דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק מוזיאונים

 
 

מוזיאון הממוקם בכיכר ולדיסלב ברטושבסקי 1 ,טלפון 48583237520 ,הכניסה בתשלום המוזיאון פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-19:00 בקיץ פתוח עד 20:00,המוזיאון סגור בימי שני , מוזיאון היושב על כשנים וחצי דונם.

למוזיאון ניתן להגיע בהליכה של כעשר דקות מהעיר העתיקה של גדנסק, טיפ : מספר המבקרים היומי מוגבל ,לכן כדאי להזמין ולרכוש כרטיסים מראש, זמן ממוצע לביקור בתצוגות המוזיאון כשלוש שעות בצורה רצינית , ניתן לקבל אוזניות שמע להסבר על המוצגים בכניסה.

בעת שמתחילים בסיור יורדים לקומה התת קרקעית שבעומק 14 מטר המהווה סוג של בונקר , כמות המייצגים לצפייה מעל לאלפיים ,המתחלקים לשלושה אגפים : הדרך למלחמה זוועות המלחמה והצל הארוך של המלחמה ,כול זאת מתחלק ל18 אולמות תצוגה.

מוזיאון שפתח את שעריו בשנת 2017 הפונה לכוון נהר Motlawa river וליד תעלת Radunia Canal, בקרבה לבית הדואר הפולני ,מוזיאון שאיננו מוזיאון עצמאי, נקבע על ידי בית המשפט העליון בפולין,עקב אילוצים של מפלגת השלטון כבוד וצדק, כי המוזיאון יהיה חלק מהפיתוח התיירותי של חצי האי Westerplatte וישולב בשותפות עם המיזם התיירותי.

צורתו של המוזיאון הוא קובייה מלבנית חצויה בגובה שש קומות כארבעים מטר,הנטויה באלכסון הבוקעת מהקרקע ,שתי קירות למוזיאון מזכוכית ושתים מאבן אדומה, מימין למוזיאון צמוד מבנה מלבני ארוך על הקרקע .

המוזיאון כולל מחוץ למוצגים, חדרי הרצאות ,ספריות ואולמות קריאה ובית קפה מסעדה בקומה העליונה הצופה לנוף,

בתהליך הקמתו של המוזיאון שעלה 120 מיליון דולר, החלו הממשלות הקיצוניות בראשות מפלגת הכבוד והצדק ,שהוקמו בפולין בשנים האחרונות להתנגד להשלמת בנייתו, מכוון שלדעתם חלקו של העם הפולני בלחימה במלחמת העולם השנייה נגרע ,והיה פחות (משחק האגו והכבוד הפולני בהתגלמותו) ממכלול התצוגות וההתייחסות בתכנים, לאחר מאבק החליטה המפלגה השלטת להשלים את הפרויקט והמוזיאון נפתח.

פרויקט המוזיאון נבנה ליד הנקודה של מבצר הצבאי של חצי האי שבו החלה מלחמת העולם השנייה בעת שנכבש בידי הגרמנים בשנת 1939,לשם הקמתו ומימונו ,חברו ממשלת פולין ועיריית העיר גדנסק, יועצי התכנים למוזיאון המלחמה היו היסטוריונים מפולין, אנגליה, צרפת רוסיה ואפילו יועצים מישראל.

על מנת לאפשר את פתיחתו לאחר השלמתו של המוזיאון ,בתרגיל ערמומי פלרמנטי (פוליטיקה), על מנת ליצור אמצעי שליטה כול שהוא על התכנים ,העבירו חברי מפלגת הכבוד והצדק ,את ההחלטה בממשלה הפולנית, על החיבור בין השליטה במוזיאון והמיזם התיירותי בחצי האי סטרפלאט.

מוזיאון מלחמת העולם השנייה Museum of the Second Wo
 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות, האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. 

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 הנקרא ביתו של אופהגן השייך למוזיאון ההיסטוריה העירונית,בית שנבנה במאה החמש עשר מלבנים, שצורתו שונתה מספר פעמים, בסוף המאה השמונה עשר נרכש בידי יוהן אופהגן  סוחר, חובב היסטוריה וספרים כיום נפתח כמוזיאון בשנת 1998.

או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 19 שבו התמקם מלון רדיסטון ,שעל קירותיו מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית הוא נקרא Lwi Zamek שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני ,Dom Krolow Polskich , בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה ושעון השמש המרשים בחזיתו.

הבית הנקרא הבית המוזהב נקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

בעת השיטוט במדרחוב מומלץ להתיישב באחד מבתי הקפה או לסעוד ארוחה בסגנון פולני באחת מהמסעדות המשובצות ברחוב.


גדנסק מדרחוב השוק הארוך Long Market
 
בית העיריה הישן ממוקם ברחוב 46-47 ul Dlugi Targ ,,בפינת הרחובות ulic Dlugiej ורחוב Dlugiego Targu , המבנה נקרא בפולנית Ratusz Glownego Miasta ,או המוזיאון ההיסטורי של גדנסק ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-16:00 ביום שלישי בשעות 10:00-18:00 וביום שני סגור.

המבנה ששימש את מועצת העיר לתפקידה המוניציפלי, נבנה בראשונה בתחילת המאה ה ארבע עשר ונהרס בידי שליטי מסדר הטבטונים ששלטו בעיר , לאחר מכן נבנה שוב לאורך המאות הארבע עשר והחמש עשר, והורחב בעת שלטונו של המלך קזמיר הגדול במחצית המאה החמש עשר שאף הוסיף את סמל דגלו המלכותי על המבנה.

במחצית המאה השש עשר פרצה אש במבנה והוא שופץ בסגנון הרנסנס, באותה תקופה שלט בעיר המלך זיגמונד השני ,שאף הציב על צריח המבנה את פסלו המוזהב מעל צריח המגדל

המבנה נחשב למרשים וליקר ביותר בעיר גדנסק, מעל למבנה בן השלוש קומות מתנוסס מגדל שגובהו 80 מטר המורכב משישה מפלסים,שבו 37 פעמונים, שמכל ארבעת קירותיו מתנוסס שעון בראש המגדל במרובע מוקף המגדל בארבע שעונים אחד שעון שמש,על השעונים מתנוססת הכתובת בלטינית שפרושה : הימים שלנו הם הצלם.

מעל גג השעונים ,ניצבים בארבעת הפינות ארבעה צריחים ממתכת, ממרכז גג זה מתרומם מגדל צריח נוסף ממתכת ,המורכב מארבעה מפלסים ושכיפתו צופתה בעבר בזהב, בידי מלך זיגמונד אוגוסטוס.

מצדו הימני של המבנה ,בולט כלפי השמים גמלון בן ארבעה מפלסים ,כאשר העליון מרפסת תצפית ומשני צדדיו שני צריחים המסתיימים גם כן בגג חרותי מצופה מתכת , אל המבנה מוליך שביל שתחילתו בפסל ברונזה שחור ,ומשני צדדי השביל גינה

המבנה והמגדל נשרפו במלחמת העולם השנייה , בשנות השבעים של המאה הקודמת נבנו המבנה והמגדל מחדש , כיום משמש בית העירייה הישן כמוזיאון ההיסטורי של העיר, עיצוב פנים המוזיאון נעשה בהשפעת הסגנון ההולנדי .

כאשר האולם הראשי ,(אולם המועצה בעבר) נקרא האולם האדום שני אריות  שומרים על מגן העיר מהמאה ה -18, מהם מוביל גרם מדרגות מפואר אל סלה צרוונה (Sala Czerwona), החדר האדום, חדר זה שימש את המועצה בקיץ.
 
תקרתו המעוטרת מעוטרת ב 25 ציורי פרסקו ,פרי ידיו של האמן יצחק ון דן בלוק ,המקיפים פריט מרכזי בשם "האדרת האחדות של גדנסק", שהמבקרים באולם ,מציינים במיוחד את הציור הנושא את השם האלוהים של גדנסק, אולמות נוספים מעוצבים בשפע עם תקרות צבועות, בציורי קיר צבעוניים וריהוט וגילופים משוכללים.


 

גדנסק בית העירייה היישן Main Town Hall
 

המוזיאון לתרבות ממוקם ברחוב 71 ul Dlugi Targ , המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בים השעות 10:00-17:00,ראשון 11:00-17:00,ביום שני סגור.

מבנה המוזיאון הוקם במאה השמונה עשר, בידי משפחת affluent Uphagen ,בתחילת המאה העשרים נפתח במבנה המוזיאון לתרבות, פנים המבנה נשמר בחיפויי העץ לקירות קישוטים ,תנורים הבישול והחימום ,הרהיטים וחפצים שונים .

במחצית המאה העשרים עבר המבנה שיפוץ יסודי והתווספו לתערוכות במבנה חפצים אישיים של מראות, תכשיטים, שטיחים , שעונים ועוד מהמאות 18-19 , האופייניים לבית אציל עשיר שגר שזה היה בייתו, עוד בתצוגות חדר עישון, חדר מוזיקה ,חדר האוכל והמטבח ועוד.

גדנסק מוזיאון Museum of Burgher Interiors
 

מבנה בית המשפט של ארתור ( בשמו הפולני Dwor Artusa ) ממוקם ברחוב Dlugi Targ 43-44 שבעיר העתיקה ברחוב הארוך (המלכותי) ,טלפון 48512418751 , כניסה בתשלום המוזיאון המשמש כיום כמוזיאון ההיסטורי של העיר, פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,יום שני בין השעות 10:00-13:00יום ראשון 11:00-18:00.

ברחבי פולין ,מפוזרים מספר ארמונות או מבנים מפוארים, המתהדרים בשם ארטוס , מבנים שהוקמו בידי הגילדות החזקות בערים ,מקומות כינוס שהתנהלו ברוח אבירי השולחן העגול לבעלי ממון או אצילים ,מקום מפגש לעריכת חוזיים מסחריים ומקום שבו ועדה ממונה פתרה מחלוקות עסקיות , משפטיות או בנושאים של כבוד ומעמד.

אחוזת ארטור Artus Court (ארטשוף) שהוקם בעיר הנמל גדנסק ,היה אחד הבתים החשובים של הסוחרים והאצילים ,מוסדות השיפוט שלה ניהלו את עסקי הגילדות החזקות ביד חזקה וללא הזקקות למוסדות בית המשפט המסורתיים של הממלכה והשלטון בפולין, בעלי הממון בגילדות והאצולה המקומית ,קבעו בצורה דמוקרטית את כללי המסחר וחלוקתו בינם לבין עצמם , תוך בילוי בין כותלי המוסד.

בחזית המבנה ממוקמים מספר פסלים מתוכם פסלו של מפקד הצבא הרומאי באפריקה Scipio the African שכבש את קרתגו וקמילוס ,שנחשב כמושיע רומא במלחמות הגאליות, הפסל השני הוא של מפקד הצבא היווני Themistocles ,ששימש בעת המלחמות כנגד הצבא הפרסי ,פסל נוסף הוא פסלו של יהודה המכבי ,ששחרר את ממלכת יהודה מעול הסלוקים Seleucid, בחזית המבנה בכיכר ניצבת מזרקת המים של אל הים נפטון.

על קירות המבנה בצדדיה של הכניסה, מתנוססים שני מדליונים ,אחד של המלך השליט השוודי והפולני Sigismund Vasa III, ואילו בצד השני מדליון של בנו המלך Vladyslav שמשל בפולין ובשוודיה כמו אביו, ליד הכניסה הראשית מתנוססים גם מדליונים של המטיף מרטין לותר ורעייתו קתרינה פון בורה.

במבנה שנבנה בתחילה מעץ התארחו וביקרו מושלים, יורשי העצר וגדולי הסוחרים חברי הגילדות, עיצוב הבית הפנימי קשור לאגדות ותרבויות והמיתוסים של ימי הביניים, לאחר שהמבנה הראשון שנבנה במחצית המאה הארבע עשר ,שנשרף הוקם המבנה שוב בסוף המאה החמש עשר, בסגנון הרנסנס, במאה השבע עשר התווספו אלמנטים בסגנון הברוק , שאבדו בחורבן של מלחמת העולם השנייה, אך שוחזרו לאחר המלחמה.

באולם מוצגים דגמי ספינות, אחת מהם היא סירת מפרש ,שסגנונה כספינה ים תיכונית אולי תורכית, על קירות הכניסה תלויות תמונות של חברים ומבקרים כמו תמונת המלך הנרי הרביעי האנגלי ונשיאי מדינות ,אוסף זה נשרף במלחמת העולם השנייה ושוחזר על פי רישומים שהשתמרו .

מהכניסה מוליך מסדרון ענק המחופה מלמעלה בקמרון בסגנון גותי הנתמך בידי ארבעה עמודי שיש, על קירות הפרוזדור תלויים דיוקנאות וציורי ציידים, וציור ענקי של קרב גרונוואלד בפרוזדור שהוליך אל אולם המרכזי עמד בעבר פסלו של המלך אוגוסט השלישי מסקסוניה ,שהצמיח רגלים והתנדף כלא היה בשנות הארבעים, פסל זה ,נתרם בידי אנשי הגילדות ,לעזרתו הפוליטית המסחרית והכלכליות לטובתם.

קומות המבנה העליונות שופצו ושוחזרו ובהם נערכות תערוכות המייצגות את ההיסטוריה המקומית, כולל תמונות מהעבר של המבנה הפנימי בעבר , בפינה הצפונית מזרחית של אולם בית המשפט ,נמצא תנור ענק שגובהו 12 מטר, המחופה 520 אריחים שמתוכם 437 הם אריחים מקוריים ,שעליהם מצוירים דמויות אציליות ובעלי ממון שהנהיגו את המקום במאה השש עשר, כולל נציגים מבית המלוכה הבסבורג.

גדנסק בית הסוחרים Artus Court כיום המוזיאון ההיסטורי
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 

מבנה הממוקם בכיכר Plac Solidarnosci 1 , מבנה ענקי בן חמש קומות ,הניצב ליד הכניסה הראשית למספנות גדנסק, בסמיכות לאנדרטת הסולידריות , מבנה שנפתח בסוף שנת 2014 המשמש כמוזיאון ומרכז לימודי , מבנה גדול הבנוי מאריחים אדומים המחפים את קירות המבנה בשלוב זכוכית ומוטות ברזל חלודים כמו חיפוי כביסה בבתינו, המכסים את הזכוכיות להצללה.

את הסיפור של תנועת סולידריות וההתקוממות נגד הקומוניזם ,ניתן לפגוש במרכז סולידריות החווייתי והמרתק , המרכז זכה במהרה לפרסים אירופיים , כסמל לניצחון תנועת המרד להשגת מטרותיה, כאשר התקווה של המארגנים שהמרכז יהפוך למרכז העולמי לרעיונות של חופש, דמוקרטיה וסולידריות שיש לטפח.

במבנה ספריה גדולה ,תערוכות בנושא הסולידריות באירופה, הכוללים שלל תצוגות אור קוליות , עוד במבנה חדרי ישיבות, גן פנימי בקומת הקרקע, אולם קונצרטים ומופעים, וכבית לארגונים ומוסדות, בעלי הליכי רוח דומים למען הכלל, מעל למבנה מרפסת תצפית לכוון מספנות לנין ,כפי שנקראו בתקופת השלטון הסובייטי בגדנסק.

כדאי להתבונן במוזיאון, בשני לוחות עץ שעליהם חקוקים עשרים ואחת דרישות פועלי המספנות בעת שהחל המרד תנועת הסולידריות ,על התקרה תלויות קסדות פועלים, מחדר תצוגה זה ממשיכים במעבר ההולך וצר ומגיעים לניידת הכוחות החשאיים ששימשה למעצר פעילים בתקופת המשטר הצבאי, המוזיאון מותאם ונגיש למוגבלים ונכים ובתוך האולמות ניתן לראות תצוגות אור קוליות .

גדנסק מרכז הסולידריות האירופאי European Solidarity
 

מבנה בעל היסטורי המשמש כיום גם כמוזיאון גבורה,ממוקם בכיכר Plac Obroncow Poczty Polskiej 1/2

בכיכר האווליוס כיכר מגיני הדואר הפולני , pl. Obroncow Poczty Pollskiej, וחלק אחורי שלו כלפי רחוב 23-25 ul Dlugi Targ,מבנה בן ארבע קומות ועלייה, הבנוי מאבן אדומה, חלונותיו בחזית קמורים ומעל לדלת הכניסה בגג גמלון.

בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה שימשו וייצגו את השלטון הפולני ,מספר מוסדות כמו שרות הרכבות ושרות הדואר הממלכתי, על פי האגדות שימש המבנה גם כמרכז המודיעין הפולני בעיר, המבנה נהרס ברובו בעת המלחמה ,בעת שהצבא הגרמני החל בכיבושו העיר ובסילוק עובדיו הפולניים , אלא שגבורת הנצורים וכיבוש המבנה, ארכה זמן רב יחסית לנוכח כמות החיילים והנשק הכבש של הגרמנים.

לאחר המלחמה ,החלו השלטונות לשפצו ולהקימו מחדש בשנות החמישים במאה הקודמת, כיום המבנה ממשיך לשרת את שרותי הדואר בעיר, ליד בית הדואר הוצבה אנדרטה המספרת את גבורת קומץ המגינים הפולנים במאבקם הפטריוטי כנגד הצבא הגרמני המאומן,למען פולין החופשית ,בחלק מהמבנה ,הוקם מוזיאון קטן המציג את מלחמתם של עובדי הדואר, כנגד הגרמנים בספטמבר 1939, בעת שהגרמנים תקפו אותו במטרה לכבשו , עוד בתצוגות סיפור תקופת המלחמה בעיר עד סיום המלחמה.

גדנסק הדואר המרכזי והמוזיאון Gdansk Post Office
 

ארמון הנקרא בפולנית Wielka Zbrojownia ממוקם ב Targ Weglowy ,או בכינויו ארסנל התחמושת, מבנה מרשים וגדול הבנוי בסגנון הרנסנס האיטלקי החדש (המאנריזם עם השפעה הולנדית), מבנה שהוקם לקראת סוף המאה השש עשר ותחילת השבע עשר ,מבנה הכולל ארבעה מבני מגורים נפרדים שחוברו ,מבנה שנבנה מלבנים אדומות בחזיתו נקבעו שני אריות האוחזים את סמלי המגן של העיר גדנסק.

יש הטוענים כי שמו של הארסנל ההולנדי ,קיבל המבנה ששימש בעבר כמרכז חנויות ,בזכות האדריכל, אנטון ואן אוברגן ההולנדי, בין החנויות היו מספר חנויות שהיו ליהודים שנרצחו במלחמה והחניות נהרסו כארש המבנה נהרס במלחמה.

לאחר שהמבנה נהרס ונשרף במלחמת העולם השנייה , נבנה שוב במחצית המאה העשרים ובתחילת המאה העשרים ואחת שופץ שוב בחזיתות, שטחה של קומת הקרקע כאלפים מטר שבחזיתו הייתה בעבר ,ארקדה מקומרת הכוללת במרווחים 15 עמודי גרניט שבניהם משובצות חנויות בקומה העליונה של המבנה ממוקמת האקדמיה לאומנות.

חזית המבנה המזרחית כוללת שתי קומות ,עליית גג עם ארבעה גמלונים שלכול גמלון משני צדדיו צריחונים ,שתי כניסות קמורות בכניסה עם גמלונים שבהם סמלי המגן של גדנסק שמשני הצדדים אריות ,המבנה בצדו המערבי נראה כמו ארבעה בתים מחוברים ,שבחזיתו הרבה עיטורים מאבן ומדליונים של מסכות וקישוטים ולהבות פגים שנורו ,שעוטרו בצבעים שונים לציין את הלהבות בעת הירי בעבר ניצבו בחזית גדר המגן של המבנה שני מגדלים גבוהים מתומנים ,כיום בצד המזרחי של המבנה ,

בסוף המאה השמונה עשר השתלט על המבנה צבא פולין ,שהשתמש בקומות המרתף לאכסון תחמושת ואבק שריפה, מכוון רחוב Piwna Street , ניתן לראות את פתח הוצאת חומרי הנפץ מהמרתף, בנוסף לפסל של Minerva במרכז, ופסלי דמויות לוחמים : שני מוסקטרים, קצין ושוטר.

גדנסק ארמון אמורי הגדול הארסנל Great Armoury
 

או כפי שהוא נקרא מרכז ההגנה על המספנה Centre for Protection of Gdansk shipyard הממוקם ב Ulica ks. Jerzego Popieluszki 6 , טלפון 583084224 , המוזיאון פתוח בכול יום בין השעות 10:00-18:00.

בית שנבנה בתחילת המאה התשע עשר ושופץ במאה העשרים בעת שהמספנה שוקמה לאחר המלחמה, מבנה ששימש את כמטה עובדי המספנות בנמל גדנסק , במבנה זה נמצא השולחן שבו חתם לך וולאנסה ,על הסכם של ארגון הסולידריות עם השלטון הסובייטי לעצמאות.

כיום משמש המבנה הן כחדר ישובות והן כמוזיאון לתולדות הספנות ובניית האוניות במספנה, באמצעות תמונות ,במוזיאון מוצגת התערוכה סולידריות הדרכים להסכם ,ניתן גם לבקר בחדר הישיבות ההיסטורי שבו נחתם ההסכם .

גדנסק המספנה בית Sala BHP
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור