דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק מוזיאונים

 
 

מוזיאון הממוקם בכיכר ולדיסלב ברטושבסקי 1 ,טלפון 48583237520 ,הכניסה בתשלום המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-19:00 בקיץ פתוח עד 20:00,המוזיאון סגור בימי שני , מוזיאון היושב על כשנים וחצי דונם.

למוזיאון ניתן להגיע בהליכה של כעשר דקות מהעיר העתיקה של גדנסק, טיפ : מספר המבקרים היומי מוגבל ,לכן כדאי להזמין ולרכוש כרטיסים מראש, זמן ממוצע לביקור בתצוגות המוזיאון כשלוש שעות בצורה רצינית , ניתן לקבל אוזניות שמע להסבר על המוצגים בכניסה.

בעת שמתחילים בסיור יורדים לקומה התת קרקעית שבעומק 14 מטר המהווה סוג של בונקר , כמות המייצגים לצפייה מעל לאלפיים ,המתחלקים לשלושה אגפים : הדרך למלחמה זוועות המלחמה והצל הארוך של המלחמה ,כול זאת מתחלק ל18 אולמות תצוגה.

מוזיאון שפתח את שעריו בשנת 2017 הפונה לכוון נהר Motlawa river וליד תעלת Radunia Canal, בקרבה לבית הדואר הפולני ,מוזיאון שאיננו מוזיאון עצמאי, נקבע על ידי בית המשפט העליון בפולין,עקב אילוצים של מפלגת השלטון כבוד וצדק, כי המוזיאון יהיה חלק מהפיתוח התיירותי של חצי האי Westerplatte וישולב בשותפות עם המיזם התיירותי.

צורתו של המוזיאון הוא קובייה מלבנית חצויה בגובה שש קומות כארבעים מטר,הנטויה באלכסון הבוקעת מהקרקע ,שתי קירות למוזיאון מזכוכית ושתים מאבן אדומה, מימין למוזיאון צמוד מבנה מלבני ארוך על הקרקע .

המוזיאון כולל מחוץ למוצגים, חדרי הרצאות ,ספריות ואולמות קריאה ובית קפה מסעדה בקומה העליונה הצופה לנוף,

בתהליך הקמתו של המוזיאון שעלה 120 מיליון דולר, החלו הממשלות הקיצוניות בראשות מפלגת הכבוד והצדק ,שהוקמו בפולין בשנים האחרונות להתנגד להשלמת בנייתו, מכוון שלדעתם חלקו של העם הפולני בלחימה במלחמת העולם השנייה נגרע ,והיה פחות (משחק האגו והכבוד הפולני בהתגלמותו) ממכלול התצוגות וההתייחסות בתכנים, לאחר מאבק החליטה המפלגה השלטת להשלים את הפרויקט והמוזיאון נפתח.

פרויקט המוזיאון נבנה ליד הנקודה של מבצר הצבאי של חצי האי שבו החלה מלחמת העולם השנייה בעת שנכבש בידי הגרמנים בשנת 1939,לשם הקמתו ומימונו ,חברו ממשלת פולין ועיריית העיר גדנסק, יועצי התכנים למוזיאון המלחמה היו היסטוריונים מפולין, אנגליה, צרפת רוסיה ואפילו יועצים מישראל.

על מנת לאפשר את פתיחתו לאחר השלמתו של המוזיאון ,בתרגיל ערמומי פלרמנטי (פוליטיקה), על מנת ליצור אמצעי שליטה כול שהוא על התכנים ,העבירו חברי מפלגת הכבוד והצדק ,את ההחלטה בממשלה הפולנית, על החיבור בין השליטה במוזיאון והמיזם התיירותי בחצי האי סטרפלאט.

מוזיאון מלחמת העולם השנייה Museum of the Second Wo
 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות, האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. 

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 הנקרא ביתו של אופהגן השייך למוזיאון ההיסטוריה העירונית,בית שנבנה במאה החמש עשר מלבנים, שצורתו שונתה מספר פעמים, בסוף המאה השמונה עשר נרכש בידי יוהן אופהגן  סוחר, חובב היסטוריה וספרים כיום נפתח כמוזיאון בשנת 1998.

או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 19 שבו התמקם מלון רדיסטון ,שעל קירותיו מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית הוא נקרא Lwi Zamek שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני ,Dom Krolow Polskich , בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה ושעון השמש המרשים בחזיתו.

הבית הנקרא הבית המוזהב נקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

בעת השיטוט במדרחוב מומלץ להתיישב באחד מבתי הקפה או לסעוד ארוחה בסגנון פולני באחת מהמסעדות המשובצות ברחוב.


גדנסק מדרחוב השוק הארוך Long Market
 
בית העיריה הישן ממוקם ברחוב 46-47 ul Dlugi Targ ,,בפינת הרחובות ulic Dlugiej ורחוב Dlugiego Targu , המבנה נקרא בפולנית Ratusz Glownego Miasta ,או המוזיאון ההיסטורי של גדנסק ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-16:00 ביום שלישי בשעות 10:00-18:00 וביום שני סגור.

המבנה ששימש את מועצת העיר לתפקידה המוניציפלי, נבנה בראשונה בתחילת המאה ה ארבע עשר ונהרס בידי שליטי מסדר הטבטונים ששלטו בעיר , לאחר מכן נבנה שוב לאורך המאות הארבע עשר והחמש עשר, והורחב בעת שלטונו של המלך קזמיר הגדול במחצית המאה החמש עשר שאף הוסיף את סמל דגלו המלכותי על המבנה.

במחצית המאה השש עשר פרצה אש במבנה והוא שופץ בסגנון הרנסנס, באותה תקופה שלט בעיר המלך זיגמונד השני ,שאף הציב על צריח המבנה את פסלו המוזהב מעל צריח המגדל

המבנה נחשב למרשים וליקר ביותר בעיר גדנסק, מעל למבנה בן השלוש קומות מתנוסס מגדל שגובהו 80 מטר המורכב משישה מפלסים,שבו 37 פעמונים, שמכל ארבעת קירותיו מתנוסס שעון בראש המגדל במרובע מוקף המגדל בארבע שעונים אחד שעון שמש,על השעונים מתנוססת הכתובת בלטינית שפרושה : הימים שלנו הם הצלם.

מעל גג השעונים ,ניצבים בארבעת הפינות ארבעה צריחים ממתכת, ממרכז גג זה מתרומם מגדל צריח נוסף ממתכת ,המורכב מארבעה מפלסים ושכיפתו צופתה בעבר בזהב, בידי מלך זיגמונד אוגוסטוס.

מצדו הימני של המבנה ,בולט כלפי השמים גמלון בן ארבעה מפלסים ,כאשר העליון מרפסת תצפית ומשני צדדיו שני צריחים המסתיימים גם כן בגג חרותי מצופה מתכת , אל המבנה מוליך שביל שתחילתו בפסל ברונזה שחור ,ומשני צדדי השביל גינה

המבנה והמגדל נשרפו במלחמת העולם השנייה , בשנות השבעים של המאה הקודמת נבנו המבנה והמגדל מחדש , כיום משמש בית העירייה הישן כמוזיאון ההיסטורי של העיר, עיצוב פנים המוזיאון נעשה בהשפעת הסגנון ההולנדי .

כאשר האולם הראשי ,(אולם המועצה בעבר) נקרא האולם האדום שני אריות  שומרים על מגן העיר מהמאה ה -18, מהם מוביל גרם מדרגות מפואר אל סלה צרוונה (Sala Czerwona), החדר האדום, חדר זה שימש את המועצה בקיץ.
 
תקרתו המעוטרת מעוטרת ב 25 ציורי פרסקו ,פרי ידיו של האמן יצחק ון דן בלוק ,המקיפים פריט מרכזי בשם "האדרת האחדות של גדנסק", שהמבקרים באולם ,מציינים במיוחד את הציור הנושא את השם האלוהים של גדנסק, אולמות נוספים מעוצבים בשפע עם תקרות צבועות, בציורי קיר צבעוניים וריהוט וגילופים משוכללים.


 

גדנסק בית העירייה היישן Main Town Hall
 

מבנה בית המשפט של ארתור ( בשמו הפולני Dwor Artusa ) ממוקם ברחוב Dlugi Targ 43-44 שבעיר העתיקה ברחוב הארוך (המלכותי) ,טלפון 48512418751 , כניסה בתשלום המוזיאון המשמש כיום כמוזיאון ההיסטורי של העיר, פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,יום שני בין השעות 10:00-13:00יום ראשון 11:00-18:00.

ברחבי פולין ,מפוזרים מספר ארמונות או מבנים מפוארים, המתהדרים בשם ארטוס , מבנים שהוקמו בידי הגילדות החזקות בערים ,מקומות כינוס שהתנהלו ברוח אבירי השולחן העגול לבעלי ממון או אצילים ,מקום מפגש לעריכת חוזיים מסחריים ומקום שבו ועדה ממונה פתרה מחלוקות עסקיות , משפטיות או בנושאים של כבוד ומעמד.

אחוזת ארטור Artus Court (ארטשוף) שהוקם בעיר הנמל גדנסק ,היה אחד הבתים החשובים של הסוחרים והאצילים ,מוסדות השיפוט שלה ניהלו את עסקי הגילדות החזקות ביד חזקה וללא הזקקות למוסדות בית המשפט המסורתיים של הממלכה והשלטון בפולין, בעלי הממון בגילדות והאצולה המקומית ,קבעו בצורה דמוקרטית את כללי המסחר וחלוקתו בינם לבין עצמם , תוך בילוי בין כותלי המוסד.

בחזית המבנה ממוקמים מספר פסלים מתוכם פסלו של מפקד הצבא הרומאי באפריקה Scipio the African שכבש את קרתגו וקמילוס ,שנחשב כמושיע רומא במלחמות הגאליות, הפסל השני הוא של מפקד הצבא היווני Themistocles ,ששימש בעת המלחמות כנגד הצבא הפרסי ,פסל נוסף הוא פסלו של יהודה המכבי ,ששחרר את ממלכת יהודה מעול הסלוקים Seleucid, בחזית המבנה בכיכר ניצבת מזרקת המים של אל הים נפטון.

על קירות המבנה בצדדיה של הכניסה, מתנוססים שני מדליונים ,אחד של המלך השליט השוודי והפולני Sigismund Vasa III, ואילו בצד השני מדליון של בנו המלך Vladyslav שמשל בפולין ובשוודיה כמו אביו, ליד הכניסה הראשית מתנוססים גם מדליונים של המטיף מרטין לותר ורעייתו קתרינה פון בורה.

במבנה שנבנה בתחילה מעץ התארחו וביקרו מושלים, יורשי העצר וגדולי הסוחרים חברי הגילדות, עיצוב הבית הפנימי קשור לאגדות ותרבויות והמיתוסים של ימי הביניים, לאחר שהמבנה הראשון שנבנה במחצית המאה הארבע עשר ,שנשרף הוקם המבנה שוב בסוף המאה החמש עשר, בסגנון הרנסנס, במאה השבע עשר התווספו אלמנטים בסגנון הברוק , שאבדו בחורבן של מלחמת העולם השנייה, אך שוחזרו לאחר המלחמה.

באולם מוצגים דגמי ספינות, אחת מהם היא סירת מפרש ,שסגנונה כספינה ים תיכונית אולי תורכית, על קירות הכניסה תלויות תמונות של חברים ומבקרים כמו תמונת המלך הנרי הרביעי האנגלי ונשיאי מדינות ,אוסף זה נשרף במלחמת העולם השנייה ושוחזר על פי רישומים שהשתמרו .

מהכניסה מוליך מסדרון ענק המחופה מלמעלה בקמרון בסגנון גותי הנתמך בידי ארבעה עמודי שיש, על קירות הפרוזדור תלויים דיוקנאות וציורי ציידים, וציור ענקי של קרב גרונוואלד בפרוזדור שהוליך אל אולם המרכזי עמד בעבר פסלו של המלך אוגוסט השלישי מסקסוניה ,שהצמיח רגלים והתנדף כלא היה בשנות הארבעים, פסל זה ,נתרם בידי אנשי הגילדות ,לעזרתו הפוליטית המסחרית והכלכליות לטובתם.

קומות המבנה העליונות שופצו ושוחזרו ובהם נערכות תערוכות המייצגות את ההיסטוריה המקומית, כולל תמונות מהעבר של המבנה הפנימי בעבר , בפינה הצפונית מזרחית של אולם בית המשפט ,נמצא תנור ענק שגובהו 12 מטר, המחופה 520 אריחים שמתוכם 437 הם אריחים מקוריים ,שעליהם מצוירים דמויות אציליות ובעלי ממון שהנהיגו את המקום במאה השש עשר, כולל נציגים מבית המלוכה הבסבורג.

גדנסק בית הסוחרים Artus Court כיום המוזיאון ההיסטורי
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 

המוזיאון לתרבות ממוקם ברחוב 71 ul Dlugi Targ , המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בים השעות 10:00-17:00,ראשון 11:00-17:00,ביום שני סגור.

מבנה המוזיאון הוקם במאה השמונה עשר, בידי משפחת affluent Uphagen ,בתחילת המאה העשרים נפתח במבנה המוזיאון לתרבות, פנים המבנה נשמר בחיפויי העץ לקירות קישוטים ,תנורים הבישול והחימום ,הרהיטים וחפצים שונים .

במחצית המאה העשרים עבר המבנה שיפוץ יסודי והתווספו לתערוכות במבנה חפצים אישיים של מראות, תכשיטים, שטיחים , שעונים ועוד מהמאות 18-19 , האופייניים לבית אציל עשיר שגר שזה היה בייתו, עוד בתצוגות חדר עישון, חדר מוזיקה ,חדר האוכל והמטבח ועוד.

גדנסק מוזיאון Museum of Burgher Interiors
 

המוזיאון ממוקם ברחוב Ołowianka 9-13 ,טלפון ,הכניסה בתשלום ,המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות המוזיאון סגור בימי שני

מוזיאון המחולק לשלושה חלקים : מנוף ההרמה, אוניית הסוחר והמחסנים , המוזיאון עצמו כולל את האוניה SS Sołdek , העוגנת ליד המזח הימי ,היא נחשבת לאוניית הקיטור (בעלת שני דודים) ,הראשונה שנבנתה בפולין לאחר מלחמת העולם השנייה מתוך שש אוניות שנבנו באותו הזמן, אונייה זאת , שימשה להובלת סחורות ופחם, אחת נוספת נמכרה לאמא רוסיה.

מכוון שפולין חסתה תחת האומה הסובייטית , נאלצה המספנה בגדנסק בשם הידידות לבנות עוד 23 אוניות ולהעביר לרוסייה במחיר(שמתחת לרצפה) במחיר ידידותי (לסולידריות הקומוניסטית) .

פולין מפעילה מכרות פחם רבים במדינה ,לכן נדרשו ספינות מטען אלו ,לצרכי הייצוא של העפרות לחו"ל , האוניה SS Soldek ,החלה את שירותה בצי הסוחר הפולני בין השנים 1949-80 ,שאז ביצעה את הפלגתה האחרונה.

חמש שנים לאחר השבתתה, נרכשה האוניה למוזיאון הימי בגדנסק לתצוגה ,כך שניתן יהיה להבין מהם תנאי העבודה בספינה ,שעל סיפונה שרתו 23 אנשי צוות, כמו כן ניתן ללמוד על הציוד ששימש להעמסה ופריקה, והסבר על שיטות בנייתה של האוניה ואחיותיה.

תחילתו של המוזיאון הימי בגדנסק בשנות השישים ,לאחר שנרכש בידי המוזיאון ,היה בביקור בבית העגורן Zuraw , שם ניתן היה לסייר במבנה המיוחד, לראות את שיטות הפעלתו, לעקוב על הניירת של המטענים ומאיזה אוניות הם פורקו, הניירת לתעבורה והשינוע בין הנמלים של המטענים והאונייה.

למעשה רק עשר שנים לאחר רכישת העגורן קבל המוזיאון את שמו כמוזיאון הימי של גדנסק ההכרה הממלכתית כמוזיאון התקבלה רק בשנת 2013, לאחר העגורן צורפה למוזיאון האוניה SS Soldek , ספינת הקיטור ששטה גם באוקיינוס .

מעבר לנהר ממול לעגורן ולאוניה ממוקמים שלושת מחסני ההטענה Panna ,Miedz ,Oliwski שנבנו במאה השבע עשר שבהם אוחסנו התבואה, גושי הענבר והפחם, במחסנים אלו סחרו סוחרי העיר שנהנו ממיסוי נמוך וסוחרים מרחבי מדינות אירופה שנדרשו לסחור רק עם סוחרי נמל גדנסק.

חלקם הגדול של מחסנים אלו נפגעו במלחמת העולם השנייה , הממוקמים על האי Granary Island,אשר  בשנות השישים שופצו המחסנים הללו, שבהם נערכות כיום תערוכות לארכאולוגיה ימית ,וציורים שהנושא הוא ים וספינות ודגמי אוניות .

גדנסק המוזיאון הימי הלאומי Maritime Museum
 

הגלריה לאומנות ממוקמת ליד השער הירוק שברחוב דלוגה , ניתן לסייר במסלול הכנת גוש הענבר לאבן מלוטשת ומוכנה לשיבוץ בתכשיטים, כמו כן ניתן לצפות בסדרת בדיקות כולל מבחן הציפה (משום משקלה הסגולי הנמוך) לקביעת האוטנטיות של האבן ולהימנע מזיופים.

גדנסק גלריה מילניום Millennium
 

פארק הממוקם ברובע אוליביה ,דקות מעטות של הליכה מתחנת הרכבת והחשמלית ברובע, ברחוב ul. Opacka 12 ,למרות שבגן ממוקמת קתדראלת אוליביה והכנסיה שבה מוצב עוגב מקסים .

הגן הבנוי בסגנון הרוקוקו הצרפתי ,הוא הגורם העיקרי לביקור באתר, פארק ששודרג במאה השמונה עשר, בגן שנוצר קודם לכן בעבר ,את הפארק הקימו נזירים ציסטריאניים ,בשטח שמסביב למנזרם.

בגן שבו שדרות ארוכות שעצים מצילים עליהם ,נאספו צמחים מרחבי העולם לחממות ולשטחים פתוחים ,בגן ניתן להלך לאורך טיילת הדרך אל הנצח ,שמשני צדדיה שיחים גזומים או בטיילת האלות הלבנות טיילות שיוצרו עוד במאה השבע עשר.

בעת הסיור חולפים על פני מפלון של פלג נחל אוליביה , חולפים על פני המסלעה שהוקמה לאחר מלחמת העולם הראשונה, ומערות שבהם גדלים טחבים במעין כוכי תפילה לנזירים בטרסות הגן נערכים בקיץ קונצרטים של מוזיקה .

גדנסק פארק אוליביה The Oliwa Park Gate
 

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני שבו המוזיאון סגור ,בין השעות 10:00-18:00 בחורף פתוח המוזיאון עד השעה 16:00, הכניסה בתשלום.

מרכז ווליאניום ממוקם בגבעה Fort Gradowa Gora המשקיפה מעל לגגות העיר, בפארק המדעי Centrum Hewelianum ,הביצורים הממוקמים בגבעה מוקפים עצים ושיחים פורחים , בין הביצורים ממוקמים מספר מבנים שבהם מוצגות מספר תערוכות, רובם בשימוש של אמצעים ויזואליים אינטראקטיביים .

המבצר שעל הגבעה הוקם במחצית המאה השש עשר ,כחלק מביצורי העיר ,על מנת להגן על החלק המערבי שלחומות העיר, מבצר המשלב מכשולי חומות עפר ובונקרים ותעלות מגן ארוכות המקשרות בין חלקי המצודה, לאורך שנות השימוש במבצר הוא עמד בשלושה מצורים שהוטלו על העיר .

המוזיאון עצמו שנבנה לכבוד האסטרונום וראש העיר לשעבר יוהנס Hevelius שנקרא בפולנית ין Heweliusz ,שנולד בתחילת המאה השבע עשר , נחלק לשני חלקים ,החלק הראשון נקרא מכונת הזמן האדם והקליע בפולנית Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk התערוכה משחזרת את החיים בתוך המבצר בימי העבר בעת שנבנה לראשונה ,וההליכה בתוך תעלות המגן, תוך כדי מעבר בין עמדות תותחים נשק .

חלקה השני של התערוכה נקרא אנרגיה Z energia , תערוכה המתאימה לכול הגילאים הפונה להגיון בהבנת המסרים המדעיים שבתערוכה, בחלק הזה של התערוכה נעשה שימוש נרחב במכשירים אלקטרוניים ומדעיים, הממריץ את המתבונן להשתמש בידיו על מנת להפעיל את המכשור לתצוגות אינטראקטיביות בתחומי הפיזיקה והאסטרונומיה , הפעלת סוללות תותחים כנגד מטוסים מתקופת מלחמת העולם השנייה, תעורכת לתצוגות שמסביב לעולם , מכונת זמן וניסויי מעבדה.

את הביקור במוזיאון נתחיל במבנה המגורים ששימש את החיילים והקצינים בעת שהמבצר היה פעיל, תחילת הסיור בתערוכה של גאולוגיה ותופעות בנושאי כדור הארץ, תופעות הקשורות למזג אוויר ,פעילות הרי געש , סימולטור תופעות למצב הירח ומחזוריותו והמחשה לתופעת ההוריקן .

גדנסק מרכז ומוזיאון הווליאנום Hewelianum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור