דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק ספר העיר

 

עיר הנמל גדנסק, נחשבת כעיר הנמל הגדולה של פולין, העיר שנקראה דנצינג בעבר, ממוקמת בדרום הים הבלטי , העיר מהווה חלק ממשולש (טריסיטי) של ערי הנופש סופוט וגדיניה , העיר העתיקה בגדנסק מושכת אליה את מרבית התיירים ,בעת הביקור ניתן לחוש שמאחורי כול בניין מסתתר סיפור.

חלקם של המבנים בעלי חזית מתקופת ימי הביניים, בתים אלו משולבים בבתים חדשים שנבנו לאחר מלחמת העולם השנייה, בפסלים אך ברור הוא שהמרינה שבה החלו ההפגנות שסילקו את הקומוניסטים מהשלטון מהווה מקום חמוד לביקור.

גדנסק אזרחי העיר הראשונים הקשובים Kaszuby החיים באזור העיר גדנסק הנחשב עד היום ,כאזור האטונומי Kashubia (העצמאי) המגדיר את העיר גדנסק כבירתם הבלתי רשמית, לקשובים דיאלקט כשפה משלהם שאיננה פולנית ,השייכת לקבוצת השפות הסלביות, שפה זאת רשומה עדיין בפולין כשפה אזורית רשמית ,המחולקת ל 76 דיאלקטים שונים שחלקם אינם מובנים אלא רק בשפתם.

מילים בשפה הקשובית נחשבים כחלק ממורשת יצירת השפה הפולנית העתיקה, למרות זאת אין אפשרות לפרש בשפה הקשובית ,מילים ברי שימוש בשפה הפולנית, מרכז לשפה הקשובית ממוקם ברחוב 20-23 Ulica Straganiarska .

 

עיר הנמל גדנסק, הממוקמת במחוז פומרניה או בפולנית, פומוז'ה או פומורסקיה ,שפרושו הפתח לים הבלטי ,נחשבת כעיר הנמל הגדולה של פולין, העיר שנקראה דנצינג בעבר, ממוקמת בדרום הים הבלטי , העיר מהווה חלק ממשולש (טריסיטי) של ערי הנופש סופוט וגדיניה , העיר העתיקה בגדנסק מושכת אליה את מרבית התיירים ,בעת הביקור ניתן לחוש שמאחורי כול בניין מסתתר סיפור.

חלקם של המבנים בעלי חזית מתקופת ימי הביניים, בתים אלו משולבים בבתים חדשים שנבנו לאחר מלחמת העולם השנייה, בפסלים אך ברור הוא שהמרינה שבה החלו ההפגנות שסילקו את הקומוניסטים מהשלטון מהווה מקום חמוד לביקור.

שמה של העיר הופיע בכתובים במאה העשירית, תחת ממשל דוכסות Wlocławek, לאורך השנים החליפה העיר את מושליה כאשר במאה העשירית - האחד עשר ,משלו בעיר אנשי מסדר האבירים הטבטונים שהבטיחו את ההכרה האימפריאלית והאפיפיורית בשתיקה.

לאורך 13 שנות שלטונם שהיו רוויות במחלוקות, שלאחריהן חזרה העיר לשלטון הנסיכות הפולנית של מדינת ליטא בידי קזימיר הרביעי, שהטביע את המשפט המפורסם לשלטונו ולאחדות העם הפולני מאחוריו, מלך אחד, חוק אחד, מטבע אחד, שלטון זה הוחלף לשלטון פרוסי ,העיר חזרה לחיק העצמאות הפולנית בסדרת הסכמים והוכרזה כעיר חופשית תחת השם דנצינג.

אלא שפלישה טטרית במחצית המאה השלוש עשר לעיר ,ולמרות קרב הגנה בראשות המך של שלזיה הנרי השני קטעה את השלטון הפולני לתקופת מה על העיר , תוך גרימת הרס לעיר ולאזור.

במאה השלוש עשר ,החלה להתבסס ולהתעצם ממלכת בוהמיה ,שהקימה בגדנסק שלטון המבוסס על שליטת אצילים פולניים ,בפיקוח פקידי רמי דרג מטעמה בעיר ובאזור, שלטון שהמשיך עד המאה הארבע עשר ,שאז הממלכה ההונגרית הכפיפה את העיר לשלטונה בהתגברה על ההשפעה של ממלכת בוהמיה.

העיר דנצינג הייתה אחת מערי המסחר בין המאות 12-17, כמו הערים קלן, לובק, ריגה וטארטו , השלטון החופשי ,במאה השבע עשר עקב מלחמות הממלכה השוודית נכבשה העיר , ולאחריו לקראת סוף המאה השמונה עשר ,הוחלף לשלטון גרמני תחת ממלכת ווימאר שהוחלף באיחוד מחדש עם פולין בתחילת המאה התשע עשר ,בעקבות חוזה וורסאי לאחר מלחמת העולם הראשונה.

גדנסק סיפור העיר מחוז פומרניה
 

עיר הנמל גדנסק החליפה את השלטון בה, כאדם המחליף גרבים, עדויות ראשונות כתובות מספרים על העיירה הקטנה שהוקמה במאה העשירית, עד המאה השלוש עשר תחת שלטון הדוכסות הפולנית של פומרניה, ואז נפלה לידי דוכסות ברנדנבורג ,לזמן קצר ואז נפלה העיר והשלטון לידי אבירי מסדר הטבטונים והמסטר השולט.

אבירים טבטונים אלו ערכו טבח באנשי העיר ,על מנת לבסס את שלטונם והביאו במקומם תושבים מהממלכה הגרמנית תוך הסבת שמה של העיר לשם דנציג , שלטונם החזיק עד מחצית המאה החמש עשר בעקבות מלחמה של העם הפולני שארכה שלוש עשר שנה עד מפלתם.

בעקבות היותה עיר מסחר עשירה הצליחו פרנסי העיר לקבל זכויות אוטונומיות רחבות יחסית ,עד שפולין חולקה בין הממלכות והקיסרויות פרוסיה, אוסטריה ורוסיה בסוף המאה השמונה עשר , שאז זכתה פרוסיה לכפוף את העיר תחת שלטונה.

כאשר כבש נפוליאון את העיר במלחמתו כנגד רוסיה בין השנים 1807-14 זכתה העיר בשנים אלו לעצמאות וחופש, לאחר נסיגתו חזרה העיר לשרת תחת השלטון הפרוסי, שלטון זה נמשך עד תבוסת הממלכה הפרוסית במלחמת העולם הראשונה, שבה נחתמו וסוכמו בידי חבר העמים המנצחים, כי פולין תהפוך לעצמאית בשנת 1917, אי לכך הפכה העיר דנצינג שוב לעצמאית ,אלא שחלק גדול מתושביה היו ממוצא גרמני ,עיר הנמל הייתה כפופה שלטונית לשלטון הפולני במדינה.

בספטמבר 1939 השתלט השלטון הנאצי על העיר בטענה כי תושביה הגרמנים החליטו לשוב למולדתם גרמניה ,כך החלה מלחמת העולם השנייה בעיר הזאת , עד שגרמניה הובסה , לאחר המלחמה גורשו רוב תושבי העיר מהמוצא הגרמני ובתיהם התיישבו אזרחים פולניים, אלא שפולין כולה וגדנסק (שמה החדש של העיר) הפכו לגרורות של השלטון הסובייטי ,עד המהפכה של אגודת הסולידריות שפרצה בגדנסק ,בראשות לך ולנסקה ,פולין והעיר הפכו שוב למדינות עצמאיות ללא הכבלים הסובייטים והקומוניזם.

גדנסק סיפור העיר בקצרה
 

תושביה הראשונים של אזור העיר גדנסק נקראים קאשובים ,שהיו שבטי נודדים בני העם הסלבי ,שרכשו את סגנון החיים האזורי הפולני והגרמני ,בעת שהתיישבו בנקודה הצפונית אל מול הים הבלטי.

תושבים כפריים אלו , אינם אחראים על סגנון הבניה, שאנו רואים בעת שאנו מסיירים בגדנסק, על פאר הבתים אחראים האזרחים והסגנונות, שהובאו בידי האזרחים החדשים שהגיעו לאזור בעקבות מלחמות, החל במאה השתיים עשר ואילך, היו אלו אזרחי גרמניה צרפת שוודיה והולנד.

תושביו הראשונים של האזור התפרנסו מחקלאות שבה גידלו גידולי שורש ועסקו גם לפרנסתם מדייג, אך בליבם הפטריוטי והכמיהה לעצמאות ,לא הקלו הקאשובים על הכובשים, שהשתלטו שוב ושוב על נקודת המעבר הכלכלית, תוך שימוש בנמל למשלו וקבלת סחורות בים הבלטי .

לאחר השתלטות הכובשים והתושבים החדשים על העיר , הפכה העיר לחברה באגודת הסחר הגרמנית החופשית ,של ערי הנמל שלאורך חופי הים הבלטי החל מהמאה השתים עשר ואילך .

כובשים אלו והסוחרים ,עיצבו לאורך מאות השנים ,את צורתה האורבנית וסגנון הבניה בעיר, הלבנה האדומה של חלק גדול מבתי העיר הגיעה מהולנד ,כיוון שאוניות שהשיטו סחורות מנמל גדנס ,נאלצו להעמיס מטען (זיבורית) מטען חוזר של לבנים אדומות זולות מהולנד, לייצוב האוניות ,בתנאי הסערות בים הבלטי בחזרה לגדנסק .

חלק גדול מסגנון הבנייה בעיר גדנסק ,נקרא מאנריזם (סגנון הרנסנס) שיש הטוענים שהגיע מאזור צפון איטליה ,או מסגנון הרנסנס ההולנדי במאות השש עשר והשבע עשר, כפי שניתן לראות במבנים ובאטרקציות בעיר, שעוצבו בידי אדריכלים הולנדיים , אלא שחלקם של בתי הסוחרים שנבנו ברובם מלבנים הולנדיות, נבנו בסגנון גותי או בסגנון הבארוק , בטרם חדר סגנון הרנסנס לעיר, אנו נבחין בסיור בעיר העתיקה ,בסגנון הגותי בחלק הקדום יותר.

גדנסק סגנונות בתי מגורים וציבור
 

אין צורך באשרת ביקור בפולין .

הפרש שעון פולין בעת הביקור בפולין יש להזיז את המחוגים שעה אחורה.

התקופה התיירותית המומלצת לביקור בפולין היא בחודשים מאי-אוקטובר, הטמפרטורות בתקופת הזאת באביב נעות בין 0-16 מעלות צלזיוס, יש ימים גשומים ויש ימי שמש חמים, בתקופת הקיץ הטמפרטורה מטפסת עד לשלושים מעלות, גשמי הקיץ מקררים ומקלים את החום, גשמים אלו יורדים על העיר וורשה לעיתים.

ימי הזוהר של טיול בפולין בפרוטות (לאחר יציאתה מהכיבוש הרוסי )תקופה שבה הכול זול חלפו, אומנם עדיין פולין זולה יותר מפריז או לונדון, אבל גם היא למדה את ערכם של השטרות בתקופת האיחוד האירופאי ומטבע היורו.

בחנויות הפרטיות שעות הפתיחה והסגירה תלויות ברעבונו של הבעלים לכסף, השעות הן מגוונות וקשה לקבוע שעות במסמרות קבועות , רובם של החנויות (המזון) פתוחות בין השעות 07:00-21:00 ,בימי שני-שישי , אך יש היוצאים מהכלל , החנויות הקטנות לרוב יהיו פתוחות בשעות מצומצמות בימי שבת וסגורות בראשון .

סופרמרקטים של חברות בין לאומיות בורשה ובפולין , בדרך כלל פתוחים שבעה ימים בשבוע עד שעה מאוחרת , במיוחד בקניונים ובמרכזי הקניות הצצים בורשה כמו פטריות לאחר הגשם, גם בבזרים ובשווקים המוכרים ירקות ופירות וסחורה נוספות ,הממוקמים בדרך כלל קרוב למרכזי הערים ניתן לרכוש מזון וסחורות.

 
פולין מידע כללי לישראלים
 

קניונים ומרכזי קניות גדולים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:00-22:00 בסופי שבוע בשעות 10:00-21:00.

רשתות מזון וסופרמרקטים כמו : Carrefour, Tesco , פתוחים בימי השבוע בין השעות 08:30-23:00 בסופי שבוע בשעות 09:00-21:00 .

בנקים פתוחים בימי השבוע בין השעות 10:0018:00 ,סגורים לרוב בסופי השבוע ,אך חלק מהם פתוחים בשעות 10:00-13:00.

מסעדות פתוחות בדרך כלל עד הסועד האחרון ,אך בדרך כלל נסגרות המסעדות בשעה 22:00 בסופי השבוע המסעדות פתוחות עד השעה 23:00 ולפעמים עד חצות.

שגרירויות פתוחות בימי השבוע בשעות 10:00-15:00 ,בסופי השבוע השגרירויות סגורות.

תחנת הרכבת המרכזית פתוחה לרוב 24 שעות ביממה ,אך קיימות תחנות הנסגרות בלילה לעבודות ניקיון ותחזוקה.

פולין שעות פתיחה סטנדרטיות כלליות לעסקים
 

העיר מדינה החצי אוטונומית, נקראה כך לאחר מלחמת העולם הראשונה ,עד כיבושה בידי הגרמנים במלחמת העולם השנייה, בזכות הסכם ורסיי משנת 1919 ,שהעניק לה את העצמאות , אז נקראה העיר דנציג החופשית ,בידי הגרמנים Freie Stadt Danzig ,ובפי העם הפולני Wolne Miasto Gdansk , למעשה כול האזור שמסביב העיר ,שכלל כמאתיים כפרים והעיר שנחשבו לישות אחת .

רובם של תושבי ישובים אלו ותושבים בעיר הנמל דנציג היו ממוצא גרמני, בנוסף למיעוט האתני של העם הפולני ,העיר שלפני מלחמת העולם הראשונה, הייתה שייכת לממלכת ויינמאר הגרמנית ,עיר שנותקה מגרמניה לאחריה על פי הסכם וורסאי, עיר שתפקדה כעיר נמל ,שהוכפפה לחסות חבר הלאומים שאליו אף שילמה את המיסים.

התנתקות הפיזית ממדינת גרמניה ,יצרה מתחים בין המיעוט הפולני בעיר לרוב האוכלוסייה מהמוצא הגרמני שהתגוררה בה, מתח זה גבר בדנצינג ,בעת עליית התנועה הנאצית לשלטון בגרמניה.

לאחר כיבושה של דנצינג בידי הגרמנים ,סופחה העיר למדינת גרמניה, בבחינת האחות שחזרה הביתה, על העיר הוטלה משמעת שלטונית גרמנית, תושביה היהודים והפולנים נקבעו כאזרחים מסוג ב' ,לכן רבים מהם נשלחו למחנות ריכוז במיוחד מחנה הריכוז וההשמדה Sztutowo .

לאחר כיבושה של העיר בידי הרוסים במלחמת העולם השנייה , החל גרוש אתני של תושבים גרמניים מהעיר ,ולתוכה נכנסו אזרחים פולניים שחזרו לבתיהם ופולנים חדשים שנכנסו לבתי הגרמנים שגורשו, מעמדה של העיר נקבע מחדש בוועידת פוטסדאם שבגרמניה בידי כוחות הברית שחילקו את אירופה בין הרוסים לאמריקנים, הצרפתים והבריטים.

גדנסק העיר החופשית דנצינג בעבר
 

נהוג לספר ,כי היהודים הראשונים שתקעו רגל בעיר הנמל החופשית גדנסק , הניחו את היסודות לקהילה היהודית בעיר במאה השתיים עשר, למרות שבכתובים הם הגיעו במאה השלוש עשר , היהודים שהתיישבו בפרבר שוטלאנד, כישוב במחצית המאה ה 15 שמחוץ לחומות העיר, בגלל התנגדותם של סוחרי העיר גדנסק ,הם עסקו במסחר, עד המאה השמונה עשר הוקמו כחמש קהילות יהודיות על פי מפתח ארצות המוצא בעיר גדנסק.

במחצית המאה השש עשר ניתן צו מלכותי מהמלך זיגמונד הראשון המתיר ליהודים לסחור בשווקי העיר, אך האיסור על מגורים בעיר נותר במקומו ,חרם של היהודים על זכויות סחר ומלחמה בבנקאים בעיר ,הותיר בידם את הסחר במלח באזור , הם חדרו למסחר בתבואה ובעצים בתחילה בשווקים ולאחר מכן בנמל ולבסוף בכול שטחי העיר.

אנשי הקהילה היהודיים הקימו מוסדות קהילתיים, בתי ספר, בתי כנסת, מקוואות , שלושה בתי קברות שמהן נותר אחד בחלקו, בית הכנסת היחידי שנותר בעיר גדנסק ומשמש את שרידי הקהילה ,הוקם בתחילת המאה העשרים .

בתקופת מלחמת העולם השנייה מחבל בית הכנסת ,ולאחר המלחמה החליטו השלטונות הקומוניסטים להפכו לבית ספר עירוני , לאחר מהפיכת הסולידריות ,הוחזר המבנה לידיים יהודיות ששיפצו אותו והפכו אותו למרכז הקהילה לבית כנסת ולמוזיאון קטן.

במאה השמונה עשר החלו היהודים בחלקם להתיישב בתחום העיר ולא בשוליה, הרחוב הראשון שבו התיישבו היהודים היה רחוב שרוקה , בשנים הראשונות של המאה התשע עשר החלו גלי מהומות כנגד היהודים שמנו מעל לארבעת אלפים תושבים בגדנסק,

לאחר מלחמת העולם הראשונה שבה הוכרזה גדנסק כעיר חופשית, בזכות חתימת החוזה בידי חבר הלאומים בוורסאי, העניקו השלטונות החדשים שוויון זכויות לכול הלאומים במדינה גם מבחינה פוליטית למרות שהעיר יוצגה כחלק ממדינת פולין וחלו עליה מיסים ומכס שהיו נהוגים בתחומי מדינת פולין.

שוויון אזרחי זה גרם לפריחת הקהילה שהתפרנסה ברובה ממסחר ועסקים, את הקהילה הדתית היהודית שרתו כחמישה בתי כנסת במאה התשע עשר והעשרים, בתחילת המאה העשרים כשהנצו רוחות הקדמה באירופה ,התאחדו שתי קהילות יהודיות בגדנסק ויצרו קהילה אורתודוכסית .

צעירים יהודיים ברוח הקדמה החלו ללמוד באוניברסיטאות , חלקם התבוללו , חלקם למדו את השפה הגרמנית לא רק על מנת להשתלב במסחר אלא גם להיכנס למקצועות הרוח והפילוסופיה, חלקם החל לעסוק ברפואה ,בעריכת דין ,סופרים ועוד.

חלקם של הצעירים החלו לעסוק באומנות ,בהיסטורי ובתיאטרון ומחזאות ברוח הקדמה והתקופה המודרנית, שינוי אידאולוגי זה צבר כוח לאחר שנות העשרים במאה העשרים במיוחד שזרם יהודים החל לזרום לעיר מכוון רוסייה , נוצרו קבוצות של ארגונים יהודים על פי מפתח ארצות המוצא .

ההתנגדות ליהודים ולדתם מצד התושבים הנוצרים וסוחרי העיר המשיכה לפעפע ברחבי העיר, במיוחד כאשר הזרם הקתולי נוצרי החל לעלות בקרב התושבים, ושוב החלה דחיקת היהודים ממסחר ומגורים בחלקים שונים בעיר, במאה השבע עשר ,רק עליית השלטון הפרוסי בעיר עצרה במעט את הזרם ,למרות שחלק גדול מהחוקים כנגד היהודים נותרו על כנם .

העיר הפכה בזכות הקמת מוסדות סיוע יהודיים בתחומה ,לתחנת מעבר לגלי ההגירה של יהודים ממדינות סמוכות לאמריקה, כול הזכויות של העיר החופשית, נגוזו כאשר עלו הנאצים לשלטון ובזכות הרוב של התושבים הגרמנים בעיר ,חוקי גזע נחקקו בעיר כנגד היהודים ומסחרם ודרכיהם הוצרו בידי הממשל הפרו גרמני.

חודש לאחר ליל הבדולח הנודע בגרמניה חוותה גם הקהילה היהודית בגדנסק ,ליל בדולח משלה , שבו נהרסו חנויות ,נבזזו בתים ונפגעו יהודים , חלקם החל להימלט מהעיר, הנותרים כשארבעת אלפים החלו את מסע ההשמדה הנאצי מיד עם תחילת מלחמת העולם השנייה בעיר גדנסק.

היחס הרע כלפי הדתות מצד הממשל הסובייטי לאחר התבססות שלטונם בגדנסק , הותיר את מתי מעט החוזרים לעיר לאחר המלחמה למיעוט שבמיעוט ,כיום קיימת קהילה קטנה המונה כמאה יהודים מכול הקהילות שהיו בעבר בעיר, בתמיכת הרב הראשי של ורשה והחל שיקום בית הכנסת היחידי שנותר בעיר ופעילות במוסדות יהודיים שהוקמו לטובת הקשישים והעניים , פסטיבל יהודי נערך בכול שנה בעיר גדנסק על מנת לעורר נשכחות ונוכחות יהודית לקהילה שהושמדה.

גדנסק ההתיישבות היהודית בעיר
 
 
 
בניית אתרים - שרקור