דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בראשוב Brasov עיירת הסקי

 

את העיר בראשוב תקף הנסיך וולאד טאפש דרקולה ,במחצית המאה החמש עשר , לאחר כיבושה ריכז כארבעים מסוחרי העיר ושיפדם על הר הטמפה לאחר שהרס ופירק חלקים ממצודת העיר , בעת הכיבוש העיר בידי השבטים ההונגרים , הוקם פסלו של Arpad’s statue על ההר ,לכבוד מנהיגם של ההונגרים Arpad   , אחד ממפקדיו של המנהיג Arpad התקנא במפקדו והקים לעצמו ,פסל נוסף שנקרא Tuhutum ,פסלים שבהמשך עברו מן העולם בידי ידיים נעלמות ,ושרידים ניתנים לצפייה בעת הביקור .

כאשר עברה העיר בראשוב, לאחר מלחמת העולם השנייה, לחסות רוסיה הקומוניסטית הם קראו לה בשם סטלין סיטי ,הם כרתו עצים במרומי הר הטמפה וכתבו של השם סטלין בשטח שנברא ,לאחר הסתלקותם מהעיר ,ברא היער מחדש את עצמו וחזר למראהו הטבעי והאזור הפך לשמורת טבע מוגנת.

 

בראשוב היא עיר המחוז של החבל , לכאורה היא ממוקמת בעמק למרגלות ההר טימפה אלא שזאת מעין אשליה כיוון שהעיר מוקפת בהרי רכס הקרפטים הדרומיים בחבל ההיסטורי טרנסילבניה. הנותנים את האשליה של עיר בעמק, למעשה העיר ממוקמת בגובה כשבע מאות מטר מעל גובה פני הים, עיר שבתיה נבנו לפני מספר מאות שנים, כיכר אוגוסט Piatza August והמדרחוב מהווים מקום בילוי ושיטוט המזכירים לנו ביקורים בערים מימי הביניים, בזכות הסמטאות והבתים הצבועים בצבעי הקשת ,החנויות בתי הקפה והמסעדות.

העיר העתיקה של בראשוב נבנתה במאה השתיים עשר ידי האבירים הטבטונים ,על חורבות העיר העתיקה  Dacian, את שמה החדש של העיר קבלה מהמילה הפגנית Barasu, שפרושה מבצר, (עיר שקיבלה את הכינוי בתקופת השלטון הסובייטי כסטלין סיטי), כיוון שהתושבים הסקסונים הקימו מבצר על הר טמפה וביצורים וחומות בעיר שהתרחבו והשתכללו לאורך השנים.
 
מבצר העיר, נבנה כאחד משבעת המבצרים בערים הבצורות ,שהקימו המתיישבים הסקסונים בטרנסילבניה שהם :  מבצרBistrita –Bistritz , מבצר Cluj-Klausenburg מבצר Medias- Mediasch מבצר  Sebes Muhlbach ,מבצר Sibiu- Hermannstadt ומבצר Sighisoara – Schassburg , מבצר העיר בראשוב הניצב בחלקה המזרחי של העיר , מבצר שקבל את השם בארשובה ,על כן העיר שהתפתחה סביב המבצר נקראה בראשוב .

 
בראשוב Brasov עיר הסקי המכונה כתר הקרפטים
 

הכניסה לשמורת הדובים ליברטי בתשלום, הדרך להגיע לשמורה היא לנסוע מבראשוב כחצי שעה לכוון היישוב זרנשט ,השמורה הממוקמת ביער לידו, תפקידה של השמורה להחזיר דובים שנלקחו מהטבע ולהעניק מקלט כיום לכשישים דובים מכל רחבי העולם, שעברו התעללות כזו או אחרת במהלך חייהם , השמורה איננה גן חיות אלה מקום שיקום בסביבתם הטבעית.

יש לזכור כי דובים אלו גודלו בקרקסים שאינם חוקיים או בידי מגדלים פרטיים בניגוד לחוק לאחר שנלקחו מבעליהם הלא חוקיים ,הובאו לשמורה המגודרת בגדר, תוך ניסיון להחזירם ולו במעט לחיים טבעיים .

אין להתרשם מנחמדות של הדובים החומים, הדובים הזכרים שוקלים עד שלוש מאות קילו הנקבות פחות ,הדוב החום הוא אצן מהיר ויכול להגיע למהירות של חמישים קמ"ש ,חלקם אוכלי שורשים וירקות אך חלקם אוכלים גם בשר, חלקם של הדובים יורדים מהיער לחיים הקלים בחיפוש מזון ונוברים בפחי אשפה, האנשים ברומניה קשורים לדובים על פי המסורת וישנם אנשים הנוהגים לאסוף אוכל ולהאכילם למרות הסכנה , וישנם אנשים המשלמים על טעותם ושאננותם , בפציעות או במוות כתוצאה ממצבי הרוח המשתנים של הדובים .

שמורת הדובים ליברטי בזארנשטי-זרנשט
 
 
 
בניית אתרים - שרקור