דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ים המלח משלחות שחקרו את הימה

ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19

תופעת ים המלח סקרנה רבים מחוקרי העולם הישן, במאה התשע עשר והעשרים, שפע של תופעות גיאולוגיות אקלימיות ,כימיות ,משקעי מלחים ועוד ועוד , התופעות הללו , והרצון לחקור את ים המלח ,שנחשב כבר אז כמקום הכי נמוך בעולם , משך חוקרים שהותירו לעולם לאחר ביקורם בים המלח, את ממצאיהם במפות ומחקרים. 

אלא שנגד המסיירים יש הטוענים כי מטרת חלק מהחוקרים ,הייתה לסייר תחת השפעה דתית מיסטית וסיפורי התנ"ך ללא כסות מדעית, עוד נטען כי זמן השהות של החוקרים באזור הייתה קצרה מדי למטרות מחקר מדעי ראוי לאזור, חוקרים אלו ,שרובם לא היו בעלי רקע מחקרי מקצועי ,הוזנו בידי מלוויהם המוסלמים או הנזירים באגדות, אמונות ומידע ,שלא היה בעיקרו מדעי.

חלקם כתבו את סיפוריהם וחוויותיהם כסיפורת ולא כמחקר ,חלקם אף עסקו בוויכוחים פילוסופיים בלהיטות יתר במקום לחקור בעובדות המדעיות היבשות, חלק מהמשלחות הראשונות אף יצרו מפות חד מישוריות ,שלא הראו התייחסות להבדלי הגובה ,בין אזור הכנרת בדרכו דרך נהר הירדן לים המלח הנמוך מגובה פני הים.

ים המלח משלחות שחקרו מיפו וממדדו את מפלסו מהמאה ה 19
 

באזור הר סדום קיימות כמאה חמישים מערות מלח ידועות ,שחקירתם החלה עוד בשנות השמונים בידי פרופ' עמוס פרומקין החוקר את מדעי כדור הארץ , המערה שקבלה את השם מערת מלח"ם ,נחקרה בעבר ונמדדה אורכה שנקבע אז כחמישה וחצי קילומטר ,כיום בסיום המדידה החדשה ,ה בתחילת שנת 2019, נקבע כי אורכה של המערה כעשרה קילומטר.

 

בדרך כלל ברחבי העולם ,אורכם של מערות המלח הוא באורך של כמה מאות מטרים, למדידת אורכה מחדש של המערה התקבצו כחמישים חוקרים מרחבי העולם ומהארץ , אנשים שמקצועם חקר מערות ומדידתם שהצטיידו באמצעי מדידה חדשים הנשענים על שימוש במד לייזר לשליחת קרני הלייזר והחזרתם למכשיר האיכון ,בציינם את המרחק האמתי שנמדד, בניגוד לעבודה שנעשתה בעבר בעזרת סרטי מדידה ומצפן .

במחקר האחרון שהסתיים תחילת שנת 2019 , נערך גם מיפוי של המערה על סעיפיה , מחילותיה שבהם יש מפלסים נוספים וקומות ,ועדיין לא נחקרו חלקים מהם ,עקב העבודה המרובה הכרוכה במשימה, שנמשכה לרוב לאורך כעשר שעות מחקר ביום נמשך המחקר עד פרסומו כיום .

במחקר השתתפו יואב נגב ממועדון שוחרי המערות, מועדון המערות מבולגריה, המערה עצמה עדיין איננה מותאמת לביקורים ,ועל מנת לבקר בה נדרש מלווה חוקר מערות המכיר את המערה בעת הביקור במסלול הביקור מתגלים נטיפי מלח ,וחלקים שנדמה למבקר בדמיון כי הוא זוחל במרבץ קרח ולא בין שכבות מלח.

ים המלח מערת המלח בסדום הארוכה בעולם
 
 
 
בניית אתרים - שרקור