דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רומניה העיר סיביו Sibiu

 

סיביו שבגרמנית נקראת הרמנשטט Hermannstadt ,ממוקמת במרכז מדינת רומניה כמאתיים ושמונים קילומטר מבוקרשט, המשמשת כעיר המחוז של חבל סיביו בטרנסילבניה מספר תושביה מעל למאה וחמישים אלף תושבים, בעבר היוותה חלק מהממלכה הסקסונית הטרנסילבנית בת השבע מצודות ,עיר שנבנתה על שרידי עיר רומאית שננטשה שנקראה קדוניה Caedonia

תחילת הקמתה של העיר סיביו, בתקופת השלטון הרומאי על רומניה שאז נקראה סדוניה או בלטינית בתקופה מאוחרת יותר Cibinium ,שם שניתן לה על שם הנהר מאלה שהיה יובל של נהר האולט שבהרי סיבין ,בחלק הדרומי מערבי של העיר.

העיר הבצורה סביו נמנית, על שבע הערים המבוצרות והמצודות של הסקסונים ,שהגיעו לאזור במאה האחד עשר, בעיר הוקם מבצר מוקף חומות , שננטש במחצית המאה השלוש עשר, לאחר המצור והנפילה בידי הטטריים , אך חודש ושוקם במאה החמש עשר ,בעת שהעיר שלידו קבלה מעמד חשוב ובכיר , של אזור ועיר סחר חופשי ואפשרות לגביית מיסים עצמאית.

שלוש פעמים ניסו העותומאניים במהלך המאה החמש עשר, לכבוש את העיר המבוצרת אך כשלו , ובכך צברה העיר כוח ותהילה בזכות עמידתה כנגד ה עותומאניים ,גם משוררי האזור וסופריה כתבו שירים וסיפורי הלל על קרבות אלו שבראשם ניצב סיביניאנין יאנקו שהיה אביו של המלך מתיאוס קורבינוס ( המלך מתיאס) .

במחצית המאה השש עשר צורפה טרנסילבניה והעיר סיביו  לממלכה העותומאנית ,לאחר נסיגתם ,חזרה הקיסרות האוסטרית הונגרית לשלוט באזור עד שנמסרה למדינה הרומנית לאחר מלחמת העולם הראשונה , שבה הוענקה עצמאות לרומניה.

עושרה של העיר ונכסיה הנם מפעילות הגלדות שהוקמו בעיר, וששלטו על הסחר האזורי בטרנסילבניה , בעת הביקור בעיר העתיקה ,ניתן להתרשם מהביצורים ומחלקי החומות שנותרו מתקופת ימי הביניים, מבתים שעליהם גגות משופעים ,שנבנו במאות השש עשר והשבע עשר, להסתובב בכיכר הגדולה Huet Square המחברת בין החלק העליון לתחתון והכיכר הקטנה דרך מעבר בגשר השקרנים וכיכר Goldsmiths Square ושוטטות בסמטאות.

 
 
 

כאשר יורדים בסביו מהעיר העליונה לעיר התחתית באחד מהרחובות התלולים או במדרגות פינגרלינג ,מגיעים לגשר ברזל הנקרא גשר השקרנים, גשר ברזל זה נבנה במחצית המאה התשע עשר ונחשב כגשר הברזל הראשון שנבנה ברומניה .

האגדות הרבות לשמו של הגשר ,נעוצות בסיפור של צעירים שחסו מתחת לגשר במפגשי אוהבים, תוך מתן הבטחות כאלו ואחרות בדרכם לכיבוש היעד , אך הגרסה המציאותית יותר מספרת ,כי מתחת לגשר בוצעו עסקאות בידי סוחרי העיר ,תוך כדי המשא ומתן התלהטו הרוחות ,בעת שהסכמים ובריתות לא התבצעו למרות הדברים שנאמרו.

סיביו גשר השקרים Podul Minciunilor
 

מעבר הנקרא בשפת העם מדרגות פינגרלינג Fingerling Stairway או Pasajul Scarilor מעבר מדרגות המחבר בין העיר העליונה לעיר התחתונה בסביו, מעבר שהוקם במאה השלוש עשר העולל מעקות מאבן ומעבר בשערים קשתיים , בקצה אחד של המעבר ממוקם בית מגורים בעבר ,הנחשב לאחד הבניינים העתיקים הבנויים אבן , המשמש כיום מסעדה ותיקה הנקראת חבית הזהב Butoiul de Aur .


סיביו מעבר המדרגות The Stairs Passage
 

שמה של הכיכר בשפת העם Piata Aurarilor ,כיכר שלווה המוקפת בתי מגורים מימי הביניים המשולבים בפתחים חלונות וצריחונים ,בימי הביניים ולאורך שנים רבות שימשה הכיכר כנקודת המעבר העיקרית בין העיר העליונה לתחתונה בזכות מערכת המדרגות שחיברה בינם .

סיביו כיכר גולד סמית Goldsmiths Square
 

הכיכר הגדולה והמרכזית הממוקמת במרכז הרובע העתיק ,הנקראת גם Piata Mare , שימשה את מרכז עסקי הסוחרים בעיר עוד שימשה הכיכר לכינוסים וכמקום לביצוע ענישה בגנבים ומקום להעלאה לגרדום פושעים לקול מצהלות הקהל ,מסביב לכיכר ניצבים הבתים המרשימים של העיר, הכיכר הגדולה קשורה לכיכר הקטנה על ידי מעבר מתחת למגדל המועצה.

סיביו כיכר העיר הגדולה Piata Mare
 

בחלק הצפוני של כיכר העיר הגדולה Piata Mare ניצבת הכנסייה הרומית קתולית Biserica Romano Catolica , ניתן לסייר בכנסייה ובמגדל הפעמונים הצמוד ,שהוקם במחצית המאה השמונה עשר, שמעליו מתנוסס צלב ולעלות למרפסת התצפית מעל גגות העיר והאזור, מבנה בסגנון הברוק שנבנה במחצית המאה השמונה עשר, הכולל תבליטים ועיטורים קלאסיים .

הכנסייה עצמה עברה שיפוץ פנימי ,תוך טיפול בציורי הפרסקו המצופים בזהב שעל הקירות לאורך קירות אולם התפילה הראשי מזבחים והתקרה נתמכת בידי עמודים בגוון ורוד מאחורי במזבח הראשי נוכל להתבונן בציור קיר מסוף המאה השמונה עשר שצויר בידי האמן אנטון שטיינוולד ,קברו של אוטו פרדיננד לבית המלוכה ההבנסברג , ששימש כמלכה של טרנסילבניה במחצית המאה השמונה ,נקבר בקבר אבן בכנסייה, בכנסייה אורגן המשמש גם לקונצרטים .

סיביו הכיכר הגדולה כנסיית Biserica Romano Catolica
 

ארמון הממוקם ב Piata Mare 4 – 5, המשמש כיום כמוזיאון העתיק ביותר ברומניה שנפתח בתחילת מאה תשע עשר ,אבל גלריית האומנות שלו נפתחו לתצוגת הקהל , 27 שנים לפני תאריך הפתיחה הרשמי, המוזיאון כולל את אחד מאוספי האומנות החשובים של רומניה.

הארמון נבנה בסוף המאה השמונה עשר ,כבית מגורים וכמקום לאוספי האומנות המיוחדים, של הברון Brukenthal ארמון שעוצב בידי אדריכל אוסטרי ידוע, אוספיו של הברון כללו פסלים ואייקונים מהמאה השמונה עשר , עוד כלל האוסף מטבעות, בולים ,ספרים נדירים .

כמוזיאון נפתח הארמון בתחילת המאה התשע עשר ואוספיו הועשרו בתרומות ומתנות שהוענקו לתצוגה במוזיאון, גאוות המקום על היצירה האגדה הכחולה ,על חזית המבנה ניתן לראות תבליט שלטונית המתאר את סמל האצולה של העיר.

סיביו כיכר Piata Mare ארמון Brukenthal Palace
 

בפינת הכיכר במפגש עם רחוב Avram Iancu Street , ממוקם בית המועצה והמגדל ששימש בעבר גם כמעונות של ראש העיר, המגדל נבנה במאה השלוש עשר, מעל לשער הכניסה למערכת חומות ההגנה הפנימית, בתחילה שימש המגדל כמחסן תבואה , הוא שימש גם כמגדל תצפית כנגד אש והתרעה כנגד אויבים , כמו כן שימש כבית כלא , מוזיאון בוטניקה.

את המגדל כיסה גג בצורת פירמידה , כאות לקבלת מעמד מוניציפאלי ,כשלטון מקומי שהיה ראשי לגבות מיסים , נבנו מסביב למגדל ארבעה צריחים קטנים ,בקומה העליונה של המגדל מרפסת תצפית מעל לגגות העיר והאזור.

סיביו כיכר Piata Mare בית המועצה והמגדל Turnul Sfat
 

המעבר מהכיכר הגדול לכיכר הקטנה כלל שני מעברים תת קרקעיים שמתחת לקשתות מבנה מגדל המועצה , ניתן לראות מסביב לכיכר את שרידי הביצורים והחומה שהגנו על הכיכר, ששימשה כמקום לבתי המגורים של גדולי ראשי הגילדות והסוחרים, שפרוסים בחלקים הצפוניים והמזרחיים של הכיכר ,שכיום בקומות הממסד שלהם בתי קפה ובוטיקים .

סיביו הכיכר הקטנה בעיר העתיקה Piata Mica
 

כיכר הנקראת על שמו של Fredericus Hutte , סביב כיכר הואט ניתן לראות בתים בסגנון גותי ואת הקתדראלה האוונגליסטיתBiserica Evanghelica ,מבנה אשר נבנה בתחילת המאה השש עשר מעל לכנסייה רומאית, שמעליו מתנוססים חמישה מגדלים (צריחונים) בעלי גג חרוטי.

בניגוד להדר ולפאר של הכנסיות האורתודוכסיות הקתוליות, ציוד הכנסייה האוונגליסטית דל יחסית, לעומת זאת נותרו על הקירות ציורי קיר גדולים שנותרו בכנסייה , בתפקודה הקודם הקתולי, לאחר שצוירו במחצית המאה החמש עשר יוהנס מרוזנאו ,ציורים בסגנון גותי של מעשה הצליבה עם פזילה לתקופת הרנסנס.

בחלקה הדרומי של הקתדרלה נמצא מקום מושבה של המקהלה תחת תקרה עם קמרונות, ולידה נמצאים שש עשר אלף צינורות העוגב ,שעוצב בסגנון הברוק בתחילת המאה העשרים, והנחשב לעוגב הגדול ברומניה ,ליד הקתדראלה ניתן למצוא את בית הספר הסקסוני (גרמני) הנקרא Samuel von Brukenthal.

סיביו כיכר הואט Huet Square
 

ניתן לבקר בבית החולים הראשון, שהוקם ברומניה ובעיר בסוף המאה השלוש עשר, בבית המרקחת שהוקם במאה החמש עשר ,בבית הדפוס הראשון הוקם במחצית המאה השש עשר שבו שפת הדפוס הייתה רומנית.

בעיר ניתן לבקר במוזיאון הלאומי האתנוגרפי הפתוח Open Air Ethnographic National Museum ,הבנוי על שטח של מאה דונם, מוזיאון Astra Museum מציג למעלה מארבע מאות מבנים ומומנטים של מורשת וסגנונות בנייה ואומנות , מקום שבו נערכים קונצרטים פסטיבלים ומופעים שונים.

לסיום כדאי לסייר בפארק שמסביב לחומות העיר והמצודה העתיקים ,שבחלק הגבוה של העיר הנקרא Orasul de Sus ,שבו מרוכזים רוב האטרקציות ההיסטוריות של העיר, ולכן הוא מושקע יותר גם מכיוון שהיה עשיר יותר.

סיביו אטרקציות נוספות בעיר
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור