דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

לבה Leba ספר העיר והפרקים הלאומיים מסביב

 

לבה עיר חוף תיירותית ,המשמשת כאתר נופש פופולרי בקיץ וכן מרכז דייגים חשוב ,הממוקמת בחלק המרכזי הצפוני של פולין לגדות הים הבלטי ,הקרוב לאגמי המים המלוחים הגדולים אגמי לבסקו ,בקרבת העיירה קרקוליץ ואגם גארדנו , מחוץ לאפשרות הגישה לגלי הים וחופים חוליים רחבים, בקרבת העיר לבה ,יש דיונות טבעיות, טבעיות נודדות, המכונות בידי הפולנים המדבר הפולני ,כחלק מהפארק הלאומי סלווינסקי Słowinski .

בעבר העיר העתיקה לבה ,שנבנתה בידי בני השבט הסלובינצ'ים שהתיישבו ברצועת חוף זאת , אך נטשו את החלק הזה שבעיר העתיקה .ועברו למקום עמוק יותר ביבשת עקב הרס של סופות חוזרות במאה השבע עשר, כיום ניתן לראות את השרידים ,בשרידי כנסיית סנט. ניקולס .

חופי הרחצה של העיר המשתנים בשל שינויים אקולוגיים , משמשים הן למטרות של שיזוף ומנוחה והן כמסלולי סיור וטיול לאורכם, אחד מחופי הים המיוחדים הוא זה שממוקם ליד הדיונה שעליה פעל בעבר מתקן ספא , בחודשי נדידת הציפורים חולפות להקות ואף עוצרות באזור העיירה .

שרשרת הדיונות הנודדות ,הממוקמים בפארק  לווינסקי Słowinski, ממוקמות בין אגם לובסקו לבין השפך לים הבלטי, המוקפות בחורשות של יער ובראשם הדיונה הגבוה בת הארבעים מטר , המשתרעת על שטח של חמש מאת דונם .

בנמל חוף העיר לבה הכולל את מרינת Lebska המשמשת כמעגן ל 120 אוניות וסירות ,הממוקמת ממש בקצה   תעלת המים שנחפרה Chelst,המשמשת לחיבור נהר הלבה והים , שם ניתן לשכור או להצטרף לטיול ימי לאורך  החוף , או לערוך מסעות דייג , לערוך סיורים רגליים ורכובים וספורט ימי .
 
בקיץ הופכת לבה לעיר ספא עירונית, שבה בתי מלון, בתי נופש, בתי הארחה, חדרים פרטיים ואתרי קמפינג ,בתי קפה, חנויות, דוכני שוק ודיסקוטקים הפועלים עד שעות הבוקר המוקדמות,ריבוי הפעילויות מאפשרת לכול אחד למצוא פעילות החביבה עליו, האווירה הנעימה והאירוח של התושבים מאפשרים לתיירים ליהנות מהחופשה.
 
גם בעונת הסתיו התיירות איננה פוסקת, ואילו בעונת החורף הכוללת ירידת שלג , ניתן לערוך טיולים במזחלות וכרכרות הרתומות לסוסים , אך בחורף קיימות סערות של גלי מים גבוהים וחול הנזרה בעיינים עקב משב הרוחות, או ימים יחסית שלווים של שלג ,המכסה את האגם והיערות שמסביב. 
 
 
 

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות 10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו : Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00 בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

תחנת הרכבת המרכזית פתוחה לרוב 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

פולין שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים
 

אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר, הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס, יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים, בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות, גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו, אומנם עדיין פולין זולה יותר מפריז או לונדון, אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.

בחנויות הפרטיות שעות הפתיחה והסגירה תלויות ברעבונו של הבעלים לכסף, השעות הן מגוונות וקשה לקבוע שעות במסמרות קבועות , רובם של החנויות (המזון) פתוחות בין השעות 07:00-21:00 ,בימי שני-שישי , אך יש היוצאים מהכלל , החנויות הקטנות לרוב יהיו פתוחות בשעות מצומצמות בימי שבת וסגורות בראשון .

סופרמרקטים של חברות בין לאומיות בורשה ובפולין , בדרך כלל פתוחים שבעה ימים בשבוע עד שעה מאוחרת , במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות הצצים בורשה כמו פטריות לאחר הגשם, גם בבזרים ובשווקים המוכרים ירקות ופירות וסחורה נוספות ,הממוקמים בדרך כלל קרוב למרכזי הערים ניתן לרכוש מזון וסחורות.

 
פולין מידע כללי לישראלים
 

הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Czesc .בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry  ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczor ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי - Excuse me – בפולנית przepraszam bardzo ,כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Prosze כמה זה - How much –בפולנית Ile.

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .
 
מה שמך - What is your name? – פולנית Jak się nazywasz ,שמי הוא –My name is בפולנית Nazywam sie , האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie , האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy mozesz mowic wolniej .
 
האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mowisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktos tu mowi po angielsku, אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,מי שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine. – בפולנית JA jestem wspaniałe .
 
פולין תרגמון פולני קטן
 

הכלל הראשון ,בהתבוננות בשמות הרחובות, הנמצאים בשלטי הרחובות בוורשה ובפולין,שאין להתייחס לקריאת השמות ,כמו לקריאת מילים בהיגוי אנגלי,יש לתת את הדעת כי הכתוב באותיות אינו מקביל לצורת ההיגוי הנכונה,וכמובן ההיגוי אינו מתאים למילים ואפילו לאותיות הלטיניות ,כאשר שומעים או משתמשים בהם.

ניתן לקלוט את השם וההגייה ,רק כאשר מבינים את רזי השפה הפולנית,ולפעמים מוטב לקלוט מהאזנה את השם הנכון, מפיו של איש שדובר את השפה הפולנית שגם קורא אותם בהיגוי הפולני.

כול הנאמר כאן הוא בבחינת המלצה כאשר נעזרים בתושב בעזרה בפיענוח המילה המדוברת השונה מהכתוב,ולהלן מספר טיפים לצורת הקריאה :

פולין טיפים לסודות השפה הפולנית ומלון
 

כמו אצלנו הוא מחולק למאה (גרוזי) אגורות,משום מה הפולנים מאוהבים בזלוטי ולפעמים נתקלים במעט קושי בתשלום במטבע הדולר או היורו,כאשר עושים המרה מוטב לעשות בסכומים קטנים,ערכו של הזלוטי שווה כשקל (פחות או יותר).

החלפה או המרת כסף

כדאי ומומלץ להכין בארץ סכום מומר של כמאה דולר בזלוטי להוצאות הראשונות ,אני ממליץ על שטרות שווה ערך לעשרים זלוטי, את הדולר או היורו ניתן להחליף :בשדה התעופה בדלפקי המלון,בבנקים ואצל החלפנים ברחובות העיר,יש הטוענים כי אצל החלפנים מתקבל שער המרה רווחי יותר,אך מומלץ להחליף בסכומים קטנים בכול פעם שיש צורך,כרטיסי אשראי עובדים בכספומטים ובתשלומים בחנויות.


פולין הכסף הפולני הנקרא זלוטי Zloty
 

גבינת צאן Oscypek ,מלכת הגבינות הפולניות, המיוצרת בהרי הטטרה ,בידי הכפריים המכונים highlanders המשתמשים במתכון בן מאות בשנים, זאת גבינה מחלב כבשים העוברת תהליך של עישון במשך שבועיים מעל מדורה והמופיעה בצורת כדורים או ממרח.      

לאחותה של גבינת Oscypek,נחשבת גבינת Redykolka ,המגיעה בצורות שונות לחנויות .
 
הגבינה המקבילה למוצרלה נקראת Bundz  או בכינוייה Bunc ,גבינה שבניגוד למוצרלה המקורית היא מעט חמצמצה ,הפולנים נוהגים להוסיף עגבניות ובזילקום בהבשלתה במערות שבהרים.
 
גבינה רכה מלוחה המיוצרת מחלב כבשים ,הנקראת Bryndza podhalanska ,מבשילה באמצעות אנזימים ובקטריות טבעיות ,גבינה השווה כאשר היא מעורבבת עם סלט ואיזה פרוסת לחם טרי.
 
אוכל פולני אוטנטי שכדאי להביא הבייתה
 

פארק בתשלום לילדים ולמשפחות הממוקם Kolonijna 24 ,הפארק פתוח בחודשים סוף אפריל-תחילת אוקטובר, בין בשעות 09:00-19:00 , בעונת החורף הפארק סגור.

בפארק הדינזאורים המשתרע על שטח כדונם ניצבות דמויות משוחזרות של מאות דינוזאורים שגודלם הטבעי שחיו באזור לפני כשישים וחמשה מיליון שנה, הדמויות ניצבות בינות לפלגי מים וגשרונים, ומסלול הליכה לימודי שבהם ניתן להבין וללמוד את תורת האבולוציה האנושית מאותה תקופה עד ימינו אנו.

סיסמוזאור Sejsmozaur הוא אחד הדינוזאורים הגדולים והארוכים ביותר, שאורכו מעל ל 45 מטר, עוד ניתן לראות ולסייר בביקור בגן חיות קטן מגרש משחקים לילדים נרחב הכולל גלגל ענק עם 22 קרוניות, שגובהו כעשרים ושבעה מטר, העתק של כפר הודי.

מגרש משחקים הכולל שטח ארכאולוגי לחפירות לילדים לגילוי שלדי דינוזאורים , מסלול חבלים וטיפוס, מסלול מיני גולף , מיני רכבת ועוד ועוד .

לבה פארק הדינוזאורים Dinozaurow leba Park
 

הכנסייה הגותית שהוקמה במאה הארבע עשר ,ממוקמת בחבל לואנבורג Lauenburger , הוקמה לזכרו של בן הכת האוונגליסטית ג'יימס הקדוש הזקן ואחיו של ג'ון השליח , ג'יימס נחשב לאחד הקדושים הראשונים הקשורים למיתולוגיה והרוחניות הנוצרית ,בסגנון האירופאי כפי שהייתה פופולארית בתקופת ימי הביניים, עקב רדיפות צומצמה השפעתה אך החלה לצוץ שוב במאה העשרים בעיקר בכנסייה שבעיר מלברוק וסביבתה.

ג'יימס הזקן נחשב לפטרון עולי הרגל, בשילוב העלייה לרגל לכנסייה החשובה בסנטיאגו דה קומפוסטלה שבצפון ספרד, ג'יימס הזקן עצמו נחשב לכומר מלכד את רעיון העלייה לרגל למאמינים ,בני כתות שונות בנצרות, המבצעים כפולחן מעבר דרך ארצות שונות בדרכם המונעים והמלוכדים ברעיון העלייה לרגל , תוך מפגש עם תרבויות ושפות שונות .

אומנם חבל הארץ שבצפון פולין ,מרוחק אלפי קילומטר מכנסיית סנטיאגו דה קומפוסטלה אך הוא שימש כנקודת מעבר בדרך לעליית הרגל לשם, כבר בימי הביניים ,ואפילו האפיפיור יוחנן פאולוס השני שהיה ממוצא פולני הטיף לקיים את מצוות העלייה לרגל.

שלטונות העיר למברוק והסביבה יצרו בשנות התשעים ,דרך נוחה יחסית בעבור המאמינים היוצאים למסע העלייה לרגל, דרך הנקראת :דרך פומרני של סנט ג'יימס, המעבר לעיר לובק מוליכה בשלושה מסלולים , המסלול המזרחי מכוון העיר בוליטצה Via Baltica ,מכוון צפון סקנדינביה ,דרך יוטלנדיצה Via Jutlandica ובמסלול שעובר דרך אכסניית הצליינים שבקרבה לקברו ולכנסייה של הכומר ג'יימס ,וכמובן בדרך חזרה ,שבה נשאו בבקבוקי מים קדושים .

לבה כנסיית סנט ג'יימס הקבר בחבל לואנברג
 

מוזיאון משפחתי הממוקם ליד בית הקולנוע Kina Rybak ,ברחוב Wojska Polskiego 5a , כניסה בתשלום מוזיאון שבו נאספו למעלה מארבעת אלפים של פרפרים מרחבי העולם המוצגים בלמעלה ממאה ארונות זכוכית שנאספו בידי בני המשפחה שנשמר וטופח כיום גם בידי הדור השני במשפחה.

בתצוגות המוזיאון אוסף חרקים ,כמו חיפושיות ועוד, בתערוכה יש חנות מזכרות הקשורה לאנטומולוגיה, ומגרש חניה למכוניות בקרבת מקום.

לבה מוזיאון הפרפרים Muzeum Motyli
 

פארק הנקרא בפולנית וולינסקי Wolinski Park Narodow

פארק שנוצר בשנות השישים, הממוקם בחלקם המרכזי של חופי פולין, על האי Wolin בין העיירות לבה ורובה, במרחק של 110 קילומטר מהחלק הצפון מזרחי של העיר גדנסק ,מרכז הפארק ממוקם בעיר Misdroy .

בפארק ניתן להתבונן בצמחיה וחיות כמו הביזון האירופאי , עופות מים, ציפורי ביצות, ציפורי יער וציפורי אחו להתבונן במצוקי Gosan ומצוק Kawcza Gora, השמורה ממוקמת על האי היפה שבנהר הסווינה , רובו של הפארק מכוסה ביערות.

בפארק מערכת שבילים באורך 50 קילומטר ,הכולל ארבע נקודות תצפית, שלוש נקודות מנוחה ופיקניק, כאשר מרכז השמורה לתיירים באזור Miedzyzdroje , ולגונת המיםSzczecinsk 

פולין פארק הטבע הלאומי Wolin National Park
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור