דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק לילדים

 
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 

המדחום Mercury in glass המקורי שהוצב בכיכר בסמוך למזרקת נפטון , לזכרו של דניאל פרנהייט הוקמה אנדרטת Mercury in glass מד החום פרנהייט בגודל גדול ,ברחוב ul. Mieszczanska ,או Dlugi Targ, 22 בעיר העתיקה ,על האנדרטה תלויה טבלית כי זה דגם המדחום המקורי משנת 1752.

גדנסק אנדרטת מדחום פרנהייט Fahrenheit thermometer
 

מזרקת נפטון הנקראת גם Fontanna Neptuna ממוקמת בכיכר שבחזית בית המשפט של ארטוס ברחוב השוק הארוך Dlugi Targ 80, ששימש גם כבית מפגשם ובית האחווה של סוחרים מגדנסק ומחוצה לה ,בתחילת המאה השבע עשר החליט ברטלומיי שכמן ראש העיר של גדנסק, להוסיף מזרקה בחזית בית המשפט, במטרה לקבע את סמלה של העיר.

המקום שנקבע להניח את המזרקה, שנוצרה בידי האמן ההולנדי אברהם ון דן בלוק פיטר הייתה במקום באר המים הישנה, תהליך ההחלפה ארך כעשרים שנה בגלל המלחמה עם שוודיה ,לאחר מכן התנוססה מזרקת נפטון אל מול המבנה, בחירתו של ראש העיר ,בפסלו של האל נפטון Poseidon,שבמיתולוגיה בזכות היותו אל הים ,ובזכות הקשר הימי של גדנסק עם הים .

בתחילה הוצבה האנדרטה והוקפה בסורג ,מאה ועשרים שנה לאחר מכן עברה המזרקה שינויים ושדרוגים ,שבהם שונתה המזרקה לסגנון הרוקוקו הורחב בסיס המזרקה והוגדל אגן האיסוף, למזרקה נוספו פסלי יצורים מהים במאה השמונה עשר נוספו על האנדרטה סמל מגני העיר גדנסק .

אל המזרקה ,נוספה אגדת ייצור הוודקה העירונית המפורסמת גולדוואסר (מים מוזהבים) שבו נראים חלקיקים מוזהבים בתוך בקבוק המשקה, חלקיקים אלו ,קשורים למנהג הטלת מטבעות הזהב לבריכה ,על מנת להגשים בקשות וחלומות, מנהג שהכעיס את האל נפטון ,ולכן הושיט את קלשונו למים והפך את מטבעות הזהב לחלקיקים קטנים .

המשך האגדה מספר כי אחת למאה שנה ,הופכים הפסלים בצורת חיות ובעלי חיים המוצמדים לקירות והמוצבים על גגות הבתים ומקבלים חיות והופכים לחיים ומתכנסים ליד המזרקה ביחד עם האל נפטון ושאר האלים.

בתחילה סופקו המים למזרקה ממכלי איסוף שהוקמו בעבורה, המחסור במים גרם להפעלתה רק שלושה ימים בימי השבוע, לאחר מכן נחפרה תעלה תת קרקעית לנחל שסיפק מים לעיר ואז הופעלה המזרקה כול הזמן כמו בימינו , פסלו של נפטון העשוי מברונזה שוקל קרוב לשבע מאות קילו, ובתחילה סגנונו היה פלמי ,עד השדרוג במחצית המאה השמונה עשר לסגנון הרוקוקו.

ראשו של פסל נפטון ,עוצב על פי דמות ראשו של הפילוסוף מרקוס אורליוס ,שאורך חיו הצנוע היה מודל בניגוד לחיפוש המתמיד אחר העושר והתענוג, בכדי למנוע את כעסם של הכתות הנוצריות בהצגת פסל האל ערום, הוחלט לכסות את מערומי מבושיו (ככיסוי עלה תאנה) בזנבו בצורת סנפיר של סוס ימי .

החלק המשעשע של כיסוי זה ,קשור לגניבת תוספת זנב הכסות בשנות השמונים ,בידי ליצני העיר שהתנגדו לכיסוי החלק שהיה קשור בברגים , על מנת למנוע גניבת הזנב לעתיד ,נוצק חלק זה לאזור המבושים מחומר רך יותר והגניבות פסקו.

כיום המים ניתזים לכוון הפסל הניצב באגן מוגבה העשוי משיש בלגי משובח בגוונים שחור וכחול, ואת העמוד מתחתיו מטוף ,כאשר האגן העליון מתמלא, נוזלים ממנו המים ונאספים באגן תחתון ,הבנוי מקיר בצורת פרח ובקרקעית האגן התחתון זרנוקי מים נוספים, על דפנות קיר האגן התחתון מונחים שמונה פסלים של יצורים ימיים ודמויות נשיות של אלות למחצה, הפסל עצמו הוא בדמותו של האל נפטון בגובה שני מטר ,האוחז בידו הימנית קלשון, בין רגליו יצור פסל סוס ימי.

המיתולוגיה היוונית שולטת גם בפסלי אלים יוונים ,המוצבים על גגות הבתים מסביב לכיכר, כמו פסלה של אתנה (המקבילה למינרווה הרומאית) בחלק השמאלי של הכיכר ,האל זאוס אביה מימין ( המקביל יופיטר הרומאי) האל הרמס ועוד , ולכאורה האלים שמגנים על העיר גדנסק.

גדנסק מזרקת נפטון Neptune's Fountain
 

מיקומו של בונקר המפקדה הקדמית של היטלר, כתשעה קילומטר מצפון מזרח לעיירה קטרזין Ketrzyn ,בשטחה שהיה בפרוסיה בטרם סיום מלחמת העולם השנייה , מפקדה זאת שמנתה על שטחה כשמונים מבנים ומתוכם שבעה בונקרים תת קרקעיים מבוטנים שעובי הקירות והגג היו מעל לשבעה מטר. 

במפקדתו הקדמית לכוון רוסיה השתמש היטלר החל ממחצית שנת 1941 עד סוף שנת 1944 , מפקדה שאותה נטש בעת שהכוחות הסובייטים התקרבו אליה בעת המלחמה, למפקדה הסודית היה צמוד מרכז קשר גדול ,שדה תעופה ותחנת רכבת , המתקן עצמו נשמר בידי כוחות אס אס נבחרים וגדולים ,שהכיל שלוש מערכות מתחמי הגנה סביבו . 

בעת שנתקבלה ההחלטה לנטשו פוצצו חלקים נכבדים מהמתקן , ולמעשה מיקומה של מאורת הזאבים , היה די סודי וחבוי במעמקי סבך יערות , והוא נתגלה רק בשלבי סוף המלחמה לכוחות הרוסיים.

בחודש יולי 1944 נערך במפקדה ניסיון התנקשות בחייו של הצורר, אחד מכמה ניסיונות שנערכו במהלך שלטונו, למזלו אחד מפיקודיו הזיז את מטען החבלה ברגלו שהוסתר בתוך תיק שהוגנב לחדר המלחמה בידי קולונל שטופנאברג והונח מתחת לשולחן הדיונים , מתנקשים אלו ורבים מקציני מפקדת הצבא הגרמני נעצרו עונו ונרצחו בעקבות ניסיון ההתנקשות .

לקח לשלטונות פולין עד מחצית שנות החמישים ,לפנות את המכשולים והמוקשים שהוטמנו מסביב למתקן ,על מנת שהמקום יהפוך לאתר לתיירות .

העיירה קטרזין מפקדת מערת הזאבים wolfsschnaze
 

גשר שנבנה בשנת 2011 , הממוקם בסוף רחוב Korzenna Street לבין רחוב Korzenna Street בעיר העתיקה, מעל תעלת Radunia canal , על מעקות גשר הברזל נתלו אלפי מנעולים בידי זוגות אוהבים המנציחים את אהבתם שלא תנתק לעולם ,בזכות המנעול הסגור המוצמד לגשר, והמפתח הנזרק למעמקי התעלה.

גדנסק גשר האהבה The Love Bridge
 

שמו של הרומן הילדה , שבה דמותה של הגיבורה הראשית ברומן ,הפכה ליצירת אומנות במגדל השעון האסטרונומי שבכנסיית מריה הקדושה, הממוקמת ליד מזרקת נפטון ברחוב Swietego Ducha , דמות פסל הנערה פוסלה בידי הפסלת אבה טופלון בוגרת האקדמיה לאומנות העירונית ,והוכנסה למנגנון השעון שבראש הכנסייה שדמותה של הילדה מגיח מבעד לחלון העגול שבחזית מגדל הכנסייה .

השעון שבו הדמות ,מופעל בשעות 13:00-15:15:03 ובשעה 17:03,בין התאריכים הראשון ביוני לחמש עשר בספטמבר בכול שנה , את הרומן הילדה שנכתב בידי הסופרת ידביגה לושצבסקה שיצא לאור במהדורה הראשונה , במחצית המאה התשע עשר , רומן המתאר את העיר ואת דמותה של הנערה הדביגה מגדנסק שנהגה להתבונן על חלון בית הענבר .

לרומן הילדה נכתבה הצגה הילדה מהחלון ,שהומחז בסוף המאה התשע עשר, לפרקים מתלוות להופעת דמותה של הנערה במגדל ,מוזיקת פעמונים למנגינה Plasir d'amour המנוגנת בפעמוני העירייה .

גדנסק הילדה מהחלון Lady from the window
 

הפארק הנקרא גם גן אוקאז, ממוקם בין בתי מגורים ברחוב Wyspianskiego שברובע Wyspianskiego ,פארק חדש יחסית שהוקם על שטח של כששה דונם, שבו משולבים משעולים ,שלושה מגרשי משחקים לגילאים שונים, עצים ושיחים וביתן .

הצמחייה של הפארק הורכבה מנטיעת עצים צעירים, שיחי נוי וערוגות פרחים, בתוך הפארק נטעו עצי ערבה לבנה כצמח מוגן , הגן עצמו פותח בצורה מודרנית תוך שילוב מסלולי בטון ספסלי בטון למנוחה ,שירותים ועוד.

גדנסק פארק הילדים סטרזיזה Strzyza Park
 

פארק Ronald Reagan Park, הפארק הנחשב כגדול בין הפארקים שבין שלושת הערים ממוקם בין הרחובות Piastowska Street ושדרות Haller Avenue in Brzezno בשטח של כמאתיים דונם מרובעים ,כולל הרבה מדשאות דשא.

אל הגן מגיעים בחשמליות מספר 2,6,8 היוצאות מהתחנה המרכזית של גדנסק, עוד ניתן לקחת קו אוטובוס 315 בסופי השבוע העוצר בתחנה ליד הגן ,או קו אוטובוס 199 או קו אוטובוס 199 בימי השבוע .

בגן שהוקם לזכרו של הנשיא האמריקאי רונאלד רייגן ,מסלולי רכיבת אופני ים, מסלולי ריצה והליכה, מתקני משחקים לילדים ,פינות מנוחה ופיקניק כולל ספסלי מנוחה ושולחנות, פסלי ברונזה של הנשיא האמריקאי והאפיפיור פאולוס השני (הפולני) מהלכים בצוותא בגן , בגן קיימים עוד פסלים מעניינים .

גדנסק פארק המשחקים שבחוף playground in Ronald Reag
 

גן החיות הנקרא גם Godziny otwarcia Zoo, ממוקם ברחוב Karwienska 3 ברובע אוליביה הסמוך בגדנסק, הגעה באוטובוס מספר 179, גן החיות נפתח במחצית שנות החמישים במאה הקודמת, טלפון 48585520041 , גן החיות פתוח בחורף בין השעות 09:00-15:00 בקיץ בין השעות 09:00-1700,כניסה בתשלום .

גן חיות קטן המיועד לביקורי משפחות וילדים ,שלהם ניתנת האפשרות להאכיל גורים צעירים וללטף, במוזיאון אגף זוחלים וציפורים, ג'ירפות , היפופוטמים, קופים, חיות טרף, פילים ועוד קיימת רכבת קלה בעבור ילדים לסיור בשטח גן החיות, בגן החיות מגוון חיות בר וחיות מתורבתות.

גדנסק גן החיות אוליביה Oliwa Zoo‬
 

הפארק ממוקם בנמל port brzezno, בכתובת Aleja Jana Pawla II, שלוש דקות הליכה מהמזח ,ליד החוף ברובע Brzezno ,כניסה בתשלום, הפארק פתוח בחודשים מאי-סוף אוקטובר, בין השעות 10:00-20:00 בחודש ספטמבר ואוקטובר פתוח עד השעה 17:00.

פארק מיני המיועד לילדים בני שלוש עד שלוש עשר ,שבו שלושה מסלולים : קל, בינוני וקשה.

גדנסק פארק החבלים Rope park port brzezno
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור