דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופוט Sopot ספר העיר הים הבלטי

 

פרוש שמה של העיר הוא נתיב זרימת מים לכוון הים , תחילת ההתיישבות בעיר נקשרת למאה השביעית בעת שנודדים ממוצא סלבי החלו להתיישב במקום והחלו לפתח את האזור לאזור דייג ובהמשך פיתוח המסחר באזור הן היבשתי והן הימי בים הבלטי .

התנאים הקשים לא הטיבו עם המתיישבים הראשונים בכפר הדייגים והם נטשו בהמשך את האזור יחד עמם הגיעו נוצרים שהקימו בשטח מנזר של הזרם הסיסטרני ,אך תושבים חדשים שגילו את האזור ושהתפרנסו בעיקר ממסחר שהעשיר אותם וגרם להם לבנות בתי אחוזה באזור ולפתח את העיר שצמחה ,ולחפש את מנעמי החיים שכספם יכול היה לספק להם.

כיוון שהאזור בכללותו כולל הנמל בגדנסק ,משך פולשים שרצו ליהנות מעושרו של האזור כתוצאה מהיותו דרך מסחרית לסחורות בין מדינות הצפוניות באירופה ורוסיה ,נכבש השטח ונחרבו חלק מאחוזות אלו בתדירות מסוימת ,אזור שפרח כלכלית במאה השש עשר הן בנושא הממון והן בחיי תרבות נופש ובריאות הגוף, באמצעות הקמת מרכזי אמבטיות וספא ובתי הארחה .

מגמה זאת בולטת במיוחד ,בעת שהאזור נשלט בידי הממלכה הפרוסית ,אז צורף עם לעיר מזח אוניות שאורכו כחצי קילומטר ,שהביא אליו את המסחר וספינות עם טיילים ,אנשים עשירים ובמיוחד אנשי האצולה ומלוכה בראשות הקיסר הפרוסי ויליאם השני ,שקבעו את מקום הנופש שלהם בעיר סופוט , על מנת לספק להם תרבות החלו להתקיים בעיר פסטיבלים של מוזיקה והצגות.

 

העיר סופוט כיום מהווה עיר נופש ,שבה הוקמו בתי הארחה ומלונות ברמות שונות המספקים את רווחם של התיירים בעיר, אטרקציות שונות בעיר מהוות מוקד משיכה לביקור ולהנאה בעיר ,כמו טיילת לאורכו של החוף החולי שאורכה כארבע וחצי קילומטר ,חופי הרחצה הפארקים ,כיכרות , ספא בריאות גדול ,מזרקות ושורת המסעדות ,בתי הקפה והברים לאורך טיילת החוף ובל נשכח את הקניון הגדול של העיר לקניות ובילוי.

אחת האטרקציות המפורסמות בעיר הוא פסטיבל המוזיקה השנתי הנערך ביער האופרה Opera Lesna ,או הטיילת העגולה הנקרא Monciak שבה משובתים מועדוני המוזיקה Spatif ומועדון Sfinks,בחלקה התחתון של הטיילת מועדונים ,מסעדות בתי קפה ובתי בילוי ובל נשכח את ההיפודרום הקשור למזח האוניות, כיכר Plac Zdrojowy שבה מרכז Haffener Centre ,מהווה את מרכזה של העיר.

כאשר הולכים ברחוב Czyzewskiego ,מגיעים בחלקו הנמוך מגיעים ל Monte Casino's שם נמצא את המזח שאורכו כ 512 מטר הנחשב לאחד הארוכים בעולם, בסיום המזח ממוקמת המרינה שבה עוגנות יאכטות וספינות במיוחד בתקופת הקיץ, בהמשך הסיור ניתן להגיע לתיאטרון Atelier שהוקם על שמו של . Agnieszka Osieckaor

לאחר שמסיירים באטרקציות בעיר ניתן להמשיך לאטרקציות שמחות לעיר כמו המצודה Gora Zamkowa שהוקמה בימי הביניים בהר קאסל , או להמשיך לאופרה ביער אתר שעבר שיפוץ ושימש כמקום לשמוע קונצרטים ליצירות מוזיקאליות של המלחין ווגנאר בתקופה שבין מלחמות העולם הגדולות, מקום שמשנות השישים משמש גם כמקום לפסטיבל לסרטים בין לאומי.

בין הערים סופוט וגדנסק ממוקם מסלול מרוצי סוסים שנבנה לפני למעלה ממאה שנים, ששטחו כשלושים ושלושה דונם, עוד באטרקציות הנוספות כמו פארק הספורט Sopot Aquapark ,או מרכז הספורט והבידור ERGO ARENA , וכמובן באצטדיון הכדור רגל המקומי המשמש גם למשחקים בין לאומיים.

סופוט סיור תיירותי
 

שלושת הערים (טריסיטי) של ערי הנופש סופוט וגדיניה , יוצרים משולש ערי קייט בים הבלטי השרועים על שטח של כארבעים קילומטר, על מרחקים אלו ,ניתן להתגבר באמצעות שימוש ברכבות ,ברכב פרטי, בשרותי אוטובוסים של החברות ZKM - ZTM ובגדנסק גם בחשמליות או אוטובוסים חשמליים Trolleybuses.

קיים שרות רכבות נוסעים ששמו SKM kolejka בין שלושת הערים , צבעם של הרכבות כחול או צהוב ,תדירות נסיעתם בין 10-15 דקות ,בין השעות 05:00-19:00 שבהמשך השעות התדירות יורדת והן ממשיכות לנוע גם בין חצות לשעה ארבע בבוקר.

בתחנות הרכבת והאוטובוסים תלוי שלט הוראות ,המפרט גם את זמני נסיעות ויעדים בשפה האנגלית ובעוד שפות ,כרטיסים לנסיעה ,רוכשים במכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסים, או בקיוסקים שיש מעליהם שילוט למכירת כרטיסים.

ניתן גם לרכוש כרטיסים בתחנת הרכבת הראשית, מעל קופות אלו יופיע השלט Kasa Biletowa או מהכרטיסן במחיר גבוה יותר, לאחר הרכישה ובעת העלייה לרכבת יש לכרטס את הכרטיסים במכונות כרטוס שצבעם צהוב בהיר , יש לוודא שהמכונה הדפיסה את שעת הכרסום ,לשימוש בעת הביקורת.

מחיר הכרטיס נקבע על פי מספר התחנות שבדרך, לדוגמא כרטיס גדנסק ל Gdynia מחירו מעל לשש זלוטה לנסיעה שאורכה 35 דקות, לעומת זאת הנסיעה מגדנסק לסופוט תעלה מעל לארבעה זלוטה והנסיעה אורכת 20 דקות, ניתן להעמיס אופנים לרכבת אך יש להניחם במקום המסומן לכך.

ילדים שגילם מתחת לגיל ארבע פטורים מתשלום לנסיעה, אך לפעמים בביקורת תידרש לספק הוכחה באמצעות הדרכון כי אכן הילד צעיר, אין הנחה לכרטיס סטודנט אלא אם אתה סטודנט פולני, מבקרי הכרטיסים לבושים בגדים אזרחיים , לא כדאי להתחכם בנושא הכרטיסים כי הקנסות המוטלים גבוהים.

בעת רכישת כרטיס בעיר סופוט לכוון גדיניה או גדנסק צריך להיות כתוב על הכרטיס מהו היעד הסופי.

סופוט איך להגיע
 

השוק ממוקם בעיירה סופוט ברחוב Powstancow Warszawy 1,השוק פתוח בימים א-שבת בין השעות , בשוק נמכרים ירקות ופירות כלים ואביזרים שונים, כלי בית, סדקית, בגדים ונעלים ,פיצ'יפקס ועוד.

סופוט Sopot שוק Rynek
 

ידוע לכול כי גבישי הענבר הנפלטים מהים הבלטי ,משמשים להכנת תכשיטים וחפצי אומנות, מה שפחות ידוע הוא, כי הענבר משמש בארצות מזרח אסיה, במדינות כמו סין, פרס ויפן ועוד ,גם לקטורת במקדשים כמו הלבונה, בזכות ריחו הטוב , חלק גדול מהענבר שנאסף שימש לייצור הלכה והפוליטורה .

תכונה ידוע של הענבר הוא שכאשר משפשפים אותו ,נוצר כאילו מעגל הדומה למגנט והוא סופח אליו חפצים, תכונה דומה לזאת הייתה הדבקות חרקים בתקופה שהוא עוד היה שרף של עצי אורן מהסוג שנקרא פינוס סוקסיניפרה , עצים אלו פלטו מגזעיהם שרף בצבע הקלסי זהוב אבל הגוון משתנה מירקרק, לגוון דבש סמיך ועד לגוון אדמוני ,שרף זה שנזל התקשה ויצר את הענבר .

השטח שקדם לים הבלטי ,כאשר כדור הארץ היה מכוסה ברובה בידי הים , השטח היה אזור יבשתי פורה הדומה לאזור הים תיכוני של היום, צמחו בו דקלים עצי מחט רבים ,ברושים ואורנים רבים שאנו קראנו להם אורני הענבר ( פינוס סוקסיניפרה ) בשמו המדעי .

הענבר סיפור מקורו בים הבלטי
 
 
 
בניית אתרים - שרקור