דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק אטרקציות ברחוב השוק הארוך ul Dlugi Targ

 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100 ,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות.

האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה.

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים.

 
 
 

מבנה בית המשפט של ארתור ( בשמו הפולני Dwor Artusa ) ממוקם ברחוב Dlugi Targ 43-44 שבעיר העתיקה ברחוב הארוך (המלכותי) ,טלפון 48512418751 , כניסה בתשלום המוזיאון המשמש כיום כמוזיאון ההיסטורי של העיר, פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,יום שני בין השעות 10:00-13:00יום ראשון 11:00-18:00.

ברחבי פולין ,מפוזרים מספר ארמונות או מבנים מפוארים, המתהדרים בשם ארטוס , מבנים שהוקמו בידי הגילדות החזקות בערים ,מקומות כינוס שהתנהלו ברוח אבירי השולחן העגול לבעלי ממון או אצילים ,מקום מפגש לעריכת חוזיים מסחריים ומקום שבו ועדה ממונה פתרה מחלוקות עסקיות , משפטיות או בנושאים של כבוד ומעמד.

אחוזת ארטור Artus Court (ארטשוף) שהוקם בעיר הנמל גדנסק ,היה אחד הבתים החשובים של הסוחרים והאצילים ,מוסדות השיפוט שלה ניהלו את עסקי הגילדות החזקות ביד חזקה וללא הזקקות למוסדות בית המשפט המסורתיים של הממלכה והשלטון בפולין, בעלי הממון בגילדות והאצולה המקומית ,קבעו בצורה דמוקרטית את כללי המסחר וחלוקתו בינם לבין עצמם , תוך בילוי בין כותלי המוסד.

בחזית המבנה ממוקמים מספר פסלים מתוכם פסלו של מפקד הצבא הרומאי באפריקה Scipio the African שכבש את קרתגו וקמילוס ,שנחשב כמושיע רומא במלחמות הגאליות, הפסל השני הוא של מפקד הצבא היווני Themistocles ,ששימש בעת המלחמות כנגד הצבא הפרסי ,פסל נוסף הוא פסלו של יהודה המכבי ,ששחרר את ממלכת יהודה מעול הסלוקים Seleucid, בחזית המבנה בכיכר ניצבת מזרקת המים של אל הים נפטון.

על קירות המבנה בצדדיה של הכניסה, מתנוססים שני מדליונים ,אחד של המלך השליט השוודי והפולני Sigismund Vasa III, ואילו בצד השני מדליון של בנו המלך Vladyslav שמשל בפולין ובשוודיה כמו אביו, ליד הכניסה הראשית מתנוססים גם מדליונים של המטיף מרטין לותר ורעייתו קתרינה פון בורה.

במבנה שנבנה בתחילה מעץ התארחו וביקרו מושלים, יורשי העצר וגדולי הסוחרים חברי הגילדות, עיצוב הבית הפנימי קשור לאגדות ותרבויות והמיתוסים של ימי הביניים, לאחר שהמבנה הראשון שנבנה במחצית המאה הארבע עשר ,שנשרף הוקם המבנה שוב בסוף המאה החמש עשר, בסגנון הרנסנס, במאה השבע עשר התווספו אלמנטים בסגנון הברוק , שאבדו בחורבן של מלחמת העולם השנייה, אך שוחזרו לאחר המלחמה.

באולם מוצגים דגמי ספינות, אחת מהם היא סירת מפרש ,שסגנונה כספינה ים תיכונית אולי תורכית, על קירות הכניסה תלויות תמונות של חברים ומבקרים כמו תמונת המלך הנרי הרביעי האנגלי ונשיאי מדינות ,אוסף זה נשרף במלחמת העולם השנייה ושוחזר על פי רישומים שהשתמרו .

מהכניסה מוליך מסדרון ענק המחופה מלמעלה בקמרון בסגנון גותי הנתמך בידי ארבעה עמודי שיש, על קירות הפרוזדור תלויים דיוקנאות וציורי ציידים, וציור ענקי של קרב גרונוואלד בפרוזדור שהוליך אל אולם המרכזי עמד בעבר פסלו של המלך אוגוסט השלישי מסקסוניה ,שהצמיח רגלים והתנדף כלא היה בשנות הארבעים, פסל זה ,נתרם בידי אנשי הגילדות ,לעזרתו הפוליטית המסחרית והכלכליות לטובתם.

קומות המבנה העליונות שופצו ושוחזרו ובהם נערכות תערוכות המייצגות את ההיסטוריה המקומית, כולל תמונות מהעבר של המבנה הפנימי בעבר , בפינה הצפונית מזרחית של אולם בית המשפט ,נמצא תנור ענק שגובהו 12 מטר, המחופה 520 אריחים שמתוכם 437 הם אריחים מקוריים ,שעליהם מצוירים דמויות אציליות ובעלי ממון שהנהיגו את המקום במאה השש עשר, כולל נציגים מבית המלוכה הבסבורג.

גדנסק בית הסוחרים Artus Court כיום המוזיאון ההיסטורי
 
בית העיריה הישן ממוקם ברחוב 46-47 ul Dlugi Targ ,,בפינת הרחובות ulic Dlugiej ורחוב Dlugiego Targu , המבנה נקרא בפולנית Ratusz Glownego Miasta ,או המוזיאון ההיסטורי של גדנסק ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-16:00 ביום שלישי בשעות 10:00-18:00 וביום שני סגור.

המבנה ששימש את מועצת העיר לתפקידה המוניציפלי, נבנה בראשונה בתחילת המאה ה ארבע עשר ונהרס בידי שליטי מסדר הטבטונים ששלטו בעיר , לאחר מכן נבנה שוב לאורך המאות הארבע עשר והחמש עשר, והורחב בעת שלטונו של המלך קזמיר הגדול במחצית המאה החמש עשר שאף הוסיף את סמל דגלו המלכותי על המבנה.

במחצית המאה השש עשר פרצה אש במבנה והוא שופץ בסגנון הרנסנס, באותה תקופה שלט בעיר המלך זיגמונד השני ,שאף הציב על צריח המבנה את פסלו המוזהב מעל צריח המגדל

המבנה נחשב למרשים וליקר ביותר בעיר גדנסק, מעל למבנה בן השלוש קומות מתנוסס מגדל שגובהו 80 מטר המורכב משישה מפלסים,שבו 37 פעמונים, שמכל ארבעת קירותיו מתנוסס שעון בראש המגדל במרובע מוקף המגדל בארבע שעונים אחד שעון שמש,על השעונים מתנוססת הכתובת בלטינית שפרושה : הימים שלנו הם הצלם.

מעל גג השעונים ,ניצבים בארבעת הפינות ארבעה צריחים ממתכת, ממרכז גג זה מתרומם מגדל צריח נוסף ממתכת ,המורכב מארבעה מפלסים ושכיפתו צופתה בעבר בזהב, בידי מלך זיגמונד אוגוסטוס.

מצדו הימני של המבנה ,בולט כלפי השמים גמלון בן ארבעה מפלסים ,כאשר העליון מרפסת תצפית ומשני צדדיו שני צריחים המסתיימים גם כן בגג חרותי מצופה מתכת , אל המבנה מוליך שביל שתחילתו בפסל ברונזה שחור ,ומשני צדדי השביל גינה

המבנה והמגדל נשרפו במלחמת העולם השנייה , בשנות השבעים של המאה הקודמת נבנו המבנה והמגדל מחדש , כיום משמש בית העירייה הישן כמוזיאון ההיסטורי של העיר, עיצוב פנים המוזיאון נעשה בהשפעת הסגנון ההולנדי .

כאשר האולם הראשי ,(אולם המועצה בעבר) נקרא האולם האדום שני אריות  שומרים על מגן העיר מהמאה ה -18, מהם מוביל גרם מדרגות מפואר אל סלה צרוונה (Sala Czerwona), החדר האדום, חדר זה שימש את המועצה בקיץ.
 
תקרתו המעוטרת מעוטרת ב 25 ציורי פרסקו ,פרי ידיו של האמן יצחק ון דן בלוק ,המקיפים פריט מרכזי בשם "האדרת האחדות של גדנסק", שהמבקרים באולם ,מציינים במיוחד את הציור הנושא את השם האלוהים של גדנסק, אולמות נוספים מעוצבים בשפע עם תקרות צבועות, בציורי קיר צבעוניים וריהוט וגילופים משוכללים.


 

גדנסק בית העירייה היישן Main Town Hall
 

הדרך המלכותית קבלה את שמה ממסלולו של מלך פולין בעת שביקר בעיר הנמל גדנסק בדרכו מורשה ,אל העיר העתיקה ,היה נכנס המלך בשער Brama Wyzynna (או בשמו השני שער Upland Gate) ממשיך לשער המוזהב Golden Gate,ממשיך לאורך השוק הארוך Long Street בשמו הפולני Dlugi Targ ,משם ממשיך לשער הירוק Brama Zielona .

לאורך הדרך ניתן לבקר בבית ה משפט של ארתור Artus Court (כיום מוזיאון) הממוקם ברחוב Dlugi Targ 43/44 ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00, ביום שני בין השעות 10:00-13:00,ביום ראשון 11:00-18:00.

משם לעבור על האטרקציה השוק הארוך ומזרקת נפטון Long Market & Neptune Fountain מזרקת האל נפטון העשויה מארד שבתחילה נבנה כפסל במחצית המאה השש עשר והוסב למזרקה במחצית המאה השבע עשר, בעת מלחמת העולם השנייה פורקה המזרקה והסמל והוחבא ביחד עם אוצרות נוספים, המזרקה והפסל הוחזרו למקומם במחצית שנות החמישים במאה הקודמת.

המזרקה ממוקמת במרכז כיכר הישנה ,שממול לבית המשפט של ארתור, מוקפת בבתים צבעוניים ששוקמו ונבנו מחדש בתום מלחמת העולם השניה.

שער הזהוב Golden Gate הממוקם ברחוב ul. Dluga, שער שהוקם במחצית המאה השבע עשר, על מנת להבליט את סגולות השלום, חופש, עושר, תהילה, אדיקות, צדק , שער שנהרס במלחמת העולם השנייה וששוחזר מחדש בשנת 1997, על השער נחקק המשפט מדינות קטנות שורדות וגדולות נופלות במחלוקות.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי והמשמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה.

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 בית אופהגן ,או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית נקרא Lwi Zamek ,שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני , Dom Krolow Polskich, בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה.

השער הירוק Green Gate , ממוקם ברחוב ul Dlugi Targ 24,בית השער המפואר ,שבו ארבעה מעברים מקומרים קשתיים ,המשמש מעבר לנמל של נהר Motlaawa ,היה אמור לשמש כבית מגורים למלכי פולין, ואף את לך וולנסה בתחילת דרכו כמשרדי ארגון הסולידריות.

בשער היה בעבר מנוף הרמה לגשר שאמור היה להיות מורם כנגד מעבר אויבים , השער שנפגע במלחמה העולמית השנייה ,שופץ בידי אדריכל הולני ויש בו את הדמיון לכניסה לתחנת הרכבת שבאמסטרדאם, כיום משמש כמוזיאון לאומנות ,הפתוח בכול יום פרט ליום שני בין השעות 10:00-17:00.

גדנסק הדרך המלכותית Royal Road
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 

מזרקת נפטון הנקראת גם Fontanna Neptuna ממוקמת בכיכר שבחזית בית המשפט של ארטוס ברחוב השוק הארוך Dlugi Targ 80, ששימש גם כבית מפגשם ובית האחווה של סוחרים מגדנסק ומחוצה לה ,בתחילת המאה השבע עשר החליט ברטלומיי שכמן ראש העיר של גדנסק, להוסיף מזרקה בחזית בית המשפט, במטרה לקבע את סמלה של העיר.

המקום שנקבע להניח את המזרקה, שנוצרה בידי האמן ההולנדי אברהם ון דן בלוק פיטר הייתה במקום באר המים הישנה, תהליך ההחלפה ארך כעשרים שנה בגלל המלחמה עם שוודיה ,לאחר מכן התנוססה מזרקת נפטון אל מול המבנה, בחירתו של ראש העיר ,בפסלו של האל נפטון Poseidon,שבמיתולוגיה בזכות היותו אל הים ,ובזכות הקשר הימי של גדנסק עם הים .

בתחילה הוצבה האנדרטה והוקפה בסורג ,מאה ועשרים שנה לאחר מכן עברה המזרקה שינויים ושדרוגים ,שבהם שונתה המזרקה לסגנון הרוקוקו הורחב בסיס המזרקה והוגדל אגן האיסוף, למזרקה נוספו פסלי יצורים מהים במאה השמונה עשר נוספו על האנדרטה סמל מגני העיר גדנסק .

אל המזרקה ,נוספה אגדת ייצור הוודקה העירונית המפורסמת גולדוואסר (מים מוזהבים) שבו נראים חלקיקים מוזהבים בתוך בקבוק המשקה, חלקיקים אלו ,קשורים למנהג הטלת מטבעות הזהב לבריכה ,על מנת להגשים בקשות וחלומות, מנהג שהכעיס את האל נפטון ,ולכן הושיט את קלשונו למים והפך את מטבעות הזהב לחלקיקים קטנים .

המשך האגדה מספר כי אחת למאה שנה ,הופכים הפסלים בצורת חיות ובעלי חיים המוצמדים לקירות והמוצבים על גגות הבתים ומקבלים חיות והופכים לחיים ומתכנסים ליד המזרקה ביחד עם האל נפטון ושאר האלים.

בתחילה סופקו המים למזרקה ממכלי איסוף שהוקמו בעבורה, המחסור במים גרם להפעלתה רק שלושה ימים בימי השבוע, לאחר מכן נחפרה תעלה תת קרקעית לנחל שסיפק מים לעיר ואז הופעלה המזרקה כול הזמן כמו בימינו , פסלו של נפטון העשוי מברונזה שוקל קרוב לשבע מאות קילו, ובתחילה סגנונו היה פלמי ,עד השדרוג במחצית המאה השמונה עשר לסגנון הרוקוקו.

ראשו של פסל נפטון ,עוצב על פי דמות ראשו של הפילוסוף מרקוס אורליוס ,שאורך חיו הצנוע היה מודל בניגוד לחיפוש המתמיד אחר העושר והתענוג, בכדי למנוע את כעסם של הכתות הנוצריות בהצגת פסל האל ערום, הוחלט לכסות את מערומי מבושיו (ככיסוי עלה תאנה) בזנבו בצורת סנפיר של סוס ימי .

החלק המשעשע של כיסוי זה ,קשור לגניבת תוספת זנב הכסות בשנות השמונים ,בידי ליצני העיר שהתנגדו לכיסוי החלק שהיה קשור בברגים , על מנת למנוע גניבת הזנב לעתיד ,נוצק חלק זה לאזור המבושים מחומר רך יותר והגניבות פסקו.

כיום המים ניתזים לכוון הפסל הניצב באגן מוגבה העשוי משיש בלגי משובח בגוונים שחור וכחול, ואת העמוד מתחתיו מטוף ,כאשר האגן העליון מתמלא, נוזלים ממנו המים ונאספים באגן תחתון ,הבנוי מקיר בצורת פרח ובקרקעית האגן התחתון זרנוקי מים נוספים, על דפנות קיר האגן התחתון מונחים שמונה פסלים של יצורים ימיים ודמויות נשיות של אלות למחצה, הפסל עצמו הוא בדמותו של האל נפטון בגובה שני מטר ,האוחז בידו הימנית קלשון, בין רגליו יצור פסל סוס ימי.

המיתולוגיה היוונית שולטת גם בפסלי אלים יוונים ,המוצבים על גגות הבתים מסביב לכיכר, כמו פסלה של אתנה (המקבילה למינרווה הרומאית) בחלק השמאלי של הכיכר ,האל זאוס אביה מימין ( המקביל יופיטר הרומאי) האל הרמס ועוד , ולכאורה האלים שמגנים על העיר גדנסק.

גדנסק מזרקת נפטון Neptune's Fountain
 

המדחום Mercury in glass המקורי שהוצב בכיכר בסמוך למזרקת נפטון , לזכרו של דניאל פרנהייט הוקמה אנדרטת Mercury in glass מד החום פרנהייט בגודל גדול ,ברחוב ul. Mieszczanska ,או Dlugi Targ, 22 בעיר העתיקה ,על האנדרטה תלויה טבלית כי זה דגם המדחום המקורי משנת 1752.

גדנסק אנדרטת מדחום פרנהייט Fahrenheit thermometer
 

הבית הנקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

אגדות זקני העיר מספרות ,כי בבית נותרה רוחה של האישה יודיטה המתהלכת בין חדרי הבית ולוחשת לבעלה אל תפחד מאף אדם ועשה צדק במעשיך, בין יתר קישוטי החוץ ניצבים על גג הבית ארבעה פסלים לבנים מעל לכרכוב, המייצגים את קליאופטרה, אדיפוס, אכילס ואנטיגונה הדמות השמאלית נושאת מראה בידה השמאלית, מתחתם 12 ראשים מפוסלים של דמויות היסטוריות של שליטים או מלכי פולין בעבר ,שחלקם בעלי רעמת שער מוזהבת .

דמויות אלו ניצבות מעל לשנים עשר עמודים בצבע לבן, בחזית שלוש חלונות בכול ארבעת הקומות ,על העמודים צמודים שריגי ענבים ואשכולות מוזהבים , מעל לחלונות יש תבליטים של קרבות ושמם מוטבע באותיות זהובות ,ניתן להבחין בפרטים של התבליטים ,כאשר משתמשים באמצעי הגדלה.

מעל משקוף הדלת ניצב תבליט של נערה יפה נושאת ילד בידה שהמוטיב שבו הוא הרחמים, ומתחתיה חקוקים פסוקים בלטינית לצד סמל מגן המשפחה ,שפרושם : סגל לעצמך את האהבה דבר שיעשה אותך מאושר, באם תרדוף אותה אתה תיהרס עוד חקוק המשפט פעל בצדק ואל תפחד מאף אחד.

אגדה נוספת של זקני העיר מתארת שהקישוטים לחזית הוזמנו באיטליה וטבעו עם הספינה לכן נלקחו הקישוטים שהיו מיועדים לחזית האחורית והורכבו בחזית הקדמית.

גדנסק בית הזהב Golden House
 
בית הממוקם ברחוב דלוגה ul Dlugi Targ ,המורכב מארבעה בתים צמודים, שמספריהם 1,2,3,4,מבנה ששימש בתחילה את אנשי המלוכה של גדנסק, וכבית מגורים לשימוש המלך בביקורו בעיר גדנסק, בית ששופץ לאחר מלחמת העולם השנייה ,מחלונותיו ניתן לראות את מזרקת נפטון ובית המשפט ארטוס. 

בית מספר 1 בעל החזות הקלסית שימש הנשים להמתנה לכניסתם לשאר חלקי הבית, בית המגורים המלכותיים היה בבית מספר 2 ,שם אף השתמשה הנסיכה מריסינקה בקומה השנייה ,בעת שנישאה לנסיך אלכסנדר לסוביסקי במחצית המאה השבע עשר ,בחזית הבית תבליט של האל נפטון.

בתחילת המאה השמונה עשר היה הבית בבעלות פרנצ'סק דה גראטה מנהל הדואר המלכותי, לאחר מכן נרכש בידי משפחת רוזנברג שהקים במבנה ספרייה שהכילה מעל ל 22 אלף כותרים.

בית 2 ובית שלוש חוברו גם במנהרת מעבר לאולם האוכל בבית מספר 3 והסלון , בית מספר ארבע שימש את אנשי הלווי והמשרתים של האצולה בעת שהתגוררו במבנה , בחזיתו אריח אבן דקורטיביים שהוצמדו לחזית במאה השמונה עשר שעליהם ניתן לראות אוניית סוחר מטלטלת בגלי הים בדרך לנמל .

גדנסק בית מגורי המלכים The Royal Tenement Houses
 

המוזיאון לתרבות ממוקם ברחוב 71 ul Dlugi Targ , המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בים השעות 10:00-17:00,ראשון 11:00-17:00,ביום שני סגור.

מבנה המוזיאון הוקם במאה השמונה עשר, בידי משפחת affluent Uphagen ,בתחילת המאה העשרים נפתח במבנה המוזיאון לתרבות, פנים המבנה נשמר בחיפויי העץ לקירות קישוטים ,תנורים הבישול והחימום ,הרהיטים וחפצים שונים .

במחצית המאה העשרים עבר המבנה שיפוץ יסודי והתווספו לתערוכות במבנה חפצים אישיים של מראות, תכשיטים, שטיחים , שעונים ועוד מהמאות 18-19 , האופייניים לבית אציל עשיר שגר שזה היה בייתו, עוד בתצוגות חדר עישון, חדר מוזיקה ,חדר האוכל והמטבח ועוד.

גדנסק מוזיאון Museum of Burgher Interiors
 

בית פרבר ממוקם ברחוב 28 ul Dlugi Targ , בית שהוקם בידי משפחת Konstanty Ferber בסגנון הרנסנס במחצית המאה השש עשר, הבית בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי המגן של משפחת פרבר ,שהם שלושת ראשי חזיר Three Boar Heads , הממוקמים מעל לחלון הקומה השנייה, לבית שלוש קומות ועלייה ומעליה גג משופע למעלה.

שמו הנוסף של הבית הוא אדם וחווה ,הנובע מתבליטי אדם וחווה ,המתארים את פעולת הפיתוי מעל לכניסות למבנה, משפחת פרבר השאירה חותמה על העיר בזכות ששת ראשי הערים שמשלו מהמשפחה, ושני ארכיבישופים שגם היו מבני המשפחה ששרתו בכנסיית מרי הקדושה.

בחזית עליית הגג ניתן לראות את סמלי מגיני פולין , גדנסק ,רוסיה ופרוסיה שמייצגים אותם בזוגות של חד קרניים של מלאכים ואריות .

גדנסק ביתו של פרבר Ferber's House
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור