דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה קתדרלות כנסיות קפלות רוטונדה

הקתדראלה ממוקמת במרכז העיר בכיכר ploshad Sveti Aleksandar Nevski, כניסה חופשית ללא תשלום, הקתדראלה פתוחה בימי השבוע בין השעות 07:00-17:00, זמני פתיחת הקריפטה שונים הן בן 10:30-18:00 אבל הכניסה החדשה נעצרת ב 17:30, הגעה במטרו וירידה בתחנת Sofiiski Universitet , רוב נתיבי התחבורה הציבורית עוברים דרך אזור הקתדרלה הקתדראלה ניצבת במרכז כיכר נייבסקי .

צילום בקתדראלה כרוך בתשלום , את הכרטיס רוכשים בחנות המזכרות שבכניסה ,ניגשים למוכרת אומרים פוטו המוכרת רושמת על קבלה את התשלום והתאריך ,יש לשמור על הקבלה ,כיוון שמדי פעם נגש פקח ומבקש את הקבלה ,אז הוא רושם אותה ביומן משלו, על מנת למנוע מאנשים למכור את הקבלה לאנשים אחרים.

הקתדראלה האורתודוכסית הידועה בסופיה ,המשמשת כמקום מושבו של הפטריארך הבולגרי, נבנתה בשנת 1912, יש הטוענים כי נקודת הצילום הטובה לקתדראלה נמצאת באזור הכניסה האחורית מצומת הרחובות Ulitsa Oborishte ושדרת Vasil Levski .

הקתדראלה נבנתה כסמל לזכרם של החיילים הבולגרים והרוסים שאיבדו את חייהם במלחמת רוסיה-טורקיה, הקתדראלה קבלה את שמה מהצאר הרוסי אלכסנדר נבסקי השני שהציל את בולגריה שהייתה תחת חסות רוסית מידי הפולשים משוודיה ,במחצית המאה השלוש עשר, הקתדראלה ידועה גם בשם הקייסר המשחרר Tsar Osvoboditel .

ששחרר את בולגריה משלטונם של העותומאניים לאורך חמש מאות שנות שלטון, אבן הפינה להקמת הקתדראלה הונחה בשנת 1882 ,אך תהליך הבנייה נמשך עד שנת 1912 , סגנון הבנייה היה ניאו ביזנטי , כדוגמת בניית והאדריכלות של הכנסיות הרוסיות באותה תקופה .

אורכה של הקתדראלה קרוב לשמונים מטר ורוחבה קרוב לחמישים וחמישה מטר, מגדל הפעמונים של הקתדראלה בגובה 52 מטר ,ובו 12 פעמונים, בקתדראלה חמישה מעברים ושלוש מזבחים, הרצפה עשויה משיש קררה, את הקישוט ועיצוב הפנים עשו אומנים רוסים ובולגרים, מהתקרה משתלשלות נברשות גדולות ויפות.

בכנסיית הקתדראלה חלונות עם זכוכיות ויטראז ,שהובאו מוונציה , על הקירות ובכיפת התקרה כתובת באותיות זהב את מילות התפילה אבא שלנו ,גובה של הכיפה 53 מטר ,מתחת לכיפה על הרצפה מעגל שהמאמינים נעמדים בתוכו ומבקשים בקשות,הם מאמינים כי מי שעמד וביקש יקבל את בקשתו בעתיד, ציורי הקיר ופרסקאות המרהיבים מתארים סצנות דתיות וקדושים כולל האלוהות , הכיפות שמעל גג הקתדראלה מצופות זהב שנתרם משלטונות רוסיה בשנת 1960 , קיימת מתחת למבנה קריפטה הנקראת הקריפטה של בית המקדש crypt of the Memorial Temple ,שבה ניתן לראות אוסף תשמישי דת וסמלים , חלקם בני למעלה מאלף שנים.

בעת התפילה הקיבולת של הכנסייה 7.000-10.000 מאמינים .

מסביב לכיכר מספר אטרקציות הממוקמות בגינה המקיפה את הקתדראלה : פסל הידידות מהברונזה בין העם הבולגרי ליהודים הניצב בגינה שממול לאקדמיה לאומנות ,פסל מברונזה המתאר אשה עם המחבקת מישהו קטן כסימבול לעם היהודי, העתק של הפסל  נחנך לפני שנתיים בגן שליד מוזיאון האצל ביפו,אנדרטת הזיכרו המורכבת מגוש סלע של הסופר הבולגרי הנערץ איוון ואזוב .
 
לידו ניצבת אנדרטה המורכבת משלושת לוחות השיש הלבנים ,הניצבים  לזכרם של היהודים ולמלחמתו של המלך הבולגרי והגנתו על העם היהודי כנגד הנאצים,בעת שעמד להגנתם , האנדרטה ניצבת מול לפתח בית העיריה ומאחורי כנסיית סבטה סופיה ,שמאחורי אחד מקירותיה גם ניצבת האנדרטה של קבר החייל האלמוני , כנסייה עם הקירות מהאבנים האדומות ,לוחות שעליהם חקוקים סיפורים ודברי תודה למלך בולגריה.
השוק הקטן שליד הקתדראלה ועוד. 
סופיה קתדרלת אלכסנדר נייבסקי Aleksandar Nevski
 

הכנסייה הנקראת גם Sveta Nedelya Church  ,ממוקמת ברחוב ul. Paris 2 שליד כיכר אלכסנדר נבסקי וליד קתדראלת נבסקי ,או ברחוב ploshad Sveta Nedelya 20, כנסייה המוקפת בכיכר סווטה נדליה מסביבה דשא שעליו עץ גדול של ערבה בוכייה ,טלפון 35929875748 , ליד תחנת המטרו Serdika .

כניסה בתשלום , הכנסייה פתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 09:00-18:00 , טלפון 35929870971 המלצה לבקר בכנסייה בימי ראשון בין השעות 09:30-11:00 שאז מתקיימת המיסה הגדולה המלווה במקהלה המזמרת מזמורים דתיים .

הכנסייה נקראת גם הכנסייה החכמה הקדושה או חוכמת האל ,ונחשבת לשנייה בגודלה בעיר סופיה שהוקמה בנקודה הגבוהה שבעיר בזמנו, הכנסייה מתוארכת למאות החמישית והשישית לספירה ונבנתה על יסודותיהם של 4 מקדשים נוצריים ישנים מהמאה הרביעית .

על פי האמונה הנוצרית בבולגריה ,הם מאמינים כי הכנסייה בעיקר מייצגת חוכמה אלוהית ולא קדושים נוצריים, על כן הסמלים שבתוך הכנסייה על הקירות, מתארים אישה המייצגת את החוכמה ,הניצבת מעל לשלוש נשים המייצגות את האמונה התקווה והאהבה , על קירות אחרים ניתן לראות ציורי פרסקו ,המתארים את הקדושים סנט ג'ורג ואת סנט ולדמיר.

הארכאולוגים שפעלו באזור טוענים כי אחד הקדשים שעליו נבנתה כנסיית סופיה יכול היה להכיל כחמשת אלפים מתפללים, וממנה נלקחה רצפת הפסיפס לרצפתה החדשה של כנסיית סופיה שנבנתה על שרידיה.

במחצית המאה החמישית בעת הלחימה בין רומא להוניים נשרפה העיר ,אך הקיסר הביזנטי יוסטינאוס ששלט במחצית המאה השישית, החל להקימה מחדש והעניק לה את השם טריאדיטצה ,ששונה בהמשך על ידי התושבים הבולגרים בעיר לסרטדס ולבסוף במאה הארבע עשר נקבע שמה לסופיה על שם העמק שבו היא ממוקמת שפרושה חוכמה , יש הטוענים שעל שמה של הכנסייה סבטה סופיה שהוקמה בעיר במאה השישית לספירה.

במרוצת השנים נהרסה הכנסייה מספר פעמים ונבנתה מחדש, כאשר כבשו את העיר העותומאניים במאה השלוש עשר ,הם הפכו את המבנה למסגד כאשר הם משמידים את ציורי הקיר והפרסקו .

רעידות האדמה הגדולות בשנים 1818 ובשנת 1858 גרמו להריסת הצריח והרסו אף חלקים מהמבנה , האגדות הבולגריות מספרות כי ברעידת האדמה השנייה ,שני בניו של האימאם ששהו במסגד נהרגו, אנשי הדת המוסלמים ראו בכך סימן רע ונטשו את המקדש שלאחריו שרידיו ננטשו לתקופה ארוכה ,לאחר הכרזת העצמאות של בולגריה בסוף המאה התשע עשר שימשו שרידיו כמחסן.

הכנסייה שנבנתה במאה העשירית לספירה מעץ ,נהרסה ונבנתה מחדש לאורך מאות השנים, בפעם האחרונה בשנת 1925 ,לאחר שהכנסייה נהרסה וגגה צנח ,בעת שהתבצע ניסיון לרצוח את מלך בולגריה בוריס השלישי בידי הצבא והמפלגה הקומוניסטית ביום הזיכרון לאחד מהגנרלים שלו שמת .

בין יתר המקומות שהמלך בוריס השלישי היה אמור להגיע ,הייתה כנסיית סווטלה נדליה לטקס הזיכרון אלא שברצף המסלול שלו ללטכסי הזיכרון ,אחר המלך ברבע שעה , אלא שהפצצה כוונה לשעת הטקס והתפוצצה בכנסיה, בעת שגג הכנסייה קרס בפיצוץ ,נהרגו בה כמאה וחמישים אנשים ובסך הכול נהרגו כחמש מאות אנשים בניסיון לרצוח את מלך בולגריה.

בשנות החמישים החליטה המפלגה הקומוניסטית בסופיה לשקם את הכנסייה, הכנסייה עברה שיפוץ וקשה לראות את שרידי ההתקפה , באותו הזמן הוחלף שמה של הכנסייה ל Sveta Nedelya , משמו של המלך הסרבי הקדוש Sveti kral ששרידיו קבורים בכנסייה , בעת שהשלטונות החלו במסע השיפוץ הרחב ,הם שילבו שרידים מבנים ישנים מתקופת השלטון הרומי בסופיה ,תוך שימוש בלבנים אדומות לבניית הקירות, ואף הכניסו לכנסייה רצפת פסיפס רומית ישנה כרצפה לכנסייה .

השיפוץ שנעשה בסגנון האדריכלות הקדומה ,למעשה המבנה העכשווי עוצב כבזיליקה שבה שלוש מזבחים , רצפת הכנסייה מפסיפס רומאי המתאר צמחיה ובעלי חיים , בכנסייה יש גילוף של דוכן תפילה ממחצית המאה התשע עשר, על קירות הכנסייה נוספו בשנת 1976 ציורי קיר, בעת ששופץ המבנה נתגלה כי ברבות השנים שימש המקום גם לצרכי קבורה קברים רבים נתגלו מתחת ליסודותיה ומסביבה על חלק מהמצבות נתגלו ציורים.

בצמידות לאחד מקירות המבנה נמצא קבר החייל האלמוני הבולגרי , המורכב מאנדרטה ושני פסלי אריות שיש גדולים שאש התמיד דולקת למראשותיהם , גם מקום תלייתו בידי העותומאניים ,של המהפכן הלאומי וסיל לבסקי היה בקרבת מקום , מאחורי הכנסייה נמצא קברו של הסופר הבולגרי הגדול איוון ואזוב.

סופיה כנסיית סבטה סופיה Church of Sveta Sofia
 

הכנסייה ממוקמת בשדרות bulevard Tsar Osvoboditel 3 , ברחוב קרוב לקתדראלת אלכסנדר נייבסקי הכנסיה פתוחה לקהל בימי השבוע בין השעות

כנסייה שנבנתה בשנת 1914 על מגרש שהיה שייך לשגרירות רוסיה בסופיה ,זמן קצר לאחר בניית קתדראלת אלכסנדר נייבסקי ,מטרתה הראשונה הייתה לשמש את המאמינים בשגרירות הרוסית ,לאחר מכן הפכו אות כמקום תפילה לחברי הקהילה הרוסיים בסופיה, בשנת 1953 הקפלה והכנסייה הפכו לחלק מהפטריארכיה במוסקבה, המנהלת אותה עד היום.

שתי כניסות לכנסייה אחת הדרומית לכוון השדרה ,שמעליה ציור של St. Nicholas , ואילו מעל לכניסה הצפונית לכוון הפארק מעליה ציור של Alexander Nevski ,על גג הכנסייה מתנוססים חמש כיפות (בצלצלים ) מוזהבות בזהב, הכיפה הזהובה המרכזית מתנוססת מעל מגדל עגול שמעליו חרוט בצבע ירוק בגובה 19 מטר שבראשה הפעמונים שנתרמו על ידי הקיסר הרוסי ניקולאי השני ומעליהם צלב.

האמנים הרוסים שעיטרו את קירות הכנסייה בציורי קיר ובסמלים הקשורים לנצרות ,שאלו את המוטיבים מהכנסייה האורתודוכסית בקייב, סגנון האדריכלות השולט בכנסייה הוא סגנון רוסי של כנסיות ממוסקבה מהמאה השבע עשר , הכנסייה הוכרזה כאתר שימור של אונסקו.

בקריפטה של הכנסייה שהכניסה אליה משמאל לכניסה הראשית ,הפתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 08:00-18:30 ,אל הקריפטה יורדים במדרגות ,שם טמון הארכיבישוף Seraphim Sobolev, ששרת בכנסיה בין השנים 1921-50, האגדות מספרות שעוד בהיותו צעיר ידע לעשות ניסים ונפלאות  ,לאחר מותו הוא נקבר בקריפטה,בכניסה לקריפטה חנות מתנות לתשמישי קדושה .

לאחר שיורדים במדרגות ,נכנסים לחדר גדול שבו שולחן וכסאות שעליהם יושבים בעיקר נשים הכותבות על דפים את הבקשות של המאמינים, החדר עצמו מעוטר בציורי קיר פרסקות והכיפה שמעליו מעוטרת בציורי ראשי מלאכים, כאשר לכול אחד שש כנפיים ,משם נכנסים אל חדר הקבר עצמו, שם כורעים המאמינים ליד הקבר, בהצמדם אליו ארוכות, המאמינים לוחשים תפילה ובקשה, מצטלבים ומשלשלים את הפתק לתיבת הבקשות המיוחדת.
 
המפללים מעל קברו מאמינים שבכוחו להעניק להם בעת התפילה משאלות של בריאות וריפוי האגדות טוענות שהכנסייה מעניקה למאמיניה המבקרים בה בעזרת הכוח הקסום בה להגשים את משאלות ובקשותיו של המאמין בעת הביקור בה.
סופיה הכנסייה הרוסית The Russian Church
 

הגעה לכנסייה הממוקמת ברחוב 1-3 Boyansko Ezero St, ברובע בויאנה בחלקה הדרום מערבי של סופיה,ההגעה מתחילה בלקיחת אוטובוס מספר 9TM מתחנה שליש הארמון הלאומי לתרבות , National Palace of Culture, ונסיעה עד התחנה האחרונה הנקראת Hladilnika ,אז מחליפים לקו אוטובוס שמספרו 64 לתחנה הנקראת Boyansko hanche stop ,ומשם מסיימים ברגל ,ניתן גם להגיע במונית .

הכנסייה שאיננה משמשת לתפילה רק משמשת כמוזיאון ,פתוחה בכול ימי השבוע ,כניסה בתשלום , פטורים מתשלום כניסה, אנשים עם מוגבלויות ועוזריהם ילדים מתחת לגיל בית הספר , ובכל יום שני האחרון של החודש לאחר השעה 15:00, שעות הפתיחה של הכנסייה בתקופת הקיץ בין השעות 09:30-17:30 ,בחורף בין השעות 09:00-17:00.

לאחר שחונים בכניסה ,נכנסים מבעד לשער הברזל ומיד לאחר הכניסה קופה לרכישת כרטיסים, במחיר 10 לבה לאדם ,לכנסייה נכנסים מבעד דלת מברזל נקובת כדורים מתקופת העותומאנית ,כניסה נמוכה שנשתחווה קלות בכניסה , הבעייה בביקור היא לוח זמנים ,(חשוב להזמין מראש זמן לביקור ) ,תחילת הביקור המעבר בדלת למבואה ולחדר ציורי הקיר , בקומה התחתונה בלבד,נכנסים בקבוצה של שמונה אנשים, לפרק זמן של כשמונה דקות.
 
כאשר נגשתי לרכישת הכרטיסים ללא הזמנה מראש ,נדרשתי להמתין שלוש שעות לכניסה , תעודת העיתונאי ולחץ בלתי מתפשר של המלווה עזרה ,אך ראיתי מבקרים מרחבי העולם מקפלים את זנבם ומסתלקים, כיוון שהקופאית מקבלת את משכורתה (כמו בתקופה הקומוניסטית) ,לא איכפת לה מהמבקרים ,נחוץ מתאם ביקורים להכנסת עוד אנשים בפרקי זמן מבוזבזים , בכנסייה מבקרים כמאתים אלף מבקרים בשנה .
 
הפרסקות המצויירות על הקירות בנויות ממספר שכבות ציורי פרסקות , המיוחד בהם הציורים הראשונים של פרסקות בתלת מימד שנעשו בעולם הנוצרי, אומני ציורי כנסיות מרחבי העולם הגיעו לכנסייה על מנת ללמוד איך לצייר פרסקות תלת מימדיות .

כנסיית סנט ניקולס הקדוש Saint Nicholas ופנטלימון הקדוש Saint Panteleimon,הנקראת גם כנסיית בויאנה הכנסייה מורכבת משלושה חלקים שהוקמו במאות 10-11 ,שבהם נבנתה הכנסייה הקטנה הישנה עם הכיפה בכנסייה לוח משנת 1259, שעליו כתוב בשפה הבולגרית הישנה ,כי התרומה להקמתה הגיעה מהתורם סבסטוקרטור קלווין ורעייתו דזיסלאבה ,בתקופת חיו של הצאר הבולגרי קונסטנטין-אסן טיק ורעייתו אירינה והציור הראשון ידוע של הקדוש Saint Ivan of Rila.

במאה השלוש עשר נבנה בקומה השנייה של הכנסייה, עוד כנסייה קטנה בחזית המערבית של הכנסייה,שאליה עולים במדרגות חיצוניות, על קירותיה מצוירים ציורים של מוטיבים נוצריים ,על קיר האבסיס ניתן לראות ציור של ישו ומתחתיו ציורי מלאכים וארבעת השליחים , בחלק שליד המזבח ניתן לראות ציור של המדונה ,וציור הבשורה ותמונות מחייו של ישו, חלק מהציורים של הקדושים חסרי עיניים ,מכוון שאלו על פי האגדות נעקרו ,נטחנו ונבלעו במשקה ,על מנת לתת לעוקרים, כוחות של קדושה וחוכמה .

במחצית המאה התשע עשר ,נבנה לכנסייה חדר כניסה דו קומתי שהוקדשו לקדושים ניקולאי ופנטלימון ,בקיר של הקומה העליונה מופיעים ציורים המתארים את הצליבה, תחיית המתים וסצינות מחייו של פנטלימון הקדוש.

ייחודה של הכנסייה באוסף הפרסקו שצוירו על קירותיה בשכבות ,המהווים אבן יסוד לאומנות של ימי הביניים במזרח אירופה, תוך תצוגה המשקפת רוחניות עמוקה בציורים של האמן טרנובו ,שבו מובלט ההרכב הקלאסי של האיקונוגרפיה. בעבודתו האמנותית הבהירה, והקומפקטית, הדימויים שבציורים מקרינים רוחניות עשירה, המתאפיינים בציורי דמויות התורמים .

כנסייה שהוכרזה בידי אונסקו כאתר לשימור עולמי, הכנסייה עצמה חדלה לפעול בשנות החמישים , אך שיקום סנט ניקולס וכנסיית סנט פאנטלימון, החל באמצע המאה העשרים ונמשך עד שנת 2006 , בעקבות מסע התרמה שקיים המוזיאון הלאומי להיסטוריה.

מאחור ברחבה קטנה, ליד הכניסה לקומה העליונה, קברה של המלכה ,שהתנהגה אל העם כאחת מהם ושימשה במלחמת העולם הראשונה ,כאחות בבית חולים שדה לפצועים מטעם הצלב האדום הבולגרי, מאחור הכנסיה עוד קבר של אריכבישוף ,ומצידה של הכנסיה השמאלי בית קברות קטן לכמרים .
 
בחזית שביל הכניסה לגינת הכנסייה נטוע עץ סקוייה ענק ואחד נוסף מאחורי הכנסייה שנתרמו בידי הכנסיות באמריקה, אחרי הקופה מימין לשביל נמצאים השירותיים . 
סופיה כנסיית בויאנה Boyana church
 

הקריפטה ממוקמת מתחת לקתדראלת אלכסנדר נבסקי , הכניסה בתשלום ונכנסים לקריפטה היא מימין של הכניסה הראשית לקתדראלה , החנות פתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 10:30-18:30.

החלל התת קרקעי משמש גם כמוזיאון שבו מוצגים תשמישי קדושה נוצריים ואיקונוגרפיים הקשורים לדת הנוצרית הבולגרית, במיוחד ניתן לראות את האיקונין המיוחד, תצוגה של אביזרים דתיים שהובאו ממנזרים וכנסיות כמו האיקונין המיוחד שהובא ממנזר פוגונובו מתחילת המאה השבע עשר, או האיקונין הנדיר מתחילת המאה השמונה עשר ממנזר הנשים אורליצו שמיקומו במתחם מנזר רילה.

איקונין נדיר נוסף על שם הקדוש סנט ג'ורג הרומאי הנוצרי שמת על קידוש שמו ושעליו מספרים כי נלחם בדרקון ושהרגו , דמותו ולחימתו הבלתי מתפשרת בכוחות הגדולים ממנו שימשו דמות לוחמת במאבקם של הבולגרים בשלטון העותומאני , הכיתוב שלפני המוצגים נכתבו באנגלית ובבולגרית .

לסיום ניתן לרכוש בחנות מזכרות בעלות ניחוח נוצרי דתי וסוגים שונים של העתקי איקונות על מנת להביא אותם לביתם של הנוצרים המאמינים .

סופיה הקריפטה של אלכסנדר נבסקי Alexander Nevski
 

כנסיית הרוטונדה The Rotunda of St George המכונה גם Sveti Georgi ממוקמת בשדרת Kniaz Aleksandar Dondukov 2 , הרטונדה פתוחה לסיורים בתשלום ,בכול יום בין השעות 08:00-17:00. טלפון 35929809216 .

יש המתארים את הרוטנדה הרומאית ,כפינה נחבאת הממוקמת בחצר בית הנשיאות העכשווי, המכנה ששימש ככנסיה נוצרית קדומה ,שאולי הוא המבנה העתיק ביותר בסופיה מהתקופה הרביעית לספירה כאשר נראה העיר סרדיקה , על פי הידוע הקומה הכנסייה בידי הרומאים בעת שלטונם בעיר על פי תוכנית סדורה שבה בנו חדר מרכזי עגול המכוסה בכיםה המוקפת באפסיסים שצורתם חצי עיגול .

לאחר שהמקדש הרומאי נהרס בקרבות עם שבט ההונים בעת שכבש את סופיה , המבנה שוקם ונבנה מחדש ככנסייה בעלת אולם תפילה, על קירותיה שרידים של ציורי הקיר ומזבח.

הסיבה העיקרית לכנסיה הנחבאת בעומק של מטרים ספורים מתחת לפני הקרקע באזור טמונה בטענה כי השלטון הסובייטי בנה מסביב לרוטנדה מבנים גדולים כולל את בית השלטון ומשרד המושל הקומוניסטי שכיום התחלף לבית משרדי הנשיאות והממשל ,על מנת להסתיר את פולחן הדת כפי שהדת דוכאה ברוסיה בתקופה הקומוניסטית.

המקדש הרומי הישן רוטונדה הוא חלק ממכלול ממצאים ארכאולוגיים ,המורכבים משרידי בזיליקה שברצפתה הותקנה מערכת חימום הנקראת hypocaust ,רצפתה מורכבת מאבנים שבהם הותקנה מערכת ניקוז מים השטח של המתחם שכן בתקופה הרומאית ברובע שנקרא קונסטנטין שבעיר העתיקה.

בחלק המזרחי של הרוטונדה ,נחפרו שרידיה של העיר סרדיקה ,כפי שנקראה בתקופה הרומאית, המבנה הוכרז לשימור בידי אונסקו , שרידיו של ביתו הקיסר הראשון קוסנטנטין נתגלו מתחת למלון רילה הסמוך בעת שנחפרו יסודותיו.

מבנה הרוטונדה משמש עד היום כבית תפילה למרות שלא ברור לגמרי לשם מה הוקם המבנה העגול שהפך לכנסיה במאה השישית ,עד היום מתגלים ממצאים בעת השיפוצים שמסביב למבנה שבהם מתגלים חלקי עיר ושרידי מבנים של העיר שנקראה אז סרדיקה המאפיין שקירות הרוטונדה נבנו מלבנים שרופות שצבעם אדום כפי שנבנו בתקופה הרומאית,

סופיה כנסיית סנט רוטונדה של ג'ורג
 

הכנסייה פטקה הקדושה של האוכפים ,ממוקמת במרכז העיר , במעבר שבין חנות הכולבו Tzum לבין מלון שרתון ממש ליד הכניסה לתחנת המטרו סרדיקה , טלפון 35929807899.

כנסייה שנבנתה בתקופת השלטון העותומאני בימי הביניים, בעזרת תרומות של סוחרי ואנשי האזור, הכנסייה קבלה את שמה כפטקה הקדושה של האוכפים , מכוון שהחוק העותומאני אסר לבנות כנסיות שגובהם מעל לגובה סוס ורוכבו, אי לכך טמונה חלק מהכנסייה בנקודה שמתחת לפני הקרקע .

תחילת המידע על הכנסייה מופיע במאה השש עשר, שהוקמה להנצחת Martyr Petka Ikoniyska הקדוש שהוכרז ככזה במאה האחד עשר, כנסייה שנבנתה על הריסות מבנה רומי עתיק, פרסומה של הכנסייה נבע מאוסף ציורי הקיר הפנימיים שלה המתארים סצנות תנכיות מהמאות 14,15,17,19.

האגדות והאמונה של המאמינים הבולגריים טוענים כי גופתו של המהפכן וסיל לבסקי הוטמנה ונקברה בכנסייה לאחר שהועברה לכאן ממקום קבורתה הראשון , האמונה הזאת כי עצמותיו נמצאות מתחת ליסודות המבנה ,די רווחת בקרב המאמינים.

הכנסייה שעדין פועלת מציינת את קיומה ביום פטקה הקדוש בתאריך 28 באוקטובר בכול שנה , לכנסיה חזית אבן שמעליה גמלון ודרג של שכבת אבנים יוצרת חצי מעגל כקשת מעל לדלת הכניסה לכנסייה, מעל לדלת לוח שיש עם תבליט הקדוש וכתובת בבולגרית חקוקה מתחתיה , לכנסיה קריפטה שנתגלתה בעת השיפוץ בשנות החמישים .

סופיה כנסיית סווטה פטקה סמרדג'יסקה Sveta Petka
 

הקתדראלה הקתולית ממוקמת ברחוב ul. Knyaz Boris 125, המרוחקת 300 מטר ממרכז הקניות center of Sofiacity ,הכנסייה פתוחה בימי השבוע בין השעות 07:00-19:00.

הקתדראלה נבנתה בראשונה בסוף המאה השמונה עשר ,בעזרת תרומה שניתנה לכומר הקפוצ'יני האיטלקי טימותי מביאלה , בתחילת המאה העשרים גדלה הקהילה סביב הכנסייה ומנתה כאלפים מאמינים שהתיישבו בסופיה ממערב אירופה. מאיטליה, מצ'כיה, מהונגריה וצרפת .

כנסייה שנהרסה במלחמת העולם השנייה ,וממנה נותר רק הפסל של מרים הבתולה של לורד ,הכנסייה נבנתה שוב ונחנכה בשנת 2006 , את אבן הפינה למבנה הניח האפיפיור יוחנן פאולוס השני בעת ביקורו בעיר בעת שהחלו לבנותה, כנסייה גבוהה מאוד מודרנית שאורכה 23 מטר ורוחבה 15 מטר בעל צריח שבו ארבעה פעמונים אלקטרוניים המתנשא לגובה 33 מטר , מעל למזבח הכנסייה תלוי צלב עץ שגובהו שבעה מטר.

סופיה קתדראלת יוסף הקדוש Cathedral of St. Joseph
 

האנדרטה ניצבת בחלקו המזרחי בפארק שמסביב לארמון הלאומי לתרבות , שנחנכה בסוף שנת 1999, על ידי הארכיבישוף של סופיה והכמרים בני הדתות האורתודוכסים, הארמנים והקתולים ,בעת שנחנכה האנדרטה הוכרזו הקורבנות כקדושים מעונים .

אנדרטה שהוקמה לזכרם של תושבי בולגריה שמסרו את נפשם והיו קורבנות המשטר הקומוניסטי בבולגריה, אשר מתו לאחר כליאתם שחלקם נידון לגזר דין מוות שבוצע בפני כיתת ירי ,בין השנים 1944-1989 , בין הנהרגים אנשים שהגנו ששמרו על אמונתם ודתם, אזרחים בעלי מוצא אתני מסוים או שמרדו ברעיון הקומוניסטי ויצאו נגד המפלגה ,אזרחים גברים ונשים ללא הבדלי גילאים .

מבנה קפלה אורתודוכסית שנקרא כל הקדושים הבולגרים, All Bulgarian Martyrs ,המורכב מרבוע מבנה קטן מאבן ,שמעליו גליל אבן קטן ומעליו צלב ,בחזיתו משטח מרצפות ומספר ספסלי התייחדות עם הקורבנות ,מצבת הזיכרון עצמה בנויה משיש גרניט שחור מלוטש שעליו חקוקים שמותיהם של 7526 הנופלים, לידו צלב אבן .

סופיה אנדרטת הקורבנות הקומוניסטים Memorial of Comm
 

הגעה לרובע Dragalevtsi בקווי האוטובוסים 64, 93, 98 היוצאים מתחנת אוטובוס Vitosha שעל יד תחנת המטרו Vitosha Metro Station, נסיעה במונית כ 15 לבה.

מומלץ לבקר ברובע דרגלבצי Dragalevtsi ,בכדי לבקר במנזר האורתודוכסי דרגלבצי Dragalevski Monastery ,הממוקם לרגלי הר הויטושה, טלפון 35929673360 ,המנזר ממוקם כקילומטר וחצי קילומטר דרומית לרובע ,מנזר שהוקם לזכרה של הבתולה הקדושה של ויטושה Holy Virgin of Vitosha, או בכינויו St. Mary of Vitosha,שקבל בזכות האמנה של הצאר אלכסנדר, קרקעות ופטורים ממס למנזר דרגאלבצי, כולל הבעלות על הכפר נובאצ'ן.

מנזר שהוקם בידי הצאר איבן אלכסנדר בימי הממלכה השנייה של בולגריה במחצית המאה הארבע עשר, ארבעים שנה לאחר שנבנה ,נהרס המנזר בידי הכובשים העותומאניים ,במאה החמש עשר נבנה המנזר מחדש , בעזרת תרומנ וסיוע של הפאודל המקומי Radoslav Mavar ,המנזר סיפק מחסה למורדים בולגרים לאורך השנים, כמו לגיבור הלאומי Vasil Levski ,בהתמרדותם כנגד העותומאניים , במנזר כנסייה קטנה שעל קירותיה נמצאים פרסקו וציורי קיר מהמאה החמש עשר שהשתמרו וניתן לראותם .

במתחם המנזר התווסף בית ספר לילדים שנוהל בידי הנזירות, כיום בספריית המנזר שהפכה לספריה ולמרכז סיפרותי ,ניתן לראות ספרי ליטורגיה עתיקים ,כתב יד של הבשורה הרביעית ממחצית המאה השש עשר וספר תהילים מהמאה השבע עשר, בכול שנה בחמש עשר לחודש אוגוסט נחגג במנזר יום מרים הבתולה .

 ויטוסה מנזר דרגלבצי Dragalevski Monastery
 
 
 
בניית אתרים - שרקור