דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה אטרקציות בעיר

 
 
 

טלפון לתאום 35929831273 , כניסה לביקור בתשלום ,בית הכנסת פתוח בימי השבוע בין השעות 09:00-13:30 ובין השעות 14:00-16:30 ,ביום שבת וראשון רק לתפילה .

בית הכנסת הספרדי העתיק ממוקם ברחוב Exarch Joseph Street 18 , בפינת הרחובות Ekzarh Yosif ורחוב G. Washington,מאחורי השוק המרכזי המקורה ,בית כנסת שנבנה בתחילת המאה העשרים על חורבות בית הכנסת אהבה וחסד הממוקם ברחוב Exarch Joseph Street 18 ,בקרבה לקתדראלת אלכסנדר נבסקי , בית הכנסת הספרדי הנחשב לשלישי בגודלו באירופה והשייך לקהילה היהודית שנותרה בבולגריה .

בית כנסת שהוא השלישי בגודלו באירופה והגדול במדינות הבלקניות ,המכיל כאלף מאתים מושבי תפילה, ועזרת נשים בקומה השנייה ,לאחר הביקור בבית הכנסת כדאי לסייר במוזיאון היהודי הנקרא שלום ,בקומה השנייה שנפתח בשנת 1992, המספר את תולדות יהדות בולגריה מתקופת גרוש ספרד ופורטוגל ותערוכת השואה והצלת חלק מהם לצד תצוגה מאז ועד היום.

בעת שנבנה בית הכנסת ,השתמשו בוניו והאדריכלים במספר סגנונות בניה ,בהם הסגנון המורי מספרד, סגנון רנסנס המקובל בוונציה וכמובן סגנון הנאו קלסי הנהוג בוינה הדומה לבית הכנסת שבוינה, ניתן לראות בגג המבנה ששה מגדלים וששה קמרונות ,שבהם שולבו סמלי מגן דוד, באולם התפילה המרכזי נתלו נברשות שהמרכזית שוקלת כאלף שבע מאות קילו , עמודים מעוטרים בגילופים ואיך אפשר בלי פסיפסים קישוטיים על רצפת אולם התפילה .

קהילת היהודים בסופיה שגשגה ערב מלחמת העולם השנייה ורובה הושמדה במהלך השואה , כיום נותרו בעיר כאלף יהודים , לצערנו בשנת 2019 נופצו מספר חלונות בידי חוליגנים בעיר.

בית הכנסת נסגר במלחמת העולם השנייה בין השנים 1943-4 בעת שהתושבים היהודים גורשו למחנות , בית הכנסת ספג פגיעות לקראת סיום מלחמת העולם השנייה , בהפגזה זאת נפגעה הספרייה היהודית , לאחר המלחמה שופץ מחדש המבנה והפך לפעיל .

כיום בעת הביקור מגיעים לשער הכניסה מצד שמאל של המשקוף כפתור פעמון שעליו לוחצים, נכנסים מבעד לשער ועוברים בדיקה בטחונית,השירותיים ממול , בפתח בית הכנסת ניצב מוכר הכרטיסים ,משלמים חמישה לבה ונכנסים,מיד בצד ימין חדר תפילה המשמש למנין היומי ,שם גם אפשר להניח תפילין ולהצטייד בספר תפילה 
 
נכנסים מבעד דלת הכניסה לאולם התפילה ומיד נתקלים בנברשת הענקית התלויה מתחת לכיפת האולם,ממול ניצבת רחבת ארון הספרי התורה בבימה מוגבההת קמעה, שמתוחמת  בכבל למניעת כניסה , מתיישבים או ממשוטטים ברחבי האולם לספוג מעט מרוח המקום,הכיפה  המרכזית צבועה בכחול ,חלונות המבנה הקשתיים יוצרים פתח לכניסת האור לאולם ,רצפת האולם מרוצפת בשטיחי פסיפס באורנומנטים חוזרים משיש,אולם התפילה גדול ומצפה ליהדות שהוכחדה בימיה האחרונים של מלחמת העולם השנייה שייחזרו.
 
חבל מעט ממסחור המקום לטובת שוחרי המצוות והתפילה ,אך חווית הביקור כיהודים חשובה לא פחות לזכרם של אלה שהלכו מאיתנו בשואה
 
סופיה בית הכנסת הגדול Sofia Synagogue
 

1 ארמון התרבות הלאומי National Palace of Culture , ממוקם במרכז העיר בשדרות 1 Bulevard Bulgaria 

2 סופיה כיכר הפטריארך אבטימי Patriarch Evtimiy Square ,ממוקמת במעבר רחוב Graf Ignatiev Street במפגש עם שדרות לבסקי Vasil Levski Boulevard ושדרות הפטריארך אבטימי , כיכר מרכזית במרכז העיר שממנה ניתן להגיע לאוניברסיטה אורלוב ולארמון התרבות , מחוברת לקווי החשמלית והאוטובוסים החשמליים ומקום מעבר למוניות רבות ,כיכר המנקזת צעירים רבים למגש חברתי.

3 סופיה האנדרטה לצבא הסובייטי Monument to the Soviet Army ,האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge

4 סופיה בייתו של יבלנסקי Yablanski House , ממוקם בשדרות הצאר המשחרר 18 Tsar Osvoboditel Boulevard .

5 סופיה האוניברסיטה אוהריד St. Clement of Ohrid University ,  ממוקמת בשדרות bul.Tsar Osvoboditel 15.

6 סופיה הגלריה הלאומית לאומנות זרה National Gallery for Foreign Art הגלריה הזרה NGFA ממוקמת במפגש של רחוב february 19 str 1 עם כיכר נבסקי ברחוב רחוב אלכסנדר נבסקי.

7 סופיה האנדרטה לזכרו של לבסקי The Levski Monumentהאנדרטה ממוקמת בכיכר הנצבת במרכז רחוב לבסקי .


סופיה אטרקציות בשדרות וסיל לבסקי Levski Boulevard
 

האנדרטה ממוקמת בכיכר אלכסנדר נבסקי Alexander Nevsky Square בצדה הדרומי של כנסיית סווטה סופיה ממוקם קבר החייל האלמוני העשוי מגרניט ,שומר עליו פסל אריה רובץ העשוי מברונזה ,בתוך הקבר עצמות חיילים אלמוניים שנאספו משדות הקרב בין העותומאניים לרוסים למען עצמאות בולגריה.

בחזית הקבר בוערת אש התמיד ומאחוריה על קיר מעוגל ,נחקק המשפט בבולגרית משירו המפורסם של המשורר הלאומי איוואן וזוב כך: זה בשבילך בולגריה, הם נספו למענך , זה הקורבן שהם נתנו לך בולגריה, תרומתם למענך מדינתם ,מתחת למשפט החקור בשני הצדדים מוטבעים שני זרים מברונזה .

סיפורה של הקמת האנדרטה בולגרית לפני כארבעים שנה ,נעוץ באנדרטה המקבילה שלה שהוקמה בבריטניה שהוקמה בשנת 1920 ,בעבור לוחמי מדינות שהשתתפו במלחמת העולם הראשונה, צורת האנדרטה השתנתה מספר פעמים אך הרעיון שהסתתר מאחורי הקמת החיילים שמקום קבורתם לא נודע נשאר .

מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה, הוקמה וועדה שתקבע את צורת האנדרטה ומיקומה בסופיה, לאחר ארבע שנים של דיונים הציע שר החינוך להקים קרן להקמת האנדרטה, מיד קמה סערה פוליטית בבולגרי בין המצדדים להקמה לבין המתנגדים ,

בתום הוויכוח ,החליט שר ההגנה וולקוב, ,כי האנדרטה הסמלית תקום במיקומה הנוכחי בעבור החיילים הבלתי ידועים ,שאבדו את חייהם ,למען שחרור בולגריה ואיחודה מחדש כמדינה .

חנוכת האנדרטה התקיימה בשנת 1941, בנוכחות הצאר בוריס השלישי ,תוך הקפדה על מספר כללים : הדמות המרכזית באנדרטה תהיה פסלו של האריה מברונזה שייצג את האומה הבולגרית, לידו יעמוד סרקופג מאבן גרניט, מאחור יעמוד קיר שעליו יוטבע הפסוק משירו של המשורר הלאומי איוואן וזוב ושני צלבים יוטבעו על קיר זה בנוסף.

על הסרקופג הוטבעו בצד אחד עץ הערבה הבוכייה ומעברו השני שתי נשים סובלות הכורעות על ברכיהם, האנדרטה נפגעה בהפצצות של מלחמת העולם השנייה , ולאחר המלחמה בעת השתלטות השלטון הקומוניסטי על בולגריה וסופיה , רעיון האנדרטה לא מצא חן בעיניהם, ולכן החליטו לשנות את מיקומה מספר פעמים, פסל האריה הועבר והוצב על קן מול הארמון המלכותי.

לאחר זמן מה הצמיח הפסל כנפים ונעלם למספר שנים עד שהתגלה שוב בידיים פרטיות בשנת 1975 והועבר למוזיאון הלאומי, בשנות השבעים החלו שוב הרעיונות להקים את האנדרטה מחדש ,ורעיון העיצוב כלל מחלוקות האם לעצב את האנדרטה מחדש, או ליצור אנדרטה חדשה בתכנונה, שהוצבה שוב בשנות השמונים במקומה הקודם.

כיום הוקמה האנדרטה שמתחתיה טמונים 15 קופסאות מלאות רגבי אדמה מכול שדות הקרבות לעצמאות שנערכו בחלקיה של המדינה, האנדרטה בנוסף למטרה שבעבורה הוקמה אמורה לקשר בין הדורות בעבר ,בהווה ובעתיד של בולגריה ,

סופיה קבר החייל האלמוני The Tomb of the Unknown
 

מפגשים הנערכים בכול יום שבת ויום ראשון בשעה 15:00 אחר הצהרים , המפגש ליד הפסל של הגיבור הבולגרי statue of Sveta Sofia , אורך הסיור כשעתים וחצי .

סיור גרפיטי המוקדש לסוג אומנות זה של ציורי קיר ,הנחשב לאומנות רחוב ,לאורך הסיור מקבלים הסברים על תולדות ואומנות ציורי הרחוב בעיר, פרשנות לציורים ,מידע בסיסי על אתרים היסטוריים החשובים בהיסטוריה של בולגריה וחשיבותם לאזרחי העיר סופיה.

סופיה סיור גרפיטי Sofia Graffiti Tour
 

הקתדראלה ממוקמת במרכז העיר בכיכר ploshad Sveti Aleksandar Nevski, כניסה חופשית ללא תשלום, הקתדראלה פתוחה בימי השבוע בין השעות 07:00-17:00, זמני פתיחת הקריפטה שונים הן בן 10:30-18:00 אבל הכניסה החדשה נעצרת ב 17:30, הגעה במטרו וירידה בתחנת Sofiiski Universitet , רוב נתיבי התחבורה הציבורית עוברים דרך אזור הקתדרלה הקתדראלה ניצבת במרכז כיכר נייבסקי .

צילום בקתדראלה כרוך בתשלום , את הכרטיס רוכשים בחנות המזכרות שבכניסה ,ניגשים למוכרת אומרים פוטו המוכרת רושמת על קבלה את התשלום והתאריך ,יש לשמור על הקבלה ,כיוון שמדי פעם נגש פקח ומבקש את הקבלה ,אז הוא רושם אותה ביומן משלו, על מנת למנוע מאנשים למכור את הקבלה לאנשים אחרים.

הקתדראלה האורתודוכסית הידועה בסופיה ,המשמשת כמקום מושבו של הפטריארך הבולגרי, נבנתה בשנת 1912, יש הטוענים כי נקודת הצילום הטובה לקתדראלה נמצאת באזור הכניסה האחורית מצומת הרחובות Ulitsa Oborishte ושדרת Vasil Levski .

הקתדראלה נבנתה כסמל לזכרם של החיילים הבולגרים והרוסים שאיבדו את חייהם במלחמת רוסיה-טורקיה, הקתדראלה קבלה את שמה מהצאר הרוסי אלכסנדר נבסקי השני שהציל את בולגריה שהייתה תחת חסות רוסית מידי הפולשים משוודיה ,במחצית המאה השלוש עשר, הקתדראלה ידועה גם בשם הקייסר המשחרר Tsar Osvoboditel .

ששחרר את בולגריה משלטונם של העותומאניים לאורך חמש מאות שנות שלטון, אבן הפינה להקמת הקתדראלה הונחה בשנת 1882 ,אך תהליך הבנייה נמשך עד שנת 1912 , סגנון הבנייה היה ניאו ביזנטי , כדוגמת בניית והאדריכלות של הכנסיות הרוסיות באותה תקופה .

אורכה של הקתדראלה קרוב לשמונים מטר ורוחבה קרוב לחמישים וחמישה מטר, מגדל הפעמונים של הקתדראלה בגובה 52 מטר ,ובו 12 פעמונים, בקתדראלה חמישה מעברים ושלוש מזבחים, הרצפה עשויה משיש קררה, את הקישוט ועיצוב הפנים עשו אומנים רוסים ובולגרים, מהתקרה משתלשלות נברשות גדולות ויפות.

בכנסיית הקתדראלה חלונות עם זכוכיות ויטראז ,שהובאו מוונציה , על הקירות ובכיפת התקרה כתובת באותיות זהב את מילות התפילה אבא שלנו ,גובה של הכיפה 53 מטר ,מתחת לכיפה על הרצפה מעגל שהמאמינים נעמדים בתוכו ומבקשים בקשות,הם מאמינים כי מי שעמד וביקש יקבל את בקשתו בעתיד, ציורי הקיר ופרסקאות המרהיבים מתארים סצנות דתיות וקדושים כולל האלוהות , הכיפות שמעל גג הקתדראלה מצופות זהב שנתרם משלטונות רוסיה בשנת 1960 , קיימת מתחת למבנה קריפטה הנקראת הקריפטה של בית המקדש crypt of the Memorial Temple ,שבה ניתן לראות אוסף תשמישי דת וסמלים , חלקם בני למעלה מאלף שנים.

בעת התפילה הקיבולת של הכנסייה 7.000-10.000 מאמינים .

מסביב לכיכר מספר אטרקציות הממוקמות בגינה המקיפה את הקתדראלה : פסל הידידות מהברונזה בין העם הבולגרי ליהודים הניצב בגינה שממול לאקדמיה לאומנות ,פסל מברונזה המתאר אשה עם המחבקת מישהו קטן כסימבול לעם היהודי, העתק של הפסל  נחנך לפני שנתיים בגן שליד מוזיאון האצל ביפו,אנדרטת הזיכרו המורכבת מגוש סלע של הסופר הבולגרי הנערץ איוון ואזוב .
 
לידו ניצבת אנדרטה המורכבת משלושת לוחות השיש הלבנים ,הניצבים  לזכרם של היהודים ולמלחמתו של המלך הבולגרי והגנתו על העם היהודי כנגד הנאצים,בעת שעמד להגנתם , האנדרטה ניצבת מול לפתח בית העיריה ומאחורי כנסיית סבטה סופיה ,שמאחורי אחד מקירותיה גם ניצבת האנדרטה של קבר החייל האלמוני , כנסייה עם הקירות מהאבנים האדומות ,לוחות שעליהם חקוקים סיפורים ודברי תודה למלך בולגריה.
השוק הקטן שליד הקתדראלה ועוד. 
סופיה קתדרלת אלכסנדר נייבסקי Aleksandar Nevski
 

הכנסייה ממוקמת בשדרות bulevard Tsar Osvoboditel 3 , ברחוב קרוב לקתדראלת אלכסנדר נייבסקי הכנסיה פתוחה לקהל בימי השבוע בין השעות

כנסייה שנבנתה בשנת 1914 על מגרש שהיה שייך לשגרירות רוסיה בסופיה ,זמן קצר לאחר בניית קתדראלת אלכסנדר נייבסקי ,מטרתה הראשונה הייתה לשמש את המאמינים בשגרירות הרוסית ,לאחר מכן הפכו אות כמקום תפילה לחברי הקהילה הרוסיים בסופיה, בשנת 1953 הקפלה והכנסייה הפכו לחלק מהפטריארכיה במוסקבה, המנהלת אותה עד היום.

שתי כניסות לכנסייה אחת הדרומית לכוון השדרה ,שמעליה ציור של St. Nicholas , ואילו מעל לכניסה הצפונית לכוון הפארק מעליה ציור של Alexander Nevski ,על גג הכנסייה מתנוססים חמש כיפות (בצלצלים ) מוזהבות בזהב, הכיפה הזהובה המרכזית מתנוססת מעל מגדל עגול שמעליו חרוט בצבע ירוק בגובה 19 מטר שבראשה הפעמונים שנתרמו על ידי הקיסר הרוסי ניקולאי השני ומעליהם צלב.

האמנים הרוסים שעיטרו את קירות הכנסייה בציורי קיר ובסמלים הקשורים לנצרות ,שאלו את המוטיבים מהכנסייה האורתודוכסית בקייב, סגנון האדריכלות השולט בכנסייה הוא סגנון רוסי של כנסיות ממוסקבה מהמאה השבע עשר , הכנסייה הוכרזה כאתר שימור של אונסקו.

בקריפטה של הכנסייה שהכניסה אליה משמאל לכניסה הראשית ,הפתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 08:00-18:30 ,אל הקריפטה יורדים במדרגות ,שם טמון הארכיבישוף Seraphim Sobolev, ששרת בכנסיה בין השנים 1921-50, האגדות מספרות שעוד בהיותו צעיר ידע לעשות ניסים ונפלאות  ,לאחר מותו הוא נקבר בקריפטה,בכניסה לקריפטה חנות מתנות לתשמישי קדושה .

לאחר שיורדים במדרגות ,נכנסים לחדר גדול שבו שולחן וכסאות שעליהם יושבים בעיקר נשים הכותבות על דפים את הבקשות של המאמינים, החדר עצמו מעוטר בציורי קיר פרסקות והכיפה שמעליו מעוטרת בציורי ראשי מלאכים, כאשר לכול אחד שש כנפיים ,משם נכנסים אל חדר הקבר עצמו, שם כורעים המאמינים ליד הקבר, בהצמדם אליו ארוכות, המאמינים לוחשים תפילה ובקשה, מצטלבים ומשלשלים את הפתק לתיבת הבקשות המיוחדת.
 
המפללים מעל קברו מאמינים שבכוחו להעניק להם בעת התפילה משאלות של בריאות וריפוי האגדות טוענות שהכנסייה מעניקה למאמיניה המבקרים בה בעזרת הכוח הקסום בה להגשים את משאלות ובקשותיו של המאמין בעת הביקור בה.
סופיה הכנסייה הרוסית The Russian Church
 

הכנסייה הנקראת גם Sveta Nedelya Church  ,ממוקמת ברחוב ul. Paris 2 שליד כיכר אלכסנדר נבסקי וליד קתדראלת נבסקי ,או ברחוב ploshad Sveta Nedelya 20, כנסייה המוקפת בכיכר סווטה נדליה מסביבה דשא שעליו עץ גדול של ערבה בוכייה ,טלפון 35929875748 , ליד תחנת המטרו Serdika .

כניסה בתשלום , הכנסייה פתוחה בכול ימי השבוע בין השעות 09:00-18:00 , טלפון 35929870971 המלצה לבקר בכנסייה בימי ראשון בין השעות 09:30-11:00 שאז מתקיימת המיסה הגדולה המלווה במקהלה המזמרת מזמורים דתיים .

הכנסייה נקראת גם הכנסייה החכמה הקדושה או חוכמת האל ,ונחשבת לשנייה בגודלה בעיר סופיה שהוקמה בנקודה הגבוהה שבעיר בזמנו, הכנסייה מתוארכת למאות החמישית והשישית לספירה ונבנתה על יסודותיהם של 4 מקדשים נוצריים ישנים מהמאה הרביעית .

על פי האמונה הנוצרית בבולגריה ,הם מאמינים כי הכנסייה בעיקר מייצגת חוכמה אלוהית ולא קדושים נוצריים, על כן הסמלים שבתוך הכנסייה על הקירות, מתארים אישה המייצגת את החוכמה ,הניצבת מעל לשלוש נשים המייצגות את האמונה התקווה והאהבה , על קירות אחרים ניתן לראות ציורי פרסקו ,המתארים את הקדושים סנט ג'ורג ואת סנט ולדמיר.

הארכאולוגים שפעלו באזור טוענים כי אחד הקדשים שעליו נבנתה כנסיית סופיה יכול היה להכיל כחמשת אלפים מתפללים, וממנה נלקחה רצפת הפסיפס לרצפתה החדשה של כנסיית סופיה שנבנתה על שרידיה.

במחצית המאה החמישית בעת הלחימה בין רומא להוניים נשרפה העיר ,אך הקיסר הביזנטי יוסטינאוס ששלט במחצית המאה השישית, החל להקימה מחדש והעניק לה את השם טריאדיטצה ,ששונה בהמשך על ידי התושבים הבולגרים בעיר לסרטדס ולבסוף במאה הארבע עשר נקבע שמה לסופיה על שם העמק שבו היא ממוקמת שפרושה חוכמה , יש הטוענים שעל שמה של הכנסייה סבטה סופיה שהוקמה בעיר במאה השישית לספירה.

במרוצת השנים נהרסה הכנסייה מספר פעמים ונבנתה מחדש, כאשר כבשו את העיר העותומאניים במאה השלוש עשר ,הם הפכו את המבנה למסגד כאשר הם משמידים את ציורי הקיר והפרסקו .

רעידות האדמה הגדולות בשנים 1818 ובשנת 1858 גרמו להריסת הצריח והרסו אף חלקים מהמבנה , האגדות הבולגריות מספרות כי ברעידת האדמה השנייה ,שני בניו של האימאם ששהו במסגד נהרגו, אנשי הדת המוסלמים ראו בכך סימן רע ונטשו את המקדש שלאחריו שרידיו ננטשו לתקופה ארוכה ,לאחר הכרזת העצמאות של בולגריה בסוף המאה התשע עשר שימשו שרידיו כמחסן.

הכנסייה שנבנתה במאה העשירית לספירה מעץ ,נהרסה ונבנתה מחדש לאורך מאות השנים, בפעם האחרונה בשנת 1925 ,לאחר שהכנסייה נהרסה וגגה צנח ,בעת שהתבצע ניסיון לרצוח את מלך בולגריה בוריס השלישי בידי הצבא והמפלגה הקומוניסטית ביום הזיכרון לאחד מהגנרלים שלו שמת .

בין יתר המקומות שהמלך בוריס השלישי היה אמור להגיע ,הייתה כנסיית סווטלה נדליה לטקס הזיכרון אלא שברצף המסלול שלו ללטכסי הזיכרון ,אחר המלך ברבע שעה , אלא שהפצצה כוונה לשעת הטקס והתפוצצה בכנסיה, בעת שגג הכנסייה קרס בפיצוץ ,נהרגו בה כמאה וחמישים אנשים ובסך הכול נהרגו כחמש מאות אנשים בניסיון לרצוח את מלך בולגריה.

בשנות החמישים החליטה המפלגה הקומוניסטית בסופיה לשקם את הכנסייה, הכנסייה עברה שיפוץ וקשה לראות את שרידי ההתקפה , באותו הזמן הוחלף שמה של הכנסייה ל Sveta Nedelya , משמו של המלך הסרבי הקדוש Sveti kral ששרידיו קבורים בכנסייה , בעת שהשלטונות החלו במסע השיפוץ הרחב ,הם שילבו שרידים מבנים ישנים מתקופת השלטון הרומי בסופיה ,תוך שימוש בלבנים אדומות לבניית הקירות, ואף הכניסו לכנסייה רצפת פסיפס רומית ישנה כרצפה לכנסייה .

השיפוץ שנעשה בסגנון האדריכלות הקדומה ,למעשה המבנה העכשווי עוצב כבזיליקה שבה שלוש מזבחים , רצפת הכנסייה מפסיפס רומאי המתאר צמחיה ובעלי חיים , בכנסייה יש גילוף של דוכן תפילה ממחצית המאה התשע עשר, על קירות הכנסייה נוספו בשנת 1976 ציורי קיר, בעת ששופץ המבנה נתגלה כי ברבות השנים שימש המקום גם לצרכי קבורה קברים רבים נתגלו מתחת ליסודותיה ומסביבה על חלק מהמצבות נתגלו ציורים.

בצמידות לאחד מקירות המבנה נמצא קבר החייל האלמוני הבולגרי , המורכב מאנדרטה ושני פסלי אריות שיש גדולים שאש התמיד דולקת למראשותיהם , גם מקום תלייתו בידי העותומאניים ,של המהפכן הלאומי וסיל לבסקי היה בקרבת מקום , מאחורי הכנסייה נמצא קברו של הסופר הבולגרי הגדול איוון ואזוב.

סופיה כנסיית סבטה סופיה Church of Sveta Sofia
 

הארמון המשמש כאחד מציוני הדרך בעיר סופיה ,ממוקם במרכז העיר בשדרות 1 Bulevard Bulgaria , טלפון 35929166300 ,אל הארמון ניתן להגיע בחמישה קווי טראם וקו חשמלית אחד ,ולידו תחנת מטרו אחת של הקו הכחול ,קווי אוטובוס 204,604 עוצרים ליד המבנה .

הארמון הלאומי לתרבות National Palace of Culture ,מבנה גרנדיוזי בסגנון הסוציאליסטי שהוקם כחלק מחגיגות האלף שלוש מאות להקמת העיר בשנת 1981, המבנה מתחלק ל 13 אולמות ,בשמונה קומות עליונות ושלוש תת קרקעיות.

אולמות אלו משמשים למופעים, קונצרטים, תערוכות ואירועי תרבות רבים, לצד ירידים ופסטיבלים כמו פסטיבל המוזיקה ויריד הספרים השנתי , במבנה חללי גלריה, תיאטראות ובתי קולנוע ,מול המבנה יש חצר ומרכז קנית שבהם חנויות ובתי קפה. ומגרש חניה .

בחזיתו של המבנה כיכר ושדרה גינה ,שבסופה מזרקת מים מול הכניסה , לכיכר זאת מתנקזים מבקרים ואזרחי העיר , המקום משמש את הצעירים המחליקים על סקייטבורדים ורוכבי אופנים ,בכיכר מגרש משחקים לילדים, הוא משמש גם נקודת הופעות לנגני רחוב,בתי הקפה מושכים מבקרים לאורך כול השנה, ליד אחת הכניסות נוכל לראות קטע מחומת ברלין, ביכר גם ממוקמת קפלה בולגרית קטנה ,ואנדרטה לזכר הקורבנות בתקופת השלטון הקומוניסטי.

צורת המבנה משושה ובכדי לבנותו נדרשה ומסה של בטון וזכוכית, במבנה הוטמנו כעשרת אלפים טון של פלדה, יש האומרים כשלושת אלפין טון יותר מהפלדה שנדרשה לבניית מגדל אייפל, האולם המרכזי במבנה הוא אולם הקונצרטים .

יותר מ -10,000 טונות של פלדה שימשו לבניית NDK. זה 3,000 טון יותר מאשר מגדל אייפל. הפונקציה המרכזית של הבניין היא אולם קונצרטים. הוא גם מארח תערוכות וירידי סחר.

את בניית המבנה הגרנדיוזי הוליכה לודמילה ז'יבקובה ,בתו של המנהיג טודור ז'יבקוב שהיה ומנהיג הרפובליקה העממית לשעבר ,בתקופת השלטון הקומוניסטי, לודמילה עבדה בממשלה הקומוניסטית של אביה, והיה לה תפקיד משפיע בקידום התרבות והתרבות הבולגרית.

בתוך המבנה נוכל לראות גילופי עץ ,כשמונים תמונות ודברי אומנות רבים, פסלים ,שטיחי קיר ועוד.

סופיה הארמון הלאומי לתרבות NDK
 

תיאטרון הממוקם במרכז העיר ברחוב ulitsa Dyakon Ignatiy 5 , טלפון 35928119227 תחנת מטרו קרובה לתיאטרון Sofiyski Universitet , משרד מכירת כרטיסים פועל בימי שני-שישי בין השעות 09:30-21:30, בימי שבת וראשון פועל המשרד מהשעה 11:30-21:30.

מבנה שנבנה בתחילת המאה העשרים, שגובהו כארבעים מטר, בחזיתו בראשות גמלון גדול המתאר אפולו ואת המוזות, הנתמך בידי שישה עמודי שיש לבן, שמאחוריהם שלושה פתחים קמרונים, הצבע השולט בחזית הוא אדום בורדו ,מאחורי המבנה שני מגדלים תאומים שבראשם פסלי האלילה נייק .

הנושא את שמו של הסופר הבולגרי הבולט Ivan Vazov ,המשמש כתיאטרון הלאומי הבולגרי, נחשב לוותיק ביותר בסופיה ואחד המרשימים בבולגריה, בסגנון נאו קלאסי הממוקם במרכז העיר וחזיתו כלפי הפארק העירוני והמזרקות, בפארק הקטן ממול בתי קפה המושכים אליהם מבקרים, במיוחד בקיץ, במשך היום מגיעים לפארק זקנים המשחקים במחקי קופסה ושחמט .

בעת שנערכו חגיגות הפתיחה בשנת 1907 בימיו של השליט Knyaz Ferdinand , ערכו כנגדו הסטודנטים מאוניברסיטת סופיה הפגנות ,משום שלטענתם הוא התערב בנעשה באוניברסיטה, כעונש על ההפגנות נעל השליט את האוניברסיטה לתקופה של חצי שנה.

תיאטרון הכולל בימה מרכזית וכשבע מאות וחמישים מושבים באולם , בקומה העליונה עוד כמאה עשרים מושבים ועוד כשבעים מושבים בשני צדדי הבימה , במבנה ממוקם גם בית ספר לתאטרון ,בשנת 1923 עלה המבנה באש, ולאחר מכן נפגע בתקופת מלחמת העולם השנייה, מלאכת השחזור ארכה מספר שנים ושלבים, המבנה עבר שינויים ארכיטקטוניים הן מבחוץ והן מבפנים .

סופיה התאטרון הלאומי איבן ואזוב Ivan Vazov Nation
 

בית המרחץ שממוקם מאחורי קניון TZUM, שכיום נמצא בו המוזיאון ההיסטורי העירוני Sofia Regional Historical Museum ,ממוקם ברחוב ploshad Banski 1, המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני שסגור, בין השעות 10:00-18:00תחנת מטרו קרובה Serdika.

מבנה מדהים ביופיו כאילו הועתק מבית המרחץ המרכזי בעיר בודפשט, עם חזית צהובה ולבנה ועליה ציורים פסיפס צבעוני על כול הקירות ,עיטורים וקישוטים שנעשו בסגנון וינה המרחצאות נפתחו לקהל בשנת ,כאשר הייתה הפרדה בין גברים לנשים , הגינה בחזית הושלמה שנים מועטות לאחר מכן .

בית המרחץ שהחל לפעול בשנת 1913 על יסודות בית מרחץ מהתקופה הרומאית ,הופעל ביתר שאת כבית מרחץ תורכי החל מהמאה הארבע עשר בעת הכיבוש התורכי, שפעל עד שנות השמונים ,ונסגר עקב בעיות של התפוררות המבנה ופחד מפני התמוטטות הגג וירידת קרנו של הבילוי במרחץ התורכי.

כיום עיריית סופיה מהרהרת בקול רם על שיפוץ והקמת מרחצאות חדשים , אך במקום זאת לאחר שיפוץ ,פתחה במבנה את המוזיאון ההיסטורי של העיר סופיה Sofia Regional Historical Museum, האגדות בעיר מספרות כי גברברי העיר החסודים ארבו בקרבת מקום ביציאת הנשים על מנת להביט בגברות הסמוקות מחום המים שיצאו לבתיהם.

בסופיה קיימים כשלושים מעיינות מים מינראליים , בעת שנסגרו המרחצאות הותירה העירייה מספר ברזים חינמיים ,המאפשרים לתושבי העיר לקחת מים במכלים עם מעט ריח גופרית ,לשימושם האישי בכול שעות היממה .

המוזיאון להיסטוריה של העיר סופיה Sofia History Museum

המוזיאון הממוקם ברחוב Vitoshko lale 16 street ,פתוח בימי השבוע פרט ליום שני שסגור, בין השעות 10:00-18:00, כניסה בתשלום .

כיום המוזיאון המוקדש להיסטוריה של העיר סופיה, נפתח לקהל הרחב בשנת 2015, הוא כולל שמונה אולמות תצוגה, שבהם מתקיימות כאלף תצוגות שונות מהמאה השישית לפני הספירה ועד לימינו אנו .

בתצוגות בית ניאוליתי משוחזר, דוכן חדשות ישן, חומרים מודפסים, תלבושות ושעון קרון מוזהב שהוענק לנסיכה ויקטוריה על ידי הנסיך פרדיננד, עוד במוזיאון בנוסף לתערוכות הקבע, ישנן תערוכות מתחלפות ,ואולם מיוחד לילדים על מנת שיכירו את ההיסטוריה של סופיה.

סופיה מרחצאות המים המינראליים Sofia Central Minera
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור