דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק רובעים ושכונות

 

רובע Wrzeszcz ששמו האמתי מגיע מן המילה הפולנית wrzos,רובע הממוקם כארבעה קילומטר מצפון מרכזה העתיק של העיר גדנסק, מגיעים אליו במעבר דרך שדרות הניצחון (ויקטורי ) al. Zwyciestwa, עד לפני שנים מעטות סבל האזור מתדמית של אזור שלא טופל ושופץ כעין מרכז מסחרי וזהו ,ברובע ממוקם הקניון הגדול בעיר , ויש בו מרכז עסקים הגדל ומתרחב במהירות, הרובע משמש כביתה של אוניברסיטת גדנסק.

ברובע אולם קונצרטים גדול וחיים בו למעלה מחמישים אלף תושבים, ברובע נפתחים בתי קפה ברים ומסעדות בקצב, ביקור ברובע מרחיק את המטייל מהצפיפות וההמון של תיירי הרובע העתיק.

שטחו של הרובע הוענק בתחילת המאה הארבע עשר , לפון von der Beke ,אציל שהיה מקורב למסדר האבירים הטבטונים ששלטו באזור ובעיר , הרובע החליף ידיים ועבר במחצית המאה השש עשר לידי משפחת בישוף האצילה, במאה השבע עשר נמכר חלק גדול משטח הרובע לעשיר Zachariasz שהיה מקורב למלך הפולני Jan III Sobieski .

ההשפעה המלכותית נותרה באזור ,במיוחד לאורך שדרת עצי הלבנה שנטעו לקראת סוף המאה השמונה עשר ,בידי Burgermeister Daniel Gralath ,לאורך ארבעה שדרות (Dolina Krolewska , Royal Valley, Krolewski Potok , Royal Brook) שדרות שלא נבנו בהם כמעט בתי מגורים אורכם של השדרות שניטעו כשני קילומטר ,בדרך שהוליכה מארמונו לדרך הראשית , ,בעבור נטיעת השדרות שולם לו סכום של מאה אלף גולדנים.

ימי הזוהר של הרובע החלו במאה השמונה עשר ,בעת שנבנו בו שני בתי אחוזה וארמונות בני מספר קומות וגגות רעפים משופעות, ליד הבתים, נחפרו בריכות לדגים וצמחים אקזוטיים וגנים בסגנונות שונים.

לקראת סוף המאה התשע עשר חוברה מסילת רכבת מהרובע ,לרשת מסילות הברזל והרכבות העירונית ,והאזור החל לשמש אבן שואבת למבקרים ,בתחילת המאה העשרים נבנה ברובע ,בית הספר הגבוה הפוליטכניקה של גדנסק ,ובית החולים שכיום משמש את האקדמיה הרפואית של העיר , ברובע התיישבו אנשי מעמד הביניים והוקם בה גם מחנה צבאי פרוסי .

בעת פרוץ מלחמת העולם השנייה שונה שם הרחוב הראשי הנקרא היום al. Grunwaldzka לשמו הגרמני Adolf Hitlerstrasse ,שם ששונה בחזרה לאחר המלחמה לשמו כיום, בנגוד לרובעים אחרים ומרכז העיר הישן שנהרסו בתקופת המלחמה ,עבר הרובע נזקים קלים יחסית במלחמה.

לאחר המלחמה שקע הרובע להזנחה שבו לא נעשו שיפוצים ותחזוקה של מבני הפאר הישנים ,אולם עם כניסת צעירים בני המעמד הביניים לאחר זמן מה החלו לשפץ את הרובע ובתחילה את אזור רחוב ul. Wajdeloty .

יש העורכים ברובע סיור לאורך חיו של הסופר גינטר גראס זוכה פרס נובל בעבור ספרו תוף הפח שבו משובצים חוויות ילדותו בגדנסק, המבקרים פוקדים את כנסיית הלה הקדוש של ישו Przytockiego ,את בית הכנסת החדש המסמל את התחדשות היהדות בעיר.

כיום עקב מספרם הגדול של הסטודנטים ברובע נפתחו מועדונים וברים בעבורם במיוחד ברחוב ul. Do Studzienki ,

גדנסק רובע Wrzeszcz
 

שבו ניתן להלך על מזח העץ שלאורך חוף הים , אל Jelitkowo ניתן להגיע בחשמלית קו מספר 2 ,היוצאת מהתחנה המרכזית Dworzec Glowny בעיר , לתחנות Lostowice Swietokrzyska - Oliwa או בקו חשמלית קו 4 לתחנות Lostowice Swietokrzyska -Jelitkowo , מהחוף ניתן להמשיך בקו אוטובוס 177 ולהגיע לעיירת הנופש המפורסמת סופוט Sopot .

בחוף שני חופי רחצה שאחד שאורכם כמאתיים מטר הכניסה בסימון מספר 73 ,חוף אחד אורכו מעל למאה מטר הנקרא בבז'זינו חוף שלרוב דגלי הכניסה לים הם כחולים ,החוף השני הקטן יותר נקרא Gdansk Klipper Jelitkowo .

בשעות אחר הצהרים מתחילות לפעול מסעדות עם מוזיקה חייה , וליד החוף פארק חמוד, בחוף חנויות מזכרות .

גדנסק חוף רובע הדייגים Jelitkowo region
 

לאורך הרחוב העובר בשכונת סנט מרי ההיסטורית ברובע קוגי שבעיר העתיקה ,שמתחיל בבזיליקת סנט מרי וממשיך לכוון נהר מוטלאווה ומסתיים בשער מרי בחלקו המזרחי שמוליך לנהר, אל הרחוב מגיעים בתחבורת של אוטובוסים מספר 100.

רחוב ששוחזר ברובו מהיסוד ,שנקרא בעבר Frauengasse,או בסלנג העממי Panienska שנבע מהשפה הלטינית שפרושו רחוב הנשים , רחוב שהיה קיים במאה הארבע עשר, המשמש לביקור ולצפייה בבתים ששוחזרו ומציגים את עברו ההיסטורי, אחד הרחובות שנעים לבקר בו, ברחוב ממוקמות חנויות המתמחות בתכשיטי ענבר

בראשיתו של הקמת הרחוב הנקרא כיום Ulica Mariacka ,הוקמה גם כנסייה לכבודה של מריה, שנקראה Platea Dominae nostrae , כנסייה שהוקמה ליד שער מרי שממנה קיבל הרחוב את שמו, לפרקים מגיעים סטודנטים הלומדים מוזיקה באקדמיה, מגיעים לרחוב ומנעימים למבקרים בקונצרט ומוזיקה רבגונית.

בתקופת ימי הביניים שלטה ברחוב גילדת הסנדלרים, זאת ניתן לראות מחפירות ארכאולוגיות שנערכו ברחוב בעת שיפוצו, במאה השש עשר הוקמו בו בתי סוחרים עשירים, כמו הסוחר Jana Kopego שהקים מגדל תצפית לכוון הנמל על מנת שיוכל לצפות באוניות הסוחר שלו שהביאו סחורה ,על מנת להעלות את מחיר הסחורה שבמחסניו, על מנת להרוויח ממון רב.

המדרחוב מרוצף באבן , שלצדדיו נבנו בתי עשירים בסגנונות שונים ובגדלים שונים, על מנת לבטא את גודל עושרם של הדיירים, למרות שהחזיתות של הבתים כלפי הרחוב, נבנו צרים  (מיסים על פי רוחב החזית) ,בחזיתות  שולבו יצירות אומנות פיסוליות מרהיבות, שנעשו בעץ, ברזל ואבן , אליהם צורפו מרפסות ששולבו בקומת הממסד, שאליהן מוליכים גרמי מדרגות , מרפסות אלו הפכו לסטודיו וחנויות לאומנים שנפתחו בהם חנויות, פאבים והרבה חנויות לתכשיטים וחפצים מענבר.

לאורך השנים הפך הרחוב היפה והפרחוני ,כמקום בילוי ומעבר לאורכו למבקרים וזוגות אוהבים, בית מספר 37 שימש כבית ההוצאה לאור של העיתון גזטה גדנסקה בפולנית Gazety Gdanskiej ,בעת שנפתח בסוף המאה התשע עשר, כיום הרחוב הוא מדרחוב שבו דוכנים מסעדות ובתי קפה הסגור לכלי רכב.

כאשר חוצים את השער שבסופו של הרחוב ,עוברים לטיילת שעל גדות נהר מוטאווה שבעבר נשא את השם מוטלאו .
גדנסק מדרחוב ושוק Ulica Mariacka
 

כניסה חינם ,ניתן להגיע בקווי האוטובוס, 127, 139, 148, 149, 199 , 315 העוצרים בקרבה לבית, ניתן להגיע גם בחשמלית בקווים 2,8, ניתן גם להגיע מתחנת הרכבת המרכזית ב Gdansk Glowny ברכבת SKM לרדת ולהמשיך ברגל עד שמגיעים.

המבנה ( הבלוק) הארוך ביותר בעיר ,המכונה גלים Falowiec או The Wave, בית שבו מתגוררים כשבעת אלפים דיירים , ממוקם ברחוב Piastowska 98A , ברובע Przymorze גוש של בית דירות שאורכו 860 מטר ,שהוקם בשנות השבעים במאה הקודמת, בתקופה הקומוניסטית בגדנסק, מתחת למבנה כשלושת אלפים מטרים של צינורות ניקוז, ושלוש תחנות אוטובוס שונות לשרת את תושביו.

בתכנון המקורי תוכנן המבנה להבנות כמספר מבנים בני אחד עשר קומות, אלא שמצוקת הדיור ושגעון הגדלות הסובייטי, חיברו בן המבנים על מנת ליצור מבנה ארוך ומחובר כאחד, אלא שהמבנה איננו בעל חזית ישרה אחת אלא החיבור יצר קו מפותל כמו נחשול של גלים למבנה.

לצורך הקמת המבנה ,פונו שדות של חקלאי האזור ,שגידלו על אדמה זאת בעיקר תפוחי אדמה, ניתן לתצפת על המבנה מראש רחוב ul. Obroncow Wybrzeza ,בסך הכול בגדנסק ,שמונה מבנים דומים ,אלא שהמבנה הזה הוא הגדול בהם .

גוש המגורים שלמרות היותו בניין ענק אחד עם 11 קומות,ובו 1792 דירות המופרדות לארבע מגזרים, כל קטע כולל 110 דירות וארבעה חללי מדרגות עיקריות, אין אפשרות לקבל נתונים לגודל האוכלוסייה המדויקת בגוש Falowiec .

גדנסק הבית הארוך Falowiec
 

רחוב צר ומפורסם המשמש כטיילת בעונת הקיץ, שבו למעלה משלושים ברים ופאבים ותיקים לבירות מסעדות רבות ובתי קפה, רחוב היורד מגבעת שנקרא בעבר Jopengasse ,בעברו שימש הרחוב כרחוב שהוביל למעבורת שחצתה את נהר Motlawe .

הרחוב היה חלק מדרך עתיקה שהוליכה לערים סמוכות, במאה החמש עשר נחלק הרחוב לחלק העליון שנקרא Jopejska וחלקו התחתון נקרא Chlebnicka ,כיום ברחוב מבשלת ברואר המייצרת בירה יפנית.

ברחוב מקומות מפורסמים כמו : Cafe Jozef,Pod Bar Ryba, Pub & Cafe,Brower Piwna ועוד ברים ,מסעדות בתי קפה וחנויות.

תחילתו של הרחוב בבית ארמורי ( הארסנל ) חזית המבנה המזרחית כוללת שתי קומות עליית גג עם ארבעה גמלונים שלכול גמלון משני צדדיו צריחונים ,שתי כניסות קמורות בכניסה עם גמלונים שבהם סמלי המגן של גדנסק שמשני הצדדים אריות ,המבנה בצדו המערבי נראה כמו ארבעה בתים מחוברים ,שבחזיתו הרבה עיטורים מאבן ומדליונים של מסכות וקישוטים ולהבות פגים שנורו ,שעוטרו בצבעים שונים לציין את הלהבות בעת הירי בעבר ניצבו בחזית גדר המגן של המבנה שני מגדלים גבוהים מתומנים ,כיום בצד המזרחי של המבנה ,

בסוף המאה השמונה עשר השתלט על המבנה צבא פולין ,שהשתמש בקומות המרתף לאכסון תחמושת ואבק שריפה, מכוון רחוב Piwna Street , ניתן לראות את פתח הוצאת חומרי הנפץ מהמרתף, בנוסף לפסל של Minerva במרכז, ופסלי דמויות לוחמים : שני מוסקטרים, קצין ושוטר, סיומו של הרחוב בקתדראלת סנט מרי.

מתחילים את הסיור ברחוב בבית מספר 1 הנקרא בית האנדן אנדנוטב (קונייצקי) ,סוחר שאביו שהגיע לעיר גדנסק בתחילת המאה השבע עשר ,רכש את המבנה וחלקה נוספת פינתי וחלקה ברחוב Tkackiej 28, רצף חלקות אלו אפשרו לו לבנות את המבנה , אלא שלאחר התחלת הבנייה נפטר האב והאם השלימה את בניית המבנה הנאה, במחצית המאה השבע עשר .

על חזית המבנה ששרדה את המלחמה העולמית השנייה, ניתן לראות קישוטים פיסוליים שחלקם הוסרו בידי האמן שלרוטרה סטארזי שצייר על קירות החזית ציורים הדנים באהבה, חוכמה אדיקות וצדק, בתוך מדליונים שבהם ניתן לראות את פניהם של האל הרקולס, והכובש אלכסנדר הגדול, חבורות של לוחמים נוצריים, ותבליטי יצורים אנושיים, עוד על החזית אריות התומכים במגן סמל המשפחה בתוך גומחה.

בית מספר 8 שהיה בית הדפוס וודל עד שנת 1945 , שבו נוצר האלפא בית הפולני הראשון, בפינת הרחובות פיונונה ולקטרסקארסקה Piwna - Lektykarska,ממוקם הבית המפורסם הנקרא Red Steed ,בית העירייה שמספרו 16 שעליו חקוק משפט ,מבנה שהיה שייך למשפחת Grodek שהגיעה לעיר משלזיה.

בית מספר 25 היה שייך לצייר קרול שולץ שנולד וחי בעיר ואף סיים את האקדמיה לאומנות בעיר ,ציוריו של רחובות העיר גדנסק סייעו למלאכת השיקום למבנים לרחובות שנהרסו במלחמה, בית מספר 54 היה שייך לסבו של הפילוסוף אנדז'יי שופנהאואר שעל קירותיו ציור של סערה בים.

גדנסק רחוב הבאר Ulica Piwna
 

רחוב ברובע העתיק שבעבר נקרא רחוב הנשים Frauengasse ,המוליך מכנסיית מרי הקדושה לגדת נהר המולטובה , המכונה גם כרחוב דוכני הענבר רחוב שנבנה במחצית המאה החמש עשר .

לרחוב נכנסים מבעד שער מריאקה בשמו הפולני Brama Mariacka ממוקם ברחוב Mariacka ,רחוב המשמש מעבר להולכי רגל ,בין כנסיית מרי Bazylika Mariacka לבין מזח נהר Motlawa והסמטאות, שער שנבנה בסוף המאה החמש עשר, בנוי מלבנים כהות כמו צבע אדום דהוי, מורכב מארבע קומות ועליית גג ומעליה גג רעפים משופע, משני צדדיו של השער מגדלים מתומנים שבקירותיהם חרכי ירי .

צורת השער מלבנית, מכוון הנהר Motlawa תלוי מעל למעבר סמל הנשק של הרפובליקה הפולנית, בשלוב סמל העיר גדנסק ופרוסיה אשר כאילו קדים בפניו, מכוון רחוב מריאקה תלוי סמל מגן גדנסק של שני אריות המחזיקים את המגן .

רחוב הסלול מאבנים עתיקות, לצד כמה בתי קפה ומסעדות קטנות, יש חנויות קטנות, מוזיאון והבית העתיק ביותר בגדנסק הממוקם בקצה הרחוב , סיפורו של המדרחוב לחץ.


גדנסק רחוב Mariacka Street ulica Mariacka
 

רחוב שנקרא בעבר רחוב הנגרים טישלר גאסה Tischler gasse ,הממוקם כשש מאות מטר מהמרכז העתיק של גדנסק .

רחוב סטולרסקה אוליצה Stolarska Ulica
 

רחוב המוליך לנהר שבסופו שער Swietojanska Gate המשמש מעבר לנהר , ולמעגן סירות הדייג , הרחוב נבנה במאה הארבע עשר , רחוב שנפגע במלחמת העולם השנייה ונבנה שוב במאה התשע עשר תוך הנחת תשומת לב לחזיתות המבנים לכוון הנהר.

שער ששמו השני St. John's Gate ,המחבר את הנהר לחומות העיר בסוף רחוב 44 Swietojanska Street ,בקרבת מקום משמאלו שער שהיה אחד משני שערי המים ליד מזח מנוף ההטענה, שער שנבנה במאה הארבע עשר ושוב במאה התשע עשר, שאז נבנה בסגנון נאו קלסי , שער שנפגע במלחמת העולם השנייה ושוקם שוב בשנות השבעים של המאה העשרים , מצד שמאל בחזיתו במרחק קצר נמצא מנוף ההרמה המפורסם .

כיום משמש המבנה, שמעל לשער משמש , כמרכז האיגוד הפולני של מהנדסים והטכנאים האזרחיים , ממש ממול לשער מעבר לגדת נהר Motława, ממוקמת ספינת המסחר שבמוזיאון הימי ,מבנה הבנוי מלבנים אדומות, בן שלוש קומות ומעליו גג עליית גג משופעת המחופה ברעפים אדומות וארובות תנורי חימום , בשער זה קיים רק מעבר אחד קשתי למעבר.

בחזית השמאלית של המבנה בגג קיים גמלון משולש גדול, שבמרכזה חלון זכוכית קשתי בחזיתו של המבנה 18 חלונות מלבניים , בצדו השמאלי חלונות דומים ובקיר עליית הגג שלושה חלונות קשתיים האטומים בבלוקים לבנים.

ברחוב מספר מסעדות חמודות ובתי קפה וגלריות לאומנות כמו גלרייתDobra kawa או גלריית Klatka b .

גדנסק רחוב Swieetojanska
 
 
 
בניית אתרים - שרקור