דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק השוק הארוך דלוגה Dlugou הסיור

 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100 ,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות.

האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה.

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים.

 
 
 

שער Zlota Brama יפה שמוקם בחומות העיר העתיקה, הממוקם ברחוב Waly Jagiellonskie 2A הקרוב לתחנת הרכבת הראשית שבעיר.

שער שנבנה בתחילת המאה השבע עשר, ונועד להחליף את השער לשעבר שנבנה בסגנון הגותי ,השער החדש נבנה בתכנונם של האדריכלים אנטוני ואן אוברגן Antoni Van Opbergen וג'יי סטרקובסקי J. Strakowski ,הייתה זאת מועצת העיר שהחליטה על הקמת השער ,שמבחינה רוחנית ייצג את התפיסה האוניברסלית לרוח השלום, החופש, העושר ההרמוניה והצדק .

השער תוכנן כדו מפלסי שכלל שלוש כניסות קמורות , מעבר אמצעי לעגלות ומשני צדדיו מעברים להולכי רגל ,עיצובו של השער היה בשילוב אומנות איטלקית והולנדית, המבנה נפגע במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש במחצית המאה העשרים .שער שהיה מקובע לחומות העיר, ששימש גם במרתפו, כבית סוהר וחדרי העינויים ,שימוש נוסף היה למרתף ,כמקום לאכסון מזון בעת מצור על העיר, מבנה המשמש כיום כבית מוזיאון הענבר, מאחר ומיקומו היה בחומות החיצוניות של העיר בעבר הוא מרוחק מעט מהאטרקציות ברובע הישן.

שער הבנוי מלבנים אפורות ,היושב על הגבהה בחזיתו ,עוד בחזיתו שלושה פתחים קמורים המרכזי גבוה וגדול שבחזיתו דלתות זכוכית ובעובי של השער ממוקמת תחנת מידע ,ומאחור סורג השער כפי שהיה נסגר בעבר, ושרידי מערכת גלגלי השיניים ששימשו לסגירה בעת סכנה, שני הפתחים הצדדים היו מיועדים למעבר הולכי רגל.

מעל פתחים אלו נמצא כרכוב ,שמתחתיו חקוקים בו משפטים באותיות מוזהבות כולל תאריך שנת הקמתו 1588,מעליו חצי קומה נוספת וכרוב עליון ,על חצי הקומה מתנוססים תבליטי סמלי הממשל המלכותיים של הממשלים ששלטו בעיר בעבר, כיום בפתח המרכזי דלת זכוכית והפתחים אינם משמשים למעבר.

סמלי השלטון המלכותי כוללים את התבליט השמאלי שבו שני סוסי אבירים וחניתות הניצבים על רגליהם האחוריות ובמרכז התבליט הסמל השלטוני, התבליט המרכזי כולל שני מלאכים מכונפים הדמות הימנית אוחזת ספר כסמל לדעת וההשכלה והדמות השמאלית אוחזת סמל מלכותי ,במרכז בין שתיהם מממוקם מגן על סמל המלוכה וכתר מוזהב מעליו.

התבליט הימני מציג שני אריות עומדים על רגליהם האחוריות ובכפות רגליהם הקדמיות אוחזות את מגן סמל המלוכה שבו סימולי שני סימני צלב.

גדנסק שער הזהב Golden Gate
 

בתחילתו של הרחוב השוק הארוך , בית הניצב צמוד לשער המוזהב, שבו מוקם בית אחוות האחים על שם הקדוש ג'ורג הקדוש , אחווה ששכנה בתחילה בבית המשפט של ארטוס ובנתה מחדש את ביתה בידי האציל הפולני Jana Glothaua, ,בסוף המאה החמש עשר בסגנון פלמי .

בקומה הממסד של המבנה פתחי ירי לקשתים ומחסן לאכסון הקשתות והחיצים, בקומה הראשונה ממוקם אולם הנשפים, אולם ששימש גם להופעות והצגות, במחצית המאה השש עשר צוירה על כיפתו ציור סנט ג'ורג הורג את הדרקון , האחווה התפרקה בסוף המאה השמונה עשר.

גדנסק בית האחווה של הקדוש ג'ורג הקדוש
 

שער רחוב דלוגה Brama ulicy Dlugiej ,הניצב בחומה הפנימית מאחורי שער הזהב כהגנה על הכניסה לרחוב דלוגה ,שער שנבנה בתחילת המאה השבע עשר ,על יסודות השער הגותי שנבנה במאה הארבע עשר,

השער תוכנן ונבנה בידי האמן ההולנדי ואן דן בלוקה ,חלקו במימון יאן סטרקובסקי ,סגנון הבנייה היה הראנסנס , בניצב לבית האחווה לשעבר על שם ג'ורג הקדוש , המבנה נבנה שוב לאחר מלחמת העום השנייה בשנות החמישים של המאה העשרים , בחזית השער חקוק המשפט שנלקח מספר המזמורים 122 הקתולי.

גדנסק שער רחוב דלוגה Brama Dlugou
 

הבית ממוקם ברחוב דלוגה ul Dlugi Targ , שמספריהם 1,2,3,4,מצד ימין של הרחוב, מבנה המורכב מארבעה בתים צמודים, מבנה ששימש בתחילה את אנשי המלוכה של גדנסק, וכבית מגורים לשימוש המלך בביקורו בעיר גדנסק, בית ששופץ לאחר מלחמת העולם השנייה ,מחלונותיו ניתן לראות את מזרקת נפטון ובית המשפט ארטוס.

בית מספר 1 בעל החזות הקלסית שימש הנשים להמתנה לכניסתם לשאר חלקי הבית, בית המגורים המלכותיים היה בבית מספר 2 ,שם אף השתמשה הנסיכה מריסינקה בקומה השנייה ,בעת שנישאה לנסיך אלכסנדר לסוביסקי במחצית המאה השבע עשר ,בחזית הבית תבליט של האל נפטון.

בתחילת המאה השמונה עשר היה הבית בבעלות פרנצ'סק דה גראטה מנהל הדואר המלכותי, לאחר מכן נרכש בידי משפחת רוזנברג שהקים במבנה ספרייה שהכילה מעל ל 22 אלף כותרים.

בית 2 ובית שלוש חוברו גם במנהרת מעבר לאולם האוכל בבית מספר 3 והסלון , בית מספר ארבע שימש את אנשי הלווי והמשרתים של האצולה בעת שהתגוררו במבנה כיום בית הארחה (הוסטל) , בחזיתו אריח אבן דקורטיביים שהוצמדו לחזית במאה השמונה עשר שעליהם ניתן לראות אוניית סוחר מטלטלת בגלי הים בדרך לנמל .

גדנסק בית מגורי המלכים The Royal Tenement Houses
 

בית ממוקם שמספרו 9 ברחוב  ul Dlugi Targ ,מצד ימין של הרחוב, ג'קוב היה סוחר בדים ,דגנים ואספן אומנות, ג'קוב נולד בסקוטלנד ועבר להתגורר בגדנסק ועסק במסחר, עיסוקו זה אפשר לו לקיים את תחביבו כאספן, לאחר שהבין שלא יוכל להיות אמן בעצמו, החל לאסוף דברי אומנות וספרים ,אוספיו כללו מעל לשלוש מאות וחמישים ציורי שמן, כאלפים ציורי מים , וקרוב לתשעת אלפים רישומים מרביתם גרפיים וריקועי נחושת .

את רכישת יצירות האומנות והעתיקות ,בצע בעת שערך מסעות לצרכי עסקיו ,ציוריו כללו ציורים של הציירים : הולביין. אוסטאדה, לוקאס מליידן, אלדגרבר, אלטדורפר, בהאם, בקה, קאלוט, גולציוס, ואן דה ולדה ועוד.

בסוף המאה התשע עשר עזר בהקמת התיאטרון הלאומי בגדנסק, ובהקמת אקדמיה למסחר לקראת סוף ימיו לפני מלחמת העולם הראשונה, החליט להוריש את אוספיו שנבנו בטעמו, לתצוגה בעיר גדנסק שבה חיי ועבד, וכיום אוסף כתבי היד וציורים שאסף , מוצגים במוזיאון הלאומי בגדנסק.

גדנסק בית הסוחר והאספן יעקב קברון Jakob Kabrun
 

הבית ממוקם שמספרו 11 ברחוב ul Dlugi Targ ,בצד ימין של הרחוב ,בית שהוקם במאה השמונה עשר בידי משפחת פזרבניאן פז'בנדובסקי , שמו הנוכחי נובע מפסל כריסטופר הקדוש שניצב בעבר בחזית הבית.

גדנסק בית על כריסטופרס at Christopher’s
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 , בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק הבית של אופהגן uphaggen
 

בית הממוקם ברחוב 19 ul Dlugi Targ , שעל קירותיו בחזית מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

גדנסק בית מלון רדיסטון
 

מבנה בעל היסטורי המשמש כיום גם כמוזיאון גבורה, ממוקם בכיכר Plac Obroncow Poczty Polskiej 1/2 בכיכר האווליוס כיכר מגני הדואר הפולני  pl. Obroncow Poczty Pollskiej,בחלקו האחורי לכוון רחוב 23-25 ul Dlugi Targ, מבנה בן ארבע קומות ועלייה, הבנוי מאבן אדומה, חלונותיו בחזית קמורים ומעל לדלת הכניסה בגג גמלון.

בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה שימשו וייצגו את השלטון הפולני ,מספר מוסדות כמו שרות הרכבות ושרות הדואר הממלכתי, על פי האגדות שימש המבנה גם כמרכז המודיעין הפולני בעיר, המבנה נהרס ברובו בעת המלחמה ,בעת שהצבא הגרמני החל בכיבושו העיר ובסילוק עובדיו הפולניים , אלא שגבורת הנצורים וכיבוש המבנה, ארכה זמן רב יחסית לנוכח כמות החיילים והנשק הכבש של הגרמנים.

לאחר המלחמה ,החלו השלטונות לשפצו ולהקימו מחדש בשנות החמישים במאה הקודמת, כיום המבנה ממשיך לשרת את שרותי הדואר בעיר, ליד בית הדואר הוצבה אנדרטה המספרת את גבורת קומץ המגנים הפולנים למען פולין החופשית ,במאבקם הפטריוטי כנגד הצבא הגרמני המאומן, ,בחלק מהמבנה הוקם מוזיאון קטן המציג את מלחמתם של עובדי הדואר, כנגד הגרמנים בספטמבר 1939, בעת שהגרמנים תקפו אותו במטרה לכבשו , עוד בתצוגות סיפור תקופת המלחמה בעיר עד סיום המלחמה.

גדנסק הדואר המרכזי והמוזיאון Gdansk Post Office
 

הבית ממוקם שמספרו 27 ברחוב ul Dlugi Targ ,מצד ימין של הרחוב, בית ששימש למגורים ובית מסחר בקומת הממסד והמרתף, המשפחה בראשות אב המשפחה קארל סטומף , היגרה מריגה לעיר, עיסוקה של המשפחה היה צורפות , שמה של חנות שושלת הצורפים היה על שמם הסטומפס ,

מוריץ בנו של קארל סטומף , למד צורפות בוינה וברלין וירש את העסק והביאו לקבלת תואר התכשיטן ויצרן כלי הכסף ,של בית המלוכה הפולני במחצית המאה התשע עשר, עסקי המשפחה התרחבו והם פתחו חנויות מחוץ לגדנסק.

גדנסק בית משפחת סטומפף Stumpfs
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור