דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק לילדים

 
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 

מזרקת נפטון הנקראת גם Fontanna Neptuna ממוקמת בכיכר שבחזית בית המשפט של ארטוס ברחוב השוק הארוך Dlugi Targ 80, ששימש גם כבית מפגשם ובית האחווה של סוחרים מגדנסק ומחוצה לה ,בתחילת המאה השבע עשר החליט ברטלומיי שכמן ראש העיר של גדנסק, להוסיף מזרקה בחזית בית המשפט, במטרה לקבע את סמלה של העיר.

המקום שנקבע להניח את המזרקה, שנוצרה בידי האמן ההולנדי אברהם ון דן בלוק פיטר הייתה במקום באר המים הישנה, תהליך ההחלפה ארך כעשרים שנה בגלל המלחמה עם שוודיה ,לאחר מכן התנוססה מזרקת נפטון אל מול המבנה, בחירתו של ראש העיר ,בפסלו של האל נפטון Poseidon,שבמיתולוגיה בזכות היותו אל הים ,ובזכות הקשר הימי של גדנסק עם הים .

בתחילה הוצבה האנדרטה והוקפה בסורג ,מאה ועשרים שנה לאחר מכן עברה המזרקה שינויים ושדרוגים ,שבהם שונתה המזרקה לסגנון הרוקוקו הורחב בסיס המזרקה והוגדל אגן האיסוף, למזרקה נוספו פסלי יצורים מהים במאה השמונה עשר נוספו על האנדרטה סמל מגני העיר גדנסק .

אל המזרקה ,נוספה אגדת ייצור הוודקה העירונית המפורסמת גולדוואסר (מים מוזהבים) שבו נראים חלקיקים מוזהבים בתוך בקבוק המשקה, חלקיקים אלו ,קשורים למנהג הטלת מטבעות הזהב לבריכה ,על מנת להגשים בקשות וחלומות, מנהג שהכעיס את האל נפטון ,ולכן הושיט את קלשונו למים והפך את מטבעות הזהב לחלקיקים קטנים .

המשך האגדה מספר כי אחת למאה שנה ,הופכים הפסלים בצורת חיות ובעלי חיים המוצמדים לקירות והמוצבים על גגות הבתים ומקבלים חיות והופכים לחיים ומתכנסים ליד המזרקה ביחד עם האל נפטון ושאר האלים.

בתחילה סופקו המים למזרקה ממכלי איסוף שהוקמו בעבורה, המחסור במים גרם להפעלתה רק שלושה ימים בימי השבוע, לאחר מכן נחפרה תעלה תת קרקעית לנחל שסיפק מים לעיר ואז הופעלה המזרקה כול הזמן כמו בימינו , פסלו של נפטון העשוי מברונזה שוקל קרוב לשבע מאות קילו, ובתחילה סגנונו היה פלמי ,עד השדרוג במחצית המאה השמונה עשר לסגנון הרוקוקו.

ראשו של פסל נפטון ,עוצב על פי דמות ראשו של הפילוסוף מרקוס אורליוס ,שאורך חיו הצנוע היה מודל בניגוד לחיפוש המתמיד אחר העושר והתענוג, בכדי למנוע את כעסם של הכתות הנוצריות בהצגת פסל האל ערום, הוחלט לכסות את מערומי מבושיו (ככיסוי עלה תאנה) בזנבו בצורת סנפיר של סוס ימי .

החלק המשעשע של כיסוי זה ,קשור לגניבת תוספת זנב הכסות בשנות השמונים ,בידי ליצני העיר שהתנגדו לכיסוי החלק שהיה קשור בברגים , על מנת למנוע גניבת הזנב לעתיד ,נוצק חלק זה לאזור המבושים מחומר רך יותר והגניבות פסקו.

כיום המים ניתזים לכוון הפסל הניצב באגן מוגבה העשוי משיש בלגי משובח בגוונים שחור וכחול, ואת העמוד מתחתיו מטוף ,כאשר האגן העליון מתמלא, נוזלים ממנו המים ונאספים באגן תחתון ,הבנוי מקיר בצורת פרח ובקרקעית האגן התחתון זרנוקי מים נוספים, על דפנות קיר האגן התחתון מונחים שמונה פסלים של יצורים ימיים ודמויות נשיות של אלות למחצה, הפסל עצמו הוא בדמותו של האל נפטון בגובה שני מטר ,האוחז בידו הימנית קלשון, בין רגליו יצור פסל סוס ימי.

המיתולוגיה היוונית שולטת גם בפסלי אלים יוונים ,המוצבים על גגות הבתים מסביב לכיכר, כמו פסלה של אתנה (המקבילה למינרווה הרומאית) בחלק השמאלי של הכיכר ,האל זאוס אביה מימין ( המקביל יופיטר הרומאי) האל הרמס ועוד , ולכאורה האלים שמגנים על העיר גדנסק.

גדנסק מזרקת נפטון Neptune's Fountain
 

המדחום Mercury in glass המקורי שהוצב בכיכר בסמוך למזרקת נפטון , לזכרו של דניאל פרנהייט הוקמה אנדרטת Mercury in glass מד החום פרנהייט בגודל גדול ,ברחוב ul. Mieszczanska ,או Dlugi Targ, 22 בעיר העתיקה ,על האנדרטה תלויה טבלית כי זה דגם המדחום המקורי משנת 1752.

גדנסק אנדרטת מדחום פרנהייט Fahrenheit thermometer
 

האנדרטה ממוקמת בפארק קטן ממול לבית העירייה הישן שברחוב ul. Korzenna ,הפארק כולל מזרקה וקיר מבנה שעליו מוטבעת מפת הכוכבים שבשמים, הפארק עצמו מוקף בתעלות מים שמעלייהם גשרוני עץ ולידם עצים .

יאן עצמו נולד במאה השבע עשר בעיר גדנסק, עוד בילדותו נמשך לחקר השמים והכוכבים, בין עבודותיו מיפוי של ירח ,עוד מעבודותיו באסטרונומיה חקר מערכות כוכבים, ששבעה מהן הוגדרו כקיימות ומשמשות כמערך האיגוד האסטרונומי העולמי ,לחקר מערכות כוכבים בשמים.

זהו פסל בדמותו של האסטרונום יושב על כורסא מוגבהת על בסיס שיש ,בידו השמאלית אוחז מכשיר ניווט ששימש את הימאים לניווט, ופניו כלפי השמים .

גדנסק אנדרטת יאן הווליושיאן הווליוש Johannes Hevel
 

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני שבו המוזיאון סגור ,בין השעות 10:00-18:00 בחורף פתוח המוזיאון עד השעה 16:00, הכניסה בתשלום.

מרכז ווליאניום ממוקם בגבעה Fort Gradowa Gora המשקיפה מעל לגגות העיר, בפארק המדעי Centrum Hewelianum ,הביצורים הממוקמים בגבעה מוקפים עצים ושיחים פורחים , בין הביצורים ממוקמים מספר מבנים שבהם מוצגות מספר תערוכות, רובם בשימוש של אמצעים ויזואליים אינטראקטיביים .

המבצר שעל הגבעה הוקם במחצית המאה השש עשר ,כחלק מביצורי העיר ,על מנת להגן על החלק המערבי שלחומות העיר, מבצר המשלב מכשולי חומות עפר ובונקרים ותעלות מגן ארוכות המקשרות בין חלקי המצודה, לאורך שנות השימוש במבצר הוא עמד בשלושה מצורים שהוטלו על העיר .

המוזיאון עצמו שנבנה לכבוד האסטרונום וראש העיר לשעבר יוהנס Hevelius שנקרא בפולנית ין Heweliusz ,שנולד בתחילת המאה השבע עשר , נחלק לשני חלקים ,החלק הראשון נקרא מכונת הזמן האדם והקליע בפולנית Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk התערוכה משחזרת את החיים בתוך המבצר בימי העבר בעת שנבנה לראשונה ,וההליכה בתוך תעלות המגן, תוך כדי מעבר בין עמדות תותחים נשק .

חלקה השני של התערוכה נקרא אנרגיה Z energia , תערוכה המתאימה לכול הגילאים הפונה להגיון בהבנת המסרים המדעיים שבתערוכה, בחלק הזה של התערוכה נעשה שימוש נרחב במכשירים אלקטרוניים ומדעיים, הממריץ את המתבונן להשתמש בידיו על מנת להפעיל את המכשור לתצוגות אינטראקטיביות בתחומי הפיזיקה והאסטרונומיה , הפעלת סוללות תותחים כנגד מטוסים מתקופת מלחמת העולם השנייה, תעורכת לתצוגות שמסביב לעולם , מכונת זמן וניסויי מעבדה.

את הביקור במוזיאון נתחיל במבנה המגורים ששימש את החיילים והקצינים בעת שהמבצר היה פעיל, תחילת הסיור בתערוכה של גאולוגיה ותופעות בנושאי כדור הארץ, תופעות הקשורות למזג אוויר ,פעילות הרי געש , סימולטור תופעות למצב הירח ומחזוריותו והמחשה לתופעת ההוריקן .

גדנסק מרכז ומוזיאון הווליאנום Hewelianum
 

פארק הממוקם ברובע אוליביה ,דקות מעטות של הליכה מתחנת הרכבת והחשמלית ברובע, ברחוב ul. Opacka 12 ,למרות שבגן ממוקמת קתדראלת אוליביה והכנסיה שבה מוצב עוגב מקסים .

הגן הבנוי בסגנון הרוקוקו הצרפתי ,הוא הגורם העיקרי לביקור באתר, פארק ששודרג במאה השמונה עשר, בגן שנוצר קודם לכן בעבר ,את הפארק הקימו נזירים ציסטריאניים ,בשטח שמסביב למנזרם.

בגן שבו שדרות ארוכות שעצים מצילים עליהם ,נאספו צמחים מרחבי העולם לחממות ולשטחים פתוחים ,בגן ניתן להלך לאורך טיילת הדרך אל הנצח ,שמשני צדדיה שיחים גזומים או בטיילת האלות הלבנות טיילות שיוצרו עוד במאה השבע עשר.

בעת הסיור חולפים על פני מפלון של פלג נחל אוליביה , חולפים על פני המסלעה שהוקמה לאחר מלחמת העולם הראשונה, ומערות שבהם גדלים טחבים במעין כוכי תפילה לנזירים בטרסות הגן נערכים בקיץ קונצרטים של מוזיקה .

גדנסק פארק אוליביה The Oliwa Park Gate
 

הפארק ממוקם בנמל port brzezno, בכתובת Aleja Jana Pawla II, שלוש דקות הליכה מהמזח ,ליד החוף ברובע Brzezno ,כניסה בתשלום, הפארק פתוח בחודשים מאי-סוף אוקטובר, בין השעות 10:00-20:00 בחודש ספטמבר ואוקטובר פתוח עד השעה 17:00.

פארק מיני המיועד לילדים בני שלוש עד שלוש עשר ,שבו שלושה מסלולים : קל, בינוני וקשה.

גדנסק פארק החבלים Rope park port brzezno
 

כניסה בתשלום ,הגן ממוקם ביערות רובע Oliwa ,ברחוב Karwienska 3, הגן חיות פ-תוח בימי השבוע בין השעות 09:00-15:00, ניתן להגיע באוטובוס 179 העוצר מול השער הראשי.

אחד מגני החיות הטובים בפולין ,בגן החיות מגוון של חיות בר החביבים לילדים כמו פילים, קופים ,זברות ועוד, בשנים האחרונות עבר גן החיות שיפוץ ושדרוג מקומות מגורים לחיות שבגן, כמו מגורי חיות הטרף והג'ירפות, לגן נוספו מתחמים חדשים לבילוי בעבור ילדים ומשפחות.

אזור לרכיבה על סוסי פוני, רכבת זעירה לילדים העוברת בחלקי גן החיות ,דוכני מזון המרוכזים באזור פיקניק ואוכל, בקיצור מקום בילוי חמוד.

גדנסק גן החיות Oliwa Zoo
 

פארק Ronald Reagan Park, הפארק הנחשב כגדול בין הפארקים שבין שלושת הערים ממוקם בין הרחובות Piastowska Street ושדרות Haller Avenue in Brzezno בשטח של כמאתיים דונם מרובעים ,כולל הרבה מדשאות דשא.

אל הגן מגיעים בחשמליות מספר 2,6,8 היוצאות מהתחנה המרכזית של גדנסק, עוד ניתן לקחת קו אוטובוס 315 בסופי השבוע העוצר בתחנה ליד הגן ,או קו אוטובוס 199 או קו אוטובוס 199 בימי השבוע .

בגן שהוקם לזכרו של הנשיא האמריקאי רונאלד רייגן ,מסלולי רכיבת אופני ים, מסלולי ריצה והליכה, מתקני משחקים לילדים ,פינות מנוחה ופיקניק כולל ספסלי מנוחה ושולחנות, פסלי ברונזה של הנשיא האמריקאי והאפיפיור פאולוס השני (הפולני) מהלכים בצוותא בגן , בגן קיימים עוד פסלים מעניינים .

גדנסק פארק המשחקים שבחוף playground in Ronald Reag
 

הפארק הנקרא גם גן אוקאז, ממוקם בין בתי מגורים ברחוב Wyspianskiego שברובע Wyspianskiego ,פארק חדש יחסית שהוקם על שטח של כששה דונם, שבו משולבים משעולים ,שלושה מגרשי משחקים לגילאים שונים, עצים ושיחים וביתן .

הצמחייה של הפארק הורכבה מנטיעת עצים צעירים, שיחי נוי וערוגות פרחים, בתוך הפארק נטעו עצי ערבה לבנה כצמח מוגן , הגן עצמו פותח בצורה מודרנית תוך שילוב מסלולי בטון ספסלי בטון למנוחה ,שירותים ועוד.

גדנסק פארק הילדים סטרזיזה Strzyza Park
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור