דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק אטרקציות ופארקים בעיר

 
 

תושביה הראשונים של אזור העיר גדנסק נקראים קאשובים ,שהיו שבטי נודדים בני העם הסלבי ,שרכשו את סגנון החיים האזורי הפולני והגרמני ,בעת שהתיישבו בנקודה הצפונית אל מול הים הבלטי.

תושבים כפריים אלו , אינם אחראים על סגנון הבניה, שאנו רואים בעת שאנו מסיירים בגדנסק, על פאר הבתים אחראים האזרחים והסגנונות, שהובאו בידי האזרחים החדשים שהגיעו לאזור בעקבות מלחמות, החל במאה השתיים עשר ואילך, היו אלו אזרחי גרמניה צרפת שוודיה והולנד.

תושביו הראשונים של האזור התפרנסו מחקלאות שבה גידלו גידולי שורש ועסקו גם לפרנסתם מדייג, אך בליבם הפטריוטי והכמיהה לעצמאות ,לא הקלו הקאשובים על הכובשים, שהשתלטו שוב ושוב על נקודת המעבר הכלכלית, תוך שימוש בנמל למשלו וקבלת סחורות בים הבלטי .

לאחר השתלטות הכובשים והתושבים החדשים על העיר , הפכה העיר לחברה באגודת הסחר הגרמנית החופשית ,של ערי הנמל שלאורך חופי הים הבלטי החל מהמאה השתים עשר ואילך .

כובשים אלו והסוחרים ,עיצבו לאורך מאות השנים ,את צורתה האורבנית וסגנון הבניה בעיר, הלבנה האדומה של חלק גדול מבתי העיר הגיעה מהולנד ,כיוון שאוניות שהשיטו סחורות מנמל גדנס ,נאלצו להעמיס מטען (זיבורית) מטען חוזר של לבנים אדומות זולות מהולנד, לייצוב האוניות ,בתנאי הסערות בים הבלטי בחזרה לגדנסק .

חלק גדול מסגנון הבנייה בעיר גדנסק ,נקרא מאנריזם (סגנון הרנסנס) שיש הטוענים שהגיע מאזור צפון איטליה ,או מסגנון הרנסנס ההולנדי במאות השש עשר והשבע עשר, כפי שניתן לראות במבנים ובאטרקציות בעיר, שעוצבו בידי אדריכלים הולנדיים , אלא שחלקם של בתי הסוחרים שנבנו ברובם מלבנים הולנדיות, נבנו בסגנון גותי או בסגנון הבארוק , בטרם חדר סגנון הרנסנס לעיר, אנו נבחין בסיור בעיר העתיקה ,בסגנון הגותי בחלק הקדום יותר.

גדנסק סגנונות בתי מגורים וציבור
 

אל הרובע ניתן להגיע ברכבת הקלה לתחנת Gdansk Zaspa , או בחשמלית לתחנת Westerplatte, או באוטובוס לתחנת Westerplatte, הנמצאים על חצי האי Westerplatte Peninsula ,או לקחת סירה בנמל ,כדאי ולשוט מסביב חצי האי Westerplatte Peninsula ואולי לבקר בפסטיבל הדומיניקני Dominican Fair .

בעת הביקור בחצי האי, מבקרים התיירים במגדלור ,באנדרטת הזיכרון שהוקמה לזכר כיבושה במלחמת העולם השנייה, אך האבן השואבת לביקור הם אוסף ציורי הקיר הגדולים הממוספרים על גבי מפה שכדאי לצלמם, תמונות של לך וולנסה ויצורים מוזרים, המתנוססים על קירות הבתים האפורים המרכיבים את השכונה.

עשר ציורי הקיר הראשונים צוירו בשנת 1997 בשעה שהתקיים ברובע פסטיבל לציון 1000 שנים להקמת העיר גדנסק, בשנת 2009 נערך שוב פסטיבל ואז התווספו ציורי קיר נוספים על קירות המבנים ברובע, ומאז החלו להתפרסם הציורים וניתן לערוך סיור מסודר המודרך בידי מורי דרך תושבי השכונה, הציורים מספרים אגדות מקומיות, בעת הסיור מקבלים מידע על הציורים והסיפורים שמאחוריהם.

בסך הכול כחמישים וחמש קיימים 55 ציורי קיר ועוד 4 ציורים מיוחדים במיוחד, כול ציור ממוספר. כול ציור נושא את שם האמן, תאריך הציור והשם שניתן לציור, הציור הידוע הוא של תושב השכונה, מנהיג המרד כנגד הסובייטים לך ולנסה, יש גם ציורי קיר המתארים את מלחמת העולם השנייה, נפילת הקומוניזם וציורי הקיר העתידניים הפתוחים לפרשנות.

על פי ההיסטוריה בחצי האי הבלטי ווסטרפלאט Westerplatte, החלה מלחמת העולם השנייה , בעת הביקור בחצי האי מגיעים לאנדרטת הזיכרון לחיילים ,שנפלו בקרב להגנת חצי האי, או במצודת וסטרפלאטה ,שבו עמדו חיילים פולנים בספטמבר 1939 במשך שבוע כנגד חיילים גרמניים והפצצות מטוסים גרמנים ,בניסיונם לכבוש את המצודה לפני שנכנעו, לחימה זאת חקוקה במורשת הפולנית כאקט של גבורה.

בעת הסיור ברובע לאחר שנרגעים מציורי הקיר, כדאי לסייר בשני הרחובות המפורסמים ברובע : רחוב Nagorskiego Street ,רחוב שקיבל את שמו מהטייס הפולני Jan Nagorski שטס עם מטוסו מעל לאנטרקטיקה בשנת 1914 ,עם משלחות פולניות באזור, ציור של הקולוסאום מופיע ליד שלט ההסבר והסיפור של הטייס ברחוב.

הרחוב השני הוא שדרה הנקראת Ulica Bajana הנקראת על שם מפקד גיבור בצבא הפולני לשעבר , Jerzy Bajan,שגם לו יש לוח הסבר ממתכת ברחוב, כמו כן ניתן לבקר בכנסייה הקטנה

אוסף ציורי הקיר האמנות המונומנטלי עבר את שלב שבו רק מציירים ציורי קיר ברובע, לכן הוקם בו בית ספר לציורי קיר בשם בית הספר גדנסק של מוראל , המנוהל בידי קולקטיב של אומני הרובע, שהתחייב לשמר את הסגנון והמשמעות של ציורי הקיר ברובע.

גדנסק שכונת Zaspa
 

הביקור בבית העגורן (בפולנית Zuraw )מהווה חלק מהמבנה הגדול ששימש את הנמל להעמסת סחורות ולהצבת התרנים בעת בניית הספינות במספנה הסמוכה ,המבנה והעגורן נבנו במאה הארבע עשר, הוא נחשב לעגורן עבודה הגדול בעת ההיא בפולין, כיוון שנבנה בתחילה מעץ עבר מבנה העגורן שריפה ונהרס, לכן נבנה העגורן שוב במאה החמש עשר, מאבן ,אך נהרס שוב במלחמת העולם השנייה ,אי לכך שוחזר ונבנה בצורתו העכשווית בניסיון לשמור על צביונו מהעבר.

מבנה העגורן ניצב על מזח העגורן Zuraw (פרוש המילה בפולנית עגורן) ,מבנה שבתוכו נבנה מנוף ,על מנת להעמיס ולפרוק סחורות בימי הביניים,כמו חביות בירה או יין, מנגנון ההפעלה עבד על עבודת הליכה ברגלים (כמו בכלוב אוגרים) כאשר הלכו בתוך הגלגל הפעילה ההליכה את גלגלי השיניים שבצדדים שמתחו כבל על גלגל נוסף .

רצועות חבלים אלו הרימו את זרוע העגורן ,והניפו את הסחורה מסיפון האוניות למשטחי ההטענה שברציף, לצורף הרמת סחורות כבדות ,הופעלו שני מנגנוני גלגלי הליכה שהיו מיועדים להליכה של צמדי אנשים (מכפיל כוח) ,שהומר לכושר הרמה של עד שני טונות .

המפעיל האחראי ניצב מחוץ למבנה על הרציף, אחז בחבל שהיה קשור למטען ,תוך כדי מתן הוראות מבחוץ לאנשים שהלכו בתוך הגלגל ,בעזרת החבל סובב את המטען המורם למשטחי העמסה שעל הרציף ואז שחרר את המטען בעת שהניחו במקום.

במאה התשע עשר שינה העגורן את תפקידי העמסה , ועבר להרמת תרניי אוניות מפרש והנחתם במקום המיועד בספינות בעת שניבנו במספנה הסמוכה ,כשנגמר עידן תרניי המפרשים ,שינה העגורן את תפקידו והחל להרים מנועים שהוכנסו לאוניות או הוצאו לתיקון,

המבנה הוא חלק ממתחם המוזיאון הימי ,המורכב מארבע מבנים, כאשר מבנה העגורן נרכש בידי המוזיאון הימי בשנות השישים, הכניסה למבנה מאחור מטפסים במדרגות ורואים את מנגנון מערכת השיניים שבעזרתם הופעל המנוף, הנוף בראש המבנה יפה ומעניין.


גדנסק מבנה בית העגורן (המנוף) Crane
 

שבו ניתן להלך על מזח העץ שלאורך חוף הים , אל Jelitkowo ניתן להגיע בחשמלית קו מספר 2 ,היוצאת מהתחנה המרכזית Dworzec Glowny בעיר , לתחנות Lostowice Swietokrzyska - Oliwa או בקו חשמלית קו 4 לתחנות Lostowice Swietokrzyska -Jelitkowo , מהחוף ניתן להמשיך בקו אוטובוס 177 ולהגיע לעיירת הנופש המפורסמת סופוט Sopot .

בחוף שני חופי רחצה שאחד שאורכם כמאתיים מטר הכניסה בסימון מספר 73 ,חוף אחד אורכו מעל למאה מטר הנקרא בבז'זינו חוף שלרוב דגלי הכניסה לים הם כחולים ,החוף השני הקטן יותר נקרא Gdansk Klipper Jelitkowo .

בשעות אחר הצהרים מתחילות לפעול מסעדות עם מוזיקה חייה , וליד החוף פארק חמוד, בחוף חנויות מזכרות .

גדנסק חוף רובע הדייגים Jelitkowo region
 

תחילתו של הרובע ככפר ליד העיר גדנסק, שסופח לעיר במאה העשרים והפך לרובע , תחילת הכפר במאה ה 12 ,שהוקם ליד מנזר שהקים הדוכס של חבל פומרניה , מנזר זה צבר הכרה דתית והפך לחשוב, מכוון שמיקומו של הכפר היה הרחק ממרכז העיר גדנסק, החלו להגיע ולהתארח בו נופשים והוא הפך לאזור קייט.

כאשר סופח הכפר לגדנסק, החליט הבישוף של העיר לקבוע את המנזר כמשכנו ומקום שליטתו על העיר, בעת סיור ברובע כדאי לבקר בכנסייה ובקתדרלה Metropolitan Cathedral שנבנתה במאה השתיים עשר, בארמון Palace of Abbots ,לבקר בשרידי חומות הרובע, לסייר ולהתבונן על המבנים והווילות ,לבקר בגן הזואולוגי העירוני Municipal Zoological Garden.

על פי המסורת מיקומו של המנזר היה צריך להיבנות ליד נחל Oliwa ,שמקורותיו מגיעים מגובה 140 מטר מעל לפני הים ,באזור Matarnia , בהמשך זרימתו הוא נשפך למפרץ גדנסק, לאורך זרימת הנחל וצניחתו כלפי למטה , הוקמו במאות השש עשר והשבע עשר כעשרים טחנות קמח שעבדו בזכות זרם המים ומפעלי תעשייה שניזונו מצניחת זרם המים שהפעילו בעזרת גלגלי שיניים את מכונות היצור.

מקום חמוד לסיור הוא אזור השוק הישן ורחוב Polanki street , הם מקום לסיור ולצפייה בבתים ישנים , ארמונות ובתי עשירים שגרו וגרים בגדנסק , למעשה לב הרובע העתיק Oliwa הוא בקרבת השוק ,שם גם ממוקם אחד ממבני העבר החשובים ברובע, בית שער המגפה House of Plague ששמו בפי העם Dom Zarazy ,האסם שהפך לביתו של ראש המנזר, או ביתו של ראש המסדר, ששימש גם כשער הראשי המערבי למנזר monastery of Oliwa , האגדות ברובע מספרות ,כי בתחילת המאה השמונה עשר , בעת שהמגפה השתוללה באזור, ננעלו הנזירים בתוך המנזר עצמו ,ופחדו לצאת לטפל בחולים ברובע.

אחרי שנמצא כומר מתנדב שהתגורר בבית המגפה ,עד שנדבק במחלה ומת ,אז התנדב כומר אחר וכך באותה הדרך, מתו כעשרה כמרים במשמרות ,אחד אחרי השני בבית ראש המסדר , כולל הכומר Jacob שקיבל הילה של קדוש לאחר מעשה ההתנדבות ומאז קיבל השער והמבנה את השם בית המגפה ,והכנסייה החליפה את שמה לכנסיית יעקב הקדוש Church of St. Jacob.

גדנסק רובע Oliwa
 

הקתדרלה הקתולית St. Mary Magdalene ,או בשמה העממי  Kosciol Mariacki, ממוקמת ברחוב Podkramarska 5,קתדרלה שהוקמה במאה השתיים עשר, בנויה מבלוקים מאבן , בעת הביקור כיום אנו מתבוננים על שיחזור הכנסייה הראשון ,נעשה במאה השלוש עשר והארבע עשר לאחר שנהרסה בקרבות לצערנו כול הרהוט בסגנון הגותי הושמדו ביחד עם הכנסייה בסוף המאה השש עשר, מהכנסייה נותרו שרידי קירות ולאחר איסוף תרומות הוקמה הקתדראלה מחדש.

כנסיית הקתדרלה מכונה בפי התושבים ,הכתר של גדנסק, כנסייה שנבנתה בסגנון גותי מלבנים ובנייתה ארכה כמאה ושישים שנה, לתוך הכנסייה לאחר השיקום מהריסתה, הוכנסו יצירות אומנות מימי הביניים, כולל המזבח ,עותק של היצירה יום הדין, במגדל הכנסייה שגובהו 77 מטר ,(ארבע מאות מדרגות לטיפוס) ,על מנת להגיע למרפסת התצפית .

כיום בעת הביקור בקתדרלה ניתן לראות את העוגב הגדול ,את הקפלות ודוכן המטיף שעוצב בסגנון הרוקוקו, התהפוכות שעברו על האזור עקב אובדן השליטה הפולנית לטובת השלטון הפרוסי ,על האזור, הביאו להרס נוסף והפיכת הכנסייה למנזר שקיבל שם שונה משמה הפולני בעבר.

גם במלחמת העולם השנייה עבר המקום הרס חלקי ורק בשנת 1975 הצליחו לשקם את המבנה ובעצם רק בשנות התשעים קיבלה הקתדרלה את מעמדה כיום כמושב הבישוף העירוני שבה ניתן לכנס מספר גדול של מתפללים למיסה.

ניתן לטפס על מגדל הקתדרלה רק ארבע מאות מדרגות, למרפסת התצפית שמעל גגות העיר, עוד בקתדרלה ניתן לצפות בשעון האסטרונומי העתיק שנבנה במחצית המאה החמש עשר.

.

גדנסק הקתדרלה העירונית Metropolitan Cathedral
 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות, האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. 

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 הנקרא ביתו של אופהגן השייך למוזיאון ההיסטוריה העירונית,בית שנבנה במאה החמש עשר מלבנים, שצורתו שונתה מספר פעמים, בסוף המאה השמונה עשר נרכש בידי יוהן אופהגן  סוחר, חובב היסטוריה וספרים כיום נפתח כמוזיאון בשנת 1998.

או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 19 שבו התמקם מלון רדיסטון ,שעל קירותיו מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית הוא נקרא Lwi Zamek שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני ,Dom Krolow Polskich , בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה ושעון השמש המרשים בחזיתו.

הבית הנקרא הבית המוזהב נקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

בעת השיטוט במדרחוב מומלץ להתיישב באחד מבתי הקפה או לסעוד ארוחה בסגנון פולני באחת מהמסעדות המשובצות ברחוב.


גדנסק מדרחוב השוק הארוך Long Market
 

הבית צמוד לבית פרבר ומספרו ברחוב 29 Dlugi Targ , בית שנבנה במחצית המאה השש עשר ,בסגנון הבארוק ,בידי הסוחר היהודי לסר גילדז'ינסקי, שהגיע מרוסיה במחצית המאה התשע עשר ,והקים חברה שסחרה בתבואה.

חברה זאת הפכה את המשפחה במהרה למשפחה עשירה, כאשר הכסף החל להתגלגל פנה הסבא לתחביב האומנות שהיה די נדיר באותה תקופה, איסופו כלל בעיקר חפצי אומנות עתיקים שמצאו חן בעיניו, ושאנשים שלא הבינו בעתיקות מיהרו להתפטר מהם.

כך גדל אוסף האומנות והעתיקות שנקרא אוסף גילדזינסקי שכלל מחוץ לעתיקות : יצירות אמנות, עבודות מלאכה יד היסטוריים, בגדים, תכשיטים, מפות והדפסים, מקלות, צינורות, כפתורים, חפצים מן הטבע ואמנות יהודית, בתחילה הוצב האוסף שלו ברחוב דלוגה 18, אשר הועבר מאוחר יותר לבית. 29.

התייחסותו לנושא האומנות העתיקה ,שמלבד תבליט כלב מכוער מעל לכניסה ,מעוטר המבנה ב 12 מדליונים מעל לחלונות המתארים  את קיסרי רומא כולל נירון. 

חזית המבנה בקומת הממסד ,כוללת שתי דלתות כניסה מעץ צבועות אדום , וסיומת קשתית מאבן ומעליהם כרכוב, בכול צד של הדלתות קיים חלון מלבני מאורך המחולק לשלושה חלקים וחלון נוסף מעל לכרכוב.

מעל קומת הכניסה קיימים עוד שלוש קומות שבכול קומה שלוש חלונות ,מעל לכול החלונות בכול קומה כרכוב ,מעל לכול חלון תבליט של ראשי קיסרים רומאים ובבסיסם כתובות בלטינית כאשר הכתובת הראשית בלטינית היא : ,שפרושה קנאה (תקנאו) מעל חלונות הקומה העליונה שלושה סמלי מגן. Pro invidia

לקראת סוף ימיו ,תרם את אוספיו לתצוגה במוזאוני העיר ואת האוסף היהודי, לקהילה היהודית בגדנסק, אוסף שהוצג בבית הכנסת ששרד בעיר, חלק אחר מאוספיו ,הועמדו למכירה לאחר מותו בעיר ברלין, האוסף היהודי נהרס ונבזז במלחמת העולם השנייה , חלקו הוחזר ומוצג שוב בבית הכנסת ששרד.

 

גדנסק בית ציירנברג-פרדר Czirenberg-Freder House
 
בית העיריה הישן ממוקם ברחוב 46-47 ul Dlugi Targ ,,בפינת הרחובות ulic Dlugiej ורחוב Dlugiego Targu , המבנה נקרא בפולנית Ratusz Glownego Miasta ,או המוזיאון ההיסטורי של גדנסק ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-16:00 ביום שלישי בשעות 10:00-18:00 וביום שני סגור.

המבנה ששימש את מועצת העיר לתפקידה המוניציפלי, נבנה בראשונה בתחילת המאה ה ארבע עשר ונהרס בידי שליטי מסדר הטבטונים ששלטו בעיר , לאחר מכן נבנה שוב לאורך המאות הארבע עשר והחמש עשר, והורחב בעת שלטונו של המלך קזמיר הגדול במחצית המאה החמש עשר שאף הוסיף את סמל דגלו המלכותי על המבנה.

במחצית המאה השש עשר פרצה אש במבנה והוא שופץ בסגנון הרנסנס, באותה תקופה שלט בעיר המלך זיגמונד השני ,שאף הציב על צריח המבנה את פסלו המוזהב מעל צריח המגדל

המבנה נחשב למרשים וליקר ביותר בעיר גדנסק, מעל למבנה בן השלוש קומות מתנוסס מגדל שגובהו 80 מטר המורכב משישה מפלסים,שבו 37 פעמונים, שמכל ארבעת קירותיו מתנוסס שעון בראש המגדל במרובע מוקף המגדל בארבע שעונים אחד שעון שמש,על השעונים מתנוססת הכתובת בלטינית שפרושה : הימים שלנו הם הצלם.

מעל גג השעונים ,ניצבים בארבעת הפינות ארבעה צריחים ממתכת, ממרכז גג זה מתרומם מגדל צריח נוסף ממתכת ,המורכב מארבעה מפלסים ושכיפתו צופתה בעבר בזהב, בידי מלך זיגמונד אוגוסטוס.

מצדו הימני של המבנה ,בולט כלפי השמים גמלון בן ארבעה מפלסים ,כאשר העליון מרפסת תצפית ומשני צדדיו שני צריחים המסתיימים גם כן בגג חרותי מצופה מתכת , אל המבנה מוליך שביל שתחילתו בפסל ברונזה שחור ,ומשני צדדי השביל גינה

המבנה והמגדל נשרפו במלחמת העולם השנייה , בשנות השבעים של המאה הקודמת נבנו המבנה והמגדל מחדש , כיום משמש בית העירייה הישן כמוזיאון ההיסטורי של העיר, עיצוב פנים המוזיאון נעשה בהשפעת הסגנון ההולנדי .

כאשר האולם הראשי ,(אולם המועצה בעבר) נקרא האולם האדום שני אריות  שומרים על מגן העיר מהמאה ה -18, מהם מוביל גרם מדרגות מפואר אל סלה צרוונה (Sala Czerwona), החדר האדום, חדר זה שימש את המועצה בקיץ.
 
תקרתו המעוטרת מעוטרת ב 25 ציורי פרסקו ,פרי ידיו של האמן יצחק ון דן בלוק ,המקיפים פריט מרכזי בשם "האדרת האחדות של גדנסק", שהמבקרים באולם ,מציינים במיוחד את הציור הנושא את השם האלוהים של גדנסק, אולמות נוספים מעוצבים בשפע עם תקרות צבועות, בציורי קיר צבעוניים וריהוט וגילופים משוכללים.


 

גדנסק בית העירייה היישן Main Town Hall
 

הבית ממוקם שמספרו 35 ברחוב ul Dlugi Targ , שמו הפולני של המבנה Lwi Zamek מבנה בן חמש קומות וגמלון שנבנה מלבנים אדומות בסגנון הרנסנס , נבנה בידי הנס קרמר במחצית המאה השש עשר .

המבנה הראשון נבנה בתחילת המאה החמש עשר בידי חבר מועצת העיר ברטלומיי גרוס שנכלא ונרצח בידי אבירי המסדר הטבטוני בטירת העיר, כאשר שלטו בעיר, במאה שבע עשר נקנה המבנה בידי משפחת הסוחרים העשירה שוורצוואלד ,במבנה היה אולם אירוח וגלריית תמונות ,שבו התארחו אומנים וחקרים ידועים.

בחזית המבנה הוצבו שני אריות מעשה ידיו של הפסל מהולנד, מעל לחזית דלת הכניסה הקשתית נמצא גמלון הנתמך בשני עמודים מצדדיו ,בבית זה במחצית המאה השש עשר התארך מלך פולין וולדיסלאב הרביעי Vladyslav IV Vaza ,בעת שביקר בגדנסק, מאז שנת 1984 מתאכסן במבנה המרכז הרוסי למדע ותרבות .

גדנסק טירת האריה The Lion Castle
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור