דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רודוס העיר העתיקה

 
 

בדרך כלל ,נכנסים לעיר העתיקה ,המוקפת חומה של רודוס בשער החופש ,השדרה הראשית בעיר נקראת רחוב סוקרטס Sokratous שלאורכה חנויות קטנות ,חנויות מותגים, בתי קפה ומסעדות בתוך מבנים היסטוריים שחלקם שופצו , בעיר העתיקה רודוס , קרוב למאתיים רחובות וסמטאות שחלקם חסר אפילו שם, דבר המוסיף בלבול ועלול לגרום לאיבוד הדרך .

בעת סיור בעיר העתיקה נראה בתים עתיקים שבין חומות וביצורי העיר שהוקמה בידי אבירי מסדר ההוספיטלרים סנט ג'ון St. John , שהקימו אותה לאחר שסולקו מארץ ישראל בתקופת מסעי הצלב לכיבוש ארץ ישראל, בחלקה החיצוני מוקפת החומה שאורכה כארבעה קילומטר ,אליה מצורף מכשול של פיר למים להגנה.

העיר רודוס שחיים בה מעל לששת אלפים תושבים, היא אתר מורשת תרבותית עולמית, בעת הסיור בין החומות חשים כמו בסיור  במוזיאון באוויר הפתוח, כמו כל רחוב, כיכר או בניין מעורר סיפור על ימי העיר העתיקה ,מבין עשרות המסגדים מתקופת השלטון העותומאני ברודוס ,נותרו כארבע עשר בתחומי חומות העיר העתיקה ,מבין ששת בתי הכנסת היהודיים שרד רק אחד .
רודוס סיור בעיר העתיקה
 

הקדמה קצרה

העיר העתיקה של רודוס מאכלסת כיום אוכלוסייה שמעל לששת אלפים תושבים , והמוכרת בידי אונסקו כנכס מורשת עולמי ,העיר הישנה מוקפת חומות מימי הביניים ,הכוללת מספר מגדלי הגנה ואחד עשר שערים: שער תחנת הצי, שער של אגיוס יואניס, שער של אגיה Eaterini, שער השליח פול, שער אמבואז, שער של אגיוס אתנאסיוס ושער הנמל.

תחילת בניית העיר רודוס משוערכת למאה החמישית לפני הספירה ,תכנונה ניתן למתכנן הערים המפורסם באותה התקופה היפודמוס ,במהרה הפכה רודוס למעצמה כלכלית בזכות הנמל שריכז אליו פעילות מסחרית חשובה במיוחד בתקופה השלטון הרומאי , אך החלה לרדת מפעילות זאת בתקופת השלטון הביזנטית .
 
בעת הכניסה בשערים אלו מתגלה לנו עיר עתיקה ומבנים עתיקים שבחלקם הגדול התמקמו חנויות תיירים, מסעדות, בתי קפה ומוזיאונים , זאת איננה תמונת עיר יוונית טיפוסית ,אלא יותר תמונת בזאר תורכי ,על שלל דוכניו לממכר מזכרות מתוצרת האי, או מייבוא מיוון ,או ממדינות אחרות, העיר העתיקה של רודוס היא קהילה חיה ותוססת בתוך הרבה בתים ועסקים, שלא כולם קשורים לתיירות.
 
העיר רודוס שחיים בה מעל לששת אלפים תושבים, היא אתר מורשת תרבותית עולמית, בעת הסיור בין החומות חשים כמו בסיור  במוזיאון באוויר הפתוח, כמו כל רחוב, כיכר או בניין מעורר סיפור על ימי העיר העתיקה ,מבין עשרות המסגדים מתקופת השלטון העותומאני ברודוס ,נותרו כארבע עשר בתחומי חומות העיר העתיקה .
רודוס סיפור העיר העתיקה של רודוס
 

לאחר עלייתו לשלטון של הסולטן Selim I בתחילת המאה השש עשר בתורכיה ,הוא החליט להרחיב את שלטונו במזרח האימפריה שלו , על ידי כיבוש סוריה ומצרים, להחלטה זאת  היה חיוני לשלוט ,במסלול השיט בין קושטא אלכסנדריה ,אך התוואי היה מאוים על ידי אבירי רודוס, שפעלו לעיתים קרובות כמו שודדי ים והתקיפו שיירות של אוניות מסחר עותומאניות.

בתגובה החליט הסולטן סולימן בחודש יוני 1522, להכריז מלחמה על אבירי רודוס (המצור השני) , לאחר ההכרזה  נחת על האי צבא עותומאני שמנה מאה אלף חיילים , כנגד כשבעת אלפים חיילים ואבירים ,החיילים העותומאניים כבשו גבעה ממערב לעיר שכללה את האקרופוליס העתיק ברודוס.על גבעה זאת העמידו תותח והחלו יורים בכול עונת הקיץ על העיר העתיקה בניסיון למוטט אותה, הביצורים החזקים שנבנו בעקרבות המצור הראשון ,עמדו כנגד ניסיונות הכיבוש והירי הבלתי פוסק.

בגמר הקיץ בחודש ספטמבר ,נוצרה הפוגה בלחימה ,בשלב הזה פנה האפיפיור אדריאן השישי ,לאומות הנוצריות בקריאה  לעזרה לאבירי רודוס הנצורים,בקרבות נהרגו כאלפיים חיילים ואבירים בתוככי העיר הנצורה ואילו התורכים ספגו כחמישים אלף נפגעים, חודש לאחר ההתקפה מכוון גבעת האקרופוליס ,פרצו כוחות עותומאניים פרצה בחומות  באזור שער St Athanasius Gate , והתכוננו להמשך הקרב.
 
הסולטאן העותומאני זכר כי במצור הקודם בשנת 1840, נחלו כוחות הצבא העותומאני מפלה באזור הזה, אלא שבשלב זה נותר הגרנד מאסטר הצלבני Philibert Villiers De l'Isle Adam עם 180 אבירים בלבד , מנהיגי הכוחות היריבים ערכו התייעצויות ,לנוכח מספר לוחמים אבירים שנותרו (בלא לקבל עזרה מהמדינות הנוצריות), אל מול האבדות הגדולות של העותומאניים , החליטו המנהיגים לפתוח במשא ומתן .
 
ההסכם בין היריבים ,הושג בסוף חודש ספטמבר ,הכוחות העותומאניים נכנסו לעיר וכעשרה ימים לאחר מכן ,עזבו הכוחות הנוצריים כחמשת אלפים איש, דרך מעבר חופשי לאוניות בנמל, ועזבו בלקחם עמם את הנשק ,תשמישי הדת ורכוש ככול שיכלו לשאת ,בהסכם גם נמסרו לידי העותומאניים המצודות באי קוס, רוב האבירים עברו לאי מלטה והתבססו שם .
רודוס סיפור המצור השני שסילק את האבירים מהאי
 

על פי הסדר משער החרות מול נמל Kolona Harbor

1שער החרות Liberty gate

2 שער סנט פול הקדוש Gate of saint paul משמאלו מגדל השמירה tower Nailiac 
 
3 שער ארנלדו Arnaldo gate
 
4 שער התחמושת Gate of Arsenal
 
5 שער הצי והים Marine Gate
 
6 שער הבתולה מרי Gate of virgin mary
 
7 שער הקדושה קתרין Gate of saint Catherine  
 
8 שער אקנדיה Akandia Gate משמאלו מגדל השמירה האיטלקי Italy Tower (Carretto)
 
9 שער סנט ג'ון (השער האדום) Gate of saint John משמאלו מערך הביצורים האנגלי terre plein
 
10 שער הקדוש Gate of saint Athanasios לפניו מגדל השמירה הבתולה מרי  ומשמאלו מערך ההגנה הספרדי terre plein משמאלו מגדל השמירה הספרדי משמאלו מצדית השמירה על שם הקדוש ג'ון  Saint George
 
11 שער  Gate de Amoise
רודוס שערי העיר העתיקה בהיקף החומות  ומגדליה
 

בטרם נכנסים לשער החרות שממול לנמל המסחרי , מומלץ להיכנס בכניסה למרווח שבין החומות שהוא פיר המים שנחפר להגנה, כיום גן מטופח עם דשאים שיחים וערוגות פרחים, הולכים כמאתיים – שלוש מאות מטר על מנת ליהנות מפינת טבע זאת, לקטע מתרחב שבו נערכים בקיץ בערבים מסוימים, מופעי חינם של תצוגת אור קולית על קירות החומה ,החפיר שבין שער החרות לבין השוק החדש.

תיאטרון מלינה מרקורי Melina Mercouri theatre , ממוקם בחפיר של העיר מימי הביניים, מתחת לסוללות המגן, המגדלים והקירות, מתקיימים קונצרטים בעונת הקיץ, הכוללות  מחזות ומופעי מחול.

המסדרים שהרכיבו את מסדר האבירים שעל שם מסדר ההוספיטלרים סנט ג'ון St. John הגיעו : מאנגליה, מצרפת, מגרמניה, מאיטליה, מאראגון, מאוברן ומפרובנס - כל אחד מהם היה אחראי על הקמת ואבטחת הגנתית לקטע מסוים מהביצורים ,בחלקה החיצוני שכלל חומה מקיפה שאורכה כארבעה קילומטר ,אליה צורף מכשול של פיר למים להגנה.

בעת הכניסה מבעד שערים אלו ,אנו נפגשים בעולם שונה ועתיק מעולמנו אנו ,כיום זה עולם של  חנויות תיירים, מסעדות, בתי קפה ומוזיאונים, הדומים יותר לבזאר טורקי ,מאשר לכל עיר יוונית שאנו מכירים, כול זאת ארעה בעת שהכוחות העותומאניים שכבשו את העיר , מחו את פועלם של האבירים והשלטון הנוצרי בעבר. 
 
בדרך כלל נכנסים התיירים לעיר העתיקה מבעד לשער החופש  liberty gate, הממוקם אעל מול הנמל המסחרי והתיירותי ,כשמשמאלו שער השליח פול Gate Apostle Paul ,השליח שעבר בכול איי הים התיכון ,על מנת להפיץ את תורתו של ישו הנצרות .  
 
חולפים על פני השער ,משם ממשיכים לתוך כיכר Simis Square ,וכיכר  Argyrokastrou שבה מגרש חניה ותחנת מוניות ,שממנה פונה הכביש שמאלה ,להמשך דרך הנמל , תכף לאחר הפנייה מימין ממוקם בית התחמושת Armony of de mily (הארסנל), אנחנו איננו פונים שמאלה, אלא ממשיכים וחוצים את מגרש החניה ותחנת המוניות בכביש לכוון העיר העתיקה תכף מימין נמצא את מחסן אבקת השריפה gunpowder magzin.
 
רודוס סיור בעיר העתיקה לארמון הגרנד מסטר
 

אל רובע הבורגו ניתן להגיע מארמון הגרנד מאסטר דרך רחוב Orfeos או מרחוב Panetiou רובע שהופרד מהרובע הצפוני של האבירים שנקרא Kollakio בעזרת חומה בתקופת השלטון הביזנטי שקדם לאבירים, בתחילה יושב האזור בתושבים יוונים נוצריים ,אך בתקופת השלטון העותומאני שגרש את האבירים, סולקו התושבים היוונים מתחומי חומות העיר העתיקה, והאזור אוכלס בתושבים תורכיים, שלידם נותר הרובע היהודי ותושביו , התושבים היוונים שסולקו מבין החומות התיישבו מחוץ לחומות בקרבת הנמל מנדריקי .

לאחר שסולקו העותומאניים מהאי , חזרו חלק מהיוונים לרובע בורגו שבין החומות , ומאז מתגוררים ברובע כאלפים תושבים יוונים נוצרים ותורכים מוסלמים ,יש המעריכים כי בתקופת הקיץ התיירותית ,מתגוררים ברובע כששת אלפים תושבים ועובדי תיירות.

בעת שיטוט ברובע בורגו ,חולפים על פני בתים עם מרפסות עץ ,קשתות מאבן לכניסה לחצרות חלקם נסתרות ,סמטאות צרות ושבילים היוצרים פסיפס של ריחות וצבעים המזכירים את העבר ההיסטורי של הרובע .

רודוס רובע הבורגו Bourgo
 

בית החולים של האבירים Inns the hospital , או בשמו כיום Archaeological Museum of Rhodes , הממוקם ברחוב Akti Sachtouri 8, המשמש כיום משנת 1914 ,כמוזיאון הארכאולוגי ברודוס ,המוזיאון פתוח בימים שני – ראשון ,בין השעות 08:00-20:00 בחודשים אפריל-אוקטובר ,בחודשים נובמבר – מרץ בין השעות 08:00-15:00,כניסה בתשלום ,

מבנה שנבנה בידי חברי המסדר ההוספיטלרי במחצית המאה החמש עשר, על מנת לשמש כמקום לאשפוז חולים ועניים ברוח החמלה הנוצרית .נכנסים למבואה : ניתן לרכוש כרטיס משולב לביקור בשלושת המוזיאונים ,הארמון בית החולים הישן והמוזיאון שלידו, תכף בכניסה לחצר המוזיאון יש מדרגות ללא מעקה המובילות לאכסדרה ואולמות בקומה העליונה ,כשיוצאים לחצר הנוספת העליונה ,בסופה ניתן להיכנס לגן מטופח וחמוד שבפתחו פסלי אריות ודולפינים לפני מדרגות הכניסה.

באוספי המוזיאון ניתן לראות : חפצים ותכשיטים שהובאו מבתי הקבורה שנחפרו  ביאליסוס ובקמירוס , מהמאות השמינית -  חמישית לפני הספירה , פסלים מתקופות הכיבוש היווני והרומאי ,מצבות לקברי אבירים ,רצפות פסיפס מהתקופה ההלניסטית, מהמרשימות שראיתי כולל אחת בצורת כוכב ענקית על רצפת אחד האולמות.
 
בקומה הראשונה מספר חללים שבם תערוכות מהמאה השישית לפני הספירה, כלי חרס רבים מתקופות שונות, פסל של אפרודיטה רוחצת מהמאה השנייה לפני הספירה ועוד ועוד.
רודוס המוזיאון הארכאולוגי Archaeological Museum of Rhodes
 

המנזר והכנסייה ממוקמים בכיכר Megalou Alexandrou square , בעיר רודוס.

מבנה שנבנה במאה האחד עשר, שנבנה לשימושם של שימש למאמינים הנוצריים והאבירים ושימש כקתדרלה האורתודוקסית של רודוס ,תחת השלטון הביזנטי והקתדרלה הלטינית תחת השלטון הפרנקי (צרפתים) בהמשך נוספו אלמנטים ארכיטקטוניים בסגנון גותי למבנה .

בתוך שטח הכנסייה ,נמצאים שרידי מקדש דורי של אתנה פוליאס , אתר מרתק זה כולל גילופים מסובכים ומומלץ לבקר בו ,על הקירות   חלק הפנימי של הכנסייה , יש ציורי קיר רבים וציורים שהם בני מאות שנים, הקשורים לתקופות שונות של שליטים.

במחצית המאה השש עשר, בעת הכיבוש העותומאני ,עברה הכנסייה כמקום תפילה נוצרי והפכה למסגד שנקרא  מסגד אנטרום , מגדל הפעמונים של הכנסייה הפך למינרט , פנים הכנסייה  נותר כפי שהיה , וכיום משמש המבנה כמוזיאון ארכאולוגי ביזנטי .

         

רודוס מנזר וכנסיית Church ofour Lady of the Castle
 

לאחר רכישת או הצגת הכרטיס ,יושבים להחזיר את נשמתנו מהטיפוס, תכף בכניסה לחצר מצד ימין שירותים לטובת המבקרים, חוזרים למבואה ומצד שמאל של הקופה מערכת מדרגות המובילה לתחילת הסיור בקומה הראשונה ומעבר בין האולמות של המועצה וחדרי המגורים של אנשי הגרנד מסטר ואביריו הבכירים.

הארמון המכונה בידי התושבים הקסטלו Kastelo (המבצר) ,ממוקם בכיכר Kleovoulou Square ,בנקודה הגבוהה של רחוב האבירים , שברחוב Ippoton Street (רחוב האבירים), בחלק הצפון מערבי של העיר .

הארמון פתוח לסיורים בימים שני – ראשון בין השעות 08:00-20:00 בחודשים אפריל-אוקטובר ,בחודשים נובמבר – מרץ בין השעות 08:00-15:00, כניסה בתשלום .הכניסה לארמון מתאפיינת בדלת עץ מסיבית גדולה, שמשני הצדדים שני מגדלי שמירה , בית המושב האדמיניסטרטיבי של המאסטר הגדול של מסדר האבירים שבנייתו המחודש הסתיימה ב 1346.

ארמון שהחל את דרכו כמקדש לאל השמש הליוס , הפך לארמון בתקופת השלטון הביזנטי באי במאה השביעית ,נכבש בידי מסדר ההוספיטלרים סנט ג'ון St. John , נבנה מחדש ושופץ במאה הארבע עשר ,על מנת לשמש כמקום מגוריו ,של המושל האבירי העליון הגרנד מסטר, הארמון משמש דוגמה אופיינית לארכיטקטורה מונומנטלית הגנתית, המביאה בחשבון את האלמנטים הארכיטקטוניים של אירופה בימי הביניים .
רודוס סיור בארמון הגרנד מאסטר
 

ממשיכים לעלות מצד ימין כנסיית השילוש הקדוש holy trinity church , בית המסדר האנגלי, שבה נוכל לראות בגומחה ברחוב ,את פסלה של מרים אוחזת בידה את ישו זהו בית התפילה היחיד הממוקם ישירות על רחוב האבירים ,שהוקם בסוף המאה הארבע עשר, אז שימש את המסדר האנגלי על פי סמלי המגן החקוקים עלייה, על חזית השיש של הכנסייה חקוקים שני פניהם של המסטרים החשובים במסדר סנט לואיס ג'ון ,האביר Helion de Villeneuve והאביר Dieudonne de Gozon , ביחד עם סמלי המגינים שלהם.

שמה של הכנסייה נבע משמם של הציורים המעטרים את קירות הכנסייה, שצויירו בסוף המאה החמש עשר , הכיפה מעל לכנסיה נוספה בתקופה מאוחרת יותר בעת השלטון העותומאני ,בעת שהקפלה שימשה כמסגד, שנקרא חאן זיד מסקידי  Khan Zade Mescidi .
 
כיום נותרו חלקי ציורים על הקירות , כמו החזון הנבואי של יחזקאל, עם הקודש האפוסטולי ואבות הכנסייה שמתחתיו. על פי הפרשנות ההתעלות האלוהית של הציור ,מתוארת בקשת המובילה אל המקדש, וגומחה של שבה ציור המשיח המת, יש לתת חשיבות מיוחדת לציורי הקיר ששרדו בחלק המערבי של מבנה הצלב, הכוללים פרקים של מהתנ"ך .
 
כמו דמות אדם שמות בעלי החיים, נפילת האדם, אדם וחוה מונעים מתוך גן העדן, הקורבן של הבל והמבול.בהמשך העליה מימין בית המסדר של פרוונס ,ולאחריו מגיעים לכיכר kelooyoulou (אלכסנדר הגדול) ומאחוריה הכניסה לשער הכניסה בעל הקימור הבנוי משתי דלתות עץ מסיביות ונכנסים למבואת השער Logia of St. John שבארמון.
רודוס כנסיית השילוש הקדוש holy trinity church
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור