דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רודוס Rodos סיור ובילוי באי

 

האי רודוס הוא הגדול בשרשרת איי  Dodecanese הדודקאנסיים , בפי העם נקרא האי "אי השמש", בירתו של האי היא עיר הנמל רודוס ,המחולקת לעיר הישנה המוקפת חומות ולעיר החדשה שמחוץ להם ,בין איי יוון האי רודוס נחשב לרביעי בגודלו .

אוכלוסיית האי מונה מעל למאה וחמש עשר אלף תושבים, כשמחציתם מתגוררים בעיר הבירה רודוס, מרבית התושבים מתפרנסים מתיירות וחלקם מחקלאות בכפרים וענף הדייג, זקני יוון מספרים כי האי זכה למספר ימי השמש הרבים ביותר ביוון כולה .

זמן הטיסה משדה התעופה לוד כשעה וחצי בחזרה מעט פחות, מישראל יש טיסות ישירות לאי בחודשים אפריל –אוקטובר לשדה התעופה  Diagoras, אך בשאר ימי השנה ניתן להגיע בשייט מנמל פיראוס במעבורות ברחפות ובטיסות מאתונה.

אורכו של האי 77 קילומטר ,רוחבו 36 קילומטר ,   ההרים הגבוהים באי, הר Atavyros (1210 מטר), הר Artamyti (825 מטר) והר הנביא Ilias (800 מטר). 
 
תושבי רודוס מדברים מלבד השפה היוונית בעיקר אנגלית, ורבים מהם יודעים שפות אחרות כמו גרמנית, צרפתית, איטלקית, ספרדית, רוסית ועוד,המטבע הרשמי הוא האירו.
 

בשנת 1911 הכריזה הממלכה האיטלקית ,מלחמה על האימפריה העותומאנית ,הדבר נבע מרצונה, לאפשר לחלק מתושביה ,להגר מחוץ לגבולות המדינה, על מנת לחסל את מאחזיה של תורכיה ביבשת אפריקה ,ניסו האיטלקים בתחילה, לכבוש את שטח הארץ של מדינת לוב כיום, בתהליך של מצור ימי על התובלה בין תורכיה לאפריקה ,לבל יעבירו בעיקר נשק .

אלא שתושביה הערביים של לוב ובראשם הש'יחים  לא קבלו ניסיון לכבשם ברצון ,במקביל פלשו האיטלקים לשרשרת האיים הדרומיים  הדודקאנסיים , שם כבשו תוך ימים ספורים את איי רודוס וקוס ועוד .

מכוון שהצי האיטלקי שלט בעליונות על נתיבי המים באזור ,האיטלקים רצו להביא את העותומאניים לשולחן הדיונים ,והטילו מצור ימי ,בניסיונם להשתלט על שטחים נוספים ,מלחמה זאת הסתיימה בשנת 1912, בעקבות הצטרפות המדינות הבלקניות כמו : יוון, סרביה, בולגריה ומונטנגרו ,הצטרפו לאיטלקים בארצותיהם במרד נגד השלטון העותומאני .
 
המלחמה נמשכה גם לאורך מלחמת העולם הראשונה ,למרות שהאיים הדודקאנסיים נכבשו כבר בשנת 1912בידי האיטלקים ,נחתם בלוזן שבשוויצריה , הסכם לשלום רק בשנת 1923 שבו העבירו התורכים את האיים לידיים איטלקיות .
 
נוצרה בעיה לאיטלקים של המספר 13 המביא מזל רע ,( שאלו היו מספרם של האיים שהועברו לבעלותה), מכוון ששרשרת האיים הדודקאנסיים Dodecanese ,מנו רק עשרה איים במקור, שזה פרוש השם , האיטלקים לא שינו את שמם והשאירו אות כשמם הקודם העשרה.
רודוס העיר החדשה שמחוץ לחומות בתקופה האיטלקית
 

לאחר עלייתו לשלטון של הסולטן Selim I בתחילת המאה השש עשר בתורכיה ,הוא החליט להרחיב את שלטונו במזרח האימפריה שלו , על ידי כיבוש סוריה ומצרים, להחלטה זאת  היה חיוני לשלוט ,במסלול השיט בין קושטא אלכסנדריה ,אך התוואי היה מאוים על ידי אבירי רודוס, שפעלו לעיתים קרובות כמו שודדי ים והתקיפו שיירות של אוניות מסחר עותומאניות.

בתגובה החליט הסולטן סולימן בחודש יוני 1522, להכריז מלחמה על אבירי רודוס (המצור השני) , לאחר ההכרזה  נחת על האי צבא עותומאני שמנה מאה אלף חיילים , כנגד כשבעת אלפים חיילים ואבירים ,החיילים העותומאניים כבשו גבעה ממערב לעיר שכללה את האקרופוליס העתיק ברודוס.על גבעה זאת העמידו תותח והחלו יורים בכול עונת הקיץ על העיר העתיקה בניסיון למוטט אותה, הביצורים החזקים שנבנו בעקרבות המצור הראשון ,עמדו כנגד ניסיונות הכיבוש והירי הבלתי פוסק.

בגמר הקיץ בחודש ספטמבר ,נוצרה הפוגה בלחימה ,בשלב הזה פנה האפיפיור אדריאן השישי ,לאומות הנוצריות בקריאה  לעזרה לאבירי רודוס הנצורים,בקרבות נהרגו כאלפיים חיילים ואבירים בתוככי העיר הנצורה ואילו התורכים ספגו כחמישים אלף נפגעים, חודש לאחר ההתקפה מכוון גבעת האקרופוליס ,פרצו כוחות עותומאניים פרצה בחומות  באזור שער St Athanasius Gate , והתכוננו להמשך הקרב.
 
הסולטאן העותומאני זכר כי במצור הקודם בשנת 1840, נחלו כוחות הצבא העותומאני מפלה באזור הזה, אלא שבשלב זה נותר הגרנד מאסטר הצלבני Philibert Villiers De l'Isle Adam עם 180 אבירים בלבד , מנהיגי הכוחות היריבים ערכו התייעצויות ,לנוכח מספר לוחמים אבירים שנותרו (בלא לקבל עזרה מהמדינות הנוצריות), אל מול האבדות הגדולות של העותומאניים , החליטו המנהיגים לפתוח במשא ומתן .
 
ההסכם בין היריבים ,הושג בסוף חודש ספטמבר ,הכוחות העותומאניים נכנסו לעיר וכעשרה ימים לאחר מכן ,עזבו הכוחות הנוצריים כחמשת אלפים איש, דרך מעבר חופשי לאוניות בנמל, ועזבו בלקחם עמם את הנשק ,תשמישי הדת ורכוש ככול שיכלו לשאת ,בהסכם גם נמסרו לידי העותומאניים המצודות באי קוס, רוב האבירים עברו לאי מלטה והתבססו שם .
רודוס סיפור המצור השני שסילק את האבירים מהאי
 

שדה התעופה ממוקם כחמש עשר קילומטר מהעיר רודוס בצפון האי, ליד הכפר פראדיסי , ניתן לעלות על מוניות שאינן יקרות יחסית ולהגיע (המרחקים אינם ארוכים) למלון או לביקור בעיר העתיקה והחדשה ,ניתן לשכור רכב (החברות הגדולות העולמיות באי) שהשכרתו איננו יקר במיוחד ,ולהגיע בזמן קצר יחסית לכול נקודה בעיר   בחודשים יולי – אוגוסט מומלץ להזמין מראש עקב הביקוש הרב.

שדה התעופה רודוס
 

אחד משבעת פלאי העולם ניצב בעת העתיקה בפתחו של נמל רודוס Mandarki , היה זה פסל ענק של אל השמש הקולאסוס ,עד שנחרב ברעידת אדמה ,מי שבונה על רחצה ,בחוף הים של העיר רודוס ואזור איקסיה , מוטב שיחשוב שוב כי החוף בחלקו זרוע סלעים ונחשב כחוף לא מוצלח ביותר, מוטב לקחת הסעה ולהמשיך לאורך החוף המזרחי ולמצוא את החופים הנחשבים באי , למעשה אזור העיר רודוס משמשת יותר כמקום בילוי והנאה במיוחד בלילות.

אורכה של הנסיעה מהעיר הצפונית רודוס לעיר katavia הדרומית הוא 96 קילומטר בנסיעה על  כביש החוף המזרחי ,משם ממשיכים עוד קמעה ומגיעים לחוף פאראסוניסוס הנחשב לדרומי בהאי רודוס ,כאשר רוצים לחצות את האי בחלקו הרחב ,עולים על הכביש שבין העיירה לינדוס לבין הכפר Glyfada ,כביש שאורכו כחמישים ושש קילומטר, כאשר נוסעים ליישוב קולימביה ,יש לנסוע לכוון צפונן כאשר הנסיעה אורחת   20 דקות מהעיירה לינדוס או 40 דקות בנסיעה מהעיר רודוס.

חופי הרחצה הטובים שבאי נמצאים בחלקו במזרחי ליד הישובים : לינדוס, פפקוס וצמביקה החלק הצפוני מזרחי שבין  העיירה faliraki ווחמשיך ומקיף את קו החוף הצפוני עד העיירה והחוף הצפון מערבי ixia .

רודוס מעט מידע
 

בדרך כלל ,תקופת ימי הביניים של האי רודוס ,מתאפיינת ומשמרת בתחומי העיר העתיקה את סגנון האדריכלות הגותית, כפי שהאבירים נהגו לבנות בארץ ישראל, בימי מסעות הצלב ובקפריסין שאליה חלקם נסוגו לאחר עזיבתם את ארץ ישראל.

ברודוס ניתן להבחין ,בבניית כנסיות מהתקופות שלפני הגעת האבירים ולאחריה ,כפי שהופיעה מהתקופה הרומית והביזנטית שלאחריה ,תוך שילוב אלמנטים אדריכליים וארכיטקטוניים רודים ייחודיים, שהיו נהוגים במקום ,תוך שימוש באבן מקומית לבנייה ולקישוט.

כשעזבו האבירים את רודוס, השתלטה הכנסייה היוונית אורתודוכסיות על הכנסיות והמנזרים שהסתמכו על סגנון הבנייה הביזנטי , בשילוב קשתות שלובות בסגנון הנקרא Dodecanese , של שילוב סוג אומנות ,שאותם ניתן לראות בעיקר ,בכנסיות ומנזרים שמחוץ לחומות העיר העתיקה.

אדריכלות המנזרים והכנסיות ברודוס בתקופת שלטון האבירים
 

העיר על פי ספור הזקנים נוסדה בידי לינדוס ,שהיה אחיהם של קמירוס Kamiros ולליסוס Ialysos , על פי ממצאים ארכיאולוגיים ניתן שהיו קשרי מסחר ותרבות עם העיר מיקנה Mycenae ,על פי הסיפורים העיר התפתחה מבחינה מסחרית במאות 6-8 לפני הספירה, העיר גם התפתחה מבחינה אורבנית ונוסדו בעת שנוסדו בה מוסדות שלטון , תרבות ודת ,אחת העדויות לכך הוא מבנה הקולוסאום שנבנה בידי הפסל Chares Peisinus   .

העיירה המשיכה להתפתח כעיר מסחרית וכלכלית, אף לאורך התקופה ובימי הביניים, זאת על פי הממצאים הארכאולוגיים שנשתמרו ביצור כלי החרס, האריגה ,הרקמה האומנות מתקופת שלטון האבירים ממסדר סנט ג'ון ,שנמלטו ממסעות הצלב בארץ ישראל  והתיישבו באי ובעיירה .

עיר נכבשה בידי התורכים לאחר מכן , חזרו הנוצרים לשלוט על האי והקימו אף את הכנסיה של גברתנו church of Our Lady ליד המפרץ ,ממש במקום שנחת המטיף פאולוס שהגיע להעביר את תושבי האי לדת הנוצרית  , ליד כפר הדייגים שבמפרץ ,ניתן לראות מערות קבורה לידם התיאטרון וקברו של Tomb of Cleobulus .
 
כיום בעת הביקור בעיירה לינדוס כאשר מגיעים לכיכר העיר ,יורדים מהרכבים ,האזור הוא מדרחוב ואסור לחנות ,החניה היא לאורך הכביש היורד לעיירה או במגרש החניה בנקודת הירידה, כאן מתחיל הטיול לעלייה במדרגות למצודה,שתחילתם בשביל העובר בסמטאות העיירה ,הממוקמות במדרון שמתחת למצודה ההיסטורית ,המשקיפה על העיירה ומעל למפרץ St. Paul - Agios Paulos .
 
למיטב זכרוני ,השביל כמו נחש מתפתל רצוף במדרגות ,עד לשער הכניסה למצודה ולעתיקות, יש אפשרות לרכב על חמורים בתשלום ולהגיע למרומי המצוק,  הכניסה למצודה בתשלום שנגבה רק לאחר שטיפסתם למרומי הצוק התלול , ניתן גם לבקר בסמטאות התחתונות של העיירה היורדות למפרץ .
לינדוס מעט מההיסטוריה של העיר
 

ההתיישבות שאנו מכנים העיר החדשה איננה כזאת כיוון שתחילתה בתקופת כיבוש מסדרי האבירים את רודוס במאות הארבע עשר – חמש עשר, אז הלה עזיבת התושבים היווניים את העיר העתיקה שבין החומות ויסוד בתיהם החדשים מדרום העיר העתיקה ,בשכונת מראסיה Marasia .כאשר החלו פליטים חדשים להתיישב ברודוס ,הם החלו להתיישב מחוץ לחומות בשכונה חדשה, בחלק הצפוני של העיר הבצורה בשכונה שייצרו שנקראה Neohori שפרוש שמה הוא העיר החדשה.

למעשה המהלך בשכונות החדשות יחוש שהוא מהלך בשכונה אירופאית מודרנית רגילה המקיפה עיר עתיקה המוקפת בחומה, רוב המבנים הציבוריים ממוקמים באזור זה שלאורך טיילת הנמל ורובם ניבנו בידי השליטים האיטלקים לאחר שהחלו לשלוט באי בשנת 1912, מבנים אלו שחלקם נותרו מהתקופה העותומאנית שופצו ושונה סגנון בנייתם לסגנון הקרוב לרנסנס ,תוך שילוב סגנון מקומי ואוריינטלי ,וחלקם הגדול נהרס ונבנו במקומם מבנים גדולים בומבסטיים כיאה לקו הבנייה באיטליה.

בין המבנים והפיכת האזור למשהו מודרני ,הוחלט גם להקים שוק עירוני חדש ,שיהיה עם כניסות משבעה מקומות שניצב מול נמל מנדריני, בעברו שימש מקום זה כשוק הדגים של העיר, מבני השוק המקורים והדוכנים והבסטות הפנימיים מקיפים חצר גדולה שבמרכזה מבנה גדול עם כיפה לבנה ,פתחיהם של חנויות ומסעדות רבות , נמצאים בטבעת החיצונית של המבנה .
 
לאחר יציאה מהשוק החדש ופונים ללכת לכוון העיר העתיקה ,חולפים על פני פארק מוצל שבו ממוקמים דוכנים ,קיוסקים וחנויות זעירות שבהם נמכרים ,ספוגים ,קונכיות, חרוזים, תכשיטים ובעיקר ציירי פורטרטים הצדים את הלקוחות העוברים דרכם.
 
רודוס הבתים והשכונות בעיר החדשה
 
 
 
בניית אתרים - שרקור