דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדיניה ספר העיר הים הבלטי

 

גדניה היא עיר צעירה יחסית לחברותיה באזור או לערים בפולין ,שהוקמה לפני פחות ממאה שנים ,עיר שנחשבה למקימיה כחלום בעת שהחלו להקימה מכפר דייגים קטן, לאחר קבלת ההחלטה של חבר העמים בהסכם וורסאי ,להקים את מדינת פולין החופשית לאחר מלחמת העולם הראשונה,

לאחר קבלת העצמאות החליטה ממשלת פולין להגשים את החלום ולהקים עיר ונמל מרכזי לחוף הים הבלטי בנוסף לנמל גדנסק, רק בשנת 1926 החלו להקים את נמלה של העיר, הנחשב לגדול בים הבלטי .

עיר נמל חשובה זאת ,הממוקמת 15 קילומטר על שפת מפרץ דנציג (גדנסק) בים הבלטי שלושת הערים גדנסק, סופוט וגדניה ,ערי תיירות הקרובות זאת לזו ,במעין משולש ערים המכונה שלוש הערים ,

סמלה של העיר צמד מגדלי המגורים שגובהם כמאה שלושים מטר הממוקמים על חוף הים, האטרקציה המעניינת בגדניה היא שדרת חוף הים , כיכר Kosciuszko Square , הספינות הישנות והעתיקות הקשורות למזח הים בחבלים, נמל היאכטות של האמידים שדרת מנופי הנמל .

 
 
 

הלו Hello פולנית Witaj , היי – Hi פולנית Czesc .בוקר טוב Good morning פולנית Dzień dobry  ,ערב טוב - Good evening – פולנית Dobry wieczor ,לילה טוב - Good evening – פולנית Dobranoc .

סלח לי - Excuse me – בפולנית przepraszam bardzo ,כן  - Yes – פולנית Tak , לא – No –פולנית Nie , בבקשה – Please - פולנית Prosze כמה זה - How much –בפולנית Ile.

אני מצטער - I am sorry – פולנית Przykro mi , תודה - Thank you – פולנית Dziękuję ברוך הבא -  Welcome –פולנית Witamy .
 
מה שמך - What is your name? – פולנית Jak się nazywasz ,שמי הוא –My name is בפולנית Nazywam sie , האם תוכל לעזור לי - Can you help me – בפולנית Może wy pomagacie mnie , האם תוכל לדבר לאט יותר - Can you speak more slowly- Czy mozesz mowic wolniej .
 
האם אתה דובר אנגלית - Do you speak English –בפולנית Czy mowisz po angielsku , האם מישהו פה דובר אנגלית - Does anyone here speak English בפולנית Czy ktos tu mowi po angielsku, אני איני מבין - I don't understand – בפולנית Nie rozumiem ,מי שלומך - How are you – בפולנית Jak się masz , אני בסדר - I'm fine. – בפולנית JA jestem wspaniałe .
 
פולין תרגמון פולני קטן
 

אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר, הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס, יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים, בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות, גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו, אומנם עדיין פולין זולה יותר מפריז או לונדון, אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.

בחנויות הפרטיות שעות הפתיחה והסגירה תלויות ברעבונו של הבעלים לכסף, השעות הן מגוונות וקשה לקבוע שעות במסמרות קבועות , רובם של החנויות (המזון) פתוחות בין השעות 07:00-21:00 ,בימי שני-שישי , אך יש היוצאים מהכלל , החנויות הקטנות לרוב יהיו פתוחות בשעות מצומצמות בימי שבת וסגורות בראשון .

סופרמרקטים של חברות בין לאומיות בורשה ובפולין , בדרך כלל פתוחים שבעה ימים בשבוע עד שעה מאוחרת , במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות הצצים בורשה כמו פטריות לאחר הגשם, גם בבזרים ובשווקים המוכרים ירקות ופירות וסחורה נוספות ,הממוקמים בדרך כלל קרוב למרכזי הערים ניתן לרכוש מזון וסחורות.

 
פולין מידע כללי לישראלים
 

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות 10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו : Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00 בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

תחנת הרכבת המרכזית פתוחה לרוב 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

פולין שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים
 

גדיניה מרכז המידע התיירותי Tourist Information Center

מרכז המידע בשמו הפולני Miejska Informacja Turystyczna w Gdyni , ממוקם ברחוב ul. 10 Lutego 24 ,טלפון 48-586223766, המרכז פתוח בימי השבוע בין השעות 09:00-17:00, ביום שבת עד השעה 15:00,סגור ביום ראשוון.

מרכז המספק מידע על תנועת האוניות והסירות בים הבלטי ובנמלים , מידע להופעות תרבות בעיר, מידע תיירותי לתיירים ועוד .

מרכז מידע תיירותי Baltic Tourist Information

מרכז הממוקם ברחוב al. Jana Pawła II 2 , הנקרא גם a.k.a. Infobox , הממוקם ברחוב Swietojanska 30, טלפון 48-585239769 ,fbhxv cjhbo fukk kndsk האינפובוקס פתוח בימי ראשון בין השעות 11:00-16:00, ביום שני – שישי בין השעות 10:00-17:00 וביום שבת בין השעות 11:00-18:00.

צמוד במבנה מגדל תצפית שגובהו 22 מטר הכולל מעלית פנורמית ,המשמש סביבתו כנקודת תצפית לכוון הים ומעל לגגות העיר וכיכר Skwer Kosciuszki , זהו מקום המציג דגם של העיר בעתיד ,שבו למעלה מאלפים דגמי בתים, שבו ניתן לראות את תכנון העיר בעבר בהווה ובעתיד, במקום פועל משרד מידע ומכירת כרטיסים לפעילות תרבותית הנערכת בעיר כמו הצגות , מופעים ופסטיבלים ובית קפה קטן וחמוד.

מרכז מידע PKP S.A. Biuro rzeczy znalezionych

מרכז הממוקם ברחוב plac Konstytucji 1 הממוקם ליד אנדרטת המגורשים .

מרכז מידע לתיירים Zespoł dzialalnosci gospodarczej

המרכז הממוקם ברחוב Pomorska 50a .

מרכז מידע לתיירים Informacja Turystyczna

המרכז ממוקם בכיכר Plac Zdrojowy 2.

גדיניה מרכזי מידע לתיירים
 

כמו אצלנו הוא מחולק למאה (גרוזי) אגורות,משום מה הפולנים מאוהבים בזלוטי ולפעמים נתקלים במעט קושי בתשלום במטבע הדולר או היורו,כאשר עושים המרה מוטב לעשות בסכומים קטנים,ערכו של הזלוטי שווה כשקל (פחות או יותר).

החלפה או המרת כסף

כדאי ומומלץ להכין בארץ סכום מומר של כמאה דולר בזלוטי להוצאות הראשונות ,אני ממליץ על שטרות שווה ערך לעשרים זלוטי, את הדולר או היורו ניתן להחליף :בשדה התעופה בדלפקי המלון,בבנקים ואצל החלפנים ברחובות העיר,יש הטוענים כי אצל החלפנים מתקבל שער המרה רווחי יותר,אך מומלץ להחליף בסכומים קטנים בכול פעם שיש צורך,כרטיסי אשראי עובדים בכספומטים ובתשלומים בחנויות.


פולין הכסף הפולני הנקרא זלוטי Zloty
 

הכלל הראשון ,בהתבוננות בשמות הרחובות, הנמצאים בשלטי הרחובות בוורשה ובפולין,שאין להתייחס לקריאת השמות ,כמו לקריאת מילים בהיגוי אנגלי,יש לתת את הדעת כי הכתוב באותיות אינו מקביל לצורת ההיגוי הנכונה,וכמובן ההיגוי אינו מתאים למילים ואפילו לאותיות הלטיניות ,כאשר שומעים או משתמשים בהם.

ניתן לקלוט את השם וההגייה ,רק כאשר מבינים את רזי השפה הפולנית,ולפעמים מוטב לקלוט מהאזנה את השם הנכון, מפיו של איש שדובר את השפה הפולנית שגם קורא אותם בהיגוי הפולני.

כול הנאמר כאן הוא בבחינת המלצה כאשר נעזרים בתושב בעזרה בפיענוח המילה המדוברת השונה מהכתוב,ולהלן מספר טיפים לצורת הקריאה :

פולין טיפים לסודות השפה הפולנית ומלון
 

גבינת צאן Oscypek ,מלכת הגבינות הפולניות, המיוצרת בהרי הטטרה ,בידי הכפריים המכונים highlanders המשתמשים במתכון בן מאות בשנים, זאת גבינה מחלב כבשים העוברת תהליך של עישון במשך שבועיים מעל מדורה והמופיעה בצורת כדורים או ממרח.      

לאחותה של גבינת Oscypek,נחשבת גבינת Redykolka ,המגיעה בצורות שונות לחנויות .
 
הגבינה המקבילה למוצרלה נקראת Bundz  או בכינוייה Bunc ,גבינה שבניגוד למוצרלה המקורית היא מעט חמצמצה ,הפולנים נוהגים להוסיף עגבניות ובזילקום בהבשלתה במערות שבהרים.
 
גבינה רכה מלוחה המיוצרת מחלב כבשים ,הנקראת Bryndza podhalanska ,מבשילה באמצעות אנזימים ובקטריות טבעיות ,גבינה השווה כאשר היא מעורבבת עם סלט ואיזה פרוסת לחם טרי.
 
אוכל פולני אוטנטי שכדאי להביא הבייתה
 

לצערנו האנטישמיות בפולין,לא כופפה ראש בעקבות מלחמת העולם השנייה, עדיין היהודים יוזכרו בסלנג הפולני כיהודונים הקטנים ,בסלנג הפולני נמצא את הכינוי ללחם chlebek במילה לחמונצ'יק או כמו מילת החיבה חיימקה (קה) לכן יקראו גם ללחמניה Buleczka לחמנייקלה (בילקלה) ועוד.

להנצחת הנושא היהודי ,אנו מוצאים אל הפסלים הקטנים המגולפים של יהודים קטנים תחת הכינוי (ז'ידק) יהודי, מזכרות של דמויות מעץ של יהודים המגולפות בעבודת יד ,נמצאות בדוכני וחנויות המזכרות או בשווקים ,לרוב נמצא אותם בעיר קרקוב.

המפסלים יוצרים דמויות של יהודים שמחים המנגנים בכלי מוזיקה, או המחוללים בשמחות הדמויות המפוסלים הללו המכונים היהודים ברי המזל,(כהסבר לשמחה בחייהם של היהודים למרות חיי היום יום הקשים ),הדמויות המגולפות לובשות בבגדים מסורתיים יהודיים של הקפוטות ומתח למעיל מבצבצת הטלית, תוך הכוונה כרמז לעיסוק היהודי העיקרי עשיית כסף או העסקים .

בדמויות היהודיות המפוסלות, רובם מוצגות כאנשים מרודים, שחדלו לעסוק בענפי הייצור והחקלאות ופנו רק לדרכי המסחר, התווך ויצירת הכסף, בקיצור הלך המחשבה העיקרי כלפי היהודים מובעים בצורת מכירת מזכרות אלו, ומי לא ירצה איזה יהודי נלעג השמח בחלקו.

פולין מזכרות יהודיות מהימים האפלים של שנאת יהודים
 

איך מגיעים

שלושת הערים (טריסיטי) של ערי הנופש גדנסק, סופוט וגדיניה , יוצרים משולש ערי קייט בים הבלטי השרועים על שטח של כארבעים קילומטר, על מרחקים אלו ,ניתן להתגבר באמצעות שימוש ברכבות ,ברכב פרטי, בשרותי אוטובוסים של החברות ZKM - ZTM ובגדנסק גם בחשמליות או אוטובוסים חשמליים Trolleybuses.

קיים שרות רכבות נוסעים ששמו SKM kolejka בין שלושת הערים , צבעם של הרכבות כחול או צהוב ,תדירות נסיעתם בין 10-15 דקות ,בין השעות 05:00-19:00 שבהמשך השעות התדירות יורדת והן ממשיכות לנוע גם בין חצות לשעה ארבע בבוקר.

בתחנות הרכבת והאוטובוסים תלוי שלט הוראות ,המפרט גם את זמני נסיעות ויעדים בשפה האנגלית ובעוד שפות ,כרטיסים לנסיעה ,רוכשים במכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסים, או בקיוסקים שיש מעליהם שילוט למכירת כרטיסים.

ניתן גם לרכוש כרטיסים בתחנת הרכבת הראשית, מעל קופות אלו יופיע השלט Kasa Biletowa או מהכרטיסן במחיר גבוה יותר, לאחר הרכישה ובעת העלייה לרכבת יש לכרטס את הכרטיסים במכונות כרטוס שצבעם צהוב בהיר , יש לוודא שהמכונה הדפיסה את שעת הכרסום ,לשימוש בעת הביקורת.

מחיר הכרטיס נקבע על פי מספר התחנות שבדרך, לדוגמא כרטיס גדנסק ל Gdynia מחירו מעל לשש זלוטה לנסיעה שאורכה 35 דקות, לעומת זאת הנסיעה מגדנסק לסופוט תעלה מעל לארבעה זלוטה והנסיעה אורכת 20 דקות, ניתן להעמיס אופנים לרכבת אך יש להניחם במקום המסומן לכך.

ילדים שגילם מתחת לגיל ארבע פטורים מתשלום לנסיעה, אך לפעמים בביקורת תידרש לספק הוכחה באמצעות הדרכון כי אכן הילד צעיר, אין הנחה לכרטיס סטודנט אלא אם אתה סטודנט פולני, מבקרי הכרטיסים לבושים בגדים אזרחיים , לא כדאי להתחכם בנושא הכרטיסים כי הקנסות המוטלים גבוהים.

בעת רכישת כרטיס בעיר סופוט לכוון גדיניה או גדנסק צריך להיות כתוב על הכרטיס מהו היעד הסופי.

גדנסק העיר גדיניה Gdynia
 

תחילתו של סיור תיירים מתחיל בכיכר העיר המפורסמת Kosciuszko Square , כיכר עגולה הניצבת בין הרחובות Swietojanska לרחוב 10 Lutego Street ,בכיכר ניצבת אנדרטת הזיכרון לביקורו של האפיפיור הפולני יוחנן פאולוס השני, ולוח הזיכרון לימאי הפולני Marynarz Polski שלידו נערכים מדי שנה טקסי זיכרון ובל נשכח את המזרקה .

סיומה של כיכר קושצ'ושקו Kosciuszko Square,הוא המזח הדרומי Southern Pier (Molo) , שאורכו כשש מאות מטר ,שעליו כתוב בקצהו " פולין מתחילה כאן ", מזח שלידו ממוקמים שני מגדלי הבתים הגבוהים הצופים לים ,ולכוון מתקני הנמל של גדניה, המזח הדרומי ממוקם על חצי אי שנוצר בידי האדם, אזור המושך אליו את התיירים במטרה לצלמו ונחשב לאזור ציורי ואובייקט לצילום של רבים מהמבקרים בגדניה.

ברציפי ומזח העיר ובחופה של העיר גדיניה ,ממוקמים מוסדות מחקריים הקשורים לים כמו המוסד להצלת אוניות פולניות , האקדמיה הימית העירונית, הלשכה הימית לחקר אוקיאנוגרפיה שלוחה של האוניברסיטה בגדנסק, המכון הלאומי לחקר הדייג בים הבלטי, המכון לרפואה ימית ומחלות טרופיות, מוזיאון הצי והמעבדה לחקר תעשיית הדייג.

סיור תיירותי בגדניה Gdynia
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור