דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

סיגישוארה אטרקציות בכיכר העיר

 

 לפני הכניסה הראשית של המצודה קיימת חניה בתשלום שאיננה יקרה, יתרונה שבשעות הלילה היא חינמית ומתחילים לגבות מחיר לחניה מספר קטן של לאי למשך כול היום ,זאת אחרי השעה שבע בבוקר .

העיר העתיקה מורכבת משלושה רחובות אורכיים ראשיים דבר המקל על הסיור באזור העתיק.

 
 
 

על מנת להחליק את האוכל הכבד יחסית יפתח הרומני הממוצע בכפר ובעיר ,בהרמת כוסית של ברנדי של שזיפים Tuica או ברנדי מישמש Palinca , או אפילו בכוס יין מקומי , לאחר מכן יפנה הסועד הרומני להתחיל בארוחה.טיפ חשוב : לתיירים הסועדים במסעדות יש לשם לב שמחיר הארוחה הזול יחסית איננו כולל תוספות כמו קטשופ או חרדל או מטבל , מיונז, חמוצים, לחם או חמאה ,כול תוספת תתווסף בנוסף למחיר.

מכוון שהמלצרים אינם מצטיינים באנגלית ,קיימת בעיית תקשורת בעת ההזמנה ,לכן שימו לב ,בחלק מתפריטי המסעדות ,כתוב בשורה התחתונה של התפריט , חלק מהמסעדות המגישים לכם תפריט , אינם מתייחסים למנת הבשר אלא למשקלה ,באם המדד הוא חמישים גרם לנתח בשר ,כאשר תוגש לכם המנה תקבלו נתח שמשקלו לדוגמא 300 גרם ועל כך תצטרכו להוסיף כסף למנה ,לכן כדאי לבדוק את גודל משקל המנה ומחירה בטרם תזמינו, שם המנה ומשקל המנה תמיד כתוב בתפריט.

האוכל הרומני הושפע בחלקו לאורך השנים ,מתרבויות הכובשים ששלטו ברומניה ,עד שהוכרזה עצמאותה, מדינות כמו תורכיה, הונגריה ,גרמניה ,וסלאביה , למרות זאת האוכל המקורי נשמר בעזרת העברת המתכונים מדור לדור במשפחות הרומניות.
 
מנת הפתיחה המתניעה את הארוחה, תהיה מנת (מרק האיכרים) מרק החמצמץ Ciorba Taraneasca עם כדורי בשר או בלעדיהם ,החמיצות נובעת מחומץ, לימון, או תמצית סובין תוסס , אוכל מסורתי בעל ארומה חזקה מאוד ומרקם קטיפתי ,מרק הממליגה Mamaliga כדייסה מקמח התירס ,או מרק המעיים Ciorba de Burta הכולל הרבה שום, שמנת חמוצה, חומץ והמוגש עם פלפל חריף או מרק מאיברים פנימיים ,אפשרי גם מרק ירקות עם בשר ,ובל נשכח את מרק הגולש Goulash Soup ,או מרק דגים ciorba de peste, ברומנית  fish soup
.
רומניה אוכל רומני מסורתי
 

בעת הסיור במצודת העיר העתיקה נפגוש את כיכר העיר הישנה The Citadel Square Piata Cetatii ,ששימשה גם ככיכר השוק שצורתה ריבוע, מיקומה במרכז המצודה ,וממנה מוליכות סמטאות לאטרקציות החשובות של העיר, בסמטאות אלו התרכזו בעלי המלאכה שהתאגדו בגילדות כמו : חייטים ,חרשי ברזל, צורפים, נגרים ,חייטים ועוד פעילות שהתקיימה כגילדות עד סוף המאה התשע עשר ,בתוך הכיכר התקיים השוק העירוני ,פעלו בה דוכני ממכר לכלי בית ועוד.

כיום בכיכר העיר הממוקמת במרכז העיר, ממוקמים בתי קפה, מסעדות ,חנויות מזכרות ועתיקות שם גם נערכים הפסטיבלים בעיר כמו : הפסטיבל השנתי, פסטיבל ימי הביניים, שבין התאריכים 26-28 ביולי, ובכל סוף חודש אוגוסט מתקיים פסטיבל רומני פולקלורי .

הכיכר בעבר שימשה בעיקר מהעדר טלוויזיה ובידור , כמקום לאספות, מקום להוצאה להורג של פושעים ומכשפות ברוח רדיפתם בידי הכנסייה ,לאחר משפטם שנערך לעיני כול ,בכיכר נערכו ירידים ופסטיבלים והיא שימשה גם כמקום לעצרות ותהלוכות דתיות ופוליטיות.

סיגישוארה כיכר העיר הישנה המצודה The Citadel Square
 

עיקר פרסומה הפולקלורית של העיר סיגישוארה, נובע כמקום הולדתו של הנסיך ולד המכונה המשפד שממנו צמחה דמותו של דרקולה ,לכן כדאי לבקר בבית אשר בו נולד הרוזן וולאד צפש דרקולה Vlad Tepes ,ששימש כשליט חבל וולאכיה .

בייתו של דרקולה Dracula הצבוע צהוב ,ממוקם ברחוב Str. Cositorarilor 5 ,הבית ממוקם בחלק העליון של כיכר המצודה , הבית פתוח בימי השבוע בים השעות 10:00-23:00  טלפון 40265771596.

בית המשמש כאתר היסטורי מסקרן המושך זרם מבקרים מכול רחבי העולם, המבנה נבנה מלבנים דומות לאלו שנבנו מגדלי השמירה , הוא נחשב לאחד העתיקים בעיירה ,מיד לאחר הכניסה תלוי דרקון של ברזל יצוק ,בתחילה שימש כמוזיאון, אך כיום משנת 2012 הבית משמש כמסעדה ומכיוון שכך החלו בעלי המסעדה לגבות דמי כניסה .

בבית זה נולד הנסיך ולאד טפש  דרקולה, בשנת 1941 שם התגוררו הוריו עד שנת 1436, מכיוון שאביו היה נסיך חבר מסדר הדרקונים ,עברה המשפחה לעיר הבירה הרומנית באותה תקופה , העיר טרגובישטה  Targoviste,שם קיבל האב את כינויו דרקול ובהמשך הפך שם המשפחה לדרקולה, אז עברה המשפחה למחוז Walachia בעקבות כיבושה בידיו של הנסיך  ולאד טפש  דרקולה .
 
קומת הקרקע של הבית משמשת כמסעדה, ואילו בקומה הראשונה היא הבית של מוזיאון הנשק Museum of Weapons ,מבנה המסעדה נותר בצורתו המקורית ,העובדים במסעדה לובשים את מדי התקופה המלכותיים של המשפחה והמסדר, בגדים בצבע שחור ואדום ומעל לובשים העובדים גלימה שחורה.
 
סיגישוארה ביתו של דרקולה Dracul's House Casa Dracula
 

שמו של הנסיך ולאד כדרקולה ,מגיע מאביו של הנסיך ,שהיה חבר במסדר הדרקון ,ששימש כמסדר דתי ,חברי המסדר העניקו לאביו של ולאד את השם דרקול ,ומכאן הגיע שמו של הנסיך כדרקולה.

האגדות לנכס העיקרי של הכפר בראן ,הקשורות לנסיך ולאד ,שחיי במבצר תקופה שאיננה ארוכה ,הם מקור הפרנסה החשוב של התושבים , אגדות ערפדים אלו לא היו מחזיקות זמן רב כול כך, אילולא הסופר האנגלי בראם סטוקר ,שאהב מאוד את סיפורי הערפדים האנושיים, הקשורות לשאול ולגיהינום , וחיבתם ללגימת דמם של קורבנותיהם, הם ליבתם של האגדות. 

בעוד דרקונים בימי הביניים מעוררים סמליות של מפתים , האסוציאציה המקראית של השטן עם הנחש שפיתה את אדם וחווה, בפועל הם מעוררים את המחשבה ,שהם מנהיגים בעלי כוח וחוכמה, על פי הדימוי התנכי של הנחש ולשונו בחוץ, חשבו האנשים בעבר כי דמותו היא הרשע בהתגלמותו, המילה הרומנית Dracul ,משמשת באנגלית וברומנית לפרשנות כדרקון או כשטן ,

אגדת דרקולה הנסיך ולאד טפש
 

מגדל השעון בסיגישוארה ,ממוקם בחלק הדרומי-מזרחי של המבצר ,הידוע גם בכינויו מגדל המועצה, נבנה במאה הארבע עשר והורחב במאה השש עשר ,בפינות המגדל נבנו ארבע צריחים ,שסימלו את האוטונומיה השיפוטית העירונית ,וכתזכורת לאזרחי העיר שילכו בדרך הנכונה או שייענשו .

מגדל השעון נפגע במחצית המאה השבע עשר עקב פיצוץ אבקת שריפה במגדל החייטים הסמוך, המגדל עבר שיפוץ בעזרת אומנים שהובאו מפראג, שבנו אותו בסגנון הברוק כפי שהוא נראה כיום, הצריח של המגדל מסתיים כדור הזהב קטן, בחלקו העליון, יש שבשבת מטאורולוגית, הנעה בעזרת זרמי אוויר, היא משמשת לתחזיות מזג האוויר.

בעת השיפוץ הוסף השעון והמנגנון ,בסוף המאה התשע עשר נוסף ציפוי אריחי הקרמיקה הצבעוניים, השעון במגדל ,מושך אליו תיירים בהיותו שעון מיוחד, גובהו של המגדל כשישי וארבע מטר, מגדל שנועד להגן על שער הכניסה הראשי של העיר.

התור לכניסה ארוך וצריך סבלנות ,במגדל שש קומות ועל מנת להגיע לראשו יש לטפס 110 מדרגות ,בקירות חרכיי ירי שמתוכם בעת הטיפוס ,ניתן לראות את הנוף מעל גגות העיר, בסוף הטיפוס מרפסת תצפית לנוף באזור , שימוש נוסף היה למגדל השעון בעת שימש כמקום התכנסות למועצת העיר עד מחצית המאה השש עשר ,בסוף המאה התשע עשר הפך המגדל למוזיאון להיסטוריה של העיר.

סיגישוארה מגדל השעון העתיק והמוזיאון
 

המוזיאון ההיסטורי לתולדות העיר, נפתח במגדל השעון בסוף המאה התשע עשר, מגדל השעון והמוזיאון, פתוחים בתשלום בימי השבוע ,פרט ליום שני (סגור) ,בחורף במחצית ספטמבר עד מחצית מאי בימים ג-שישי 09:00-15:30, בשבת וראשון בין השעות 10:00-15:30 ,בקיץ ממחצית מאי עד מחצית ספטמבר ,בימים ג-שישי 09:18:30 בשבת וראשון 10:00-17:30בשעות ,ביום שני סגור.

במוזיאון מגדל השעון ,ניתן לראות את כלי העבודה ,שבהם השתמשו חברי הגלדות השונות בעבודתם, כמו חרשי הברזל, הנפחים ,הרופאים, מעבדי העורות, אנשי הרפואה עוד מוצגים במוזיאון, סוגי כלי נשק מן המאה ה-12 ועד המאה ה-19, קורות חייה של שושלת וולאד דרקולה.

חדר העינויים מתקופת צייד המכשפות והכופרים, (תצוגת כלי עינויים שהופעלו נגד שבויים), ריהוט מתקופת הרנסנס, כלים סניטריים מימי הביניים, חפצי אומנות, אוסף שעונים, דגם העיר בימי הביניים משנת 1735, ותצלומים מהתקופה שלפני מלחמת העולם הראשונה.
סיגישוארה מוזיאון מגדל השעון
 

המנזר ממוקם בכיכר השוק ,במרחק קצר ממגדל שעון העיר, כנסייה שהוקמה בסוף המאה השלוש עשר ,בעת שהתיישבו בעיירה נזירים מהמסדר הדומיניקאני ,עד שגורשו ובמקומם נכנסו הסקסונים הלותרניים,שהפכו אותה לכנסיה לותרנית, במחצית המאה השש עשר, מתחם המנזר נהרס בסוף המאה התשע עשר, ונותרה ממנו רק הכנסייה, את שטחו של המתחם החרימה העירייה לצרכיה .

המנזר עצמו שנבנה במאה השלוש עשר נבנה בסגנון גותי, כאשר הכנסייה הורכבה משני אולמות תפילה, שביניהם שורה של עמודי תמיכה לגג, הכנסייה עברה שיפוצים במאה החמש עשר ,ושיפוץ לאחר השריפה בסוף המאה השבע עשר, שיפוצים נוספים בסוף המאה התשע עשר ובמחצית המאה העשרים.

בעת הביקור בכנסיה, ניתן להתרשם מהמזבח שעוצב בסגנון הרנסנסי, מדוכן התפילה בסגנון הברוק שנבנה בסוף המאה השבע עשר, על קירותיו תלויים  39 שטיחים אוריינטליים, שנאספו מהמזרח מהמאות ה 16-17, והעוגב שהוכנס במאה השבע עשר לאחר השריפה, בכנסייה משקוף אבן מגולף מהמאה השש עשר, הממוקם בקיר הצפוני של הכנסייה, משום האקוסטיקה הטובה ,נערכים באולם הכנסייה קונצרטים קלאסיים .

סיגישוארה מנזר והכנסייה הדומיניקאנית Biserica Manastirii Dominicane
 

הכנסייה ממוקמת בכיכר השוק המרכזית ,הכנסייה פתוחה לביקור בימי השבוע בין השעות 10:00-18:00,הכניסה בתשלום , שמה של הכנסייה נובע ממיקומה על גבעת בית הספר בכתובים מוזכרת הכנסייה ,במחצית המאה הארבע עשר, ככנסייה שנבנתה על בזיליקה רומאית תהליך בניית הכנסייה ארך כמאתיים שנה, הכניסה לכנסייה במדרגות , ממול לכניסה נמצא בית הקברות הסקסוני , Scholars Stairs הפתוח בימי השבוע בין השעות 08:00-20:00.

זאת הכנסייה הרביעית  שהוקמה בטרנסילבניה ,שמעליה מגדל פעמונים שגובהו 42 מטר, בתחילה נפתחה הכנסייה כקתולית והפכה במרוצת השנים ,לכנסייה הראשית של תושביה הסקסונים שהתיישבו באזור, בתקופה שאחרי הרפורמציה ,של הכומר מרטין לותר בגרמניה ,במחצית המאה השש עשר, הזרם הדתי שבכנסייה הפך להיות לותרני .

קירות הכנסייה בעבר ,שעוטרו בציורי קיר במחצית המאה השמונה עשר ,שנושאם היה מוטיבים דתיים, אלא שרובם אבדו לאורך השנים, למרות שהוכנו עותקים לציורים ,על גבי מגילות קלף ,במטרה לשכפלם בעתיד , גם אלו אבדו ולא ניתן היה לשחזר את הציורים המקוריים.
 
למרות זאת ,נעשה ניסיון לשחזר חלק מציורי קיר אלו ,שצוירו במאה החמש עשר, תוך שימוש בחלקים שנותרו מהציורים המקוריים, שיקום ציורים אלו , מהווים שחזור לא רע של הציורים המקוריים בכנסיה, הרהיטים בסגנון הרנסנס, המזבח שהוקדש במחצית המאה השש עשר, לקדוש סאן מרטין בסגנון הגותי ,נושא עליו עיטורים וגילופים של האמן Johann Stoss ,שאביו פייט היה פסל גרמני ידוע , על קירות אולם התפילה ,תלויים שלושה מגנים (סמלי הנסיכות ) של נסיכים מטרנסילבניה
 
הכנסייה היא אחת הכנסיות בטרנסילבניה שנבנתה עם קריפטה מתחת למושב המקהלה, בעת הביקור ניתן לראות שרידי כנסיות מהמאה ה 12-13 הריהוט בכנסייה ממחצית המאה השש עשר שנעשו בידי האמן יוהנס ריכמוט מגילדת הנגרים שבעיר, באזור מושב המקהלה נבחין בארבעת פסלי השיש ,עוד בכנסייה ריהוט מאבן בסגנון גותי.
סיגישוארה הכנסייה על הגבעה Church Hill Biserica din Deal
 

מעבר מדרגות המלומדים, שכונה גם SCARA ACOPERITA ASCOLARILOR,נבנה במחצית המאה השבע עשר, ממוקם בכיכר השוק המרכזי, בקצה רחוב בית הספר, מעבר המחבר את כיכר המצודה לכנסייה על הגבעה ,מעבר המהווה קטע ארכיטקטוני מעניין מימי הביניים, מעבר שנועד להקל על הטיפוס בימי החורף, של תלמידי בית הספר והמבקרים לתפילה בכנסייה .

בתחילה כלל מעבר המדרגות כשלוש מאות מדרגות ,אך במחצית המאה התשע עשר ,כמות המדרגות צומצמה ל 175 מדרגות .
 
מעבר המדרגות מחופה בקירות עץ בצדדיו ומעליו גג רעפים ,הכניסה למסלול המדרגות בשער עץ מקומר , המדרגות עצמם מאבן ,בסיום הטיפוס במדרגות ,מגיעים לכנסייה שעל הגבעה ולבית הספר האוונגלי  Evangelic school .
סיגישוארה מעבר המדרגות The Scholars Stairs
 

כתובת: של הבית House Casa Venetiana ,בכיכר המוזיאון ,בית מגורים זה נבנה במאה השש עשר, בידי ראש העיר Stephanus Mann , בסגנון הגותי ונציאני ,כיום לאחר שיפוץ ושחזור הפך המבנה לשטח מסחרי בקומת הקרקע ובמרתף, על פי אגדות העיר ראש העיר התאהב ונישא לאישה מוונציה ולכן בנה את ביתו בסגנון הוונציאני על מנת להקטין את געגועיה לבית הוריה הישן.

עיקר הדמיון לסגנון הוונציאני קשור למבנה הקשתיים הקמורים , המבנה בן שלוש קומות שקירותיו צבועים בגוון לימוני, אל הכניסה לקומה הראשונה מבחוץ, עולים בגרם מדרגות חיצוני.

סיגישוארה כיכר השוק הבית הווניציאני The Venetian
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור