דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בולגריה סיור בערים ואטרקציות

 

במרכזי המידע שבסופיה ניתן לקבל מפות, הדרכה ומידע המיועד לתיירים בשפה האנגלית, פנקס שוברי הנחה למסעדות, מידע על התחבורה הציבורית ועוד ,יש גם אפשרות להזמנת טיולים מחוץ לסופיה כמו מנזר רילה ועוד.

תחנת מידע לתיירים נמצאת בתחנת הרכבת התת קרקעית של האוניברסיטה שברחוב St Kliment Ohridski הנקראת תחנת האוניברסיטה, התחנה פתוחה בחודשים יולי-ספטמבר בימי שני-שישי בין השעות 08:00-20:00, בימי שבת –ראשון בין השעות 10:00-18:00, בחודשים אוקטובר –יולי בימים שני-שישי בין השעות 09:30-18:30 , בימי שבת וראשון סגור.

מרכז מידע תיירותי ארצי NATIONAL TOURIST INFORMATION CENTER , ממוקם בכיכר 1 St. Nedelia Square , טלפון 45 -35924918344, פתוח בימי שני-שישי בין השעות 09:00-17:00 , המשרד מציע מידע על יעדים תיירותיים ברחבי בולגרית, מפות חינם של בולגריה עזרה בטיפים ועצות למסלול שברצונך לערוך בבולגריה, משרד המידע הזה איננו מספק או מזמין סיורים יומיים בסופיה.

סופיה לשכות מודיעין לתיירים
 

אל מנזר רילה, הרחוק מסופיה  123 קילומטר ,ניתן להגיע בנסיעה באוטובוס הציבורי היחיד היוצא בשעה 10:20 מתחנת האוטובוס המערבי Ovcha Kupel ,קו רילה אקספרס ,שאליו מגיעים בנסיעה בחשמלית N5 מתחנה הממוקמת מאחורי ארמון המשפטים (נסיעה של 25 דקות) ,הגעה למנזר בערך בשעה 13:00 למגרש החניה בשער המערבי של מנזר רילה ,האוטובוס חוזר בסביבות השעה 17:30 ,כרטיס ניתן לרכוש מהנהג במחיר של 22 לב, טלפון 35929555362. 

במנזר רילה ניתן לבקר בכול ימי השבוע בין השעות 07:00-20:00, הכניסה למתחם המנזר חינמי ,אך הכניסה למוזיאון ההיסטורי 08.00-16.30, והמוזיאון האתנוגרפי בין השעות 08.00-16.30, ולמגדל Tower of Hrelio הכניסה בתשלום בין השעות 08:00-19:30 , ניתן לקבל הדרכה לקבוצה באנגלית במחיר של 20 לבה .

מנזר רילה מלבד היותו מקום קדוש ,עבור הכנסייה האורתודוכסית, המנזר הוא גם מרכז רוחני, תרבותי ודתי לכל המאמינים הבולגרים ,בעת השלטון העותומאני לאורך 500 שנים שימש המנזר כערש שמירת הדת הנוצרית והתרבות בבולגריה , המנזר גם שימש כמקום מחסה עבור המהפכנים והמורדים בעול השלטון .

מנזר רילה נחשב כמנזר הגדול והמפורסם בבולגריה, מיקומו בעמק הסמוך לנהר רילסקה בחלקו המערבי של רכס הרי רילה, בשטחו של מחוז קיוסטנדיל, המנזר הוכרז כאתר מורשת עולמית מטעם אונסק"ו בשנת 1983,

בחצר המתחם נמצאת הכנסייה הנקראת The Nativity of the Virgin ולידה מגדל Hrelio ספריית המנזר מפורסמת בזכות מספרם הגדול של הספרים מהמאות 11-19 (כמאתיים וחמישים) ומספר ספרים עתיקים יותר , אוסף הכתובים כולל יצירות שנכתבו במנזר, יצירות שהוזמנו לאישי ציבור חשובים, מכתבים וספרים וכתבי יד שנתרמו לספריה או נרכשו בעבורה.

המוזיאון ההיסטורי שבמנזר מציג , אוסף של כ 35,000 מוצגים בתערוכות קבע ומתחלפות שבהם אוסף עשיר של סמלים, גילופי עץ, פריטים תרבותיים ואתנוגרפיים , כאשר המוצג הבולט בתערוכות הוא ,הצלב של רפאל the Cross of Rafail, פריט העשוי מחתיכת עץ שלמה בגובה של 81 סנטימטר על 43 סנטימטר.

את שמו של הצלב קבל הוא מהנזיר רפאל שגילף אותו ויצר על הצלב , 104 אירועים בנצרות,650 דמויות קטנות , עבודת הגילוף נמשכה כשתיים עשר שנה והסתיימה באובדן ראייתו של רפאל בתחילת המאה התשע עשר.

מעט היסטוריה למנזר רילה

תחילת הקמת המנזר במאה התשיעית לספירה , בתקופת החלשות הממלכה והדת הנוצרית בתחילת הממלכה הבולגרית השנייה, לטובת הזרם הביזנטי ,בראשות המלך פיטר הראשון והקדוש האורתודוכסי איבן ריסקי , באותה תקופה עברו עצמותיו של הקדוש איבן ריסקי לקבורה בבירתה העתיקה של בולגריה וליקו טרנובו , המנזר עבר שינויים בראשונה בין המאות ה 10-14 .

לאורך מאות שנים התנקזו ופעלו במנזר מורים ומחנכים מעולים שאף השקיעו את זמנם בכתיבה של כתבי עת וספרים שלפעמים ארכו שנים עד שהסתיימה כתיבתם ,מה שמחנכים וסופרים אלו כתבו נותר בספריית המנזר בין הכתבים הנמצאים בספריית המנזר ,רישומים סלאביים ויווניים וספרי שירה מהמאות האחד עשר עד אמצע המאה התשע עשר.

בתקופת התחיה הלאומית הבולגרית ,הפך המנזר למרכז התרבותי החשוב בבולגריה, ספריית המנזר נפתחה לעיון לכלל המנהיגים ואישי הרוח החשובים במדינה, את סמני העיון ניתן לראות בשולי הכתובים שנלקחו לעיון, למעשה פתיחת הספרייה להמונים יצרה את דפוס והקמת הספריות העממיות בבולגרי בהמשך.

בולגריה מנזר רילה Kloster Rila
 

הגעה לכנסייה הממוקמת ברחוב 1-3 Boyansko Ezero St, ברובע בויאנה בחלקה הדרום מערבי של סופיה,ההגעה מתחילה בלקיחת אוטובוס מספר 9TM מתחנה שליש הארמון הלאומי לתרבות , National Palace of Culture, ונסיעה עד התחנה האחרונה הנקראת Hladilnika ,אז מחליפים לקו אוטובוס שמספרו 64 לתחנה הנקראת Boyansko hanche stop ,ומשם מסיימים ברגל ,ניתן גם להגיע במונית .

הכנסייה שאיננה משמשת לתפילה רק משמשת כמוזיאון ,פתוחה בכול ימי השבוע ,כניסה בתשלום , פטורים מתשלום כניסה, אנשים עם מוגבלויות ועוזריהם ילדים מתחת לגיל בית הספר , ובכל יום שני האחרון של החודש לאחר השעה 15:00, שעות הפתיחה של הכנסייה בתקופת הקיץ בין השעות 09:30-17:30 ,בחורף בין השעות 09:00-17:00.

לאחר שחונים בכניסה ,נכנסים מבעד לשער הברזל ומיד לאחר הכניסה קופה לרכישת כרטיסים, במחיר 10 לבה לאדם ,לכנסייה נכנסים מבעד דלת מברזל נקובת כדורים מתקופת העותומאנית ,כניסה נמוכה שנשתחווה קלות בכניסה , הבעייה בביקור היא לוח זמנים (חשוב להזמין מראש זמן לביקור ) כיוון שנכנסים לביקור בקומה התחתונה בלבד בקבוצה של שמונה אנשים לפרק זמן של כשמונה דקות , כאשר נגשתי לרכישת הכרטיסים ללא הזמנה מראש ,נדרשתי להמתין שלוש שעות לכניסה , תעודת העיתונאי ולחץ בלתי מתפשר של המלווה עזרה אך ראיתי מבקרים מרחבי העולם מקפלים את זנבם ומסתלקים, כיוון שהקופאית מקבלת את משכורתה (כמו בתקופה הקומוניסטית) לא איכפת לה מהמבקרים ,נחוץ מתאם ביקורים להכנסת עוד אנשים בפרקי זמן מבוזבזים , בכנסייה מבקים כמאתים אלף מבקרים בשנה .
 
הפרסקות המצויירות על הקירות בנויות ממספר שכבות ציורי פרסקות , המיוחד בהם הציורים הראשונים של פרסקות בתלת מימד שנעשו בעולם הנוצרי, אומני ציורי כנסיות מרחבי העולם הגיעו לכנסייה על מנת ללמוד איך ךצייר פרסקות תלת מימדיות .

כנסיית סנט ניקולס הקדוש Saint Nicholas ופנטלימון הקדוש Saint Panteleimon,הנקראת גם כנסיית בויאנה הכנסייה מורכבת משלושה חלקים שהוקמו במאות 10-11 שבהם נבנתה הכנסייה הקטנה הישנה עם הכיפה בכנסייה לוח משנת 1259 שעליו כתוב בשפה הבולגרית הישנה כי התרומה להקמתה הגיעה מהתורם סבסטוקרטור קלווין ורעייתו דזיסלאבה ,בתקופת חיו של הצאר הבולגרי קונסטנטין-אסן טיק ורעייתו אירינה והציור הראשון ידוע של הקדוש Saint Ivan of Rila.

במאה השלוש עשר נבנה בקומה השנייה של הכנסייה, עוד כנסייה קטנה בחזית המערבית של הכנסייה, על קירותיה מצוירים ציורים ,על קיר האבסיס ניתן לראות ציור של ישו ומתחתיו ציורי מלאכים וארבעת השליחים , בחלק שליד המזבח ניתן לראות ציור של המדונה ,וציור הבשורה ותמונות מחייו של ישו, חלק מהציורים של הקדושים חסרי עיניים ,מכוון שאלו על פי האגדות נעקרו ,נטחנו ונבלעו במשקה ,על מנת לתת לעוקרים, כוחות של קדושה וחוכמה .

במחצית המאה התשע עשר ,נבנה לכנסייה חדר כניסה דו קומתי שהוקדשו לקדושים ניקולאי ופנטלימון ,בקיר של הקומה העליונה מופיעים ציורים המתארים את הצליבה, תחיית המתים וסצינות מחייו של פנטלימון הקדוש.

ייחודה של הכנסייה באוסף הפרסקו שצוירו על קירותיה בשכבות ,המהווים אבן יסוד לאומנות של ימי הביניים במזרח אירופה, תוך תצוגה המשקפת רוחניות עמוקה בציורים של האמן טרנובו ,שבו מובלט ההרכב הקלאסי של האיקונוגרפיה. בעבודתו האמנותית הבהירה, והקומפקטית, הדימויים שבציורים מקרינים רוחניות עשירה, המתאפיינים בציורי דמויות התורמים .

כנסייה שהוכרזה בידי אונסקו כאתר לשימור עולמי, הכנסייה עצמה חדלה לפעול בשנות החמישים , אך שיקום סנט ניקולס וכנסיית סנט פאנטלימון, החל באמצע המאה העשרים ונמשך עד שנת 2006 , בעקבות מסע התרמה שקיים המוזיאון הלאומי להיסטוריה.

מאחור ברחבה קטנה, ליד הכניסה לקומה העליונה, קברה של המלכה ,שהתנהגה אל העם כאחת מהם ושימשה במלחמת העולם הראשונה כאחות בבית חולים שדה לפצועים מטעם הצלב האדום הבולגרי, מאחור הכנסיה עוד קבר של אריכבישוף ,ומצידה של הכנסיה השמאלי בית קברות קטן לכמרים .
 
בחזית שביל הכניסה לגינת הכנסייה נטוע עץ סקוייה ענק ואחד נוסף מאחורי הכנסייה שנתרמו בידי הכנסיות באמריקה, אחרי הקופה מימין לשביל נמצאים השירותיים . 
סופיה כנסיית בויאנה Boyana church
 

המוזיאון ממוקם ברחוב General Kartsov Street 57 במרכז העיר Karlovo , במתחם המוזיאון ביתו של וסיל לבסקי ,בית תפילה הנקרא כול הקדושים בבולגריה Vsyah Svetih Bolgarskih , במתחם גם פסל לזכרה שלאמו Gina Kuncheva , עקב היותו גבור לאומי רבים מתושבי הארץ מגיעים לבקור במתחם ובמוזיאון.

וסיל לבסקי המהפכן נולד במחצית המאה התשע עשר, עוד בצעירותו הרים את נס המרד כנגד השלטון העותומאני בבולגריה, דמותו של וסיל לבסקי שימשה כסמל וכמנהיג שדגל בתנועת השחרור הלאומי מהעול התורכי, מהלך מאבקו כמהפכן שוטט ברחבי בולגריה על מנת להעביר את משנתו ולגייס כספים שישמו למימון מאבק זה.

עקב מאבקו של וסיל בנסקי הוא נרדף בידי השלטונות העותומאניים ולבסוף נתפס עקב הלשנת אחד מחבריו שעונה בכלא, לאחר שנתפס ועונה ,נגזר עליו עונש מוות בעוון תכנון המרד כנגד העותומאניים ,בנסקי נתלה במרכז העיר בידי השלטונות, לאחר מותו הפך וסיל בנסקי לקדוש ולסמל המאבק בכיבוש , לזכרו ישנם אתרים רחובות , מגרשי ספורט ומבנים ברחבי סופיה ובולגריה .

קראלובו מוזיאון וסיל לבסקי Vassil Levski Museum
 

קדרות וקרמיקה

אחד מעבודות מלאכת היד הידועות בבולגריה היא יצור כלי הקרמיקה , בעבר היו שלושת מרכזי יצור מפורסמים לכלי חרס, תחריטים או עיטורים וציורים על כלי הקרמיקה והחרס כמו : Troyan, Gabrovo, Teteven , בכלים הללו ניתן היה לראות את ההשקעה הרבה ליצורם בידי הקדרים והדפסים או ציורים ,האופייניים לכול מרכז או חבל הארץ ,שמהם הגיעו והנהוגים עד היום .

תעשיית יצור תשמישי דת

יצור סמלים דתיים ואיקונים Icon ,המשולבים בציורים ועיטורים בעלי מוטיבים דתיים ,נהוגים עד היום בבולגריה ,רבים מהאזרחים המאמינים רוכשים מוצרים אלו כתשמישי דת על מנת לשמשם באמונתם, כול זאת קשור להתגברות ההצטרפות של האנשים ,לדת הנוצרית החל מהמאות התשיעית והעשירית .

במיוחד עם התגברות הסגפנות והאמונה בקדושים שהקריבו את חייהם למען אמונתם תחת שלטונות הכיבוש השונים ששלטו בבולגריה לאורך אלפי השנים , הסמלים המעטרים והמצוירים על תשמישי הדת הללו כוללים :נופים ,פרצופים, דמויות של קדושים ,כאשר בתחילה השימוש היה בצבעים כהים שהתבהרו במיוחד במרכזי העשייה בערים כמו Tryavna, Bansko, Samokov שהתמחו באייקונים.

תעשיית גילוף העץ Woodworking

גילוף על עץ כולל גילוף וקישוט של רהיטים ,כסאות ,עריסות ילדים שקושטו בפרחים, בעלים כלי בית וכלים לשימוש יום יומי, רועים עיטרו את מקלות הרועים , כפות עץ, שרפרפים ,כלי נגינה ועוד ועוד.

אחת העבודות המפורסמות בבולגריה הוא ,בית הספר בעיירה טריאבנה ברכס הרי הבלקן שבו הושקעה עבודה רבה ליצור שולחנות ,כיסאות ועוד באזור שהיה ידוע במלאכת הגילוף.

רקמה בולגרית Bulgarian embroidery

אפיונה של הרקמה הרומנית הנרקמת באזורים הכפריים, כמו גם בבתי חרושת תעשייתיים ידועה בצורות הגיאומטריות ,צמחים, פירות ושימוש בהרבה מוטיבים של הטבע בגווני צבע שונים ובעיקר באדום וכחול , היוצרים עבודות רקמה על מפות ,בגדים ,וילונות ,כלי מיטה סינרים ועוד ועוד .

אריגת שטיחים ושטיחונים Weaving and carpet making

אריגת שטיחים הנה מסורת רבת שנים בבולגריה, האריגה הפכה להיות לאורך השנים כמקצוע מקובל לגברים ונשים, החל מהמאה התשיעית לאחר הספירה, אורגים ואורגות יצרו צורות ,ודפוסי עבודה תוך שילוב בצבעים שונים ביצירותיהם .

מרכזי האריגה בבולגריה התבצעו בערים Kotel ו Chiprovtsiשאף כיום נותרו כמובילים בתחום האריגה המקומית , בערים אלו ארגו בדרך כלל שטיחי קיר ורצפה גדולים ,לעומתם אנשי העיירה Chiprovtsi מייצרים בגדלי השטיחונים בעיקר, אל ממשיכי המסורת הללו תושבי האזור שבסביבת הרי Rhodope בעלי סגנון של אריגת שטיחים עם שוליים ארוכים ומשתמשים בחוטי שזירה בצבעים ,לבן, צהוב וחום, ופריטים קטנים כמו ציפות, סינרים, תיקים, חגורות במחירים שווי כיס והכול בחגיגת צבעים בלתי נגמרת.

מרכזי אומנויות יד מפורסמים בבולגריה

פארק פתוח ומוזיאון Etar museum park הממוקם בשולי העיירה Gabrovo , מרכז אליו מבקרים הבאים לראות אומנים יוצרים בשלווה השקטה של המקום ,למרות שהמקום הצטמצם לאורך השנים , האמנים עובדים ופועלים בבתי המוזיאון הפתוח ,כאשר הסדנאות בקומה הראשונה והמפעלים למטה , בסדנאות ניתן לרכוש עבודות של האמנים תוך כדי הביקור והסיור במוזיאון ובסדנאות, בסדנאות יוצרים האמנים עבודות ממתכת, קרמיקה, רקמה ,אריגה ,עור, צמר וחמר .

במתחם עבודות היד האתנוגרפי של העיירה Zlatograd בשטח הרי הרודופי גם כן מבקרים במוזיאון פתוח נוסף השייך לאנשים פרטיים , ניתן לראות ולרכוש עבודות של אומנים כמו :תלבושות אופייניות לאזור בבולגריה , תחפושות לאומיות ,מזכרות בדים עם רקמה, פעמונים, פרטי עור, תכשיטים ,מחרוזות ,ותערוכה לחפצים ותמונות מהעבר כולל מכונות תפירה, מגהצים ,כלי בית ועבודה ולצפות בסדנאות של אומנים בעת עבודתם.

סופיה ובולגריה עבודות יד מסורתיות
 

שמם של האגמים שבהרי הרילה בבולגרית Sapareva Banya , האגמים ממוקמים פחות ממאה קילומטר דרומית לעיר סופיה, אגמים שנוצרו משינויים גיאולוגים תוך יצירת אגמים טבעיים מהתמוססות קרחונים , כול אחד מהאגמים קבל את שמו מהתכונות האופייניות שלו.

אגם הדמעה Salzata קבל את שמו משקיפות מימיו הצלולים לעומק, אגם העין אוקוטו Okoto קבל את שמו מצורתו הסגלגלה , אגם הכליה באברק Babreka מצורתו הדומה לכליה, אגם התאומים Bliznaka קבל את שמו מחיבור שני אגמים יחדיו הפנימי והחיצוני אגם התלתן Trilistnika (Trefoil )קבל את שמו מצורתו הדומה לעלה תלתן, אגם הדגים Ribnoto נחשב לאגם הרדוד מכולם, האגם התחתון Dolnoto ezero קבל את שמו ממיקומו הנמוך ברצף.

הזמן לבקר בשבעת האגמים הוא בחודשים יוני, יולי, אוגוסט וספטמבר , אך לפעמים ביוני עדיין יש שאריות שלג על הקרקע , יש לזכור כי מזג האוויר קריר יותר מאשר בסופיה ולכן יש להצטייד בתוספת ביגוד בתרמיל.

כאשר נוסעים לביקור באגמים הדרך מסופיה היא כשישים קילומטר זמן הנסיעה כשעה וחצי, חולפים על פני העיר Sapareva banya ,עיר שעיקר פרסומה ממעיינות המים החמים ומרכזי הספא המושך מבקרים ,ליהנות מבילוי בבריכות מים מינראליים באוויר הפתוח ,טיפולי עור שונים ומסז'ים לגוף, בעיר נמצא גם בריכת מים ציבורית של מים מינראליים העובדת בכול ימי השבוע.

הדרך לאגם הראשון בסדרה ,מתחיל בנסיעה לצריף בקתת הנקרא Pionerska hut , הממוקם ליד אגמי Sapareva banya , ניתן להגיע ברכב או במונית למגרש החניה שליד הבקתה , באוטובוס יש לקחת את הקו הישיר היוצא מתחנת האוטובוס המערבית Ovcha kupel שבסופיה ,בתדירות של שעה החל מהשעה 14:00 לעיר דופניצה Dupnitsa, מתחנת האוטובוס הזאת ,יוצא כול חצי שעה אוטובוס לשבעת האגמים Sapareva Banya ומשם אוטובוס אל בקתת Pionerska hut ובחזרה ,דרך הלוקחת כשלוש וחצי שעות מחיר הכרטיס לא זול .

מהבקתה המשמשת כתחנת רכבל ,עולים על רכבל מושבים ,העולה לנקודת התצפית בנסיעה האורכת 25 דקות מחיר הנסיעה לצד אחד 10 לבה והלוך חזור מחיר הכרטיס 18 לבה, לילדים פחות, הרכבל עובד בין השעות 09:00- 16:30, בימי שני הרכבל מתחיל לפעול רק משעות הצהרים, בכול יום שני אחרון בחודש סגור הרכבל לתחזוקה ,לפעמים העלייה לרכבל תלויה בהמתנה בתור של 10-15 דקות ,תלוי בכמות המבקרים .

דרך ההליכה והטיפוס ברגל להרפתקנים ולטיילים ,כוללים יציאה מהבקתה התחתונה Pionerska hut ,לבקתה העליונה Rilski ezera hut שבפסגה , דרך שבה עוברים בין האגמים מסלול שאורך 4-5 שעות, שבו צריך ציוד , מים וכושר .

ליד תחנת הרכבל העליונה קיימים שתי בקתות ללינה , וניתן ללון בהם אחת שמהThe Lodge Rilski Exera Hut והשנייה .Ivan Vazov Hut

דרך נוספת לסיור האגמים כוללת סיור בג'יפים בעלי הנעה קדמית, שבעליהם נמצאים בבקתה התחתונה Pionerska hut ומציעים את הסיור, המחיר בין 10-15 לבה לאדם, יזמים אלו עובדים לרוב ללא קבלות וללא רישיונות , אך יש רבים מהמבקרים ,הלוקחים אפשרות זאת לסיור באגמים .

בכול הדרכים הללו מגיעים בסופו של דבר לבקתה העליונה Rilski ezera hut , שמשם אפשר לתצפת על האגמים והנוף באזור, או לחזור לאחר התצפית רגלית לבקתה התחתונה במסלול האורך 3.5 -5 שעות.

שבעת אגמי רילה Seven Rila Lakes
 
 
 
בניית אתרים - שרקור