דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מלבורק ספר העיירה הים הבלטי

 


 
 
 

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות 10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו : Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00 בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

תחנת הרכבת המרכזית פתוחה לרוב 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

פולין שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים
 

אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר, הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס, יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים, בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות, גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו, אומנם עדיין פולין זולה יותר מפריז או לונדון, אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.

בחנויות הפרטיות שעות הפתיחה והסגירה תלויות ברעבונו של הבעלים לכסף, השעות הן מגוונות וקשה לקבוע שעות במסמרות קבועות , רובם של החנויות (המזון) פתוחות בין השעות 07:00-21:00 ,בימי שני-שישי , אך יש היוצאים מהכלל , החנויות הקטנות לרוב יהיו פתוחות בשעות מצומצמות בימי שבת וסגורות בראשון .

סופרמרקטים של חברות בין לאומיות בורשה ובפולין , בדרך כלל פתוחים שבעה ימים בשבוע עד שעה מאוחרת , במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות הצצים בורשה כמו פטריות לאחר הגשם, גם בבזרים ובשווקים המוכרים ירקות ופירות וסחורה נוספות ,הממוקמים בדרך כלל קרוב למרכזי הערים ניתן לרכוש מזון וסחורות.

 
פולין מידע כללי לישראלים
 

הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Czesc .בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry  ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczor ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי - Excuse me – בפולנית przepraszam bardzo ,כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Prosze כמה זה - How much –בפולנית Ile.

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .
 
מה שמך - What is your name? – פולנית Jak się nazywasz ,שמי הוא –My name is בפולנית Nazywam sie , האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie , האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy mozesz mowic wolniej .
 
האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mowisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktos tu mowi po angielsku, אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,מי שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine. – בפולנית JA jestem wspaniałe .
 
פולין תרגמון פולני קטן
 

מלבורק בית עיריית מלבורק הישן.

מבנה הממוקם ברחוב Pl. Słowianski 17 צורת המבנה מלבנית ,שצמוד אליו אגף בן שתי קומות ושני גמלונים בגג הרעפים שמעליו צריח, מבנה זה נבנה בתחילה במחצית המאה הארבע עשר בסגנון הגותי על חורבות מבנה ישן שנהרס, מבנה שנבנה שוב במאה החמש עשר, בסוף המאה התשע עשר נהרס המבנה שוב בשריפה שפרצה בעיר .

מהמאה התשע עשר עד סוף מלחמת העולם הראשונה המשיך לשמש את מועצת העיר, עד שהעירייה עברה למבנה חדש שהוקם עבורה, חלק מיחידת המשטרה עברה למבנה , בתקופת מלחמת העולם השנייה ולאחריה הפך המבנה ושימש כמרכז המרי האזרחי וההתנגדות לשלטון הכיבוש, וכיום לאחר שעב שיפוץ ובנייה מחדש בשנות השישים ,משמש המבנה כאגף התרבות של העיר.

מלבורק אטרקציות לביקור בעיר
 

הכלל הראשון ,בהתבוננות בשמות הרחובות, הנמצאים בשלטי הרחובות בוורשה ובפולין,שאין להתייחס לקריאת השמות ,כמו לקריאת מילים בהיגוי אנגלי,יש לתת את הדעת כי הכתוב באותיות אינו מקביל לצורת ההיגוי הנכונה,וכמובן ההיגוי אינו מתאים למילים ואפילו לאותיות הלטיניות ,כאשר שומעים או משתמשים בהם.

ניתן לקלוט את השם וההגייה ,רק כאשר מבינים את רזי השפה הפולנית,ולפעמים מוטב לקלוט מהאזנה את השם הנכון, מפיו של איש שדובר את השפה הפולנית שגם קורא אותם בהיגוי הפולני.

כול הנאמר כאן הוא בבחינת המלצה כאשר נעזרים בתושב בעזרה בפיענוח המילה המדוברת השונה מהכתוב,ולהלן מספר טיפים לצורת הקריאה :

פולין טיפים לסודות השפה הפולנית ומלון
 

כמו אצלנו הוא מחולק למאה (גרוזי) אגורות,משום מה הפולנים מאוהבים בזלוטי ולפעמים נתקלים במעט קושי בתשלום במטבע הדולר או היורו,כאשר עושים המרה מוטב לעשות בסכומים קטנים,ערכו של הזלוטי שווה כשקל (פחות או יותר).

החלפה או המרת כסף

כדאי ומומלץ להכין בארץ סכום מומר של כמאה דולר בזלוטי להוצאות הראשונות ,אני ממליץ על שטרות שווה ערך לעשרים זלוטי, את הדולר או היורו ניתן להחליף :בשדה התעופה בדלפקי המלון,בבנקים ואצל החלפנים ברחובות העיר,יש הטוענים כי אצל החלפנים מתקבל שער המרה רווחי יותר,אך מומלץ להחליף בסכומים קטנים בכול פעם שיש צורך,כרטיסי אשראי עובדים בכספומטים ובתשלומים בחנויות.


פולין הכסף הפולני הנקרא זלוטי Zloty
 

גבינת צאן Oscypek ,מלכת הגבינות הפולניות, המיוצרת בהרי הטטרה ,בידי הכפריים המכונים highlanders המשתמשים במתכון בן מאות בשנים, זאת גבינה מחלב כבשים העוברת תהליך של עישון במשך שבועיים מעל מדורה והמופיעה בצורת כדורים או ממרח.      

לאחותה של גבינת Oscypek,נחשבת גבינת Redykolka ,המגיעה בצורות שונות לחנויות .
 
הגבינה המקבילה למוצרלה נקראת Bundz  או בכינוייה Bunc ,גבינה שבניגוד למוצרלה המקורית היא מעט חמצמצה ,הפולנים נוהגים להוסיף עגבניות ובזילקום בהבשלתה במערות שבהרים.
 
גבינה רכה מלוחה המיוצרת מחלב כבשים ,הנקראת Bryndza podhalanska ,מבשילה באמצעות אנזימים ובקטריות טבעיות ,גבינה השווה כאשר היא מעורבבת עם סלט ואיזה פרוסת לחם טרי.
 
אוכל פולני אוטנטי שכדאי להביא הבייתה
 

משפכי הדלתות של פלגי הויסלה, בטרם יתמזגו וישפכו אל הים הבלטי , נקראו low lands שטחים שסבלו בכול שנה ,מהצפות בעת הגשמים ומניקוז גרוע של המים ,דבר שיצר ביצות ובבוא החורף השמיד את היבולים של האיכרים ,שניסו להיאחז באדמות אלו .

למרות היותו אזור אדמות גרוע לחקלאות בשל הניקוז הגרוע, ניטשו על אדמותיו מלחמות רבות של כובשים מהמדינות הסמוכות ,על מנת שישמש רצף אדמות ,המגיעות בסופו של דבר לשליטה על נמלי העיר גדנסק ולנתיבים המוליכים ממנו לים הבלטי ולמסלולים הים הצפוניים לצרכי מסחר.

מלחמות השליטה הללו על שטחי האדמה ,פגעו בהתיישבותיות החקלאיות שהוקמו בידי תושבי האזור, על השטח עצמו התיישבו במאה השש עשר פליטים הולנדיים בני הכת המנוניטים הנוצרית שנוצרו במהלך הרפורמציה הפרוטסטנטית בארצם .

גדנסק אדמות הביצה במניפות הדלתות של נהר הויסלה
 

למבצר מלברוק ,ניתן להגיע ברכבת מהעיר גדנסק היצאת מתחנת הרכבת המרכזית ברחוב Dworcowa 82 בגנדסק ,יציאה במספר פעמים ביום ,אורכה של הנסיעה כשעה וחצי לתחנת הרכבת של העיר מלבורק .

דרך נוספת להגעה היא במכונית על כביש E75 הנוסע לכוון העיר קרקוב, כחצי שעה ואז לפנות לכביש 22 (שמאלה) ולהמשיך עוד כעשרים דקות לאתר, או בנסיעה מתחנת האוטובוס המרכזית בגדנסק שברחוב Zelazna 82-200 או בתחנת המיניבוסים שברחוב Dworcowa 82-200 .

מבצר Ordensburg Marienburg בגרמנית,נושא גם את השמות בלבורק או לואנבורג, מבצר שהוקם על שטח האדמה low lands ,כשישים קילומטר מהעיר גדנסק בחלקה המזרחי,מבצר שהוקם במאה הארבע עשר בסגנון הבנייה הגותי ,המבצר הגדול ביותר שנבנה מלבנים אדומות ,בידי אבירי המסדר הטבטוני שעל שמה של מרים, אמו של ישו, שנחשבה כפטרונית המסדר הטבטוני.

הטירה הניצבת על חצי האי שבגדה הימנית של נהר Nogat , נבנתה על מנת להגן על עיר הנמל גדנסק ממערב , שעליה השתלטו במאה השלוש עשר ,למרות היותו מבצר גדול וחזק שימש את הטבטונים עד מחצית המאה החמש עשר הוא נכבש מספר פעמים בידי הפולשים הקיסרות הרוסית, הממלכה השוודית הקיסרות הגרמנית וצבאו של נפוליאון .

מצודה בצורת ריבוע ,כאשר בחלקה הדרומי מבנה המגורים צמוד והיה חלק מהחומה,בשתי הפינות האחרות נבנו מעוזים בצורת ריבוע,לטירה חצר וחפיר מים להגנה,בחצר הוקמה גם תחנת רוח ,אורוות ומבני מגורים ,
 
אבירי המסדר הטבטוני ששלטו במבצר מלבורק , נחלשו מאוד בתחילת המאה החמש עשר בעקבות המצור הפולני ליטאי על המבצר ובקרב גרונוואלד כנגד שלטונם ,כתוצאה מכך איבדו האבירים את השליטה על המבצר ושלטו רק בעיר מלבורק.

לכן הטבטונים מכרו את המבצר ועקרו לעיר קליניגרד שברוסיה, ראש העיר בלום התנגד להשתלטות הפולנית על המבצר והעיר, המשיך במרד לאורך שלוש שנים ,עד שהובס ונתלה עם קציניו, רק במחצית המאה התשע עשר הוקמה אנדרטה לזכרו בעיר .

המבצר בנוי משלושה טבעות הגנה מוקפות חומות , הטירה העילית שצורתה ריבוע ,נחשב לחלק הקדום במבצר, והכולל מבנים כמו אולמות מגורי האבירים, חדר האוכל והמטבחים בחלקו הצפוני צמודה אליו כנסייה החורגת מהשטח וחצר פנימית המוקפים בחומה, שבה שער צבעוני המכונה שער הזהב .

חלק הנוסף היא הטירה המרכזית שנבנתה לאחר מכן ממוקם בחלק הצפון מזרחי שבמבצר חלק שמסביבו הוקמה חומה וחפירי הגנה, שער וגשר תלוי חיברו את שני חלקי הטירה בתוך החצר נבנה ארמון הגרנד מסטר האביר הממונה על המסדר ששימש למגוריו ,ליד הארמון נבנה בית חולים מגורים לאבירים שלא היו נזירים ,חדר אוכל לאבירים וקפלה לתפילה.

חלקה השלישי של הטירה התחתית שנבנה אחרון במאה הארבע עשר בצפונו של המבצר כלל ביצורים נוספים ואגף חדש למגורי העובדים והמשרתים , מחסנים, חדרי מלאכה , ומקום ליצור נשק ,מגנים ובגדים משוריינים לאבירים, כאן גם שכנו האורוות וקפלה נוספת לשימוש העובדים.

פרנסת אבירי המנזר נבעה מגביית מס עסקים ומעבר ,מסירות מטען מסחרי שעברו בנהר ובתעלות שיצאו ממנו ומשיירות יבשתיות של סוחרים בדרכי המסחר , כמו כן אבירי המבצר קבלו מונופול על הענבר שנכרה מהים או נאסף בשעות השפל והגאות באזור מהים הבלטי מוצר נוסף שממנו גבו מיסים היה ,מכריית דשנים מאדמת הביצות שמסביב.

בעת הפלישה של הממלכה השוודית לאזור , נכבשה הטירה ושלטו בה , במאה השבע עשר נפל השטח והטירה לידי שושלת הוהנזלרן בברנדנבורג, כתוצאה מחלוקת פולין, עברה מלבורק לשטח המדינה הפרוסית, במאה התשע עשר ובתקופה שבין המלחמות עברה המצודה שינויים פיזיים, נהרסו קירות המגן ,המבנה הותאם לשימוש כבית משפט,ששימש לאורך שמונים שנה בתפקידו ,אך עדיין ניתן להבחין בחלקיע המבנה הגותי המקורי.

סך הכול שטחה של הטירה עמד על 21 דונם ,מתוך מגדלי ההגנה נותר מגדל אחד הנקרא בפולנית בלושצ'וק שקבל את שמו ממעטה השלג שדמה לצמח הקיסוס שנדבק על הקיר החיצוני מבחוץ , מסביב לטירה צמחה העיירה מלבורק .

כיום ניתן לבקר בתשלום במבצר ,שנהרס בחלקו בעת מלחמת העולם השנייה ושוקם הביקור נעשה בעזרת הדרכה מקומית , או בקבלת אוזניות הסבר לסיור עצמאי, מיד בכניסה בשער המבצר נראה פסל העשוי מברונזה של השליטים מתקופת השלטון הגרמנית של בני משפחת המלוכה ההונצלרית .

נכנסים לאולם קבלת הפנים המרכזי עוברים באולמות נוספים כולל אולם הנשפים והאוכל וחדרי המטבח מתחתם כולל אגף מגורי הטבח הראשי, אולם המנזר העליון ,חדר הנשק חדר האוצרות ,מוזיאון אבני הענבר , חפצים מימי הביניים ואוסף מטבעות.

מבצר מלברוק בפולנית Zamek w Malborku
 

בני הכת המנוניטים שהגיעו מהולנד עקב הרדיפות הדתיות שחוו בארצם, בני העדה השתייכו לזרם הנוצרי הדתי האנבטיסטים ,ואת שמם קבלו משמו של מנהיגם מנו סימונס , בני העדה היו בעלי ידע חקלאי וידע לטיפול באדמות ,שעברו הצפות וניקוז גרוע מארצם הולנד שממנה נמלטו, האגדות טוענות שבני העדה קרובים בדעותיהם לבני עדת האיימיש שיהגרו לאמריקה .

אלא שבפועל גם ה Mennonites ובני עדת האיימיש הגיעו מאותם שורשי הרפורמה הם התפצלו ויצרו קבוצה נפרדת המאמינה בחלק מהאמונה החדשה של החופש והטבלה של המבוגרים , אלא שבני העדה האיימשית נטו לקיצוניות התבודדות ולהקפדה על התורה הכתובה .

מנהיג עדה Mennonites מנו סימונס ,החל את דרכו ככומר קתולי אורתודוכסי ,אלא שבצעירותו בתפקידו החלו לנקר במוחו ספקות לגבי חלק מהתורה שבעל פה ,שהונהגה בידי המנהיגות הקתולית בעקבות ספקות אלו החל סימונס החל לעיין לעומק בספרי הקודש הנוצריים על מנת לקבל תשובות לשאלותיו.

בעקבות זאת עזב את העדה הקתולית והפך לרפטייזר ( אנאבפטיסט ) באמונתו החדשה נטה לכוון התיאולוגיים מרטין לותר הגרמני והתאולוג היינריך בולינגר , סימונס פקפק בהטבלת התינוקות לאחר לידתם ובעוד מנהגים ונוהגים כמו נושא הווידוי בתאים ,שאינם כתובים בספרי הקודש.

השפעתו גדלה בקרב מאמינים נוצרים בהולנד במהלך הרפורמציה הפרוטסטנטית, גרמה לאנשי הכנסייה הקתולית לרדוף אותו בארצו, והחלו להרוג במסייעים לו בעבודתו , הכת שיצר נקראה Mennonite שאליה החלו להצטרף מאמינים רבים.

בני העדה המונוניטים מאמינים בשלום, בצדק ובחוסר התנגדות , גם מול אלימות ומלחמה המנוניטים טוענים שהאלימות היא איננה רצונו של אלוהים, הם גם טוענים שהאלימות הכוללת מלחמה, עוינות בין גזעים ומעמדות, התעללות בילדים, התעללות בנשים, אלימות בין גבר לאישה, הפלות ועונש מוות, גם היא אלימות לשמה ,לכן בני העדה אינם מתגייסים לצבא או נלחמים במלחמות .

סימונס ואנשיו החלו לנדוד במחוזות אירופאיים שונים ,אך הרדיפה נמשכה ואנשים המאמינים בדתו החדשה נהרגו כולל אחיו , ההתנגדות והשנאה לתנועתו , חסמה אפילו את דרכם בחזרה של מאמינים לדת הקתולית , כמקום מפלט ברחו חלק מבני העדה והתיישבו בשטח הדלתות של נהר הוויסלה ממערב לעיר גדנסק.

גדנסק המתיישבים בדלתות בני הכת המנוניטים
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור