דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

בולגריה בנסקו Bansko עיירת סקי

 

העיר בנסקו ממוקמת בדרום מערב בולגריה במחוז ,במרחק של 150 קילומטר מסופיה , על מורדותיו הצפוניים רכס הרי פירין בגובה שמעל לתשע מאות מטר, מעליה הר ויחרן שפסגתו היא הגבוהה ברכס.

בעיר הקטנה מתגוררים כעשרת אלפים תושבים, בעיר המחולקת לעיר העתיקה והחדשה שבה ניתן לראות את התרבות המקומית הייחודית, את הבישול והמטבח, את ניב וסלנג השפה, להציץ מעט לתוך המסורת בסביבה, וליהנות מהאמנות והאדריכלות הייחודיים של העיר Bansko .

בעת השיטוט בעיר העתיקה והליכה על מרצפות אבן בכבישים ובמדרכות ,בין בתים ישנים ניתן לחוש באווירה העתיקה והישנה של העיר, מחוץ לממד העיסוק בספורט החורף, של אתר הסקי המוביל של בולגריה ,קיימים עוד פנינים ואטרקציות בעיר.

העיר מתגאה בפסטיבלים שנתיים הנערכים בעיר כמו ;מצעד Kukeri ,פסטיבל בלט בינלאומי ,פסטיבל הסרטים ה Snow cinema ,המוקרנים על מסך שלג בחודש נובמבר, פסטיבל האופק Horizon Festival , פסטיבל תיאטרון הקיץ הנקרא לקהל באהבה To the Audience with Love , הופעות של אומנות ומסורת בפסטיבל Morning star , פסטיבל ג'אז בינלאומי בחודש אוגוסט , פסטיבל מוזיקה בלקנית , פסטיבל בוהמיה , יום שחרור בנסקו בחמישי במאי ועד ועוד .

אוטובוסים יוצאים מסופיה לעיר בנסקו מתחנת Ovcha Koupel station in Knyazhevo בתדירות של חמש פעמים ביום , כמו כן החברה הפרטית Trans 5 מוציאה אוטובוסים לבנסקו מתחנה שמאחורי מלון הנסיכה .

 
 
 

ממצאים ארכיאולוגים שנחפרו ונמצאו מעידים על התיישבות קדומה באזור, עוד ממצאים ארכאולוגיים נתגלו בסמיכות לעיר כמו ב Staroto Gradishte , אזור המרוחק 4 קילומטר דרומית מערבית מהעיר, שבו נתגלו סימני התיישבות של שבתים תארקיים ,באזור Yulen נתגלו שרידי ביצורים עתיקים הממוקם ליד נהר Damyanitsa , דרומית מזרחית לעיר ממוקמים שרידי הכנסיות המכונים השילוש הקדוש מתקופת ימי הביניים המאוחרים ,ובהם שרידי כנסיותSaint George וכנסיית Saint Elijah.

העיר עצמה הפכה ליישוב גדול ,בין המאות 15-16 בתקופת השלטון העותומאני, אז גם החל להופיע בכתובים כיישוב ועיר , כאשר בנסקו יצאה מבדידותה ונחשפה לעולם האירופאי שמסביבה ,היא החלה לתפוס את מעמדה כאחת ממרכזי התנועה לתחיית האומה הבולגרית בעיירה התקבצו מהפכנים שמרדו בשלטון העותומאני ואנשי רוח ומשוררים .

לקראת מחצית המאה התשע עשר הוקמה עיריית בנסקו, שהחל להילחם על עצמאות דתית ועל התפתחות החינוך בבולגרי , על כן נפתח בה בית ספר לילדים ,בתחילה בחצר המנזר ובהמשך בית ספר חילוני, השלטון העות'מאני ניגף בידי הצבא הרוסי הקיסרי והעיר הוכרזה חלק ממדינת בולגריה החדשה, אלא שבוועידת ברלין וחלוקת המדינה נותרה העיר תחת חסות עותומאנית ,עד תחילת המאה העשרים ,שנתיים בטרם פרצה מלחמת העולם השנייה. חזרה היא תחת כנפי המדינה הבולגרית.

בנסקו מעט על עברה ההיסטורי
 

העיר בנסקו ממוקמת בדרום מערב בולגריה במחוז ,במרחק של 150 קילומטר מסופיה , על מורדותיו הצפוניים רכס הרי פירין בגובה שמעל לתשע מאות מטר, מעליה הר ויחרן שפסגתו היא הגבוהה ברכס.

בעיר הקטנה מתגוררים כעשרת אלפים תושבים, בעיר המחולקת לעיר העתיקה והחדשה שבה ניתן לראות את התרבות המקומית הייחודית, את הבישול והמטבח, את ניב וסלנג השפה, להציץ מעט לתוך המסורת בסביבה, וליהנות מהאמנות והאדריכלות הייחודיים של העיר Bansko.

בעת השיטוט בעיר העתיקה והליכה על מרצפות אבן בכבישים ובמדרכות ,בין בתים ישנים ניתן לחוש באווירה העתיקה והישנה של העיר, מחוץ לממד העיסוק בספורט החורף, של אתר הסקי המוביל של בולגריה ,קיימים עוד פנינים ואטרקציות בעיר.

המטבח הבולגרי האופייני לעיר והמפורסם במדינה כולל תבשילים שונים כמו נקניקיות תוצרת בית ומנות פתיחה שונות, נקניקים שטוחים תוצרת בית, ומנות כמו : kapama , chomlek, katino meze, banski starets ועוד.

העיר מתגאה בפסטיבלים שנתיים הנערכים בעיר כמו ;מצעד Kukeri ,פסטיבל בלט בינלאומי ,פסטיבל הסרטים ה Snow cinema,המוקרנים על מסך שלג , פסטיבל האופק Horizon Festival , פסטיבל תיאטרון הקיץ הנקרא לקהל באהבה To the Audience with Love , הופעות של אומנות ומסורת בפסטיבל Morning star, פסטיבל ג'אז בינלאומי, פסטיבל מוזיקה בלקנית , פסטיבל בוהמיה ועד ועוד .

בנסקו עיר סקי וספורט חורף
 

באתר הסקי של העיר ממוקמים 16 מסלולי הסקי של בנסקו לאורך 75 קילומטר ,ברמות שונות לפעילות ספורטיבית של : מצנחי חורף, סקי אלפיני, קרוס קאנטרי, ביאתלון, סנובורד , מדרונות המפוזרים במדרונות שלושה פסגות מרכס פירין, כאשר המסלול הגבוה ממוקם במדרון הגבוה הר Todorka, שבפסגת בגובה 2,600 מטר , אליה מוליכה גונדולה גדולה , חמש מעליות של ארבע מושבים,ורשת של מעליות של שלושה מושבים ושני מושבים .

עם קיבולות גדולה ומהירות , המעבירות גולשים ומבקרים לנקודות ההתחלה של המסלולים ,הן לגולשי הסקי והן לגולשי הסנובורד לגבהים שבין 2560 -900 הנמוך , בעיר ולמרגלות האתר חנות להשכרת ציוד ,ובתחנות הרכבל העליונה שמונה ברים ומסעדות.
בנסקו אתר הסקי
 

רחוב פירין מתחיל מן העיר העתיקה בבנסקו ,לאורך כנסיית השילוש הקדוש Holy Trinity Church,ונמשך כל הדרך עד למעלית הסקי למסלולי הסקי, ממש לפני הכנסייה הוא האנדרטה של ​​האב Paisii זהו רחובה הראשי של העיירה ,שמשני צדדיו חנויות, מסעדות בתי קפה, תחילתו כמדרחוב אך בהמשך הופך הרחוב לכביש המוליך לגונדולה המוליכה למרומי ההר.

מיד לאחר הכנסייה השילוש הקדוש ,ממוקם מוזיאון ניופיט רילסקי Molerova house, ברחוב כולו יש מבנים רבים כמו בתי הדג'ייסק Hadjiruskov houses, בית דויוב Doyuv house, בית מולרובא Molerova house ועוד, באמצע הרחוב בכיכר ממוקמת המזרקה , בתקופת עונת החורף חלקו הגדול של הרחוב הופך למדרחוב ונחסם למכוניות.

באזור כנסיית Holy Trinity Church ,חלק גדול מהאזור מסומן בצבע כחול לבן, המאפשר חניה נוחה לרכבים, בחלק העליון של רחוב Pirin Str הוא מהווה את כביש הסקי ,המחבר את Bansko עם אזור הסקי.

בנסקו רחוב פירין Pirin street
 

פנינה קטנה ,מדרחוב להולכי רגל שבמרכזו זורם בתעלה פלג של נחל River Glazne, המדרכות ותעלת המים בנויים מאבנים, את הפלג חוצים גשרונים מעץ ומאבן.

בנסקו רחוב גוטאס דלשייב Gotse Delchev Street
 

שוק חקלאי ססגוני הנפתח בימי ראשון בשעה שמונה בבוקר במרכז העיר ליד הפארק ובאותו הזמן נסגר הכביש לתנועה, השוק נסגר בשעות אחר הצהריים המוקדמות, שוק שבו ניתן למצוא : פירות, ירקות, אגוזים, עשבי תיבול ועוד, מספר דוכנים פתוחים גם במהלך שארית השבוע.

בנסקו שוק יום הראשון The Bansko Sunday Market
 

כנסייה הממוקמת ברחוב Vazrazhdane 2 str , ליד בית מוזיאון המשורר ניקולה Vaptsarov ,כניסה חופשית, הכנסייה פתוחה בימי השבוע בין השעות 09:00-17:00.

כנסייה אורתודוכסית הממוקמת במרכז העיר בנסקו, כנסייה שנבנתה בתקופת התחייה הלאומית הבולגרית במחצית המאה התשע עשר, בתקופה העותומאנית בעזרת תרומות שנאספו מאזרחי העיר בעידוד ראשי הכנסייה והתורם הסוחר העשיר מהמוצא הגרמני , לזר טודורוב שכונה סבא נלאזקו , ששימש גם כראש העיר וסוחר גדול ששיירותיו עברו בכול רחבי הממלכה העותומאנית.

בעת ההיא בנסקו הייתה עיר קטנה בת שלושה רבעים , לסוחר לאזר טודורוב היו שני אחים שאחד היה בנקאי עשיר שפעל בדוברובניק ובוונציה, אחיו השני היה דפלומט בממלכה הסרבית.

חלקת האדמה שעליה נבנתה הכנסייה נתרמה בידי לאזר טודורוב , על מנת לבנות את הכנסייה נדרשה הסכמתו של הסולטן התורכי , למזלם באותה תקופה החל הרפורמה של העותומאניים לתת שוויון זכויות לכול אזרחי האימפריה הן המוסלמים והן הנוצרים.

ניתן היה לבנות כנסיות אך בתנאי שהן הוקמו על שרידי כנסיות קדומות, אי לכך התחכמו אנשי העיר וקברו בחלקה המיועדת לכנסייה ,תשמישי קדושה נוצריים באישון לילה, לאחר שפתאום אזרחים גילו את האביזרים הנוצריים במקום ,והפיצו שמועה כי במקום הייתה בעבר כנסייה לאורך המאות הקודמות ,הם קבלו רשות לבנותה, כמובן שלקבלת הרישיון נדרשה מידה רבה של שימון ידיים שלטוניות עותומאניות במטבעות ,כולל מושל המחוז העותומאני .

חוק עותומאני נוסף היה שאין לבנות כנסייה גדולה יותר מגודלו של המסגד העירוני, אי לכך חלק מהבנייה נערכה בלילה, חלק מכנסייה נבנתה בעומק על מנת שעות'מאניים לא יבינו מה היא גודלה האמתי של הכנסייה , וזאת גם שגובהה של הכנסייה לא יבלוט מעל גובה האוכף של פרש תורכי, הבנייה הלילית מנעה על פי החוק העותומאני ,שמבנה שיש לו גג בבוקר לא ייהרס, למרות שהבנייה נעשתה במהירות אזל הכסף לבנייתה .

על מנת להמשיך בבניה ,לקח סוחר בולגרי נוצרי מהעיר הלוואה כספית ,מסוחר עות'מאני עשיר בעיר הסמוכה ,כשהתגלה למושל העותומאני ,לשם מה נלקחה ההלוואה ,נעצר הסוחר הבולגרי ,שלא עמד בתנאי הכליאה ונפח את נשמתו.

למרות הקשיים הסתיימה הבנייה של הכנסייה בשנת 1835, חמש עשר שנים לאחר בניית הכנסייה החלו לבנות את מגדל הפעמונים , את הפעמונים עצמם תרמו האחים Veleganov הכנסייה שנבנתה באורך 44 מטר וברוחב 22 מטר ובגובה 12 מטר, קירות הכנסייה מאבן גזית מקומית , שעוביים יותר ממטר.

תקרת הכנסייה נתמכת בעזרת 12 עמודים מעץ גושני המסמלים את 12 השליחים, המזבח בנוי בתוך אבסיס בעל 18 צלעות תוך שימוש באבן שיש מיוחדת בחיצוניות בתוך מסגרות הסמל של השילוש הקדוש ,נמצא חקוק על חלקו החיצוני של המבנה מעל לכניסה, מתחתיו צלב ומשני צדדיו חצאי ירח ,על מנת לרצות את המוסלמים העותומאניים .

ציורי הקיר בעיקר סביב החלונות צוירו לאחר הקמת הכנסייה , את הכנסייה מקיפה חומה מאבן ,בגובה ארבעה מטר ,על מנת להסתירה מעין רעה של השלטונות.

בנסקו כנסיית טרינטי St holy trinity church
 

כנסייה הממוקמת חמש דקות הליכה ממרכז הכפר Dobrinishte ,כשבעה קילומטר ממערב לעיר בנסקו בכביש שמחבר אותם, כנסייה תלת כיוונית שיש בה שני מעברים , כנסייה שהוקמה במחצית המאה התשע עשר ומגדל הפעמונים התווסף כמאה שנים לאחר מכן, בעת שהכנסייה שופצה במחצית המאה העשרים התווסף לה עוד פעמון במבנה הראשי.

לאולם התפילה שלוש כניסות ,הסמלים והעיטורים מצופים זהב, בכנסייה עשרה סמלים שהוענקו מבית המלוכה ביום הקמתה ולאחר מכן ,לאחר בנייתה צורפו לאולם התפילה דוכן וכס מלכותיים ומזבח שמעליו חופה מגולפת חלק מצביעה מחדש שנערכה במחצית המאה העשרים נעשתה בידי אנשי האקדמיה לאומנות שבבנסקו .

בנסקו כנסיית St. Petar and Pavel Church
 

רכבת זאת יוצאת ארבע פעמים ביום הלוך וחזור ,הקו פועל בכול השנה והשימוש בו הוא בקטרי קיטור, מחיר הנסיעה כשבעה לבה לכוון, אין מידע לרכישת כרטיסים באינטרנט ,ניתן להגיע לתחנה ולרכוש במקום כרטיס לנסיעה , כמובן שניתן לרכוש כרטיס בכול תחנת רכבת בבולגרי , אין צורך לרכוש כרטיס מראש.

מסילת הרכבת הצרה של רודופי ,חוצה את הרי רילה, פירין ורודופי ,רכבת הנוסעת על מסילה שמרווח הפסים הוא 76 סנטימטר ,נחשבת לרכבת האחרונה שפסיה צרים בבולגריה קו הרכבת מוליך בין העיירות Dobrinishte (כפר קטן במרחק קילומטרים ספורים מבנסקו) לעיירה Septemvri, אורך הקו 125 קילומטר ,בין התחנה הראשונה לסופית ,כאשר יש עצירות בעשרים וחמש תחנות כאשר הראשונה לאחר שבעה קילומטר.

הרכבת התיירותית משמשת גם את תושבי האזור בעיקר לנסיעה לשוק ,וגם את התיירים, הרכבת גומעת את הדרך ,בחמש שעות נסיעה ,במהירות ממוצעת של עשרים וחמישה קילומטר לשעה , רוב הנוסעים ייקחו את הרכבת מבנסקו לוולינגרד כדי ליהנות מעיירת Dobrinishte (כפר) הספא, אך אחרים ימשיכו עד סוף הקו, כדי לתפוס רכבת מהירה מסטמברי לפלובדיב, העיר השנייה של בולגריה.

Dobrinishte Bansko Septemvri

05:38           05:56     10:30

10:20           10:38     15:02

14:15           14:32     19:21

17:50           18:08      22:45

Dobrinishte Bansko Septemvri

02:20           07:17        7:40

08:45           13:19        13:31

12:25          17:01         17:20

16:25          20:48         21:10

בנסקו רכבת הקיטור על המסילה הצרה railway Septemvri
 

למרבה הצער, אין מעיינות מינרלים תרמיים אמתיים בעיר בנסקו איננו מביאים בחשבון מלונות ספא ,שבהם הם מחממים את המים שלהם, אבל הכפרים השכנים לבנסקו מלאים בהם.

בכפר בניה קיימים מספר קומפלקסים שבהם מעיינות מים מינרליים חמים , אחד המפורסמים בכפר Banya village הוא קומפלקס complex Izgreva שבו רוחצים אפילו בימי החורף המרוחק 15 דקות מבנסקו .

כניסה זולה יחסית, בקומפלקס שלוש בריכות ברכות מים מינרליים חמים , אחת גדולה טמפרטורת המים של הבריכה העיקרית היא בדרך כלל סביב 37 מעלות צלזיוס ,יש גם שתים קטנות יותר, חלקם באוויר הפתוח עם כסאות נוח מסביב לברכה , בקומפלקס גם חדרי מלון ומסעדה ,הפעילים בכול השנה .

אל הכפר ניתן להגיע ברכב פרטי או במונית מבנסקו ,טיפ לקבוע עם הנהג שעת איסוף כי אין מוניות בכפר לחזור, את המשקאות ניתן לרכוש במסעדה אך יש לצאת מהברכה להתעטף במגבת לרכוש ולחזור, אין להכניס שתייה לברכה , באם תביאו מהבית בקבוק מים יתעלם השומר ,אבל מבקבוק וודקה לא .

קיימת בריכת ילדים המחוברת לבריכה הראשית רדודה יותר, בעומק של 40 סנטימטר, אחת משתי הברכות הקטנות יותר ,בעלת כיסוי גג, קיימים חדרי הלבשה ,שירותים ומקלחות נפרדות לגברים ונשים.

בנסקו מעיינות המים החמים המינרליים בכפר Bania
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור