דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סוצ'אבה (סוצ'בה) SUCEAVA

 

העיר סוצ'אבה , שימשה כ בירת מחוז סוצ'אבה שבדרום בוקובינה בצפון המדינה , וכעיר הבירה של נסיכות מולדובה, לאורך כמאתיים שנה, בין מחצית המאה הארבע עשר לבין מחצית המאה השש עשר, בתי העיר ,נבנו בסגנון אדריכלי האופייני לעיר הזאת , העיר יושבת מעל לעמק שנחל הסוצ'אבה זורם במרכזו , מכוון שבמקום התיישבו תושבים מהונגריה הם העניקו למקום את השם Szucsvar שפרושו פרוון פרוות.

חלק מהמטיילים ברומניה ,חושבים שיש להתחיל בסיור בחלק הצפוני של המדינה על מנת לבקר במורשות תרבותיות , היסטוריות ושלל אתרי טבע בדרכם למעבר בעיר על מנת לסייר במנזרים המצוירים שבעיר ובסביבתה.

התעשייה המקומית מבוססת בעיר על ייצור זכוכית, עיבוד עץ, טקסטיל, חלקים מכניים וחומרי בנייה. בעיר יש שדה התעופה שלה, הממוקם 12 ק"מ ממזרח למרכז.

 
 
 

שרידי מבצר וארמון של המלך סטאפן הגדול מלכה של מולדביה ,או בשמו העממי ,שרידי בית המשפט הנסיכי The Princely Court , שרידים הממוקמים ב  Dealul Cetatii ,הכניסה בתשלום, בעונת הקיץ בימי השבוע בין השעות 10:00-20:00 ובחורף  10:00-18:00.

מצודה זאת שאת שרידיה נבקר ,נבנתה בידי Petru Musat , בסוף המאה  הארבע עשר ובמאה שלאחריה הוגדל שטחה ונוספו בה ביצורים וחוזקו בתקופת סטפן הגדול ,לביצורים אלו צורף חפיר מסביב לחומות שחוזקו על מנת לעמוד בהתקפות ארטילריות של העותומאניים בהתקפות של הסולטן מוחמד השני .

חומותיו של המבצר ,לא עמדו בהתקפות העותומאניים בסוף המאה השבע עשר , חלק מהנזק למצודה ,נגרם מפיצוץ חומרי הנפץ במחסני המצודה , בעת הסיור חולפים על פני שרידי החומות והמבנים וניתן להשקיף על העיר ממרומי המצודה.

סוצ'אבה מבצר המצודה Cetatea de Scaun
 

מבנה שבעברו שימש כפונדק Princely Inn  , או בשמו העממי  Hanul Domnescהממוקם ברחוב Str. Ciprian Porumbescu 5 , כניסה בתשלום .

מבנה מאסיבי שנבנה במאה השבע עשר ,הקומה השנייה הצטרפה במאה התשע עשר המבנה נבנה מאבן וכולל תקרות מקומרות בחדרים ,בעת ששימש לאורך תקופה ארוכה כפונדק ,ששימש את בני האצולה למפגש לאחר מסעי צייד ביערות העבותים שמסביב וטיולים באזור, מאחר והפונדק שימש כמועדון הצייד לנסיכי העיר לבילוי, בתקופת השלטון של נסיכות Hapsburg דבק בפונדק השם פונדק הנסיך הנסיך .

כיום משמש המבנה בן שתי הקומות ,כמוזיאון הנחשב לאחד העתיקים בעיר סוצ'אבה ,הכולל אוסף תלבושות ,פריטים הקשורים למסורת ודברי אומנות עממית שיוצרו באזור ,מוצגים אתנוגרפיים, שריון אבירים מימי הביניים, כלי נשק ואוסף מטבעות עתיק, פסלי אלים לפני כניסת הנצרות, מסמכים עתיקים ומוצגי ארכיאולוגיה.

סוצ'אבה מוזיאון הכפר האתנוגרפי בוקווינה
 

מנזר זאמקה והמתחם המבוצר, ממוקמים בקצה המערבי של העיר, מתחם זאמקה שנבנה בתחילת המאה השבע עשר כמנזר ארמני כולל מגדל פעמונים ,בידי פליטים מארמניה שברחו והתיישבו בטרנסילבניה ,עוד במאה הארבע עשר , על כן, הוא נחשב כמוסד הדתי החשוב של הקהילה הארמנית ברומניה.

שתי גרסאות ארמניות קשורות להקמת המנזר זאמקה, שטוענות כי שמו הראשון של המנזר היה סנט Oxentea Auxentie ,הקמתו של המנזר קשורה לספור רכישתו אדמתו, בידי שלושה אחים ארמניים שנקראו אוקסנט, ג 'יימס וגרגורי .

האח הראשון הקים את הכנסייה וקדשה לקדוש אוקסנטיוס ,האח השני הקים את הקפלה ואילו האח השלישי הקים את מגדל הפעמונים, הגרסה השנייה גורסת כי את המנזר הקים הארכיבישוף הארמני של מולדובה שקיבל אישור להעביר לנצרות את תושבי אזור מלדובה ולכן הקים את המנזר והכנסייה לעבודתו ולמגוריו.

החומה המקיפה את המתחם אינה כוללת מגדלי שמירה ,היא איננה חומה רציפה וצורתה כטרפז, שצלעותיו בין שישים לשבעים וחמישה מטר, עובייה של החומה כמטר וגובה מתנשא לגובה של ארבע מטר .

על פי תוכניות הלחימה כנגד פלישות התורכים לאחר הכיבוש הפולני ,במתחם המנזר התיישבו חיילים פולניים להגנתו ,הם הוסיפו לחומת המתחם מעוזים בפינות ,סגנון בנייה צבאי פולני הנקרא זאמק, במתחם שלושה מבנים עיקריים ,מבנה כנסיית סנט אוקסנטיה St. Auxentie, מגדל הפעמונים שבחלק המזרחי ובחלק המערבי ניצבו הקפלה ושער הכניסה למתחם .

ובהו של מגדל הפעמונים 26 מטר, על אבן הראשה שבחזית דלת הכניסה הקשתית המזרחית ,כולל חקיקת פרחים באבני הבנייה, הצד המערבי של המנזר גר הבישוף הארמני שם היה מתפלל בכנסיית סנט מרי שבצד המערבי של המנזר ,צורף אגף נוסף לקראת סוף המאה בצד הדרומי .

בפועל לאחר הסיפוח של חלק מטרנסילבניה לקיסרות האוסטרית, נשאר המנזר מחוץ לשליטת הארמנים וחלקו בכנסיית סנט אוקסנס שימש כמחסן לתחמושת ,רק במחצית המאה התשע עשר לאחר מלחמת העולם הראשונה והקמת מדינת רומניה ,חזרה השליטה של הארמנים על מנזר Zamca והכנסייה.

סוצ'אבה קומפלקס מנזר זאמקה Zamca Monastic Complex
 

כנסייה הנקראת בשפת העם Biserica Mirauti ,ממוקמת ברחוב Str. Mirautilor 17 כנסייה הנחשבת לכנסייה העתיקה שנבנתה בעיר בידי Petru I Musat ,בסוף המאה ה ארבע עשר עד סוף המלוכה השלטונית בממלכת מולדובה שימשה הכנסייה כמקום להמלכת המלכים כמו המלך סטפן הגדול שהומלך במחצית המאה החמש עשר, בכנסייה ישב הבישוף הראשי של מולדובה .

בסוף המאה התשע עשר עברה הכנסייה שיחזור ושיקום ,תוך הקפדה על שמירת צביונה ועיצובה המקורי.

סוצ'אבה כנסיית מיראוטי Mirauti Church
 

כנסייה הממוקמת ברחוב Str. Stefan cel Mare 1 , כנסייה שנבנתה במחצית המאה השש עשר בידי Petru Rares , כנסייה מרשימה הבנויה מאבן , הקירות הפנימיים של הכנסייה מכוסים בציורי קיר מהמאות השש עשר עד התשע עשר ששופצו בעשור האחרון .

במרתף הכנסייה טמונים בוגדן שבנה אותה ועוד בני אצולה ואצילים ממולדובה שנשאו תפקידים ציבוריים בניהול העיר והמחוז, מגדל הפעמונים של הכנסייה שנבנה בחלק האחרון של המאה השש עשר , שימש גם כמגדל תצפית לצופים במאה התשע עשר ,כנגד שריפות בעיר ובסביבה .

סוצ'אבה כנסיית דומיטרו St. Dumitru Church
 

בית הקהילה היהודית בסוצ'אבה .הממוקם ברחוב Str. Armeneasca 8 ,טלפון לתאום 230213084.

היהודים החלו להוות גורם שיש לתת את הדעת עליו , בעת שאושר ליהודים להתיישב בעיר וסביבותיה , במספרים גדולים בתחילת המאה השש עשר ,מאז תחילת ההתיישבות עד תחילת מלחמת העולם השנייה ,נבנו בה כשמונה עשר בתי תפילה קטנים יחסית, על פי מוצאם של עדות היהודים והארצות שמהם היגרו.

מכול בתי הכנסת הללו נותר לאחר המלחמה ולאחר התבססות השלטון הקומוניסטי ברומניה בשנות החמישים, בעיר סוצ'אבה נותר בית הכנסת היחידי בעיר, נקרא Gah Synagogue הממוקם ברחוב Str. Dimitrie Onciul 7 , המשרת עד היום את מעטי המעט היהודים שחזרו לאחר המלחמה לעיר.

בעיר גם שני בתי קברות העתיק מהמאה השש עשר, הנקרא סטפן תומסה ,והנחשב כאחד העתיקים במלדובה, הממוקם ברחוב Str. Stefan Tomsa ,שבו מצבות מגולפות וסמלים כמו מגן דוד חרוטים או מגולפים עליהם ,ובית הקברות החדש הממוקם ברחוב Str. Parcului 6 .

סוצ'אבה הקהילה היהודית
 

מוזיאון הממוקם ברחוב Str. Stefan cel Mare 33, כניסה בתשלום ,טלפון 0230515439 המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני, בין השעות 10:00-18:00 .

מוזיאון שבו מוצגים כלי נשק מימי הבינים, אוסף מטבעות עתיקים, כלים ,מסמכים ,כמו כן חדר כס המלוכה של המלך וחדר המועצה הכולל רהיטים , כלי נשק ותלבושות ישנות.

סוצ'אבה המוזיאון להיסטוריה של בוקובינה
 

קתדראלה מטרופולין של יאסי הממוקמת בעיר Suceava ,קתדראלה המקודשת לקדוש סנט ג'ורג כנסייה שנבנתה בידי השליט Sandu Sturza בתחילת המאה התשע עשר חמישים שנה לאחר בנייתה נהרסה הכנסייה כאשר הקמרון המרכזי של התקרה התמוטט ,עד סוף המאה התשע עשר הוקמה הכנסייה מחדש ונחנכה בנוכחות המלך קרול הראשון .

צורתה של קתדראלה מטרופולין של יאסי ,מלבנית, עם מגדלי פינות שצריחים בראשם בארבעה הפינות בגג, המציגים אלמנטים דקורטיביים בסגנון הבארוק, הקתדראלה ממוקמת בין שתי כנסיות אחת מהמאה החמש עשר והשנייה מהמאה השש עשר, שנבנו בידי השליטים בוגדאן השלישי ובנו סטיבן, בתוך הכנסייה נקבר Paraskeva המגן של מולדוביה , על הקיר המערבי של קתדראלה מטרופולין של יאסי בקומה העליונה , ניתן לראות ארבעה ציורים המתארים תמונות מחיו של סנט ג'ורג שאותם הוסיפו בסוף המאה התשע עשר.

מולדובה קתדראלת מטרופולין Metropolitan Cathedral
 

בשמו הרומני Muzeul Satului Bucovinean הממוקם ברחוב Platoul Cetatii, Suceava מוזיאון הפתוח בימי השבוע פרט ליום שני בין השעות 09:00-17:00, כניסה בתשלום.

מוזיאון פתוח תחת השמים ,הכולל כשמונים בתים שנאספו בסביבת מולדובה והובאו לכאן על מנת להציג את אורך החיים בעבר, את סוגי סגנונות האדריכלות והעצוב של בתים שנבנו במולדובה ,בין המוצגים תחנת מים אופיינית לאזור, כנסייה טיפוסית שנבנתה במאה השמונה עשר.

סוצ'אבה מוזיאון הכפר הפתוח Bucovina Village Museum
 

כנסייה המקודשת לצלב הקדוש, הממוקמת כחמישה קילומטר צפונית לעיר סוצ'אבה ,אל הכנסייה ניתן להגיע במכונית, באוטובוס היוצאים מהעיר סוצ'אבה ,מנזר ששרתו בו נזירות החל מסוף המאה החמש עשר .

מנזר לנזירות ,היחידי שהוקם בידי המלך סטפן הגדול,על קירות המנזר בחלקו המערבי, ניתן גם כיום להתבונן בציורי הקיר, שצוירו בין המאות השש עשר והשמונה עשר, המנזר שהך בהמשך תחת השלטון של בית המלוכה ההבסורית לכנסייה , בעת הביקור נוכל לסייר בכנסייה ובמגדל הפעמונים שנבנה מעץ המספרים את סיפור מתחם המנזר שאיננו עוד.

סוצ'אבה מנזר וכנסיית פטרוטי Patrauti Church
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור