דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גדיניה אטרקציות נוספות

 
 

כנסייה ממוקמת ברחוב ul. Armii Krajowej 46 , הפתוחה בימי השבוע בין השעות 09:00-16:00, כנסייה שנבנתה בשנות השישים של המאה הקודמת , בסגנון תפיסת הנצרות הפולנית ,כנסייה שאיננה יפה במיוחד, על הקירות והרצפות פסיפסים גדולים בנושאים תנכיים כמו ספור הבריאה ,הסעודה הגדולה.

בכנסייה קפלה המוקדשת למרד עובדי המספנה הפולנים כנגד השלטון הסובייטי, כאשר בשנות השבעים ירו אנשי המשטרה והרגו 18 עובדים פולניים בדרכם למקום העבודה במספנה, בכנסייה מוצג דגל רווי דם של הפועלים, במיוחד של בן יאנק וישנייבסקי (זביגנייב גודלבסקי )עובד המספנה שנהרג, בן ה 18 שנשא את הדגל .

גדיניה כנסיית הלב הקדוש Church of the Sacred Heart
 

בשמה השני church of st. michael gdynia ,כנסייה הממוקמת ברחוב ul. Arciszewskich 2 ,בקצה הצפוני של העיר מאחורי נמל המעבורות ,כנסיה שנבנה בידי מסדר הנזירות Norbertine ,במחצית המאה השלוש עשר, שיועד כמקום תפילה לימאים כיום משמשת גם כמוזיאון להנצחת ימאים פולניים.

מבנה הבנוי מלבנים אדומות וגג רעפים אדומות, על הקיר הצפוני של הכנסייה תלויים שמות קצינים מהצי הפולני שנרצחו בידי הקומוניסטים בעת שעלו לשלטון, לאחר מלחמת העולם השנייה בשנת 1952, בבית הקברות של הכנסייה נטמן הפעיל הקאשובי אנטוני אברהם .

גדיניה כנסיית Archangel Michael
 

סדנאת Torpedownia ומתקן ייצור לטורפדו ,שהוקם בידי הגרמנים כשלוש מאות מטר מהחוף Babie Doły, שצמוד אליו מטווח ימי לניסוי הטורפדו , המשמש כיום כאטרקציה תיירותית וכאובייקט לצילומי תיירות מפורסם בעיר.

שרידי מבנה הסדנא במרחק כעשרה קילומטר צפונית מהעיר גדיניה ואיננו ניתן להגעה ,אלא רק לצפייה עליו מהחוף, שרידיו מרוחקים כמה עשרות מטר מהחוף , מורכב ממבנה בטון בן ארבע קומות ומגדל תצפית לצפייה בניסויים, בחוף עצמו שרידי מזח עץ הרוס .

גדיניה מתקן Torpedownia Babie Doly ליצור וניסוי טו
 

שמורה הממוקמת בין גבולות העיר גדיניה לבין Orlowo , שמורה שנוצרה ברצון השלטון הפולני להגן על יער האשור , שהוקם בשנות השלושים ומשתרע על כמאה עשרים דונם, בפארק ממוקמים בקו החוף צוקי Orłowski Cliffs ,היוצרים מרפסת טבעית שאורכה מעל לחצי קילומטר, מצוקים אלו נוצרו ממשקעי סלעים המעורבים בקרחונים ,המטפסים והמקיפים קו חוף צר השביל הנמשך בשמורה מוליך במסלול טיולים לעיר סופוט.

גדיניה שמורת Kepa Redlowska
 

מוזיאון הממוקם בגבעת St. Nicholas Hill , ההר הקדוש בפולנית Swieta Gora שבאזור Gdynia Chylonia בקרבה לרחוב Morska Street , מוסד שהוקם בשנות השלושים של המאה העשרים ,בעת הביקור במוזיאון ניתן לחוות כארבעים נקודות לניסויי מערכות מוטוריות על מנת ללמוד כיצד הן פועלות.

בתצוגות המוזיאון הפרטי מוצגים כ 200 כלי רכב היסטוריים ,העומדים על מרצפות אבן ישנות ,כחמישים מכוניות ואופניים תוצרת מפעלים בעולם ומפולין ,במוזיאון אולם תצוגות של חפצים ישנים (וינטג) .

גדיניה המוזיאון המוטורי Motorization Museum
 

פולין לא העריכה את האומנים שהתרכזו בציורים ופיסול של נושאים הקשורים לים, למרות הקשר העמוק של פולין לים הבלטי במיוחד לאחר קבלת החוף למדינה הפולנית לאחר מלחמת העולם הראשונה כאשר הוקמה המדינה הפולנית בחוזה וורסאי של המעצמות.

אנטוני סוצ'אנק שנולד בתחילת המאה העשרים, היה אחד האומנים הפולניים הבולטים שלמד אומנות באקדמיה לאומנות בעיר , עבודתו כללה תמונות של הים ונוף ומספנות , לאחר מלחמת העולם השנייה הצייר אנטוני סוצ'אנק שיחזר במראם את מראה המספנות הפולניות שלאורך חוף הים הבלטי ,שנפגעו במלחמה .

פסל לזכרו הוקם בקרבת ביתו בצורת פסל ברונזה של אדם היושב על ספסל עם לוח רישום וציור על ברכיו ומצייר ציור ,לידו מימין מזוודת הנצבעים והמכחולים , הפסל ממוקם ב Skwer Antoniego Suchanka .

גדיניה האנדרטה לזכרו של אנטוני סוצ'אנק Antoni Such
 

חוף הים החולי ממוקם לאורך 300 מטר מתחת למרינה ומתפתל עד Kamienna Gora טמפרטורת המים מעט קרה ,בחלקו הצפוני ממוקמים בתי קפה ומסעדות שמוציאות את השולחנות והכסאות אל פני הים בחוץ.

גדיניה חוף הרחצה Gdynia Beach
 

בפולנית נקראת הכיכר Skwer Kosciuszki ,במרכזה מזרקה עגולה שבה מעין פטריות מבטון שמעליהם מתיזי מים , הכיכר נקראת על שמו של Tadeuz Kosciuszko הגיבור הפולני שהשתתף במרד הפולני כנגד הכיבוש הקיסרות הרוסית בסוף המאה השמונה עשר .

כיכר עגולה הניצבת בין הרחובות Swietojanska לרחוב 10 Lutego Street ,בכיכר ניצבת אנדרטת הזיכרון לביקורו של האפיפיור הפולני יוחנן פאולוס השני, ולוח הזיכרון לימאי הפולני Marynarz Polski ,שלידו נערכים מדי שנה טקסי זיכרון ובל נשכח את המזרקה .

מסביב לכיכר מבנים שנבנו בשנות השלושים של המאה הקודמת, כולל המרינה ,האקווריום תיאטרונים , מסעדות וחנויות.

גדיניה כיכר קושישזקו Kosciuszko Square
 

האנדרטה שהוקמה בשנת 2014 ,ממוקמת בשדרות Pl. Gdynian Wysiedlonych ,אנדרטה שהוקמה לזכרם של תושביה המגורשים של העיר ,בהשתלטות הצבא הנאצי על העיר בשנת 1939, על פי האגדות סולקו מהעיר 120,000-170,000 תושבים ,כשלושים אלף שולחו למחנות עבודה במחנות שהיו באזור וברחבי גרמניה .

אל העיר הגיעו במקומם אזרחים מגרמניה שהתיישבו בבתים שפונו, חלק מאזרחי העיר התגייסו לצבא הגרמני על מנת להילחם, רוב תושבי העיר הגרמניים שנותרו בחיים לאחר כיבוש העיר בידי הסובייטים גורשו על ידם בחזרה לגרמניה .

הפסל העשוי מברונזה מתאר אם ושני ילדיה האוחזים במזוודות צועדים לעבר נקודות השילוח מהעיר, הילד גורר עגלת ילדים שעליה עמוסים מעט מחפציהם, הילדה פונה ומביטה על העיר שעזבו.

גדיניה אנדרטת מגורשי העיר Displaced Gdynian monume
 

אנדרטה הממוקמת בשדרות Al. Jana Pawła II 1 ,אנדרטה משיש לבן ,העומדת על קן בצורת סיר שבחזיתה תבליטו של הסופר יוסף קונרד מתחת לתבליט וגם על הקן חקוקים משפטים כמו אין דבר מפתה יותר, ומשעבד מהחיים בים ,הלקוחים מהרומן לורד ג'ים.

האנדרטה פרי עבודתם של הפסלים דנוטה וזדיסלב קוזדה וורז'ניץ סאמפ ,משנות השבעים במאה הקודמת, המתארת ברומן חיי ימאי בצי הסוחר הפולני ,בשיוט באוקיינוס השקט אל מול איתני הטבע .

למרות שהסופר בעצמו לא גר או ביקר בעיר ,ספריו נקראו בשקיקה בידי צעירי העיר שפנו לעירייה על מנת שתנציח את דמותו ופועלו למען הספן הפולני, קונרד עצמו נולד בברדיצ'ב (פולין ברדיצ'ב) שכיום בשטחה של אוקראינה, חי בגולה כילד בוולוגדה, ואחר-כך בלבוב, בקרקוב ובמרסיי לפני שיצא לבריטניה.

גדינה אנדרטת יוסף קונרד Joseph Conrad monument
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור