דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סופיה שביל האבנים הצהובות Largo

 

עיריית סופיה בעזרת מתנה כספית ,החליטה לסמן את הדרכים המובילות לאתרי השלטון ומוסדותיו הלאומים שבמרכז סופיה ,באמצעות ריצוף חלק ממרצפות העיר ,בלבנים שצבעם צהוב, באמצעות סימון המדרכות ניתן להגיע לבניין הפרלמנט ,ארמון הצאר לשעבר ,אנדרטת הצאר, הכנסייה הרוסית מוזיאונים לאומיים ועוד כנסיות.

לאחר מלחמת העולם השנייה והפצצת העיר סופיה נהרסו מבנים וחלקים גדולים ממרכז העיר סופיה , בעקבות כניסת השלטון הסובייטי קומוניסטי לשלוט בסופיה ובולגריה ,החליטו הסובייטים על הקמת מרכז ומבנים שלטוניים חדשים בעיר במקום אלה שנהרסו .

על כן הוקמו בשנות החמישים בית המפלגה והשלטון הקומוניסטי (כיום לשעבר) ומספר מבנים שלטוניים צמודים אליו שכיום אלו הם : בית האספה הלאומית, משרדי מועצת המדינה משרדו של נשיא המדינה ועוזריו , ומוסדות שאינם מנהליים כמו המכון הארכאולוגי וחנות הכולבו הראשית בעיר.

בתחילת שנות התשעים ,הוסרו סופית שרידי השלטון והמבנים הסוציאליזם שנהפכו לסמלי שלטון בולגרי ,על גג בית המפלגה הקומוניסטית הוצב דגל בולגרי שהחליף את הכוכב האדום, פסל של סווטה סופיה Sveta Sofia ,הוקם במקום אנדרטה מתנשאת ללנין , הכיכר שסימנה את מפגש השדרות Knyaz Aleksandar Dondukov Boulevard ושדרת Tsar Osvoboditel Boulevard שכונתה Nezavisimost , שמה הוחלף לכיכר הניצחון.

האזור הנקרא לרגו הכולל ,שלושת מבנים שנבנו באדריכלות רוסית מסיבית משנות החמישים במטרה להפוך למרכז הייצוגי של העיר בשיטה הסטליניסטית , אליהם במסלול יש להוסיף כיום את מבנה האסיפה הלאומית, חנות הכולבו טזום , החנות המרכזית של העולמי, שכונה צום, חנות שבא להראות כלפי חוץ את מגוון הסחורות הגדול הנמכר בה ברמה בין לאומית, אך האמת לא סופרה לגבי הקונים שיכלו לרכוש בה סחורות .

עבו בלרגו בית הנבחרים ,בית משרדי הנשיאות, את מלון סופיה בלקן ואת משרד החינוך במרכזו כיכר הנקראת נצביסימוסט שפרושו כיכר העצמאות הכולל מדרכה מרכזית שבה ניצבים עמודים שעליהם דגלים של כול המדינות החברות בנטו, ומשני צדדי השביל המוזהב שני משטחי דשא.

הסיור הרגלי במסלול אבני המדרכה הצהובים ,כולל מעבר בשבע אטרקציות , אורכו שני קילומטר ומאתים מטר זמן משוער לסיור כשעה +

 

הסיור הרגלי במסלול אבני המדרכה הצהובים ,כולל מעבר בשבע אטרקציות , אורכו שני קילומטר ומאתים מטר ,זמן משוער לסיור כשעה +

1 תחילת הסיור באנדרטת הצאר המשחרר הרוכב על סוסו Tzar Liberator Monument הממוקמת בכיכר נרודנו 1 Narodno Sabranie Square הנמצאת בשדרות Tsar Osvoboditel Blvd,ממול לבניין האספה הלאומית הבולגרית.

תחנה 2 הכנסייה הרוסית The Russian Church , הכנסייה ממוקמת בשדרות bulevard Tsar Osvoboditel 3 , ברחוב קרוב לקתדראלת אלכסנדר נייבסקי.

תחנה 3 כיכר הנסיך אלכסנדר בטנברג Prince Alexander of Battenberg Square הכיכר הגדולה ביותר בסופיה ,נגישה באמצעות אוטובוסים ציבוריים, טרוליבוסים והמטרו, חניה ממוצעת הינה זמינה מול הכניסה לגלריה הלאומית לאמנות.

תחנה 4 הגלריה הלאומית לאומנות National Art Gallery ממוקמת בשדרות ploshtad Knyaz Aleksandar I

תחנה 5 המוזיאון הלאומי לארכאולוגיה National Archaeological Museum ממוקמת ברחוב ul. Saborna 2 הגעה לתחנות מטרו Serdika ותחנת Sofiyski Universitet

תחנה 6 כנסיית סנט פטקה של האוכפים Church of St Petka of the Saddlers ממוקמת במרכז העיר , במעבר שבין חנות הכולבו Tzum לבין מלון שרתון ממש ליד הכניסה לתחנת המטרו סרדיקה

תחנה 7 קניון (כולבו) טזום TZUM ממוקם בשדרות 2, Knyaginya Maria Luiza blvd

סופיה אטרקציות במסלול אבני המדרכה הצהובים
 

הכנסייה ממוקמת בשדרות bulevard Tsar Osvoboditel 3 , ברחוב קרוב לקתדראלת אלכסנדר נייבסקי הכנסיה פתוחה לקהל בימי השבוע בין השעות

כנסייה שנבנתה בשנת 1914 על מגרש שהיה שייך לשגרירות רוסיה בסופיה ,זמן קצר לאחר בניית קתדראלת אלכסנדר נייבסקי ,מטרתה הראשונה הייתה לשמש את המאמינים בשגרירות הרוסית ,לאחר מכן הפכו אות כמקום תפילה לחברי הקהילה הרוסיים בסופיה, בשנת 1953 הקפלה והכנסייה הפכו לחלק מהפטריארכיה במוסקבה, המנהלת אותה עד היום.

שתי כניסות לכנסייה אחת הדרומית לכוון השדרה ,שמעליה ציור של St. Nicholas , ואילו מעל לכניסה הצפונית לכוון הפארק מעליה ציור של Alexander Nevski ,על גג הכנסייה מתנוססים חמש כיפות (בצלצלים ) מוזהבות בזהב, הכיפה הזהובה המרכזית מתנוססת מעל מגדל עגול שמעליו חרוט בצבע ירוק בגובה 19 מטר שבראשה הפעמונים שנתרמו על ידי הקיסר הרוסי ניקולאי השני ומעליהם צלב.

האמנים הרוסים שעיטרו את קירות הכנסייה בציורי קיר ובסמלים הקשורים לנצרות ,שאלו את המוטיבים מהכנסייה האורתודוכסית בקייב, סגנון האדריכלות השולט בכנסייה הוא סגנון רוסי של כנסיות ממוסקבה מהמאה השבע עשר , הכנסייה הוכרזה כאתר שימור של אונסקו.

בקריפטה של הכנסייה שהכניסה אליה משמאל לכניסה הראשית ,הפתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 08:00-18:30 ,אל הקריפטה יורדים במדרגות ,שם טמון הארכיבישוף Seraphim Sobolev, ששרת בכנסיה בין השנים 1921-50, האגדות מספרות שעוד בהיותו צעיר ידע לעשות ניסים ונפלאות  ,לאחר מותו הוא נקבר בקריפטה,בכניסה לקריפטה חנות מתנות לתשמישי קדושה .

לאחר שיורדים במדרגות ,נכנסים לחדר גדול שבו שולחן וכסאות שעליהם יושבים בעיקר נשים הכותבות על דפים את הבקשות של המאמינים, החדר עצמו מעוטר בציורי קיר פרסקות והכיפה שמעליו מעוטרת בציורי ראשי מלאכים, כאשר לכול אחד שש כנפיים ,משם נכנסים אל חדר הקבר עצמו, שם כורעים המאמינים ליד הקבר, בהצמדם אליו ארוכות, המאמינים לוחשים תפילה ובקשה, מצטלבים ומשלשלים את הפתק לתיבת הבקשות המיוחדת.
 
המפללים מעל קברו מאמינים שבכוחו להעניק להם בעת התפילה משאלות של בריאות וריפוי האגדות טוענות שהכנסייה מעניקה למאמיניה המבקרים בה בעזרת הכוח הקסום בה להגשים את משאלות ובקשותיו של המאמין בעת הביקור בה.
סופיה הכנסייה הרוסית The Russian Church
 

הכנסייה פטקה הקדושה של האוכפים ,ממוקמת במרכז העיר , במעבר שבין חנות הכולבו Tzum לבין מלון שרתון ממש ליד הכניסה לתחנת המטרו סרדיקה , טלפון 35929807899.

כנסייה שנבנתה בתקופת השלטון העותומאני בימי הביניים, בעזרת תרומות של סוחרי ואנשי האזור, הכנסייה קבלה את שמה כפטקה הקדושה של האוכפים , מכוון שהחוק העותומאני אסר לבנות כנסיות שגובהם מעל לגובה סוס ורוכבו, אי לכך טמונה חלק מהכנסייה בנקודה שמתחת לפני הקרקע .

תחילת המידע על הכנסייה מופיע במאה השש עשר, שהוקמה להנצחת Martyr Petka Ikoniyska הקדוש שהוכרז ככזה במאה האחד עשר, כנסייה שנבנתה על הריסות מבנה רומי עתיק, פרסומה של הכנסייה נבע מאוסף ציורי הקיר הפנימיים שלה המתארים סצנות תנכיות מהמאות 14,15,17,19.

האגדות והאמונה של המאמינים הבולגריים טוענים כי גופתו של המהפכן וסיל לבסקי הוטמנה ונקברה בכנסייה לאחר שהועברה לכאן ממקום קבורתה הראשון , האמונה הזאת כי עצמותיו נמצאות מתחת ליסודות המבנה ,די רווחת בקרב המאמינים.

הכנסייה שעדין פועלת מציינת את קיומה ביום פטקה הקדוש בתאריך 28 באוקטובר בכול שנה , לכנסיה חזית אבן שמעליה גמלון ודרג של שכבת אבנים יוצרת חצי מעגל כקשת מעל לדלת הכניסה לכנסייה, מעל לדלת לוח שיש עם תבליט הקדוש וכתובת בבולגרית חקוקה מתחתיה , לכנסיה קריפטה שנתגלתה בעת השיפוץ בשנות החמישים .

סופיה כנסיית סווטה פטקה סמרדג'יסקה Sveta Petka
 

האנדרטה ממוקמת במרכז העיר סופיה, בכיכר נרודנו 1 Narodno Sabranie Square הנמצאת בשדרות Tsar Osvoboditel Blvd,ממול לבניין האספה הלאומית הבולגרית.

האנדרטה של הצאר הרוסי אלכסנדר השני ,שצבאו שיחרר את סופיה ולאחריה את בולגריה מעול הכיבוש העותומאני והעניק לבולגריה את עצמאותה ,הרכוב על סוסו העשויה מברונזה על כן של גרניט שחור מהרי בולגריה,פסל הצאר הרכוב על סוסו ,נוצר בידי אמן האיטלקי ארנולו זוצ'י , העבודות על האנדרטה החלו בתחילת המאה ועשרים שהסתיימו שנתיים לאחר תחילת העבודה,

על משטח אבנים מרובע ניצב חלקו הראשון של הקן המרובע ,שבכול אחת מקירותיו מוטבע לוח ברונזה שעליהם כיתוב ותבליט , הכוללים סצינות מקרב סטארה זגורה, שלב חתימת הסכם סן סטפנו בעת השחרור, טקס הפתיחה של האסיפה הלאומית ב Veliko Tarnovo.

למרגלות הקן הראשון בתחתית ,צמוד זר ברונזה ותבנית כף רגל שנתרמו בידי ממשלת רומניה על מנת להנציח את חייליה שנפלו בהשתתפותם בקרבות לשחרור בולגריה ביחד עם הצבא הרוסי.

לעל לבסיס האנדרטה, חלק נוסף של הקן הבנוי כאילו משכבות ,מעליו החלק השלישי המסתיים בגמלון ובתווך תבליט של חיילים רוסיים ורומנים וקציניהם הרכובים על סוסים במעטפת חיצונית הכוללים את הדוכס הגדול ניקולס Nicolaievich, את הרוזן Ignatiev ואת הגנרלים הרוסיים יוסף ולדימירוביץ Gourko ו מיכאיל Skobelev.

את קבוצת הלוחמים בחזית מוליכה עם חרב שלופה נייקי Nike , אלת הניצחון היוונית בעלת הכנפיים העוטפים את החלק השלישי של הקן, מעל לנדבך והגמלון בגובה 13 מטר , ניצבת דמותו של הצאר אלכסנדר השני רכוב על סוסו וכאילו הוא צופה על הקרב שמתחתיו .

אנדרטת הצאר המשחרר Tsar Liberator Monument
 

National Institute of Archaeology

המוזיאון ממוקם ברחוב 2 Saborna Str ,בקרבה לתיאטרון הלאומי איוון ווזוב, טלפון 35929882406 , המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,כניסה בתשלום.

תחילתו של המוזיאון כמחלקת חפצי הערך בתוככי הספרייה הלאומית בסופיה, בסוף המאה התשע עשר הוכרז כמוזיאון לאומי ,שנים ספורות לאחר מכן הוכרז כמכון הארכאולוגי הלאומי, ולאחר מלחמת העולם השנייה הפך למכון מחקרי לאומי ומוזיאון ארכאולוגי לאומי בשלוב האקדמיה הלאומית למדעים.

המכון הלאומי לארכאולוגיה ,בעבודה משותפת עם האקדמיה למדעים הבולגרית , יצרו עבודה משותפת, לחקר השבטים שהתיישבו בבולגריה בראשיתה ,ממלכות שכבשו את המדינה ושלטו בה ל,אורך מאות השנים, ממש מההתחלה עד סוף המאה השמונה עשר כאשר בולגריה הוכרזה כמדינה ,לאחר מאבקה לשחרור מעול הממלכה העותומאנית.

המוזיאון לארכאולוגיה מכיל אוספים גדולים למורשת ותולדותיה של בולגריה, אוספים אלו מוצאים את מקומם בתערוכות קבועות ומתחלפות ,בנוסף מחזיק המוזיאון ביחידה מחקר שהוקם לאחר מלחמת העולם השנייה , בתצוגותיו ובמרתפיו ,אוסף ספרים שהחל את דרכו לאחר הכרזת המדינה ושחרורה מעול העותומאני.

מכון המחקר נחלק למחלקות הבאות : המחלקה לארכיאולוגיה פרהיסטורית, המחלקה לארכיאולוגיה תרקית, המחלקה לארכיאולוגיה קלאסית, המחלקה לארכיאולוגיה של ימי הביניים, המחלקה לנומיסמטיקה ואפיגרפיה), המחלקה לחקר בין-תחומי.

המוזיאון עצמו עבר שינויים מבניים ,בתחילת המאה העשרים ואחת למחלקות הניהול והשרות ולמחלקת התערוכות והאוספים במרתפים.

סופיה המכון הלאומי לארכאולוגיה והמוזיאון
 

הגלריה הלאומי לאומנות ממוקמת בכיכר בטנברג ,הנגישה באמצעות אוטובוסים ציבוריים, טרוליבוסים והמטרו, חניה ממוצעת הינה זמינה מול הכניסה לגלריה הלאומית לאמנות הכניסה בתשלום הגלריה פתוחה בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00 ,ביום שני סגור .

המבנה המרשים בכיכר הוא ,הארמון המלכותי לשעבר של המלך קניאץ אלכסנדר בטנברג, שנבנה מיד ,לאחר שחרור בולגריה מן השלטון העות'מאני בשנת 1878 ולאחר בחירת סופיה כבירתה של בולגריה בשנת 1879 , הארמון עצמו נפתח בסוף שנת 1882.

הארמון נבנה על יסודות מבנה ממשל עותומאני ,כאשר חלק מהחזית הישנה נשתמרה תוך אימוץ גישות וסגנונות מודרניות של בניית ארמונות במיוחד מארמונות מלכי צרפת, לבניין כאשר בחלקו הצפון מערבי נוסף אגף חדש, בקומה השנייה נמצאים חדר כס המלוכה, אולם נשפים, אולם קבלת פנים, חדר אוכל ובחזית התווסף גן חורף., בקומת הקרקע היו משרדי הארמון לשעבר.

בנייתו של הארמון נעשתה בשני שלבים בין השנים 1880-82 ,בעת שלטונו של קניאץ אלכסנדר בטנברג, שלב הבנייה השני והתוספות התבצע בעת שלטונו של קניאז פרדיננד סאקס-קובורג-גתה כארבע שר שנים לאחר מכן, אז הוקם האגף הצפון מזרחי שהיו בו שלוש קומות, שכללו אגפי מגורים, ספרייה, סלוני לימוד, חדרי משחקים וחדרי בידור , חדר אוכל ואולם קבלת קהל, כניסה מקורה לכרכרות ונוספו שני גני חורף, דירות לאורחים, חדרי עובדים ומעלית, באגף זה נמצאים כיום המוזיאון האתנוגרפי הלאומי.

בספטמבר 1949 הפך המבנה למושב של מועצת השרים, ובשנת 1953 פתחה המדינה בארמון לשעבר ,את הגלריה הלאומית לאמנות ואת המוזיאון האתנוגרפי הלאומי.

מבנה הארמון לשעבר משמש כיום כגלריה הלאומית לאומנות ,שמוצגיה כוללים מעל לחמישים אלף מוצגים שבהם נוכל להתבונן באוסף ציורים מימי הביניים סמלים דתיים וציורים מודרניים .

האוספים כוללים כשלושים אלף מוצגים שנאספו מסוף המאה התשע עשר עד סוף המאה העשרים ,המחולקים לשלושה חלקים : ציורים באיכות גבוהה, גרפיקה ופסלים, תערוכת הציורים ממוקמת בקומה השנייה של הגלריה, אחד האולמות מוקדש לאמנותם של שלושת האמנים הגדולים של סגנון הציור הקלאסי של שנות השלושים

בין היצירות ציורי הציירים האימפרסיוניסטים הבולגרים הידועים, יצירות מופת של ציירים בולגרים מפורסמים , אומנים מפורסמים שיצרו אומנות בבולגריה ועוד, אמנים בולגריים מתחום הפיסול הפלסטי מציגים את עבודותיהם בקומה השלישית .

מדי שנה מתקיימות באולמות הגלריה כעשרה תערוכות, המוקדשות לאמנים בולגרים דגולים ואומנים העוסקים באמנות עכשווית ומודרנית, במוזיאון נערכים אירועים ציבוריים ופרטיים באולמות, וקונצרטים וסמינרים.

ספריית המוזיאון לאומנות כוללת מעל ל6.500 כותרים בנושאי אומנות שונים, וכתבים, סקיצות ועבודות שנותרו מאמנים ברחבי בולגריה, חלק מתצוגות המוזיאון מוצגות בתערוכות קבועות והקריפטה בבית המקדש המונומנטלי אלכסנדר נבסקי, מוזיאון הפסל איוון לזרוב ומוזיאונים קטנים של האמנים ניקולה טנב וורה נדקובה.

סופיה הגלריה הלאומית לאומנות National Art Gallery
 

המוזיאון ממוקם בארמון הצאר לשעבר קניאץ אלכסנדר בטנברג, ,שהפך לשימושם של הגלריה הלאומית לאומנות ולמוזיאון האתנוגרפי תחת קורת גג אחת , הגלריה והמוזיאון מתארחים בארמון שנבנה בשנת 1934 בעבור המלך הבולגרי שבו התגורר עד 1946 ושלאחר מכן חדל לשמש כארמון בעת שבוטלה המלוכה בבולגריה והארמון קבל תפקיד חדש בהיסטוריה, בספטמבר 1949 שימש הארמון כבית משרדי שרי הממשלה ,ובשנת 1953 הוחלט לפתוח במבנה את הגלריה הלאומית לאומנות ואת מוזיאון האתנוגרפי

הארמון נבנה על יסודות מבנה ממשל עותומאני ,כאשר חלק מהחזית הישנה נשתמרה תוך אימוץ גישות וסגנונות מודרניות של בניית ארמונות במיוחד מארמונות מלכי צרפת, לבניין כאשר בחלקו הצפון מערבי נוסף אגף חדש, בקומה השנייה נמצאים חדר כס המלוכה, אולם נשפים, אולם קבלת פנים, חדר אוכל ובחזית התווסף גן חורף., בקומת הקרקע היו משרדי הארמון לשעבר.

בנייתו של הארמון נעשתה בשני שלבים בין השנים 1880-82 ,בעת שלטונו של קניאץ אלכסנדר בטנברג, שלב הבנייה השני והתוספות התבצע בעת שלטונו של קניאז פרדיננד סאקס-קובורג-גתה כארבע שר שנים לאחר מכן, אז הוקם האגף הצפון מזרחי שהיו בו שלוש קומות, שכללו אגפי מגורים, ספרייה, סלוני לימוד, חדרי משחקים וחדרי בידור , חדר אוכל ואולם קבלת קהל, כניסה מקורה לכרכרות ונוספו שני גני חורף, דירות לאורחים, חדרי עובדים ומעלית, באגף זה נמצאים כיום המוזיאון האתנוגרפי הלאומי., המציג חפצים תרבותיים מעברה ותרבותה של בולגריה.

בחלקה המערבי של הכיכר ניתן לבקר במוזיאון ההיסטורי הלאומי של הטבע בבולגריה, שבו ניתן לסייר בחמש עשר אולמות ולהתבונן באוספי עולם החי, הצומח המאובנים והמינרלים בבולגריה ומחוצה לה .

הביקור לכניסה בתשלום ,לגלריה הלאומית לאמנות ולמוזיאון האתנוגרפי הלאומי ,אשר פתוחים בימים שלישי עד יום ראשון ,ביום שני סגור, לעומתם המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע פתוח מדי יום, עוד מאחורי המוזיאון ניתן לבקר בכנסייה הרוסית Temple Sveti Nikolay .

סופיה המוזיאון האתנוגרפי
 

הכולבו שנפתח בשנות השישים עבר שיפוץ בתחילת המאה העשרים ואחת ,,ממוקם בשדרות 2, Knyaginya Maria Luiza blvd ,טלפון 35929260700 ,הכולבו פתוח בימים שני-שבת בין השעות 10:00-20:00 , ביום ראשון בין השעות 10:00-19:00

מבנה בן חמש קומות המזכיר את המשביר של פעם, בעבר סמל גאווה וחדשנות בסופיה, בכולבו ניתן למצוא : בגדים, נעליים, קוסמטיקה, בשמים, שעונים, הלבשה תחתונה, אביזרים ומותגים מרחבי העולם , מסעדות ובתי קפה .

סופיה TZUM חנות הכולבו המרכזית Central Department Store
 

הכיכר הגדולה ביותר בסופיה ,נגישה באמצעות אוטובוסים ציבוריים, טרוליבוסים והמטרו, חניה ממוצעת הינה זמינה מול הכניסה לגלריה הלאומית לאמנות.

כיכר בטנברג Battenberg Square בכינוי ממוקמת במרכז העיר ,באזור שניתן לבקר במוזיאונים ועוד ,הכיכר קבלה את שמה משמו של אלכסנדר ג 'וזף של בטנברג (אלכסנדר הראשון של בולגריה) בסוף המאה השמונה עשר אחר סילוק העותומאניים מבולגריה.

שמה של הכיכר עד סיום מלחמת העולם השנייה היה כיכר הצאר מכוון שארמונו שכן בכיכר לאחר מלחמת העולם השנייה בעת שהסובייטים השתלטו על המדינה והעיר סופיה, הוסב שמה של הכיכר לכיכר התשיעי בספטמבר יום שבו נכבשה סופיה ,בכיכר היה אז המוזילאום של גיאורגי דימיטרוב בין השנים 1949-99 שאז הועבר ממנה .

המבנה המרשים בכיכר הוא ,הארמון המלכותי לשעבר שנבנה בסוף המאה השמונה עשר, מבנה המשמש כיום כגלריה הלאומית לאומנות ,שמוצגיה כוללים מעל לחמישים אלף מוצגים שבהם נוכל להתבונן באוסף ציורים מימי הביניים סמלים דתיים וציורים מודרניים .

בחלקו השני של הארמון לשעבר ממוקם המוזיאון האתנוגרפי המציג חפצים תרבותיים מעברה ותרבותה של בולגריה , בחלקה המערבי של הכיכר ניתן לבקר במוזיאון ההיסטורי הלאומי של הטבע בבולגריה, שבו ניתן לסייר בחמש עשר אולמות ולהתבונן באוספי עולם החי, הצומח המאובנים והמינרלים בבולגריה ומחוצה לה .

הביקור לכניסה בתשלום ,לגלריה הלאומית לאמנות ולמוזיאון האתנוגרפי הלאומי ,אשר פתוחים בימים שלישי עד יום ראשון ,ביום שני סגור, לעומתם המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע פתוח מדי יום, עוד מאחורי המוזיאון ניתן לבקר בכנסייה הרוסית Temple Sveti Nikolay .

בכיכר נערכים מופעים תצוגות כולל תערוכות נשק ,קונצרטים באוויר הפתוח מסדרת הקונצרטים האופרה בכיכר , הפגנות , תהלוכות ואירועים גדולים אחרים או אפילו המצעד הצבאי הנערך בחודש מאי לכבודו של הקדוש St. George the Victorious .

סופיה כיכר אלכסנדר בטנברג Prince Alexander
 
 
 
בניית אתרים - שרקור