דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

בולגריה העיר קופריושטיטצה Koprivshtitsa

 

העיירה ממוקמת על מורדות רכס סרדנה גורה , במרחק של 110 ק"מ דרומית מזרחית מהעיר סופיה  Sofia , העיירה ממוקמת במרחק של 24 קילומטר מהעיירה מפירדופ  Pirdop , במרחק של 22 קילומטר מהעיירה סטרלשה  Strelcha  ובמרחק של 90 קילומטר מהעיר פלובדיב  Plovdiv .

אל העיירה ניתן להגיע מסופיה ,ברכבת היוצאת מתחנת הרכבת המרכזית, לתחנה הנמצאת כתשעה קילומטר מהעיירה ,ומשם באוטובוס או במונית , זמן הנסיעה כשעתיים וחצי , באוטובוסים ניתן להגיע מתחנת האוטובוס המרכזית בשעות 13:00 ובשעה 17:30 , או מתחנת האוטובוס המזרחית Poduene בשעות 09:30, 16:00, 19:35 ,זמן הנסיעה כשעתים וחצי.

הדרך מסופיה לעיירה קופריושטיטצה , חולפת בין הגבעות הדרומיות של הרי הבלקן המלכותי, בדך ניתן להציץ לנופים מרהיבים של פסגות מושלגות שלג, עיירה המשמשת כמוזיאון פתוח ,לאחר שהוכרזה ככזאת בשנות השבעים ,בעיירה חיים כשלושת אלפים תושבים, ב 388 בתיה העתיקים שרובם עברו שיפוץ , בתים שהוכרזו כמונומנטים ארכיטקטוניים, היסטוריים, אמנותיים, ואתנוגרפי ים מספר שנים לאחר מכן הוכרזה כנכס אדריכלי לאומי לשימור .

על פי אחד ההסברים שמה של העיר Koprivshtitsa נוצרה מהמילה קופריבה שפרושה סרפד, מספר אגדות מספרות את סיפורי ההתיישבות הראשונים בעיירה , שכולן מסכימות שהעיירה Koprivshtitsa נוסדה בסוף האימפריה הבולגרית השנייה בסוף המאה ה 14.


 
 
 

העיירה ממוקמת על מורדות רכס סרדנה גורה ,במרחק של 110 ק"מ דרומית מזרחית מהעיר סופיה Sofia, העיירה ממוקמת במרחק של 24 קילומטר מהעיירה מפירדופ Pirdop, במרחק של 22 קילומטר מהעיירה סטרלשה Strelcha ובמרחק של 90 קילומטר מהעיר פלובדיב Plovdiv.

אל העיירה ניתן להגיע מסופיה ,ברכבת היוצאת מתחנת הרכבת המרכזית, לתחנה הנמצאת כתשעה קילומטר מהעיירה ,ומשם באוטובוס או במונית , זמן הנסיעה כשעתיים וחצי , באוטובוסים ניתן להגיע מתחנת האוטובוס המרכזית בשעות 13:00 ובשעה 17:30 , או מתחנת האוטובוס המזרחית Podueneבשעות 09:30, 16:00, 19:35 ,זמן הנסיעה כשעתים וחצי.

הדרך מסופיה לעיירה קופריושטיטצה, חולפת בין הגבעות הדרומיות של הרי הבלקן המלכותי, בדך ניתן להציץ לנופים מרהיבים של פסגות מושלגות שלג, עיירה המשמשת כמוזיאון פתוח ,לאחר שהוכרזה ככזאת בשנות השבעים ,בעיירה חיים כשלושת אלפים תושבים, ב 388 בתיה העתיקים שרובם עברו שיפוץ , בתים שהוכרזו כמונומנטים ארכיטקטוניים, היסטוריים, אמנותיים, ואתנוגרפיים מספר שנים לאחר מכן הוכרזה כנכס אדריכלי לאומי לשימור .

על פי אחד ההסברים שמה של העיר Koprivshtitsa נוצרה מהמילה קופריבה שפרושה סרפד, מספר אגדות מספרות את סיפורי ההתיישבות הראשונים בעיירה , שכולן מסכימות שהעיירה Koprivshtitsa נוסדה בסוף האימפריה הבולגרית השנייה בסוף המאה ה 14.

אחת האגדות מספרת כי רועי הצאן מצאו בחבל ארץ זה אזור פורה לצמחיה בעבור מרעה הצאן ,על כן התיישבו התושבים הבולגרים הראשונים בני השבט שכונו בשם Zhupa , ומכן המקור לשם הישוב Koprivshtitsa.

האגדה השנייה מספרת כי רועי הצאן שנדדו לאזור והתיישבו באזור, פנו לסולטן העותומאני בבקשה להכריז עליהם כבעלי Koprivshtitsa , ולהעניק להם זכויות על אדמתם שכונתה בפיהם השדות של האישה ואכן השולטן נענה לבקשתם.

האגדה השלילית מספרת כי ,לחבל ארץ זה הגיעו פליטים בולגריים שנמלטו מהשלטונות יורשי השבטים שנקראו Bolyari שעבודתם רעיית צאן, בין הנמלטים היו שלושה שייסדו בהמשך כיסי התיישבות שנקרו על שמם : לאמבו Lambo , טורומאן Toroman וארנאוטין Arnautin (כך הם נקראים עד היום).

האגדות אף ממשיכות ומספרות כי המתיישבים הראשונים שהגיעו היו רועי צאן ביחד עם אנשי אצולה בני העיר ווילקו טרנובו , בשלב השני הגיעו הסוחרים , לאחר מכן עברה העיר מספר התקפות בשנים 1793,1804,1809 ולמעשה רק במאה התשע עשר נבנו המבנים הקיימים כיום בעיר.

כך או כך נהרסו מושבות מגורים אלו ,מספר פעמים בתקופה שבסוף המאה השמונה עשר עד שנות העשרים של המאה התשע עשר, לאחר ההרס המוחלט ,שלאחריהם הונחו יסודות העיירה הנוכחית ,בנוסף לרועי הצאן התיישבו בעיירה סוחרים ואומני תעשיית אומנות היד המסורתיים שהצליחו לפתח אותה .

על פי המסורת הבולגרית בעיירה וסביבתה החל המרד כנגד הכיבוש העותומאני ,שהביא לרציחתם של כחמש עשר אלף תושבים בעיירה ובסביבתה , בעיקר נוצרים בידי השלטונות שדיכאו מרד זה באכזריות, כתוצאה ממספר הקורבנות שנרצחו , החליט הצאר הרוסי להילחם בעותומאניים בעזרת צבאו ובתום המלחמה ,הסתלקו העותומאניים ובולגריה זכתה בעצמאות הנכספת.

אל הקמת העיירה החדשה ,התווספה הגאווה הלאומית וחידוש העניין ההיסטורי של האזור בכמיהתו לעצמאות בהתנגדותו לכיבוש העותומאני , העיר נחשבת כסמל לתקופת ההתקוממות העממית כנגד שלטון הכיבוש העות'מאני ,ששלט בבולגריה לאורך חמש מאות שנים .

חיצוניותם של הבתים ניכרים כבעלי צבעים ,אדניות גרניום ופרחים ,הסמטאות סלולות באבני מרצפות חלק מהבתים הפכו למוזיאונים ,שבהם ניתן להתבונן כיצד חיו תושביה במאה התשע עשר בעזרת כלי הבית ,הכלים לעבודה החקלאית, אריגות ושטיחים, בגדים לאומיים ותלבושות וכמובן כלי הנשק השייכים לאותה תקופה.

סגנון בניית הבתים בעיירה מאפיינת את ההיסטוריה של הארכיטקטורה הבולגרית המסורתית ,שסימניה ניכרים עד היום בעיירה , על מנת לשמר את עברה האדריכלי הבולגרי הוקמה מנהלת המוזיאון הפתוח בסוף שנות החמישים, על מנת לשמר את המורשת התרבותית וההיסטורית של העיר.

בולגריה קופריושטיטצה Koprivshtitsa
 

תחילת הסיור בהליכה לאורך הרחובות המרוצפים הצרים , ומעבר בין עם חצרות צבעוניות שלהם, מוקף קירות אבן גבוהה שערים. הסמטאות המעוקלות נבנו צרות ובמגרשי הבתים ניתן לראות מזרקות אבן רבות ,התורמות ליופי של העיר הקטנה , בעת שנמשיך בדרכנו לכיכר העיר המרכזית שבה נראה המוזילאום monumental mausoleum, הנקרא Mausoleum Ossuary 20 April ,שנבנה לזכרם של ההרוגים במרד אפריל 1876, ולידו ביתו של הסוחר העשיר Nencho Oslekov , זמן הסיור הממוצע בעיירה הוא כשעתים כולל זמן לנשנוש וקפה ואולי קנייה אחת או שתיים בדרך.

לאורכה של העיר זורם נחל ומעליו גשרים קטנים מאבן המאפשרים מעבר לשיני צדי הדרך כאשר לאורך הסמטאות הדרך פזורים בתי עץ עתיקים שרובם מוקפים בחומת אבן , בתים הבנויים גם על מורדות ההרים.

ניתן לרכוש בשש לבה כרטיס משולב ,המאפשר כניסה לשישה מוזיאונים בעיירה, את הכרטיס ניתן לקנות בכול אחד מהמוזיאונים, אך קיימת אפשרות לרכישת כרטיס בודד בלבה בודדת, חלק המוזיאונים סגורים בימי שני ושלישי.

בסוף השבוע, תוכלו למצוא חנויות רבות ומסעדות נחמדות ,העיר תוססת באמת כאשר יש תיירים רבים הבאים לבקר בסופי השבוע , בעת הסיור ניתן לנוח ולנשנש מאכלים האופייניים לעיירה כמו קבב סטומבה stomba kebap, בקלוואה ללגום משקה ולהמשיך בסיור בין הסמטאות.

קופריושטיטצה סיור לאורך המוזיאונים והכנסיות
 

בעת הסיור בין בתי העיירה נחלוף על פני ביתו של הגיבור הבולגרי Nencho Oslakov סוחר עשיר שחיי בעיירה שנחשב לאחד מראשי המאבק בכיבוש התורכי ,וברצון לעצמאות בולגריה, לאחר שנתפס בידי התורכים הוא נורה .

בית שנבנה במחצית המאה התשע עשר, שעל קירותיו ציורים, המספרים את חייהם של הנהנתנים מחיי רווחה ועושר, בתערוכה ניתן לראות פריטי חיי היום יום ,בגדי גברים ונשים מסורתיים אוסף בדים (תחרה) שעליהם רקמות דקורטיביות, וגרבים סרוגות בצבעים.

קופריושטיטצה מוזיאון The Oslekov House
 

בית בן שתי קומות הצבוע מבחוץ באדום ,עם גמלון קעור מעל לגג הקומה השנייה, שנבנה בסגנון הבתים שבעיר פלובדיב בשנת 1876 ,של גיבור המהפכה שעל פי האגדות היה האדם הראשון שירה בנשק כנגד העותומאניים בעת פרוץ המרד (ההתקוממות) בבייתו נפתח המוזיאון הראשון בעיירה בשנת השלושים של המאה העשרים והפך למוזיאון עצמאי בשנות החמישים.

בעת הסיור בקומה העליונה ניתן לראות חפצי יום יום אוטנטיים ששימשו את המשפחה, עוד בימיו של אביו של טודור האב Luchlo Kableshkov, בתערוכה חדרים שבהם עבדו נשות הבית ,כמו המטבח ,חדר ההלבשה, וחדרו של טודור עצמו , בתערוכה גם ספרי בית הספר של המשפחה ,שני רובים ישנים , כובעו של מנהל תחנת הרכבת בלובה ותרגום ספרו של הרוזן ממונטה כריסטו .

קופריושטיטצה מוזיאון The Todor Kableshkov Museum
 

בית בסגנון הברוק הנקרא גם בית Topalova ,שנבנה במחצית המאה התשע עשר בידי Stefan Topalov שמשפחתו עבדה כמוכסים בעיירה קופריושטיטצה ,מבנה שנמכר בהמשך למשפחת העשירים Petko Lyutov , בקומת הקרקע של המוזיאון ,ניתן לראות עבודות אריגה וצמר ,בקומה השנייה אוסף ציורי קיר וציורים על עץ , מזרקת מי ורדים מרעננת את ריחו של חדר הסלון ,בחדר האורחים ניתן לראות תלבושות מסורתיות של גברים ונשים ,המספרים את אורח החיים המסורתי בעיירה .

קופריושטיטצה מוזיאון The Lyutova House Museum
 

מוזאון הממוקם בביתו של המשורר הבולגרי הידוע דימקו דבליאנוב , בית שנבנה בשנות השלושים של המאה התשע עשר ,במהלך הסיור בבית ניתן לחלוף על חייו הקצרים של המשורר והתפתחותם האומנותית , דרך חפציו האישיים הכוללים את עריסתו, חפצים ובגדים מימי שרות כחייל בחזית, כתבים שהותיר אחריו ,תמונות וחפצים מחיי היום יום שלו.

בחצר הבית ניצב פסל מפורסם המתאר אם הישובה על אדן החלון בכניסה ומביטה לראות את שובו מהחזית, בכול שנה בחודש אוגוסט ,מתאספים בחצר הבית מאות משוררים ומוזיקאים לזכרו על מנת לשיר ולקרוא את שיריו .

קופריושטיטצה מוזיאון המשורר Dimcho Debelyanov Muse
 

בייתו של גיבור נוסף במרד משמש כמוזיאון בעיירה , בעת שעסק בנושאי המרד ,נשא את הכינוי המחתרתי Georgi Benkovski , בית מגוריו נבנה בשנות השלושים של המאה התשע עשר, כמוזיאון החל לפעול לאחר ששופץ השנת 1966.

בעת הסיור בתערוכה שבבית נוכל לראות את אקדחו הידוע, שבו עשה שימוש בעת המרד, תותח שנבנה מעץ דובדבן ,מדיו שלבש בעת שירותו בלחימה במהפכה, כתבים ומודעות הקשורים למהפכה, אוסף צילומים מאותה תקופה ,ליד הבית נוכל לראות על ראש צוק פסל אבן גדול של רוכב וסוס וביד הרוכב חרב שלופה , האנדרטה שהוקמה לזכרו בסוף שנות השבעים במאה הקודמת.

קופריושטיטצה מוזיאון בייתו של Gavril Gruyev Haltev
 

ביתם של האחים Lyuben ואחיו פטקוב למשפחת קרבלוב ,שליד נהר Topolnitsa ,אחד האחים היה סופר ומהפכן והשני שימש בראש ממשלה ושר האוצר לאחר המהפכה בעת שנבנתה מדינת בולגריה.

בחצר הבית נוכל לראות אוסף כלי עבודה חקלאיים, ועץ אגס שנטע בידיו ,חפצים מחיי היום יום, פריטים מחייו של המהפכן Lyuben משלוש תקופות בחייו בעת ששה ברוסיה, סרביה ורומניה בעיני המהפכה בקומה השנייה של המבנה נוכל להתבונן בחדרי המגורים ובמטבח , אוסף תמונותיו מנדודיו .

קופריושטיטצה מוזיאון The Liuben Karavelov Museum
 

במסלול הסיור בעיירה קופריושטיטצה נוכל להתבונן בכנסייה הבתולה ,שנבנתה בתחילת המאה התשע עשר ,על חורבות הכנסייה ישנה ,שנשרפה בידי עריקים מהצבא העותומאני בתחילת המאה התשע עשר, בעת שאזלת ידם של אנשי השלטון ,מנעה מהם להילחם בעריקים ,שלא קבלו את שכרם בעבור שרותם בצבא ונקמו באוכלוסייה הנוצרית בבולגריה.

לאחר שנשרפה הכנסייה הראשונה ,התקבל האישור מהשלטונות העותומאניים לבניית הכנסייה החדשה ,הראשונה היא נבנתה כמבנה סתמי שלא ימשוך את העין של המוסלמים ואז נצבעה הכנסייה בצבעים כמו יתר בתי הכפר.

את הכסף לבנייתה מחדש של הכנסייה, תרמו אנשי אגודות המסחר בעיירה ,מבחינה תיאור מבנה נוצרי זאת היא בזיליקה , בחצר מתחם הכנסייה היו בעבר שתי שני מנזרים מנזר Hilandar ומנזר Rila , את המבנה תכנן גיאורגי חאג'י וידין , שאף פתח בהם בהמשך בתי ספר לילדי העיריה , צבעה החיצוני של הכנסייה כחול, מגדל הכנסייה בן שלוש הקומות שבחזית מעל לכניסה ,התווסף בסוף המאה התשע עשר, הכנסייה מתהדרת בכיסא עץ עתיק ששימש את הארכיבישוף ,במזבח הכנסייה העתיק וסמלי דת הנמצאים בכנסייה.

כספים נוספים ,לבניית הכנסייה ומגדל הפעמונים נתרמו בידי הסוחר , שהקים קרן צדקה להקמת מבנים ציבוריים ולפיתוח עתידי ברוח המודרניזציה של העיירה , אלא שעל הקרן השתלטה המפלגה הקומוניסטית ,שאף הודיעה בשנות השמונים כי הכסף בקרן אזל.

לאחר מותו של העשיר Hadji Nencho Palaveyev, בשנות השלושים נקברה גופתו בחצר הכנסייה , אלא שתושבי העיר מאמינים ,כי נשמתו המיוסרת משוטטת ברחובות העיר ומבכה את גורלה של הקרן ואובדן כספה שהוריש לרווחת העיר.

קופריושטיטצה קתדרלת ניקולאי הקדושה עם ציורי קיר מבריקים על נושאים שונים מהמקרא

קופריושטיטצה בית הספר הישן The old school

קופריושטיטצה כנסיית church Assumption of the Bless
 

בעת הסיור בעיירה קופריושטיטצה ,ניתן להתבונן בארבעים בארות שנחפרו לאורך מאות השנים לקיומה ברחבי העיירה ,ניתן להבחין כי סביב פתחיהם של הבורות נמצאות אבנים מגולפות בעיקר עם סימני כוכבים , יצורי ים ופרחים ,שני בארות ישנות נחשבות למפורסמות בעיירה הם :באר Benevska ובארChalakova .

קופריושטיטצה בארות המים החפורות בעיירה Koprivshtit
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור