דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פוזנן Poznan ספר העיר

 

עיר הממוקמת במערב פולין, במחצית המרחק בין ורשה לברלין ,עיר המשמשת כבירת מחוז פולין הגדולה ויילקופולסקה , בקרבה לעיר שדה התעופה פוזנן-לביאצה‏‏ Poznan – lawica Airport , משדה התעופה ניתן להגיע בדרך שאורכה כתשעה קילומטר למרכז העיר באוטובוס בקו 59 זמן נסיעה כעשרים דקות , במונית כעשר דקות נסיעה , ברכב שכור.

העיר פוזנן ממוקמת בחלק המרכזי מערבי של פולין , העיר ממוקמת על נהר וורטה Warta עיר שהעיר העתיקה בנויה בסגנון הרנסנס ,שנהרסה במלחמת העולם השנייה ,אך נבנתה מחדש ,על פי המסורת נבנתה העיר בידי סוחרים ,עיר הנחשבת כערש הוולדות האומה הפולנית והכנסייה הפולנית.

גם כיום נחשבת העיר המאוכלסת באוכלוסייה רבה ,כמרכז תרבותי ועסקי מהחשובים בפולין, מהיותה ערש המולדת פולין, גרו בה מלכים אנשי אצולה רבים ששלטו במדינה ,יעיד על כך בית הקברות השני בגודלו בפולין שבו נטמנו מלכים ואנשי אצולה רבים.

סגנונות הבניה בעיר כוללים מספר סגנונות שנבנו לאורך השנים, בעיר התאכסנו מלכים, קיסרים ואנשי אצולה ממלכות שמסביב לפולין או ששלטו בעיר ובנו בה ארמונות כולל ארמון מלכותי שנבנה בעבור הקייזר הגרמני במאה העשרים ,בעת שהממלכה הפרוסית שלטה באזור.

עיר ששימשה לאורך השנים ,כנקודת חיכוך לשאיפות השלטוניות בין פולין לבין הגרמנים ,על השליטה בחבל ארץ זה ובעיר , תיירים בעיר נהנים מאמנות הרחוב של אמני העיר מביקורים במסעדות המעולות והזולות ולגימת משקאות בבתי הקפה המקומיים חלקם במקומות נסתרים ,עיר שבה מתגלים חלונות ראווה מיוחדים והאופי המרדני של תושביה ומהצד השני של חביבותם לתיירים.

בעת הביקור בעיר כדאי לעבור בכיכר העיר הישנה שבה ממוקם בית העיריה בן חמש הקומות שבחזיתה מזרקה בחזזית המבנה בשני צדדיו בכול קומה דמות אצילית ממלכי פולין, כמו כן כול חזית כוללת מרפסת עם קימורים ובקומה העליונה משני הצדדים מגדלים קטנים , בכול יום בצהרים יוצאים ממגדל השעון שבחזית המבנה ,סמליה של העיר שני העיזים פעם אחת ביום בשעות הצהרים , ראשיהם צמודים זה לזה.

 

הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Czesc .בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry  ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczor ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי - Excuse me – בפולנית przepraszam bardzo ,כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Prosze כמה זה - How much –בפולנית Ile.

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .
 
מה שמך - What is your name? – פולנית Jak się nazywasz ,שמי הוא –My name is בפולנית Nazywam sie , האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie , האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy mozesz mowic wolniej .
 
האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mowisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktos tu mowi po angielsku, אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,מי שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine. – בפולנית JA jestem wspaniałe .
 
פולין תרגמון פולני קטן
 

העיר פוזנן שולבה בקיסרות הפרוסית בעת שפולין חולקה מחדש בפעם השנייה ,בסוף המאה השמונה עשר, הגרמנים החליטו להפכה לעיר בעלת אופי גרמני ולכן השקיעו בה השקעות שיעודדו תושבים וסוחרים גרמנים להתיישב בעיר, בעיר הוקמו מוזיאונים ,תיאטרונים ,ואפילו בנו טירה הקיסר הגרמני וויליאם השני .

תושביה הפולנים הגאים של העיר , לא אהבו את ההשתלטות הגרמנית על העיר והכנסת התרבות הגרמנית לעיר, בתחילה אזרחי העיר הפולנים התנגדו בצורה פסיבית לרעיון ההשתלטות הגרמנית ,והחלו לפתח חיי חברה ותרבות משלהם בשימוש בשפה הפולנית, ובחיזוק החלק הכלכלי הפולני הלאומי ,ובהקמת מערכת פיננסית ובנקאית פולנית בעיר שלאחר ההתנגדות הפסיבית ,החל מרד ויילקופולסקה .

פוזנן בעת שלטון הקיסרות הפרוסית
 

אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר, הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס, יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים, בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות, גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו, אומנם עדיין פולין זולה יותר מפריז או לונדון, אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.

בחנויות הפרטיות שעות הפתיחה והסגירה תלויות ברעבונו של הבעלים לכסף, השעות הן מגוונות וקשה לקבוע שעות במסמרות קבועות , רובם של החנויות (המזון) פתוחות בין השעות 07:00-21:00 ,בימי שני-שישי , אך יש היוצאים מהכלל , החנויות הקטנות לרוב יהיו פתוחות בשעות מצומצמות בימי שבת וסגורות בראשון .

סופרמרקטים של חברות בין לאומיות בורשה ובפולין , בדרך כלל פתוחים שבעה ימים בשבוע עד שעה מאוחרת , במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות הצצים בורשה כמו פטריות לאחר הגשם, גם בבזרים ובשווקים המוכרים ירקות ופירות וסחורה נוספות ,הממוקמים בדרך כלל קרוב למרכזי הערים ניתן לרכוש מזון וסחורות.

 
פולין מידע כללי לישראלים
 

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות 10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו : Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00 בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

תחנת הרכבת המרכזית פתוחה לרוב 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

פולין שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים
 

כמו אצלנו הוא מחולק למאה (גרוזי) אגורות,משום מה הפולנים מאוהבים בזלוטי ולפעמים נתקלים במעט קושי בתשלום במטבע הדולר או היורו,כאשר עושים המרה מוטב לעשות בסכומים קטנים,ערכו של הזלוטי שווה כשקל (פחות או יותר).

החלפה או המרת כסף

כדאי ומומלץ להכין בארץ סכום מומר של כמאה דולר בזלוטי להוצאות הראשונות ,אני ממליץ על שטרות שווה ערך לעשרים זלוטי, את הדולר או היורו ניתן להחליף :בשדה התעופה בדלפקי המלון,בבנקים ואצל החלפנים ברחובות העיר,יש הטוענים כי אצל החלפנים מתקבל שער המרה רווחי יותר,אך מומלץ להחליף בסכומים קטנים בכול פעם שיש צורך,כרטיסי אשראי עובדים בכספומטים ובתשלומים בחנויות.


פולין הכסף הפולני הנקרא זלוטי Zloty
 

הכלל הראשון ,בהתבוננות בשמות הרחובות, הנמצאים בשלטי הרחובות בוורשה ובפולין,שאין להתייחס לקריאת השמות ,כמו לקריאת מילים בהיגוי אנגלי,יש לתת את הדעת כי הכתוב באותיות אינו מקביל לצורת ההיגוי הנכונה,וכמובן ההיגוי אינו מתאים למילים ואפילו לאותיות הלטיניות ,כאשר שומעים או משתמשים בהם.

ניתן לקלוט את השם וההגייה ,רק כאשר מבינים את רזי השפה הפולנית,ולפעמים מוטב לקלוט מהאזנה את השם הנכון, מפיו של איש שדובר את השפה הפולנית שגם קורא אותם בהיגוי הפולני.

כול הנאמר כאן הוא בבחינת המלצה כאשר נעזרים בתושב בעזרה בפיענוח המילה המדוברת השונה מהכתוב,ולהלן מספר טיפים לצורת הקריאה :

פולין טיפים לסודות השפה הפולנית ומלון
 

גבינת צאן Oscypek ,מלכת הגבינות הפולניות, המיוצרת בהרי הטטרה ,בידי הכפריים המכונים highlanders המשתמשים במתכון בן מאות בשנים, זאת גבינה מחלב כבשים העוברת תהליך של עישון במשך שבועיים מעל מדורה והמופיעה בצורת כדורים או ממרח.      

לאחותה של גבינת Oscypek,נחשבת גבינת Redykolka ,המגיעה בצורות שונות לחנויות .
 
הגבינה המקבילה למוצרלה נקראת Bundz  או בכינוייה Bunc ,גבינה שבניגוד למוצרלה המקורית היא מעט חמצמצה ,הפולנים נוהגים להוסיף עגבניות ובזילקום בהבשלתה במערות שבהרים.
 
גבינה רכה מלוחה המיוצרת מחלב כבשים ,הנקראת Bryndza podhalanska ,מבשילה באמצעות אנזימים ובקטריות טבעיות ,גבינה השווה כאשר היא מעורבבת עם סלט ואיזה פרוסת לחם טרי.
 
אוכל פולני אוטנטי שכדאי להביא הבייתה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור