דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

פוזנן Poznan אטרקציות

 
 

אגם מים מלאכותי גדול שהוקם בשנות החמישים על מנת לאגור כמויות מים מירידת הגשמים על מנת למנוע הצפות ,הממוקם בחלק המזרחי של העיר פוזנן ליד נהר הוורטה, אורכו של האגם מעל ל 2200 מטר ועומקו הממוצע כשלושה מטר.

שמו של האגם ניתן לו מכוון שבעת שהגיעו לאזור במאה השתיים עשר ,האבירים הטבטונים גם מאזור מלטה ,על מנת לבנות במקום את כנסיית יוחנן של ירושלים ,האבירים ממלטה ששלטו באזור ראו במקום נציגות מקומית לאבירי מלטה.

את כריית המקום כמפעל ליצירת האגם המלאכותי ,החלו כבר לאחר מלחמת העולם הראשונה ובהמשכה נמשכה העבודה תחת שלטון הגרמנים במלחמת העולם השנייה ,אך את הסיום בשנות החמישים ,בצעו הקומוניסטים שהשתלטו על פולין ,לאחר מלחמת העולם השנייה.

אגם המוקף בחורשות של עצים ,ליד האגם אטרקציות רבות הכוללות מדרון שלג מלאכותי לגלישה, מגרש קרח להחלקה אומנותית וספורטיבית, גן חיות קטן ,סביבו נערכות תחרויות ספורט מים רבות , כולל תחרויות בחתירה בקיאקים או בסירות ועוד.

פוזנן אגם מלטה Lake Malta
 

מרכז דאלי ממוקם ברחוב Wielka 24 , התערוכה פתוחה בכול ימי השבוע, בין השעות 10:00-20:00 .

הדלינאום היא גלריה פרטית ,המציגה מבחר של יצירות מקוריות של האמן הספרדי הדגול השייכים לאוסף פרטי של תושב העיר, האוספים כוללים: ליטוגרפיות, עבודות קרמיקה, עבודות ברונזה, עבודות מכסף וזהב ויצירות מעוצבות המשתמשות באמנות שימושית.

מוזיאון מרכז סלבדור דאלי‏ Dalineum‏
 

מסביב למצודה הפרוסית, הממוקם צפונית לעיר העתיקה על גבעת Winiary , בעת הביקור ניתן ליהנות מחוץ לשטחים הירוקים והצמחייה ,גם ממונומנטים, מוזיאונים וסיפורים היסטוריים.

הגעה לפארק ביום שמש הליכה לאורך שני קילומטר מכיכר העיר הישנה, או בנסיעה באוטובוס עולים בתחנת Solna בקו מספר 51 או בתחנת Wielka בקווי האוטובוס 90 וקו 74 וירידה בתחנת Garbary , בסך בכול כשתי תחנות נסיעה.

סיפורו של הארמון והפארק התחיל בעת שפרוסיה השתלטה על השטח הגובל בגבול הרוסי בתחילת המאה התשע עשר , בעת שהגנרלים הגרמנים בחנו את השטח הם החליטו לפנות את הכפרים שני כפרים - ויניארי ובונין שישבו על הגבעה השולטת גבעת Winiary , על מנת לבנות ארמון ומתחם הגנה שכלל מגדלי תצפית , חומה עבה עם מצולעים חפיר ועמדות לסוללות תותחים , בעבודתם זאת הקימו קו הגנה מסיבי על העיר.

בין היתר נבנה ארמון King's CastlePoznan בטירה ,בעבור הקיסר הגרמני ווילאם השני , ארמון טירת המלך בפוזנן ממוקם בכתובת Sw Marcin 80/82 :, שבמרכז העיר , ארמון טירת המלך נבנתה בעבור הקיסר הגרמני וויליאם השני , בתחילת המאה העשרים ב 1905 עוד בטרם קיבלה פולין את עצמאותה בשנת 1917 ,לאחר תום מלחמת העולם הראשונה בהסכם וורסאי, בניגוד לאחרים המסתכלים על נטע זר בעירם , תושבי העיר החליטו להיות יעילים ולהפוך את המבנה לתועלתם בהפכם אותו למבנה המשרת את השלטונות המוניציפליים של העיר.

עד מלחמת העולם הראשונה ניסו מדינות כמו דנמרק ,אוסטריה וצרפת לכבוש את המצודה וכשלו , אך המצודה לא הותאמה ללחימה מודרנית יחסית של מלחמת העולם הראשונה והפך לכלא , לאחר קבלת העצמאות של פולין בוועידת וורסאי בידי המדינות שניצחו במלחמה .

בעת מלחמת העולם השנייה בשנת 1939, השתלטו הגרמנים שוב על הארמון וקבעו שהוא ישמש כמעון האירוח של היטלר בעת ביקור בעיר ,דבר שהוא לא עשה מעולם, למרות זאת נותרו בארמון חדריו , לאחר המלחמה בהשפעת השלטון הקומוניסטי הפך המבנה לבית תרבות.

עד היום ניתן לראות סממנים קומוניסטים שהוכנסו למבנה כמו ציור קיר ענק המורכב מריבועי שיש שעליהם נחקקו בסגנון הסטליניסטי מוטיבים של העמל הסוציאליסטי ומפעלי התעשייה , ומוטיבים מההיסטוריה הפולנית של העיר .

אחרי סילוק השלטון הסובייטי ממדינת פולין ומהעיר ,הפך המבנה לשמש את תושבי העיר לפעילותיו התרבותיות ומשרדים מוניציפליים כולל בית קפה באחד האולמות שבארמון .

סיפור סיום תפקיד החומה והביצורים במצודה

לאחר מלחמת העולם השנייה החל פרוק החומות והביצורים כאשר חומרי הבניין הועברו למקומות שבהם החלו פעולות השיקום והבניה מחדש בערים הסמוכות ואפילו חלק מהחומרים נשלחו לוורשה על מנת לעזור בבנייה החדשה.

סיפורו של הפארק מסביב למצודה

מסביב למצודה הוקם פארק שגודלו כמאה דונם , עד המאה התשע עשר ישב כפר בשם Winiary על ראש הגבעה במרכז העיר , אז בוצרה המצודה והפכה למקום הגנתי עד מלחמת העולם הראשונה .

לאחר מלחמת העולם השנייה הורחב ושופץ הפארק שנפגע גם כן ונחפרו בו שוחות ותעלות שבהם השתמש הצבא הגרמני בהגנתו כנגד המתקפות הסובייטיות לכיבוש האזור, לאחר כיבוש השטח של גבעת ווינארי ,העניקו הכובשים הסובייטים את השם פארק הידידות בין הסובייטים לפולנים .

בשטח הפארק הוקם בית הקברות הצבאי ואנדרטאות להנצחת לוחמים רוסיים וחללים פולנים , עוד נפתחו בשטח הפארק מספר מוזיאונים ומספר בתי קברות קטנים נוספים וליבת הפארק שימשה לאירועים גדולים שנערכו במקום בפארק, נבקעו שבילים ומקומות לפיקניק, במרכז הפארק רחבה גדולה שבה נערכים קונצרטים ומופעי תרבות ומוזיקה, עוד פועלות במקום מספר מסעדות ומלון.

עוד במצודה ממוקם מוזיאון נשק Poznan Army Museum , הממוקם במרתף מתחת לשער המים הקטן ,שהוקם במקום המעבדה הצבאית הפולנית שהייתה במקום בעבר, במוזיאון ניתן לראות תצוגות של נשק וציוד צבאי מפולין ,גרמניה ורוסיה , כיום בחצר המצודה ובמחסניה השתקעו אומנים ופתחו בהם סדנאות וחנויות .

פוזנן המצודה Abakany ארמון טירת המלך בפוזנן והפארק
 

המוזיאון ממוקם במבנה עתיק ,ברחוב Stary Rynek 41/2 (הכניסה מאולסטו קלסטורה 23) בעיר העתיקה , כניסה בתשלום ,המוזיאון פתוח בימי השבוע , על פי שעות מופע, ממתינים בחצר ואז מגיע המדריך ואוסף את הקבוצה לסיור, הזמנת מקום לסיור לקבוצה שמעל ל 15 מבקרים ,יש להתקשר לטלפון 48690077800

מעבר לסמל העיזים בשעון העיר של העיר והפסטיבלים ,מסמל הקרואסון הממולא בפרג הנקרא סאן מרטין משום הכנתו במיוחד ליום חגיגת הקדוש St. Martin's Day ב 11 בדצמבר בכול שנה , קרואסון שמכונה בפולנית rogale swietomarcinskie ,המהווה את סמלה המסחרי של העיר .

הקורסון מורכב מבצק פריך וממולא בזרעוני פרג לבן, על פי המסורת בעיר חולקו הקורסונים לעניים בעיר לרגל יום חגיגות הקדוש סנט מרטין ,החל ב 11 לנובמבר בכול שנה ביום זה מחולקים קרוסונים סנט מרטין במשקל של כמאתים וחמישים טון  ,הכוללים כמיליון ורבע קורסונים .
 
המוזיאון בן שני אולמות התצוגה ,מוקדש רק לנושא הקרואסון הממולא , במוזיאון נערכות סדנאות שבהם נלמדים דרכי האפייה ויצירת מאפה זה, במיוחד ביום שבת בשעה 13:45, עוד ניתן לראות ולהשתתף בלימוד והכנת קרואסונים באמצעות כלים מסורתיים, ולבסוף אף לטעום ממאפה מפורסם זה, בסיום ניתן לרכוש מאפים של המוזיאון לתצרוכת פרטית. 
 
פוזנן מוזיאון הקרואסון Poznan Croissant Museum
 

לאורך חופו הצפוני של אגם מלטה הקימה חברת תחבורה עירונית kpk ,את הקו המיועד למשפחות ולילדים שאורכו כמעט ארבע קילומטר ,המחבר בין Srodka Roundabout לגן החיות החדש , הקו פועל בעונת הקיץ מתחילת חודש מאי עד סוף חודש ספטמבר, בין השעות 10:00 - 18:30 בימי השבוע , קו המוביל מעל ל 200,000 נוסעים בעונה .

הנסיעה בתשלום בקרונות הרכבת הקטנים הנמשכים בידי קטר קיטור עתיק שהחל לפעול בשנת 1925 המכונה Agusia, לחברה גם רכבים חשמליים כמו רכבות ומיני אוטובוסים העורכים סיורים ובהם מערכות שמע הפועלים בימי שבת וראשון .

תחילתה של הרכבת בשנות החמישים שהוקמה בעבור ילדים ונוער , ואורכה 600 מטר שנקראה קו הצופים ,משום שהופעלה בידי אגודת הצופים בעיר, בהמשך הוארך הקו כחלק מפרויקט הטבעת השנייה שמסביב לעיר ואז נפתחה מחדש בשנות השבעים, וקבלה את שמה כרכבת הילדים המלטזית ,לכבוד האי מלטה שהאגם שהרכבת נוסעת במסלול בחלקו הצפוני ,האגם נקרא אגם מלטה שמה הסופי נקבע בתחילת המאה העשרים ל Maltanka train .

פוזנן קו הרכבת המיניאטורית Maltanka train באגם מלט
 

המוזיאון ממוקם ברחוב Ul. Lubranskiego 1‏ ,טלפון 48618526195

תחילתו של המוזיאון בסוף המאה התשע עשר בעת שהמוזיאון הוקם בידי הארכיבישוף Floriana Stablewskiego ,והיה אחד המוזיאונים הקדומים בפוזנן, כניסה בתשלום

אוספי המוזיאון החלו לאחר השתלטות הקיסקות הפרוסית על חלק מפולין, אי לכך החליטו הלאומנים הפולנים כי יש לאסוף נכסי תרבות, היסטוריה ותשמישי קדושה על מנת לאסוף ולשמר את המורשת הפולנית .

לתפקיד האספן והאוצר נבחרו הארכיבישוף של פוזנן Florian Stablewski ו Jozef Zalewski ,להגן על הכנסייה הפולנית ולהגן על רעיון פולין החופשית למען הדורות הבאים, מבחינת מספר מבקרים המוזיאון קרטע ,אבל מספר הפריטים היה רב ומלא את המוזיאון עד מלחמת העולם הראשונה.

למוזיאון חסרו כספים לפיתוחו ,לתחזוקתו ולשלם לחוקרים ,בעבור מחקר מדעי לרעיון הפולני ולמחקר של אוספי המוזיאון, לאחר מלחמת העולם הראשונה ,כאשר חבר העמים בוועידת וורסיי החליטו על הקמת מדינת פולין העצמאית , החלו המגעים להעביר את האוספים שנאספו לטובת המדינה ,על מנת שתיקח אחריות לטיפוח ושמירה על אוספי המוזיאון.

על פי ההסכם בין הכנסייה הפולנית לבין המדינה נפתח מחדש המוזיאון בטירה הקיסרית לשעבר בפוזנן , אך הכסף שהוקצה לתחזוקה ולתפעול השוטף אזל , הוחלט על החזרת החפצים למנזר ולחיסול המוזיאון, החפצים אוחסנו בחדרים שלא הותאמו לשימורם הנכון והיאה ,וחלקם נפגעו.

חלק מהמוצגים הועברו למבנה ששימש בעבר האקדמיה Lubranski על שם על מנת שישמש כמקום תצוגה לתערוכה בין מלחמות העולם הגדולות, שם בשלוש קומות הוצגו חלקים מהאוסף עד פרוץ מלחמת העולם השנייה.

לאחר סיום מלחמת העולם השנייה נפגע המבנה וחלק ממוצגי התערוכה נפגעו , רשימות הממצאים גם הם נפגעו והיה חוסר במידע על הפריטים ,השלטון הקומוניסטי שהיה ידוע בהתנגדותו לדת ,הערים מכשולים לקיום המוזיאון , חלקים מהמוצגים הועברו למחסני המוזיאון הלאומי לאכסון.

למעשה רק בנפול השלטון הקומוניסטי \נאספו המוצגים של מוזיאון הכנסייה בחזרה כולל חפצים שנשדדו בידי השלטון הגרמני בעת מלחמת העולם השנייה במיוחד את אוספי הפיסול בסגנון הגותי, אנשי הכנסייה לקחו בחזרה את השליטה על החפצים לידיהם והמשיכו לאסוף את החפצים שנעלמו או נלקחו .

כאשר הצטרפה פולין לאיחוד האירופאי נתקבל בשנת 2005 מענק לשיקום המוזיאון , אנשי המוזיאון קבלו סופית את מבנה האקדמיה Lubranski ,ערכו בו שיפוצים ופתחו את המוזיאון מחדש בשנת 2007, כיום במוזיאון הצליחו מנהליו , להקים וליצור תערוכות המציגות את עושרה של התרבות הנוצרית ,בעזרת הקמת תערוכות קבועות ומתחלפות , במוזיאון נערכות פעילות תרבותית וחינוכית לטובת הנוער ותושבי העיר.

פוזנן מוזיאון הארכיבישוף Archbishopric Museum
 

הקתדראלה ממוקמת על האי Ostrow Tumski ,כחצי שעה הליכה ממרכז העיר הישן , מבנה המחובר בגשר בין היבשת לאי ,מבנה הבניין מלבנים אדומות, בחזיתו משני צדדיו מגדלים שבראשם בצלצלים, מבנה שראשיתו בתחילת כניסת הנצרות לפולין ,שנבנה במאה העשירית ונחשב אז לכנסייה הראשונה שנבנתה בפולין.

קתדראלה שנהרסה מספר פעמים אך שוקמה שוב ושוב, תוך שימוש בסגנונות בניה שונים השיפוץ של המאה השש עשר הביא את סגנון הברוק, ובמאה השבע עשר את הסגנון הנאו קלסי, במלחמת העולם השנייה נהרס מעל לשישים אחוז ממבנה הקתדראלה , בעת שניגשו לשיפוץ נתגלו שרידים של הקתדראלה מהסגנון הגותי ,דבר שהביא לשיפוצה עם הנטייה לגותי וכך היא נראית כיום.

תקרת האולם המרכזי הגבוהה תומכת בקשתות בסגנון הביזנטי , וצמודים אליה עוד שני חלקים נתמכים בעמודים המחוברים בקשתות , שלושה אבסיסים מאחורי מזבח התפילה שחצי כיפתם משולבת בעיטורים ודוגמאות קישוטיות של אנשי כמורה ומלאכים , חלונות ויטראז צבעוני מחדירות אור במשך היום.

פוזנן קתדראלת פוזנן Poznan Cathedral Basilica
 

המוזיאון ממוקם בשדרות Ul. Sw. Marcin 80/82 ,שליד כיכר העיר העתיקה

בית המשמר guardhouse המכונה Odwach ,ממוקם בכיכר העיר הישנה, במקורו נבנה כמבנה מעץ, לאחר שנשרף נבנה מחדש מאבן בסגנון קלאסי בסוף המאה השמונה עשר, המבנה ספג נזקים בעת מלחמת העולם השנייה ,ושופץ ונבנה מחדש בשנות החמישים שימש כמוזיאון לרעיון הסוצייאליסטי הקומוניסטי וכיום משמש כמוזיאון למרד הפולני הנקרא ויילקופולסקה ,כנגד השליטה הפרוסית בין השנים 1918-19 .

פוזנן מוזיאון ההתקוממות בעיר The Museum of Poznan
 

מוזיאון הנקרא Das Posener Bamber-Museum ,מוזיאון שהוקם בידי החוקרת מריה פרדובסקה , מוזיאון שבו מספרים את מורשתם האיכרים הקתולים העניים הגרמנים שהובאו ממחוז במברג שבוואריה ,בתחילת המאה השמונה עשר לאחר חלוקת פולין ומסירת חבל זה לידי הקיסרות הפרוסית ,על מנת להתיישב ולהקים מחדש את הכפרים שמסביב לפוזנן שנהרסו במלחמות ונעזבו בידי תושביהם עקב מותם של רבים במחלות.

על מנת להציג את מורשתם של בני חבל בומברג bambers הוקם המוזיאון Museum of Poznan Bambergers, שבו מציגים כלים תלבושות ובסיורים המודרכים מסופר סיפורם ואחת לשנה נערך פסטיבל של הצאצאים בחודש אוגוסט בכול שנה ,בחסות אגודת מורשת השימור של התושבים The Poznan Bambry Associaton, שבו צאצאי שבט הבומברים לובשים את תלבושותיהם המקוריות.

פוזנן מוזיאון במברג Poznan Bambergers
 

לאורך השנים עברו על פולין מלחמות ותקופות שליטה של קיסריות ומדינות שונות על שטחה בטרם זכתה להכרה ולמיסוד המולדת הפולנית, לאורך ההיסטוריה של פולין היו מרידות כנגד השלטון הזר ומלחמות לעצמאות בחבלי ארץ שונים ,לזכר גיבורי האומה ולוחמיה הוקמו מספר בתי קברות.

מלחמות אלו גרמו למותם של רבים כמו באזור פולניה הגדולה ,על מנת לקבור את החללים הוקם בית הקברות הצבאי בפארק המצודה שבפוזנן, בנוסף לבית הקברות הוקם מעין מוזיאון צבאי קטן שבו הוצבו טנקים ממלחמת העולם השנייה

בעת הביקור במקום, ניתן לראות את מספר החיילים הרב שנהרגו בקרבות לכיבוש העיר פוזנן , בבית הקברות טמונים חיילים מצבאות שונים שנהרגו במלחמות על אדמת פולין, כמו חללים רוסים, אנגלים, קנדים, פולנים ועוד ,במלחמות העולם הגדולות ובמרד הפולני כנגד הפרוסים בשנים 1918-19.

בעת הסיור בין מצבות הקברים הניצבות בטרסות ,ניתן לבחון על התאריכים החקוקים על המצבות המספרים את עוצמת הקרבות ואת מספרם הרב של הנופלים המערכה, אנדרטת הזיכרון הניצבת בבית הקברות היא מעין אובליסק מרובע העשוי מלבנים המתנשא לגובה הניצב ברחבה קטנה שבה נערכים טקסי הזיכרון השנתיים.

פוזנן בית הקברות הצבאי ופארק המצודה The War Cemete
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור