דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

בולגריה העיר פלובדיב Plovdiv

 

העיר פולבדיב נחשבת השנייה בגודלה בבולגריה, העיר ממוקמת בעמק התארקי משני צדדיו של נהר המריצה, עיר שנבנתה כארבעת אלפים שנה לפני הספירה בידי שבטי התארקים , העיר העתיקה נבנתה בין שלושת הגבעות נבט, טקסים וג'מבז , המכונים טריחלמיה ,אל העיר העתיקה נוספו שכונות חדשות על ארבע גבעות נוספות ,שאחת בהמשך פורקה ונחצבה ,על מנת לספק חומר גלם (אבנים) לכבישים ולרחובות בעיר החדשה ולמעשה כיום מורכבת העיר משש גבעות ,שלוש בעיר העתיקה ושלוש בעיר החדשה.

עדויות לששת אלפי שנות קיומה של העיר , ניתן לראות בעושר של השכבות שנחפרו בחפירות ארכיאולוגיות לאורך ,עדויות אלו נמצאות בכל רחבי העיר, החל מהחורבות הרומיות ועד להשפעות התקופה העות'מאניות ועד לסגנון הבניה של הארכיטקטורה הלאומית הבולגרית .

פלובדיב העתיקה היא ביתם של כבישים ומדרכות מרוצפים ,ובתים שנבנו בסגנונות אדריכלות שונים יפים וצבעוניים, במיוחד באזור Ulitsa Saborna, כמו ביתו של Stepan Hindliyan,שעל קירותיו ציור קיר שהעבודה עליו ארכה כששה חודשים, חלקם הגדול הוסבו למוזיאונים. האדריכלות של העיר העתיקה של פלובדיב מדהימה וייחודית.

 
 
 

בשל נוכחותה הברורה של סגנון התחייה הלאומית הבולגרית ברחובות העיר , תנועה אדריכלית שנוצרה לאחר הכיבוש העות'מאני בן חמש מאות השנים, שבהם ניתן לראות, אלמנטים ייחודיים כגון חלונות מקושטים, עבודות צבעוניות משובצות אבני חן, תומכי עץ מעוקלים, ועיטורים צבועים כמו ציפורים ועיצובים פרחוניים ובחלק מקירות הבתים הישנים ציור קיר ומחאה של צעירים .

העיר העתיקה בוצרה ,אך הגנה זאת לא עמדה בפני שבטים קלטים שהרסו אותה במאה השלישית לספירה , העיר ששוקמה שוב נכבשה במאה השנייה לספירה בידי פיליפ מוקדון בנו של מוקדון שביצר אותה ובנה אותה מחדש ,והעניק לה את השם פיליפופליס , Philippopolis ,שנכבשה מחדש בידי שבטי התארקים ונבנתה שוב במאה הראשונה לפני הספירה.

במאה הראשונה לספירה נכבשה שוב העיר בידי הלגיונות הרומאיים , שפיתחו בה רובעי מגורים וחומות תיאטרון ואמפיתאטרון למרוצים וקרבות , הם גם העניקו לעיר את השם טרימונציום ,כיוון שהעיר ישבה על צומת דרכים חשוב ,בין המזרח למערב ומעבר לנמלי הים השחור ונהר הדנובה , היא הפכה לצומת אזורי ומסחרי חשוב .

מתקופת השלטון הרומאי נותרו שרידי רחובות, בתים, מבני ציבור, חומות ,מערכות מים וביוב ומעוזים, אמפי תיאטרון Roman Stadium ,שבעברו אכלס 30.000 צופים לקרבות עם חיות ולמרוצי סוסים, שאת שרידיו ניתן לראות בקצה המדרחוב בעיר, למרגלות המסגד Dzhumaya העותומאני שנותר בעיר.

שם ניתן לצפות בחלק החפור בשרידי הספדונה שהוא החלק המעוגל של האצטדיון ,הכולל שער כניסה וכמה שורות של מושבים ,מאחר והמדרחוב מכסה כיום את שטחו של האצטדיון קיימת תוכנית לחפור מנהרה תת קרקעית מתחתיו על מנת לשחזר אותו כאתר תיירותי.

לידו ניצב המסגד התורכי Dzhumaya Mosque ,מבנה שנבנה במחצית המאה הארבע עשר , עם כיפה ומגדל המינרט של המואזין, זהו המסגד היחידי שנותר בעיר לאחר נפילת הכיבוש העותומאני, הכניסה בחינם , אך המבקרים מתבקשים לחלוץ נעלים ולהיכנס בלבוש צנוע.

ניתן לטפס במעלה הגבעה מהקצה של המדרחוב לכוון התיאטרון רומי מפואר Roman Amphitheater (בכניסה בתשלום) הנשקף מעל גגות העיר על גבעת שנבנה לפני כאלפים שנה ונשתמר נפלא, המשמש גם כיום לפסטיבל התיאטרון הלאומי להצגות ולמופעים שונים.

במאה הרביעית נכבשה העיר בידי הביזנטיים ,ובמאה השביעית נשלטה בידי אנשי חאן מלמיר ,ולאחריה בידי הצלבנים שנסוגו ממסעות הצלב מארץ ישראל ,ובמאה הארבע עשר עד החמש עשר, נשלטה העיר בידי ממלכת בולגריה הראשונה והשנייה , עד שנכבשה במאה החמש עשר והייתה תחת שלטון עותומאני כחמש מאות שנה עד שנת 1878 .

לאחר כיבוש העיר בידי העותומאניים חלק מכנסיות העיר הפכו להיות מסגדים, הארכיטקטורה בעיר הפכה להיות בסגנון מזרחי, ושמה של העיר שונה שוב לפיליבה , חיי המסחר בעיר קבלו תנופה מחודשת בעת שבמאות השמונה עשר והתשע עשר התיישבו בעיר סוחרים ועשירים שהפכו את העיר למרכז כלכלי חשוב בבולגריה, כתוצאה מכך החלה העיר לתפוס מקום כמרכז תרבותי ולאומי חשוב שהשפיעה על רוח הגאווה הבולגרית .

בעיר פולבדיב ,נבנו בתי עשירים גדולים ונאים ,חלקם בסגנון הרנסנס , על העיר עברה מהפכה שלטונית כאשר סולק הכיבוש העותומאני בידי חייליו של הצאר הרוסי בשנת 1878 ובזכות מהלך זה זכתה בולגריה בעצמאות והוכרזה כמדינה עצמאית בעזרת חוזה שנחתם אומנם חלקים ממנה בעיקר ליד הים השחור נגזלו בידי הרוסים וסופחו לרוסיה.

מהפך לעצמאות בולגריה פסח על העיר פלובדיב ,מכוון שבהסכם הנוסף שנחתם לאחר העצמאות בברלין נשארה העיר כעיר בירה ,תחת הכיבוש העותומאני בחבל ארץ שקיבל את השם רומליה מזרח, לעוד שבע שנים עד שפרץ מרד כנגדם שלאחריו ,זכתה העיר גם כן לעצמאות וסופחה לממלכה הבולגרית.

בכול שנה נחגג בעיר יום השחרור מעול העותומאניים בפסטיבל ענק הנערך בעיר, מכוון שהעיר נחשבת למרכז מסחרי ותעשייתי גדול במדינה נערכים בה ירידים מסחריים גדולים בגני התערוכה הבנויים בעיר בכול שנה, עוד בעיר נערכים בכול שנה פסטיבלים גדולים לתיאטרון ,למחול ולקולנוע.

שרידי העיר העתיקים מהתקופה הרומאית והביזנטית משולבים כיום בעיר החדשה והישנה לאחר ששוקמו ומשוקמים אף היום ,כתזכורת לעברה המפואר של העיר, כמו אמת המים (אקוודור) שבשדרות קומטבסקי שוסה ועוד.

בעת הביקור בעיר ניתן לבקר במוזיאון להיסטוריה ,ארכאולוגיה והמוזיאון לאתנוגרפי ולטבע, ניתן לבקר במתחם הארכיטקטוני של העיר העתיקה, שבו שוחזרו בתים שנבנו בסגנון הרנסנס המשמשים עדיין כבתי מגורים, בקצה העיר נחפרה תעלת מים המשמשת לפעילות ספורטיבית ,תחרויות חתירה ומסביבה מתקני ומבנים המשמשים לענף הספורט .

בולגריה ספור העיר פלובדיב Plovdiv
 

מתוך שבעת הגבעות שהרכיבו את העיר ,נחפרה ושוטחה גבעת מרקו טפה במאות ה 19-20 ובאבניה מסוג הסניט syenite stone, השתמשו לריצוף הכבישים הרחובות והמדרכות בעיר החדשה ,על שלושה מתוך הגבעות המרכיבות את העיר נבנתה העיר העתיקה.

בין יתר גבעות העיר נמנית גבעת דג'נדם טפה בגובה 300 מטר ,שבעבר נקראה מלדז'קי חלם, המשמשת כיום כשמורת טבע לצמחים וחיות מוגנים ,גבעה המשמשת כמקום משיכה למפגשי צעירים ולבילוי .

על הגבעה הסמוכה גבעת בונרג'יקה Bunarjik Hill,ניצבת כיום האנדרטה Alyosha Monument ,לזכרם של החייל הסובייטים שנפלו בעת כיבוש האזור בתקופת מלחמת העולם השנייה, בפארק הממוקם על גבעת סחט טפה ניצב מגדל שעון שהוצב שם במאה השש עשר, גבעה המושכת אף היא זוגות צעירים לבילוי.

שלושת הגבעות המשמשות את העיר העתיקה והמדרחוב הנרחב הנקי והמטופח ,הנקרא מדרחוב הצאר אלכסנדר הראשון ,שבשכונת Kapana ,או בכינויו המלכודת The Trap בשפה הבולגרית, ששימש את סוחרי העיר ובעלי המלאכה , שלאורכו בתים ישנים צבעונים המשופצים ,ומתחתם נמצאות חנויות ובוטיקים אופנתיים ומותגים ,בתי קפה ומסעדות .

בכיכר המרכזית במדרחוב ,נוכל לראות את פסלו של האזרח השדון הסקרן התימהוני Statute of Milyo המשמש כסמלה של העיר ,שנהג לחפש מידע על העיר ולרכל ,כיום גם אנשי העיר והתיירים מנסים לשאוב ממנו מידע חדשות ושמועות המסתובבות בעיר, ומעליו במעלה מדרגות ומפל המים שלט ענק מאותיות מתכת הנקרא Together Monument.

פסל זה הוצב במקום על מנת לציין את תפקידה של העיר כבירת התרבות והמוזיקה במדינה והמדגישה את החשיבות של יצירת וטיפוח האחדות בעיר ,כאמצעי לביטוי תרבות וטיפוח יצירתיות.

כדאי לבקר בשרידי הפורום Ancient Forum ששמש כמרכז העיר Philippopolis, למסחר ולחיי התרבות בעיר ,השם שהוענק לה בידי פילים מוקדון בעת שכבש את הער, הממוקם ליד סניף הדואר המרכזי שבמרכז רחוב גורקו Gurko Street ,ביקור שנועד להבנת ההיסטוריה של השבט התרקי שייסד את העיר.

התאטרון השני הרומאי Roman Odeon בעיר, שנבנה שנקראה אז Philippopolis , מבנה שעבר ארבעה תקופות של בניה בין המאות הראשונה לרביעית ,נבנה בתחילה לשמש כבית המועצה של העיר bulevterion אלא שבמאה השלישית הפך לתאטרון קטן Odeon ולמקום מופעים שבו 350 מושבים,

מתחם האתר הארכאולוגי Eirene, שהוא השם הנוצרי לשמה של העיר Penelope באותה תקופה על שם העיר בממלכת מגדון ,שאימצה את הנצרות במאה השנייה לספירה,

נבנה דרומית לשלושת הגבעות המרכיבות את העיר הישנה, בחלקו הצפוני של הקרדו הרומאי ,בתוך מבנה מגורים שנבנה בין המאה השלישית לרביעית ,ששימש בית המגורים של המושל ,שעל רצפתו באזור המגורים פסיפס מפואר שריד לאותם ימים, פסיפס נוסף ייצוגי יותר ובדוגמה גיאומטרי חוזר ,נמצא בחלקו הטקסי והאירוח של המבנה.

שערה המזרחי של העיר שנבנה בימי הקיסר Emperor Hadrian לכבוד ביקורו העיר, בדרך המוליכה מהממלכה הביזנטית ,אך נהרס בהמשך בכיבושי העיר ,השער שאנו רואים כיום נבנה כמה מאות לאחר מכן ,בעת הפלישה של שבטי הגותים ,ושוחזר בסוף המאה העשרים

לאחר שיקום בתים רבים בעיר ,בסגנון האדריכלות הבולגרית ,בתי אלו שחלקם הפכו למוזיאונים כמו המוזיאון האנתרופולוגי ,מוזיאון Balabanov ,מוזיאון Hindlian ובית Nedkovich houses , חלק מהבתים המשוחזרים פתוחים לביקור תמורת דמי כניסה של חמשה לבה, ובעת הסיור ניתן לראות כיצד חיו התושבים בעבר, להתבונן בריהוט העתיק ובכלי הבית והחפצים.

כדאי לרכוש כרטיס משולב לביקור בחמשה מוזיאונים או אטרקציות שבלב העיר העתיקה במחיר של חמשה עשר לבה, בדוכן הכרטיסים למופעי התיאטרון העתיק הניצב במרכז המדרחוב.

המוזיאון הארכאולוגי של העיר ,כוול למעלה ממאה אלף מוצגים , הקשורים לעיר שנקראה פיליפוליס העתיקה בתקופת בנו של מוקדון, ממצאים שנתגלו בחפירות ההיסטוריות שנערכו בעיר , והכוללים תשמישי קדושה, מטבעות, מסמכים וכלי חרס.

פולבדיב גבעות ואטרקציות
 

שרידי האצטדיון הרומאי Roman Stadium ,שנבנה במאה השנייה לספירה בעיר שנקראה אז Philippopolis , בימיו של המושל Emperor Hadrian ,שרידים אלו ממוקמים באוכף של המדרון המערבי שבין גבעת Taximtepe לבין המדרון המזרחי של גבעת Sahattepe , בקצהו של המדרחוב הראשי בעיר בכיכר Dzhumaya Square , המפרידה בין המדרחוב לרחובות Knyaz Alexander I ורחוב Rayko Daskalov Str.

האצטדיון שדומה לאצטדיון של העיר דלפי, יכול היה לאכלס כ 30.000 צופים ,בארבע עשר שורות מושבים לגובה , לצפייה בקרבות עם חיות גלדיאטורים ומרוצי כרכרות רתומות לסוסים, המשחקים המפורסמים של פיטיאן, אלכסנדריה וקנדרסיאן, שהציעו מרוצי מרכבות, אירועי ספורט ותחרויות שירה,כאשר המתמודדים לפעמים היו מתחרים בשתי קטגוריות: גברים ובנים, מטבעות שהוטבעו בפיליפופוליס, הראו את הקיסר הרומי השליט ואת אירועי הספורט מהמשחקים ,השרידים ממוקמים למרגלות המסגד Dzhumaya העותומאני שנותר בעיר.

בשרידי האצטדיון שאורכו היה כמאתיים וחמישים מטר ורוחבו כחמישים מטר, שנחשף בשנות השבעים במאה העשרים ,ניתן לצפות בחלק הצפוני החפור של שרידי הספדונה שהוא החלק המעוגל של האצטדיון ,הכולל שער כניסה וכמה שורות של מושבים שחל מרגליהם בצורת כפות רגלי אריות ,מאחר והמדרחוב מכסה כיום את שטחו של האצטדיון קיימת תוכנית לחפור מנהרה תת קרקעית מתחתיו, על מנת לשחזר אותו כאתר תיירותי.

בלב הכיכר נמצא מעקה ברזל המקיף את השרידים ושער הכניסה ,מתחת למדרכת המדרחוב ,ממוקם בית קפה הצופה לשרידים ולשער הכניסה ,לבית הקפה מרפסת היושבת מעל לשרידים ,ניתן להיכנס לשרידים שבהם מערכת מושבי אבן לצפייה, מרכז המבקרים המודרני כולל מרכז מידע וקולנוע תלת-ממדי ,שבו ניתן לראות שחזור של האצטדיון. מעלית חדשה מאפשרת גישה לנכים ומעקות זכוכית מודרניים מאפשרת צפייה בנוחות לשרידים.

ברחבת הצפייה לשרידים ,ממוקם תבליט שיש של מראה האצטדיון כפי שהיה בעבר, בכיכר הקטנה מציגים אמנים מקומיים ואנשי אמנות את יצירותיהם ,כמו : פסלים, ציורים, תכשיטים, מזכרות ועוד.

פלובדיב האצטדיון הרומאי Roman Stadium
 

בית הכנסת היהודי הספרדי ציון קהל חדש ,הנחבא ברחוב הצאר קאלויאן 9 ,משמש את היהודים לתפילות בימי חג ,ששפת התפילה לפרקים היא הלדינו ,ניתן לבקר בבית הכנסת בתאום טלפוני, בית כנסת שהוקם במאות ה 2-3 לספירה שהתקיים עד המאה השישית תחת השלטון הרומאי והביזנטי , בחפירות שנערכו בשנות השישים בעיר, התגלו שרידי בית כנסת נוסף .

בית כנסת המתוארך למאה השנייה לספירה ,מעליו שרידי בית כנסת מהמאה הרביעית לספירה ,שבו נתגלו כתובות בשפה היוונית וחריטת מנורה בת שבעה קנים, נוסעים יהודיים שעברו בעיר במאות ה 12-13 לספירה כתבו על בית הכנסת לאחר שחלפו בעיר.

גם לאחר מכן ,נכתב על קהילת היהודים ,שהגיעה לעיר והתיישבה בו לאחר גרוש ספרד במאה הארבע עשר, ממש לפני שהעיר נכבשה בידי העותומאניים, יהודים אלו שהגיעו בנו את בית הכנסת מהעיר ארגון ובנו את בית הכנסת שלהם שקבל את השם ארגונה סיפורים על קהילה זאת נכתבו אף במאה השש עשר.

בעיר התגוררו שתי קהילות יהודיות ,הספרדית מגרוש ספרד והאשכנזית שהגיעו מבוואריה והונגריה בעקבות רדיפות, קהילות אלו התפללו בשלושה בתי כנסת שהקימו בעיר, בעיר התגוררו סוחרים יהודיים עשירים שבנו את בתיהם בסגנון רנסנסי ,בשכונת אורטה מיזר, שפרושה בתורכית בית העלמין משום קרבתו לבית הקברות.

פולבדיב בתי הכנסת היהודים בעיר
 

בקרבה לדואר המרכזי של העיר ,נמצאים שרידיו של הקרדו הרומאי (כיום נערכים בו חפירות ועבודות שימור יוני 2019) בנקודת המפגש של הרחובות maximus ורחוב decumanus maximus , בעבר העוברים ושבים בסמטאות הקרדו ,היו עוברים מתחת לשלוש קשתות ושדרות של עמודים לידם ,בכדי להיכנס לכיכר המרכזית, ממש לידם ממוקם Ancient Forumששמש כמרכז העיר Philippopolis, למסחר ולחיי התרבות בעיר ,השם שהוענק לה בידי פילים מוקדון בעת שכבש את העיר.

פולבדיב שרידי הקרדו הרומאי Ancient Philippopolis
 

הכניסה בתשלום ,רכישת כרטיסים לביקור במשרד כרטיסים הממוקם בכניסה לתאטרון, טלפון לתאום 35932621040.

ניתן לטפס במעלה האוכף הדרומי שבין גבעת Taksim Tepe לגבעת Dzhambaz tepe לכוון התיאטרון רומי המפואר Roman Amphitheater (בכניסה בתשלום) בשנות התשעים של המאה הראשונה לספירה,בעיר שנקראה אז בימי בנייתו Philipoppol,התאטרון נבנה בימיו של המושל הרומאי טיטוס פלביוס , Titus Flavius Cotis.

תחילת הטיפוס מסופו של המדרחוב ,מתחילה מדרכה העולה מימין למסגד העותומאני ,מיד לאחר תחילת העלייה בצדו השמאלי של הרחוב, נמצאת מבואת בית שעל רצפתה מגן דוד בית שמעיד על מגורי יהודים בו בעבר.

ממשיכים לטפס ורואים מגרש חניה שעל קיר הבית מתנוסס ציור קיר של אורנמנטים חוזרים עוצרים מתבוננים שואפים אוויר וממשיכים ,לאחר כמאה מטר הדרך מתפצלת ,אנו לוקחים את הפיצול הימני שבסופם מדרגות המסתיימות בכנסייה מצדם השמאלי, ממשיכים ימינה במעבר צר בין בתים ומגיעים לכניסה לתאטרון הרומאי .

לאורך גדר הכניסה לתאטרון ממוקמים שולחנות וספות של בית הקפה ,שאני ממליץ לעצור ולשתות לימונדה קרירה או קפה ,מצדו הימני של בית הקפה שירותים שאליהם יורדים במדרגות פנימיות, לאחר המנוחה נגשים לקופת הכרטיסים ,רוכשים כרטיס בחמשה לבה ונכנסים בשער הכניסה למרומי התאטרון .

ממרומי הכניסה לתאטרון נשקף מראה של העיר הישנה והחדשה מעל גגות העיר ואז פונים לשוטט או לשבת על אחד ממושבי האבן בתיאטרון , שנבנה לפני כאלפים שנה ונשתמר נפלא, המשמש גם כיום לפסטיבל התיאטרון הלאומי להצגות ולמופעים שונים.

כיום לאחר שעבר שיפוץ ושימור בשנות השבעים לאחר שהתגלה במפולת לאחר גשמים ניצב התאטרון במלא הדרו המשמש כמקום למופעים, אופרה, לתרבות והצגות ,שעדיין משמש בתפקידו כמו ששימש לאורך 2000 השנים לאחור כפי שנבנה,

28 ושמונה שורות של מושבים מאבן ,מקיפות בחצי עיגול את הבימה , שעלייהם ניתן להושיב כשבעת אלפים צופים, מאחורי הבימה ניצבת שורת עמודי שיש שביניהם בקומה השנייה היו חדרי ההלבשה לשחקנים, המושל ופקידיו הבכירים ,ישבו בשורה השנייה של המושבים מתחת לקשת .

מבנה התאטרון ,שימש גם את מקום הכינוס של הפרובינציה הרומאית של תראקיה , Tracon koinon, בתאטרון השתמשו עד המאה הרביעית לספירה ואז נעזב כאשר הביזנטיים כבשו את העיר.

כיום משמש התאטרון הרומאי העתיק, לחלק מהאירועים השנתיים הנערכים בעיר כמו : פסטיבל הפולקלור הבינלאומי, פסטיבל האופרה הנקרא האופרה הפתוחה, פסטיבל הרוק צלילי ימים ועוד מופעים ואירועים רבים אחרים.

לאחר הביקור חוזרים באותה הדרך ,יש להפעיל מעצורי אוויר ברגלים ולעשות את הדרך לאט לאט.

פלובדיב התאטרון הרומאי Ancient theatre
 

המוזיאון ממוקם ברחוב Hrysto G. Danov str. 34 ,כניסה בתשלום

המוזיאון לטבע משלב בתצוגותיו אקווריום שבו מאות מינים של חיים ימיים, מבנה פלנטריום לחקר גרמי שמים וחלל ,בית גידול טרריום terrarium לגידול עכבישים, יצורים הגדלים במים, צבים וצורות אחרות של חיים יבשתיים.

הפלנטריום נבנה בשנת 2015 , בעל כיפה שקוטרה 8 מטר, שעל כולה ניתן לראות בהקרנה אחת תמונה חללית גדולה, המדמה ביקור במקומות שונים של החלל, חפצים ותופעות המתרחשות ביקום, בזמן אמת ,בחדר התצפית 50 מושבים לצפייה של חצי שעה .

פולבדיב המוזיאון לטבע והפלנטריום Natural History M
 

מבצר הממוקם בפרוורי העיר, נסיעה קצרה לחלק הדרום מזרחי של העיר,מביאה את  המבקר למבצר טירה הנצב על מצוק מעל לנהר Asenitsa River,את המבצר מקיפה חומה שמשנה את קווי המתאר שלה ומזגזגת בהתאם לטופוגרפיה באזור , מעוז שנבנה עוד בתקופת ההתיישבות הראשונה של שבטי התראקים ,

שרידי המבצר הקיימים הם מהמאה השתים עשר לספירה,בשרידים ניתן לראות ממצאים ארכאולוגיים שנחשפו עד לתקופת ההתיישבות הראשונה של שבט התארקים, אך הממצאים החשובים קשורים לתקופת כיבוש העיר בידי הצלבנים ,בעת הסיור במבצר ניתן להתבונן בשרידי הכנסייה של האם הקדושה Holy Mother of God שבה שרידי ציורי קיר פגומים מהמאה הארבע עשר,מצודת אסן דומה למבצרים אחרים שהוקמו בבולגריה .

יש המשלבים את הביקור במצודת אסן ביחד עם מנזר Bachkovo , כאשר בדרך ניתן לעבור על פני גשרי אבן בהרי Rhodope Mountains .

פולבדיב מבצר אסן Asen’s Fortress
 

המסגד התורכי Dzhumaya Mosque ,הממוקם בקצהו של המדרחוב הראשי בעיר ,בכיכר Dzhumaya Square , המפרידה בין המדרחוב לרחובות Knyaz Alexander I ורחוב Rayko Daskalov Str.

מבנה שנבנה במחצית המאה הארבע עשר מעל לשרידי כנסייה עתיקה, עם כיפה ומגדל המינרט של המואזין, זהו המסגד היחידי שנותר בעיר לאחר נפילת הכיבוש העותומאני, הכניסה בחינם , אך המבקרים מתבקשים לחלוץ נעלים ולהיכנס בלבוש צנוע, במאה הארבע עשר התווסף דוכן ביתן עץ בחלקו הצפוני של המבנה.

פולבדיב המסגד העותומאני Dzhumaya Mosque
 

מנזר הממוקם בקרבה לעיר פולבדיב בחלקה המזרחי וליד  Asenovgrad, המנזר האורתודוכסי שנבנה במאה האחד עשר, השני בחשיבותו במדינה, אחרי מנזר רילה ומנזר Troyan בסדר העולה שאחריו, מנזר שבו נהוגות מסורות דתיות בולגריות, גיאורגיות וביזנטיות.

החלק המעניין בקומפלקס המנזר הוא החלק המרוחק כמה מאות מטרים מהמבנים המרכזיים הנקרא ossuary על אחד מקירות המנזר צויר במאה השלוש עשר תמונתו של Ivan Alexander שהיה צאר בתקופת ממלכת בולגריה השנייה .

בתוך כנסיית הבתולה הקדושה במתחם סמלה של הבתולה שהובא למנזר מגיאורגיה במאה הארבע עשר , בעת הביקור כדאי לצפות בגלוסקמה המפורסמת, שמהווה את הפריט המקורי ,ששרדה מהמבנה המקורי שנהרס בכיבושים.

 

פולבדיב הכנסייה האדומה המוזרה eerie Red Church

סיור מחוץ לעיר לחורבות מהתקופה הרומאית ושרידי בזיליקה שנותרו , אזור שהיה סגור לביקורים עד שנת 2013 ,שאז שופץ ונפתח לסיורים, בגובה בין עננים חולפים.

 
פולבדיב מנזר Bachkovo Monastery
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור