דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בוקרשט שדרות כיכרות רחובות ומזרקות

 

בוקרשט סיור מסלול לאורך 8 כיכרות סיור שאורכו כשבעה קילומטר ואורכו בין 3-4 שעות הליכה, בוקרשט התחלת הסיור ועוד כיכרות בבוקרשט .

 
 
 

מיקומו של שער הניצחון , המזכיר במעט את שער הניצחון הצרפתי, בצפונה של העיר בוקרשט ,בכיכר הניצחון שבשדרות שדרת קיסלף Soseaua Kiseleff , ליד פארק הראסטראו ( Herastrau ,מצעד יום העצמאות הרומני השנתי, עובר דרכו אחת לשנה בראשון לדצמבר .

שער הניצחון הוצב בכיכר הניצחון בשנת 1879, בעת שרומניה זכתה בעצמאות, אחרי תלאות שופץ ונבנה מחדש השער , לאחר מלחמת העולם הראשונה, אך הגרסה הסופית לעיצובו נקבעה בשנת 1935 , על השער נחקקו ארבעים סמלים הערים והנסיכויות, שאוחדו תחת הדגל הרומני , השער אף קושט בעיטורים קישוטיים (חלקם נותרו על הנייר לאחר שנגנבו).

שער הניצחון מעניק חוויה נוספת לתיירים בזכות האפשרות לטפס בתוכו לנקודת תצפית המתנשאת מגובה של 27 מטר מעל גגות העיר ,השדרות הסמוכות ופארק הראסטראו ,בלילה מואר השער באורות צבעוניים ומספק חוויה לתיירים .

בוקרשט שער הניצחון Arcul de Triumf
 

הפארק ממוקם ברחוב Calea Serban Voda,על  גבעת הפילארט ,פארק המיועד לילדים ומשפחות ,פארק שבקיץ מתקיימים בקיץ קונצרטים תחת כיפת השמיים. בשאר ימות השנה אפשר ליהנות כאן מהליכות נעימות ומפינות מנוחה מוצלות.הפארק שנקרא גם פארק החרות בהתחלה, פארק שמפאת עתיקותו וחשיבותו 1906 ,הוכרז בבוקרשט כאנדרטה היסטורית .

את שמו פארק קרול הראשון קיבל הגן ,בחגיגות הארבעים להולדתו של המלך קרול הראשון, בשטחיו של הפארק הפרוש על שטח של 36 דונם, נאספו יצירות פיסול מגוונות ,שחלקם לא שרדו את המלחמות והתקופה הקומוניסטית , בגן עצמו נטועים ושתולים בנוסף למשטחי הדשא, אלפי עצים ,שיחים, פרחים ושיחים .

בין היצירות המשובצות בגן נזכיר את : פסל הגיבור הלא ידוע Unknown Hero ,מזרקת Zodiac Fountain , פסל הענקים Giants ,  מזרקת המזלות George Grigorie Cantacuzino Fountain שנבנתה בשנת 1935 הניצבת ממול לכניסה לגן, ממול אנדרטת הגיבורים האנונימיים Hero Monument ,שנבנתה בשנת 1963 ,לזכרם של גיבורים אנונימיים שנפלו למען חרות העם ,הארץ והסוציאליסטים .
בוקרשט פארק קרול הראשון Parcul Carol I
 

השוק ממוקם ליד תחנת המטרו המרכזית Hanul lui Manuc ,ליד בית המשפט הישן  Curtea veche ברחוב Christian Tell 6 , או כיכר Strada Piata Amzei ,השוק פתוח בימי שני-שישי בשעות 6:00-21:00, ביום שבת 6:00-19:00, יום ראשון עד שעות הצהרים .

שוק שאליו מגיעים כפריים ובעלי גינות וחממות , בדוכני השוק מוצגים סחורות של רומניה הישנה , בשפע של פירות וירקות במלא צבעם, מסביב לדוכני השוק יש חנויות קטנות שבהם מוכרים בשר, צמחי מרפא ופרחים ,מוצרי מזון מקומיים, שוק שהוא בעיקר משרת מקומיים ,אבל בגלל רב גווניותו מגיעים אליו גם תיירים.

יש המגיעים לשוק ורוכשים מוצרי מזון ,לאחר מכן פונים לפארק הסמוך Cismigiu Park הממוקם בין כיכר ויקטוריה Calea Victoriei לבין כיכר Blvd , שם מתיישבים על ספסל והרי לכם ארוחה ,בפארק אגם שבו ניתן לשכור סירות משוטים להגברת החוויה.

בוקרשט כיכר אמזיי והשוק Amsei Piata
 

רחוב Podul Targului din Afara בשמו הרומני הישן ,המשמש כאחד מעורקי התחברה החשובים בעיר , אורכו של הרחוב מעל לשנים וחצי קילומטר, תחילתו ברחוב Barattia Street ממש ליד כיכר Timpul ועד המפגש עם רחוב Hristo Botev ,בתוך האזור הישן וההיסטורי של העיר בוקרשט, בתקופה הקומוניסטית לאחר רעידת האדמה הגדולה , נהרסו בתים לאורכו על מנת להרחיבו לשלושה מסלולים לכול כוון ולהקים לאורכו שיכונים בני 8-10 קומות .

הדרך הישנה הייתה הראשונה, שרוצפה בשנת 1825 באבנים כנגד הבוץ, כיוון ששימשה עורק כלכלי ולמעבר סחורות אל העיר וממנה, מהמבנים הישנים שהיו ברחוב ,נותרו מעט בתים בשימור כמו כנסיית Biserica Razvan שנבנתה במאה השמונה עשר.

בוקרשט רחוב קליאה Calea Mosilor's
 

הפארק בשמו השני Youth Park כיוון שצעירים בנו אותו , בחלקה הדרומי של העיר בוקרשט ,בשדרות Blvd. Tineretului , פארק שבנייתו נעשתה בידי פועלים בני נוער ולכן בנייתו יחסית כמפעל מהיר הסתיימה בשנת 1965, הוקם בתקופה הקומוניסטית בעבור צעירי המפלגה ,באזור הוקמו גם שיכוני פועלים.

הפארק עצמו הוקם במקום נביעתם של שלושה מעיינות טבעיים שייצרו אגם ובו שלושה איים ששנים מהם מחוברים לאדמה מסביב בידי גשרים ציוריים ,על האיים מקננים בעלי כנף רבים שחלקם נודדים בחורף למדינות חמות יחסית.

אגם הנוער שבמרכז הפארק ,משמש כמקום בילוי למשפחות ונוער ולשכירת סירות לשייט על פני האגם, בפארק נסללו פינות מנוחה ופיקניק, מסלולי הליכה ורכיבה ,ובפארק אולם תרבות Polyvalent Hall , המיועד להופעות ולמופעי בידור ותרבות .

בוקרשט פארק הנוער טינרטולוי Tineretului
 

כאשר הוקמה השדרה היא נשאה את השם  bulevardul Coltei כיום שדרות Lascar Catargiu Bulevardul הוא אחד השדרות בכוון דרום מערב ,המתנקזות והמתחברות לכיכר הניצחון ושם תחילתו , וסופו בכיכר רומנה Piata Romana.

שמה של הכיכר הוחלף ,לאחר שבעבר נקראה שדרות Ana Ipatescu ,עד לתקופת השלטון הקומוניסטי ,שהתנגד לקריאת שם השדרה ,לזכרה של לוחמת החופש, בעת מלחמת העצמאות הרומנית ,במחצית המאה התשע עשר, שם שהוחלף בשנת 1989 לשם החדש Lascar Catargiu Bulevardul למורת רוחם של חלק מתושביו.

בתחנת המטרו של השדרה הוצב מחדש פסלו של Lascar Catargiu , פסל שנוצר לפני כמאה שנה בידי האמן Antonin Mercie  שהוצב בכיכר שוק Piata numita azi Romana לארח עליית השלטון הקומוניסטי הוסר הפסל והושלך למחסן , כיום לרגל חנוכת תחנת המטרו Povernei החדשה יחסית ,הוצב הפסל ששוחזר (ראש הנערה נעלם) במקומו החדש בשדרה.
 
פסל הברונזה מוצב על קן לבן גבוה, שלמרגלותיו איכרה המייצגת את המולדת אסירת תודה לרפורמות החקלאיות שעשה ראש הממשלה לשעבר, איכרה הניצבת למרגלות האנדרטה  נושאת על כתפה השמאלית חבילת זרדים או אלומת חיטה , בידה הימנית מצביעה האיכרה לכוון הפסל  ולידה מימין נערה קטנה האוחזת בשמלתה, מתחתם שורה של ארבע מדרגות, המקיפות את בסיס האנדרטה .
 
גם השדרה זאת עברה שינויים מבניים של הריסת בתי בתקופת בניית המרכז האזרחי בשנות השבעים ,שבהן בוצעו שינויים בקנה מידה גדול כאשר נהרסו בתים בשדרה הקרובים לכיכר הניצחון .
בוקרשט שדרת קטהרג'ו Lascar Catargiu Bulevardul
 

המרכז האזרחי שנועד לאכלס את משרדי הממשלה ומגורי עובדי המשרדים , נבנה משיגעון הגדלות של הרודן צ'אושסקו בשנות השמונים ,באבחת סכין גילח הרודן בהחלטתו, כשמונה קילומטר מרובעים משטח הרובע העתיק בבוקרשט, תוך השמדת מוסדות דת נוצריים, ארמונות , אצטדיון הספורט ארט דקו ,בתי חולים מבנים מפורסמים ובתי תושבים וארבעים אלף יושביהם ,שפונו תוך 24 שעות מרגע ההחלטה לפינוי ,שלאחריו הוכנס ציוד הנדסי והעבר נמחק כהרף עין .

התחליף הגועלי להריסה ,היה בניית משרדי ממשלה, הבנויים מבטון בתוספת עוד בטון ובשילוב לוחות שיש מעוטרים בטעם ראוותני ,ללא שייכות סגנונית לאזור , בניית בית הרפובליקה (ארמון הפרלמנט) ובתוספת בתי מגורים אפורים מפלצתיים בסגנון הסובייטי, זקני העיר בוקרשט טוענים ,כי הנזק שנעשה לא היה שווה ערך לרעידת האדמה בסוף שנת 1977 או המקבילה הפצצות בנות הברית והנזק במלחמת העולם השנייה .

עוד טוענים זקני העיר ,כי את הרעיון לשינוי הראוותני קיבל לאחר ביקור בצפון קוריאה בשנות השבעים של המאה הקודמת, וצפייה בשיגעונות של הרודן הצפון קוראני ,ליצני העיר נתנו את השם הפורטוגזי לשטח ההרוס סאוסימה Ceausima ,על משקל החורבן של הירושימה.
 
התוצאה הסופית הייתה אמורה להיות בשורת מבנים שחזיתם כלפי ולאורך שדרת הניצחון הסוציאליסטי ,ששינתה את שמה לאחר המהפכה לשדרת האחדות Unirii Boulevard האנדרטה הסוציאליסטים האחידה בתחפושתה, נותרה ללא שילוב מרכזים מסחריים לתועלת העובדים והתושבים .
 
בוקרשט המרכז האזרחי Centrul Civic
 

שדרה המהווה נדבך חשוב בעיר שאורכה כארבעה קילומטר, שמה הראשון לאחר הקמתה היה שדרות הפילנתרופיה soseaua Filantropiei ,לרגל הקמת בתחילת המאה התשע עשר ,של בית החולים ליולדות Mavrogheni הגדול בשדרה, ממול למבנה נותר עד היום רחוב Monetariei לזכרו, לאחר כיבוש רומניה במלחמת העולם השנייה ,קיבל הרחוב את השם האחד במאי , לאחר המהפכה כנגד הקומוניסטים, נקבע כי השדרה תקרא Bulevardul Ion Mihalache .

השדרה עברה בתקופת הרודן צ'אושסקו שינויים מבניים, של הריסה ובניית של גושי בטון גדולים למגורים לאורכה , למרות זאת ,נותרו בשדרה מספר מבנים היסטוריים ואטרקציות בחלק הראשון של השדרה נטוע מבנה ענק בשם Tower Center International , מגדל לעסקים שגובהו 22 קומות וגובהו 120 מטר, שנבנה בתחילת המאה העשרים ואחת שסביבו קיים סכסוך משפטי על בעלויות .

בהמשך השדרה לאחר המבנה יש הצטלבות עם שדרת bulevardul Banu Manta ורחוב strada Iacob Felix בדיוק בפינה זאת עמד מבנה הפונדק הצהוב Hanul Galben, שהיה מיותר בימיו של צ'אושסקו ועלה לשמים ,חלק מזקני העיר גורסים שזאת הייתה טעות, עוד בחלקה השמאלי של השדרה ליד נהרסו עוד מספר בתים ובמקומם צנח מבנה בטון למגורים בן 10 קומות בית פינתי חצי עגול עם מקטעי קווי בטון בצבע אדום, בהמשך נראה את כיכר האחד במאי ושוק האיכרים ומאחוריו בלוק בטון מסיבי נוסף .
בוקרשט שדרות Bulevardul Ion Mihalache
 

בוקרשט הכיכר הראשונה במסלול שנבקר בה, כיכר הידועה גם בשם כיכר הארמון Palace Square – ארמון הפרלמנט ,הממוקם בכיכר   והנחשב לאחד המבנים הגדולים באירופה, כיכר עצמה נחשבת לאחת הכיכרות הגדולות בעיר, חוצה את הכיכר שדרת החופש Bulevardul Libertatii - Liberty Bvd , ושדרת   Bulevardul Unirii Union Boulevard .

כיכר שבה נערכים גם קונצרטים ומופעים המוניים שבו יכולים להשתתף בין 20,000-70,000 אזרחים ,מופעים שבהם משתתפים אומנים מפורסמים מרחבי העולם, הכיכר משמשת לתהלוכות ,מצעדים כמו מצעד צבא רומניה, אירועים ממלכתיים שנערכים בה כמו :החגיגות לראש השנה ואירועים ממלכתיים של ימי זיכרון וגבורה.

בוקרשט כיכר החוקה Piata Constitutiei Constitution Square
 

שדרת אונירי מהווה אחת השדרות התחבורתיות החשובות בעיר , השדרה כמו שהיא נראית כיום היא תולדה של רעידת האדמה הגדולה של שנת 1977 שמוטטה מבנים ישנים ,אבל יותר מזאת השתתף שיגעון המגלומניה של הרודן צ'אוצשסקו בהרסו חלקים גדולים של העיר העתיקה ,על מנת לבנות את המרכז האזרחי המודרני שהבטון הוא החומר החשוב ביצירתו וכמה שיותר אם אפשר.

בשם המפוצץ ניצחון הסוציאליסטי כלל המפעל את חיבור השדרה שאורכה הכולל היה כשלושה וחצי קילומטר מעין חיקוי של שדרות האליזה בפריז, שדרה זאת החלה   בכיכר אלבה יוליה Alba Iulia Square לכיכר החוקה ,הרודן ורעייתו שנורו בידי כיתת יורים לאחר משפטם ,לא נקברו בקבר מפואר ,אלא נקברו בבית הקברות Ghencea cemetery בחלק הדרום מערבי של העיר, בקבר שבסיסו עשוי מגרניט אדום מלוטש, על המצבה הפשוטה חקוק שמו של ניקולס צ'אושסקו על האבן.

בוקרשט שדרות אונירי Bulevardul Uniri
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור