דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה פארקים וגנים

הפארק שנבנה בסוף המאה התשע עשר, נותר מוזנח מעט אחרי הקדמה ,בתקווה שיעבור בקרוב שיפוץ רציני, נחשב לגדול מתוך ארבעת הפארקים הגדולים שבסופיה ,גנים נוספים הם הפארק הדרומי South Park , הפארק הצפוני North park, והפארק המערבי West Park .

הגן נחלק לשלושה חלקים , שעוצבו בתקופות שונות בידי שלושה אדריכלי נוף וגינות שונים, חלק אחד של הפארק נקרא פארק Loven Park ,בכינויו פארק הצייד, מכוון שהוא יער עצים עירוני .

כאשר הוקם הפארק לפני כמאה חמישים שנה כמשתלה עירונית גדולה הוא נבנה באזור החקלאי של בוריסובה , כאשר חדל לשמש כמשתלה והחל להיות פארק קיבל הפארק את שמו של Kniaz Boris , שהיה צאצאו של המלך בן השנה לאחר שנולד , בתקופת השלטון הסובייטי בבולגריה קבל הפארק את השם גן החרות ,ולאחר הסתלקותם מבולגריה ,קיבל הגן את שמו מחדש בשנת 2010 ,כגן בוריסובה גרדינה Borisova Gradina .

המשתלה ולאחריה הפארק ,שבאותה תקופה הייתה בפאתי העיר, אלא שהעיר צמחה מסביבו וכיום הוא ממוקם במרכז העיר, לידו שתי תחנות מטרו ,והוא מוקף בכמה מהשכונות היוקרתיות ביותר של סופיה, כמו יבורוב, יוזנץ, איסטוק ואיזגרב , עם הרחבת הפארק לאורך השנים נבנו ברכת מים והאגם ומולאו במים , עוד נבנה מצפה כוכבים המצוי בבעלות אוניברסיטת סופיה.

הכניסה המרכזית של הפארק היא מגשר Eagle's Bridge, המרוחק כחמש דקות מאוניברסיטת סופיה, מכיכר הפרלמנט ומאנדרטת הצבא הסובייטי, לגן הפתוח 24 שעות ביממה ,מגיעים במטרו קו מספר אחד ,מתחנת האוניברסיטה Sofia University Metro Station, עד לפתח הכניסה הראשית , או מתחנת המטרו ג'וליו קורי Juliot Currie MetroStation , הממוקמת בחלק המזרחי של הפארק.

הפארק טובל בדשאים , בעצים, בערוגות פרחים, בפינות מנוחה, בגן אגם מלאכותי הנקרא אריאנה ,שבו ניתן לשוט בתשלום בסירות משוטים לחצי שעה שכירות , ולידו בריכת חבצלות מים, בתקופת הקיץ נערכים בו מופעים גדולים .

עוד אטרקציות בגן כמו גן יפני חמוד, מתקני שעשועים לילדים ,מגרשי ספורט ושבילי הליכה ורכיבה ולאופניים , עוד בפארק שני מרכזי טניס שמסביבם למעלה מתריסר מגרשי חרס, אולם הספורט גדול הנקרא סופיה, אורוות סוסים לרכיבה.

גן בוריס הוא גם ביתו של האצטדיון לספורט הלאומי ואסיל לבסקי, המשמש גם כאצטדיון ביתי ,של אחד ממועדוני הכדורגל הגדולים של סופיה, מרכז הספורט הגדול Sportna Sofia שבשטח הגן, מציע מספר מגרשי כדורגל.

ברחבי הפארק דוכני אוכל מהיר ,ברים ודוכני בירה לצמאים, מוטיב נוסף הם האנדרטאות הרבות המפוזרות בפארק בין השבילים , כאשר האנדרטה הגדולה ביותר נבנתה בפארק בשנות החמישים לזכרם של חללי האנטי פאשיסטיים .

סופיה פארק בוריסובה גרדינה Borisova Gradina
 

האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge ,אנדרטה הבנויה על לוח ענק של תבליט דמויות של לוחמים ומעליה עמוד בסיס שבראשו ניצבים שני חיילים המניפים את נשקם.

האנדרטה שהוקמה בשנות החמישים במאה הקודמת בפארק בעיר סופיה ,לזכרם של החיילים הסובייטים שנפלו במלחמת העולם השנייה במלחמתם בנאצים לכבוש סופיה ובולגריה מידם, מתארת בתבליט קבוצת חיילים סובייטים מברונזה בעת הקרב לשחרור סופיה.

לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בבולגריה ,הפכה האנדרטה לשמש כמקום שבו מוחים ופוגעים בני העיר על עוולות והתנגדויות למהלכי שלטון שאינו נוח להם ומקום למחות נגד העם הרוסי ולהעביר מסרים בעלי מוטיבציה פוליטית או חברתית.

במעשי השחתת האנדרטה ,מציירים חוליגנים והופכים את הדמויות שעל האנדרטה, לדמויות מצוירות נלעגות תופעה זאת של אומנות מחאת הרחוב ,משנה סגנונות מפופ לדמויות היסטוריות בנות זמננו ,על פי הלכי האירועים והדמויות הפופולאריות בתקופת השנה.

ברור שהדבר נעשה למורת רוחם של שליטי בולגריה והשלטון הרוסי ,ויש נטייה לנסות לרסן את הצעירים היצירתיים הללו במחאתם ופגיעה בזכרם של חיילים שנפלו על מנת להסיר את העול הנאצי ממדינתם.

לכבוד יום השנה של האביב בפראג משנת 1968 נצבעו הדמויות בצבע ורוד , לאחר מכן נצבעו חלק מהדמויות כמו להקת הבנות הרוסיות Pussy Riot שמחו כנגד השלטון הרוסי דמוית ועוד ועוד, בכל פעם שהאנדרטה מושחתת ,השלטונות עורכים מבצע ניקוי , אך זה קורה לאחר שהציירים מספיקים להפיץ את עבודתם החדשה .

סופיה אנדרטת הצבא הסובייטי Monument to the Soviet
 
 
 
בניית אתרים - שרקור