דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה כיכרות אנדרטאות ומזרקות

האנדרטה ממוקמת בכיכר אלכסנדר נבסקי Alexander Nevsky Square בצדה הדרומי של כנסיית סווטה סופיה ממוקם קבר החייל האלמוני העשוי מגרניט ,שומר עליו פסל אריה רובץ העשוי מברונזה ,בתוך הקבר עצמות חיילים אלמוניים שנאספו משדות הקרב בין העותומאניים לרוסים למען עצמאות בולגריה.

בחזית הקבר בוערת אש התמיד ומאחוריה על קיר מעוגל ,נחקק המשפט בבולגרית משירו המפורסם של המשורר הלאומי איוואן וזוב כך: זה בשבילך בולגריה, הם נספו למענך , זה הקורבן שהם נתנו לך בולגריה, תרומתם למענך מדינתם ,מתחת למשפט החקור בשני הצדדים מוטבעים שני זרים מברונזה .

סיפורה של הקמת האנדרטה בולגרית לפני כארבעים שנה ,נעוץ באנדרטה המקבילה שלה שהוקמה בבריטניה שהוקמה בשנת 1920 ,בעבור לוחמי מדינות שהשתתפו במלחמת העולם הראשונה, צורת האנדרטה השתנתה מספר פעמים אך הרעיון שהסתתר מאחורי הקמת החיילים שמקום קבורתם לא נודע נשאר .

מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה, הוקמה וועדה שתקבע את צורת האנדרטה ומיקומה בסופיה, לאחר ארבע שנים של דיונים הציע שר החינוך להקים קרן להקמת האנדרטה, מיד קמה סערה פוליטית בבולגרי בין המצדדים להקמה לבין המתנגדים ,

בתום הוויכוח ,החליט שר ההגנה וולקוב, ,כי האנדרטה הסמלית תקום במיקומה הנוכחי בעבור החיילים הבלתי ידועים ,שאבדו את חייהם ,למען שחרור בולגריה ואיחודה מחדש כמדינה .

חנוכת האנדרטה התקיימה בשנת 1941, בנוכחות הצאר בוריס השלישי ,תוך הקפדה על מספר כללים : הדמות המרכזית באנדרטה תהיה פסלו של האריה מברונזה שייצג את האומה הבולגרית, לידו יעמוד סרקופג מאבן גרניט, מאחור יעמוד קיר שעליו יוטבע הפסוק משירו של המשורר הלאומי איוואן וזוב ושני צלבים יוטבעו על קיר זה בנוסף.

על הסרקופג הוטבעו בצד אחד עץ הערבה הבוכייה ומעברו השני שתי נשים סובלות הכורעות על ברכיהם, האנדרטה נפגעה בהפצצות של מלחמת העולם השנייה , ולאחר המלחמה בעת השתלטות השלטון הקומוניסטי על בולגריה וסופיה , רעיון האנדרטה לא מצא חן בעיניהם, ולכן החליטו לשנות את מיקומה מספר פעמים, פסל האריה הועבר והוצב על קן מול הארמון המלכותי.

לאחר זמן מה הצמיח הפסל כנפים ונעלם למספר שנים עד שהתגלה שוב בידיים פרטיות בשנת 1975 והועבר למוזיאון הלאומי, בשנות השבעים החלו שוב הרעיונות להקים את האנדרטה מחדש ,ורעיון העיצוב כלל מחלוקות האם לעצב את האנדרטה מחדש, או ליצור אנדרטה חדשה בתכנונה, שהוצבה שוב בשנות השמונים במקומה הקודם.

כיום הוקמה האנדרטה שמתחתיה טמונים 15 קופסאות מלאות רגבי אדמה מכול שדות הקרבות לעצמאות שנערכו בחלקיה של המדינה, האנדרטה בנוסף למטרה שבעבורה הוקמה אמורה לקשר בין הדורות בעבר ,בהווה ובעתיד של בולגריה ,

סופיה קבר החייל האלמוני The Tomb of the Unknown
 

האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge ,אנדרטה הבנויה על לוח ענק של תבליט דמויות של לוחמים ומעליה עמוד בסיס שבראשו ניצבים שני חיילים המניפים את נשקם.

האנדרטה שהוקמה בשנות החמישים במאה הקודמת בפארק בעיר סופיה ,לזכרם של החיילים הסובייטים שנפלו במלחמת העולם השנייה במלחמתם בנאצים לכבוש סופיה ובולגריה מידם, מתארת בתבליט קבוצת חיילים סובייטים מברונזה בעת הקרב לשחרור סופיה.

לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בבולגריה ,הפכה האנדרטה לשמש כמקום שבו מוחים ופוגעים בני העיר על עוולות והתנגדויות למהלכי שלטון שאינו נוח להם ומקום למחות נגד העם הרוסי ולהעביר מסרים בעלי מוטיבציה פוליטית או חברתית.

במעשי השחתת האנדרטה ,מציירים חוליגנים והופכים את הדמויות שעל האנדרטה, לדמויות מצוירות נלעגות תופעה זאת של אומנות מחאת הרחוב ,משנה סגנונות מפופ לדמויות היסטוריות בנות זמננו ,על פי הלכי האירועים והדמויות הפופולאריות בתקופת השנה.

ברור שהדבר נעשה למורת רוחם של שליטי בולגריה והשלטון הרוסי ,ויש נטייה לנסות לרסן את הצעירים היצירתיים הללו במחאתם ופגיעה בזכרם של חיילים שנפלו על מנת להסיר את העול הנאצי ממדינתם.

לכבוד יום השנה של האביב בפראג משנת 1968 נצבעו הדמויות בצבע ורוד , לאחר מכן נצבעו חלק מהדמויות כמו להקת הבנות הרוסיות Pussy Riot שמחו כנגד השלטון הרוסי דמוית ועוד ועוד, בכל פעם שהאנדרטה מושחתת ,השלטונות עורכים מבצע ניקוי , אך זה קורה לאחר שהציירים מספיקים להפיץ את עבודתם החדשה .

סופיה אנדרטת הצבא הסובייטי Monument to the Soviet
 

האנדרטה ממוקמת במרכז העיר סופיה, בכיכר נרודנו 1 Narodno Sabranie Square הנמצאת בשדרות Tsar Osvoboditel Blvd,ממול לבניין האספה הלאומית הבולגרית.

האנדרטה של הצאר הרוסי אלכסנדר השני ,שצבאו שיחרר את סופיה ולאחריה את בולגריה מעול הכיבוש העותומאני והעניק לבולגריה את עצמאותה ,הרכוב על סוסו העשויה מברונזה על כן של גרניט שחור מהרי בולגריה,פסל הצאר הרכוב על סוסו ,נוצר בידי אמן האיטלקי ארנולו זוצ'י , העבודות על האנדרטה החלו בתחילת המאה ועשרים שהסתיימו שנתיים לאחר תחילת העבודה,

על משטח אבנים מרובע ניצב חלקו הראשון של הקן המרובע ,שבכול אחת מקירותיו מוטבע לוח ברונזה שעליהם כיתוב ותבליט , הכוללים סצינות מקרב סטארה זגורה, שלב חתימת הסכם סן סטפנו בעת השחרור, טקס הפתיחה של האסיפה הלאומית ב Veliko Tarnovo.

למרגלות הקן הראשון בתחתית ,צמוד זר ברונזה ותבנית כף רגל שנתרמו בידי ממשלת רומניה על מנת להנציח את חייליה שנפלו בהשתתפותם בקרבות לשחרור בולגריה ביחד עם הצבא הרוסי.

לעל לבסיס האנדרטה, חלק נוסף של הקן הבנוי כאילו משכבות ,מעליו החלק השלישי המסתיים בגמלון ובתווך תבליט של חיילים רוסיים ורומנים וקציניהם הרכובים על סוסים במעטפת חיצונית הכוללים את הדוכס הגדול ניקולס Nicolaievich, את הרוזן Ignatiev ואת הגנרלים הרוסיים יוסף ולדימירוביץ Gourko ו מיכאיל Skobelev.

את קבוצת הלוחמים בחזית מוליכה עם חרב שלופה נייקי Nike , אלת הניצחון היוונית בעלת הכנפיים העוטפים את החלק השלישי של הקן, מעל לנדבך והגמלון בגובה 13 מטר , ניצבת דמותו של הצאר אלכסנדר השני רכוב על סוסו וכאילו הוא צופה על הקרב שמתחתיו .

אנדרטת הצאר המשחרר Tsar Liberator Monument
 

סופיה האנדרטה לזיכרון קורבנות הפשיזם Mound of Brotherhood

אנדרטה ששמה הנוסף הוא אנדרטת Bratska Mogila, הממוקמת בתוך גן Borisova Gradina , ( פארק החופש בעבר) האנדרטה בנויה מעמוד אובליסק הניצב על בסיס של שלוש מדרגות ,שגובהו 42 מטר ובבסיסו פסל של חיילים פרטיזנים לוחמים שנפלו במהלך מלחמת העולם השנייה במרד נגד הכובש הנאצי, לשחרור בולגריה לחופשי.

האנדרטה נחנכה במחצית שנות החמישים , ביום השנה השמונים למותו של המהפכן הבולגרי כריסטו בוטוב Hristo Botev ,שמילותיו חקוקות על האנדרטה במשפט : מי שמת במריבה למען החירות לעולם לא מת.

מתחת לאנדרטה נטמנו עצמותיהם של 17 חברי המפלגה הקומוניסטית ואיגוד הנוער הקומוניסטי שמתו במאבק לשחרור , בחזית במרכז האנדרטה שני פסלי ברונזה של לוחמים האוחזים נשק בידיהם , משני צדדי האובליסק שני קירות אבן שבמרכזם תבליטים המתארים את המאבק ואת אזרחי העיר מקבלים את המשחררים הסובייטים מכבלי המשטר הנאצי בתחילת ספטמבר בשנת 1944.

למעשה היצירה האומנותית של הפסלים והתבליטים יוצרות כיפוף והמורכבות של הסיפור ההיסטורי של ניסיון המרד של 1923 להקמת מדינה קומוניסטית בבולגריה אל מול השלטון הסובייטי לאחר מלחמת העולם השנייה תוך הנפת דגל החופש והניסיון לפרוץ את הדרך אליו מחדש .

בין הדמויות בתבליט ניתן לראות את הקורבנות מהאנשים הפשוטים כנגד המלחמה בפשיזם במיצג של אם המלווה את בנה הפרטיזן במלחמה זאת ,בתבליט השני ניתן לראות את האנשים שבנו את המשטר הסוציאליסטי הסטליניסטי אחרי מלחמת העולם השנייה.

סופיה האנדרטה לזיכרון קורבנות הפשיזם Mound of Brot
 

הגשר הנקרא גם גשר Orlov Most ממוקם מעל נהר פרלובסקה Perlovska River שבמרכז העיר סופיה,תחנת מטרו קרובה Sofiyski Universitet, נהר שהמקומיים קוראים לו התעלה ,בשפה היום יומית ,על מנת לתאר כי הוא הולך על המדרכה שלצדי הנהר ,פסלי הנשרים ,מעקות הגשר ,התבליטים והקישוטים נעשו בבית חרושת מפורסם בווינה .

אזור הגשר מהווה צומת דרכים חשוב ועמוס, כגשר הנשרים הוא קיבל מארבעת פסלי הנשרים העשויים מארד המונחים בחלק המזרחי והמערבי של הגשר בצמדים על שני עמודי אובליסקים בכול צד ,המשמשים גם כבסיס מתחת לנשרים לפנסי הרחוב המעוצבים, פסלי הנשרים הפורשים כנפים מהווים באופן סמלי את תפקידם כמגני הגשר ופטרוניו ,אך בעיקר את הכמיהה שהייתה בללבות הבולגרים לחופש מעול הכיבוש..

הגשר שהוקם בסוף המאה התשע עשר , שנים ספורות לאחר שחרור העיר מעול העותומאניים, וצומת הדרכים המשמשת לכניסת תחבורה לסופיה מחלקה המזרחי בשדרת הצאר המשחרר Tsar Osvoboditel Boulevard , שדרה המשמשת גם ככניסה משדה התעופה למרכז העיר , כאשר נבנה הגשר הוא שימש כאחת משתי הכניסות לעיר העתיקה של סופיה.

כיום מסמן הגשר את תחילתה של החלק המושלם של העיר , ומשמש גם בעת טקסי קבלת אורחים חשובים ומסירת מפתח העיר הטקסי בידי ראש העיר ,כמו ששימש בעבר לקבלת שבויים בולגרים בעת שחזרו למולדתם .

בקרבת הגשר נמצאים וצמודים לאצטדיון הלאומי הנקרא על שם וסיל לבסקי , לאנדרטת הצבא הסובייטי שבפארק Borisova gradina , לאגם אריאנה Ariana Pond , לבית אולפני הטלוויזיה הלאומיים National Television Building ולבניין צרבץ Tzarevets building.

סופיה גשר הנשרים Eagle's Bridge
 

האנדרטה ממוקמת בכיכר הנצבת במרכז רחוב לבסקי .

וסיל לבסקי המהפכן נולד במחצית המאה התשע עשר, עוד בצעירותו הרים את נס המרד כנגד השלטון העותומאני בבולגריה, דמותו של וסיל לבסקי שימשה כסמל וכמנהיג שדגל בתנועת השחרור הלאומי מהעול התורכי, מהלך מאבקו כמהפכן שוטט ברחבי בולגריה על מנת להעביר את משנתו ולגייס כספים שישמו למימון מאבק זה.

עקב מאבקו של וסיל בנסקי הוא נרדף בידי השלטונות העותומאניים ולבסוף נתפס עקב הלשנת אחד מחבריו שעונה בכלא, לאחר שנתפס ועונה ,נגזר עליו עונש מוות בעוון תכנון המרד כנגד העותומאניים ,בנסקי נתלה במרכז העיר בידי השלטונות, לאחר מותו הפך וסיל בנסקי לקדוש ולסמל המאבק בכיבוש , לזכרו ישנם אתרים רחובות , מגרשי ספורט ומבנים ברחבי סופיה ובולגריה .

האנדרטה בצורת האובליסק לזכרו נצבת בנקודה שבה עמד עמוד התליה שעליו נתלה ,את תכנונה החלו השלטונות של בולגריה לאחר קבלת עצמאותה בשנת 1878 אלה שהיא הוצבה במקומה רק בסוף המאה התשע עשר, גובהו של האובליסק כשלוש עשר מטר ,העשוי מגרניט אפורה שעליו מוצמד בתבליט ראשו של וסיל בנסקי, החלק התחתון הוא מרובע הניצב בכיכר מוקפת שרשראות ברזל, שעליו נדבך שממנו עולה החרוט לגובה, תבליט ראשו של בנסקי חקוק על החלק התחתון המרובע.

יחסית לגודל הערצה כלפיו ודמותו המרכזית בעם הבולגרי ,נאסף מעט כסף להקמת האנדרטה והיא איננה בולטת במיוחד, בתחילה תוכנן ליצור צלב ענק הניצב על חצי סהר, אך השלטונות דחו הצעה זאת בטענה שאין היא הביעה את פועלו למען השחרור, תוכנית נוספת הייתה ליצוק פסל ברונזה בגודל אמתי של נבוסקי ,אך תוכנית זאת נדחתה מחוסר תקציב.

את הביקור באנדרטה מומלץ לשלב בעת סיור לאורך הרחוב, שבו מבקרים את הקתדראלה של אלכסנדר נבסקי , כנסיית סנט סופיה, קבר החייל האלמוני ,הספרייה הלאומית, גן הרופא בתאריך 19 בפברואר תאריך השנתי למותו בתליה, בכול שנה מתאספים תושבים רבים בתור ליד האנדרטה על מנת להניח זר פרחים למרגלותיה.

לזכרו מתקיים פרויקט בבולגריה ,שיציב אנדרטה לזכרו על גבול בולגריה ותורכיה ,שגובהה יהיה 133 מטר.

סופיה אנדרטת ווסיל לבסקי Vasil Levski Monument
 

רחוב הקניות המרכזי של העיר סופיה, על שם הרוזן ניקולאי פאבלוביץ איגנטייב Graf Ignatiev ,דיפלומט רוסי שפעל להרחבת האינטרסים הרוסיים במדינות הבלקן ובמזרח הרחוק, תוך קידום התנועה והאחדות הפוליטית והתרבותית ,של כל העמים הסלאבים.

ברחוב משובצות חניות לאופנה ,ביגוד כולל מותגים , תכשיטים ,הנעלה ,בתי קפה ,מסעדות ודוכני אוכל מהיר , חנויות לאומנות , מתנות , הסחורה הנמכרת בחנויות הרחוב במחירים סבירים יחסית, למעשה זה מעין מדרחוב ללא מכוניות ,משום שרק חשמליות ראשיות לעבור בו ,כאילו קניון ללא גג.

לאורכו של הרחוב Graf Ignatiev street שלושה כיכרות :

סופיה כיכר הפטריארך אבטימי Patriarch Evtimiy Square

הממוקמת במעבר רחוב Graf Ignatiev Street במפגש עם שדרות לבסקי Vasil Levski Boulevard ושדרות הפטריארך אבטימי , כיכר מרכזית במרכז העיר שממנה ניתן להגיע לאוניברסיטה לאורלוב ולארמון התרבות , מחוברת לקווי החשמלית והאוטובוסים החשמליים ומקום מעבר למוניות רבות ,כיכר המנקזת צעירים רבים למגש חברתי.

כיכר פטריארך אוטימי הקטנה, משמשת הן כצומת מרכזית בעיר וכינויה בפי העם הוא פופה Popa (האב) , פטריארך מטארנובו שרת את הכנסייה בסוף המאה הארבע עשר בתקופת ימי הביניים ,בכיכר אנדרטה לזכרו הניצבת בכיכר משנות הארבעים של המאה הקודמת.

סופיה כיכר סלאבייקוב Slaveykov square

כיכר המפורסמת בדוכני הספרים שבה, והמכון הצרפתי בסופיה , בעת הביקור בכיכר ,הביטו בפסל של שני הסופרים מברונזה היושבים על ספסל ומנהלים לכאורה שיחה ,הסופרים פנצ'ו ופטקו סלאבייקובס, Pencho Petko, ו Slaveikovs (אבא ובנו) ,שישבו על ספסל בכיכר העמוסה הזאת, שופעת ספרים, לבסוף התיישבו ליד הפסל לצילום מזכרת.

כיכר סלאבייקוב Slaveykov square ידועה מהמאה השש עשר, בזכות בית הקפה , מסגד ושתי תחנות משטרה עותומאניות, במאה השבע עשר שימשה הכיכר צומת דרכים חשובה בעיר, כאשר שוחררה בולגריה בסוף המאה התשע עשר מעול הכיבוש העותומאני הורחבה הכיכר ונבנו בה בתים בני קומה אחת או שתים עם גינות מסביבם 

לפטקו סלאבייקוב תושב שגר ופעל בכיכר , גרם למעשה ליצירת הכיכר המודרנית לאחר מלחמת העולם ראשונה שבה נבנו בתים בני חמש ושבע קומות ובקומת הממסד נפתחו חנויות, אז גם נבנו מבנים ציבוריים כמו : מבנה קרן המורים, המכון הצרפתי, האיגוד למפעלים ציבוריים ועוד, כיום הכיכר היא מדרחוב שבשנות התשעים הופיעו דוכני הספרים המפורסמים ,כאילו משום קרבתה של הספרייה הממוקמת בקצה הכיכר ליד רחוב רקובסקי

סופיה כיכר גריבלדי Garibaldi square .

כיכר שקיבלה את שמה ברחוב Graf Ignatiev,מהגיבור הלאומי האיטלקי Giuseppe Garibaldi ,שהצליח לאחד את כול נסיכויות איטליה לאחר פלישתו לאי סיציליה ,ומשם עלה לרומא ויצר את מדינת איטליה .

בעת הביקור בכיכר עדיין נותרה הילה ואווירה של המאה השמונה עשר ,שמתקלקלת מעט בעת המפגש עם מסעדות ודוכנים של אוכל מהיר ואוכל רחוב בולגרי ,עוד במקום ברים חנויות ומספר בתי מלון.

בכיכר ניצבת האנדרטה ופסלו של גריבלדי ,המורכבת מעמוד קן מגרניט, שמעליו פסל ברונזה ,שבו סוסו של גריבלדי עומד על שני רגליו האחוריות ,על הסוס עומד ניצב גריבלדי בארכובותיו ומניף את חרבו לשמים בידו הימנית.

סופיה רחוב גרף והכיכרות Graf Ignatiev street
 

סופיה קברו של Ivan Minchov ,נמצא בפארק שמאחורי הבזיליקה בסופיה הקדושה שבמרכז הבירה ,ברחוב ul.11-ti avgust 1a ,סלע הקבר הובא מהר ויטושה.

מצבתו של הסופר מורכבת מגוש סלע אפור, שעליו חקוקים שמו של הסופר ותאריכי שנות חיו לפני המצבה משטח בסיס המורכב ממרצפות אבנים ,שעליו מוצב הקבר עצמו שבתוכו ערוגת פרחים .

איבן ווזוב מכונה בפי העם הבולגרי ,אבי הספרות הבולגרית , היה משורר, סופר ומחזאי בולגרי, הוא נולד בסופוט שבבולגריה תחת האימפריה העותומאנית , חיו המקצועיים נחלקו לשתי תקופות יצירה, לפני שחרור בולגריה מהכיבוש והתקופה שלאחר השחרור שבה שרת כשר החינוך כעשר שנים .

סופיה קברו של הסופר הלאומי איבן ווזוב Ivan Vazov G
 

האנדרטה ניצבת בחלקו המזרחי בפארק שמסביב לארמון הלאומי לתרבות , שנחנכה בסוף שנת 1999, על ידי הארכיבישוף של סופיה והכמרים בני הדתות האורתודוכסים, הארמנים והקתולים ,בעת שנחנכה האנדרטה הוכרזו הקורבנות כקדושים מעונים .

אנדרטה שהוקמה לזכרם של תושבי בולגריה שמסרו את נפשם והיו קורבנות המשטר הקומוניסטי בבולגריה, אשר מתו לאחר כליאתם שחלקם נידון לגזר דין מוות שבוצע בפני כיתת ירי ,בין השנים 1944-1989 , בין הנהרגים אנשים שהגנו ששמרו על אמונתם ודתם, אזרחים בעלי מוצא אתני מסוים או שמרדו ברעיון הקומוניסטי ויצאו נגד המפלגה ,אזרחים גברים ונשים ללא הבדלי גילאים .

מבנה קפלה אורתודוכסית שנקרא כל הקדושים הבולגרים, All Bulgarian Martyrs ,המורכב מרבוע מבנה קטן מאבן ,שמעליו גליל אבן קטן ומעליו צלב ,בחזיתו משטח מרצפות ומספר ספסלי התייחדות עם הקורבנות ,מצבת הזיכרון עצמה בנויה משיש גרניט שחור מלוטש שעליו חקוקים שמותיהם של 7526 הנופלים, לידו צלב אבן .

סופיה אנדרטת הקורבנות הקומוניסטים Memorial of Comm
 

הכיכר הגדולה ביותר בסופיה ,נגישה באמצעות אוטובוסים ציבוריים, טרוליבוסים והמטרו, חניה ממוצעת הינה זמינה מול הכניסה לגלריה הלאומית לאמנות.

כיכר בטנברג Battenberg Square בכינוי ממוקמת במרכז העיר ,באזור שניתן לבקר במוזיאונים ועוד ,הכיכר קבלה את שמה משמו של אלכסנדר ג 'וזף של בטנברג (אלכסנדר הראשון של בולגריה) בסוף המאה השמונה עשר אחר סילוק העותומאניים מבולגריה.

שמה של הכיכר עד סיום מלחמת העולם השנייה היה כיכר הצאר מכוון שארמונו שכן בכיכר לאחר מלחמת העולם השנייה בעת שהסובייטים השתלטו על המדינה והעיר סופיה, הוסב שמה של הכיכר לכיכר התשיעי בספטמבר יום שבו נכבשה סופיה ,בכיכר היה אז המוזילאום של גיאורגי דימיטרוב בין השנים 1949-99 שאז הועבר ממנה .

המבנה המרשים בכיכר הוא ,הארמון המלכותי לשעבר שנבנה בסוף המאה השמונה עשר, מבנה המשמש כיום כגלריה הלאומית לאומנות ,שמוצגיה כוללים מעל לחמישים אלף מוצגים שבהם נוכל להתבונן באוסף ציורים מימי הביניים סמלים דתיים וציורים מודרניים .

בחלקו השני של הארמון לשעבר ממוקם המוזיאון האתנוגרפי המציג חפצים תרבותיים מעברה ותרבותה של בולגריה , בחלקה המערבי של הכיכר ניתן לבקר במוזיאון ההיסטורי הלאומי של הטבע בבולגריה, שבו ניתן לסייר בחמש עשר אולמות ולהתבונן באוספי עולם החי, הצומח המאובנים והמינרלים בבולגריה ומחוצה לה .

הביקור לכניסה בתשלום ,לגלריה הלאומית לאמנות ולמוזיאון האתנוגרפי הלאומי ,אשר פתוחים בימים שלישי עד יום ראשון ,ביום שני סגור, לעומתם המוזיאון הלאומי להיסטוריה של הטבע פתוח מדי יום, עוד מאחורי המוזיאון ניתן לבקר בכנסייה הרוסית Temple Sveti Nikolay .

בכיכר נערכים מופעים תצוגות כולל תערוכות נשק ,קונצרטים באוויר הפתוח מסדרת הקונצרטים האופרה בכיכר , הפגנות , תהלוכות ואירועים גדולים אחרים או אפילו המצעד הצבאי הנערך בחודש מאי לכבודו של הקדוש St. George the Victorious .

סופיה כיכר אלכסנדר בטנברג Prince Alexander
 
 
 
בניית אתרים - שרקור