דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כרתים קניונים חנויות קניות ושווקים

מלבד קיוסקים, חנויות ממתקים, חנויות פרחים , חנויות מזכרות ,חנויות תיירים רבות מעבר לכך ,רוב החנויות נסגרות בימי ראשון .

אל אלה יש לצרף את שעות הסיאסטה המנוחה ,הנהוגה בצהרים המשתנות על סוג העסקים, השעות למנוחה נתונים לשינויים פתאומיים שרירותיים, ולעתים בלתי מובנים לאף אחד, בדרך כלל השעות בין 14:00 עד 17:30, שעות המוקדשות לארוחה ולמנוחה.

לעומת העסקים הנסגרים ,יישארו פתוחים בדרך כלל חנויות לתיירים ,קיוסקים רבים, כל המרכולים, סניפי הדואר הראשיים והטלפון .

שעות פתיחת הסופרמרקטים בחורף בין השעות 08:00-20:00 ,בקיץ בים השעות 08:00-21:00 ,בשבת נסגרים בשעה 18:00 הסופרים סגורים בימי ראשון וחגים.

חנויות שעות הפתיחה 09:00-13:30 או 14:00 בימי שני-שבת, בימי שלישי, חמישי ושישי הם נפתחות שוב אחר הצהרים בין השעות 18:00-21:00 , סגורים בימי ראשון וחגים.

רוב המשרדים עובדים באותם זמנים כמו חנויות, אך לעתים קרובות הם סגורים בשבת.

תחנות הדלק פתוחים בימים שני-שבת בכול שעות היום עד הערב, חלקם עד השעה 22:00, בימי ראשון ובחגים חלקם סגורים וחלקם פתוחים אתם ומזלכם .

סניפי הדואר, הסניפים בערים הגדולות פתוחים בימי שני-שישי בין השעות 08:00-20:00, בימי שבת בין השעות 08:00-14:00 ,שאר סניפי הדואר בעיירות וכדומה ,יהיו פתוחים בימי שני-שישי בין השעות 08:00-14:00.

בתי מרקחת עובדים בימי שני-שישי ,יש בתי מרקחת תורניים העובדים גם בלילה ובימי שבת ראשון ,הרשימה מופיעה על חלון הראווה ביוונית ,כדאי לתפוס מונית שתיקח אותכם לבית המרקחת התורן הכי קל.

חאניה חיוג מטלפונים מקומיים

ניתן לרכוש כרטיסי טלפונים במרבית הקיוסקים ,כרטיס למאה פעימות עולה כחמישה יורו, מכניסים את הכרטיס לחריץ לוחצים על לחצן הטי ,מקבלים הוראות לחיוג באנגלית, מתחילים לשוחח בשיחה בין לאומית ,צפה במספר הפעימות הפוחת בשיחה,ניתן גם להשתמש בכרטיס לשיחות מקומיות ,קיימים גם כרטיסים עם קיבולת פעימות רב יותר במחירים של 10-20 יורו.

שימוש בוויי פייל ,בחלק גדול מהערים והעיירות קיים שרות וויי פייל חלקם בחינם אך הם איטיים, שרות זה קיים גם בחלק מהחנויות הגדולות ובבתי המלון .

סים לאינטרנט בכרתים ,שלוש רשתות יווניות מאפשרות חיבור לאינטרנט בכרתים Cosmote, Wind , Vodafone

 
כרתים שעות פתיחת חנויות עסקים קניונים נותני שירותים
 

מספר חנויות למזכרות ומתנות ממוקמות כמעט בכל עיר בכרתים ,שבהם מגוון רחב של פריטים כמו: קרמיקה, מוצרי עור, תכשיטים, ספוגים, חולצות טריקו, רקמה, אייקונים, תבלינים, שטיחים ועוד .

החנויות פתוחות בדרך כלל בימי שני-שבת בין השעות 09:00-14:00 ובערבי שלישי וחמישי ושישי בין השעות 18.00-21.00 ,חנויות המשרתות תיירים וחנויות המזכרות פתוחות לאורך שעות היום עד הלילה ,וגם השווקים לתיירים באתרי הנופש.

החלק הצפון מערבי של האי מפורסם במוצרי העור המסורתיים, כדאי להיכנס לחנות שזאת ההתמחות שלה, ולרוב ניתן לרכוש מוצרים במחירים סבירים, כמו בשוק העור שבעיר חאניה, כולל רכישת מגפיים לפי מידה .

בחלק גדול מחנויות לתיירים נמצא מוצרי קרמיקה ,כדאי לרכוש מוצרים אלו בחנויות של סדנאות קרמיקה ,בעיקר בכפר מרגריטיס Margarites הידוע בחמר ובבעלי המקצוע כפר שליד העיר רתימנון .

תכשיטים מכסף וזהב המיוצרים בידי צורפים ובעלי מלאכה בעבודות יד ובמגוון רחב, נמצאים ברוב ערי האי בחאניה ניתן למצוא מספר אמני תכשיטים המייצרים תכשיטים ייחודיים ומקוריים .

גם תעשיית טוות השטיחים והרקמות המסורתיים ,מושפעת מהאופי המיוחד של האזרחים באזורים השונים באי הנשים בעיקר מייצרות שמיכות ,שטיחים, שטיחונים ומוצרי תחרה כאשר קיים גם בדים מחוות המשי הממוקמת בכפר קלמיצי Kalamitsi שבין גאורגיופולי לוומוס.

מפעל ליצור זכוכית ממוקם ב Kokkino Horio , ניתן לבקר להתרשם מהיצירות ,מביקור במפעל ולבסוף לרכוש את התוצרת בחנות המפעל.

כרתים חנויות לעבודות יד ומתנות
 

בכול כפר עיירה או עיר ניתן להיעזר בקיוסקים הנקראים ביוונית periptero , קיוסקים אלו פתוחים יותר שעות ביום ובערים הרקליון, חאניה, רתמינון , קיימים גם קיוסקים הפתוחים גם בשעות הלילה , כאשר חנויות רגילות סגורות , מידע עליהם ומיקומם ניתן לשאוב מנהגי מוניות או שוערי מקומות הלינה.

בקיוסקים נמכרים שתייה, דברי מתיקה, סיגריות, מזון , מוצרי טיפות, משחות ומברשות שיניים ועוד.

כרתים קיוסקים periptero
 

רחוב מדרחוב דידאלו ,הממוקם ויוצא מחלקה הצפוני , של כיכר אלפתריאס ,ומתחבר לרחוב ה 25 באוגוסט , מדרחוב הכולל חניות כולל למוזיקה ,מותגים, מלכודות לתיירים ,משרדים מסעדות ,טברנות ובתי קפה.

המדרחוב נקרא על שמו של דדאלוס בעל מלאכה וגאון טכנולוגי במסורת המינואית , ישות במיתוס המינואית של תושביה הראשונים של האי כרתים, האגדה הידוע לכושר המצאתו הייתה בניית הכנפיים מחיבור נוצות ושעווה לבנו איקרוס על מנת שיוכל לעופף ,אלא שבנו בהתלהבות נעורים התקרב לחום השמש ,שהמיסה את השעווה שחיברה את הנוצות לכנפים ואיקרוס צנח אל מותו לתוך הים ליד האי איקריה שבאיים הקיקלידיים .

אגדה נוספת הקשורה דדלוס ולמינוטאור

התרבות המינואית נשארה נעלמת אף בימינו ,וגדולה התעלומה להסתלקותם מדפי ההיסטוריה בפתאומיות שכזאת ,יש הטוענים ,כי פעילות וולקנית בים התיכון ובאיים הסמוכים ,העלימה את התרבות באבחת יד .

על פי האמונה באגדות ,מינוס היה בנם של האלים זאוס ואירופה, בהמשך נשאה אירופה למלך כרתים ,נישואים שהניבו את הבנים מינוס ואחיו סרפדון , לאחר מותו של המלך החלו האחים להתקוטט על הירושה, מינוס קרא לאל הים פוסידון לעזרתו, על מנת שיוכיח את קרבתו לאלוהות ,לצורך זה ביקש מינוס את פוסידון להעלות פר לבן ממעמקי הים.

בהסכם עם פוסידון ,הבטיח מינוס להעלות את הפר הלבן כקורבן לפוסידון ,אלא שמינוס הפר את הבטחתו והחביא את הפר בין עדרי הבקר שלו, כעונש גרם פוסידון לאשתו של מינוס להתאהב בפר ,וכתוצאה מכך נולד לה המפלצת שנקראה מינוטאור, שהוא יצור שמורכב מגוף אדם וראש פר ,מינוס הזועם צווה על המהנדס דדאלוס ,לבנות מבוך שבו יחיה המינוטאור.

האגדה ממשיכה למלחמתו של מינוס בצבא של אתונה ובניצחונו , כתנאי של כניעה הטיל מינוס על אתונה ,לספק שבעה עלמות ושבעה צעירים בכול שנה ,שישמשו כמאכל למינוטאור אלא שההחלטה הנוראית הזאת לאחר מספר שנים, לא מצאה חן בעיניו של תזאוס ,בנו של מלך אתונה , ולכן יצא עם הצעירים לכרתים , ובעת ששהה בארמונו של מינוס, התאהבה בו בתו ,שהעניקה לתזאוס פקעת חוטים ,שיסמן את דרכו במבוך, בעת שנכנס לתוכו על מנת להרוג את המינוטאור .

לאחר שהרג את מפלצת ,ברח תזאוס עם בתו של מינוס אל חוף הים ,במטרה לחזור לאתונה עמה ,אך בעת שנמה הנסיכה בלילה על החוף , נטש אותה תזאוס לאנחות בכרתים ונמלט לאתונה .

שאנו עוברים כיום בין בתיו ,איננו אותו רחוב שהיה ערב מלחמת העולם השנייה, הרחוב הופצץ בידי הגרמנים בעת כיבוש העיר ,ונבנה והבתים שופצו לאחר המלחמה.

תחילתו של רחוב דאיידאלו , שהיה מקביל לחומות שבנו הערבים ולאחריהם הוונציאנים במאות התשיעית והעשירית, אז הרחוב ניצב מבוצר ,כגבול שטח העיר מדרום , כשלצדו שטח חקלאי שסיפק את צרכי העיר בירקות , מחומה זאת נותרו חלקים בודדים המשולבים בתוך בתים או חנויות או לצדם כאשר החלו העיר החלה לגדול , מכוון שהחומה לא שימשה יותר להגנה ,שימשו האבנים שבה לבניית הבתים החדשים.

בתקופת השלטון העותומאני בעיר הרחוב היה צר יחסית והיו בו בתי קפה ואנשי המזרח נהגו ללגום קפה ולעשן נרגילות, דבר מתקופה זאת לא נותר ,ולכן אפשר לומר שחלק גדול מהרחוב כיום הוא מודרני.

הרקליון רחוב הקניות והמותגים דידאלו Daidalou Stree
 

גבינת כבשים ועזים Anthotiros , נאכלת כאשר היא טרייה כגבינה רכה ,אך כשהיא מתקשה מגרדים אותה מעל סלטים ופסטה.

גבינת כבשים Kefalotiri גבינה קשה ,שאותה מגבנים בעיקר מחלב כבשים או עזים טעמה של הגבינה מלוח קמעה ושמנוני .

גבינת Mizithra ,גבינה רכה וטרייה המיוצרת מחלב פרה ,דומה לריקוטה , גבינה המעורבת במים שנותרו מיצור הגבינה הקשה ,אותו מתכון של שילוב מי גבינות מופיעה גם ביצור של הגבינה ובשימוש בחלב כבשים או עיזים.

גבינת כבשים קשה Graviera ,נחשבת לגבינה קלאסית באי כרתים, גבינה המשמשת באפיית פשטידות באכילת כריכים ,או באכילה ליד פרוסת אבטיח, גבינה המעושנת במערות בתקופה של חצי שנה, אבל יש יצרנים הממהרים לשווקה בטרם עת ,לכן כדאי לטעום בטרם הרכישה.

גבינת קפלוגרוויירה Kefalograviera גבינה בטעם פיקנטי המיוצרת מחלב כבשים ובשילוב של חלב עיזים.
 
גבינת מטסובון Metsovone, גבינה ההמיוצרת מערבוב חלב כבשים ופירות .
 
גבינת לאדוטרי Ladotyri , גבינה שאותה מכניסים לפחים המלאים בשמן זית לאחר תקופת אכסון מקבלים גבינה  בארומה חזקה.

גבינת מוצרלה mozzarella

לבן מגבינת הנקרא malaka המקבילה למשקה האירן הבולגרי , שצבעו לבן מעט סמיך שתייה ,שאותה לוגמים בדרך כלל בפתיחת ארוחה או במקום מים לשתייה.

כרתים סוגי גבינות פופולריות ומסורתיות
 
 
 
בניית אתרים - שרקור