דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סופיה סיור בשדרות וסיל לבסקי Levski Boulevard Walking

 

אורכו של הסיור כשני קילומטר ושבע מאות מטר, זמן הסיור הרגלי כשעתיים , ביקור בשבעה אתרים .

שדרת לבסקי נחשבת לשדרה המרכזית בסופיה , השדרה בולטת במספר הרב של אטרקציות המשובצות בה, שמה של השדה ניתן לה משמו של המהפכן שנלחם לעצמאותה של בולגריה ,ועל כך שילם בחייו לאחר שנתפס ,נכלא והוצא להורג בפני כיתת ירי עותומאנית

 

1 ארמון התרבות הלאומי National Palace of Culture , ממוקם במרכז העיר בשדרות 1 Bulevard Bulgaria 

2 סופיה כיכר הפטריארך אבטימי Patriarch Evtimiy Square ,ממוקמת במעבר רחוב Graf Ignatiev Street במפגש עם שדרות לבסקי Vasil Levski Boulevard ושדרות הפטריארך אבטימי , כיכר מרכזית במרכז העיר שממנה ניתן להגיע לאוניברסיטה אורלוב ולארמון התרבות , מחוברת לקווי החשמלית והאוטובוסים החשמליים ומקום מעבר למוניות רבות ,כיכר המנקזת צעירים רבים למגש חברתי.

3 סופיה האנדרטה לצבא הסובייטי Monument to the Soviet Army ,האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge

4 סופיה בייתו של יבלנסקי Yablanski House , ממוקם בשדרות הצאר המשחרר 18 Tsar Osvoboditel Boulevard .

5 סופיה האוניברסיטה אוהריד St. Clement of Ohrid University ,  ממוקמת בשדרות bul.Tsar Osvoboditel 15.

6 סופיה הגלריה הלאומית לאומנות זרה National Gallery for Foreign Art הגלריה הזרה NGFA ממוקמת במפגש של רחוב february 19 str 1 עם כיכר נבסקי ברחוב רחוב אלכסנדר נבסקי.

7 סופיה האנדרטה לזכרו של לבסקי The Levski Monumentהאנדרטה ממוקמת בכיכר הנצבת במרכז רחוב לבסקי .


סופיה אטרקציות בשדרות וסיל לבסקי Levski Boulevard
 

הארמון המשמש כאחד מציוני הדרך בעיר סופיה ,ממוקם במרכז העיר בשדרות 1 Bulevard Bulgaria , טלפון 35929166300 ,אל הארמון ניתן להגיע בחמישה קווי טראם וקו חשמלית אחד ,ולידו תחנת מטרו אחת של הקו הכחול ,קווי אוטובוס 204,604 עוצרים ליד המבנה .

הארמון הלאומי לתרבות National Palace of Culture ,מבנה גרנדיוזי בסגנון הסוציאליסטי שהוקם כחלק מחגיגות האלף שלוש מאות להקמת העיר בשנת 1981, המבנה מתחלק ל 13 אולמות ,בשמונה קומות עליונות ושלוש תת קרקעיות.

אולמות אלו משמשים למופעים, קונצרטים, תערוכות ואירועי תרבות רבים, לצד ירידים ופסטיבלים כמו פסטיבל המוזיקה ויריד הספרים השנתי , במבנה חללי גלריה, תיאטראות ובתי קולנוע ,מול המבנה יש חצר ומרכז קנית שבהם חנויות ובתי קפה. ומגרש חניה .

בחזיתו של המבנה כיכר ושדרה גינה ,שבסופה מזרקת מים מול הכניסה , לכיכר זאת מתנקזים מבקרים ואזרחי העיר , המקום משמש את הצעירים המחליקים על סקייטבורדים ורוכבי אופנים ,בכיכר מגרש משחקים לילדים, הוא משמש גם נקודת הופעות לנגני רחוב,בתי הקפה מושכים מבקרים לאורך כול השנה, ליד אחת הכניסות נוכל לראות קטע מחומת ברלין, ביכר גם ממוקמת קפלה בולגרית קטנה ,ואנדרטה לזכר הקורבנות בתקופת השלטון הקומוניסטי.

צורת המבנה משושה ובכדי לבנותו נדרשה ומסה של בטון וזכוכית, במבנה הוטמנו כעשרת אלפים טון של פלדה, יש האומרים כשלושת אלפין טון יותר מהפלדה שנדרשה לבניית מגדל אייפל, האולם המרכזי במבנה הוא אולם הקונצרטים .

יותר מ -10,000 טונות של פלדה שימשו לבניית NDK. זה 3,000 טון יותר מאשר מגדל אייפל. הפונקציה המרכזית של הבניין היא אולם קונצרטים. הוא גם מארח תערוכות וירידי סחר.

את בניית המבנה הגרנדיוזי הוליכה לודמילה ז'יבקובה ,בתו של המנהיג טודור ז'יבקוב שהיה ומנהיג הרפובליקה העממית לשעבר ,בתקופת השלטון הקומוניסטי, לודמילה עבדה בממשלה הקומוניסטית של אביה, והיה לה תפקיד משפיע בקידום התרבות והתרבות הבולגרית.

בתוך המבנה נוכל לראות גילופי עץ ,כשמונים תמונות ודברי אומנות רבים, פסלים ,שטיחי קיר ועוד.

סופיה הארמון הלאומי לתרבות NDK
 

האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge ,אנדרטה הבנויה על לוח ענק של תבליט דמויות של לוחמים ומעליה עמוד בסיס שבראשו ניצבים שני חיילים המניפים את נשקם.

האנדרטה שהוקמה בשנות החמישים במאה הקודמת בפארק בעיר סופיה ,לזכרם של החיילים הסובייטים שנפלו במלחמת העולם השנייה במלחמתם בנאצים לכבוש סופיה ובולגריה מידם, מתארת בתבליט קבוצת חיילים סובייטים מברונזה בעת הקרב לשחרור סופיה.

לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בבולגריה ,הפכה האנדרטה לשמש כמקום שבו מוחים ופוגעים בני העיר על עוולות והתנגדויות למהלכי שלטון שאינו נוח להם ומקום למחות נגד העם הרוסי ולהעביר מסרים בעלי מוטיבציה פוליטית או חברתית.

במעשי השחתת האנדרטה ,מציירים חוליגנים והופכים את הדמויות שעל האנדרטה, לדמויות מצוירות נלעגות תופעה זאת של אומנות מחאת הרחוב ,משנה סגנונות מפופ לדמויות היסטוריות בנות זמננו ,על פי הלכי האירועים והדמויות הפופולאריות בתקופת השנה.

ברור שהדבר נעשה למורת רוחם של שליטי בולגריה והשלטון הרוסי ,ויש נטייה לנסות לרסן את הצעירים היצירתיים הללו במחאתם ופגיעה בזכרם של חיילים שנפלו על מנת להסיר את העול הנאצי ממדינתם.

לכבוד יום השנה של האביב בפראג משנת 1968 נצבעו הדמויות בצבע ורוד , לאחר מכן נצבעו חלק מהדמויות כמו להקת הבנות הרוסיות Pussy Riot שמחו כנגד השלטון הרוסי דמוית ועוד ועוד, בכל פעם שהאנדרטה מושחתת ,השלטונות עורכים מבצע ניקוי , אך זה קורה לאחר שהציירים מספיקים להפיץ את עבודתם החדשה .

סופיה אנדרטת הצבא הסובייטי Monument to the Soviet
 

האנדרטה ממוקמת בכיכר הנצבת במרכז רחוב לבסקי .

וסיל לבסקי המהפכן נולד במחצית המאה התשע עשר, עוד בצעירותו הרים את נס המרד כנגד השלטון העותומאני בבולגריה, דמותו של וסיל לבסקי שימשה כסמל וכמנהיג שדגל בתנועת השחרור הלאומי מהעול התורכי, מהלך מאבקו כמהפכן שוטט ברחבי בולגריה על מנת להעביר את משנתו ולגייס כספים שישמו למימון מאבק זה.

עקב מאבקו של וסיל בנסקי הוא נרדף בידי השלטונות העותומאניים ולבסוף נתפס עקב הלשנת אחד מחבריו שעונה בכלא, לאחר שנתפס ועונה ,נגזר עליו עונש מוות בעוון תכנון המרד כנגד העותומאניים ,בנסקי נתלה במרכז העיר בידי השלטונות, לאחר מותו הפך וסיל בנסקי לקדוש ולסמל המאבק בכיבוש , לזכרו ישנם אתרים רחובות , מגרשי ספורט ומבנים ברחבי סופיה ובולגריה .

האנדרטה בצורת האובליסק לזכרו נצבת בנקודה שבה עמד עמוד התליה שעליו נתלה ,את תכנונה החלו השלטונות של בולגריה לאחר קבלת עצמאותה בשנת 1878 אלה שהיא הוצבה במקומה רק בסוף המאה התשע עשר, גובהו של האובליסק כשלוש עשר מטר ,העשוי מגרניט אפורה שעליו מוצמד בתבליט ראשו של וסיל בנסקי, החלק התחתון הוא מרובע הניצב בכיכר מוקפת שרשראות ברזל, שעליו נדבך שממנו עולה החרוט לגובה, תבליט ראשו של בנסקי חקוק על החלק התחתון המרובע.

יחסית לגודל הערצה כלפיו ודמותו המרכזית בעם הבולגרי ,נאסף מעט כסף להקמת האנדרטה והיא איננה בולטת במיוחד, בתחילה תוכנן ליצור צלב ענק הניצב על חצי סהר, אך השלטונות דחו הצעה זאת בטענה שאין היא הביעה את פועלו למען השחרור, תוכנית נוספת הייתה ליצוק פסל ברונזה בגודל אמתי של נבוסקי ,אך תוכנית זאת נדחתה מחוסר תקציב.

את הביקור באנדרטה מומלץ לשלב בעת סיור לאורך הרחוב, שבו מבקרים את הקתדראלה של אלכסנדר נבסקי , כנסיית סנט סופיה, קבר החייל האלמוני ,הספרייה הלאומית, גן הרופא בתאריך 19 בפברואר תאריך השנתי למותו בתליה, בכול שנה מתאספים תושבים רבים בתור ליד האנדרטה על מנת להניח זר פרחים למרגלותיה.

לזכרו מתקיים פרויקט בבולגריה ,שיציב אנדרטה לזכרו על גבול בולגריה ותורכיה ,שגובהה יהיה 133 מטר.

סופיה אנדרטת ווסיל לבסקי Vasil Levski Monument
 

הגלריה הזרה NGFA ממוקמת במפגש של רחוב february 19 str 1 עם כיכר נבסקי ברחוב רחוב אלכסנדר נבסקי, הגלריה פתוחה בימים רביעי-שני סגורה בימי שלישי, בין השעות 11:00-18:30 , בכול יום שני האחרון בחודש כניסה חופשית , טלפון 35929884922 .

הגלריה ממוקמת במבנה שנבנה בסגנון נאו קלאסי בסוף המאה התשע עשר ,מבנה שניזוק בעת מלחמת העולם השנייה ,גלריה ששוקמה כגלריה מודרנית כהעתק של שהתהוות במתכונתה הנוכחית בסוף המאה העשרים הקרויה על שמות הכמרים ממציאי השפה הקירילית קירילוס ומתודיוס ,במוזיאון עבודות גרפיות, ציורים, פסלים, ודברי אומנות.

במוזיאון ארבע קומות והתערוכות מתקיימות בתשע עשר אולמות, תוך הצגת חלק גדול מעשרת האלפים של הפריטים שבמרתפיה, הגלריה הלאומית לאומנות זרה, היא היחידה במדינות הבלקן , בין אוספיה תצוגה מגואה שבמזרח הרחוק, אמנות ממדינות רחוקות , אומנות של שבטים ואומות אקזוטיות, בשילוב עידן ישן וחדש , ציוריים מסורתיים ודתיים, המייצגות תקופה של אלף שנים.

במוזיאון אוסף אמנות אומנות אסיאנית הכוללת שני אוספים חשובים במיוחד של הדפסי עץ יפניים מסורתיים, וציורים מיניאטוריים הודיים, חלק מהאוספים הם תרומות, התערוכה הקבועה של הגלריה כוללת אומנות אירופאית, אמריקאית ,דרום אמריקה אומנות מהדתות בודהיסטית יפנית והודית מיבשת אסיה , אומנות מיבשת אפריקה ואוסף של אומנות תחריטים והדפסים מודרניים באגף נפרד, חלקם של העבודות משוחזרות וחלקם מקוריות .

סופיה הגלריה הלאומית לאומנות זרה Foreign Art
 

האוניברסיטה הנקראת בשמו של St. Kliment Ohridski , ממוקמת בשדרות bul.Tsar Osvoboditel 15.

מאחר והאוניברסיטה נפתחה קרוב ליום חגו של הקדוש סנט קלמנט של אוחריד, קבלה האוניברסיטה את שמה השני ,ומאז נחוג יום השנה להיווסד האוניברסיטה ,ליום חגה הרשמי של האוניברסיטה.

האוניברסיטה שהוקמה שנה לאחר הסתלקות העותומאניים מבולגריה בשנת 1888 ,נחשבת למוסד להשכלה גבוהה הוותיק בסופיה, המבנה הקיים נבנה לאחר מלחמת העולם הראשונה בזכות האחים האחים אבלוגי גיאורגייב והריסטו גיאורגייב שתרמו לבניית המבנה ,לאות תודה הונחו פסלי הברונזה שלהם בחצר הקדמית של האוניברסיטה.

שנים לאחר שנפתחה האוניברסיטה ,מחו הסטודנטים בשנת 1907 כנגד פתיחת התיאטרון הלאומי ,הנסיך פרדיננד שמשל בבולגריה כעס וסגר את האוניברסיטה לתקופת מה, ופיטר את סגל המרצים ,לאחר עליית הממשלה החדשה בראשות אלכסנדר מלינוב ,הוא סיים את המשבר ופתח אותה מחדש.

בתחילה נפתחו שלוש פקולטות : היסטוריה ובלשנות, מתמטיקה ופיזיקה והפקולטה למשפטים בהמשך נפתחו הפקולטות : היסטוריה, גיאוגרפיה, פילולוגיה סלאבית, פילוסופיה ופדגוגיה, מתמטיקה ופיסיקה, כימיה, מדעי הטבע והחוק.

לאחר השתלטות השלטון הסובייטי על המדינה ,חלו שינויים בחומר הלימוד ,פוטרו מרצים שדעותיהם לא תאמו למפלגה הקומוניסטית והובאו מורים חדשים ללמד, שעבדו על פי השיטה הסובייטית שהייתה נהוגה ברוסיה .

כיום באוניברסיטת של סופיה ,קיימות 16 פקולטות בשלוש מחלקות, שבהם לומדים כארבע עשר אלף תלמידים באוניברסיטה קיימת גם ספרייה אוניברסיטאית, מרכז מחשבים, מרכז ספורט ועוד מספר מבנים במתחם.

סופיה בניין האוניברסיטה St. Clement of Ohrid Unive
 

בית בסגנון נאו ברוק הממוקם בשדרות הצאר המשחרר 18 Tsar Osvoboditel Boulevard ,מבנה בן שתי קומות ועליית גג, כאשר גג המבואה למבנה המשמש כרצפה למרפסת לקומה הראשונה ,הנתמכת בעמודים בסגנון דורי עם עיטורים בראשם, מעל לשני הפתחים הקמרונים היוצאים למרפסת, גמלון ראשון ומעליו גמלון קשתי נוסף מעל לעליית הגג שמתחתיו חלון ומסביבו עיטורים .

בעת שנבנה הבית בתחילת המאה התשע עשר, הוא שימש כדוגמא לאדריכלות מיוחדת בעיר, למרות שהמבנה הוכרז כבית לשימור כבר בשנות החמישים ,לא בעליו ולא העירייה השקיעו מאמצים לשמרו כראוי, הבית נבנה בעבור איש הכספים וראש העיר של סופיה Dimitar Yablanski, הבית קושט חיצונית בידי אדריכל המלך ,אומנם הוא תוכנן בסגנון הנאו ברוק ,שולבו בו אלמנטים רנסנסיים ,ציפוי הקירות בחלק הפנימי נעשה בסגנון הרוקוקו

לאחר השתלטות הקומוניזם על בולגריה לאחר מלחמת העולם השנייה ,הולאה הבית ונמסר לשגרירות סין בסופיה שהשתמשה בו עד סוף במאה העשרים, אז הוחזר המבנה ליורשים משכרו את המבנה לבנק ,שפשט את הרגל שנים ספורות לאחר מכן, המבנה נמכר לחברת טיוטה שתכננה להרסו ולבנות גורד שחקים, אלא שהעירייה מטעמי שימור עצרה תוכנית זאת.

אלא שהמבנה שנדרש לשיפוץ דחוף עקב מצבו,עבר בראשית שנות האלפים ,שיפוץ ונפתחה בו מסעדה ובר ומועדון פרטי ,כולל ערבי מוזיקה לצעירים.

סופיה בית יבלנסקי Yablanski House
 

רחוב הקניות המרכזי של העיר סופיה, על שם הרוזן ניקולאי פאבלוביץ איגנטייב Graf Ignatiev ,דיפלומט רוסי שפעל להרחבת האינטרסים הרוסיים במדינות הבלקן ובמזרח הרחוק, תוך קידום התנועה והאחדות הפוליטית והתרבותית ,של כל העמים הסלאבים.

ברחוב משובצות חניות לאופנה ,ביגוד כולל מותגים , תכשיטים ,הנעלה ,בתי קפה ,מסעדות ודוכני אוכל מהיר , חנויות לאומנות , מתנות , הסחורה הנמכרת בחנויות הרחוב במחירים סבירים יחסית, למעשה זה מעין מדרחוב ללא מכוניות ,משום שרק חשמליות ראשיות לעבור בו ,כאילו קניון ללא גג.

לאורכו של הרחוב Graf Ignatiev street שלושה כיכרות :

סופיה כיכר הפטריארך אבטימי Patriarch Evtimiy Square

הממוקמת במעבר רחוב Graf Ignatiev Street במפגש עם שדרות לבסקי Vasil Levski Boulevard ושדרות הפטריארך אבטימי , כיכר מרכזית במרכז העיר שממנה ניתן להגיע לאוניברסיטה לאורלוב ולארמון התרבות , מחוברת לקווי החשמלית והאוטובוסים החשמליים ומקום מעבר למוניות רבות ,כיכר המנקזת צעירים רבים למגש חברתי.

כיכר פטריארך אוטימי הקטנה, משמשת הן כצומת מרכזית בעיר וכינויה בפי העם הוא פופה Popa (האב) , פטריארך מטארנובו שרת את הכנסייה בסוף המאה הארבע עשר בתקופת ימי הביניים ,בכיכר אנדרטה לזכרו הניצבת בכיכר משנות הארבעים של המאה הקודמת.

סופיה כיכר סלאבייקוב Slaveykov square

כיכר המפורסמת בדוכני הספרים שבה, והמכון הצרפתי בסופיה , בעת הביקור בכיכר ,הביטו בפסל של שני הסופרים מברונזה היושבים על ספסל ומנהלים לכאורה שיחה ,הסופרים פנצ'ו ופטקו סלאבייקובס, Pencho Petko, ו Slaveikovs (אבא ובנו) ,שישבו על ספסל בכיכר העמוסה הזאת, שופעת ספרים, לבסוף התיישבו ליד הפסל לצילום מזכרת.

כיכר סלאבייקוב Slaveykov square ידועה מהמאה השש עשר, בזכות בית הקפה , מסגד ושתי תחנות משטרה עותומאניות, במאה השבע עשר שימשה הכיכר צומת דרכים חשובה בעיר, כאשר שוחררה בולגריה בסוף המאה התשע עשר מעול הכיבוש העותומאני הורחבה הכיכר ונבנו בה בתים בני קומה אחת או שתים עם גינות מסביבם 

לפטקו סלאבייקוב תושב שגר ופעל בכיכר , גרם למעשה ליצירת הכיכר המודרנית לאחר מלחמת העולם ראשונה שבה נבנו בתים בני חמש ושבע קומות ובקומת הממסד נפתחו חנויות, אז גם נבנו מבנים ציבוריים כמו : מבנה קרן המורים, המכון הצרפתי, האיגוד למפעלים ציבוריים ועוד, כיום הכיכר היא מדרחוב שבשנות התשעים הופיעו דוכני הספרים המפורסמים ,כאילו משום קרבתה של הספרייה הממוקמת בקצה הכיכר ליד רחוב רקובסקי

סופיה כיכר גריבלדי Garibaldi square .

כיכר שקיבלה את שמה ברחוב Graf Ignatiev,מהגיבור הלאומי האיטלקי Giuseppe Garibaldi ,שהצליח לאחד את כול נסיכויות איטליה לאחר פלישתו לאי סיציליה ,ומשם עלה לרומא ויצר את מדינת איטליה .

בעת הביקור בכיכר עדיין נותרה הילה ואווירה של המאה השמונה עשר ,שמתקלקלת מעט בעת המפגש עם מסעדות ודוכנים של אוכל מהיר ואוכל רחוב בולגרי ,עוד במקום ברים חנויות ומספר בתי מלון.

בכיכר ניצבת האנדרטה ופסלו של גריבלדי ,המורכבת מעמוד קן מגרניט, שמעליו פסל ברונזה ,שבו סוסו של גריבלדי עומד על שני רגליו האחוריות ,על הסוס עומד ניצב גריבלדי בארכובותיו ומניף את חרבו לשמים בידו הימנית.

סופיה רחוב גרף והכיכרות Graf Ignatiev street
 
 
 
בניית אתרים - שרקור