דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק אטרקציות ופארקים בעיר

 
 

אל הרובע ניתן להגיע ברכבת הקלה לתחנת Gdansk Zaspa , או בחשמלית לתחנת Westerplatte, או באוטובוס לתחנת Westerplatte, הנמצאים על חצי האי Westerplatte Peninsula ,או לקחת סירה בנמל ,כדאי ולשוט מסביב חצי האי Westerplatte Peninsula ואולי לבקר בפסטיבל הדומיניקני Dominican Fair .

בעת הביקור בחצי האי, מבקרים התיירים במגדלור ,באנדרטת הזיכרון שהוקמה לזכר כיבושה במלחמת העולם השנייה, אך האבן השואבת לביקור הם אוסף ציורי הקיר הגדולים הממוספרים על גבי מפה שכדאי לצלמם, תמונות של לך וולנסה ויצורים מוזרים, המתנוססים על קירות הבתים האפורים המרכיבים את השכונה.

עשר ציורי הקיר הראשונים צוירו בשנת 1997 בשעה שהתקיים ברובע פסטיבל לציון 1000 שנים להקמת העיר גדנסק, בשנת 2009 נערך שוב פסטיבל ואז התווספו ציורי קיר נוספים על קירות המבנים ברובע, ומאז החלו להתפרסם הציורים וניתן לערוך סיור מסודר המודרך בידי מורי דרך תושבי השכונה, הציורים מספרים אגדות מקומיות, בעת הסיור מקבלים מידע על הציורים והסיפורים שמאחוריהם.

בסך הכול כחמישים וחמש קיימים 55 ציורי קיר ועוד 4 ציורים מיוחדים במיוחד, כול ציור ממוספר. כול ציור נושא את שם האמן, תאריך הציור והשם שניתן לציור, הציור הידוע הוא של תושב השכונה, מנהיג המרד כנגד הסובייטים לך ולנסה, יש גם ציורי קיר המתארים את מלחמת העולם השנייה, נפילת הקומוניזם וציורי הקיר העתידניים הפתוחים לפרשנות.

על פי ההיסטוריה בחצי האי הבלטי ווסטרפלאט Westerplatte, החלה מלחמת העולם השנייה , בעת הביקור בחצי האי מגיעים לאנדרטת הזיכרון לחיילים ,שנפלו בקרב להגנת חצי האי, או במצודת וסטרפלאטה ,שבו עמדו חיילים פולנים בספטמבר 1939 במשך שבוע כנגד חיילים גרמניים והפצצות מטוסים גרמנים ,בניסיונם לכבוש את המצודה לפני שנכנעו, לחימה זאת חקוקה במורשת הפולנית כאקט של גבורה.

בעת הסיור ברובע לאחר שנרגעים מציורי הקיר, כדאי לסייר בשני הרחובות המפורסמים ברובע : רחוב Nagorskiego Street ,רחוב שקיבל את שמו מהטייס הפולני Jan Nagorski שטס עם מטוסו מעל לאנטרקטיקה בשנת 1914 ,עם משלחות פולניות באזור, ציור של הקולוסאום מופיע ליד שלט ההסבר והסיפור של הטייס ברחוב.

הרחוב השני הוא שדרה הנקראת Ulica Bajana הנקראת על שם מפקד גיבור בצבא הפולני לשעבר , Jerzy Bajan,שגם לו יש לוח הסבר ממתכת ברחוב, כמו כן ניתן לבקר בכנסייה הקטנה

אוסף ציורי הקיר האמנות המונומנטלי עבר את שלב שבו רק מציירים ציורי קיר ברובע, לכן הוקם בו בית ספר לציורי קיר בשם בית הספר גדנסק של מוראל , המנוהל בידי קולקטיב של אומני הרובע, שהתחייב לשמר את הסגנון והמשמעות של ציורי הקיר ברובע.

גדנסק שכונת Zaspa
 

תושביה הראשונים של אזור העיר גדנסק נקראים קאשובים ,שהיו שבטי נודדים בני העם הסלבי ,שרכשו את סגנון החיים האזורי הפולני והגרמני ,בעת שהתיישבו בנקודה הצפונית אל מול הים הבלטי.

תושבים כפריים אלו , אינם אחראים על סגנון הבניה, שאנו רואים בעת שאנו מסיירים בגדנסק, על פאר הבתים אחראים האזרחים והסגנונות, שהובאו בידי האזרחים החדשים שהגיעו לאזור בעקבות מלחמות, החל במאה השתיים עשר ואילך, היו אלו אזרחי גרמניה צרפת שוודיה והולנד.

תושביו הראשונים של האזור התפרנסו מחקלאות שבה גידלו גידולי שורש ועסקו גם לפרנסתם מדייג, אך בליבם הפטריוטי והכמיהה לעצמאות ,לא הקלו הקאשובים על הכובשים, שהשתלטו שוב ושוב על נקודת המעבר הכלכלית, תוך שימוש בנמל למשלו וקבלת סחורות בים הבלטי .

לאחר השתלטות הכובשים והתושבים החדשים על העיר , הפכה העיר לחברה באגודת הסחר הגרמנית החופשית ,של ערי הנמל שלאורך חופי הים הבלטי החל מהמאה השתים עשר ואילך .

כובשים אלו והסוחרים ,עיצבו לאורך מאות השנים ,את צורתה האורבנית וסגנון הבניה בעיר, הלבנה האדומה של חלק גדול מבתי העיר הגיעה מהולנד ,כיוון שאוניות שהשיטו סחורות מנמל גדנס ,נאלצו להעמיס מטען (זיבורית) מטען חוזר של לבנים אדומות זולות מהולנד, לייצוב האוניות ,בתנאי הסערות בים הבלטי בחזרה לגדנסק .

חלק גדול מסגנון הבנייה בעיר גדנסק ,נקרא מאנריזם (סגנון הרנסנס) שיש הטוענים שהגיע מאזור צפון איטליה ,או מסגנון הרנסנס ההולנדי במאות השש עשר והשבע עשר, כפי שניתן לראות במבנים ובאטרקציות בעיר, שעוצבו בידי אדריכלים הולנדיים , אלא שחלקם של בתי הסוחרים שנבנו ברובם מלבנים הולנדיות, נבנו בסגנון גותי או בסגנון הבארוק , בטרם חדר סגנון הרנסנס לעיר, אנו נבחין בסיור בעיר העתיקה ,בסגנון הגותי בחלק הקדום יותר.

גדנסק סגנונות בתי מגורים וציבור
 

הביקור בבית העגורן (בפולנית Zuraw )מהווה חלק מהמבנה הגדול ששימש את הנמל להעמסת סחורות ולהצבת התרנים בעת בניית הספינות במספנה הסמוכה ,המבנה והעגורן נבנו במאה הארבע עשר, הוא נחשב לעגורן עבודה הגדול בעת ההיא בפולין, כיוון שנבנה בתחילה מעץ עבר מבנה העגורן שריפה ונהרס, לכן נבנה העגורן שוב במאה החמש עשר, מאבן ,אך נהרס שוב במלחמת העולם השנייה ,אי לכך שוחזר ונבנה בצורתו העכשווית בניסיון לשמור על צביונו מהעבר.

מבנה העגורן ניצב על מזח העגורן Zuraw (פרוש המילה בפולנית עגורן) ,מבנה שבתוכו נבנה מנוף ,על מנת להעמיס ולפרוק סחורות בימי הביניים,כמו חביות בירה או יין, מנגנון ההפעלה עבד על עבודת הליכה ברגלים (כמו בכלוב אוגרים) כאשר הלכו בתוך הגלגל הפעילה ההליכה את גלגלי השיניים שבצדדים שמתחו כבל על גלגל נוסף .

רצועות חבלים אלו הרימו את זרוע העגורן ,והניפו את הסחורה מסיפון האוניות למשטחי ההטענה שברציף, לצורף הרמת סחורות כבדות ,הופעלו שני מנגנוני גלגלי הליכה שהיו מיועדים להליכה של צמדי אנשים (מכפיל כוח) ,שהומר לכושר הרמה של עד שני טונות .

המפעיל האחראי ניצב מחוץ למבנה על הרציף, אחז בחבל שהיה קשור למטען ,תוך כדי מתן הוראות מבחוץ לאנשים שהלכו בתוך הגלגל ,בעזרת החבל סובב את המטען המורם למשטחי העמסה שעל הרציף ואז שחרר את המטען בעת שהניחו במקום.

במאה התשע עשר שינה העגורן את תפקידי העמסה , ועבר להרמת תרניי אוניות מפרש והנחתם במקום המיועד בספינות בעת שניבנו במספנה הסמוכה ,כשנגמר עידן תרניי המפרשים ,שינה העגורן את תפקידו והחל להרים מנועים שהוכנסו לאוניות או הוצאו לתיקון,

המבנה הוא חלק ממתחם המוזיאון הימי ,המורכב מארבע מבנים, כאשר מבנה העגורן נרכש בידי המוזיאון הימי בשנות השישים, הכניסה למבנה מאחור מטפסים במדרגות ורואים את מנגנון מערכת השיניים שבעזרתם הופעל המנוף, הנוף בראש המבנה יפה ומעניין.


גדנסק מבנה בית העגורן (המנוף) Crane
 

שבו ניתן להלך על מזח העץ שלאורך חוף הים , אל Jelitkowo ניתן להגיע בחשמלית קו מספר 2 ,היוצאת מהתחנה המרכזית Dworzec Glowny בעיר , לתחנות Lostowice Swietokrzyska - Oliwa או בקו חשמלית קו 4 לתחנות Lostowice Swietokrzyska -Jelitkowo , מהחוף ניתן להמשיך בקו אוטובוס 177 ולהגיע לעיירת הנופש המפורסמת סופוט Sopot .

בחוף שני חופי רחצה שאחד שאורכם כמאתיים מטר הכניסה בסימון מספר 73 ,חוף אחד אורכו מעל למאה מטר הנקרא בבז'זינו חוף שלרוב דגלי הכניסה לים הם כחולים ,החוף השני הקטן יותר נקרא Gdansk Klipper Jelitkowo .

בשעות אחר הצהרים מתחילות לפעול מסעדות עם מוזיקה חייה , וליד החוף פארק חמוד, בחוף חנויות מזכרות .

גדנסק חוף רובע הדייגים Jelitkowo region
 

תחילתו של הרובע ככפר ליד העיר גדנסק, שסופח לעיר במאה העשרים והפך לרובע , תחילת הכפר במאה ה 12 ,שהוקם ליד מנזר שהקים הדוכס של חבל פומרניה , מנזר זה צבר הכרה דתית והפך לחשוב, מכוון שמיקומו של הכפר היה הרחק ממרכז העיר גדנסק, החלו להגיע ולהתארח בו נופשים והוא הפך לאזור קייט.

כאשר סופח הכפר לגדנסק, החליט הבישוף של העיר לקבוע את המנזר כמשכנו ומקום שליטתו על העיר, בעת סיור ברובע כדאי לבקר בכנסייה ובקתדרלה Metropolitan Cathedral שנבנתה במאה השתיים עשר, בארמון Palace of Abbots ,לבקר בשרידי חומות הרובע, לסייר ולהתבונן על המבנים והווילות ,לבקר בגן הזואולוגי העירוני Municipal Zoological Garden.

על פי המסורת מיקומו של המנזר היה צריך להיבנות ליד נחל Oliwa ,שמקורותיו מגיעים מגובה 140 מטר מעל לפני הים ,באזור Matarnia , בהמשך זרימתו הוא נשפך למפרץ גדנסק, לאורך זרימת הנחל וצניחתו כלפי למטה , הוקמו במאות השש עשר והשבע עשר כעשרים טחנות קמח שעבדו בזכות זרם המים ומפעלי תעשייה שניזונו מצניחת זרם המים שהפעילו בעזרת גלגלי שיניים את מכונות היצור.

מקום חמוד לסיור הוא אזור השוק הישן ורחוב Polanki street , הם מקום לסיור ולצפייה בבתים ישנים , ארמונות ובתי עשירים שגרו וגרים בגדנסק , למעשה לב הרובע העתיק Oliwa הוא בקרבת השוק ,שם גם ממוקם אחד ממבני העבר החשובים ברובע, בית שער המגפה House of Plague ששמו בפי העם Dom Zarazy ,האסם שהפך לביתו של ראש המנזר, או ביתו של ראש המסדר, ששימש גם כשער הראשי המערבי למנזר monastery of Oliwa , האגדות ברובע מספרות ,כי בתחילת המאה השמונה עשר , בעת שהמגפה השתוללה באזור, ננעלו הנזירים בתוך המנזר עצמו ,ופחדו לצאת לטפל בחולים ברובע.

אחרי שנמצא כומר מתנדב שהתגורר בבית המגפה ,עד שנדבק במחלה ומת ,אז התנדב כומר אחר וכך באותה הדרך, מתו כעשרה כמרים במשמרות ,אחד אחרי השני בבית ראש המסדר , כולל הכומר Jacob שקיבל הילה של קדוש לאחר מעשה ההתנדבות ומאז קיבל השער והמבנה את השם בית המגפה ,והכנסייה החליפה את שמה לכנסיית יעקב הקדוש Church of St. Jacob.

גדנסק רובע Oliwa
 

הקתדרלה הקתולית St. Mary Magdalene ,או בשמה העממי  Kosciol Mariacki, ממוקמת ברחוב Podkramarska 5,קתדרלה שהוקמה במאה השתיים עשר, בנויה מבלוקים מאבן , בעת הביקור כיום אנו מתבוננים על שיחזור הכנסייה הראשון ,נעשה במאה השלוש עשר והארבע עשר לאחר שנהרסה בקרבות לצערנו כול הרהוט בסגנון הגותי הושמדו ביחד עם הכנסייה בסוף המאה השש עשר, מהכנסייה נותרו שרידי קירות ולאחר איסוף תרומות הוקמה הקתדראלה מחדש.

כנסיית הקתדרלה מכונה בפי התושבים ,הכתר של גדנסק, כנסייה שנבנתה בסגנון גותי מלבנים ובנייתה ארכה כמאה ושישים שנה, לתוך הכנסייה לאחר השיקום מהריסתה, הוכנסו יצירות אומנות מימי הביניים, כולל המזבח ,עותק של היצירה יום הדין, במגדל הכנסייה שגובהו 77 מטר ,(ארבע מאות מדרגות לטיפוס) ,על מנת להגיע למרפסת התצפית .

כיום בעת הביקור בקתדרלה ניתן לראות את העוגב הגדול ,את הקפלות ודוכן המטיף שעוצב בסגנון הרוקוקו, התהפוכות שעברו על האזור עקב אובדן השליטה הפולנית לטובת השלטון הפרוסי ,על האזור, הביאו להרס נוסף והפיכת הכנסייה למנזר שקיבל שם שונה משמה הפולני בעבר.

גם במלחמת העולם השנייה עבר המקום הרס חלקי ורק בשנת 1975 הצליחו לשקם את המבנה ובעצם רק בשנות התשעים קיבלה הקתדרלה את מעמדה כיום כמושב הבישוף העירוני שבה ניתן לכנס מספר גדול של מתפללים למיסה.

ניתן לטפס על מגדל הקתדרלה רק ארבע מאות מדרגות, למרפסת התצפית שמעל גגות העיר, עוד בקתדרלה ניתן לצפות בשעון האסטרונומי העתיק שנבנה במחצית המאה החמש עשר.

.

גדנסק הקתדרלה העירונית Metropolitan Cathedral
 

הרחוב והמדרחוב היפה בגדנסק הנקרא בפולנית Dlugi Targ ,משמש כאחת האטרקציות החשובות בעיר, ממוקם ברחוב Dluga, 22-100,המדרחוב שימש במאה השלוש עשר כדרך מעבר לסוחרים משערי הנמל לבתיהם והחנויות, האגדה המפורסמת המספרת כי בעת כניסת מסדר הטבטונים לשליטה על העיר במאה השלוש עשר ,הם ערכו ברחוב טבח בחלק מהאוכלוסייה בעיר, לאחר התבססות שלטונם בעיר הנמל, הפך הרחוב בשמו הפולני Longa Platea שפרושו השוק הארוך כחלק מדרך המלכים.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי ,משמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ,חלקם עם גמלונים בחזיתם, ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה. 

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 הנקרא ביתו של אופהגן השייך למוזיאון ההיסטוריה העירונית,בית שנבנה במאה החמש עשר מלבנים, שצורתו שונתה מספר פעמים, בסוף המאה השמונה עשר נרכש בידי יוהן אופהגן  סוחר, חובב היסטוריה וספרים כיום נפתח כמוזיאון בשנת 1998.

או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 19 שבו התמקם מלון רדיסטון ,שעל קירותיו מסומנים סימנים וציורים אלגוריים המזכירים מעט אלמנטים השייכים למדעים מדויקים ,ודמויות אנשי מדע מהעבר, או פילוסופים דגולים ,בצבעי אדום משני צדדי הכניסה .

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית הוא נקרא Lwi Zamek שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני ,Dom Krolow Polskich , בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה ושעון השמש המרשים בחזיתו.

הבית הנקרא הבית המוזהב נקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

בעת השיטוט במדרחוב מומלץ להתיישב באחד מבתי הקפה או לסעוד ארוחה בסגנון פולני באחת מהמסעדות המשובצות ברחוב.


גדנסק מדרחוב השוק הארוך Long Market
 
בית העיריה הישן ממוקם ברחוב 46-47 ul Dlugi Targ ,,בפינת הרחובות ulic Dlugiej ורחוב Dlugiego Targu , המבנה נקרא בפולנית Ratusz Glownego Miasta ,או המוזיאון ההיסטורי של גדנסק ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-16:00 ביום שלישי בשעות 10:00-18:00 וביום שני סגור.

המבנה ששימש את מועצת העיר לתפקידה המוניציפלי, נבנה בראשונה בתחילת המאה ה ארבע עשר ונהרס בידי שליטי מסדר הטבטונים ששלטו בעיר , לאחר מכן נבנה שוב לאורך המאות הארבע עשר והחמש עשר, והורחב בעת שלטונו של המלך קזמיר הגדול במחצית המאה החמש עשר שאף הוסיף את סמל דגלו המלכותי על המבנה.

במחצית המאה השש עשר פרצה אש במבנה והוא שופץ בסגנון הרנסנס, באותה תקופה שלט בעיר המלך זיגמונד השני ,שאף הציב על צריח המבנה את פסלו המוזהב מעל צריח המגדל

המבנה נחשב למרשים וליקר ביותר בעיר גדנסק, מעל למבנה בן השלוש קומות מתנוסס מגדל שגובהו 80 מטר המורכב משישה מפלסים,שבו 37 פעמונים, שמכל ארבעת קירותיו מתנוסס שעון בראש המגדל במרובע מוקף המגדל בארבע שעונים אחד שעון שמש,על השעונים מתנוססת הכתובת בלטינית שפרושה : הימים שלנו הם הצלם.

מעל גג השעונים ,ניצבים בארבעת הפינות ארבעה צריחים ממתכת, ממרכז גג זה מתרומם מגדל צריח נוסף ממתכת ,המורכב מארבעה מפלסים ושכיפתו צופתה בעבר בזהב, בידי מלך זיגמונד אוגוסטוס.

מצדו הימני של המבנה ,בולט כלפי השמים גמלון בן ארבעה מפלסים ,כאשר העליון מרפסת תצפית ומשני צדדיו שני צריחים המסתיימים גם כן בגג חרותי מצופה מתכת , אל המבנה מוליך שביל שתחילתו בפסל ברונזה שחור ,ומשני צדדי השביל גינה

המבנה והמגדל נשרפו במלחמת העולם השנייה , בשנות השבעים של המאה הקודמת נבנו המבנה והמגדל מחדש , כיום משמש בית העירייה הישן כמוזיאון ההיסטורי של העיר, עיצוב פנים המוזיאון נעשה בהשפעת הסגנון ההולנדי .

כאשר האולם הראשי ,(אולם המועצה בעבר) נקרא האולם האדום שני אריות  שומרים על מגן העיר מהמאה ה -18, מהם מוביל גרם מדרגות מפואר אל סלה צרוונה (Sala Czerwona), החדר האדום, חדר זה שימש את המועצה בקיץ.
 
תקרתו המעוטרת מעוטרת ב 25 ציורי פרסקו ,פרי ידיו של האמן יצחק ון דן בלוק ,המקיפים פריט מרכזי בשם "האדרת האחדות של גדנסק", שהמבקרים באולם ,מציינים במיוחד את הציור הנושא את השם האלוהים של גדנסק, אולמות נוספים מעוצבים בשפע עם תקרות צבועות, בציורי קיר צבעוניים וריהוט וגילופים משוכללים.


 

גדנסק בית העירייה היישן Main Town Hall
 

הדרך המלכותית קבלה את שמה ממסלולו של מלך פולין בעת שביקר בעיר הנמל גדנסק בדרכו מורשה ,אל העיר העתיקה ,היה נכנס המלך בשער Brama Wyzynna (או בשמו השני שער Upland Gate) ממשיך לשער המוזהב Golden Gate,ממשיך לאורך השוק הארוך Long Street בשמו הפולני Dlugi Targ ,משם ממשיך לשער הירוק Brama Zielona .

לאורך הדרך ניתן לבקר בבית ה משפט של ארתור Artus Court (כיום מוזיאון) הממוקם ברחוב Dlugi Targ 43/44 ,הפתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00, ביום שני בין השעות 10:00-13:00,ביום ראשון 11:00-18:00.

משם לעבור על האטרקציה השוק הארוך ומזרקת נפטון Long Market & Neptune Fountain מזרקת האל נפטון העשויה מארד שבתחילה נבנה כפסל במחצית המאה השש עשר והוסב למזרקה במחצית המאה השבע עשר, בעת מלחמת העולם השנייה פורקה המזרקה והסמל והוחבא ביחד עם אוצרות נוספים, המזרקה והפסל הוחזרו למקומם במחצית שנות החמישים במאה הקודמת.

המזרקה ממוקמת במרכז כיכר הישנה ,שממול לבית המשפט של ארתור, מוקפת בבתים צבעוניים ששוקמו ונבנו מחדש בתום מלחמת העולם השניה.

שער הזהוב Golden Gate הממוקם ברחוב ul. Dluga, שער שהוקם במחצית המאה השבע עשר, על מנת להבליט את סגולות השלום, חופש, עושר, תהילה, אדיקות, צדק , שער שנהרס במלחמת העולם השנייה וששוחזר מחדש בשנת 1997, על השער נחקק המשפט מדינות קטנות שורדות וגדולות נופלות במחלוקות.

רחוב השוק הארוך ul. Dluga הציורי והמשמש כחלק ממסלול הדרך המלכותית , בצדדיו של השוק עומדים בתים צבעוניים בסגנונות שונים כמו הרוקוקו, הגותי ששופצו והוקמו בחלקם מחדש לאחר מלחמת העולם השנייה.

כדאי לשים לב למספור הבתים בחלק מהרחובות וגם ברחוב הזה שבו המספרים הזוגיים והיחידים נעים בין שני הצדדים, כדי להביט על בית מספר 12 בית אופהגן ,או בית מספר 71 מאכסן את מוזיאון Museum of Burgher Interiors ,מבנה ששרד את המלחמה ונושא על קירותיו את סגנון הבנייה ממחצית המאה החמש עשר, בית מספר 28 ביתו של פרבר Ferber's House שהוקם במחצית המאה השש עשר, בולט בזכות הפסלים ושלושת סמלי מגני השלטון המלכותיים שעליו.

בית מספר 29 שנבנה בסגנון הברוק, מתהדר גם כן במספר פסלים של קיסרים רומאים בחזיתו, בבית מספר 35 שנקרא טירת האריה The Lion's Castle, בפולנית נקרא Lwi Zamek ,שנבנה במחצית המאה השש עשר בסגנון הרנסנס , שבו אירח המלך וולדיסלאב הרביעי את אורחיו, בחזיתו שני פסלי אריה .

ביתו של העשיר שומאן בסגנון הרנסנס ממוקם במספר 45 ,הפולנים כינו אותו בית המלכים הפולני , Dom Krolow Polskich, בגומחות שבחזיתו ממוקמים פסלי אלים יוונים ,בקצה הרחוב ממוקם בית העיריה הישן ומגדלו הגבוה.

השער הירוק Green Gate , ממוקם ברחוב ul Dlugi Targ 24,בית השער המפואר ,שבו ארבעה מעברים מקומרים קשתיים ,המשמש מעבר לנמל של נהר Motlaawa ,היה אמור לשמש כבית מגורים למלכי פולין, ואף את לך וולנסה בתחילת דרכו כמשרדי ארגון הסולידריות.

בשער היה בעבר מנוף הרמה לגשר שאמור היה להיות מורם כנגד מעבר אויבים , השער שנפגע במלחמה העולמית השנייה ,שופץ בידי אדריכל הולני ויש בו את הדמיון לכניסה לתחנת הרכבת שבאמסטרדאם, כיום משמש כמוזיאון לאומנות ,הפתוח בכול יום פרט ליום שני בין השעות 10:00-17:00.

גדנסק הדרך המלכותית Royal Road
 

מבנה בית המשפט של ארתור ( בשמו הפולני Dwor Artusa ) ממוקם ברחוב Dlugi Targ 43-44 שבעיר העתיקה ברחוב הארוך (המלכותי) ,טלפון 48512418751 , כניסה בתשלום המוזיאון המשמש כיום כמוזיאון ההיסטורי של העיר, פתוח בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00 ,יום שני בין השעות 10:00-13:00יום ראשון 11:00-18:00.

ברחבי פולין ,מפוזרים מספר ארמונות או מבנים מפוארים, המתהדרים בשם ארטוס , מבנים שהוקמו בידי הגילדות החזקות בערים ,מקומות כינוס שהתנהלו ברוח אבירי השולחן העגול לבעלי ממון או אצילים ,מקום מפגש לעריכת חוזיים מסחריים ומקום שבו ועדה ממונה פתרה מחלוקות עסקיות , משפטיות או בנושאים של כבוד ומעמד.

אחוזת ארטור Artus Court (ארטשוף) שהוקם בעיר הנמל גדנסק ,היה אחד הבתים החשובים של הסוחרים והאצילים ,מוסדות השיפוט שלה ניהלו את עסקי הגילדות החזקות ביד חזקה וללא הזקקות למוסדות בית המשפט המסורתיים של הממלכה והשלטון בפולין, בעלי הממון בגילדות והאצולה המקומית ,קבעו בצורה דמוקרטית את כללי המסחר וחלוקתו בינם לבין עצמם , תוך בילוי בין כותלי המוסד.

בחזית המבנה ממוקמים מספר פסלים מתוכם פסלו של מפקד הצבא הרומאי באפריקה Scipio the African שכבש את קרתגו וקמילוס ,שנחשב כמושיע רומא במלחמות הגאליות, הפסל השני הוא של מפקד הצבא היווני Themistocles ,ששימש בעת המלחמות כנגד הצבא הפרסי ,פסל נוסף הוא פסלו של יהודה המכבי ,ששחרר את ממלכת יהודה מעול הסלוקים Seleucid, בחזית המבנה בכיכר ניצבת מזרקת המים של אל הים נפטון.

על קירות המבנה בצדדיה של הכניסה, מתנוססים שני מדליונים ,אחד של המלך השליט השוודי והפולני Sigismund Vasa III, ואילו בצד השני מדליון של בנו המלך Vladyslav שמשל בפולין ובשוודיה כמו אביו, ליד הכניסה הראשית מתנוססים גם מדליונים של המטיף מרטין לותר ורעייתו קתרינה פון בורה.

במבנה שנבנה בתחילה מעץ התארחו וביקרו מושלים, יורשי העצר וגדולי הסוחרים חברי הגילדות, עיצוב הבית הפנימי קשור לאגדות ותרבויות והמיתוסים של ימי הביניים, לאחר שהמבנה הראשון שנבנה במחצית המאה הארבע עשר ,שנשרף הוקם המבנה שוב בסוף המאה החמש עשר, בסגנון הרנסנס, במאה השבע עשר התווספו אלמנטים בסגנון הברוק , שאבדו בחורבן של מלחמת העולם השנייה, אך שוחזרו לאחר המלחמה.

באולם מוצגים דגמי ספינות, אחת מהם היא סירת מפרש ,שסגנונה כספינה ים תיכונית אולי תורכית, על קירות הכניסה תלויות תמונות של חברים ומבקרים כמו תמונת המלך הנרי הרביעי האנגלי ונשיאי מדינות ,אוסף זה נשרף במלחמת העולם השנייה ושוחזר על פי רישומים שהשתמרו .

מהכניסה מוליך מסדרון ענק המחופה מלמעלה בקמרון בסגנון גותי הנתמך בידי ארבעה עמודי שיש, על קירות הפרוזדור תלויים דיוקנאות וציורי ציידים, וציור ענקי של קרב גרונוואלד בפרוזדור שהוליך אל אולם המרכזי עמד בעבר פסלו של המלך אוגוסט השלישי מסקסוניה ,שהצמיח רגלים והתנדף כלא היה בשנות הארבעים, פסל זה ,נתרם בידי אנשי הגילדות ,לעזרתו הפוליטית המסחרית והכלכליות לטובתם.

קומות המבנה העליונות שופצו ושוחזרו ובהם נערכות תערוכות המייצגות את ההיסטוריה המקומית, כולל תמונות מהעבר של המבנה הפנימי בעבר , בפינה הצפונית מזרחית של אולם בית המשפט ,נמצא תנור ענק שגובהו 12 מטר, המחופה 520 אריחים שמתוכם 437 הם אריחים מקוריים ,שעליהם מצוירים דמויות אציליות ובעלי ממון שהנהיגו את המקום במאה השש עשר, כולל נציגים מבית המלוכה הבסבורג.

גדנסק בית הסוחרים Artus Court כיום המוזיאון ההיסטורי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור