דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בולגריה סיור בערים ואטרקציות

 
 
 

במרכזי המידע שבסופיה ניתן לקבל מפות, הדרכה ומידע המיועד לתיירים בשפה האנגלית, פנקס שוברי הנחה למסעדות, מידע על התחבורה הציבורית ועוד ,יש גם אפשרות להזמנת טיולים מחוץ לסופיה כמו מנזר רילה ועוד.

תחנת מידע לתיירים נמצאת בתחנת הרכבת התת קרקעית של האוניברסיטה שברחוב St Kliment Ohridski הנקראת תחנת האוניברסיטה, התחנה פתוחה בחודשים יולי-ספטמבר בימי שני-שישי בין השעות 08:00-20:00, בימי שבת –ראשון בין השעות 10:00-18:00, בחודשים אוקטובר –יולי בימים שני-שישי בין השעות 09:30-18:30 , בימי שבת וראשון סגור.

מרכז מידע תיירותי ארצי NATIONAL TOURIST INFORMATION CENTER , ממוקם בכיכר 1 St. Nedelia Square , טלפון 45 -35924918344, פתוח בימי שני-שישי בין השעות 09:00-17:00 , המשרד מציע מידע על יעדים תיירותיים ברחבי בולגרית, מפות חינם של בולגריה עזרה בטיפים ועצות למסלול שברצונך לערוך בבולגריה, משרד המידע הזה איננו מספק או מזמין סיורים יומיים בסופיה.

סופיה לשכות מודיעין לתיירים
 

רפטינג הנערך בנהר הסטרומה Struma River ,הממוקם בדרום מערב בולגריה בקרבה לעיירה Simitli, מרכז הרפטינג ממוקם כשעה וחצי מדרום לסופיה, או נסיעה של שעה אחת מערבית לבנסקו ,על הכביש שבין Blagoevgrad ל Kulata, לאחר שעוברים את העיירה Simitli וממשיכים לכוון הכפר Brezhani ,בפינה הימנית של הכפר גשר, המקביל לכביש הראשי ,מעט מטרים לאחר הגשר נימצא מרכז הרפטינג הנקרא rafting.bg.

טלפון לתאום 359877505991 ,העונה המתאימה לרפטינג בסטרומה היא באביב ובתחילת הקיץ, כאשר הנהר אינו רדוד ולא עמוק מאוד וסוער, ההרפתקה נערכת בין השעות 10:00-14:00,מתחילת אפריל לסוף אוקטובר, קיימים שני מסלולים שאורכם כשנים עשר קילומטר הנערכים במשך שעתיים, אחד מהמסלולים הוא קל יחסית ומתאים למתחילים וילדים, כאשר המסלול מתחיל במרכז ומסתיים לידו ,ניתן להיפגש ליד נקודת הרפטינג או ניתן לקבל איסוף מסופיה או מבנסקו בתשלום לרפטינג.

הנתיב השני סוער ומתאים לתיאורי רפטינג לרפטינג אמתי כולל מפלים, הוא מתחיל במרכז ומתרחק לנקודת הסיום שמשם מוחזרים המטיילים לנקודת ההתחלה ברכבים , בנקודת ההתחלה מצטרף מדריך לשייט המעביר גם תדריך בטיחות , שם גם מקבלים קסדות מעילים אטומים למים וחליפת בגדים ,חגורות הצלה ועוד, כדאי להביא מגבת, הלבשה תחתונה להחלפה , גרביים וחולצת טי סינתטית.

במרכז ההתחלה נמצאות מקלחות לרחצה לאחר הרפטינג, חדרי הלבשה ,ניתן לסעוד במסעדת Debeli Dab ועוד, ניתן גם לצלם את המטיילים בידי צוות צילום בתשלום של 26 לבה לסירה.

בולגריה רפטינג בנהר הסנורה Rafting base at Struma river
 

בקיץ האי צפוף מאוד מתיירים ובחורף האי כמעט בלתי נגיש, לאי מפליגים ממסוף הנוסעים בנמל שבו מעבורות של חברת Anastasia ship , הספינה יוצאת מ Magazia 1 שליד הכניסה לאזור הגישה הציבורית של פורט בורגס, הנמצא במרחק 5 דקות מהכניסה לנמל הנושאות כמאה איש עושות את דרכם לאי, זמן ההפלגה כעשרים דקות, השייט לאי אינה סדירה במובן הרגיל, מכוון שהיא תלויה במזג האוויר ובכמה אנשים המוכנים להפליג לאי, לכן כדאי להרים טלפון 359882004124 לברור והזמנת מקומות , זמני ההפלגה בשעות 10:00 או 13:30 .

האי סנט אנסטסיה ממוקם במפרץ בורגס שבים השחור ,ליד העיירה בורגס Town Bourgas, כשישה וחצי קילומטר דרומית לעיר, אי וולקני המזדקר לגובה שבין 17-12 מטר, שטחו של האי כתשעה קילומטר בעבר בעת השלטון הסובייטי במדינה האי נשא את השם בולשביק Bolshevik Island, אי אפוף אגדות וסיפורי זקנים היושבים ליד האח.

חלקם של האגדות והסיפורים קשור לשודדי ים ומקום מחבואם ,אוצרות שהוחבאו על ידם באי ועוד, זקני האזור מרבים לספר את אגדת התקפת הפיראטים על המנזר שהיה על האי,בעת ההתקפה התבצרו הנזירים במנזר ונשאו תפילה לקדושה אנסטסיה ,על מנת שתעזור להם בעת צרתם.

על פי האגדה ,אנסטסיה שיגרה סופה גדולה על אוניית השודדים ושיברה אותה על סלעי החוף ,שלטענתם הזקנים אלו שברים מאובנים מחלקי ספינת השודדים, עוד טוענים הזקנים כי על האי טמון אוצר הפיראטים, המוגן בידי רוחו של פירט שמת.

המנזר St. Anastasia the Pharmakolytria ,שעל האי הוקם בין המאות 11-15 ,מנזר שנשרף מספר פעמים בידי שודדי ים ושופץ שוב, על קירותיו ציורים מהמאה הארבע עשר, המנזר והכנסייה שימשו את הנזירים עד אחרי מלחמת העולם הראשונה ואז ננטש, אז הוסב המבנה והפך לכלא המכונה אלקטרז הבולגרי לאסירים פוליטיים קומוניסטיים וחקלאים , אך התנאים הקשים בכלא, גרמו להעברת חלק מאסיריו למעצר בעיר בורגס וחלקם שוחררו .

לאחר ניסיון ההתנקשות בחייו של מלך הונגריה בשנת 1925 ,הפך שוב המנזר לכלא ,חלקם של האסירים הצליח להימלט בעזרת חבריהם בשתי סירות ונמלטו והסתתרו בהרי סטרנדה לאחר שנסגר הכלא שוב בשנת 1944,אחד מאגפיו הפך לשמש כמוזיאון ויתרת המבנה שימש כמלון , האי היה נטוש עד שנת 2014 שאז שופץ והפך לתיירותי.

מגדלור האי סנט אנסטסיה

מגדלור שהוקם על האי בסוף המאה התשע עשר בידי חברה מצרפת, מגדלור הממוקם על מגדל ברזל בגובה 40 מטר, המפיץ את אלומת אורו בימים של מזג אוויר טוב למרחק של כעשרה קילומטר, בתחילת המאה העשרים הוקם מגדלור חדש בחלק הצפוני של האי המשמש את האוניות עד היום להאיר את דרכם.

אומנים ואנשי בוהמה נטעו את מושבם באי ,בשנות החמישים עד השמונים של המאה העשרים חלקם גרו במלון סעדו במסעדת המלון התפללו בכנסייה הקטנה והשתמשו במעגן של האי , אחד הידועים באי ,היה המשורר הנודע חריסטו שמפאת שהייתו הארוכה על האי כונה המושל, על האי צולמו מספר סרטים , כיום זהו אתר המוגדר כשמורת טבע.

החיים על האי כיום

כיום יורדים במזח האי מטפסים מעט למתחם המנזר ,נהנים מנוף וטבע טבעי מסיירים במנזר הישן בכנסייה הנקראת ההנחה Assumption, שעל קירותיה ציור קיר והאייקון iconostasis ,שהוצב בכנסייה בתחילת המאה התשע עשר, עוד מסיירים במבני הכלא שהם כיום מלון ומוזיאון שאליו הכניסה בתשלום, תצוגות בעיקר סרטים בסיום מקבלים תעודות אזרחי האי , משך הסיור הממוצע על האי כשעתיים כי הזמן שלך מוגבל ,ואתם צריכים לחזור עם אותה סירה שהביאה אותך לשם.

כיום מציע בית המלון הקטן שבאי תאי מגורים של נזירים, או האסירים לשעבר , ארוחות המוגשות במסעדת מאה שנים אחורה (100 years back ) ארוחות המשולבות בעשבים המייחסים להם סגולות בריאות ומנות בולגריות טיפוסיות עם הפרושים והנוסח השייכים לעיר בורגס, האוכל יחסית היה טעים, המחירים סבירים והשירות סביר גם כן, אל האי המושך אליו תיירים ,מגיעים בשייט על סירה מנמל העיר בורגס.

עוד ניתן לבקר בבית הקפה Lekarna שבו ניתן לרכוש משקה חם וקר ותמצית עשבים בעלי סגולות רפואיות או תיבול מקומי , או עוגות וריבות מקומיות, בעבר שימש המבנה כביתו של רופא שדגל בטיפול בצמחים מן הטבע בית אנסטסיה הקדושה, שנקרא ביוונית Farmakolitriya ,שפרושו מיוונית בית המרפא.

 
בולגריה סיור לאי סנט אנסטסיה St. Anastasia island
 

אל מנזר רילה, הרחוק מסופיה  123 קילומטר ,ניתן להגיע בנסיעה באוטובוס הציבורי היחיד היוצא בשעה 10:20 מתחנת האוטובוס המערבי Ovcha Kupel ,קו רילה אקספרס ,שאליו מגיעים בנסיעה בחשמלית N5 מתחנה הממוקמת מאחורי ארמון המשפטים (נסיעה של 25 דקות) ,הגעה למנזר בערך בשעה 13:00 למגרש החניה בשער המערבי של מנזר רילה ,האוטובוס חוזר בסביבות השעה 17:30 ,כרטיס ניתן לרכוש מהנהג במחיר של 22 לב, טלפון 35929555362. 

במנזר רילה ניתן לבקר בכול ימי השבוע בין השעות 07:00-20:00, הכניסה למתחם המנזר חינמי ,אך הכניסה למוזיאון ההיסטורי 08.00-16.30, והמוזיאון האתנוגרפי בין השעות 08.00-16.30, ולמגדל Tower of Hrelio הכניסה בתשלום בין השעות 08:00-19:30 , ניתן לקבל הדרכה לקבוצה באנגלית במחיר של 20 לבה .

מנזר רילה מלבד היותו מקום קדוש ,עבור הכנסייה האורתודוכסית, המנזר הוא גם מרכז רוחני, תרבותי ודתי לכל המאמינים הבולגרים ,בעת השלטון העותומאני לאורך 500 שנים שימש המנזר כערש שמירת הדת הנוצרית והתרבות בבולגריה , המנזר גם שימש כמקום מחסה עבור המהפכנים והמורדים בעול השלטון .

מנזר רילה נחשב כמנזר הגדול והמפורסם בבולגריה, מיקומו בעמק הסמוך לנהר רילסקה בחלקו המערבי של רכס הרי רילה, בשטחו של מחוז קיוסטנדיל, המנזר הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו בשנת 1983,

בחצר המתחם נמצאת הכנסייה הנקראת The Nativity of the Virgin ולידה מגדל Hrelio ,ספריית המנזר מפורסמת בזכות מספרם הגדול של הספרים מהמאות 11-19 ,(כמאתיים וחמישים) ומספר ספרים עתיקים יותר , אוסף הכתובים כולל יצירות שנכתבו במנזר, יצירות שהוזמנו לאישי ציבור חשובים, מכתבים וספרים וכתבי יד שנתרמו לספריה או נרכשו בעבורה.

המוזיאון ההיסטורי שבמנזר מציג , אוסף של כ 35,000 מוצגים בתערוכות קבע ומתחלפות שבהם אוסף עשיר של סמלים, גילופי עץ, פריטים תרבותיים ואתנוגרפיים , כאשר המוצג הבולט בתערוכות הוא ,הצלב של רפאל the Cross of Rafail, פריט העשוי מחתיכת עץ שלמה בגובה של 81 סנטימטר על 43 סנטימטר.

את שמו של הצלב קבל הוא מהנזיר רפאל שגילף אותו ויצר על הצלב , 104 אירועים בנצרות,650 דמויות קטנות עבודת הגילוף נמשכה כשתיים עשר שנה ,שהסתיימה באובדן ראייתו של רפאל בתחילת המאה התשע עשר.

מעט היסטוריה למנזר רילה

תחילת הקמת המנזר במאה התשיעית לספירה , בתקופת החלשות הממלכה והדת הנוצרית בתחילת הממלכה הבולגרית השנייה, לטובת הזרם הביזנטי ,בראשות המלך פיטר הראשון והקדוש האורתודוכסי איבן ריסקי , באותה תקופה עברו עצמותיו של הקדוש איבן ריסקי לקבורה בבירתה העתיקה של בולגריה וליקו טרנובו , המנזר עבר שינויים בראשונה בין המאות ה 10-14 .

לאורך מאות שנים התנקזו ופעלו במנזר מורים ומחנכים מעולים שאף השקיעו את זמנם בכתיבה של כתבי עת וספרים שלפעמים ארכו שנים עד שהסתיימה כתיבתם ,מה שמחנכים וסופרים אלו כתבו נותר בספריית המנזר בין הכתבים הנמצאים בספריית המנזר ,רישומים סלאביים ויווניים וספרי שירה מהמאות האחד עשר עד אמצע המאה התשע עשר.

בתקופת התחיה הלאומית הבולגרית ,הפך המנזר למרכז התרבותי החשוב בבולגריה, ספריית המנזר נפתחה לעיון לכלל המנהיגים ואישי הרוח החשובים במדינה, את סמני העיון ניתן לראות בשולי הכתובים שנלקחו לעיון, למעשה פתיחת הספרייה להמונים יצרה את דפוס והקמת הספריות העממיות בבולגרי בהמשך.

בולגריה מנזר רילה Kloster Rila
 

הגעה לכנסייה הממוקמת ברחוב 1-3 Boyansko Ezero St, ברובע בויאנה בחלקה הדרום מערבי של סופיה,ההגעה מתחילה בלקיחת אוטובוס מספר 9TM מתחנה שליש הארמון הלאומי לתרבות , National Palace of Culture, ונסיעה עד התחנה האחרונה הנקראת Hladilnika ,אז מחליפים לקו אוטובוס שמספרו 64 לתחנה הנקראת Boyansko hanche stop ,ומשם מסיימים ברגל ,ניתן גם להגיע במונית .

הכנסייה שאיננה משמשת לתפילה רק משמשת כמוזיאון ,פתוחה בכול ימי השבוע ,כניסה בתשלום , פטורים מתשלום כניסה, אנשים עם מוגבלויות ועוזריהם ילדים מתחת לגיל בית הספר , ובכל יום שני האחרון של החודש לאחר השעה 15:00, שעות הפתיחה של הכנסייה בתקופת הקיץ בין השעות 09:30-17:30 ,בחורף בין השעות 09:00-17:00.

לאחר שחונים בכניסה ,נכנסים מבעד לשער הברזל ומיד לאחר הכניסה קופה לרכישת כרטיסים, במחיר 10 לבה לאדם ,לכנסייה נכנסים מבעד דלת מברזל נקובת כדורים מתקופת העותומאנית ,כניסה נמוכה שנשתחווה קלות בכניסה , הבעייה בביקור היא לוח זמנים ,(חשוב להזמין מראש זמן לביקור ) ,תחילת הביקור המעבר בדלת למבואה ולחדר ציורי הקיר , בקומה התחתונה בלבד,נכנסים בקבוצה של שמונה אנשים, לפרק זמן של כשמונה דקות.
 
כאשר נגשתי לרכישת הכרטיסים ללא הזמנה מראש ,נדרשתי להמתין שלוש שעות לכניסה , תעודת העיתונאי ולחץ בלתי מתפשר של המלווה עזרה ,אך ראיתי מבקרים מרחבי העולם מקפלים את זנבם ומסתלקים, כיוון שהקופאית מקבלת את משכורתה (כמו בתקופה הקומוניסטית) ,לא איכפת לה מהמבקרים ,נחוץ מתאם ביקורים להכנסת עוד אנשים בפרקי זמן מבוזבזים , בכנסייה מבקרים כמאתים אלף מבקרים בשנה .
 
הפרסקות המצויירות על הקירות בנויות ממספר שכבות ציורי פרסקות , המיוחד בהם הציורים הראשונים של פרסקות בתלת מימד שנעשו בעולם הנוצרי, אומני ציורי כנסיות מרחבי העולם הגיעו לכנסייה על מנת ללמוד איך לצייר פרסקות תלת מימדיות .

כנסיית סנט ניקולס הקדוש Saint Nicholas ופנטלימון הקדוש Saint Panteleimon,הנקראת גם כנסיית בויאנה הכנסייה מורכבת משלושה חלקים שהוקמו במאות 10-11 ,שבהם נבנתה הכנסייה הקטנה הישנה עם הכיפה בכנסייה לוח משנת 1259, שעליו כתוב בשפה הבולגרית הישנה ,כי התרומה להקמתה הגיעה מהתורם סבסטוקרטור קלווין ורעייתו דזיסלאבה ,בתקופת חיו של הצאר הבולגרי קונסטנטין-אסן טיק ורעייתו אירינה והציור הראשון ידוע של הקדוש Saint Ivan of Rila.

במאה השלוש עשר נבנה בקומה השנייה של הכנסייה, עוד כנסייה קטנה בחזית המערבית של הכנסייה,שאליה עולים במדרגות חיצוניות, על קירותיה מצוירים ציורים של מוטיבים נוצריים ,על קיר האבסיס ניתן לראות ציור של ישו ומתחתיו ציורי מלאכים וארבעת השליחים , בחלק שליד המזבח ניתן לראות ציור של המדונה ,וציור הבשורה ותמונות מחייו של ישו, חלק מהציורים של הקדושים חסרי עיניים ,מכוון שאלו על פי האגדות נעקרו ,נטחנו ונבלעו במשקה ,על מנת לתת לעוקרים, כוחות של קדושה וחוכמה .

במחצית המאה התשע עשר ,נבנה לכנסייה חדר כניסה דו קומתי שהוקדשו לקדושים ניקולאי ופנטלימון ,בקיר של הקומה העליונה מופיעים ציורים המתארים את הצליבה, תחיית המתים וסצינות מחייו של פנטלימון הקדוש.

ייחודה של הכנסייה באוסף הפרסקו שצוירו על קירותיה בשכבות ,המהווים אבן יסוד לאומנות של ימי הביניים במזרח אירופה, תוך תצוגה המשקפת רוחניות עמוקה בציורים של האמן טרנובו ,שבו מובלט ההרכב הקלאסי של האיקונוגרפיה. בעבודתו האמנותית הבהירה, והקומפקטית, הדימויים שבציורים מקרינים רוחניות עשירה, המתאפיינים בציורי דמויות התורמים .

כנסייה שהוכרזה בידי אונסקו כאתר לשימור עולמי, הכנסייה עצמה חדלה לפעול בשנות החמישים , אך שיקום סנט ניקולס וכנסיית סנט פאנטלימון, החל באמצע המאה העשרים ונמשך עד שנת 2006 , בעקבות מסע התרמה שקיים המוזיאון הלאומי להיסטוריה.

מאחור ברחבה קטנה, ליד הכניסה לקומה העליונה, קברה של המלכה ,שהתנהגה אל העם כאחת מהם ושימשה במלחמת העולם הראשונה ,כאחות בבית חולים שדה לפצועים מטעם הצלב האדום הבולגרי, מאחור הכנסיה עוד קבר של אריכבישוף ,ומצידה של הכנסיה השמאלי בית קברות קטן לכמרים .
 
בחזית שביל הכניסה לגינת הכנסייה נטוע עץ סקוייה ענק ואחד נוסף מאחורי הכנסייה שנתרמו בידי הכנסיות באמריקה, אחרי הקופה מימין לשביל נמצאים השירותיים . 
סופיה כנסיית בויאנה Boyana church
 

שרידי המצודה ממוקמים 4 קילומטר צפונית מערבית לעיירה Sevlievo , על גבעה שמעל לכפר Hotalich ,לאחר שנהר Rositsa ,נוטש את מישורי העיירה וחוצב את דרכו בערוץ ציורי ,שבו נערכו חפירות ארכיאולוגיות ,שיצרו מוזיאון היסטורי פתוח ,הכולל את שרידי המבצר Hotalich מימי הביניים, אזור המוזיאון הפתוח והשרידים הוכרזו בשנות התשעים כאנדרטה תרבותית היסטורית.

חומות המבצר ושרידיו נחפרו עשרות שנים, וכיום ישנם שרידי חומות באורך של כמעט קילומטר, המתאורכים למאות 4-6 לספירה , בחפירה נתגלו ממצאים ביזנטיים רבים .

סבליבו שרידי המצודה הביזנטית medieval fortress Hot
 

בקרבה לעיירה סבליבו ,נתגלו בשנות השמונים ,בחפירות שנערכו בסביבה שרידי ארבעה כנסיות נוצריות, שנים מתוכם בנויות זאת מעל זאת, העתיקה ביותר מבינם מתוארכת מהמאה השישית לספירה והאחרות מהמאות ה 12-14 לספירה ,בעת הביקור ניתן לראות חלקים מרצפת הכנסייה , ספסלי אבן לתפילה מסביב לשרידי הקירות, בנוסף לאלו נמצאה שרידי כנסייה נוספת בחלקו המזרחי של הכפר ובשרידי המבצר הסמוך.

סבליבו הכנסיות הנוצריות בהוטליץ Christian churches
 

רכבת זאת יוצאת ארבע פעמים ביום הלוך וחזור ,הקו פועל בכול השנה והשימוש בו הוא בקטרי קיטור, מחיר הנסיעה כשבעה לבה לכוון, אין מידע לרכישת כרטיסים באינטרנט ,ניתן להגיע לתחנה ולרכוש במקום כרטיס לנסיעה , כמובן שניתן לרכוש כרטיס בכול תחנת רכבת בבולגרי , אין צורך לרכוש כרטיס מראש.

מסילת הרכבת הצרה של רודופי ,חוצה את הרי רילה, פירין ורודופי ,רכבת הנוסעת על מסילה שמרווח הפסים הוא 76 סנטימטר ,נחשבת לרכבת האחרונה שפסיה צרים בבולגריה קו הרכבת מוליך בין העיירות Dobrinishte (כפר קטן במרחק קילומטרים ספורים מבנסקו) לעיירה Septemvri, אורך הקו 125 קילומטר ,בין התחנה הראשונה לסופית ,כאשר יש עצירות בעשרים וחמש תחנות כאשר הראשונה לאחר שבעה קילומטר.

הרכבת התיירותית משמשת גם את תושבי האזור בעיקר לנסיעה לשוק ,וגם את התיירים, הרכבת גומעת את הדרך ,בחמש שעות נסיעה ,במהירות ממוצעת של עשרים וחמישה קילומטר לשעה , רוב הנוסעים ייקחו את הרכבת מבנסקו לוולינגרד כדי ליהנות מעיירת Dobrinishte (כפר) הספא, אך אחרים ימשיכו עד סוף הקו, כדי לתפוס רכבת מהירה מסטמברי לפלובדיב, העיר השנייה של בולגריה.

Dobrinishte Bansko Septemvri

05:38           05:56     10:30

10:20           10:38     15:02

14:15           14:32     19:21

17:50           18:08      22:45

Dobrinishte Bansko Septemvri

02:20           07:17        7:40

08:45           13:19        13:31

12:25          17:01         17:20

16:25          20:48         21:10

בנסקו רכבת הקיטור על המסילה הצרה railway Septemvri
 

למרבה הצער, אין מעיינות מינרלים תרמיים אמתיים בעיר בנסקו איננו מביאים בחשבון מלונות ספא ,שבהם הם מחממים את המים שלהם, אבל הכפרים השכנים לבנסקו מלאים בהם.

בכפר בניה קיימים מספר קומפלקסים שבהם מעיינות מים מינרליים חמים , אחד המפורסמים בכפר Banya village הוא קומפלקס complex Izgreva שבו רוחצים אפילו בימי החורף המרוחק 15 דקות מבנסקו .

כניסה זולה יחסית, בקומפלקס שלוש בריכות ברכות מים מינרליים חמים , אחת גדולה טמפרטורת המים של הבריכה העיקרית היא בדרך כלל סביב 37 מעלות צלזיוס ,יש גם שתים קטנות יותר, חלקם באוויר הפתוח עם כסאות נוח מסביב לברכה , בקומפלקס גם חדרי מלון ומסעדה ,הפעילים בכול השנה .

אל הכפר ניתן להגיע ברכב פרטי או במונית מבנסקו ,טיפ לקבוע עם הנהג שעת איסוף כי אין מוניות בכפר לחזור, את המשקאות ניתן לרכוש במסעדה אך יש לצאת מהברכה להתעטף במגבת לרכוש ולחזור, אין להכניס שתייה לברכה , באם תביאו מהבית בקבוק מים יתעלם השומר ,אבל מבקבוק וודקה לא .

קיימת בריכת ילדים המחוברת לבריכה הראשית רדודה יותר, בעומק של 40 סנטימטר, אחת משתי הברכות הקטנות יותר ,בעלת כיסוי גג, קיימים חדרי הלבשה ,שירותים ומקלחות נפרדות לגברים ונשים.

בנסקו מעיינות המים החמים המינרליים בכפר Bania
 

למרבה הצער, אין מעיינות מינרלים תרמיים אמתיים בעיר בנסקו איננו מביאים בחשבון מלונות ספא ,שבהם הם מחממים את המים שלהם, אבל הכפרים השכנים לבנסקו מלאים בהם.

בשמורת הטבע Pirin National Park ,קיימים מחוץ לפעילות הספורט החורפי ,כמה מעיינות מינראליים חמים, את המים החמים אפשר לראות מן הכביש, בדרך לכפר , Dobrinishte , מרוחק כשמונה קילומטר מהעיר בונסקו ,בנסיעה על הכביש ניתן לראות ערפל חם העולה ממעיינות קטנים לאורך הנהר .

ישנם 17 מעיינות מינרליים ,לאורך מסלול הנהרות ,שהטמפרטורות בהם נעה בין 30-43 מעלות ,כאשר המפורסם שבהם ,הוא מעיין המים כסף Silver Spring ,משום היותו רווי ביונים של יודיד הכסף , מעיין שאפילו הרומאיים נהגו לרחוץ בו ,וניתן לראות שרידי בית מרחץ שהם בנו.

מרחץ הספא הבנוי הוא מרחץ Alpha Spa הבנוי בכפר Dobrinishte, הכולל בריכה גדולה, בר משקאות, אמבטיות חמות ומסעדות, שלל המרחצאות בכפר אילו נשארו בתקופת הקומוניסטים כשלושים שנה לאחור, הבריכות מופרדות בין גברים לנשים ובמרחק זו מזאת כיוון שהרחצה בערום בלבד ללא בגדי ים.

בנסקו מעיינות המים החמים והמינראליים בכפר Hot Spri
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור