דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדיניה ספר העיר הים הבלטי

 

גדניה היא עיר צעירה יחסית לחברותיה באזור או לערים בפולין ,שהוקמה לפני פחות ממאה שנים ,עיר שנחשבה למקימיה כחלום בעת שהחלו להקימה מכפר דייגים קטן, לאחר קבלת ההחלטה של חבר העמים בהסכם וורסאי ,להקים את מדינת פולין החופשית לאחר מלחמת העולם הראשונה,

לאחר קבלת העצמאות החליטה ממשלת פולין להגשים את החלום ולהקים עיר ונמל מרכזי לחוף הים הבלטי בנוסף לנמל גדנסק, רק בשנת 1926 החלו להקים את נמלה של העיר, הנחשב לגדול בים הבלטי .

עיר נמל חשובה זאת ,הממוקמת 15 קילומטר על שפת מפרץ דנציג (גדנסק) בים הבלטי שלושת הערים גדנסק, סופוט וגדניה ,ערי תיירות הקרובות זאת לזו ,במעין משולש ערים המכונה שלוש הערים ,

סמלה של העיר צמד מגדלי המגורים שגובהם כמאה שלושים מטר הממוקמים על חוף הים, האטרקציה המעניינת בגדניה היא שדרת חוף הים , כיכר Kosciuszko Square , הספינות הישנות והעתיקות הקשורות למזח הים בחבלים, נמל היאכטות של האמידים שדרת מנופי הנמל .

 
 
 

גדיניה מרכז המידע התיירותי Tourist Information Center

מרכז המידע בשמו הפולני Miejska Informacja Turystyczna w Gdyni , ממוקם ברחוב ul. 10 Lutego 24 ,טלפון 48-586223766, המרכז פתוח בימי השבוע בין השעות 09:00-17:00, ביום שבת עד השעה 15:00,סגור ביום ראשוון.

מרכז המספק מידע על תנועת האוניות והסירות בים הבלטי ובנמלים , מידע להופעות תרבות בעיר, מידע תיירותי לתיירים ועוד .

מרכז מידע תיירותי Baltic Tourist Information

מרכז הממוקם ברחוב al. Jana Pawła II 2 , הנקרא גם a.k.a. Infobox , הממוקם ברחוב Swietojanska 30, טלפון 48-585239769 ,fbhxv cjhbo fukk kndsk האינפובוקס פתוח בימי ראשון בין השעות 11:00-16:00, ביום שני – שישי בין השעות 10:00-17:00 וביום שבת בין השעות 11:00-18:00.

צמוד במבנה מגדל תצפית שגובהו 22 מטר הכולל מעלית פנורמית ,המשמש סביבתו כנקודת תצפית לכוון הים ומעל לגגות העיר וכיכר Skwer Kosciuszki , זהו מקום המציג דגם של העיר בעתיד ,שבו למעלה מאלפים דגמי בתים, שבו ניתן לראות את תכנון העיר בעבר בהווה ובעתיד, במקום פועל משרד מידע ומכירת כרטיסים לפעילות תרבותית הנערכת בעיר כמו הצגות , מופעים ופסטיבלים ובית קפה קטן וחמוד.

מרכז מידע PKP S.A. Biuro rzeczy znalezionych

מרכז הממוקם ברחוב plac Konstytucji 1 הממוקם ליד אנדרטת המגורשים .

מרכז מידע לתיירים Zespoł dzialalnosci gospodarczej

המרכז הממוקם ברחוב Pomorska 50a .

מרכז מידע לתיירים Informacja Turystyczna

המרכז ממוקם בכיכר Plac Zdrojowy 2.

גדיניה מרכזי מידע לתיירים
 

איך מגיעים

שלושת הערים (טריסיטי) של ערי הנופש גדנסק, סופוט וגדיניה , יוצרים משולש ערי קייט בים הבלטי השרועים על שטח של כארבעים קילומטר, על מרחקים אלו ,ניתן להתגבר באמצעות שימוש ברכבות ,ברכב פרטי, בשרותי אוטובוסים של החברות ZKM - ZTM ובגדנסק גם בחשמליות או אוטובוסים חשמליים Trolleybuses.

קיים שרות רכבות נוסעים ששמו SKM kolejka בין שלושת הערים , צבעם של הרכבות כחול או צהוב ,תדירות נסיעתם בין 10-15 דקות ,בין השעות 05:00-19:00 שבהמשך השעות התדירות יורדת והן ממשיכות לנוע גם בין חצות לשעה ארבע בבוקר.

בתחנות הרכבת והאוטובוסים תלוי שלט הוראות ,המפרט גם את זמני נסיעות ויעדים בשפה האנגלית ובעוד שפות ,כרטיסים לנסיעה ,רוכשים במכונות אוטומטיות לרכישת כרטיסים, או בקיוסקים שיש מעליהם שילוט למכירת כרטיסים.

ניתן גם לרכוש כרטיסים בתחנת הרכבת הראשית, מעל קופות אלו יופיע השלט Kasa Biletowa או מהכרטיסן במחיר גבוה יותר, לאחר הרכישה ובעת העלייה לרכבת יש לכרטס את הכרטיסים במכונות כרטוס שצבעם צהוב בהיר , יש לוודא שהמכונה הדפיסה את שעת הכרסום ,לשימוש בעת הביקורת.

מחיר הכרטיס נקבע על פי מספר התחנות שבדרך, לדוגמא כרטיס גדנסק ל Gdynia מחירו מעל לשש זלוטה לנסיעה שאורכה 35 דקות, לעומת זאת הנסיעה מגדנסק לסופוט תעלה מעל לארבעה זלוטה והנסיעה אורכת 20 דקות, ניתן להעמיס אופנים לרכבת אך יש להניחם במקום המסומן לכך.

ילדים שגילם מתחת לגיל ארבע פטורים מתשלום לנסיעה, אך לפעמים בביקורת תידרש לספק הוכחה באמצעות הדרכון כי אכן הילד צעיר, אין הנחה לכרטיס סטודנט אלא אם אתה סטודנט פולני, מבקרי הכרטיסים לבושים בגדים אזרחיים , לא כדאי להתחכם בנושא הכרטיסים כי הקנסות המוטלים גבוהים.

בעת רכישת כרטיס בעיר סופוט לכוון גדיניה או גדנסק צריך להיות כתוב על הכרטיס מהו היעד הסופי.

גדנסק העיר גדיניה Gdynia
 

תחילתו של סיור תיירים מתחיל בכיכר העיר המפורסמת Kosciuszko Square , כיכר עגולה הניצבת בין הרחובות Swietojanska לרחוב 10 Lutego Street ,בכיכר ניצבת אנדרטת הזיכרון לביקורו של האפיפיור הפולני יוחנן פאולוס השני, ולוח הזיכרון לימאי הפולני Marynarz Polski שלידו נערכים מדי שנה טקסי זיכרון ובל נשכח את המזרקה .

סיומה של כיכר קושצ'ושקו Kosciuszko Square,הוא המזח הדרומי Southern Pier (Molo) , שאורכו כשש מאות מטר ,שעליו כתוב בקצהו " פולין מתחילה כאן ", מזח שלידו ממוקמים שני מגדלי הבתים הגבוהים הצופים לים ,ולכוון מתקני הנמל של גדניה, המזח הדרומי ממוקם על חצי אי שנוצר בידי האדם, אזור המושך אליו את התיירים במטרה לצלמו ונחשב לאזור ציורי ואובייקט לצילום של רבים מהמבקרים בגדניה.

ברציפי ומזח העיר ובחופה של העיר גדיניה ,ממוקמים מוסדות מחקריים הקשורים לים כמו המוסד להצלת אוניות פולניות , האקדמיה הימית העירונית, הלשכה הימית לחקר אוקיאנוגרפיה שלוחה של האוניברסיטה בגדנסק, המכון הלאומי לחקר הדייג בים הבלטי, המכון לרפואה ימית ומחלות טרופיות, מוזיאון הצי והמעבדה לחקר תעשיית הדייג.

סיור תיירותי בגדניה Gdynia
 

תיאטרון הממוקם בכיכר plac Grunwaldzki 1 , תיאטרון השני בגודלו בפולין שנוסד בשנות השישים של המאה הקודמת , באולם נערכים מופעים מוזיקאליים הכוללים קונצרטים, הופעות אופרה ואולם מופעי מוזיקה.

באולם 1500 מושבים לקהל, בתיאטרון מתקיימים מדי שנה פסטיבל הסרטים הבין לאומי, פסטיבל למחזות של שייקספיר , פסטיבל לתיאטרון מוזיקאלי , מחזות זמר ,ופסטיבל הג'אז לנשים.

גדיניה התיאטרון המוזיקאלי Teatr Muzyczny w Gdyni
 

במוזיאון אשר על האוניה ניתן לבקר בימי השבוע בחורף בין השעות 10:00-16:00 ובקיץ בין השעות 10:00-18:00, טלפון 48-586202371.

האוניה הקשורה למזח הדרומי ,בכתובת Al. Jana Pawła II (Nabrzeże Pomorskie) היא ספינת המפרש הנקראת Dar Pomorza ,בכינוייה הפריגטה הלבנה, אוניה שנבנתה בשנת 1909במספנות המבורג , ספינה ששימשה כבית ספר ימי לימאות ונווט בגדיניה בפיקוח האקדמיה הימית המקומית , הפליגה 383 הפלגות הכשרה ובהם עברה כשמונה מאות אלף מיילים ימייים, בחלק ממסעות אלו חלקם התחרתה האוניה במרוצים ימאים ,עד הפלגתה האחרונה בשנת 1981.

האוניה המשמשת כיום כמוזיאון צף, ולידה האוניות Zawisza Czarny, Pogoria , שגם הם משמשות כמוזיאונים צפים, בעת הסיור במוזיאון הצף ,ניתן לבקר מתחת לסיפון בחדר המכונות ,מחסן המפרשים שבו אוכסנו כאלפים מאתים חמישים מטר מרובע של בדי מפרש, חדרי מגורי הצוות והקצינים, תא ההגה ,הנווט מטבח האוניה ,הפרוזדורים תלויים תמונות מחיי הצוות והאוניה בחיי היום יום ובהפלגות, מפות ומזכרות ממסעותיה.

גדיניה ספינת המפרש הנקראת Dar Pomorza
 

האקווריום מבנה גלילי כסוף בן כמה קומות ,הממוקם ליד מזח דרום ,ברחוב al. Jana Pawła II 1 ,טלפון 48-587326601 כניסה בתשלום, פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-17:00.

במבנה ששימש כמסוף מעבורת ימית בשנות הארבעים , האקווריום נפתח בשנות השבעים במכליי האקווריומים ,חיים כאלפים יצורי ים הכוללים כמאתיים עשרים סוגי שונים של חיות ים חסרי חוליות , דגים ויצורי ים מרחבי העולם ומהים הבלטי בעיקר בקומה השלישית, ריפים של שוניות ואלמוגים, מחוץ לאקווריומים ניתן לצפות בסרטונים של דגים וצילומים ממעמקי הים.

בין המוצגים : צבי ים כולל צבים סיניים, דגי ליצנים, צלופחים חשמליים ודגי ארפימה ענקים מנהר האמזון, ניתן לראות תערוכה המציגה את תולדות הצלילה והציוד, קיים גם דגים תחת זכוכית מגדלת המציגה יצורים מיקרוסקופיים ודגים זעירים בהגדלה , מסביב לאקווריום גינה למנוחה.

גדיניה האקווריום הימי Gdynia Aquarium
 

במזח האוניות עוגנת משחתת ORP Blyskawica , ספינה שנבנתה בשנת 1937 ששימשה בידי מדינות הברית ,כנפלה פולין לידי הגרמנים בתחילת מלחמת העולם השנייה ,הוברחו המשחתו והצטרפו לכוח הימי הבריטי, שם שימשו בתפקידי לחימה וליווי שיירות במהלך מלחמת העולם השנייה ,על לחימתה זכתה האונייה וצוותה, בעיטור הקרבי הגבוה של צלב המלחמה המוזהב של הצבא הפולני בתום המלחמה.

בניית המשחתת ORP Błyskawica (הברק) ואחותה המשחתת ORP Grom (הרעם) נבעה מרצונה של פולין ,לשמור על קו החוף שהתווסף לאחר מסירת חבל ארץ זה לפולין בהסכמי וורסאי, קו חוף זה נקרא הפרוזדור הפולני Polish Corridor,אורכן של המשחתות היה כמאה וחמש עשר מטר, תפקידן היה לחימה בצוללות כאשר הוספו לה מערכות טורפדו ללחימה כזאת, כמו כן שימשו המשחתות לליווי אוניות סוחר וללחימה ימית צבאית.

לאחר מלחמת העולם השנייה הוחזרו המשחתות לידי פולין הקומוניסטית , ללא רב החובל וחלק גדול מאנשיו ,שהיגרו לאוסטרליה על מנת לחיות תחת השלטון הסובייטי בארצם ,

כיום לאחר סיום תפקודה כאוניית מלחמה בשנת 1976, הפכה האוניה למוזיאון צבאי ימי שבו מוצגים למבקר : יומני הלחימה, מפות ,צילומים ,כלי הנשק והתותחים, דגמי אוניות, ציוד האוניה וציוד מלחיה בחיי היום יום ובעת הלחימה.

בסביבתם מעגן האוניות ממוקם Dom zeglarza Polskiego ,מבנה האקדמיה הימית לנווט עוד בקצה הכיכר ,מבנה האקווריום המשמש לביקורי תיירים, על מנת לצפות בחיות ויצורי ים בעיקר מהים הבלטי ודו חיים וזוחלים מכל רחבי העולם כמו מאפריקה, צפון אמריקה ומצפון אירופה.

גדיניה משחתת ORP Blyskawica
 

מבנה מלבני בן ארבע קומות וחעליית גג, מאבן אפורה הממוקם ברחוב ul. Jana z Kolna 27 , מבנה הכולל מבנה ראשי ושני אגפים מצדדיו, נראה בבירור בשני האגפים אין חפיפה בבניין, האגפים שונים בגובה, בצבע ובמרקמים של חזיתות חזית. החלק המזרחי של המלון נמוך יותר, מטויח ונטול קישוטים,

הנקרא בית המלחים הפולני, שהוקם בשנות השלושים במאה הקודמת, בעבר התגוררו אנשי הסגל כולל הקברניט הראשי, כיום משמש כבית המלח.

גדיניה האקדמיה הימית לנווט Dom zeglarza Polskiego
 

במסלול הסיור בחלקו הדרומי של המזח, ליד הכניסה ממוקם נמל הדייגים ,הנקרא שדרת ספינות הנוסעים, חולפים על פני לוחות הנצחה לאוניות החקוקות על לוחות גרניט בצבע ירוק, השקועות בקרקע ,לידם ניצב פסל שגובהו כשני מטר הניצב על מוטות התקועים בים, של צעיר פסל הנקרא wave conductor שעל פי האגדות מברך ונפרד מהמפליגים בים .

כדאי להמשיך לטייל לאורך טיילת שדרת הים Bulwar Nadmorski ,שאורכה כקילומטר וחצי , המחברת את מדרון Stone Hill והים, מסלול שנבנה בעיקר לרוכבי אופנים וסקטים ולהולכי רגל או רצים, שנבנה בעיקר להגן עליהם בעת הפעילות הספורטיבית מפני פגעי מזג האוויר.

גדיניה שדרת ספינות הנוסעים
 

מוזיאון במבנה מודרני ,הממוקם ברחוב ul. Zawiszy Czarnego 1B ,טלפון 48-586201381, כניסה בתשלום .

בקרבת מקום לטיילת שדרת הים ,ממוקם מוזיאון המציג את ימי הקמת הצי הימי הפולני מחדש בעקבות הסכמי חוזה וורסאי משנת 1918 שבו הוענקה מדינה וחיבור לים הבלטי לפולין ,תערוכות כלי נשק יבשתיים וימאים ,מהמאה השבע עשר עד ימינו, תצוגה של פצצות שונות, טורפדו וארטילריה כמו גם היסטוריה של ספינת מלחמה מלחמת העולם השנייה ORP גריף , עוד בתערוכה מדליות, מודלים של אוניות , ציורים וצילומים, בעיקר מתקופת מלחמת העולם השנייה.

בקומה העליונה יש כמה דגמי עץ מרשימים מאוד של ספינות מפורסמות ,בשטח הפתוח בגינות שמסביב למוזיאון נמצאים : אוסף של מטוסים ותותחים ישנים, כולל תותחים מהמאה ה -18 ,מסוקים ואווירוני ים , המחזיר אותנו לימי מלחמת העולם השנייה .

גדיניה מוזיאון Naval Museum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור