דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כרתים אטרקציות באי מחוץ להרקליון

 
 

שרידי הארמון ממוקמים כחמשה קילומטר דרומית לעיר הרקליון , הכניסה בתשלום ,האתר פתוח בימי השבוע בין השעות 08:00-19:30 בקיץ בחורף עד השעה 15:00 , הגעה באוטובוס מתחנה שליד הנמל שעליה כתוב KNOSSOS , כמו כן ניתן להגיע במונית או ברכב פרטי , הארמון מרוחק כעשרים דקות נסיעה מהעיר הרקליון, כניסה בתשלום ,בימי ראשון בחודשים נובמבר-סוף מרץ הכניסה חינמית.

עד תחילת המאה העשרים ואחת נחשבה התרבות המינואית כאגדה או מיתוס, זאת מחוסר מידע על שבט האכאים שנחשבים ליוצרי התרבות המינואית, ששמם הוזכר בידי הסופר הומרוס , כחלק מהאנשים שהשתתפו במלחמת טרויה.

תעלומת התרבות המינואית משכה את הארכאולוג היינריך שלימן , לחפש בחורבות העיר טרויה שבתורכיה של היום, בשרידים שחפר נתגלו ממצאים המעידים על תקופת חיי השבט האכאי לאורך חמש מאות שנים.

מכוון שממצאים הראו תקופה ארוכה לחייו של השבט ולתרבותם ,הסיק שולמן כי הם נדדו והותירו עוד ממצאים מחייהם בארצות הים התיכון , ואכן התברר כי העיר קנוסוס שבכרתים היא אחת מהן, הבריטי ארתור אוונס חפר בשרידי העיר ועל כך זכה ממלכתו האנגלייה לתואר סר.

סקרנותו של ארתור אוונס שהיה בנו של סוחר עתיקות , וחובב ארכאולוגיה התעורר בעקבות התבוננות בחותמות מינואיות שנתגלו בידי שולמן בשרידי טרויה, והיו בחלקם בידי סוחר עתיקות אתונאי, בעקבות זאת החל לחפש אוונס ממצאים וחותמות נוספות בשרידי העיר קנוסוס שבכרתים שלדעת החוקרים שימשו ברובם לצרכי המסחר .

בעת שחפר בשרידים של התרבות המינואית גילה הארכאולוג אוונס חותמות מינואיות נוספות ברחבי האי ,חותמות אלו כונו בידי אנשי האי אבני חלב, מכוון שנשים שהניקו תינוקות שנולדו האמינו שבכוחם לעזור להם בפריון חלב להנקה.

מכוון שהאי היה תחת שלטון עותומאני עד סוף המאה התשע עשר נאלץ אוונס הבריטי לעזוב את האי , לאחר שהעות'מאניים עזבו חזר אוונס לאי ורכש את שטח האדמה שעליה ניצבה בעבר העיר קנוסוס ומיד החל בחפירות ארכאולוגיות במקום.

כבר מתחילת החפירות נתגלו לו שרידי ארמון ושרידים שהעידו על קיום תרבות עתיקה שלה נתן את השם תרבות מינואית , לזכרו של המלך האגדי מינוס , אלא שאז התברר לו כי בארמון חיו מעל לעשרים שליטים שנשאו את השם מינוס ,שלפי סברתו השם מינוס מקביל לשם מלך.

התגליות שנתגלו גילו כי התרבות המינואית שימשו ערש לתרבות באירופה ,תקופה קדומה יותר מהתרבות היוונית, תרבות זאת החלה באלף השלישי לפני הספירה ונמשכה עד האלף הראשון שלפני הספירה לפני שנעלמה, בחפירות התברר כי נבנו מספר ארמונות מפוארים שנהרסו ברעידת האדמה שהתחוללה במחצית האלף השנייה שלפני הספירה.

ארמונות אלו שנהרסו נבנו מחדש בגרסאות משופרות וצבעוניות יותר, וכללו מערכות של ניקוז, מעברים הכוללים מדרגות שבין האגפים , על קירות שרידי ארמון קנוסוס, נתגלו ציורי קיר מרהיבים ,שמרביתם מתארים נשים חושניות ,שחלקם לבושות שמלות ובגדים בעיצובים כאילו הוצאו מירחון ווג של האופנה.

הפלא הוא שעד אותה תקופה הוסתר מראה גופם של הנשים והחושניות , המסקנה שהסיק אוונס הייתה כי בתרבות המינואית ,הנשים והמראה שלהם ,קבלה התייחסות וחשיבות רבה יותר , לא פחות מהגברים שבתרבות .

לדעתו חשיבותם של הנשים בממלכה ,כללה מתן שליטה דתית לנשים על מוסדות הדת ,אך גם שהשליטה המשפחתית והדתית, עברה בירושה לנשים ולא לגברי המשפחות והשבט, כלומר ,החשיבות בשבט הייתה ביחסי האם והבת ,בניגוד למקובל בעולם העתיק ,ליחסי אב ובנו .

יש לציין כי המסקנות והמיידע העיקרי לתרבות המינואית ,נבע מפיענוח ציורי הקיר שנתגלו על קירות הארמון, אך למרבה הצער לא הצליחו לפענח את כול הכתב המינואי הנקרא לינאר מהמעט שפוענח לא מצאו חומר תיעודי לתרבות ולסודותיהם של המינואיים.

התרבות המינואית נשארה נעלמת אף בימינו ,וגדולה התעלומה להסתלקותם מדפי ההיסטוריה בפתאומיות שכזאת ,יש הטוענים ,כי פעילות וולקנית בים התיכון ובאיים הסמוכים ,העלימה את התרבות באבחת יד .

על פי האמונה באגדות ,מינוס היה בנם של האלים זאוס ואירופה, בהמשך נשאה אירופה למלך כרתים ,נישואים שהניבו את הבנים מינוס ואחיו סרפדון , לאחר מותו של המלך החלו האחים להתקוטט על הירושה, מינוס קרא לאל הים פוסידון לעזרתו, על מנת שיוכיח את קרבתו לאלוהות ,לצורך זה ביקש מינוס את פוסידון להעלות פר לבן ממעמקי הים.

בהסכם עם פוסידון ,הבטיח מינוס להעלות את הפר הלבן כקורבן לפוסידון ,אלא שמינוס הפר את הבטחתו והחביא את הפר בין עדרי הבקר שלו, כעונש גרם פוסידון לאשתו של מינוס להתאהב בפר ,וכתוצאה מכך נולד לה המפלצת שנקראה מינוטאור, שהוא יצור שמורכב מגוף אדם וראש פר ,מינוס הזועם צווה על המהנדס דדאלוס ,לבנות מבוך שבו יחיה המינוטאור.

האגדה ממשיכה למלחמתו של מינוס בצבא של אתונה ובניצחונו , כתנאי של כניעה הטיל מינוס על אתונה ,לספק שבעה עלמות ושבעה צעירים בכול שנה ,שישמשו כמאכל למינוטאור אלא שההחלטה הנוראית הזאת לאחר מספר שנים, לא מצאה חן בעיניו של תזאוס ,בנו של מלך אתונה , ולכן יצא עם הצעירים לכרתים , ובעת ששהה בארמונו של מינוס, התאהבה בו בתו ,שהעניקה לתזאוס פקעת חוטים ,שיסמן את דרכו במבוך, בעת שנכנס לתוכו על מנת להרוג את המינוטאור .

לאחר שהרג את מפלצת ,ברח תזאוס עם בתו של מינוס אל חוף הים ,במטרה לחזור לאתונה עמה ,אך בעת שנמה הנסיכה בלילה על החוף , נטש אותה תזאוס לאנחות בכרתים ונמלט לאתונה .

כרתים הארמון המינואי קנסוס Palace of Knossos
 

במרכז העיר העתיקה ממוקם אגם Lake Voulismeni (האגם השקוע) שהיה בעברו אגם מים מתוקים ,המחובר בתעלה לים ,אגם המעוטר באין ספור אגדות מסביב האגם בתי קפה טברנות ומסעדות , כדאי לתפוס נקודה גבוהה על מנת לצפות עליו מלמעלה , אחת האגדות מספרת כי על גדותיו יישבו הנימפות ופצחו בשירה , חלק מהאגדות טוענות שעומקו רב , אגדה נוספת היא כי משום עומקו השליכו לתוכו הגרמנים בסוף מלחמת העולם השנייה חלק גדול מנשקם.

רבים מהמבקרים באיוס ניקולאס ,ישוטטו ברחובה הראשי של העיר הנקרא רחוב 28 באוקטובר יבקרו בחנויות המזכרות המתמחות גם במוצרים אותנטיים של כרתים כמו: שמן זית, ריבות מתאנים ודובדבנים, דבש והמשקה הלאומי ראקי.

ברחובות העיר חנויות למזכרות עם פריטים מקוריים, בדים ארוגים, כוסות שעליהם יצירות אומנות, חפצים ופסלונים מחרסינה ,חנויות בגדים, מוצרים לעיצוב הבית ,ומוצרי אוכל מקומיים ומעדנים.

חופה המפורסם והמוסדר של העיר ,נקרא Kitroplateia beach , הממוקם בדרומה של מעגן המרינה לסירות, חוף שבו מסעדות ובתי קפה מקוריים ומעט של מלונות ודירות ,חוף Almiros בדרום העיר נמצא בשפך נהר אלימרוס נחשב גם לחוף פופולארי חוף עם עצי אקליפטוס ומים רדודים יחסית.

חוף נוסף ממקם כקילומטר צפונית מהעיר במפרץ מוגן נמצא חוף Ammoudi שבו עצי דקל , במפרץ נוסף המשמש כשובר גלים טבעי לנמל העיר ממוקם אי קטן הנקרא Agioi Pantes (אי הקדושים) , שבו גדלים זן agrimia ,שהם עזי הבר של כרתים , ואי נוסף קטן שממול לנמל ולחוף העיר הוא האי Mikro , חוף Voulisma המכונה גולדן ביץ ,מרוחק 12 קילומטר מהעיר , ליד הכפר village Kalo Chorio ומפורסם באי בזכות חולותיו הזהובים ובצמחיה שבו.

איוס ניקולאוס המוזיאון הארכאולוגי Agios Nikolaos Archaeological

מוזיאון הממוקם ברחוב 41 Konstantinou Palaiologou Str, מעט לפני בית החולים הכניסה בתשלום, מוזיאון הפתוח בימי השבוע ,פרט ליום שני הסגור, בין השעות 08:30-19:30 ,בחורף עד 15:00 ,טלפון 2841024943 .

מוזיאון שבו מוצגים ממצאים רבים מהחפירות המינואיות הסמוכות ,שנחפרו בחלק המזרחי של האי, כולל מחפירות ארמון זקרוס, לטו עיירה שפעלה בין המאות 2-4 לפני הספירה והעיירה אלונדה תצוגות המוזיאון פרושות בשמונה חדרי תצוגה, שבהם ניתן לראות אוסף מטבעות מהשנים 330-350 לפני הספירה ועד 2000 לספירה , עוד במוצגים כאלף חמש מאות אגרטלים.

איוס ניקולאוס המוזיאון לפולקלור Agios Nikolaos Folklore Museum

במוזיאון הפולקלור הממוקם בקומת הקרקע של בית האמן, ברחוב Kondylaki Street 2 מוזיאון בתשלום ,פתוח בימי השבוע , פרט ליום שני סגור, בין השעות 10:00-14:00 ,ניתן לראות דוגמאות של לבוש מסורתי מכרתים ועבודות אוטנטיות למלאכת יד ,גילופי עץ , תמונות ישנות צילומים ועוד

איוס ניקולס מנזר פנרומני Faneromeni

מנזר הממוקם במרחק של חצי שעת נסיעה , לכוון דרום מזרח מהעיר אגיוס ניקולס,המנזר יושב בפסגת הר Stavros , מנזר שהוקדש לדורמציון של הבתולה Dormition of the Virgin , בכול שנה בתאריך 15 באוגוסט ,נערכת בו תהלוכה וחגיגות דתיות לכבודה של הבתולה.

נסיעה כעשרים קילומטר על כביש החוף דרומנ עד לשילוט לכפר isteron , פונים ימינה לכוון הכפר  Kalo Homa על פי השילוט עולים דרך מרכז הכפר וממשיכים ולאחריו פונים לדרך עפר על פי השילוט שמסתיימת במעבר צר בין שני טרסות ומגיעים למנזר והכנסייה .
 
עולים בדרך עפר ,לראש הגבעה שם ניצב מבנה מאבן שחזיתו כשלושה משולשים, שבינם ומעלייהם פעמון הכנסייה ,במשולש המרכזי דלת עץ לכניסה ובשנים שמצדדיו חלון קמור, מעל לכנסיה מבנה רוטנדה עגול, שגגו רעפים אדומות וומעליו צלב ברזל,בצדדיו נראה כמו מצודה בחצר המגודרת מסביב למנזר, גן וממול לחזית המנזר, פחון למזכרות כמו :תמונות ,ריקמה קפה בר, אייקונים ועוד, הנזיר המשרת בכנסיה מקפיד על נעילה בארבע בדיוק .
איוס ניקולאס כרתים Agios Nikolaos
 

אל בית הכנסת ממוקם ברחוב Parados Kondylaki, ניתן להגיע בעת הליכה במורד רחוב Zabeliou ,שם יש לפנות שמאלה לרחוב Kondilaki שלקירותיו מוצמדים שלוט מכוון לבית הכנסת, בדרך חולפים על פני מסעדות, בתי קפה , חנויות בתי מלון זעירים והטברנה הממוקמת בחמאם תורכי ישן , השווה כניסה וארוחה.

כניסה בחינם , טלפון 302821086286 ,לאחר הביקור בבית הכנסת השורד מתרומות שבו מתפללים קומץ יהודים ותיירים יהודים מעת לעת, כדאי להמשיך לסמטה צרה הנקראת Theofanis שבה ממוקם בית קפה קטן שסימנו קקטוס גבוה בחצרו .

ברחוב Chalides, תוכלו לראות את מוזיאון הפולקלור של Chania כניסה בתשלום ,פתוח בימי שני-שבת בין השעות 09:15:00 ובין השעות 18:00-21:00 סגור ביום ראשון ,טלפון 2821090816,

ו Aghios Fragkiskos הכנסייה (המאה ה -14) אשר בתים המוזיאון הארכיאולוגי של Chania, בחלקו הצפוני של הרובע נמצא רחוב נעלי ומגפי העור Stivanadika, בין החנויות המוכרות מוצרי עור ומזכרות שורדות כמה חנויות של נעליים מסורתיות.

בית הכנסת היהודי עץ החיים Etz Hayyim Synagogue
 

השכמה ארוחת בוקר בשעה 7-8 ,שכירת מכונית או לקיחת טיול מסודר , נסיעה על האוטוסטרדה לרתימנון ולחאניה , המרחק בין הרקליון לעיר רתימנון 79 קילומטר , מרתימנון עד לחאניה 59 , סך הכול מהרקליון לעיר חאניה 138 קילומטר .

כדאי לצאת מוקדם בבוקר, לנסוע ישירות לחאניה ,עם שתי עצירות לקפה אחת בכפר הדייגים באלי, הממוקם כארבעים וחמשה קילומטר מערבית מהעיר הרקוליון וכשלושים קילומטר מזרחית מהעיר רתימנון, קרוב למחוז והעיר רתימנון, בחלקו הצפוני של האי, הכפר ממוקם על הכביש בין הרקוליון לרתימנון, כחמישים דקות נסיעה מהרוקליון.

ניתן לבקר במנזר אטלי הממוקם כקילומטר וחצי מערבית ממרכז הכפר באלי המנזר ניצב על גבעת Agia Ypakoi ,שממנה ניתן גם ליהנות מתצפית יפה לאזור ולים.

סיור בערים רתמינון וחאניה
 

מנזר אטלי ממוקם כקילומטר וחצי מערבית ממרכז הכפר באלי ,המנזר ניצב על גבעת Agia Ypakoi ,שממנה ניתן גם ליהנות מתצפית יפה לאזור ולים, הפעילות הדתית במנזר שהחלה במאה ארבע עשר התקיימה עד שנות השבעים והמנזר נהנה מבדידות , שלאחריה העבודה הדתית החל להתפוגג לאיטה , גם משום סלילת הכביש המהיר שנסלל בקרבתו בין הרקוליון לרתמינון .

לאורך השנים, עברו המנזר ותושביו פגעים הרס והצקות ,במיוחד בתקופת השלטון העותומאני ,בניגוד למתחמי מנזרים אחרים, הכנסייה עצמה ממוקמת מחוץ לחצר ,בקצה הצפון מזרחי של הצוק ולא במרכז המתחם, על מנת להגן על הנזירים ששרתו במנזר מפני התקפות אויבים, על המעבר לכנסייה במדרגות למפלס העליון הגנה דלת עץ כבדה להגנתה.

בכול שנה בחודש אוגוסט ,נערך טקס דתי המוני להוצאת האייקון הקדוש והעברתו מהמנזר ל Panagia Charakiani הכנסייה הסמוכה לאחר שהוא ניצל והוחבא במערה בתקופת השלטון העותומאני ונתגלה בידי רועה צאן שתפס מחסה במערה.

מנזר אטלי הוקם לזכרו של סנט ג'ון המטביל , הוא בנוי משני מפלסים ,לאחר מעבר בשער הכניסה שלידם שכנו האורוות ולידם טחנת הרוח הישנה ,נוכל לראות את בתי המלאכה מאפיית הלחמים, וממולם את מגורי הנזירים ואת יקב היינות ומקום יצור השמן שעל קירותיו ציורי קיר .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

כרתים באלי מנזר אטלי Attali
 

כפר הדייגים באלי ,ממוקם כארבעים וחמשה קילומטר מערבית מהעיר הרקוליון , וכשלושים קילומטר מזרחית מהעיר רתימנון, קרוב למחוז והעיר רתימנון, בחלק הצפוני של האי, הכפר ממוקם על הכביש בין הרקוליון לרתימנון, כחמישים דקות נסיעה מהרוקליון , לכפר נוסעים אוטובוסים במרווח זמן של שעה ,הן מהרוקליון והן מרתימנון.

הכפר ממוקם במפרץ מוגן המזח טבעי של סלעים וארבעה חופי רחצה שבחלקם ניזונים ממים ללא מלח מזרימת נחלים ,למרגלות אזור המוקף ביערות ומטעי עצי פרי , לנוסעים באוטובוס לכפר ,תחנת האוטובוס לירידה ממוקמת כשני קילומטר מהכפר עצמו, משם ניתן לתפוס מונית ,או להמתין לאוטובוס התיירים החולף על פני התחנה מספר פעמים ביום, אל הכפר ניתן להגיע ולחזור גם בשיט יום יומי מהעיר ריתמו .

שמו של הכפר מגיע מהמילה התורכית דבש שנובעת ממכוורות הדבש שמסביב לכפר, או מהמילה התורכית דגים (כפר דייגים) , חוף הרחצה הגדול והארוך נקרא Livadi , ולידו שני חופים קטנים נפרדים הנקראים Kouskouras, החוף המסודר והממוקם במפרץ סגור עם מים רדודים לילדים ,ממול למרכז הכפר נקרא Varkotopos .

הכפר באלי מתפרנס כיום גם מתיירות ומתקנים מודרניים ,תיירים המגיעים בעיקר מצרפת ומגרמניה על מנת ליהנות ממגוון רחב של מקומות בילוי כמו טברנות, מסעדות, חנויות קטנות, בית ספר לצלילה, ברים, דיסקוטקים, מרפאה ובתי מרקחת, המבקרים בכפר יכולים לשכור ציוד לפעילות ימית כמו : מגלשים לסקי מים, סירות פדלים, סירות קאנו ועוד , ניתן לשחות לאיים הקטנים הממוקמים ממול לחופי הרחצה .

סביב לנמל בכפר מסעדות רבות, מוטב להתרחק מעט מהמרכז ואז המנות מוזלות בין 10-2- אחוז, קיימים סופרים בכפר אך הם יקרים לפעמים בצורה מוגזמת,

מעט היסטריה : הכפר באלי נבנה על חורבות העיר העתיקה Axos והנמל ששימש אותה, הכפר מוקף בהרי טאלין ,שנקראים על שמו של טאולוס הענק האגדי של כרתים (מסיפורי גבורתו באגדות) שעצר בכפר , לזכרו נותר אף מנזר אטלי Attali הסמוך ,מהתקופה השלטונית הוונציאנית באי .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

 
כרתים הכפר באלי Bali במערב
 

כשעה נסיעה מקסימה מהרקליון מערבה, תגיעו לעיר היפה רתימנו, עיר מקסימה ומרתקת המציעה שלל אפשרויות של טיולים בסביבתה, חופים מעולים, חיי לילה מצוינים וגם מגוון של פינות שקטות ופסטורליות.

רתימנון היא העיר השלישית בגודלה בכרתים ויש הטוענים היפה בין ערי כרתים. העיר מארחת פסטיבלים רבים לאורך השנה החל מפסטיבל הראקי, דרך פסטיבל היין ופסטיבל האוכל היווני.

לשכת המידע לתיירים ברתימנו ממוקמת ברחוב Eleftheriou Venizelou טלפון 28310-29148- 30 .

כמעט תמיד העיר תוססת אולי בשל העובדה שהיא עיר סטודנטיאלית, האוניברסיטה של כרתים ממוקמת פה והיא אוניברסיטה חשובה ומבוקשת ביוון. בסביבות העי תמצאו כמה מהחופים הטובים באי, העסקים שבנמל של רתימנון החיים נעים בקצב נעים, במעבר בטברנות, בתי קפה וטיול לידו ולצדו של הנמל.

בעיר רכבת תיירים בצבע צהוב ,מסלול העובר ברובו בכבישים פנימיים לאורך כשלוש שעות במסלול עוברים בחמשה כפרים ,במהירות של 15 קמ"ש ,מחיר 15 יורו לאדם כאשר בכול כפר עצירה של 20 דקות המאפשרות ביקור במרכזי הכפרים ,חנויות וביקור קצר סמטאות הקרובות.

מידע מושמע ברמקולים בשפות אנגלית, גרמנית, צרפתית ורוסית, בשני הכפרים הראשונים מצליחים לבקר במרכזים, לכפר השלישי עולים בעליה ובסופה ניתן לצלם נוף, בכפר הרביעי לוגמים משהו בקיוסק ובחמישי כנסייה חמודה לביקור.

רתימנו סיור בעיירה Rethymno
 

נתחיל את הסיור במעבר ליד הלוג'ה המבנה הוונציאני המכונה Loggia of Rethymno הממוקם בהצטלבות הרחובות Palaiologou ורחוב Arkadiou Str,טלפון 2831053270.

מבנה שנבנה בסגנון ונציאני Palladian במאה השש עשר ,תוכנן בידי האדריכל Michel Snamicheli, שימש מעיין אכסניה ,שבה בילו אצילי וסוחרי העיר הוונציאנים ,לדיונים כלכליים ופוליטיים , מבנה מאבן בן קומה אחת בחזיתו שלוש קשתות שבהם הותקנו לוחות זכוכית, גם בשני צדדיו של המבנה קשתות, בראש הקשתות כרכוב וקונסולות מרשימות המקיף את המבנה בגג.

בתקופת השלטון העותומאני הפך המבנה למסגד ואף הוסף לו מינרט, שנהרס לאחר הסתלקות התורכים, לאחר מכן שימש המבנה את המוזיאון הארכאולוגי העירוני ,עד שעבר למקומו החדש ליד מבצר Fortezza , כיום המבנה משמש כגלריה לעותקי עתיקות חוקיות מכול רחבי האי וחיקויי תכשיטים עתיקים אייקונים ופסלים בגודלם המקורי, המוזיאון שמח לשלוח את הרכישות הגדולות יותר לביתכם.

מהלוג'יה נמשיך לאורך רחוב Konstantinou Paleologou ,עד שנגיע לכיכר Platanou square ,שהייתה הכיכר המרכזית בתקופה הוונציאנית שבמרכזה מזרקת Rimondi שנבנתה לאחר תחילת המאה השבע עשר בידי מושל העיר.

מזרקה מאבן בעלת שלושה אגני מים ,הנאספים מסילון מים היוצא משלושה פיות של תבליטי ראשי אריות שבינם ארבעה עמודי שיש מחורצים ,המעוטרים בקישוטים וכתובות בשפה הלטינית, ובראשם כרכוב מחבר ,מעל לאריה האמצעי גומחה ומעליה תבליט סמל אצולה ,מצד ימין מחוברת המזרקה בפתח קשתי למבנה קיים שהיה בעברו כפי הנראה מבנה שהקיף את המזרקה, המים עדיין זורמים במזרקה , המים מגיעים למזרקה ממימי הגשמים הזורמים מההר Vrysinas.

לאחר לגימת מים קרירים במזרקה ,ממשיכים לרחוב הקניות Ethnikis Antistaseos שבסופו מגיעים לשער המכונה השער הגדול Porta Guora שברחוב Ethnikis Antistaseos ,שער שנבנה בתקופת השלטון הוונציאני ונותר השריד האחרון לחומת ההגנה באזור .

כאשר חולפים דרך השער ,עוברים על פני מסגד Neratze Mosque מהתקופה העותומאנית מסגד שמור שמעליו שלוש כיפות ומינרט שגובהו 27 מטר, שנבנה בשנת 1890 בתוספת שתי מרפסות שנועדו לשרת את המואזין, תחילתו של המסגד ככנסייה הראשית שנקראה סנטה מריה ,של מנזר Augustinian monastery , הקפלה הקטנה במתחם הייתה מוקדשת לגופו של ישו .

לאחר הפיכת המבנה למסגד ,במחצית המאה השבע עשר , המסגד נקרא על שמו של כובש העיר העותומאני Gazi Huseyin Pasha ,או בשמו השני Neratze Mosque ,מסגד שנותר מבין חמישה מסגדים ששרדו שהוו חלק משמונה מסגדים בעיר רתימנון, למסגד מינרט האסור בשימוש עקב מצבו הבטיחותי הקשה.

המסגד שימש בעיקר ,כמקום לימוד מעין סמינר תאולוגי מוסלמי, לאחר תום הכבוש העותומאני הפך המקום, לקונסרבטוריון למוזיקה ואולם מופעי תרבות וקונצרטים בשם Odeon of Rethymno , בסוף המאה התשע עשר להזמנת כרטיסים טלפון 2831341301

המבנה השני שנראה לאחר המעבר בשער Porta Guora ,תהייה כנסיית סנט פרנסיסקו church of Saint Francesco ,שנבנתה במאה השש עשר, ושימשה ככנסייה של מנזר מסדר הפרנציסקנים , מבנה בעל אדריכלות מעניינת ואלמנטים קישוטיים ,וגג מעץ בחלקו המזרחי של המבנה שתי קפלות שאינן בשימוש, חזית הכניסה הקשתית בסגנון רנסנסי מרשימה הסגורה בשתי דלתות עץ מרשימות, משני הצדדים עמודים ומעל כרכוב מעוצב.

בחפירות ארכאולוגיות שנערכו ליד המבנה .נתגלו ממצאים מעניינים כולל שני קברים של אצילים וונציאניים, בתקופת השלטון העותומאני הפך המבנה לבית מקלט לעניים Imaret, ולידו נבנה בית ספר לבנות, שנהרס לאורך השנים ונבנה מחדש בסוף המאה התשע עשר, המשמש עד היום כבית ספר.

כיום מבנה הכנסייה, לאחר מכן שימש המבנה כמרכז תרבות ובסוף המאה העשרים הפך למוזיאון הארכאולוגי של העיר, שבו מוצגים ממצאים ארכאולוגיים החל מתקופת האבן, והאוסף הביזנטי והפוסט-ביזנטי של העיר.

מאחורי המוזיאון הארכאולוגי נעבור לכיכר Mikrasiaton Square ,כיכר הנחשבת לגדולה ברובע העתיק, שמה של הכיכר ניתן לה כאשר התיישבו בכיכר הזאת ברתימנון ,אזרחים מאסיה הקטנה על פי החלטות אמנת ועידת לוזאן לאחר מלחמת העולם הראשונה לחילופי אוכלוסייה, פרוש השם אנשים מאסיה הקטנה.

בתקופת הקיץ נפתחים מתקני משחק לילדים בכיכר ואפילו משטח החלקה לגלגליות, עוד בכיכר בחלקה המזרחי אנדרטה ששמה Minor Asia ,שהוקמה לזכרם של המתיישבים מאסיה הקטנה שהתיישבו בכיכר ,זאת אנדרטה שאורכה חמישה מטר וגובהה ארבע מטר .

בחלקה המערבי של הכיכר ,ממוקמת הסמטה הארוכה Makry Steno הנקראת גם רחוב Nikiforou Foka ,כאשר עוברים בסמטה הקסומה ,נראה משני צדדיה בתים בסגנון וונציאני מזרקות מאבן ואת כנסיית Kyria ton Angelon גבירתנו של המלאכים, בכנסייה כדאי להתבונן במשקופים המסוגננים שלה.

מומלץ לבקר בארמון אצולה הנקרא Venetian palazzo , שמספרו 28-30 ברחוב, מבנה שהוקם בתחילת המאה השבע עשר, הכולל חצר פנימית שמהם עולות מדרגות אבן מגולפות לקומה השנייה , מבנה המשמש כיום כמוזיאון הפולקלור, ובו גם אוסף גדול של אמצעי לחימה שהיו נהוגים בכרתים ,הפתוח בימים שני-שבת בין השעות 10:00-15:00 .

מאפיית Michalis Spanoudakis ללחמים ועוגיות ממוקמת ברחוב 93 Nikiforou Foka.

ממשיכים בסיור לכנסיית סנט פרנסיס St Francis הנקראת גם כנסיית Agios Frangiskos שימשה ככנסייה הראשית של המסדר הפרנסיסקאני, הכנסייה הפכה להיות

מסגד קארה מוסא פאשה Kara Mousa Pasha ,ממוקם בסוף רחוב ארקדייו Arkadiou, מסגד שהוסב ממנזר ונציאני שהוקדש לסנטה ברברה לאחר הכיבוש העותומאני, כיום זהו בית מועצת השיקום, של הרובע ,בעת הביקור ניתן לראות שילוב של ארכיטקטורה ונציאנית ועות'מאנית .

רתימנון הצעה לסיור יומי בעיר העתיקה
 

נסיעה מערבה על האוטוסטרדה לכוון העיר רתימנון , ניתן להגיע לאנוגיה מאחת היציאות ממש לפני הרקליון, כשמגיעים מכיוון רתימנון, המרחק בין הרקליון לעיר רתימנון 79 קילומטר, אנוגיה ממוקמת 36 קילומטר דרום מערבית להרקליון כ 52 קילומטר דרומית-מזרחית לרתימנון.

הכפר אנויה שפרוש שמו הוא המקום הגבוה,ממוקם בגובה 750 מטר בשלושה מפלסים ,על מורדות הר הפסילוריטיס Psiloritis,שגובהו 2456 מטר , עקב כך בתקופת החורף מתכסה הכפר במעטה שלג .

בשיטוט בסמטאות כפר אורגים שנשאר במתכונתו הישנה ,כולל תלבושות התושבים, חולפים על פני בתים אוטנטיים שבחזיתם מוצגים השטיחים הרקומים ,במתכונת המסורתית של האי, בבתים רכונות נשים קשישות ואורגות או רוקמות ,לשם עזרה בפרנסת הבית ,בעת שהמבקר עוצר להתבונן תנסה הקשישה למכור לכם את מרכולתם ,תוך פריסתם בפניכם , לכול משפחה הסגנון שלה העובר לאורך הדורות .

במהלך השיטוט ניתן לעצור בטברנות ובחנויות הזעירות, לרכוש גבינות דבש או שמן טעימים, להרים כוס ראקי מסורתי ,לנסות להיכנס למוד של התבוננות בחיים מהצד יחד עם זקני הכפר היושבים בפתחי הטברנות ,במיוחד בטברנה שבכיכר סנט ג'ורג המרכזית והפצפונת , שמתחת לעץ התות ,לנגוס בגבינה שנרכשה בחנות הצמודה לטברנה ,ולהרים לכבודם של הזקנים ,כוס לחיים או כוס קפה מריר וחם.

ניתן גם לסעוד במסעדה שבכפר אוכל מסורתי ואוטנטי הייחודי לאזור , המשתמשים בחומרי גלם הגדלים בכפר שלהם על פי טענתם ארומה המיוחדת לגידול חקלאי בגובה רב, של ירקות וצמחי תבלין , בתוספת מאכלי הבשר עם המנה המפורסמת antikristo ,שהם חלקי כבש שונים שבושלו בקדירה, פסטה עם גבינת ריקוטה .

בתקופת הקיץ , בשבוע הראשון של יולי ,נערך פסטיבל המוזיקה Yakintheia המסורתי בכפר הנודע בחיבתו למוזיקה ,בתיאטרון הפתוח מהאבן שבקרבה לכפר, מכוון שאחד מבניו שנולדו בכפר ,הוא המוזיקאי והזמר Vasilis Skoulas ,המכונה הזמיר של כרתים ,שביתו הניצב דרום הכפר משמש מעין מוזיאון לזכרו , בביתו מוצגים תחריטי עץ שיצר אביו של המוזיקאי Alcibiades Skoulas.

מי שמגיע עם אביו לביקור שיפקח טוב את עיניו כי היבדוחות המבוגרות הלבושות שחור, ינסו להשאירו בכפר עימם ,תוך הצגת פלפולי עיניים מרשימה וזאת למה, כי במהלך מלחמת העולם השנייה ,טענו הגרמנים כי תושביו של הכפר פעלו כנגדם בהשראה בריטית ,לטענת הגרמנים לאחר חטיפתו של הגנרל הגרמני קראייפה והעברתו לאנוגיה, לפני שהועבר דרך חופי דרום רתימנו לאפריקה ,על מנת להעניש את תושבי הכפר הגרמנים אספו את הגברים ויירו בהם ושמונה מאות בתי הכפר הועלו באש, צלקת הטמונה במעמקי הלב של התושבים.

בכפר הסמוך Zoniana ,ניתן לבקר במערת נטיפים הנקראת החור של ספדוני Hole of Sefendoni ,אחת מכמה מערות שחלקם עדיין לא נחקרו באזור.

האזור שליד הכפר אנוגיה, שימש כמקום פולחן חשוב מאוד בעת העתיקה, ממוקמת מערת אידון אנדרון Ideon Andron, במורדותיו המזרחיים של הר אידה פסילוריטיס, שברמת נידה הסמוך , מרחק המערה מאנוגיה ,הוא 24 קילומטר , על פי סיפורי האגדות, המערה בה גדל ראש האלילים זאוס בילדותו בסמוך למערה נמצא עדיין המעיין הקדוש למינואים ואחוזתו של זומינטוס Zominthos, מהתקופה המינואית.

כרתים כפר האורגים אנויה Anogia דרום האי
 

העיירה מליה ממוקמת כשלושים ושבעה קילומטר על כביש החוף, מזרחית מהעיר הרקליון , אל מליה ניתן להגיע באוטובוסים מהעיר הרקליון, קווי האוטובוס הפנימיים ,חולפים ברחוב הראשי של העיירה Dimokratias ,הלוך ושוב ועוצרים בתחנות המסומנות בכחול הפזורות לאורכו ,שעליהם תלויים לוחות זמנים .

כביש החוף חוצה את העיר לחלק החדש לכוון קו החוף , החלק השני הישן מעבר לכביש לכוון שיפולי הר סלינה Selena , עיירה חקלאית מנומנמת (בירת תפוחי האדמה באי) , ההתפתחות התיירותית הוציאה את העיירה מתרדמתה ומהחקלאות ,והעיר התמלאה בבית מלון ,טברנות , חנויות ,מועדוני לילה לצעירים ומסעדות .

בעת הסיור בעיר מבינים כי שני פרצופים לעיר החלק הישן הדרומי , שבו ניתן לראות סמטאות ובתים שבהם אדניות פרחים ,טברנות קטנות שבהם מנגנים מוזיקה יוונית שורשית, אל מול מועדוני הלילה והבילוי של הצעירים מהשעות המאוחרות של הערב עד לבוקר בשתייה וריקודים.

החלק החדש של העיירה בחלק הצפוני , מורכב בעיקר ממלונות, פנסיונים דירות להשכרה חנויות ,מקומות בילוי ומסעדות , פיצוציות, המקום מלא במועדונים, ברים, בתי קפה, פאבים אנגלים ואירים דוכני אוכל מהיר ורחוב רחובה הראשי הוא רחוב Dimokratias .

עיר פופולארית במיוחד לצעירים המחפשים שמש ,ים, וסקס , על מנת לנייד עדר צעירים אלו, יש בה סוכנויות השכרת הרכב רבות , להשלמה העיר מלאה בטברנות, מועדונים, מסעדות ומקומות בילוי , רוב הבנקים וסניף הדואר ממוקמים על הכביש הראשי , כמות הכספומטים רב בעיירה מאשר ביתר חלקי האי, אך כדאי להצטייד מראש ולא לחכות לערב כי הכספומטים מתרוקנים במהירות.

ניתן לבקר בכנסיית Agios Nektarios הממוקמת בחלק העתיק של העיר, מאחוריה סופר יחסית גדול, והשני בדרך לחוף במליה , בנוסף לאלו פועלים מספר שווקים קטנים בעיירה, מול הכנסייה ממוקמת תחנת המוניות .

בעיירה מליה כדאי לבקר באתר הארכאולוגי וארמון מליה הממוקמים 2-3 קילומטר מחוץ מליה לכוון איוס ניקולוס אליו אפשר להגיע גם בשרות אוטובוס שעובר בחופי הרחצה במזרח העיירה ובמערבה , במחצית הדרך בינם ממוקם נמל זעיר עם מרינה הבנויה למחצה, הדבר היחיד שכדאי לראות כאן הוא כנסייה קטנה בין עצי האורן והנוף לים.

כרתים העיירה מליה (מאליה) Malia
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור