondilaki שלקירותיו מוצמדים שלוט מכוון לבית הכנסת, בדרך חולפים על פני מסעדות, בתי קפה , חנויות בתי מלון זעירים והטברנה הממוקמת בחמאם תורכי ישן , השווה כניסה וארוחה.

לאחר הביקור בבית הכנסת השורד מתרומות שבו מתפללים קומץ יהודים ותיירים יהודים מעת לעת, כדאי להמשיך לסמטה צרה הנקראת Theofanis ,שבה ממוקם בית קפה קטן שסימנו קקטוס גבוה בחצרו .

ברחוב Chalides, תוכלו לראות את מוזיאון הפולקלור של Chania ו Aghios Fragkiskos הכנסייה (המאה ה -14) אשר בתים המוזיאון הארכיאולוגי של Chania, בחלקו הצפוני של הרובע נמצא רחוב נעלי ומגפי העור Stivanadika, בין החנויות המוכרות מוצרי עור ומזכרות שורדות כמה חנויות של נעליים מסורתיות.

חאניה רובע Ovraika הרובע היהודי
 

שכונה שאכלסה בעבר את רצעני ומעבדי העורות , שכונה הממוקמת בחלק המזרחי הסלעי של העיר חאניה, כלל ידוע הוא, כי העור עובר מספר שלבי ניקיון מהשומן ,וריכוך בתהליך עיבודו ,לצורך זה נדרש מקור מים ,ובאזור הזה היו מעיינות תת קרקעיים מצד אחד ,וקרבתו למרכז הכלכלי והמסחר בעיר לצורך שווקו .

ברחוב של השכונה נבנו בתי אבן וגג רעפים בני קומה אחת ,ובצד הפונה את הים, נבנו מבנים בני שתים עד שלוש קומות , גם כיום חלק מבתי עיבוד העור עדיין פועלים, לצורך ניצול המקום נבנו הבתים בצפיפות עם מעברים תלולים צרים וצפופים בינם ושורות של מדרגות היורדות לחוף הים.

חאניה שכונת טבקריה מעבדי העור Tabakaria
 

האוניות הגדולות עוגנות בנמל סודה, שהיא למעשה עיר שכנה לחאניה , במרחק של 6 קילומטר וכעשרים דקות נסיעה מסודה לחאניה, תחנת האוטובוס כחמישים מטר מהאוניה והמחיר כיורו וחצי לכוון, האוטובוס בתחנה בחאניה עוצר ממש ליד בניין השוק העירוני (אגורה), שבו ניתן לרכוש סחורות שונות אך בעיקר תוצרת מקומית.

כרתים נמל העיר חאניה port Chania בעיירה סודה Souda
 

בצד החיצוני של החומות הוונציאניות המזרחיות ליד החוף החולי שכן כפר העבדים Koum Kapi,שהובאו מצפון אפריקה ,לאחר מכן הפך האזור לשכונה אמידה , אזור Halepa שימש בתפקיד חשוב בהיסטוריה של כרתים, כיוון שבהסכם שנקרא הסכם הלפה Halepa Agreement שנחתם בסוף המאה התשע עשר ,בין העותומאניים לתושבי האי לאחר המרד היווני בשנת 1821 ,אפשר הקמת אזור אוטונומי מוגבל באי .

באזור נבנו מבנים רבים כולל קונסוליות של המעצמות , בית הספר סנט גוז'ף לילדים בפקוח נזירות צרפתיות ביתו של הנסיך הנציב העליון ג'ורג שנקרא מאז הארמון, בית מגוריו של ראש ממשלת יוון אלפתריוס וניזלוס, כמו כן נבנתה כנסיית אגיה מגדלנה לכבודה של אשתו של קיסר רוסיה שבקרה באי .

כיום הרובע איבד מזוהרו למרות שחופו משמש לרחצה ,כאשר חלק גדול מהפעילות התיירותית עברה לקצה המזרחי של הנמל הוונציאני .

חאניה סיור באזור קופ קאפי Koum Kapi
 
 
 
בניית אתרים - שרקור