דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מולדובה המנזרים המצוירים של בוקובינה

 

בוקובינה הוא שם שמגיע מהמילה הגרמנית Buchenland , שפרושה ארץ עצי האשור , לראשונה מוזכרת בוקובינה בסוף המאה הארבע עשר , חבל ארץ זה קבל את השם בוקובינה באופן רשמי במאה השמונה עשר כאשר שחטו בחבל האימפריה ההבסבורגית ,שהפכה לאימפריה האוסטרית בתחילת המאה התשע עשר והאימפריה הואוסטריה הונגרית בשנת 1867,השם נשאר גם כאשר רומניה קבלה את עצמאותה בוועידת וורסאי לאחר מלחמת העולם הראשונה מידי חבר העמים .

השטח הגיאוגרפי נחצה בידי נהרות רבים,למרות שמה יערות עצי האשור שפיארו את האזור נכרתו לטובת פיתוח והגדלת שטחי המחייה של התושבים, למרות זאת עדין נותרו נתיבים מתפתלים בין היערות ,שפע של מעיינות ופלגי נחלים ,וניתן לראות עדרי כבשים על מורדות ההרים וכרי הדשא.

אזור מולדובה וחבל הארץ בוקובינה, מאוכלס בידי מגוון אוכלוסיות אתניות שונות, כמו: גרמנים, יהודים, פולנים ואוקראיניים, החיים יחד בהרמוניה ,למרות התרבויות השונות המתגוררות שם.  

בחלקה הצפון מזרחי של רומניה על הגבול עם אוקרינה, ממוקמת מולדבה שבה בחבל הארץ בוקובינה Bucovina ,נמצאות כנסיות ובתי קברות המצוירים, המחזירים את המבקר לימי הביניים בסגנון ציור ועיטור של הקירות בכנסיות , המבקר חש שמיד יחלו הקירות לספר את סיפור העבר מתקופת ימי הביניים עד לימינו , ציורים ייחודיים אלו אופייניים לתור הזהב שעבר על מולדובה, חלקם באו לשמר את האמונה הדתית הקדומה בישו.    

הכנסיות בחבל ארץ זה שימשו בתפקיד מרכזי לקהילת התושבים שמסביבם, בזכות היותם מרכז רוחני שאליו התכנסו התושבים, מקום מפלט בעת התנכלות כיוון שחלקם נבנו כבתים מוגנים להתקפות, בכנסיות אלו אף נפתחו בתי ספר לילדי התושבים, המנזרים המצוירים באזור בוקובינה מייצגים את האזור ,לא רק בזכות הציורים ,אלא בזכות פתיחת הצוהר להיסטוריה העשירה והשפעתה על התרבות המולדבית הקדומה .

מנזרים אלו הם מנזרים הפועלים על פי האמונה הדת הנוצרית הרומנית האורתודוקסית שהיא סוג של פלג מהדת הנוצרית ,על קירות מנזרים אלו החיצוניים והפנימיים מופיעים יצירות מופת של אומנות ביזנטית , לכול מנזר צבע ייחודי שונה השולט ביצירות , בדרך כלל המוטיבים נלקחו מסיפורי התנ"ך שיועדו ללמד את האוכלוסייה הכפרית קרוא וכתוב.

כיום משמשים המנזרים למאמינים בני הדת הרומנית האורתודוכסים, כמקומות לעלייה לרגל ולתיירים מכול רחבי העולם , חלקם הגדול של המנזרים מתופעלים בידי נזירות שתלבושתם בצבע שחור חלקם מכסות את הפנים ברעלות .

 

אחת הדוגמאות לכנסייה שקירותיה הן מבחוץ והן מבפנים המעוטרים בציורים, היא כנסיית Arbore church הקרויה על שם האדם Luca Arbore שבנה אותה בתחילת המאה השש עשר ,על פי האמונה וכתובת שנמצאה בכנסייה , הציורים שצוירו בכנסייה במחצית המאה נעשו בידי בנו דראגוס של הכומר יאשי ששרת בכנסייה, על פי בקשת אחייניתו של לוקה .

השופט Luca Arbore ששימש בימיו של סטיבן הגדול ,לאחר שבנה את הכנסייה ומותו של סטיסן הגדול ,עבר חתול שחור עקב בעיות פוליטיות , בין בנו בוגדן של סטיבן הגדול לבין השופט , ולכן נערף בידי הנסיכים היורשים ,והכנסייה הוקדשה לשמו וליוחנן המטביל.

החזית המערבית של הכנסייה היא ייחודית מאוד ,כנסייה שאין בה מגדל פעמונים ,אלא נישה ענקית שבה הונחו הפעמונים על קורת עץ ,כיום משמשת הנישה לטקסי השכבה לנפטרים.

מולדובה כנסיית Arbore church
 

מנזר הנחשב לקטן בין המנזרים המצוירים , מבנה מלבני מאבן שנחצב באזור ,שנבנה במאה השש עשר נסגר בסוף המאה השמונה עשר ונפתח שוב בשנת 1990,מנזר הממוקם ליד נהר Humor River ,שנבנה במחצית המאה השש עשר, בידי Toader Bubuiog ואשתו אנסטסיה ליד כנסייה שנבנתה במאה הארבע עשר בידי boyar Luca Arbore,, מנזר שהוקם לזכרו של הקדוש סנט ג'ורג, ,מגדל התצפית בן השלוש קומות בנוי מעץ ולבנים ,ניתן לטפס ולהתבונן על הנוף והסביבה ומעל גגות הכפר שנבנה בתקופה הרומאית bucolic.

על קירות הכנסייה , בגוונים של חום אדמדם, צוירו ציורים מבחוץ ומבפנים בידי האמן Dragos Coman ,אחד המפורסמים שבהם מתאר את המצור על העיר קונסטנטינופול הכנסייה כוללת מרפסת פתוחה מעל לחלל הקבר שבו היה חדר אוצרות סודי ,שלתוכו הוכנסו אוצרות הכנסייה בעת הכיבוש העותומאני ברומניה ,עוד ציורים מפורסמים הם ציור הבן האובד ופרסקו של של השטן הלבוש בבגדי אשה .

חלק מהציורים נהרסו ,מכוון שחיילי צבא הקוזקים הסירו את גג העופרת ,על מנת להתיכו לקליעים לרובים, שני לוחות האבן הכבדים השתמרו ליד הכנסייה, ניתן לראות בהם 15 שקערוריות ,ששימשו כמכלים לערבוב צבעים. בשקערוריות נתגלו שארית הצבעים שבהם השתמשו לציורי הפרסקות במנזר ובכנסייה.
מולדובה מנזר Humor monastery הממוקם בעיר גורה
 

מנזר הממוקם בווטרה מולדוביטי Vatra Moldovitei ,מנזר מבוצר מוקף חומות שהוקדש לרעיון הבשורה , ונבנה מאבנים בתחילית המאה החמש עשר, על קירותיו החיצוניים צויירו במחצית המאה השש עשר בגווני זהב וצהוב ,הכנסייה נהרסה במעשי איבה ונבנתה מחדש במאה השש עשר.

ציורים בידי הצייר Thomas of Suceava, ציורים שחלקם הגדול נשתמר , פרט לקטע הצפוני של קיר הכנסייה במנזר . ציורים שהוסרו עקב פגיעת מזג האוויר , הציורים מתארים את אנשי מולדוביה והביזנטים נלחמים בעותומנים במצור על קונסטנטינופול ,שבה נראים העותמאנים כובשים של הבירה הביזנטית , ציורים ייחודיים אלו זיכו את הכנסייה בפרס יוקרתי לאומנות .

מולדובה מנזר Moldovita Monastery
 

כנסיית הצלב הקדוש של Patrauti ממוקמת בקרבה לעיר Suceava בצדו הימני של הכביש היצא מהעיר Suceava ,בעמק הנהר Suceava , המנזר מאכלס נזירות , על תאריך בניית המנזר ניתן לראות מעל למשקוף הכניסה.

הכנסייה של הצלב הקדוש של Patrauti ממוקם לא הרחק מהעיר Suceava, בצד הימני של הכביש המוביל לכיוון צפון מערב לכיוון Radauti, בעמק של נהר Suceava. לאחר שנכללה ביער, נבחר הכפר כמקום המנזר של הנזירות שנוסד על ידי סטיבן הגדול. הכנסייה נבנתה בשנת 1487, כפי שנכתבה בכתובת ההנצחה מעל לכניסה.

כנסייה המוקדשת לצלב הקדוש ,שנבנתה בסוף המאה החמש עשר בעזרתו של סטיבן הגדול עוטרה בתחילה בחלקה הפנימי בציורים ולאחר מכן בחלקה החיצוני במחצית המאה השש עשר, רובם נשתמרו במצב סביר , פרט לציורים שהיו על הקירות מבחוץ שפגעי האקלים עשו בהם שמות ,מבנה שהוקם בסגנון מולדובה ,גאוות המקום לציורי הגיבורים הקדושים שלחמו בקרבות להגנת האזור מידי העותומנים .

למרות תמיכתו של המלך סטיבן במנזר ,נערמו בפניו מכשולים של התהפוכות השלטוניות שעברו על האזור ולכן המנזר ננטש במאה השמונה עשר, הבישוף של העיר הקים מחדש את המנזר אך הוא סבל שוב כאשר השטח הפך לחלק מהממלכה ההבסבורית בסוף המאה השמונה עשר ומהמנזר נותר בשימוש הכנסייה הקהילתית.

הפרסקות הפנימיות צויירו מיד בתום הבנייה ,וחלקם בסוף המאה החמש עשר ,הציורים לא שוחזרו ונראים לא במייטבם,עקב הלכלוך והאבק שעליהם גווני בציור של הדיקנאות בגוון צהוב  ובסגנון ביזנטי .
 מולדובה כנסיית Patrauti Church
 

מתחם מוקף חומה הכולל מנזר כנסייה ומבני מגורים ומבנים כללים ששוחזר בסוף המאה העשרים בידי אונסקו והממשלה הרומנית, המתחם הוקם במחצית המאה האשש עשר בידי הנסיך Petru Rares , מתחם הממוקם בפרובוטה שבמחוז סוצ'אבה , ציורי הקיר החיצוניים במנזר נפגעו מתנאי מזג האוויר וותרו דהויים , אך הפרסקות הפנימיות ששוחזרו נחשבות לטובות באיכותם במולדובה, בציורים מוצגת תוכניתה העתידית של המטרופולין Metropolitan Grigore Rosca .

שרידי מבני הנזירים שנבנו כעשרים שנה לאחר הווסד המנזר והכנסייה במתחם ,נחפרו ושופצו ובחפירות נתגלו כתובות על קיר הכנסייה ועל מגדל שער הכניסה ,עוד על המגדל שרידי ציור קיר של שמונה דמויות כולל דמויות של מלאכים,במרכז הייתה גומחה עם ציור של הקדוש סנט ניקולאס וסמלי השלטון המלכותי עוד הייתה כתובת שבו נכתב- מנזר זה נבנה על ידי הנסיך פיטר 1530.

בחזית הצפונית של המבנה שרדו רק המדליונים שמתחת לגג ,שהגן עליהם מפני תנאי מזג האוויר , בחזית המערבית של מגדל השער יש עוד נישה קטנה, הפעם בציור של הבתולה מרים והילד , הכנסייה ממוקמת כמעט במרכז המתחם.

מולדובה מנזר Probota Monastery
 

קתדראלה מטרופולין של יאסי הממוקמת בעיר Suceava ,קתדראלה המקודשת לקדוש סנט ג'ורג כנסייה שנבנתה בידי השליט Sandu Sturza בתחילת המאה התשע עשר חמישים שנה לאחר בנייתה נהרסה הכנסייה כאשר הקמרון המרכזי של התקרה התמוטט ,עד סוף המאה התשע עשר הוקמה הכנסייה מחדש ונחנכה בנוכחות המלך קרול הראשון .

צורתה של קתדראלה מטרופולין של יאסי ,מלבנית, עם מגדלי פינות שצריחים בראשם בארבעה הפינות בגג, המציגים אלמנטים דקורטיביים בסגנון הבארוק, הקתדראלה ממוקמת בין שתי כנסיות אחת מהמאה החמש עשר והשנייה מהמאה השש עשר, שנבנו בידי השליטים בוגדאן השלישי ובנו סטיבן, בתוך הכנסייה נקבר Paraskeva המגן של מולדוביה , על הקיר המערבי של קתדראלה מטרופולין של יאסי בקומה העליונה , ניתן לראות ארבעה ציורים המתארים תמונות מחיו של סנט ג'ורג שאותם הוסיפו בסוף המאה התשע עשר.

מולדובה קתדראלת מטרופולין Metropolitan Cathedral
 

המנזר ממוקם בעיר Sucevita ,בעל צריח וחומות הגנה מסיביות ,מנזר שהוקם בידי האחים Ieremia and Simion Movila בסוף המאה השש עשר ,בימיו של המלך סטפן הגדול בכנסייה מזבח ,קרפטיה ומרפסת למטיפים באולם הגדול,המנזר נחשב לאחרון שנבנה ברומניה , את הציורים שעל הקירות צייר האמן Ion Zugravul מיד לאחר הקמת הכנסייה במנזר, כאשר הגוון הבולט הוא צבע הכחול ירוק.

מנזר היחידי שבו שני אפסיסים גומחות הנקראים אייקוסטזות – iconostases ,שהם מסכים שמעל למזבח המלאים סמלים וגילופים, במנזר זה משרתות כחמישים נזירות ,המספר הגדול ביותר באחד מהמנזרים ברומניה.

בין הציורים שנשתמרו על הקיר הצפוני החיצוני הוא ציור סולם המידות הטובות Ladder of Virtues שבו ניתנת השוואה בין המידות הטובות לרעות ,ציור המתאר באופן ייחודי את תפילת כול הקדושים הנוצריים ,לעומת ציורים אלו נוכל לראות על הקיר הדרומי פונה לכוון המזרח (ארץ ישראל) שבו מצוירת הבתולה מרי, על פי האגדות ,הציורים המופיעים על קירותיה החיצוניים של הכנסייה ,הם האחרונים בפעם האחרונה שצוירו במולדובה.

מולדובה מנזר Sucevita Monastery
 

מנזר הממוקם באזור Voronet שבעיר Gura Humorului שבמולדוביה , מנזר המוקדש לקדוש ג'ורג ,שנבנה בימי המלך סטפן הגדול, בסוף המאה החמש עשר, על מנת לחגוג את נצחונו על התורכים בקרב Vaslui, על פי האמונה של מאמיניו, נבנה המנזר בשלושה חודשים, שלושה שבועות ושלושה ימים , במנזר כעשרים נזירות השוהות בו .

מנזר שבו אין קריפטה כחדר קבורה ,פרסומו של המנזר באולם הציורים בכחול המורכבים מגווני צבע כחול כהה וצבע כחול הנקרא Voronet blue ,בציורים ורישומים אלו ניתן להבחין בפרטים האופייניים לסגנונות הגותיים והביזנטיים של מנזר וורונט השולטים בפרסקו המפורסם ביותר שלו ששמו המשפט האחרון (או יום הדין) .

על חזיתו המערבית של המנזר מספר ציורים המתארים את יום הדין , בחלקו העליון תאורו של האלוהים המשמש כאב לקהל המאמינים, עוד בציור הימני תיאור ישו ואמו מרים ,בציור השמאלי ניתן לראות את יוחנן המטביל , בנוסף סמל מהתקופה הביזנטית ,רוח הקודש מתוארת בדמותה של יונה.

אחד מציורי הפרסקו המיוחדים שחובה לראותו הוא המשפט האחרון המתאר מלאכים מגלגלים את גלגל המזלות בתיאור אלגורי לסופו של העולם בתחתיתו הנידונים למוות הטורקים והטטריים שכבשו חלקים מרומניה כאשר התובע כנגדם הוא השטן בעצמו.

בכנסייה ניתן לראות את קברו של הכומר הסגפן Daniil שהיה הכומר האישי של המלך סטפן הגדול ושל המושל גרגורי רוסקה ועוד פטרונים של הכנסייה ואצילי האזור ,ציורים אחרים מתארים את ספר התנך והנביאים ציורי פילוסופיים מפורסמים כמו : אריסטו, אפלטון, פיתגורס וסוקראטס, כמו כן ציור של המלך סטפן הגדול אשתו מריה וויצ'ינה ובנם בוגדן יורש העצר.

מולדובה מנזר וורונט Voronet Monastery
 

אומנויות עממיות הנהוגות עד היום בחבל בוקובינה ,מעבר לציורי הכנסיות והמנזרים הם : ציור על ביצי הפסחא, תוך שימוש בצבעים אוטנטיים וציור צורות , עיסוק נוסף הוא אריגת שטיחים עם מוטיבים מקומיים מסורתיים ,תוך שימוש בצמר טבעי וצביעתו בטכניקות ובחומרים שעובדו לצבעים מצמחים מינראליים ואדמה .

בתקופת החורף נוהגים התושבים לחגוג בפסטיבלים תוך העלאת סיפורי אגדות בשימוש בתלבושות ומסכות ובלוויית ריקודים ושתייה על מנת לרומם את הנפש, בעונת השלג הופכים הסוסים הכרכרות והמזחלות לכלי תעבורה בדרכים .

מולדובה אומנות עממית
 
 
 
בניית אתרים - שרקור