דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה וברחבי בולגריה ספר מידע ולינה

 

סופיה היא בירתה של בולגריה , חיים בה כמיליון וחצי תושבים , היא ממוקמת בחלק המערבי של המדינה בעמק סופיה , בגובה של כחמש מאות וחמישים מטר מעל גובה הים, היא מוקפת הרים כמו : הר ויטושה והפארק הלאומי ויטושה המרוחקים כעשרה קילומטר דרומית לעיר, הר ליולין בצפונה של העיר , את העיר חוצים מספר נהרות בינם נהר איסקאר הנמצא בחלקה המזרחי של העיר ונחשב לנהר הארוך במדינה .

סופיה מוקמה על צומת דרכים ממערב למזרח ומצפון לדרום, בסמוך להר ויטושה . את סופיה חוצה נהר ולאדאיסקה שעליו ממוקמים שני גשרים, גשר האריות והשני גשר הנשרים, בסמוך לגשר האריות, ממוקם השוק הגדול.

שרידים ארכאולוגיים מספרים ,כי תושבים החלו להתיישב בה בתקופת האבן לאחר מכן שלטו בה בני השבטים התראקים , העיר נכבשה לראשונה במאה הראשונה לאחר הספירה בידי הרומאים, והעניקו לה את השם סרדיקה .

במחצית המאה החמישית בעת הלחימה בין רומא להונים נשרפה העיר ,אך הקיסר הביזנטי יוסטינאוס החל להקימה מחדש והעניק לה את השם טריאדיטצה ,ששונה בהמשך על ידי התושבים הבולגרים בעיר לסרטדס ולבסוף במאה הארבע עשר נקבע שמה לסופיה על שם העמק שבו היא ממוקמת שפרושה חוכמה , יש הטוענים שעל שמה של הכנסייה סבטה סופיה שהוקמה בעיר במאה השישית לספירה.

לקראת סוף המאה הארבע עשר נכבשו מדינות הבלקן בידי ה העותומאניים ,כיבוש שנמשך כחמש מאות שנה בעיר הוקמו מסגדים ,שווקים ,ונסללו בה רחובות צרים , שלטונם של העותומאניים חוסל בסוף המאה התשע עשר, העיר סופיה הוכרזה כעיר הבירה והיא פנתה לעבר הקדמה והפריחה האינטלקטואלית שנשבה אז באירופה.

בעיר הוקמו מוסדות לימוד גבוהים כמו אוניברסיטאות ואקדמיות להשכלה כמו האוניברסיטה סופיה , האקדמיות לאומנות ומוזיקה, נפתחו בה התיאטרון ובית האופרה , והחלו לבנות את הכנסייה העיקרית והגדולה בעיר כנסיית אלכסנדר נבסקי .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור