דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

גדנסק חצי האי וסטרפלטה Westerplatte

 

גדנסק חצי האי וסטרפלטה Westerplatte

חצי האי וסטרפלטה Westerplatte יזכר לעולם כמקום שבו החלה מלחמת העולם השנייה בהפגזת משחתת גרמנית את המבצר – מוצב שעל חצי האי בראשון בספטמבר 1939 ,בפועל על חצי האי לא מנהרות או בונקרים מבוצרים, אלא רק חפירות הגנה פתוחות שגובו בחמש עמדות ירי מבוטנות.

מצב רעוע זה של ציוד הגנה ללחימה העמיד את הגרמנים במצב כניסה קלה ללחימה, עוד בתוך היער שעל חצי האי ניצבו צריפי מגורים של מאתים ועשר החיילים החיילים, ומספר מבני מנהלה ומגורי קצינים שנבנו מבלוקים של אבן.

למרות מצבם הדל נלחמו חיילים אלו כנגד הפצצות תותחים מהים ומהיבשה, הפצצות מטוסי אויב וירי של הצבא הגרמני מהגדה שמנגד, החיילים הפולנים עמדו בגבורה כנגד ההתקפה במשך שבוע ,עד שנכנעו עד היום בתודעה הפולנית נחשב קרב גבורה זה כהישג לאומי .

בחצי האי ניתן לראות בעת הביקור אנדרטאות, מוזיאונים ועוד לציון הלחימה על חצי האי .

 

אל הרובע ניתן להגיע ברכבת הקלה לתחנת Gdansk Zaspa , או בחשמלית לתחנת Westerplatte, או באוטובוס לתחנת Westerplatte, הנמצאים על חצי האי Westerplatte Peninsula ,או לקחת סירה בנמל ,כדאי ולשוט מסביב חצי האי Westerplatte Peninsula ואולי לבקר בפסטיבל הדומיניקני Dominican Fair .

בעת הביקור בחצי האי, מבקרים התיירים במגדלור ,באנדרטת הזיכרון שהוקמה לזכר כיבושה במלחמת העולם השנייה, אך האבן השואבת לביקור הם אוסף ציורי הקיר הגדולים הממוספרים על גבי מפה שכדאי לצלמם, תמונות של לך וולנסה ויצורים מוזרים, המתנוססים על קירות הבתים האפורים המרכיבים את השכונה.

עשר ציורי הקיר הראשונים צוירו בשנת 1997 בשעה שהתקיים ברובע פסטיבל לציון 1000 שנים להקמת העיר גדנסק, בשנת 2009 נערך שוב פסטיבל ואז התווספו ציורי קיר נוספים על קירות המבנים ברובע, ומאז החלו להתפרסם הציורים וניתן לערוך סיור מסודר המודרך בידי מורי דרך תושבי השכונה, הציורים מספרים אגדות מקומיות, בעת הסיור מקבלים מידע על הציורים והסיפורים שמאחוריהם.

בסך הכול כחמישים וחמש קיימים 55 ציורי קיר ועוד 4 ציורים מיוחדים במיוחד, כול ציור ממוספר. כול ציור נושא את שם האמן, תאריך הציור והשם שניתן לציור, הציור הידוע הוא של תושב השכונה, מנהיג המרד כנגד הסובייטים לך ולנסה, יש גם ציורי קיר המתארים את מלחמת העולם השנייה, נפילת הקומוניזם וציורי הקיר העתידניים הפתוחים לפרשנות.

על פי ההיסטוריה בחצי האי הבלטי ווסטרפלאט Westerplatte, החלה מלחמת העולם השנייה , בעת הביקור בחצי האי מגיעים לאנדרטת הזיכרון לחיילים ,שנפלו בקרב להגנת חצי האי, או במצודת וסטרפלאטה ,שבו עמדו חיילים פולנים בספטמבר 1939 במשך שבוע כנגד חיילים גרמניים והפצצות מטוסים גרמנים ,בניסיונם לכבוש את המצודה לפני שנכנעו, לחימה זאת חקוקה במורשת הפולנית כאקט של גבורה.

בעת הסיור ברובע לאחר שנרגעים מציורי הקיר, כדאי לסייר בשני הרחובות המפורסמים ברובע : רחוב Nagorskiego Street ,רחוב שקיבל את שמו מהטייס הפולני Jan Nagorski שטס עם מטוסו מעל לאנטרקטיקה בשנת 1914 ,עם משלחות פולניות באזור, ציור של הקולוסאום מופיע ליד שלט ההסבר והסיפור של הטייס ברחוב.

הרחוב השני הוא שדרה הנקראת Ulica Bajana הנקראת על שם מפקד גיבור בצבא הפולני לשעבר , Jerzy Bajan,שגם לו יש לוח הסבר ממתכת ברחוב, כמו כן ניתן לבקר בכנסייה הקטנה

אוסף ציורי הקיר האמנות המונומנטלי עבר את שלב שבו רק מציירים ציורי קיר ברובע, לכן הוקם בו בית ספר לציורי קיר בשם בית הספר גדנסק של מוראל , המנוהל בידי קולקטיב של אומני הרובע, שהתחייב לשמר את הסגנון והמשמעות של ציורי הקיר ברובע.

גדנסק שכונת Zaspa
 
 
 
בניית אתרים - שרקור