דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

פוזנן Poznan אטרקציות

 
 

לאורך השנים עברו על פולין מלחמות ותקופות שליטה של קיסריות ומדינות שונות על שטחה בטרם זכתה להכרה ולמיסוד המולדת הפולנית, לאורך ההיסטוריה של פולין היו מרידות כנגד השלטון הזר ומלחמות לעצמאות בחבלי ארץ שונים ,לזכר גיבורי האומה ולוחמיה הוקמו מספר בתי קברות.

מלחמות אלו גרמו למותם של רבים כמו באזור פולניה הגדולה ,על מנת לקבור את החללים הוקם בית הקברות הצבאי בפארק המצודה שבפוזנן, בנוסף לבית הקברות הוקם מעין מוזיאון צבאי קטן שבו הוצבו טנקים ממלחמת העולם השנייה

בעת הביקור במקום, ניתן לראות את מספר החיילים הרב שנהרגו בקרבות לכיבוש העיר פוזנן , בבית הקברות טמונים חיילים מצבאות שונים שנהרגו במלחמות על אדמת פולין, כמו חללים רוסים, אנגלים, קנדים, פולנים ועוד ,במלחמות העולם הגדולות ובמרד הפולני כנגד הפרוסים בשנים 1918-19.

בעת הסיור בין מצבות הקברים הניצבות בטרסות ,ניתן לבחון על התאריכים החקוקים על המצבות המספרים את עוצמת הקרבות ואת מספרם הרב של הנופלים המערכה, אנדרטת הזיכרון הניצבת בבית הקברות היא מעין אובליסק מרובע העשוי מלבנים המתנשא לגובה הניצב ברחבה קטנה שבה נערכים טקסי הזיכרון השנתיים.

פוזנן בית הקברות הצבאי ופארק המצודה The War Cemete
 

מוזיאון הממוקם בכיכר העיר הישנה Stary Rynek 84‏ ,הכניסה בתשלום ,המוזיאון פתוח בימי השבוע בים השעות 09:00- 17:00 ביום שני סגור.

ביתו של האדריכל האיטלקי ז'אן בטיסט קאדרו ,עבר לבית מגוריו של Ignacy Mos ,שהחל באוסף של חפצים שהיו שייכים לסופר Henryk Sienkiewicz ,זוכה פרס נובל בשנת 1905 בעבור כתיבת ספרו קואו ואדיס Quo Vadis, ספר שתורגם לעשרות שפות בעולם.

בבית המציג רהוט עתיק ,פורטרטים וציורים תלויים על הקירות ,מתקרותיו משתלשלות נברשות כיאה לבית של אדריכל לשעבר, תצוגות מולטימדיה בשפות הגרמנית והאנגלית וכתבי יד של הסופר ,מכתבים ואוסף רומנים שכתב, כולל ספרו המפורסם של הסופר Henryk Sienkiewicz גרסת מקור באנגלית, צריך להיות חובב ספרות ומעריץ של הסופר על מנת ליהנות מהתערוכה.

פוזנן המוזיאון הספרותי Museum of Henryk Sienkiewic
 

המוזיאון ממוקם במבנה עתיק ,ברחוב Stary Rynek 41/2 (הכניסה מאולסטו קלסטורה 23) בעיר העתיקה , כניסה בתשלום ,המוזיאון פתוח בימי השבוע , על פי שעות מופע, ממתינים בחצר ואז מגיע המדריך ואוסף את הקבוצה לסיור, הזמנת מקום לסיור לקבוצה שמעל ל 15 מבקרים ,יש להתקשר לטלפון 48690077800

מעבר לסמל העיזים בשעון העיר של העיר והפסטיבלים ,מסמל הקרואסון הממולא בפרג הנקרא סאן מרטין משום הכנתו במיוחד ליום חגיגת הקדוש St. Martin's Day ב 11 בדצמבר בכול שנה , קרואסון שמכונה בפולנית rogale swietomarcinskie ,המהווה את סמלה המסחרי של העיר .

הקורסון מורכב מבצק פריך וממולא בזרעוני פרג לבן, על פי המסורת בעיר חולקו הקורסונים לעניים בעיר לרגל יום חגיגות הקדוש סנט מרטין ,החל ב 11 לנובמבר בכול שנה ביום זה מחולקים קרוסונים סנט מרטין במשקל של כמאתים וחמישים טון  ,הכוללים כמיליון ורבע קורסונים .
 
המוזיאון בן שני אולמות התצוגה ,מוקדש רק לנושא הקרואסון הממולא , במוזיאון נערכות סדנאות שבהם נלמדים דרכי האפייה ויצירת מאפה זה, במיוחד ביום שבת בשעה 13:45, עוד ניתן לראות ולהשתתף בלימוד והכנת קרואסונים באמצעות כלים מסורתיים, ולבסוף אף לטעום ממאפה מפורסם זה, בסיום ניתן לרכוש מאפים של המוזיאון לתצרוכת פרטית. 
 
פוזנן מוזיאון הקרואסון Poznan Croissant Museum
 

ארמון טירת המלך בפוזנן ממוקם בכתובת Sw Marcin 80/82 :, שבמרכז העיר .

ארמון טירת המלך נבנתה בעבור הקיסר הגרמני וויליאם השני , בתחילת המאה העשרים ב 1905 , עוד בטרם קיבלה פולין את עצמאותה בשנת 1917 ,לאחר תום מלחמת העולם הראשונה בהסכם וורסאי, בניגוד לאחרים המסתכלים על נטע זר בעירם , תושבי העיר החליטו להיות יעילים ולהפוך את המבנה לתועלתם בהפכם אותו למבנה המשרת את השלטונות המוניציפליים של העיר.

בעת מלחמת העולם השנייה בשנת 1939, השתלטו הגרמנים שוב על הארמון וקבעו שהוא ישמש כמעון האירוח של היטלר בעת ביקור בעיר ,דבר שהוא לא עשה מעולם, למרות זאת נותרו בארמון חדריו , לאחר המלחמה בהשפעת השלטון הקומוניסטי הפך המבנה לבית תרבות.

עד היום ניתן לראות סממנים קומוניסטים שהוכנסו למבנה כמו ציור קיר ענק המורכב מריבועי שיש שעליהם נחקקו בסגנון הסטליניסטי מוטיבים של העמל הסוציאליסטי ומפעלי התעשייה , ומוטיבים מההיסטוריה הפולנית של העיר .

אחרי סילוק השלטון הסובייטי ממדינת פולין ומהעיר ,הפך המבנה לשמש את תושבי העיר לפעילותיו התרבותיות ומשרדים מוניציפליים כולל בית קפה באחד האולמות שבארמון .

פוזנן ארמון טירת המלך King's Castle‏ Poznan
 

את הטירה המלכותית החלו להקים במאה השלוש עשר, בידי הנסיך הפולני Przemysl 1.בתחילה כחווה חקלאית שכללה מבנה מגורים מעץ ומסביבו מבנים לבעלי חיים ואיפסון גידולים חקלאיים, מסביב לחווה הוקמה חומת עץ להגנה.

בהמשך בימי הביניים כאשר עלה הרצון להרחיב את האזור ולבנות טירה מלכותית עבור הנסיך Przemysl 1 נבנה המעון הנסיכי בתוך תחומי חומת העיר העתיקה, ולו נוספה חומת מגן שניה משלו, גם מותו של הנסיך בסוף המאה השלוש עשר לא עצרה את השלמת בניית הטירה .

בניית הטירה הסתיימה בימיו של קזימיר הגדול, במחצית המאה הארבע עשר, ובאותה תקופה נחשב לטירה הגדולה בפולין, מבנה באורך 65 מטר ובגובה תשע מטר , בחלקו הדרומי ניצב מגדל הגנה גבוה, בימיו של Wladyslaw , ניתנה הרשות לגנרלים של צבאו להתגורר בטירה שנבנתה בסגנון הגותי , במחצית המאה השש עשר עלה המבנה באש ונבנה מחדש בסגנון רנסנסי.

אלא שפלישת הצבא השוודי לאזור בתחילת המאה השמונה עשר ,פגעה והשמידה שוב את הטירה וארמון המגורים, בסוף המאה השמונה עשר הקים הרמטכ"ל של פולין הגדולה קז'ימיירז ראצ'ינסקי ,על גבעת Przemysł Hill ,בחלקה הדרומי של הטירה ,תוך שימוש בחלק משרידי הקירות והחומה נבנה ארכיב מדיני צבאי בהמשך נוספו במתחם סדנאות צבאיות שלידם הוקם המבנה הראשון ששימש את הצבא הפרוסי Prussian regency , ובהמשך את בית המשפט לערעורים , ובסוף המאה התשע עשר שימש המבנה את הארכיון הפולני בפולין הגדולה , בתקופת מלחמת העולם השנייה נפגעו ונהרסו חלקים מהמתחם המבנה הראשי עבר שיפוץ ושיחזור בשנות החמישים וכיום משמש כמוזיאון לאומנות שימושית,

בטירה עצמה השתכנו ראשי המלוכה הפולנית כמו : קזימיר הגדול, ולאדיסלב יאגיילו וקזימיר היגיאלוני. המלך יאן אולברכט , הטירה שימשה גם כמקום לחתונות מלכים פולניים, האגדות מספרות כי בתחילת המאה הארבע עשר בטירה התגורר הגרף Przeclaw Slota שחיבר את הפואמה The Bread Table Poem המכונה פואמת נימוסי השולחן ,הנחשבת לשיר הפולני החילוני הקדום ביותר בשפה הפולנית.

השיפוץ של הטירה מהמאה השמונה עשר כלל חיפוי גג וקמרונות שניתן לראות אותם בקומת הקרקע ,בקיר הטירה ניתן להבחין בקטע מהחומות שנבנו במאה השלוש עשר במיוחד כאשר מגיעים מכוון כיכר ויילקופולסקי Wielkopolski Square.

ליד הכניסה לטירה ניתן להבחין בשלט מסוף המאה השמונה עשר שבו מצוין כי את השיפוץ אז עשה K. Raczynski , קיימים גם עוד שני לוחות חדשים משנות התשעים המציינים כי בטירה נערכה הכתרת המלך הפולני Przemyslaw II ,והשלט השני מציין חמש מאות שנה לממשלו של המסטר אביר הטבטוני יוהן פון טיפן .

פוזנן הטירה המלכותית Royal Castle
 

מוזיאון הנקרא Das Posener Bamber-Museum ,מוזיאון שהוקם בידי החוקרת מריה פרדובסקה , מוזיאון שבו מספרים את מורשתם האיכרים הקתולים העניים הגרמנים שהובאו ממחוז במברג שבוואריה ,בתחילת המאה השמונה עשר לאחר חלוקת פולין ומסירת חבל זה לידי הקיסרות הפרוסית ,על מנת להתיישב ולהקים מחדש את הכפרים שמסביב לפוזנן שנהרסו במלחמות ונעזבו בידי תושביהם עקב מותם של רבים במחלות.

על מנת להציג את מורשתם של בני חבל בומברג bambers הוקם המוזיאון Museum of Poznan Bambergers, שבו מציגים כלים תלבושות ובסיורים המודרכים מסופר סיפורם ואחת לשנה נערך פסטיבל של הצאצאים בחודש אוגוסט בכול שנה ,בחסות אגודת מורשת השימור של התושבים The Poznan Bambry Associaton, שבו צאצאי שבט הבומברים לובשים את תלבושותיהם המקוריות.

פוזנן מוזיאון במברג Poznan Bambergers
 

המוזיאון ממוקם בשדרות Ul. Sw. Marcin 80/82 ,שליד כיכר העיר העתיקה

בית המשמר guardhouse המכונה Odwach ,ממוקם בכיכר העיר הישנה, במקורו נבנה כמבנה מעץ, לאחר שנשרף נבנה מחדש מאבן בסגנון קלאסי בסוף המאה השמונה עשר, המבנה ספג נזקים בעת מלחמת העולם השנייה ,ושופץ ונבנה מחדש בשנות החמישים שימש כמוזיאון לרעיון הסוצייאליסטי הקומוניסטי וכיום משמש כמוזיאון למרד הפולני הנקרא ויילקופולסקה ,כנגד השליטה הפרוסית בין השנים 1918-19 .

פוזנן מוזיאון ההתקוממות בעיר The Museum of Poznan
 

הקתדראלה ממוקמת על האי Ostrow Tumski ,כחצי שעה הליכה ממרכז העיר הישן , מבנה המחובר בגשר בין היבשת לאי ,מבנה הבניין מלבנים אדומות, בחזיתו משני צדדיו מגדלים שבראשם בצלצלים, מבנה שראשיתו בתחילת כניסת הנצרות לפולין ,שנבנה במאה העשירית ונחשב אז לכנסייה הראשונה שנבנתה בפולין.

קתדראלה שנהרסה מספר פעמים אך שוקמה שוב ושוב, תוך שימוש בסגנונות בניה שונים השיפוץ של המאה השש עשר הביא את סגנון הברוק, ובמאה השבע עשר את הסגנון הנאו קלסי, במלחמת העולם השנייה נהרס מעל לשישים אחוז ממבנה הקתדראלה , בעת שניגשו לשיפוץ נתגלו שרידים של הקתדראלה מהסגנון הגותי ,דבר שהביא לשיפוצה עם הנטייה לגותי וכך היא נראית כיום.

תקרת האולם המרכזי הגבוהה תומכת בקשתות בסגנון הביזנטי , וצמודים אליה עוד שני חלקים נתמכים בעמודים המחוברים בקשתות , שלושה אבסיסים מאחורי מזבח התפילה שחצי כיפתם משולבת בעיטורים ודוגמאות קישוטיות של אנשי כמורה ומלאכים , חלונות ויטראז צבעוני מחדירות אור במשך היום.

פוזנן קתדראלת פוזנן Poznan Cathedral Basilica
 

המוזיאון ממוקם ברחוב Ul. Lubranskiego 1‏ ,טלפון 48618526195

תחילתו של המוזיאון בסוף המאה התשע עשר בעת שהמוזיאון הוקם בידי הארכיבישוף Floriana Stablewskiego ,והיה אחד המוזיאונים הקדומים בפוזנן, כניסה בתשלום

אוספי המוזיאון החלו לאחר השתלטות הקיסקות הפרוסית על חלק מפולין, אי לכך החליטו הלאומנים הפולנים כי יש לאסוף נכסי תרבות, היסטוריה ותשמישי קדושה על מנת לאסוף ולשמר את המורשת הפולנית .

לתפקיד האספן והאוצר נבחרו הארכיבישוף של פוזנן Florian Stablewski ו Jozef Zalewski ,להגן על הכנסייה הפולנית ולהגן על רעיון פולין החופשית למען הדורות הבאים, מבחינת מספר מבקרים המוזיאון קרטע ,אבל מספר הפריטים היה רב ומלא את המוזיאון עד מלחמת העולם הראשונה.

למוזיאון חסרו כספים לפיתוחו ,לתחזוקתו ולשלם לחוקרים ,בעבור מחקר מדעי לרעיון הפולני ולמחקר של אוספי המוזיאון, לאחר מלחמת העולם הראשונה ,כאשר חבר העמים בוועידת וורסיי החליטו על הקמת מדינת פולין העצמאית , החלו המגעים להעביר את האוספים שנאספו לטובת המדינה ,על מנת שתיקח אחריות לטיפוח ושמירה על אוספי המוזיאון.

על פי ההסכם בין הכנסייה הפולנית לבין המדינה נפתח מחדש המוזיאון בטירה הקיסרית לשעבר בפוזנן , אך הכסף שהוקצה לתחזוקה ולתפעול השוטף אזל , הוחלט על החזרת החפצים למנזר ולחיסול המוזיאון, החפצים אוחסנו בחדרים שלא הותאמו לשימורם הנכון והיאה ,וחלקם נפגעו.

חלק מהמוצגים הועברו למבנה ששימש בעבר האקדמיה Lubranski על שם על מנת שישמש כמקום תצוגה לתערוכה בין מלחמות העולם הגדולות, שם בשלוש קומות הוצגו חלקים מהאוסף עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה נפגע המבנה וחלק ממוצגי התערוכה נפגעו , רשימות הממצאים גם הם נפגעו והיה חוסר במידע על הפריטים ,השלטון הקומוניסטי שהיה ידוע בהתנגדותו לדת ,הערים מכשולים לקיום המוזיאון , חלקים מהמוצגים הועברו למחסני המוזיאון הלאומי לאכסון.

למעשה רק בנפול השלטון הקומוניסטי \נאספו המוצגים של מוזיאון הכנסייה בחזרה כולל חפצים שנשדדו בידי השלטון הגרמני בעת מלחמת העולם השנייה במיוחד את אוספי הפיסול בסגנון הגותי, אנשי הכנסייה לקחו בחזרה את השליטה על החפצים לידיהם והמשיכו לאסוף את החפצים שנעלמו או נלקחו .

כאשר הצטרפה פולין לאיחוד האירופאי נתקבל בשנת 2005 מענק לשיקום המוזיאון , אנשי המוזיאון קבלו סופית את מבנה האקדמיה Lubranski ,ערכו בו שיפוצים ופתחו את המוזיאון מחדש בשנת 2007, כיום במוזיאון הצליחו מנהליו , להקים וליצור תערוכות המציגות את עושרה של התרבות הנוצרית ,בעזרת הקמת תערוכות קבועות ומתחלפות , במוזיאון נערכות פעילות תרבותית וחינוכית לטובת הנוער ותושבי העיר.

פוזנן מוזיאון הארכיבישוף Archbishopric Museum
 

לאורך חופו הצפוני של אגם מלטה הקימה חברת תחבורה עירונית kpk ,את הקו המיועד למשפחות ולילדים שאורכו כמעט ארבע קילומטר ,המחבר בין Srodka Roundabout לגן החיות החדש , הקו פועל בעונת הקיץ מתחילת חודש מאי עד סוף חודש ספטמבר, בין השעות 10:00 - 18:30 בימי השבוע , קו המוביל מעל ל 200,000 נוסעים בעונה .

הנסיעה בתשלום בקרונות הרכבת הקטנים הנמשכים בידי קטר קיטור עתיק שהחל לפעול בשנת 1925 המכונה Agusia, לחברה גם רכבים חשמליים כמו רכבות ומיני אוטובוסים העורכים סיורים ובהם מערכות שמע הפועלים בימי שבת וראשון .

תחילתה של הרכבת בשנות החמישים שהוקמה בעבור ילדים ונוער , ואורכה 600 מטר שנקראה קו הצופים ,משום שהופעלה בידי אגודת הצופים בעיר, בהמשך הוארך הקו כחלק מפרויקט הטבעת השנייה שמסביב לעיר ואז נפתחה מחדש בשנות השבעים, וקבלה את שמה כרכבת הילדים המלטזית ,לכבוד האי מלטה שהאגם שהרכבת נוסעת במסלול בחלקו הצפוני ,האגם נקרא אגם מלטה שמה הסופי נקבע בתחילת המאה העשרים ל Maltanka train .

פוזנן קו הרכבת המיניאטורית Maltanka train באגם מלט
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור