דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

כרתים סיור ואטרקציות מחוץ לעיר הבירה

 
 

שרידי הארמון ממוקמים כחמשה קילומטר דרומית לעיר הרקליון , הכניסה בתשלום ,האתר פתוח בימי השבוע בין השעות 08:00-19:30 בקיץ בחורף עד השעה 15:00 , הגעה באוטובוס מתחנה שליד הנמל שעליה כתוב KNOSSOS , כמו כן ניתן להגיע במונית או ברכב פרטי , הארמון מרוחק כעשרים דקות נסיעה מהעיר הרקליון, כניסה בתשלום ,בימי ראשון בחודשים נובמבר-סוף מרץ הכניסה חינמית.

שרידי הארמון ממוקמים כחמשה קילומטר דרומית לעיר הרקליון , הכניסה בתשלום ,האתר פתוח בימי השבוע בין השעות 08:00-19:30 בקיץ בחורף עד השעה 15:00 , הגעה באוטובוס מתחנה שליד הנמל שעליה כתוב KNOSSOS , כמו כן ניתן להגיע במונית או ברכב פרטי , הארמון מרוחק כעשרים דקות נסיעה מהעיר הרקליון, כניסה בתשלום ,בימי ראשון בחודשים נובמבר-סוף מרץ הכניסה חינמית.

עד תחילת המאה העשרים ואחת נחשבה התרבות המינואית כאגדה או מיתוס, זאת מחוסר מידע על שבט האכאים שנחשבים ליוצרי התרבות המינואית, ששמם הוזכר בידי הסופר הומרוס , כחלק מהאנשים שהשתתפו במלחמת טרויה.

תעלומת התרבות המינואית משכה את הארכאולוג היינריך שלימן , לחפש בחורבות העיר טרויה שבתורכיה של היום, בשרידים שחפר נתגלו ממצאים המעידים על תקופת חיי השבט האכאי לאורך חמש מאות שנים.

מכוון שממצאים הראו תקופה ארוכה לחייו של השבט ולתרבותם ,הסיק שולמן כי הם נדדו והותירו עוד ממצאים מחייהם בארצות הים התיכון , ואכן התברר כי העיר קנוסוס שבכרתים היא אחת מהן, הבריטי ארתור אוונס חפר בשרידי העיר ועל כך זכה ממלכתו האנגלייה לתואר סר.

סקרנותו של ארתור אוונס שהיה בנו של סוחר עתיקות , וחובב ארכאולוגיה התעורר בעקבות התבוננות בחותמות מינואיות שנתגלו בידי שולמן בשרידי טרויה, והיו בחלקם בידי סוחר עתיקות אתונאי, בעקבות זאת החל לחפש אוונס ממצאים וחותמות נוספות בשרידי העיר קנוסוס שבכרתים שלדעת החוקרים שימשו ברובם לצרכי המסחר .

בעת שחפר בשרידים של התרבות המינואית גילה הארכאולוג אוונס חותמות מינואיות נוספות ברחבי האי ,חותמות אלו כונו בידי אנשי האי אבני חלב, מכוון שנשים שהניקו תינוקות שנולדו האמינו שבכוחם לעזור להם בפריון חלב להנקה.

מכוון שהאי היה תחת שלטון עותומאני עד סוף המאה התשע עשר נאלץ אוונס הבריטי לעזוב את האי , לאחר שהעות'מאניים עזבו חזר אוונס לאי ורכש את שטח האדמה שעליה ניצבה בעבר העיר קנוסוס ומיד החל בחפירות ארכאולוגיות במקום.

כבר מתחילת החפירות נתגלו לו שרידי ארמון ושרידים שהעידו על קיום תרבות עתיקה שלה נתן את השם תרבות מינואית , לזכרו של המלך האגדי מינוס , אלא שאז התברר לו כי בארמון חיו מעל לעשרים שליטים שנשאו את השם מינוס ,שלפי סברתו השם מינוס מקביל לשם מלך.

התגליות שנתגלו גילו כי התרבות המינואית שימשו ערש לתרבות באירופה ,תקופה קדומה יותר מהתרבות היוונית, תרבות זאת החלה באלף השלישי לפני הספירה ונמשכה עד האלף הראשון שלפני הספירה לפני שנעלמה, בחפירות התברר כי נבנו מספר ארמונות מפוארים שנהרסו ברעידת האדמה שהתחוללה במחצית האלף השנייה שלפני הספירה.

ארמונות אלו שנהרסו נבנו מחדש בגרסאות משופרות וצבעוניות יותר, וכללו מערכות של ניקוז, מעברים הכוללים מדרגות שבין האגפים , על קירות שרידי ארמון קנוסוס, נתגלו ציורי קיר מרהיבים ,שמרביתם מתארים נשים חושניות ,שחלקם לבושות שמלות ובגדים בעיצובים כאילו הוצאו מירחון ווג של האופנה.

הפלא הוא שעד אותה תקופה הוסתר מראה גופם של הנשים והחושניות , המסקנה שהסיק אוונס הייתה כי בתרבות המינואית ,הנשים והמראה שלהם ,קבלה התייחסות וחשיבות רבה יותר , לא פחות מהגברים שבתרבות .

לדעתו חשיבותם של הנשים בממלכה ,כללה מתן שליטה דתית לנשים על מוסדות הדת ,אך גם שהשליטה המשפחתית והדתית, עברה בירושה לנשים ולא לגברי המשפחות והשבט, כלומר ,החשיבות בשבט הייתה ביחסי האם והבת ,בניגוד למקובל בעולם העתיק ,ליחסי אב ובנו .

יש לציין כי המסקנות והמיידע העיקרי לתרבות המינואית ,נבע מפיענוח ציורי הקיר שנתגלו על קירות הארמון, אך למרבה הצער לא הצליחו לפענח את כול הכתב המינואי הנקרא לינאר מהמעט שפוענח לא מצאו חומר תיעודי לתרבות ולסודותיהם של המינואיים.

התרבות המינואית נשארה נעלמת אף בימינו ,וגדולה התעלומה להסתלקותם מדפי ההיסטוריה בפתאומיות שכזאת ,יש הטוענים ,כי פעילות וולקנית בים התיכון ובאיים הסמוכים ,העלימה את התרבות באבחת יד .

על פי האמונה באגדות ,מינוס היה בנם של האלים זאוס ואירופה, בהמשך נשאה אירופה למלך כרתים ,נישואים שהניבו את הבנים מינוס ואחיו סרפדון , לאחר מותו של המלך החלו האחים להתקוטט על הירושה, מינוס קרא לאל הים פוסידון לעזרתו, על מנת שיוכיח את קרבתו לאלוהות ,לצורך זה ביקש מינוס את פוסידון להעלות פר לבן ממעמקי הים.

בהסכם עם פוסידון ,הבטיח מינוס להעלות את הפר הלבן כקורבן לפוסידון ,אלא שמינוס הפר את הבטחתו והחביא את הפר בין עדרי הבקר שלו, כעונש גרם פוסידון לאשתו של מינוס להתאהב בפר ,וכתוצאה מכך נולד לה המפלצת שנקראה מינוטאור, שהוא יצור שמורכב מגוף אדם וראש פר ,מינוס הזועם צווה על המהנדס דדאלוס ,לבנות מבוך שבו יחיה המינוטאור.

האגדה ממשיכה למלחמתו של מינוס בצבא של אתונה ובניצחונו , כתנאי של כניעה הטיל מינוס על אתונה ,לספק שבעה עלמות ושבעה צעירים בכול שנה ,שישמשו כמאכל למינוטאור אלא שההחלטה הנוראית הזאת לאחר מספר שנים, לא מצאה חן בעיניו של תזאוס ,בנו של מלך אתונה , ולכן יצא עם הצעירים לכרתים , ובעת ששהה בארמונו של מינוס, התאהבה בו בתו ,שהעניקה לתזאוס פקעת חוטים ,שיסמן את דרכו במבוך, בעת שנכנס לתוכו על מנת להרוג את המינוטאור .

לאחר שהרג את מפלצת ,ברח תזאוס עם בתו של מינוס אל חוף הים ,במטרה לחזור לאתונה עמה ,אך בעת שנמה הנסיכה בלילה על החוף , נטש אותה תזאוס לאנחות בכרתים ונמלט לאתונה .

כרתים הארמון המינואי קנסוס Palace of Knossos
 

כפר הדייגים באלי ,ממוקם כארבעים וחמשה קילומטר מהעיר הרקוליון , וכשלושים קילומטר מזרחית מהעיר רתימנון, קרוב למחוז והעיר רתימנון, בחלק הצפוני של האי, הכפר ממוקם על הכביש בין הרקוליון לרתימנון, כחמישים דקות נסיעה מהרוקליון , לכפר נוסעים אוטובוסים במרווח זמן של שעה ,הן מהרוקליון והן מרתימנון.

הכפר ממוקם במפרץ מוגן המזח טבעי של סלעים וארבעה חופי רחצה שבחלקם ניזונים ממים ללא מלח מזרימת נחלים ,למרגלות אזור המוקף ביערות ומטעי עצי פרי , לנוסעים באוטובוס לכפר ,תחנת האוטובוס לירידה ממוקמת כשני קילומטר מהכפר עצמו, משם ניתן לתפוס מונית ,או להמתין לאוטובוס התיירים החולף על פני התחנה מספר פעמים ביום, אל הכפר ניתן להגיע ולחזור גם בשיט יום יומי מהעיר ריתמו .

שמו של הכפר מגיע מהמילה התורכית דבש שנובעת ממכוורות הדבש שמסביב לכפר, או מהמילה התורכית דגים (כפר דייגים) , חוף הרחצה הגדול והארוך נקרא Livadi , ולידו שני חופים קטנים נפרדים הנקראים Kouskouras, החוף המסודר והממוקם במפרץ סגור עם מים רדודים לילדים ,ממול למרכז הכפר נקרא Varkotopos .

הכפר באלי מתפרנס כיום גם מתיירות ומתקנים מודרניים ,תיירים המגיעים בעיקר מצרפת ומגרמניה על מנת ליהנות ממגוון רחב של מקומות בילוי כמו טברנות, מסעדות, חנויות קטנות, בית ספר לצלילה, ברים, דיסקוטקים, מרפאה ובתי מרקחת, המבקרים בכפר יכולים לשכור ציוד לפעילות ימית כמו : מגלשים לסקי מים, סירות פדלים, סירות קאנו ועוד , ניתן לשחות לאיים הקטנים הממוקמים ממול לחופי הרחצה .

סביב לנמל בכפר מסעדות רבות, מוטב להתרחק מעט מהמרכז ואז המנות מוזלות בין 10-2- אחוז, קיימים סופרים בכפר אך הם יקרים לפעמים בצורה מוגזמת,

מעט היסטריה : הכפר באלי נבנה על חורבות העיר העתיקה Axos והנמל ששימש אותה, הכפר מוקף בהרי טאלין ,שנקראים על שמו של טאולוס הענק האגדי של כרתים (מסיפורי גבורתו באגדות) שעצר בכפר , לזכרו נותר אף מנזר אטלי Attali הסמוך ,מהתקופה השלטונית הוונציאנית באי .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

 
כרתים הכפר באלי Bali
 

מנזר אטלי ממוקם כקילומטר וחצי מערבית ממרכז הכפר באלי ,המנזר ניצב על גבעת Agia Ypakoi ,שממנה ניתן גם ליהנות מתצפית יפה לאזור ולים, הפעילות הדתית במנזר שהחלה במאה ארבע עשר התקיימה עד שנות השבעים והמנזר נהנה מבדידות , שלאחריה העבודה הדתית החל להתפוגג לאיטה , גם משום סלילת הכביש המהיר שנסלל בקרבתו בין הרקוליון לרתמינון .

לאורך השנים, עברו המנזר ותושביו פגעים הרס והצקות ,במיוחד בתקופת השלטון העותומאני ,בניגוד למתחמי מנזרים אחרים, הכנסייה עצמה ממוקמת מחוץ לחצר ,בקצה הצפון מזרחי של הצוק ולא במרכז המתחם, על מנת להגן על הנזירים ששרתו במנזר מפני התקפות אויבים, על המעבר לכנסייה במדרגות למפלס העליון הגנה דלת עץ כבדה להגנתה.

בכול שנה בחודש אוגוסט ,נערך טקס דתי המוני להוצאת האייקון הקדוש והעברתו מהמנזר ל Panagia Charakiani הכנסייה הסמוכה לאחר שהוא ניצל והוחבא במערה בתקופת השלטון העותומאני ונתגלה בידי רועה צאן שתפס מחסה במערה.

מנזר אטלי הוקם לזכרו של סנט ג'ון המטביל , הוא בנוי משני מפלסים ,לאחר מעבר בשער הכניסה שלידם שכנו האורוות ולידם טחנת הרוח הישנה ,נוכל לראות את בתי המלאכה מאפיית הלחמים, וממולם את מגורי הנזירים ואת יקב היינות ומקום יצור השמן שעל קירותיו ציורי קיר .

יש לזכור כי אזור מפרץ באלי הכפר והמנזר ,שימשו את המורדים בשלטון העותומאני כיוון שהנמל שימש להברחת נשק ותחמושת למורדים וקו לקשר עם השלטונות ביוון המשוחררת בזעמם ניסו העותומאניים לכבוש אזור זה ופגו מספר פעמים במנזר בניסיונות אלו.

כרתים באלי מנזר אטלי Attali
 

מערת מילודוני הממוקמת שני קילומטר מכפר מלידוני וכששה קילומטר מהכפר באלי למרגלות הר Kouloukonas , הכפר מלידוני והמערה נקראים על שם אנטוניוס מלידוניס, אחד מגיבורי המרד נגד הטורקים, שמקורו בכפר.

הכניסה למערה בתשלום ,היא פתוחה לביקור בחודשים אפריל-אוקטובר , בחורף סגורה טל 2834022650.

על פי השערות ארכאולוגים מהממצאים שנתגלו במערה, שחלקם מוצגים במוזיאון הארכאולוגי ברתימנון , המערה שימשה למגורים כבר בתקופה הנאוליתית ועד תקופת השלטון הרומאי באי ואפילו מקדש לטאלוס הרמס, לפולחן אלילי של כוהנות דת , כמקדש שבו הוקרבו קורבנות לכבודו במזבח .

תושבי האי כרתים בסיפורי הזקנים מוסיפים הילת אגדה לגיבור האי טאולוס, ענק פרהיסטורי שהעניק האל זאוס למלך מינוס במתנה ,כדי להגן על האי כרתים , הזקנים טוענים כי במערה זאת נהג הגיבור טאולוס לגור, וממנה נהג לצאת לריצתו היומית להקפת האי, הזקנים אף מפליגים בסיפוריהם וטוענים שבתקופת המרד כנגד העותומאניים שימשה המערה למסתור למורדים.

האמת הטרגית לתקופת המרד כנגד העותומאניים היא טרגית, כיוון שבתקופת המרד חסו בתוכה כמאתיים אנשים ,נשים וילדים ,והרודפים העותומאניים אטמו את פתחה הבעירו בפתחה עצים ,וכול המסתתרים בה נחנקו מהעשן למוות.

רק במחצית המאה התשע עשר נתגלו עצמות הנספים במערה ,כיום נמצא בתוך המערה סרקופג גדול ,המכיל את עצמות ההרוגים והאנדרטה נחשבת כיום לחשובה ביותר ,כסממן למרד כנגד העות'מאניים , עוד בפתחה של המערה קפלה קטנה בה מציינים את שמם של הקורבנות מדי שנה.

כרתים באלי מערת מלידוני The Cave of Melidoni
 

המישור ממוקם בגובה 730 מטר במרחק של 50 קילומטר דרומית מזרחית מחאניה , באזור הנקרא Sfakia , למשור נוסעים בכביש היוצא מכפר וריסס Vrisses ועולה לכפר Hora Sfakion ו Loutro או ל Frangokastello דרך מפותלת ומלאת סיבובים.

המישור עצמו מוקף בהרים שצבעם לבן ומזכיר גביע שביוונית עתיקה נקרא skyphos ומכן הגיע שמו של המשור, בתחילת המאה השמונה עשר ,נערך קרב בין אנשי המקום לעותומאניים שהובסו, אולם השמחה הייתה קצרה מכוון ששנתיים לאחר מכן כוח בפיקודו של Hussein Bey מהצבא התורכי כבש ושרף את הכפר Askifou.

שריד לאותו הקרב הוא שרידי המבצר הקטן על הגבעה שבחלק הצפון מערבי של רמת Askifou Plateau .

כרתים מישור Askifou Plateau
 

חוף באלוס Balos , ממוקם בצפון מערב כרתים,סמוך לעיירות Kissamos והעיירה Kastelli אל החוף ניתן להגיע בסירה מנמל העיירה Kissamos העוגנת בדרכה באי Gramvoussa הסירות מפליגות מהנמל ,הנמצא כמה קילומטרים מעבר לעיירה ,הפלגות הנערכות ,בין השעות 10:00-12:00 ,במחיר של מעל ל 25 יורו לאדם, ניתן לעלות על אוטובוס מתחנת חאניה בשעה 08:30, לסירות המפליגות מהנמל .

הדרך היבשתית כוללת נסיעה מתוך העיירה Kissamos ,לכוון הכפר Kalyviani ומשם בדרך היחידה שהיא דרך עפר משובשת ,עד לחנייה של חוף Balos , שבקצה כף Cape Gramvoussa ,החנו את רכבכם ורדו במדרגות לחוף .

ניתן להגיע לחוף Balos בנסיעה משולבת של אוטובוס תיירותי היוצאת מהערים הרקוליון ורתימנון , האוסף אותך מהמלון בבוקר ומחיר בערב בחזרה ,כאשר האוטובוס מגיע לנמל עולים לסירה לשייט וחוזרים אחר הצהרים מהחוף .


כרתים כף גרמוווסה Gramvoussa מחוז חאניה
 

הדרך למערה מתחילה במנזר גוברנטו , משם יש שביל הליכה קל דרך נקיק אבלאקי. מערת ארקודוספיליוס נמצאת במרחק של 2 ק"מ מהמנזר, משם ניתן להמשיך הלאה לאורך השביל המוליכה למנזר קטוליקו, וקצת הלאה לחוף הים.

שמה השני של המערה הוא Arkoudospilios , מערה הממוקמת שני קילומטר למנזר Gouverneto Monastery , (מנזר גברתנו של הדוב )מערה המכונה בידי המקומיים כמערת הדובים Panagia Arkoudiotissa , המערה קבלה את פרסומה, בזכות נטיפים שנראים כמו דוב כורע ,כאשר מסתכלים עליו מזווית מסוימת.

מערת Panagia Arkoudiotissa,הייתה בעברה מקדש פולחני לאלילים לאפולו וארטמיס בתקופות מאוחרות יותר נבנו סביב המערה מספר מבנים ששימשו כלאורות לנזירים ממנזר Gouverneto Monastery .

אגדת הדוב קשורה לסיפורי הזקנים ,שבעבר חי במערה דוב ,שהיה לוגם מים מטפטוף הנטיפים ,מאחר ומגוריו של הדוב היה במערה ,התפללו הנזירים הצמאים לבתולה הקדושה שתסלק אותו משם, על מנת שיוכלו לשתות מים במערה, הבתולה הקדושה שמעה בקולם והפכה את הדוב לניצב סלע ,כמו הדמות הנשקפת כיום במערת הנטיפים.

כיום בתוך המערה הוקמה קפלה המוקדשת לישו ,בכול שנה בשני לחודש פברואר, מגיעים מאמינים ועורכים חגיגה לזכר הנס ,תוך עריכת סעודה והדלקת מדורות לחימות ,שאת סימני הפיח ניתן לראות בתקרת המערה.

חאניה מערת פנהגאיה The Cave of Panagia Arkoudiotiss
 

מערת הנטיפים אגיה סופיה ממוקמת במחוז Kisamos שבמרכז החלק המערבי של האי ליד הכפר טופליה בכביש לכוון Elafonissi שפרוש השם הוא אי הצבי , חולפים במנהרה קטנה עד היציאה ואז נוכל לראות במעלה הגבעה מימין, את פתח הכניסה למערת אגיה סופיה .

מחנים בצד ומתחילים לטפס במעלה מדרגות שאינן מעטות לגובה 285 מטר ,בסופם ממשיכים בשביל קטן עד שמגיעים לפתח המערה הרחב, הדבר הראשון שנראה משמאל הוא כנסייה הקרויה אגיה סופיה הממוקמת בפתח המערה.

לאחר הכניסה למערה נבחין בנטיפים גדולים התלויים מהתיקרה והצומחים מהקרקעית אנו יודעים כי המערה הקדומה שימשה למגורים בתקופה הניאוליתית הקדומה, על פי ממצאים ארכאולוגיים שנתגלו במקום .

בעת הביקור ניתנת תחושת מרחב גדול בזכות גובה שמעל ל 20 מטר ,במיוחד לאור גודלם של הנטיפים שאורכם חמישה עד שישה מטר, המרוחקים זה מזה במרווחי 4-5 מטר, תוך יצירת מגוון של צורות חרוטיות או עגלגלות או דמויי סלע שמעליו נוצרה צורת חדד קרן מיתולוגית חלקם של הנטיפים בצבעים שונים.

הכנסייה הממוקמת סמוכה לקיר השמאלי של המערה אינה מרשימה במיוחד, במספר נקודות במערה צמחו עצי תאנה המושכים יונים לקנן עליהם, חלק מהסלעים בעומקה של המערה כתוצאה מהרטיבות כוסו באצות .

לדעת החוקרים המערה שימשה לצרכי פולחן , לעומתם האגדות מספרות ,כי פרסת סוסו של סנט ג'ורג שקטל את הדרקון ,הותירה סימן על הסלע בעת ששה במערה , אם נתבונן נוכל לראות סימן של פרסה ,חקוקה על סלע מיד לאחר הכניסה, כיוון שהמערה לא נחקרה כיאות יש הטוענים כי למערה הסתעפויות נוספות שלא נתגלו.

טופוליה Topolia מערת הנטיפים Cave of Agia Sofia
 

כפר הממוקם בחלק הדרום מערבי של האי ,כפר הררי שעוברים דרכו בעלייה בדרך לאתר הנופש ב Paleochora , סביב הכפר מערות רבות בין הסלעים וצמיחת צמחי תבלין כמו : אורגנו, מרווה וטימין, בכפר שבע כנסיות ,בפלוחורה ניתן לשכור רכב על מנת לחקור את הכפר וסביבתו ,או לעלות על אוטובוס היוצא בשעה 06:15 לכוון רמת Omalos Plateau או להשתמש בימי חמישי באוטובוס ציבורי מקומי, העובר מפלוחורה לאזוגירס בבוקר וחוזר בסביבות הצהריים.

בכפר ניתן להתענג באוכל מסורתי בטברנה המקומית , חלק נכבד מצאצאי משפחת Azogires ,שהתיישבה בכפר במאה השבע עשר ,שאנשיה השתתפו בשלוש מרידות כנגד העותומניים ומתיה קבורים בכנסייה.

במוזיאון ההיסטורי של המשפחה, ששמו Historical Museum of Azogires ,שבעברו היה כנסיית האבות הקדושים ,מציג מזכרות הנוגעות להתנגדות המשפחה כנגד הטורקים והגרמנים, תוך הסבר ביוונית בלבד.

בתצוגות מוזיאון המלחמה של גאורגיוס הצידקיס, נוכל לראות אוסף נשקים סמלים ומדים מתקופת מלחמת העולם השנייה , ציוד וחומר ממלחמה העולם הראשונה ,שאותו אסף כילד באזור, חדרי התצוגה במוזיאון ואפילו בחצר, מלאים ברובים, אקדחים, חרבות, מרגמות, פגזים, משקפות, מדים צבאיים.

בתצוגה מוצג מדחף של מטוס שהופל בקרב על כרתים, המוצג העתיק ביותר בתצוגה ,הוא תותח ספינה קטן ממרד דסקאלויאניס Daskaloyannis שנערך במחצית המאה השמונה עשר, המוצג הגדול הוא הגדול ביותר הוא פצצת נפל גרמנית מהפצצה אווירית.

לידה ניצבת כנסיית המשפחה בשם Holy Fathers Church, שבה מוצגים אייקונים עתיקים מיוחדים, על תל הסמוך לכפר , ניתן לטפס למערת האבות הקדושים, שבעבר לפני שבע מאות שנים גרו בה נזירים שהמערה שימשה להם כמנזר .

כרתים הכפר הקטן Azogires
 

כפר וחוף ים הממוקם כשלושים וחמישה קילומטר דרומית לעיר רתמינון ,בתי הכפר שרועים לאורך המפרץ שצורתו כמו ירח ומסביב לנמל הקטן , למעשה הכפר נשאר כפי היה בעבר עד שנות השבעים ,שלאחר מכן קבל תנופת הבהלה לתיירות ולבתים הבודדים שבכפר נוספו מלונות קטנים ובתי הארחה וטברנות ,בכדי להיענות לזרם התיירותי השוטף את הכפר.

על התיירים והמבקרים במקום להגיע עם אמצעי תשלום מכוון שבכפר אין בנק , מקום לינה בעונת הקיץ ניתן למצוא ללא בעיה מיוחדת, ניתן גם ליהנות מנוף פסטורי ושקט למימי המפרץ ,באם משתכנים לחופשה בכפר Mirthios ,הצמוד לצוקים שמעל לכפר פלאקיאס אפשרות נוספת היא להשתכן בכפר סליה Selia המפגיש נוף מעל לים כמו שכנו ליד המצוקים.

הכפר שהפך לכפר נופש ,מספק שירותים המיועדים לתיירים כמו : מספר חנויות וסופרמרקטים, סוכנויות להשכרת רכב וסוכנויות טיולים, חדרים ובתי מלון , מסעדות וטברנות וחפי רחצה צלולים.

אמנם בכפר שני ברים ,אך הם אינם מיועדים לפיזוזים ,אלא לישיבה רגועה תוך לגימת משקה לפני השינה מסביב לכפר מספר חופי רחצה ,אחד מהם הוא החוף המזרחי שבו מקלחות ומתקנים לרחצה, לאורכו מסעדות , חנויות ובקצהו חוף נודיסטים, ועוד ארבעה חופי רחצה ,ליד הכפר במלון קליפסו מרכז לצלילה .

כרתים מנזר ומטע התמרים Preveli

אחת מנקודות הביקור החמודות באזור הכפר פלקיאס,שאליה ניתן להגיע או בשיט מנמל הכפר פלקיאס או ממפרץ חוף Agia Galini ,או בנסיעה ברכב ,בממש בנקודת השפך שבה נשפך הנחל לים קיים חוף רחצה עם שמשיות קיוסקים וטברנה, לאורך גדות הנחל נטועים עצי דקל ובמעלה הדרך ניתן לבקר במערת קורטליטיס Kourtaliotis ,תוך כדי שיטות בין עצי הדקל ולטבול בזרימת הנחל או טבילה בשפך שבמפרץ .

 
כרתים מפרץ וכפר הנופש Plakias
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור