דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

לבה Leba ספר העיר והפרקים הלאומיים מסביב

 

עיר חוף תיירותית ,הממוקמת בחלק המרכזי הצפוני של פולין לגדות הים הבלטי ,הקרוב לאגמי המים המלוחים הגדולים אגמי לבסקו בקרבת העיירה קרקוליץ ואגם גארדנו , מחוץ לאפשרות הגישה לגלי הים וחופים חוליים רחבים, בקרבת העיר לבה ,יש דיונות טבעיות, טבעיות נודדות, המכונות בידי הפולנים המדבר הפולני ,כחלק מהפארק הלאומי סלווינסקי Słowinski .

בעבר העיר העתיקה לבה ,שנבנתה בידי בני השבט הסלובינצ'ים שהתיישבו ברצועת חוף זאת , אך נטשו את החלק הזה שבעיר העתיקה .ועברו למקום עמוק יותר ביבשת עקב הרס של סופות חוזרות במאה השבע עשר, כיום ניתן לראות את השרידים ,בשרידי כנסיית סנט. ניקולס .

חופי הרחצה של העיר המשתנים בשל שינויים אקולוגיים , משמשים הן למטרות של שיזוף ומנוחה והן כמסלולי סיור וטיול לאורכם, אחד מחופי הים המיוחדים הוא זה שממוקם ליד הדיונה שעליה פעל בעבר מתקן ספא .

שרשרת הדיונות הנודדות ,הממוקמים בפארק סלווינסקי Słowinski , ממוקמות בין אגם לובסקו לבין השפך לים הבלטי, המוקפות בחורשות של יער ובראשם הדיונה הגבוה בת הארבעים מטר , המשתרעת על שטח של חמש מאת דונם .

בנמל חוף העיר לבה הכולל את מרינת Lebska המשמשת כמעגן ל 120 אוניות וסירות הממוקמת ממש בקצה   תעלת המים שנחפרה Chelst,המשמשת לחיבור נהר הלבה והים , שם ניתן לשכור או להצטרף לטיול ימי לאורך  החוף .
 

פארק סלובינסקי הוא אחד מעשרים ושלושה הפארקים הלאומיים בפולין ואחד משני הפארקים שבצפון המדינה לחופי הים הבלטי , פארק סלובינסקי ופארק וולינסקי , פארקים שנוצרו לשמר את הטבע במיטבו וללא מגע יד אדם .

פארקים המשמרים את היופי של המערכת של אגמי החוף, הביצות, משטחי הכבול, כרי הדשא הטבעי, יערות על הדיונות מסביבם ובחוף , אך החשוב הוא לשמירת חגורה חולית של חול עם דיונות חול ייחודי באירופה , המכונות בידי הפולנים המדבר הפולני.

ביקור בשמורה כולל הגעה לשטח החנייה ברומבצה ,מכוון העיירה לבה Leba,לרכוש כרטיס כניסה יומי או רב יומי ,ומשם מתחיל מסלולי הליכה המסומנים בצבעים שונים על דרגות הקושי מסלולים שאורכו כארבע עד חמש שעות ,העובר בין אזורי מחייה שונים של חיות ונושאים שונים בסיור, בסיור נתבונן בחיות דו חיים ,ציפורים כמו עגורים ,נחשים ,זוחלים ועוד

פארק הממוקם בחלקם המרכזי של חופי פולין הצפוניים שבחבל סלובינסקי ,חבל ארץ שאת שמו קיבל בזכות המתיישבים בני השבט הסלובינצי'ם ועל מנת להבין מי הם בני השבט ,יש להגיע למוזיאון העירוני בעיר קלוקי הסמוכה ,בני השבט השתקעו לפני מאות שנים בתחום הפארק ,הממוקם בין העיירות לבה ורובה, במרחק של 110 קילומטר בחלק הצפון מזרחי של העיר גדנסק.

המוטיב המרכזי של הפארק הם בדיונות ( שגובהם רב ) החולות הנודדים הגדול באירופה הנע מערבה אט אט , בשטחו של הפארק מצויים שני אגמי המים המלוחים הגדולים אגמי לבסקו בקרבת העיירה קרקוליץ ואגם גארדנו , המקבלים את מימיהם מערוצי הנחלים הלבה והלופאבה ,הנשפכים לבסוף לים הבלטי.

תוצאה מאי ספיקת המים בקרקע נוצרו שטחי כבול, ששימשו בעבר ובהווה כחומר דישון לגידולים חקלאיים ,כבול זה נקרה בידי המתיישבים הסלובינצי'ם, שמכרו אותו לפרנסתם תוך תשלום מיסוי עליו למסדר האבירים הטבטונים ששלטו באזור.

פרנסה נוספת של המתיישבים הייתה איסוף של שבלולים מסוג ליטורינה ומיה ארנריה וצדפות מסוג אלגבה או ביביליביה ,לצרכי מכירה כמאכל שנמכר ברחבי פולין, בנוסף לאגמי המים המלוחים לבסקו וגארדנו ,נוצר בעבר בשמורה אגם המים המתוקים אנציסלוב ,אלא שהשינויים בתנאי האקלים והגיאוגרפיים ,גרמו לאגם לחבור בסופו של דבר אל הים הבלטי ולהפוך לאגם מים מלוחים.

פולין פארק הטבע הלאומי סלובינסקי Slivinski
 

פארק הנקרא בפולנית וולינסקי Wolinski Park Narodow

פארק שנוצר בשנות השישים, הממוקם בחלקם המרכזי של חופי פולין, על האי Wolin בין העיירות לבה ורובה, במרחק של 110 קילומטר מהחלק הצפון מזרחי של העיר גדנסק ,מרכז הפארק ממוקם בעיר Misdroy .

בפארק ניתן להתבונן בצמחיה וחיות כמו הביזון האירופאי , עופות מים, ציפורי ביצות, ציפורי יער וציפורי אחו להתבונן במצוקי Gosan ומצוק Kawcza Gora, השמורה ממוקמת על האי היפה שבנהר הסווינה , רובו של הפארק מכוסה ביערות.

בפארק מערכת שבילים באורך 50 קילומטר ,הכולל ארבע נקודות תצפית, שלוש נקודות מנוחה ופיקניק, כאשר מרכז השמורה לתיירים באזור Miedzyzdroje , ולגונת המיםSzczecinsk 

פולין פארק הטבע הלאומי Wolin National Park
 

פארק בתשלום לילדים ולמשפחות הממוקם Kolonijna 24 ,הפארק פתוח בחודשים סוף אפריל-תחילת אוקטובר, בין בשעות 09:00-19:00 , בעונת החורף הפארק סגור.

בפארק הדינזאורים המשתרע על שטח כדונם ניצבות דמויות משוחזרות של מאות דינוזאורים שגודלם הטבעי שחיו באזור לפני כשישים וחמשה מיליון שנה, הדמויות ניצבות בינות לפלגי מים וגשרונים, ומסלול הליכה לימודי שבהם ניתן להבין וללמוד את תורת האבולוציה האנושית מאותה תקופה עד ימינו אנו.

סיסמוזאור Sejsmozaur הוא אחד הדינוזאורים הגדולים והארוכים ביותר, שאורכו מעל ל 45 מטר, עוד ניתן לראות ולסייר בביקור בגן חיות קטן מגרש משחקים לילדים נרחב הכולל גלגל ענק עם 22 קרוניות, שגובהו כעשרים ושבעה מטר, העתק של כפר הודי.

מגרש משחקים הכולל שטח ארכאולוגי לחפירות לילדים לגילוי שלדי דינוזאורים , מסלול חבלים וטיפוס, מסלול מיני גולף , מיני רכבת ועוד ועוד .

לבה פארק הדינוזאורים Dinozaurow leba Park
 

מוזיאון משפחתי הממוקם ליד בית הקולנוע Kina Rybak ,ברחוב Wojska Polskiego 5a , כניסה בתשלום מוזיאון שבו נאספו למעלה מארבעת אלפים של פרפרים מרחבי העולם המוצגים בלמעלה ממאה ארונות זכוכית שנאספו בידי בני המשפחה שנשמר וטופח כיום גם בידי הדור השני במשפחה.

בתצוגות המוזיאון אוסף חרקים ,כמו חיפושיות ועוד, בתערוכה יש חנות מזכרות הקשורה לאנטומולוגיה, ומגרש חניה למכוניות בקרבת מקום.

לבה מוזיאון הפרפרים Muzeum Motyli
 

פארק מים הממוקם ב Sarbsk 39 , כשמונה קילומטר מהעיר לבה, טלפון 48-502206270 הפארק פתוח בימים בשעות 09:00-16:00,הכניסה בתשלום ,מופעי אריות וכלבי ים מזנים שונים, ספינת פיראטים ,אטרקציית נוספות לילדים.

לבה פארק הים Sea Park leba
 

המבוך לכול הגילים ,שעוצב בהשראת ספרי הרי פוטר ,ממוקם ב Wspolna ,פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-20:00, במבוא למבוך פינת משחקים לילדים , הכניסה בתשלום מבוך העשוי משורות של שיחים, ניתן לסייר ולגלות לבד או בעזרת מפה את היציאה.

לבה מבוך העיר Labirynt Park leba
 
 
 
בניית אתרים - שרקור