דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רודוס שערים ומגדלים בחומת העיר העתיקה

 

בתחילת בנייתה של העיר העתיקה ברודוס , לא נדרשו הרבה שערים לכניסה לעיר, למעשה שלשוה שערים נתנו את המענה החשוב לחיבור העיר לחלקה החיצוני וליתרת האי שהיה מיושב בדלילות .

שער סנט קתרין  St Catherine's Gate  , סיפק את הקשר לנמל המסחרי של העיר   ,שער סנט ג'ון St John's Gate שימש כנקודת ההתחלה לדרך שחיברה את העיר לינדוס והכפרים במזרח האי לעיר רודוס, שער   ד'אמבואז  d'Amboise's Gate  ,שימש לגישה לחלק המערבי של העיר.
 
אל אלה צורפו שלושה שערים משניים : שער אתנאסיוס הקדוש St Athanasius Gate שניצב בצד הדרומי של החומות ,שנסגר לאחר הכיבוש העותומאני ונפתח בתקופת השלטון האיטלקי ,שער מילס Mills Gate ששימש בעיקר דרך אל המספנות והמחסנים שברציף, שער השליח פול St Paul's Gate ,שסיפק מעבר לנמל אוניות האבירים מנדראקי Mandracchio .      

   

 
 
 

שער קמור הנראה כמו שאר שערי העיר מתקופת הצלבנים ,הממוקם מול כיכר סימי Simi Square ,אלא ששער זה שוחזר ונבנה  בשנת 1922-4 בידי המפקד הצבאי האיטלקי  Mario Lago של האי ,לאות הוקרה לכיבוש 12 האיים בשרשרת איי  הדודקאנסיים, אלא  שאז נקרא השער  aka Shipyard Gate , את שמו החדש קיבל השער ,לאחר שהאי הועבר לשלטון יווני בחודש מרץ 1947 .

השער נבנה בתקופת שלטונו של הגרנד מאסטר  Heredia בסוף המאה החמש עשר, תפקידו היה לחבר בין החלק הצפוני של הרובע אל חוף הים והמספנה שנקראה  Shipyard Vaults בנמל Mandraki Harbor ,אזור שהיה תחת אחריות המסדר הצרפתי, בקרבה למחסן התחמושת ואבק השריפה שלידו .
 
על השער הגנו שני מגדלי שמירה מרובעים משני צדדיו, אחד המגדלים נבנה בידי הגרנד מאסטר d’Aubusson ,והשני La Tour Saint Pierre ,נבנה בידי הגרנד מאסטר Zacosta שני מגדלים אלו נהרסו בידי העותומאניים בשנת 1910,כיום מוליך אל השער גשר אבן מעל לחפיר המים שמסביב לחומה, גשר המשמש כביש כניסה למכוניות ואנשים על הגשר שתי עמדות ביקורת עגולות הבולטות מהגשר החוצה .     

.

 

         

רודוס שער החרות Liberty gate
 

שער   Gate Apostle Paul הנקרא גם , Agios Pavlos משמאלו של השער מגדל השמירה tower Nailiac , השער שנבנה במחצית השנייה של המאה החמש עשר, קיבל את שמו על פי האמונה שזאת הייתה ,נקודת נחיתתו של השליח פול ,בדרכו להפצת האמונה הנוצרית באי רודוס, מטרתו של השער לאפשר גישה מהעיר הישנה לנמל ולמספנות .

שער סנט פול נהרס במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש ושוחזר ביחד עם השער הימי בתחילת שנות החמישים במאה הקודמת.

רודוס שער סנט פול הקדוש Gate of saint paul
 

שער בחסות המסדר הצרפתי ,שנבנה במחצית השנייה  של המאה הארבע עשר ,שער הנושא גם את השמות שער ימיי הביניים Middle Gate , או השער הקסטלאני Castellania Gate ,או שער החפרפרת Gate of the Mole .

שער ארנאלדו עומד כיום כחלק הפנימי של קומפלקס שער הימייה , שנבנה בזמן המאסטר הגדול ד 'אובוסון, שער המחבר את העיר העתיקה לנמל שער ששימש את טירוני האבירים והאבירים בכניסתם לעיר העתיקה.
 
על שער ארנלדו, משני צדדיו הגנו שני מגדלי שמירה מרובעים , המגדל המערבי שימש גם כקפלה לתפילה , ולכן נשא את השם Agios Georgios, נבנה בתקופת הגרנד מאסטר חואן פרננדז דה הרדייה ועליו סמלי המגן שלו.
 
המגדל המזרחי שנבנה בידי הגרנד מאסטר הצרפתי Pierre de Culant  קרס ברעידת האדמה ,בסוף המאה החמש עשר, לפני המצור העותומאני הראשון .
רודוס שער ארנלדו Arnaldo gate
 

שער ששמו השני היה שער Tarsanas (Arsenal) Gate ,שער שנבנה במאה הארבע עשר בידי הגרנד מאסטר ,חואן פרננדד Juan Fernandez de Heredia ,ולאחר המצור הראשון של העותומנים ,שופץ ונבנה ושודרג ,בידי הגרנד מאסטר ד'אובוסון, כשער צדדי שקדם לשער החרות של היום, בתחילת המאה ועשרים הרסו אנשי הממשל העותומאני את מגדלי המשמר שמשני צדדי השער, בכדי להרחיב את כביש החיבור לנמל ומעבר למכוניות . כתוצאה מכך נוצר מעבר נרחב בין העיר העתיקה לנמל ולעיר החדשה.

רודוס שער התחמושת Gate of Arsenal
 

שער הים בשמו השני Porta Marina או בשמו השלישי שער הנמל Gate of the Port , שער העומד מול הנמל המרכזי Mandraki port , השער הנחשב ליפה מבין שעריה של חומת רודוס מימי הביניים.

השער נבנה בשנת 1478 בידי   Magistros Ntobisson ,בתקופ שלטונו של הגרנד מאסטר   Pierre d’Aubusson , על השער מתנוססים דיוקנאות של סנט יואניס Saint Ioannis , אפוסטולוס פטרוס Apostolos Petros ומדונה  Madonna ,שער ששימש יותר כשער ייצוגי ולא כשער לימי לחימה .

רודוס שער הצי והים Marine Gate
 

שער הפרוץ (החדש) או בשמו השני שער המדונה cutting Madonna , או בפי העם שער בורגו Burgh ,על שם שכונת המגורים בעיר העתיקה, שער בסגנון האבירים שנוצר בשנת 1954 הממוקם כמאתיים מטר משער הים Porta Marina , בידי ראש העיר באותה תקופה F. Fotara

על מנת להקל על התושבים לאחר מלחמת העולם השנייה ,הגרים בחלק זה של העיר ,לצאת מתחומי העיר העתיקה , שמו ניתן לו ,משמה של הכנסייה Madonna of Bourgou שממוקמת ברחוב האבירים.
רודוס שער הבתולה מרי Gate of virgin mary
 

בשמו השני שער קתרין הקדושה St. Catherine Gate Saint Katerina )) או בשמו השלישי Agia Aikaterini .

שער המוביל אל הים שנבנה בסוף המאה החמש עשר ,שער קטן בניצב מול כנסיית Church of Saint Panteleimonas ,על אבניו חקוק סיפור ימי המצור העותומאני הראשון בשנת 1480, למרות ששער זה לא הותקף במצור הראשון עקב אי היכולת ,מבחינת השטח המצומצם שבין החומות לים, להקים מחנה לצבא העותומאני לצרכי ההתקפה.

שער סנט קתרין (או שער הים) היה השער גדול יחסי, הוא נבנה בשנת 1478 על ידי המאסטר הגדול פייר ד ' Aubusson ,כחלק במאמץ לחזק את ביצורים של רודוס נגד התקפה עות'מאנית אך למעשה התקפה זאת נערכה רק בתקופת המצור השני   .

על השער ניתן לראות גם תבליט דמותה של הבתולה מרים מצד שמאל, את תבליט דמותו של הקדוש פיטר ,את סמלי המלוכה של המלך הצרפתי הארלד והגרנד מאסטר שבנה אותו.

רודוס שער הקדושה קתרין Gate of saint Catherine
 

משמאלו של השער מגדל השמירה האיטלקי Italy Tower Carretto) ) , שער שנפרץ בחומה בשנת 1935 בידי הממשל האיטלקי ,על מנת ליצור מעבר נוח מצפון למזרח ,דרך הביצורים Del Carretto bastion ,על מנת לחבר את הנמל המסחרי (האוניות הגדולות והקרוזים) לחלק הדרום מזרחי של העיר העתיקה, אז גם נסלל הכביש שנקרא דרך דל קארטו via Del Carretto (על רציף הנמל ) כיום נקרא הרחוב Alhadeff Street ,כול זאת על מנת לחבר את שער אקנדיה עם שער הבתולה מרי (המדונה) .

רודוס שער אקנדיה Akandia Gate
 

בשמו הנוסף gate of Koskinou, משמאלו מערך הביצורים האנגלי terre plein , שער Koskinou הידוע גם בשם קוקיני פורטה, Kokkini Porta Red Gate, (השער האדום) או שער שער של אגיוס יואניס Gate Agios Ioannis, שער הממוקם בחלק הדרומי של העיר העתיקה, בעבר שימש כמעבר לכפר Koskinou , ולכן הוא נקרא על שמו .

שם נוסף לשער שהוא השער של יוחנן הקדוש Saint John or to Rhoditis, הכינוי השער האדום מגיע משמה של כנסייה קטנה המוקדשת לקדוש Saint John or to Rhoditis שדלתה בצבע אדום .
 
השער החיצוני סנט ג'ון ,נבנה על ידי גראנד מאסטר ד'אובוסון , כדי להגן על הביצורים הקודמים שנבנו על ידי גראנד מאסטרים  פלויאן, מילי וזאקוסטה, בעת כניסת השלטון האיטלקי באי בשנת 1912, דרך שער נכנסו החיילים האיטלקים לעיר העתיקה, המסגרת הריקה המלבנית שבצדו השמאלי של השער, נמצא בעבר, לוח שיש המציין את האירוע החגיגי ,של מעבר האיטלקים דרכו לעתיקה.
רודוס שער סנט ג'ון(השער האדום) Gate of saint John
 

שער סנט אתנאסיוס, Gate of St Athanasios ,בשמו השני שער פרנסיס הקדוש ,שקיבל את שמו של פרנציסקוס הקדוש של אסיזי, שער  שנבנה במחצית המאה חמש עשר בידי מסדר האבירים האיטלקי, בראשו של הגראן מאסטר ג'אן דה נסטיק

שער הבולט מחוץ לחומות והמוגן גם בידי מגדל השמירה העגול סיינט מרי ,שהגן על הכניסה לפניו ומשמאלו מערך ההגנה הספרדי terre plein ,שמשמאלו מגדל השמירה הספרדי משמאלו ומצדית השמירה על שם הקדוש ג'ון  Saint George .

דרך שער זה שעומד מול כנסיית  Church of Saint Fragiscos , על פי המסורת באי רודוס  נכנסו הכוחות העותומאניים ,בפיקודו של סולימן המפואר, כאשר כבשו את האי, מאותה תקופה עמד שער זה בדרך כלל סגור, עד שנפתח בתקופת השלטון האיטלקי על העיר בשנת 1922בידי המפקד האיטלקי De Bosdari .

שער סנט אתנאסיוס הקדוש Gate of saint Athanasios
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור