דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כרתים אטרקציות באי מחוץ להרקליון

 
 

שרידי הארמון ממוקמים כחמשה קילומטר דרומית לעיר הרקליון , הכניסה בתשלום ,האתר פתוח בימי השבוע בין השעות 08:00-19:30 בקיץ בחורף עד השעה 15:00 , הגעה באוטובוס מתחנה שליד הנמל שעליה כתוב KNOSSOS , כמו כן ניתן להגיע במונית או ברכב פרטי , הארמון מרוחק כעשרים דקות נסיעה מהעיר הרקליון, כניסה בתשלום ,בימי ראשון בחודשים נובמבר-סוף מרץ הכניסה חינמית.

עד תחילת המאה העשרים ואחת נחשבה התרבות המינואית כאגדה או מיתוס, זאת מחוסר מידע על שבט האכאים שנחשבים ליוצרי התרבות המינואית, ששמם הוזכר בידי הסופר הומרוס , כחלק מהאנשים שהשתתפו במלחמת טרויה.

תעלומת התרבות המינואית משכה את הארכאולוג היינריך שלימן , לחפש בחורבות העיר טרויה שבתורכיה של היום, בשרידים שחפר נתגלו ממצאים המעידים על תקופת חיי השבט האכאי לאורך חמש מאות שנים.

מכוון שממצאים הראו תקופה ארוכה לחייו של השבט ולתרבותם ,הסיק שולמן כי הם נדדו והותירו עוד ממצאים מחייהם בארצות הים התיכון , ואכן התברר כי העיר קנוסוס שבכרתים היא אחת מהן, הבריטי ארתור אוונס חפר בשרידי העיר ועל כך זכה ממלכתו האנגלייה לתואר סר.

סקרנותו של ארתור אוונס שהיה בנו של סוחר עתיקות , וחובב ארכאולוגיה התעורר בעקבות התבוננות בחותמות מינואיות שנתגלו בידי שולמן בשרידי טרויה, והיו בחלקם בידי סוחר עתיקות אתונאי, בעקבות זאת החל לחפש אוונס ממצאים וחותמות נוספות בשרידי העיר קנוסוס שבכרתים שלדעת החוקרים שימשו ברובם לצרכי המסחר .

בעת שחפר בשרידים של התרבות המינואית גילה הארכאולוג אוונס חותמות מינואיות נוספות ברחבי האי ,חותמות אלו כונו בידי אנשי האי אבני חלב, מכוון שנשים שהניקו תינוקות שנולדו האמינו שבכוחם לעזור להם בפריון חלב להנקה.

מכוון שהאי היה תחת שלטון עותומאני עד סוף המאה התשע עשר נאלץ אוונס הבריטי לעזוב את האי , לאחר שהעות'מאניים עזבו חזר אוונס לאי ורכש את שטח האדמה שעליה ניצבה בעבר העיר קנוסוס ומיד החל בחפירות ארכאולוגיות במקום.

כבר מתחילת החפירות נתגלו לו שרידי ארמון ושרידים שהעידו על קיום תרבות עתיקה שלה נתן את השם תרבות מינואית , לזכרו של המלך האגדי מינוס , אלא שאז התברר לו כי בארמון חיו מעל לעשרים שליטים שנשאו את השם מינוס ,שלפי סברתו השם מינוס מקביל לשם מלך.

התגליות שנתגלו גילו כי התרבות המינואית שימשו ערש לתרבות באירופה ,תקופה קדומה יותר מהתרבות היוונית, תרבות זאת החלה באלף השלישי לפני הספירה ונמשכה עד האלף הראשון שלפני הספירה לפני שנעלמה, בחפירות התברר כי נבנו מספר ארמונות מפוארים שנהרסו ברעידת האדמה שהתחוללה במחצית האלף השנייה שלפני הספירה.

ארמונות אלו שנהרסו נבנו מחדש בגרסאות משופרות וצבעוניות יותר, וכללו מערכות של ניקוז, מעברים הכוללים מדרגות שבין האגפים , על קירות שרידי ארמון קנוסוס, נתגלו ציורי קיר מרהיבים ,שמרביתם מתארים נשים חושניות ,שחלקם לבושות שמלות ובגדים בעיצובים כאילו הוצאו מירחון ווג של האופנה.

הפלא הוא שעד אותה תקופה הוסתר מראה גופם של הנשים והחושניות , המסקנה שהסיק אוונס הייתה כי בתרבות המינואית ,הנשים והמראה שלהם ,קבלה התייחסות וחשיבות רבה יותר , לא פחות מהגברים שבתרבות .

לדעתו חשיבותם של הנשים בממלכה ,כללה מתן שליטה דתית לנשים על מוסדות הדת ,אך גם שהשליטה המשפחתית והדתית, עברה בירושה לנשים ולא לגברי המשפחות והשבט, כלומר ,החשיבות בשבט הייתה ביחסי האם והבת ,בניגוד למקובל בעולם העתיק ,ליחסי אב ובנו .

יש לציין כי המסקנות והמיידע העיקרי לתרבות המינואית ,נבע מפיענוח ציורי הקיר שנתגלו על קירות הארמון, אך למרבה הצער לא הצליחו לפענח את כול הכתב המינואי הנקרא לינאר מהמעט שפוענח לא מצאו חומר תיעודי לתרבות ולסודותיהם של המינואיים.

התרבות המינואית נשארה נעלמת אף בימינו ,וגדולה התעלומה להסתלקותם מדפי ההיסטוריה בפתאומיות שכזאת ,יש הטוענים ,כי פעילות וולקנית בים התיכון ובאיים הסמוכים ,העלימה את התרבות באבחת יד .

על פי האמונה באגדות ,מינוס היה בנם של האלים זאוס ואירופה, בהמשך נשאה אירופה למלך כרתים ,נישואים שהניבו את הבנים מינוס ואחיו סרפדון , לאחר מותו של המלך החלו האחים להתקוטט על הירושה, מינוס קרא לאל הים פוסידון לעזרתו, על מנת שיוכיח את קרבתו לאלוהות ,לצורך זה ביקש מינוס את פוסידון להעלות פר לבן ממעמקי הים.

בהסכם עם פוסידון ,הבטיח מינוס להעלות את הפר הלבן כקורבן לפוסידון ,אלא שמינוס הפר את הבטחתו והחביא את הפר בין עדרי הבקר שלו, כעונש גרם פוסידון לאשתו של מינוס להתאהב בפר ,וכתוצאה מכך נולד לה המפלצת שנקראה מינוטאור, שהוא יצור שמורכב מגוף אדם וראש פר ,מינוס הזועם צווה על המהנדס דדאלוס ,לבנות מבוך שבו יחיה המינוטאור.

האגדה ממשיכה למלחמתו של מינוס בצבא של אתונה ובניצחונו , כתנאי של כניעה הטיל מינוס על אתונה ,לספק שבעה עלמות ושבעה צעירים בכול שנה ,שישמשו כמאכל למינוטאור אלא שההחלטה הנוראית הזאת לאחר מספר שנים, לא מצאה חן בעיניו של תזאוס ,בנו של מלך אתונה , ולכן יצא עם הצעירים לכרתים , ובעת ששהה בארמונו של מינוס, התאהבה בו בתו ,שהעניקה לתזאוס פקעת חוטים ,שיסמן את דרכו במבוך, בעת שנכנס לתוכו על מנת להרוג את המינוטאור .

לאחר שהרג את מפלצת ,ברח תזאוס עם בתו של מינוס אל חוף הים ,במטרה לחזור לאתונה עמה ,אך בעת שנמה הנסיכה בלילה על החוף , נטש אותה תזאוס לאנחות בכרתים ונמלט לאתונה .

כרתים הארמון המינואי קנסוס Palace of Knossos
 

במרכז העיר העתיקה ממוקם אגם Lake Voulismeni (האגם השקוע) שהיה בעברו אגם מים מתוקים ,המחובר בתעלה לים ,אגם המעוטר באין ספור אגדות מסביב האגם בתי קפה טברנות ומסעדות , כדאי לתפוס נקודה גבוהה על מנת לצפות עליו מלמעלה , אחת האגדות מספרת כי על גדותיו יישבו הנימפות ופצחו בשירה , חלק מהאגדות טוענות שעומקו רב , אגדה נוספת היא כי משום עומקו השליכו לתוכו הגרמנים בסוף מלחמת העולם השנייה חלק גדול מנשקם.

רבים מהמבקרים באיוס ניקולאס ,ישוטטו ברחובה הראשי של העיר הנקרא רחוב 28 באוקטובר יבקרו בחנויות המזכרות המתמחות גם במוצרים אותנטיים של כרתים כמו: שמן זית, ריבות מתאנים ודובדבנים, דבש והמשקה הלאומי ראקי.

ברחובות העיר חנויות למזכרות עם פריטים מקוריים, בדים ארוגים, כוסות שעליהם יצירות אומנות, חפצים ופסלונים מחרסינה ,חנויות בגדים, מוצרים לעיצוב הבית ,ומוצרי אוכל מקומיים ומעדנים.

חופה המפורסם והמוסדר של העיר ,נקרא Kitroplateia beach , הממוקם בדרומה של מעגן המרינה לסירות, חוף שבו מסעדות ובתי קפה מקוריים ומעט של מלונות ודירות ,חוף Almiros בדרום העיר נמצא בשפך נהר אלימרוס נחשב גם לחוף פופולארי חוף עם עצי אקליפטוס ומים רדודים יחסית.

חוף נוסף ממקם כקילומטר צפונית מהעיר במפרץ מוגן נמצא חוף Ammoudi שבו עצי דקל , במפרץ נוסף המשמש כשובר גלים טבעי לנמל העיר ממוקם אי קטן הנקרא Agioi Pantes (אי הקדושים) , שבו גדלים זן agrimia ,שהם עזי הבר של כרתים , ואי נוסף קטן שממול לנמל ולחוף העיר הוא האי Mikro , חוף Voulisma המכונה גולדן ביץ ,מרוחק 12 קילומטר מהעיר , ליד הכפר village Kalo Chorio ומפורסם באי בזכות חולותיו הזהובים ובצמחיה שבו.

איוס ניקולאוס המוזיאון הארכאולוגי Agios Nikolaos Archaeological

מוזיאון הממוקם ברחוב 41 Konstantinou Palaiologou Str, מעט לפני בית החולים הכניסה בתשלום, מוזיאון הפתוח בימי השבוע ,פרט ליום שני הסגור, בין השעות 08:30-19:30 ,בחורף עד 15:00 ,טלפון 2841024943 .

מוזיאון שבו מוצגים ממצאים רבים מהחפירות המינואיות הסמוכות ,שנחפרו בחלק המזרחי של האי, כולל מחפירות ארמון זקרוס, לטו עיירה שפעלה בין המאות 2-4 לפני הספירה והעיירה אלונדה תצוגות המוזיאון פרושות בשמונה חדרי תצוגה, שבהם ניתן לראות אוסף מטבעות מהשנים 330-350 לפני הספירה ועד 2000 לספירה , עוד במוצגים כאלף חמש מאות אגרטלים.

איוס ניקולאוס המוזיאון לפולקלור Agios Nikolaos Folklore Museum

במוזיאון הפולקלור הממוקם בקומת הקרקע של בית האמן, ברחוב Kondylaki Street 2 ,מוזיאון בתשלום ,פתוח בימי השבוע , פרט ליום שני סגור, בין השעות 10:00-14:00 ,ניתן לראות דוגמאות של לבוש מסורתי מכרתים ועבודות אוטנטיות למלאכת יד ,גילופי עץ , תמונות ישנות ,צילומים ועוד

מנזר פנרומני Faneromeni

מנזר הממוקם במרחק של חצי שעת נסיעה, לכוון מזרח מהעיר אגיוס ניקולס המנזר יושב בפסגת הר Stavros , מנזר שהוקדש לדורמציון של הבתולה Dormition of the Virgin , בכול שנה בתאריך 15 באוגוסט ,נערכת בו תהלוכה וחגיגות דתיות לכבודה של הבתולה.

איוס ניקולאס כרתים Agios Nikolaos
 

כפר הדייגים באלי ,ממוקם כארבעים וחמשה קילומטר מערבית מהעיר הרקוליון , וכשלושים קילומטר מזרחית מהעיר רתימנון, קרוב למחוז והעיר רתימנון, בחלק הצפוני של האי, הכפר ממוקם על הכביש בין הרקוליון לרתימנון, כחמישים דקות נסיעה מהרוקליון , לכפר נוסעים אוטובוסים במרווח זמן של שעה ,הן מהרוקליון והן מרתימנון.

הכפר ממוקם במפרץ מוגן המזח טבעי של סלעים וארבעה חופי רחצה שבחלקם ניזונים ממים ללא מלח מזרימת נחלים ,למרגלות אזור המוקף ביערות ומטעי עצי פרי , לנוסעים באוטובוס לכפר ,תחנת האוטובוס לירידה ממוקמת כשני קילומטר מהכפר עצמו, משם ניתן לתפוס מונית ,או להמתין לאוטובוס התיירים החולף על פני התחנה מספר פעמים ביום, אל הכפר ניתן להגיע ולחזור גם בשיט יום יומי מהעיר ריתמו .

שמו של הכפר מגיע מהמילה התורכית דבש שנובעת ממכוורות הדבש שמסביב לכפר, או מהמילה התורכית דגים (כפר דייגים) , חוף הרחצה הגדול והארוך נקרא Livadi , ולידו שני חופים קטנים נפרדים הנקראים Kouskouras, החוף המסודר והממוקם במפרץ סגור עם מים רדודים לילדים ,ממול למרכז הכפר נקרא Varkotopos .

הכפר באלי מתפרנס כיום גם מתיירות ומתקנים מודרניים ,תיירים המגיעים בעיקר מצרפת ומגרמניה על מנת ליהנות ממגוון רחב של מקומות בילוי כמו טברנות, מסעדות, חנויות קטנות, בית ספר לצלילה, ברים, דיסקוטקים, מרפאה ובתי מרקחת, המבקרים בכפר יכולים לשכור ציוד לפעילות ימית כמו : מגלשים לסקי מים, סירות פדלים, סירות קאנו ועוד , ניתן לשחות לאיים הקטנים הממוקמים ממול לחופי הרחצה .

סביב לנמל בכפר מסעדות רבות, מוטב להתרחק מעט מהמרכז ואז המנות מוזלות בין 10-2- אחוז, קיימים סופרים בכפר אך הם יקרים לפעמים בצורה מוגזמת,

מעט היסטריה : הכפר באלי נבנה על חורבות העיר העתיקה Axos והנמל ששימש אותה, הכפר מוקף בהרי טאלין ,שנקראים על שמו של טאולוס הענק האגדי של כרתים (מסיפורי גבורתו באגדות) שעצר בכפר , לזכרו נותר אף מנזר אטלי Attali הסמוך ,מהתקופה השלטונית הוונציאנית באי .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

 
כרתים הכפר באלי Bali במערב
 

מנזר אטלי ממוקם כקילומטר וחצי מערבית ממרכז הכפר באלי ,המנזר ניצב על גבעת Agia Ypakoi ,שממנה ניתן גם ליהנות מתצפית יפה לאזור ולים, הפעילות הדתית במנזר שהחלה במאה ארבע עשר התקיימה עד שנות השבעים והמנזר נהנה מבדידות , שלאחריה העבודה הדתית החל להתפוגג לאיטה , גם משום סלילת הכביש המהיר שנסלל בקרבתו בין הרקוליון לרתמינון .

לאורך השנים, עברו המנזר ותושביו פגעים הרס והצקות ,במיוחד בתקופת השלטון העותומאני ,בניגוד למתחמי מנזרים אחרים, הכנסייה עצמה ממוקמת מחוץ לחצר ,בקצה הצפון מזרחי של הצוק ולא במרכז המתחם, על מנת להגן על הנזירים ששרתו במנזר מפני התקפות אויבים, על המעבר לכנסייה במדרגות למפלס העליון הגנה דלת עץ כבדה להגנתה.

בכול שנה בחודש אוגוסט ,נערך טקס דתי המוני להוצאת האייקון הקדוש והעברתו מהמנזר ל Panagia Charakiani הכנסייה הסמוכה לאחר שהוא ניצל והוחבא במערה בתקופת השלטון העותומאני ונתגלה בידי רועה צאן שתפס מחסה במערה.

מנזר אטלי הוקם לזכרו של סנט ג'ון המטביל , הוא בנוי משני מפלסים ,לאחר מעבר בשער הכניסה שלידם שכנו האורוות ולידם טחנת הרוח הישנה ,נוכל לראות את בתי המלאכה מאפיית הלחמים, וממולם את מגורי הנזירים ואת יקב היינות ומקום יצור השמן שעל קירותיו ציורי קיר .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

כרתים באלי מנזר אטלי Attali
 

מערת מילודוני הממוקמת שני קילומטר מכפר מלידוני וכששה קילומטר מהכפר באלי למרגלות הר Kouloukonas , הכפר מלידוני והמערה נקראים על שם אנטוניוס מלידוניס, אחד מגיבורי המרד נגד הטורקים, שמקורו בכפר.

הכניסה למערה בתשלום ,היא פתוחה לביקור בחודשים אפריל-אוקטובר , בחורף סגורה טל 2834022650.

על פי השערות ארכאולוגים מהממצאים שנתגלו במערה, שחלקם מוצגים במוזיאון הארכאולוגי ברתימנון , המערה שימשה למגורים כבר בתקופה הנאוליתית ועד תקופת השלטון הרומאי באי ואפילו מקדש לטאלוס הרמס, לפולחן אלילי של כוהנות דת , כמקדש שבו הוקרבו קורבנות לכבודו במזבח .

תושבי האי כרתים בסיפורי הזקנים מוסיפים הילת אגדה לגיבור האי טאולוס, ענק פרהיסטורי שהעניק האל זאוס למלך מינוס במתנה ,כדי להגן על האי כרתים , הזקנים טוענים כי במערה זאת נהג הגיבור טאולוס לגור, וממנה נהג לצאת לריצתו היומית להקפת האי, הזקנים אף מפליגים בסיפוריהם וטוענים שבתקופת המרד כנגד העותומאניים שימשה המערה למסתור למורדים.

האמת הטרגית לתקופת המרד כנגד העותומאניים היא טרגית, כיוון שבתקופת המרד חסו בתוכה כמאתיים אנשים ,נשים וילדים ,והרודפים העותומאניים אטמו את פתחה הבעירו בפתחה עצים ,וכול המסתתרים בה נחנקו מהעשן למוות.

רק במחצית המאה התשע עשר נתגלו עצמות הנספים במערה ,כיום נמצא בתוך המערה סרקופג גדול ,המכיל את עצמות ההרוגים והאנדרטה נחשבת כיום לחשובה ביותר ,כסממן למרד כנגד העות'מאניים , עוד בפתחה של המערה קפלה קטנה בה מציינים את שמם של הקורבנות מדי שנה.

כרתים באלי מערת מלידוני The Cave of Melidoni
 

האקווריום המכונה גם Thalassokosmos , ממוקם ברחוב Filikis Etirias 7 בכפר Pano Gouves ,האקווריום פתוח מתחילת מאי עד תחילת אוקטובר ,בין השעות 09:00-21:00 בעונת החורף בין השעות 09:00-19:00 , האקווריום סגור בימי ראשון,הכניסה בתשלום.

אל האקווריום מגיעים בנסיעה הכביש היוצא מהרקליון לכוון איוס ניקולאס , לאורך 15 קילומטר ,כאשר מגיעים לכפר Gouves ,פונים לכביש הישן שהוליך לכוון העיירה הרסוניסוס אחרי כקילומטר מגיעים לפיצול דרך ,לוקחים את ימני לכוון הכפר Pano Gouves שם ממוקם האקווריום.

בנסיעה מעיר הבירה הרקליון נוסעים בכביש לכיוון Nikolaos ,לאחר 15 קילומטרים בנתיב מגיעים ליציאה אל הכפר ,שם פונים ומתחברים לכביש החוף הישן לכיוון ,ממשיכים כקילומטר מגיעים למזלג ,שבו ניתן לבחור בפניה שמאלה אל עבר אתר הנופש Kato Gouves, או ימינה אל עבר הכפר שבו האקווריום .

האקווריום המשמש גם למחקר ימי בידי העמותה הימית באי ,מכונה גם Thalassocosmos ממוקם בבסיס ימי צבאי אמריקאי לשעבר ליד הכפר Gournes , במרחק של כחמישה עשר קילומטר מהעיר הרקליון ,בעיר קיים קו אוטובוס הנוסע לכפר ולמוזיאון , המוזיאון פתוח בכול ימי השבוע בקיץ בין השעות 09:30-21:00, בחורף בין השעות 09:30-17:00 ,כניסה בתשלום ,ילדים מתחת לגיל 5 כניסה בחינם, טלפון 2810337788.

האקווריום משתרע על שטח של כחמשת אלפים מטר, של צפייה מבעד לקירות זכוכית של 60 אקווריומים וכמאה נקודות תצפית ,לצפייה בחיי יצורי מים, דגים ,דגים טורפים ,בעלי חיים ימיים , שונית אלמוגים, יצורים החיים במעמקי הים בתנאי חושך, הקשר בין החופים לים, תצוגה הכוללת 2500 אורגניזמים של מעל למאתיים מינים של יצורים ימיים שגדלים במימי הים התיכון , מכרישים ועד לובסטרים, ואוסף מדוזות צבעוניות .

מעבר לזאת, במוזיאון קיימות תצוגות אור קוליות מודרכות בהסברים, בעת הביקור חולפים המבקרים כאילו במעבר בין נושאים הקשורים לים , במוזיאון בית קפה ומסעדה הצופה אל הים וחנות מזכרות.

 
כרתים עולם הים האקווריום Aquaworld Aquarium crete
 

כפר דייגים ציורי הממוקם בצפון מזרח האי. המרוחק כשעת נסיעה מנמל התעופה הרקליון, שמכבש התיירות עלה עליו והפך אותו למפורסם, בזכות בתי המלון היוקרתיים שהוקמו בעיירה , בעיירה קו חוף מרהיב, חופים מוצלים, מי ים צלולים, ואתרים ארכיאולוגיים, כמו שרידי העיר העתיקה השקועה אולוס והמבצר הוונציאני באי ספינאלונגה .

כשהים שקט מעל לעיר הנמל השקועה אולוס Olous , קילומטר מזרחה בהליכה ,לאורך קו המים מהנמל המודרני בסקיזמה ,במעבר מהעיירה בגשר לחצי האי קולוקיטהה , ניתן לראות שקועים במים הריסות של רחובות וסמטאות שאבדו , ניתן גם לצלול לעיר השקועה .

בתקופת הזוהר של העיר אולוס, במאות 200-500 לפני הספירה ,שימש הנמל והעיירה אחד ממרכזי המסחר החשובים בכרתים, אז התגוררו בה כארבעים אלף תושבים והיא נשלטה בידי מלך משלה והעיירה הייתה בעלת מערכת פיננסית ומטבע משלה.

העיירה אלונדה שמספר תושביה כאלפיים, איננה מיועדת לאלה המחפשים חיי לילה תוססים, או חופים מבודדים , המסלול המוליך מאגיוס ניקולאוס לאלונדה הוא אחד היפים בכרתים, בגלל הנוף של קו החוף ומפרץ מיראבלו.

נמל העיירה מכונה Gulf of Korfos ,בזכות היותו בלגונה טבעית , הנשמרת בכניסה בידי האי ספינאלונגה אי המצורעים, כדאי לבקר גם במנזר Monastery of Aretiou בסביבה שנחשב לאחד החזקים והעשירים בעבר.

במרכז העיירה חנויות מזכרות, טברנות ומסעדות בחופי העיירה ניתן לעשות פעילות ספורטיבית ימית וניתן לשכור ציוד לצורך זה.

בגבעות שמסביב לעיירה קיים מחצב מינראלי בסלעים הנקרא akonopetra או אבן משחזת המשמשת לתעשייה ולהשחזת כלים, אבן הידוע באירופה בשמות Turkey stones ,או Naxos stone.

בגבעות סביב אלונדה נמצא מינרל ייחודי ליוון, "אקונופטרה" או אבן משחזת, סוג של שמירה דקה המשמשת לייצור אבני שן ונייר אמרי לכלי עבודה המשמשים בעבודות רבות ושונות. הקיסריה של אלונדה הייתה ידועה זה מכבר באירופה בשם אבני טורקיה או אבן נקסוס.

כרתים העיירה אלנדונה Elounda
 

העיירה מליה ממוקמת כשלושים ושבעה קילומטר על כביש החוף, מזרחית מהעיר הרקליון , אל מליה ניתן להגיע באוטובוסים מהעיר הרקליון, קווי האוטובוס הפנימיים ,חולפים ברחוב הראשי של העיירה Dimokratias ,הלוך ושוב ועוצרים בתחנות המסומנות בכחול הפזורות לאורכו שעליהם תלויים לוחות זמנים .

כביש החוף חוצה את העיר לחלק החדש לכוון קו החוף , החלק השני הישן מעבר לכביש לכוון שיפולי הר סלינה Selena , עיירה חקלאית מנומנמת (בירת תפוחי האדמה באי) , ההתפתחות התיירותית הוציאה את העיירה מתרדמתה ומהחקלאות ,והעיר התמלאה בבית מלון ,טברנות , חנויות ,מועדוני לילה לצעירים ומסעדות .

בעת הסיור בעיר מבינים כי שני פרצופים לעיר החלק הישן הדרומי , שבו ניתן לראות סמטאות ובתים שבהם אדניות פרחים ,טברנות קטנות שבהם מנגנים מוזיקה יוונית שורשית, אל מול מועדוני הלילה והבילוי של הצעירים מהשעות המאוחרות של הערב עד לבוקר בשתייה וריקודים.

החלק החדש של העיירה בחלק הצפוני , מורכב בעיקר ממלונות, פנסיונים דירות להשכרה חנויות מקומות בילוי ומסעדות , פיצוציות, המקום מלא במועדונים, ברים, בתי קפה, פאבים אנגלים ואירים דוכני אוכל מהיר ורחוב רחובה הראשי הוא רחוב Dimokratias .

עיר פופולארית במיוחד לצעירים המחפשים שמש ,ים, וסקס , על מנת לנייד עדר צעירים אלו, יש בה סוכנויות השכרת הרכב רבות , להשלמה העיר מלאה בטברנות, מועדונים, מסעדות ומקומות בילוי , רוב הבנקים וסניף הדואר ממוקמים על הכביש הראשי , כמות הכספומטים רב בעיירה מאשר ביתר חלקי האי, אך כדאי להצטייד מראש ולא לחכות לערב כי הכספומטים מתרוקנים במהירות.

ניתן לבקר בכנסיית Agios Nektarios הממוקמת בחלק העתיק של העיר, מאחוריה סופר יחסית גדול, והשני בדרך לחוף במליה , בנוסף לאלו פועלים מספר שווקים קטנים בעיירה, מול הכנסייה ממוקמת תחנת המוניות .

בעיירה מליה כדאי לבקר באתר הארכאולוגי וארמון מליה הממוקמים 2-3 קילומטר מחוץ מליה לכוון איוס ניקולוס ,אליו אפשר להגיע גם בשרות אוטובוס שעובר בחופי הרחצה במזרח העיירה ובמערבה , במחצית הדרך בינם ממוקם נמל זעיר עם מרינה הבנויה למחצה, הדבר היחיד שכדאי לראות כאן הוא כנסייה קטנה בין עצי האורן והנוף לים.

כרתים מזרח העיירה מליה (מאליה) Malia
 

האי ממוקם במפרץ אלונדה ,בחלקה הצפון מזרחי של האי, ממול לכפר הדייגים אלונדה , אך יותר קרוב מול כפר הדייגים פלאקה, (פלאקה נמצאת עשר דקות נסיעה צפונה מהעיירה אלונדה ) וקרובה יותר לאי ולכן כדאי לקחת את הסירה ממנה לשייט לאי, זמן השייט גם קצר יותר.

טיפ : מכפר הדייגים פלאקה לאחר השייט ,כדאי להמשיך במעלה לכפר וורוחאס  vrouchas שבגובה 172 מטר, למורדות הר אוקסה ,דרך שבה נקודות צפייה נהדרות שמעל למפרץ,לבקר במגדלור הישן, ולחלוף ליד טחנות רוח ,מסלול קצר ותלול מתפתל מכפר הדייגים מוליך אל הכפר המשקיף על נוף מרהיב של מפרץ מיראבלו.

כפר שקט בסביבה כפרית וחקלאית עם מטעי זיתים, שדות יער וירקות, מחוץ לכפר ממוקמת גבעה שעלייה ניצבות שורת תחנות רוח הבנויות מאבן וכנפיהן מלהבים המכוסים בבד לבן, שנבנו בתחילת המאה התשע עשר ששמשמשו לטחינת תירס, רובם של התחנות עדיין במצב די טוב, בחלקו המזרחי של הכפר ניצב מזרחית מגדלור, המרחק מפלאקה לכפר 2-3 קילומטר העיר אגיוס ניקולאוס ממוקמת במרחק של כ -15 קילומטר דרומית משם.

השייט בתשלום שמונה יורו לשייט מפלקה ועשרה יורו מאלדונה ,ההפלגות מתחילות בשעה 09:00 בתדירות של חצי שעה, השייט נמשך בין 10-15 דקות הסירה ממתינה כשעה במזח לחזרה לנמל , ניתן לבצע שייט גם מאיוס ניקולאס אך זאת הפלגה ארוכה יותר הנמשכת שעתיים. 

אין להתבלבל בין האי ספינלונגה הממוקם צפונית לאלונדה ,לבין חצי האי ספינאלונגה ,המחובר ליבשת בגשר לעיירה אלונדה , בעת המעבר על הגשר , ניתן לראות את הנמל העתיק אולוס ששקע במים באחת מרעידות האדמה, מתחת לפני המים.

לאי ספינלונגה שפרוש שמו ביוונית קוץ ארוך ,על פי צורתו של האי ,נקבע שם חדש בידי שלטונות יוון כקלידון (קאלידו) , אך התושבים דבקים בשם הישן, המבצר המסיבי שהוקם על האי בידי הוונציאנים בסוף המאה השש עשר ,מכוון שהבינו את חשיבותו האסטרטגית , ולכן נבנה המבצר, על מנת להגן על האזור מפני הכיבוש העותומאני , ואכן המבצר עמד במשך 45 שנה רצופות במצור העותומאני לכבשו עד שנפל לידיהם.

בתקופה השלטון העותומאני ננטש האי , כאשר נטשו העותומאני את כרתים והאזור, האי הצטרף כפרובינציה ליוון בשנות העשרים של המאה הקודמת , החליט השלטון היווני להפוך את האי למושבת מצורעים בשנת 1903.

האי פעל כמושבת מצורעים עד מחצית שנות החמישים ,אז עזבו אותו כשלושים חולים האחרונים שלכאורה הבריאו ,ביניהם גם ילדים שנולדו באי, למרות שהחלימו אנשים אלו ,אולצו לשאת פעמונים לצווארם על מנת להזהיר עוברים ושבים כי הם בסביבה.

לאחר העזיבה של האחרונים, האי ננטש ונשאר בשיממונו ,עד שהוחלט להפכו לאטרקציה תיירותית, מעטים מתושבי האי העניקו להם עזרה בבגדים ובאוכל לא בכסף כיוון שלא היה אפשרות להשתמש בהם, ובמילא האנשים נרתעו לאחוז בידם מטבעות ,שמא יחלו גם הם עקב המגע עם המצורעים.

הסיור באי המצורעים

הערה : האי חשוף לשמש ולכן רצוי סיור שבין שעה לשעה וחצי ,לפרקים כולל השייט מאלדונה הקפת חצי האי ספינאלונגה ,המחובר ליבשת בגשר לעיירה אלונדה.

לאחר השייט והירידה במזח האי , בכניסה לאי מימין יש קפיטריה קטנה ושירותים, בנוסף יש שילוט והסברים קצרים במסלול, מתחילים לעלות במדרגות לפתח הכניסה שממנו מוליכה מנהרה קצרה לחצר שבה ניצב ביתו של מפקד האי הצבאי, משם לכוון צפון מתחיל הרחוב הראשי של המצודה, מיד מימין נראה את מגלשת הגופות וממולה את מאפיית המבצר.

ממשיכים ללכת ומגיעים לכנסייה הגדולה של המבצר, וממולה מאגר המים המרכזי ,ליד הכנסייה ניצב דגם של האי ,ולידו קופת צדקה האוספת כסף לתחזוקת הכנסייה .

ממש לפני שמגיעים לכנסייה , נראה את בצד שמאל את שער הנידונים שדרכו הגיעו החולים למושבת המצורעים, כאשר יורדים דרכו למזח המצורעים ,ניתן לראות את חדר החיטוי , ולידו את אזור כביסת הבגדים של החולים.

בחלקו העליון של השער חקור המשפט ברומאית ישמור אתכם האלוהים, חוזרים מבעד לשער אל הרחוב הראשי, ממשיכים עד העץ הגדול שלידו המבנה הראשי של מגורי המצורעים, שכאשר האי נשלט בידי הצבא בתקופה הוונציאנית שימש כמגורי החיילים.

נכנסים למבנה ועולים במדרגות ספיראליות לקומה העליונה אל המרפסת העליונה ,שממנה נשקפת העיירה אלונדה ,ששימשה גם כפינת הגעגועים לחולים שידעו שלא יוכלו לחזור ליבשת.

חוזרים לפרוזדור ורואים חדרים שבכול אחד פינת בישול אישית, כל חולה דאג לעצמו , אך החולים היו תחת פיקוח של חיילי המוצב ,ששמרו כנגד המלטות של חולים מהאי , או מפני מרד של חולים חסרי תקווה אלו כנגד חיילי המשמר.

החיילים קבלו הוראות מחמירות להשגיח בכול שעות היממה על החולים, והקיצונית אף ניכרת כאשר מבקרים בעמדת שמירה נבחין כי בקרקעית העמדה נמצא חור בול קליעה לצרכים ,לשימוש הזקיפים בעת משמרתם , על מנת שלא יינטשו ולוא לרגע את משמרתם.

כאשר יורדים בחזרה במדרגות לקומת הקרקע ,נצא החוצה ונגיע לעמדת השומר על מנת לראות מבעד עיניו של השומר לפתחים ולשטח של החולים ממשיכים את הסיור לכוון הכנסייה הקטנה שמצדה מגורי החיילים השומרים, בסביבה הקרובה ממוקם בית הקברות למצורעים , שהתחלק לבעלי הממון שנקברו בתת חלקה מצד שמאל עם מצבות , אל מול אזור הקבורה של פשוטי העם שנקברו מתחת למרצפות בבור קבורה שליו הושלכו הגופות.

חוזרים למזח ועולים על הסירה לשייט בחזרה.

כרתים אי המצורעים ספינלונגה Spinalonga
 

כפר הממוקם בחצי האי פלאקה ,חמישה קילומטר צפונית לעיירה אלונדה בחלק הצפון מזרחי של האי כרתים פלאקה ממוקמת 16 קילומטר צפונית מאגיוס ניקולאוס, ממול לכניסה ללגונה של קורפוס (או לגונה של אלונדה), כיום בעת הביקור נתבונן בנמל הדייגים שממנו מפליגים גם לאי המצורעים, נחלוף על פני כמה טברנות מסורתיות ובתים ישנים מקסימים.

העיירה אלדונה מחוברת לפלאקה ,בקו אוטובוס שנוסע בין 2-3 פעמים ביום, בכפר פלאקה שני חופי רחצה עיקריים ,החוף הנקרא מרינה אגיה הממוקם ממול למלון הגדול שממזרח לכפר , ליד החוף ממוקמת הכנסייה הביזנטית אגיה מרינה ולידה בית קבות עתיק, בכדי להגיע לחוף ,עוברים בשביל עפר שליד בית הקברות , חלק מקרקעית הים בסביבת המלון מלאה חלוקי סלע והמקום משמש גם כמקום לדייג חובבני, ביחד עם שירותים בחוף הניתנים על ידי המלון .

החוף השני ממוקם בחלק המערבי של הכפר ,שבו צמחו עצי אשל המצילים על המתארחים ,חוף הדומה לחוף המזרחי ,במרק הליכה קצר ממנו ,ממוקמות טברנות להתרגעות עם כוס משקה ביד.

בשנים האחרונות הפכה פלאקה למקום המושך תיירים, נפתח בה קומפלקס מלונות חדש בחלק הדרומי של הכפר ,חלקם לעשירי העולם ,נפתחו בה מסעדות כמו מסעדת הדגים הפסטות ומאכלי הים Restaurant Thalassa טברנות וחנויות מזכרות חדשות, על מנת לשרת את גל התיירים המגיע לכפר ולמלונות.

כפר נוסף בשם פלאקה ,שאיננו ליד הים ,אלא ממוקם בשרשרת הכפרים שעל הגבעות הסמוכה לעיר חאניה .

כרתים כפר הדייגים פלאקה Plaka
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור