דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רודוס אטרקציות וסיור ברחבי האי

 
 

אחד משבעת פלאי העולם ניצב בעת העתיקה בפתחו של נמל רודוס Mandarki , היה זה פסל ענק של אל השמש הקולאסוס ,עד שנחרב ברעידת אדמה ,מי שבונה על רחצה ,בחוף הים של העיר רודוס ואזור איקסיה , מוטב שיחשוב שוב כי החוף בחלקו זרוע סלעים ונחשב כחוף לא מוצלח ביותר, מוטב לקחת הסעה ולהמשיך לאורך החוף המזרחי ולמצוא את החופים הנחשבים באי , למעשה אזור העיר רודוס משמשת יותר כמקום בילוי והנאה במיוחד בלילות.

אורכה של הנסיעה מהעיר הצפונית רודוס לעיר katavia הדרומית הוא 96 קילומטר בנסיעה על  כביש החוף המזרחי ,משם ממשיכים עוד קמעה ומגיעים לחוף פאראסוניסוס הנחשב לדרומי בהאי רודוס ,כאשר רוצים לחצות את האי בחלקו הרחב ,עולים על הכביש שבין העיירה לינדוס לבין הכפר Glyfada ,כביש שאורכו כחמישים ושש קילומטר, כאשר נוסעים ליישוב קולימביה ,יש לנסוע לכוון צפונן כאשר הנסיעה אורחת   20 דקות מהעיירה לינדוס או 40 דקות בנסיעה מהעיר רודוס.

חופי הרחצה הטובים שבאי נמצאים בחלקו במזרחי ליד הישובים : לינדוס, פפקוס וצמביקה החלק הצפוני מזרחי שבין  העיירה faliraki ווחמשיך ומקיף את קו החוף הצפוני עד העיירה והחוף הצפון מערבי ixia .

רודוס מעט מידע
 

העיר ניצבת כשמונה קילומטר מצידה הדרום מערבי של העיר רודוס,היא נחשבת לעיר השנייה בגודלה באי, חופה הציבורי החולי של העיר מוקף ברצועת חלוקים סלעים ,מציע אזור גישה לחוף עם מים צלולים ,שעליו שמשיות, כסאות נוח מקלחות ושירותים בתשלום ,חלקים מהחוף צמודים לבתי המלון אך אינם רכושם ,העיר התיירותית מועדפת על משפחות.

רוחות המנשבות בחוף מאפשרות ספורט ימי בעיקר רחיפה ומצנחים, לאורכו של החוף : טברנות, בתי קפה, מסעדות ועוד ,ומוסדות לינה קטנים ומשפחתיים, הכפר היה אחד משלושת הערים העתיקות שהוקמו ברודוס בעת העתיקה וגדלה אף בתקופות הביזנטיות ובתקופת האבירים , עיקר גאוות העיר ,מגיע ממשפחת Diagoras שהאבא ובנו הצעיר היו אלופים אולימפיים באגרוף ,באולימפיאדות היווניות במאה השלישית והרביעית שלפני הספירה .

כיום הכפר בעל חוף הים המוקף עצי יער, הוא אתר נופש הכולל ספורט ימי בעיקר גלישת רוח ,מלונות, טברנות ,מסעדות  ומקומות בילוי, בתקופה הביזנטית על הגבעה Filerimos שבתחומי העיר , שממנה נשקף נוף למרחקים , נמצא מספר אטרקציות ארכאולוגיות , על הגבעה הוקם מבצר שנשא את השם המאהב הבודד ,מכוון שהיה מבודד על הגבעה ,שנועד להגן על העיר העתיקה.
 
לאחר כניסת האבירים לאי ,הפכה המצודה למנזר שהוקדש למריה הקדושה, בעת השלטון האיטלקי שוחזר המקום ,ממול המנזר והכנסייה נמצא הר סמית שבו נמצאים חורבות האקרופוליס ומקדשיה של אתנה ואפולו בעת הסיור על הגבעה הולכים על הדרך הנקראת ויה קרוסיס גרם מדרגות תלול ,שבסופה ניצב צלב ענק מעל למפרץ Ialissos , גובהו יוצר תצפית עליו ממרחקים ,במיוחד בלילות כאשר הוא מואר.
רודוס הכפר טריאנדה או יאליסוס Ialissos
 

שרידי קמירוס העתיקה, הממוקמים כשלושים קילומטר מצפון מערב לעיר רודוס, נחשפה לאור השמש בחפירות שנעשו בה בשנת 1929, עיר זאת הייתה אחת משלושת הערים העתיקות של האי ,שהן : לינדוס ואיאליסוס , העיר שימשה כמרכז כלכלי ומסחרי חשוב באי, בתקופות שלפני השלטון היווני באי וגם בזמן שלטונו.

בעת הסיור בחפירות ניתן לראות את שרידי הרחובות הבתים והמבנים הציבוריים ,שלאורך הרחוב הראשי בעיר, בסיור ניתן לראות את שרידי השוק האגורה העתיקה ,בית המדש של האלה אתנה, המקדש היווני הלניסטי, המקד הדורי ,מספר שרידי קשתות ושרידי אמת המים.

קבר הבתולה מרי ננסי, ממוקמת ליד בית המקדש של אתנה ,בתקופת המאה השלישית לפני הספירה, כניסה בתשלום  פתוח בימי השבוע ,בין השעות 08.00-19.45
רודוס אתר ארכאולוגי קמירוס Kamiros
 

המנזר  Panagia Skiadeni ממוקם על גבעת  Stavros Hill ,בקרבה לכפר Messanagros , בצידה המערבי דרומי של האי רודוס, מנזר הנחשב לאחד האטרקציות בין מנזרי האי, במתחם המנזר מספר מבנים שאחד מהם יכול לשמש ללינה באולם לכשלושים אורחים.

המנזר הוקם בראשונה בין המאות 9-11 בתקופה הביזנטית ועבר מספר שינויים באוכלוסייה ובמבנים, כאשר במאה השמונה עשר בתקופת השלטון העותומנית ,שאז נקבעה דמותו הסופית ,המנזר שימש בית לפליטי הממלכה תורכית הנרדפים בארצם,  ושימש כמחסה לפליטים אלו , כארגון צדקה וכבית ספר לילדיהם ולילדי הסביבה.
 
המנזר משמש כנקודת תצפית טובה לכוון הים, מעל גג אולם התפילה גג המורכב מגלים שבחזיתם פס צבע אדום ,לידו מצד ימין ,מגדל פעמונים לבן , על קירות הכנסייה הפנימיים מצוירות דמויות ומוטיבים דתיים, סמנים של שלושת הסגפנים (האמגושים) סמלים המשמשים בתהלוכת חגיגת הכנסייה בשמיני לחודש ספטמבר, יום הולדתו של Theotokos

בחגיגה נחגגת התגלותו ישו האלוהי, כבן אנוש בפני שלושה שליחים האמגושים בעלי הסמכויות (שלושת חכמי הדת הקדומים) ,יש שמכנים אותם שלושת המלכים , על פי האמונה הם שהכירו בהתגלותו של המשיח .
רודוס מנזר סקאדי monastery of Skiadi
 

עיירה הנחשבת לאחת הגדולות באי, שמספר תושביו כששת אלפים תושבים ,בתחומה המוניציפלי הכפרים Malonas והישוב Charaki., עיירה שהוקמה בתקופת ימי האבירים הביניים , שמיקומה בחלק הדרום מזרחי של העיר רודוס, כעשרים ושמונה קילומטר ממרכז העיר רודוס, על הדרך המזרחית שבאי.

עיירה עם סמטאות שמצדיהם בתים ציוריים , חצרות קטנות עם פרחים ,כיכרות ,עיירה המשמרת את אורח החיים הפשטני והמנהגים ובעיקר את המסורת, תנורי האפייה נמצאים בכמעט בכול חצר בית ,על מנת לאפות לחם כפרי וקדרות בישול.

חפירות ארכאולוגיות שנערכו באזור העיירה ,העלו ממצאים לקיומם של התיישבותיות קטנות עוד מהתקופה ההלניסטית ,חלקם ישבו ממש על קו המים וחלקם בעומק האי ,בעקבות התגברות פשיטות שודדי הים על ההתיישבותיות ,ננטשו חלקם והתושבים הקימו התיישבויות חדשות במרחק מקו החוף, בהמשך החלו להתאגד ולהתמזג ההתיישבותיות הללו לגופים וכך נוצרה העיירה Archangelos .

בעיירה משמרים את מנהגי החתונות והחגיגות כמו הפסטיבל Carnival of Archangelos הנמשך כשלושה ימים ,שבו נהוג לצייר בפיח על הפנים , חלקם של התושבים ,מדברים בסלנג האופייני לאזור, חלקם של התושבים מתפרנס מעבודות אומנות ביתיים מסורתיים בהכנת מוצרי קרמיקה ואריגה חלקם של התושבים משמר את התלבושות כולל נעילת מגפים גבוהים.
 
במרכזה של העיירה , ממוקמת כנסיית המלאך מיכאל Michael , שנבנתה במאה הארבע עשר ,כנסייה שהוסף לה מגדל פעמונים במחצית המאה התשע עשר ,על קירות הכנסייה ציורים במוטיבים דתיים שצוירו במאה הארבע עשר,חלקם של הבתים ציוריים הצבועים מבחוץ בצבעים שונים ,בתים שחלקם נבנו במאות הקודמות ,ועדיין ניצבים על תילם ,חלקם שווים הצצה,בכיכר המרכזית של העיירה ,סניף דואר בנקים ,מרפאה, תחנת הסעה ומוניות, טברנות ומסעדות, מקומות לינה .
 
 
רודוס העיירה Archangelos
 

ההר הגבוה ביותר באי רודוס שגובהו מעל 1200 מטר, ובראשו עמדת ממסר וקישור כדורית מיקומו של ההר דרומית לכפר אמבונס Embonas , על פי המיתולוגיה היוונית ,על כיפת ההר הקימה האלה אלתמונס Althaemenes ,מקדש לאל זאוס אטביריוס Zeus Atabyrios ,ואכן ניתן לראות ממש לפני הפסגה שרידי מקדש שנתגלה בחפירות , שבהמשך לאגדה הוא הוקם דווקא במקום זה כדי שישמש כנקודת תצפית לכוון כריתים מקום הולדתו.

מתחת לפסגה בדרך הטיפוס אליה, ניתן לראות מדרונות סלעיים שמכוסים גם בצמחיה כסימבולים נצחי ירוק לטבע הגשמי, בקרבה לפסגה במרומי הכפר ,הוקם מלון משפחתי חביב המוקף בכרמי יין ,שיינותיו הטובים ובראשם היין הלבן הנקרא Villare ,נחשב כיין הלבן הטוב ביותר והמפורסם באי ומחוצה לו, ומזונו והבישולים הביתיים עושים את שלהם לחיך, עוד על המדרונות : פרדסי עצי זית, וחורש יער .

בעונת החורף נערם על ההר שלג שגובהו הממוצע מעל למטר ושלושים, אל הפסגה הגבוהה מוליך שביל המסומן באבני סימון אדומים, ומספר שבילים קדומים שקשה לגלותם ,אך המתגלים כאשר רוצים לרדת מכוונים שונים לשביל העלייה.

רודוס הר אטווירוס Attavyros
 

הכפר נחשב לאחד הגדולים באי רודוס, הממוקם כעשרה קילומטר מהכפר אמבונוס Embonosas שלמרגלות הר Attavyros , בין הכפרים  Kalavarda ו' Embonas כשלושים ושמונה קילומטר מהעיר רודוס,על החוף הצפון מערבי של האי.

פרסומו של הכפר ממטעי אגוז המלך ומטעי התאנים וכרמי הזיתים, שתושבי הכפר מגדלים , בכפר מספר מעיינות צלולים הנקראים נימפאה Nymph, המקבלים את מימיהם ממעיינות הר אליאס   Salak Prophitis הגבוה, כפר שעדיין לא נכנע לתיירות ומשמר עדיין את אורח חיי הכפר היווני.

במרכז הכפר כיכר שנבנתה בתקופת האיטלקים , נמצאת הטברנה המקומית שאליה מגיעים חלק מהתושבים המונים כשש מאות תושבים,הפתוחה לאורך כול השנה , תושבים הבאים ללגימת אוזו ,או ליקר תאנים ,או כוס קפה מהביל ,תוך משחק שש בש , נשות הכפר והסבתות משמרות את המאכלים האוריינטליים של המקום ,כולל עוגיות הנקראות lamprokouloura ,הדומות לעוגיות חג הפסחא, נגר הכפר ממשיך ביצור את כסאות העץ המגולפים ,שבעבר היו סממן ידוע של הכפר.

רודוס הכפר סלאקוס Salakos
 

הכפר ההררי סיאנה ,משתרע בחלקו הדרומי מערבי של העיר רודוס ,כשישים וחמישה קילומטר דרומית מהעיר רודוס ,כפר המורכב מכביש ראשי שמסביבו מספר סמטאות קטנות, הכפר נטוע על כאמפיתיאטרון על מדרונות הר אקרמיטיס  Mount Akramitis ,המשמש גם כנקודת תצפית נוף מפסגתו, לעבר חופי האי והים ואפילו בתנאי ראות טובים לחלק מקווי המתאר של איים סמוכים.

כפר המשמר את המסורת המקומית ,בכפר לאורך הדרך הראשית ,שתי טברנות ושני בתי קפה ומספר חנויות ודוכני מכירת דבש ומוצריו, וכמובן שתי כנסיות במרכז הכפר ,שאחת מהן היא כנסיית סנט פנטיימן Saint Panteleimon הלבנה והכיפה האדומה שמעל אולם התפילה , בעלת שני הצריחים בחזיתה ,שהוקמה במאה התשע עשר, ומספר נקודות ללינה משפחתיות בכפר .

פרסומו הגדול של היישוב היווני המנמנם הזה הוא מאיכות הדבש וממוצריו כמו ליקר הדבש הנקרא סומא Souma המקבילה לראקי ולאוזו  , מיינות המופקים מכרמי היין, ומהשמן הטוב המופק מכרמי הזיתים שמסביב לכפר, בחנויות הכפר שחלקם לתיירים נמכרים מוצרי מזון, בגדים, תכשיטים מתוצרת מקומית ,שטיחים , בקיץ נערכים חגיגות בכפר המושכים מבקרים ותיירים לחגיגות אלו .
 
לכול משפחה מקומית המוכרת את תוצרתה בחנויות הכפר ,מתכונים וטעמים משלה להפקת השמן ומוצרים מהדבש, בעת מסע הקניות ניתן לדגם ולטעום מהשמן, מליקרים המופקים מהדבש ,בין הקינוחים המוגשים בכפר ,ידוע היא מנת הדבש מוגשת בכפר ,על מצע של גלידה או יוגורט ומשולבים בה אגוזים ופרות , להציץ לטברנה Taverna Elafos בעלת מגוון המנות המסורתיות שבאי.
רודוס הכפר סיאנה Siana
 

הכפר מונוליטוס שפרוש שמו גבוה מלטינית (ליאוטוס) ממוקם, 75 קילומטר דרומית מערבית לעיר רודוס , כפר היושב על מדרונות של הר Akramytis שגובהו 825 מטר ,ההר השני בגובהו באי, בתיו נפרשים בצורת אמפיתיאטרון ,הנטועות בכרמי עצי זית, במרחק קצר מהכפר ממוקמת על מצוק שגובהו 240 מטר ,שעליו שרידי חומה וטירה בסגנון ונציאני שהוקמה בתקופת שלטון האבירים באי.

כפר שבתיו בנויים מאבן מקומית המורכב וסמטאות ציוריות , שמספר תושביו נושק למאה וחמישים ,וכנסיה בשרידי הטירה המוקדשת לקדוש סנט  Panteleimon , לכפר חוף רחצה חולי במפרץ הנקרא Fourni,המוקף בחורשת עצי אורן , הנוף הנשקף ממרומי צוק הטירה יפה ושווה את הטיפוס.
 
חלקו הגדול של הכפר שומר על אופיו ואיננו מושפע עדיין מהתרבות המערבית והתיירים והמבקר המגיע לביקור חש תחושה שהגיע לפלנטה קדומה יותר, בתי הכפר בנויים ממבני אבן וגגות שטוחים ,בני קומה עד שתים ,שלידם חצרות המשולבות בפרחים , בשילוב סגנון בנייה ואדריכלות איטלקיים של מבני הציבור.
 
עיקר פרנסת תושבי הכפר היא מהחקלאות ,מראה שכיח הוא רכיבת תושבים על חמורים בדרכם לחלקות האדמה המעובדות, בין הגידולים שאנשי המקום מגדלים הם ענפי עצי הזית, מכוורות הדגורים לדבש, חלקות הכרמים לענבים לתוצרת יצור היין המקומי הלוא הו האפריטיף בעל הטעם הכבד, ליקר הסומא המופק מדבש, בכפר מספר חניות למכירת התוצרת ומסעדות עם אוכל יווני אוטנטי כמו מנת טלה על עשבי תיבול ומנות במחירים שעדיין סבירים .
רודוס הכפר החוף ושרידי טירת Monolithos
 

מיקומו של הכפר כשבעים וחמישה קילומטר מהעיר רודוס ,כפר חקלאי קטן הנחבא בין ההרים ,שבתיו בתי האבן הלבנים ,בנויים על פי המסורת הקדומה באי, יש הטוענים כי גילו של הכפר מעל לאלפים שנה ,מיקומו בין ההרים נקבע להגנה על תושביו מפשיטות שודדי הים, ששיחרו לטרף על כפרים הנטועים בקרבה לים.

ליד כיכר הכפר ממוקם מנזר שטוענים שנבנה במאה החמישית לספירה, שבו נמצאת כנסיית Kimissis tis Theokou ,שנבנתה במאה השלוש עשר על שרידי כנסייה מהמאה השישית לספירה ,האגדה המסופרת על הכנסייה קשור לאם מרי המבורכת ,דנה בפאשה העותומאני שחיבל באיקונין שבכנסייה ,כתוצאה מכך קבל שיתוק, לאחר שאחז בו הפחד ,הצהיר הפאשה שימיר את דתו ויתנצר, ואכן לאחר שעשה זאת נרפא מהשיתוק.

מספר של תושבי הכפר נושק לכמאה תושבים למרות שניתן לאכלס אותו בכשלוש מאות תושבים, פנסיון משפחתי אחד הנקרא o Mike , מאפשר לינה בחדרים פשוטים , במיוחד בפסטיבל הכנסייה הנערך בכפר בשמיני בחודש ספטמבר בכול שנה.

רודוס הכפר Mesanagros village
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור