דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק סיורי תיירים רגליים וברכב

 
 

אל הרובע הממוקם חמשה קילומטר מצפון העיר העתיקה,ניתן להגיע בנסיעה בחשמלית היוצאת מתחנת Dworzec Glowny אל תחנת Gdansk Wrzeszcz , או בנסיעה בחשמלית לתחנת Jaskowa Dolina ומשם הליכה קצרה רגלית.

רובע Wrzeszcz קיבל את שמו בעת שהוקם בתקופת השלטון הפרוסי, הרובע היושב על שטח של 10 קמ"ר מחולק לשני חלקים : Wrzeszcz Dolny ו' Wrzeszcz Gorny ,כיום מתגוררים ברובע סטודנטים רבים בקרבה לאוניברסיטאות ומכוני הלימוד הממוקמים ברובע, חלק מהרובע משמש כרובע המסחרי בעיר.

ברובע הרבה בתי קפה ומסעדות ,קניון Galeria Bałtycka ,מרכז קניות Manhattan Shopping Center, אנדרטת גונטר גראס וגיבורו אוסקר, אצטדיון Stadion Energa Gdansk

רובע שהיה בעברו עיירה נפרדת שסופחה לעיר גדנסק שהחלה את דרכה במאה השתים עשר ונשאה את השם Vriezst , במאה הארבע עשר בעת השלטון של האבירים הטבטונים נקראה האזור Langfuhr ,שפרושו הטווח הרחוק, את שמו הפולני Wrzeszcz קבל הרובע בסיום מלחמת העולם השנייה .

בסיור ברובע כיום ניתן לראות בתי אבן שנבנו במאה התשע עשר, במיוחד ברחוב Wajdelota , עוד ברובע מספר כנסיות מעניינות, האנדרטה של Oskar שהיה גיבור הסיפור בספר תוף הפח של הסופר גינטר גראס חתן פרס נובל לספרות, קיים גם סיור ברובע הנקרא סיור המקומות הקשורים לגיבור אוסקר .

גדנסק רובע ורשץ Wrzeszcz
 

אל הרובע ניתן להגיע ברכבת הקלה לתחנת Gdansk Zaspa , או בחשמלית לתחנת Westerplatte, או באוטובוס לתחנת Westerplatte, הנמצאים על חצי האי Westerplatte Peninsula ,או לקחת סירה בנמל ,כדאי ולשוט מסביב חצי האי Westerplatte Peninsula ואולי לבקר בפסטיבל הדומיניקני Dominican Fair .

בעת הביקור בחצי האי, מבקרים התיירים במגדלור ,באנדרטת הזיכרון שהוקמה לזכר כיבושה במלחמת העולם השנייה, אך האבן השואבת לביקור הם אוסף ציורי הקיר הגדולים הממוספרים על גבי מפה שכדאי לצלמם, תמונות של לך וולנסה ויצורים מוזרים, המתנוססים על קירות הבתים האפורים המרכיבים את השכונה.

עשר ציורי הקיר הראשונים צוירו בשנת 1997 בשעה שהתקיים ברובע פסטיבל לציון 1000 שנים להקמת העיר גדנסק, בשנת 2009 נערך שוב פסטיבל ואז התווספו ציורי קיר נוספים על קירות המבנים ברובע, ומאז החלו להתפרסם הציורים וניתן לערוך סיור מסודר המודרך בידי מורי דרך תושבי השכונה, הציורים מספרים אגדות מקומיות, בעת הסיור מקבלים מידע על הציורים והסיפורים שמאחוריהם.

בסך הכול כחמישים וחמש קיימים 55 ציורי קיר ועוד 4 ציורים מיוחדים במיוחד, כול ציור ממוספר. כול ציור נושא את שם האמן, תאריך הציור והשם שניתן לציור, הציור הידוע הוא של תושב השכונה, מנהיג המרד כנגד הסובייטים לך ולנסה, יש גם ציורי קיר המתארים את מלחמת העולם השנייה, נפילת הקומוניזם וציורי הקיר העתידניים הפתוחים לפרשנות.

על פי ההיסטוריה בחצי האי הבלטי ווסטרפלאט Westerplatte, החלה מלחמת העולם השנייה , בעת הביקור בחצי האי מגיעים לאנדרטת הזיכרון לחיילים ,שנפלו בקרב להגנת חצי האי, או במצודת וסטרפלאטה ,שבו עמדו חיילים פולנים בספטמבר 1939 במשך שבוע כנגד חיילים גרמניים והפצצות מטוסים גרמנים ,בניסיונם לכבוש את המצודה לפני שנכנעו, לחימה זאת חקוקה במורשת הפולנית כאקט של גבורה.

בעת הסיור ברובע לאחר שנרגעים מציורי הקיר, כדאי לסייר בשני הרחובות המפורסמים ברובע : רחוב Nagorskiego Street ,רחוב שקיבל את שמו מהטייס הפולני Jan Nagorski שטס עם מטוסו מעל לאנטרקטיקה בשנת 1914 ,עם משלחות פולניות באזור, ציור של הקולוסאום מופיע ליד שלט ההסבר והסיפור של הטייס ברחוב.

הרחוב השני הוא שדרה הנקראת Ulica Bajana הנקראת על שם מפקד גיבור בצבא הפולני לשעבר , Jerzy Bajan,שגם לו יש לוח הסבר ממתכת ברחוב, כמו כן ניתן לבקר בכנסייה הקטנה

אוסף ציורי הקיר האמנות המונומנטלי עבר את שלב שבו רק מציירים ציורי קיר ברובע, לכן הוקם בו בית ספר לציורי קיר בשם בית הספר גדנסק של מוראל , המנוהל בידי קולקטיב של אומני הרובע, שהתחייב לשמר את הסגנון והמשמעות של ציורי הקיר ברובע.

גדנסק שכונת Zaspa
 

הסיור הראשון בשפה האנגלית יוצא מרחוב Targ Weglowy 26, 22 , הסיור נערך בכול ימי השבוע, בשעות 10:30,15:30 בחודשים אפריל-ספטמבר, הסיור הבסיסי כולל סיפור התהוותה של העיר גדנסק עד מלחמת העולם השנייה, הסיור הראשון בעיר המרכזית

הסיור בעיר המרכזית נמשך כשעתיים וחצי, תחנות שעוברים בסיור : מגדל האסורים Prison Tower, חדרי העינויים Torture Chamber ,השער העליון Uplands Gate ,השער הזהוב Golden Gate ,ארמון Great Armory , קתדראלה סנט מרי St. Mary’s Basilica ,בית העירייה הישן Old Town Hall ,אולם המשפט של ארתור Arthur’s Court ,הנמל העתיק Old Harbor , בית הדואר הפולני Polish Post Office ועוד אטרקציות שבדרך.

הסיור השני בעקבות אטרקציות במהפכת הסולידריות

הסיור נערך בכול ימי השבוע, בשעות 10:30,15:30 בחודשים אפריל-ספטמבר.

סיור אתרי האטרקציות של תנועת הסולידריות נקודת היציאה בין שער הזהב לבין מוזיאון הענבר כוללים : ביקור במטה המשטרה החשאית הקומוניסטית בגדנסק, מטה המפלגה הקומוניסטית בגדנסק, אנדרטת חללי מהפכת הסולידריות בעיר ,מבנה שרותי הבריאות והבטיחות במספנת העיר ועוד.

גדנסק סיורי חינם Free Walkative Tours Gdansk‬
 

משרדי החברה בגדנסק בכתובת ul. Dlugie Pobrzeze 5 ,חברה המפעילה סיורים, פעילויות בחיק הטבע, סיורי שיט וספורט ימי ,סיורים עם הסברים על העיר ומבניה וסיפור המספנה תוך כדי שייט , סיור היוצא ליד תחנת Westerplatte וחזרה ,שאורכו כשעה וחצי של שייט, או סיור ארוך של שלוש שעות, ההסברים בגרמנית, אנגלית ופולנית, ניתן לקבל בעת השייט בירות ונשנושים.

גדנסק סיורים בסירה Galeon Lew & Czarna
 

האוטובוסים לתיירים בעלי שתי הקומות ,פעילים בין השעות 10:00-16:00 בימי השבוע, הבעיה בנסיעה באוטובוסים אלו ,שאינם מורשים לנסוע בגדנסק בתוך העיר העתיקה, קיימים שני סוגי חברות סיורים, האדום והכחול ,סיור מקיף בעיר החדשה ומעבר דרך המספנות, טיול יקר יחסית להיצע, 120 זלוטי לזוג , קיימים ארבע סוגי כרטיסים ל 24 שעות או ל 48 .

הסיור כולל 15 תחנות בשני המסלולים השונים, שמהם ניתן לרדת ולעלות שוב להמשך הסיור, באוזניות השמע ניתן לקבל הסבר ב 19 שפות, באוטובוסים מותקן חיבור וי פי .

הסיור האדום Red Line כולל :

השער הזהוב Brama Wyiynna/Upland Gate , תחנת הרכבת Railway Station אצטדיון אנרגה Energa Stadium ,חצי האי Westerplatte ,הנמל החדש Marina New Port האקדמיה למוזיקה Music Academy .

הסיור בקו אוטובוס הכחול הכחול לתיירים Blue Line כולל תשע תחנות :

השער הזהוב Brama Wyiynna/Upland Gate ,תחנת הרכבת Railway Station , המספנה Shipyard ,מוזיאון מלחמת העולם השנייה World War II Museum ,הגלריה לאומנות Baltycka Gallery , קתדראלת אוליווה Oliwa Cathedral ,גן החיות אוליווה Oliwa Zoo ,שוק אוליווה Oliwa Pella , גבעת גרדובה Gradowa Hill .

גדנסק הסיור בקווי האוטובוסים הכחול והאדום לתיירים
 

רכבי הסיורים חונים מחוץ לשער הכניסה ברחוב הראשי של העיר העתיקה, מחיר הסיור כמאה זלוטי , ההדרכה באנגלית , במהלך הסיור מבקרים באטרקציות המרכזיות בגדנסק, ההדרכה מתובלת בהומור, המדריך מוסיף טיפים למקומות בילוי ואוכל להמשך ימי השהות בעיר.

גדנסק סיור יומי ברכב סיורים City Tour Gdansk
 

תחילתו של הרובע ככפר ליד העיר גדנסק, שסופח לעיר במאה העשרים והפך לרובע , תחילת הכפר במאה ה 12 ,שהוקם ליד מנזר שהקים הדוכס של חבל פומרניה , מנזר זה צבר הכרה דתית והפך לחשוב, מכוון שמיקומו של הכפר היה הרחק ממרכז העיר גדנסק, החלו להגיע ולהתארח בו נופשים והוא הפך לאזור קייט.

כאשר סופח הכפר לגדנסק, החליט הבישוף של העיר לקבוע את המנזר כמשכנו ומקום שליטתו על העיר, בעת סיור ברובע כדאי לבקר בכנסייה ובקתדרלה Metropolitan Cathedral שנבנתה במאה השתיים עשר, בארמון Palace of Abbots ,לבקר בשרידי חומות הרובע, לסייר ולהתבונן על המבנים והווילות ,לבקר בגן הזואולוגי העירוני Municipal Zoological Garden.

על פי המסורת מיקומו של המנזר היה צריך להיבנות ליד נחל Oliwa ,שמקורותיו מגיעים מגובה 140 מטר מעל לפני הים ,באזור Matarnia , בהמשך זרימתו הוא נשפך למפרץ גדנסק, לאורך זרימת הנחל וצניחתו כלפי למטה , הוקמו במאות השש עשר והשבע עשר כעשרים טחנות קמח שעבדו בזכות זרם המים ומפעלי תעשייה שניזונו מצניחת זרם המים שהפעילו בעזרת גלגלי שיניים את מכונות היצור.

מקום חמוד לסיור הוא אזור השוק הישן ורחוב Polanki street , הם מקום לסיור ולצפייה בבתים ישנים , ארמונות ובתי עשירים שגרו וגרים בגדנסק , למעשה לב הרובע העתיק Oliwa הוא בקרבת השוק ,שם גם ממוקם אחד ממבני העבר החשובים ברובע, בית שער המגפה House of Plague ששמו בפי העם Dom Zarazy ,האסם שהפך לביתו של ראש המנזר, או ביתו של ראש המסדר, ששימש גם כשער הראשי המערבי למנזר monastery of Oliwa , האגדות ברובע מספרות ,כי בתחילת המאה השמונה עשר , בעת שהמגפה השתוללה באזור, ננעלו הנזירים בתוך המנזר עצמו ,ופחדו לצאת לטפל בחולים ברובע.

אחרי שנמצא כומר מתנדב שהתגורר בבית המגפה ,עד שנדבק במחלה ומת ,אז התנדב כומר אחר וכך באותה הדרך, מתו כעשרה כמרים במשמרות ,אחד אחרי השני בבית ראש המסדר , כולל הכומר Jacob שקיבל הילה של קדוש לאחר מעשה ההתנדבות ומאז קיבל השער והמבנה את השם בית המגפה ,והכנסייה החליפה את שמה לכנסיית יעקב הקדוש Church of St. Jacob.

גדנסק רובע Oliwa
 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות, האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. 

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 הנקרא ביתו של אופהגן השייך למוזיאון ההיסטוריה העירונית,בית שנבנה במאה החמש עשר מלבנים, שצורתו שונתה מספר פעמים, בסוף המאה השמונה עשר נרכש בידי יוהן אופהגן  סוחר, חובב היסטוריה וספרים כיום נפתח כמוזיאון בשנת 1998.

או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 19 שבו התמקם מלון רדיסטון ,שעל קירותיו מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית הוא נקרא Lwi Zamek שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני ,Dom Krolow Polskich , בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה ושעון השמש המרשים בחזיתו.

הבית הנקרא הבית המוזהב נקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

בעת השיטוט במדרחוב מומלץ להתיישב באחד מבתי הקפה או לסעוד ארוחה בסגנון פולני באחת מהמסעדות המשובצות ברחוב.


גדנסק מדרחוב השוק הארוך Long Market
 

בית אופהגן ממוקם במדרחוב דלוגה 12 מצד ימין של הרחוב, בית מגורים שנבנה במאה החמש עשר ,ששוחזר ונבנה מלבנים ,בצורה הקרובה למראהו המקורי, בסוף המאה השמונה עשר נרכש המבנה בידיו של הסוחר יוהן אופהגן, אספן הספרים וחובב חפצים היסטוריים, לאחר מותו נשאר המבנה בידי המשפחה עד המאה העשרים.

כיוון שלא היו לו צאצאים ,השאיר אופהגן בצוואתו הוראות שאין לשנות את המבנה, למי שיירש אותו, מבנה צר מלבני כלפי החזית שהוסף לו אגף בהמשך ומבנה מעץ מאחור .

בתחילת המאה העשרים נפתח במקום מוזיאון שנסגר בסוף מלחמת העולם השנייה, מכוון שהמבנה נהרס חלקית, למזלנו הוצאה תכולת המבנה בטרם נהרס בידי הגרמנים , והציוד ואוספי האומנות הוחזרו לפולין , שרידיו של המבנה הועבר לידי השלטונות והחל לשמש כחלק מהמוזיאון ההיסטורי של העיר ,המבנה עבר שיפוץ נרחב ונפתח שוב בשנת 1998 לתצוגות .

בתצוגותיו ניתן לראות את המטבח על התנורים והפנלים המקוריים, חלק מהטפטים שבהם השפעות סיניות או יפניים, כלי נגינה, רהיטים, ציורים ועיטורי קרמיקה על אריחים מהמאה השמונה עשר, כלי בית ועוד.

טיפ : בכול יום ראשון האחרון בחודש נערך במבנה קונצרט הנקרא ימי ראשון של המוזיקה בבית אופהגן .

גדנסק בית אופהגן ומוזיאון uphaggen
 
בית הממוקם ברחוב דלוגה ul Dlugi Targ ,המורכב מארבעה בתים צמודים, שמספריהם 1,2,3,4,מבנה ששימש בתחילה את אנשי המלוכה של גדנסק, וכבית מגורים לשימוש המלך בביקורו בעיר גדנסק, בית ששופץ לאחר מלחמת העולם השנייה ,מחלונותיו ניתן לראות את מזרקת נפטון ובית המשפט ארטוס. 

בית מספר 1 בעל החזות הקלסית שימש הנשים להמתנה לכניסתם לשאר חלקי הבית, בית המגורים המלכותיים היה בבית מספר 2 ,שם אף השתמשה הנסיכה מריסינקה בקומה השנייה ,בעת שנישאה לנסיך אלכסנדר לסוביסקי במחצית המאה השבע עשר ,בחזית הבית תבליט של האל נפטון.

בתחילת המאה השמונה עשר היה הבית בבעלות פרנצ'סק דה גראטה מנהל הדואר המלכותי, לאחר מכן נרכש בידי משפחת רוזנברג שהקים במבנה ספרייה שהכילה מעל ל 22 אלף כותרים.

בית 2 ובית שלוש חוברו גם במנהרת מעבר לאולם האוכל בבית מספר 3 והסלון , בית מספר ארבע שימש את אנשי הלווי והמשרתים של האצולה בעת שהתגוררו במבנה , בחזיתו אריח אבן דקורטיביים שהוצמדו לחזית במאה השמונה עשר שעליהם ניתן לראות אוניית סוחר מטלטלת בגלי הים בדרך לנמל .

גדנסק בית מגורי המלכים The Royal Tenement Houses
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור